20. 1. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 1. 2004

Jak britské bulvární noviny šíří strach ze střední Evropy

Vlna 1,5 milionu Romů zahltí Británii!

"Cikánské ghetto ve vesnici Stráně pod Tatrami u Kežmaroku připomíná středověk. Otevřené stoky a špinavé dřevěné brlohy jsou hanbou národu, který se má stát partnerem Británie v Evropské unii. Vodu nosí lidé v kyblících. Muži sbírají denně v lese dříví."

Britský bulvární deník The Sun včera věnoval svou titulní stránku, stranu 4 a 5 a redakční komentář na str. 11 speciální investigaci svého reportéra z Kežmaroku na Slovensku, který předvídá, že po vstupu zemí ze středovýchodní Evropy zaplaví Britání "statisíce Romů, kteří tam žijí v chudobě a v útlaku".

20. 1. 2004

Čtyři z deseti Britů si nepřejí mít člověka z Asie či z Afriky za souseda. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který provedla organizace MORI pro britský časopis Prospect. Průzkum také zjistil, že jsou Britové silně znepokojeni "nebezpečím přistěhovalectví" a mají o něm přehnané, neinformované představy. Například si myslí, že v Británii žije 23 procent přistěhovalců první generace. Ve skutečnosti jich tam žije 6 procent.

20. 1. 2004

Jak řídit ekonomickou migraci

Exploding the Migration Myths, Russell King, Nicola Mai, Mirela Dalipaj, listopad 2003, ISBN 0 7163 3059 8, Fabian Society, 12.95 GBP

Mezinárodní organizace, o které se v Čechách mnoho neví - Fabiánská společnost, vydala na sklonku roku 2003 ve spolupráci s rozvojovou agenturou Oxfam analytickou publikaci, vyvolanou nedávnými komentáři Davida Blunketta nad britskou imigrační politikou. Fabiánská organizace spoluurčuje britskou politiku už od samého vzniku Labour Party - v současnosti podporuje Tony Blaira a jeho koncept "new labour".

20. 1. 2004

Zdá se, že britský premiér Tony Blair prohrává v boji o podporu veřejného mínění ve dvou klíčových otázkách: ohledně okolností smrti vládního poradce dr. Davida Kellyho a ohledně kontroverzního plánu povolit zvýšení univerzitního školného.

Z průzkumu veřejného mínění, provedeného pro deník Guardian, vyplývá, že 48 procent Britů si myslí, že Blair lhal, když tvrdil, že neschválil prozrazení jméno zbrojního poradce dr. Kellyho sdělovacím prostředkům. Téměř dvě třetiny všech voličů, včetně 42 procent voličů Labouristické strany, je přesvědčeno, že by Blair měl odstoupit, pokud zpráva lorda Huttona o smrti dr. Kellyho dospěje k závěru, že Blair lhal ohledně okolností kolem prozrazení Kellyho jména médiím.

Z průzkumu veřejného mínění také vyplývá, že se britské vládě dosud nedaří přesvědčit veřejnost, aby souhlasila s radikálním zvýšením univerzitního školného až na 3000 liber ročně. V pondělí večer se v té věci Blair účastnil televizní debaty, jejíž podrobnosti přineseme v zítřejším vydání BL.

Příští týden bude pro Blaira zvlášť kritický: jednak bude zveřejněna zpráva lorda Huttona a jednak se bude v parlamentě hlasovat o univerzitním školném. Blair má nyní v Británii osobní hodnocení od voličů -15: 54 procent voličů je nespokojeno s tím, jak vládne, 39 procent voličů je s jeho prací spokojeno.

Podrobnosti v angličtině ZDE

20. 1. 2004

Tisková zpráva České televize

Generální ředitel České televize Jiří Janeček se dnes sešel s tvůrci pořadu Klekánice a zástupci ostravského studia ČT. Informoval je o záměru zaslat dopis představitelům akciové společnosti Sazka v souvislosti se zpravodajskými a publicistickými reportážemi z let 2000 a 2001. Reportáže byly věnovány obsáhlé problematice hospodaření a.s. Sazka a informovaly také o obvinění vztahujícím se k transakci s akciemi České spořitelny. Později v roce 2002 státní zástupkyně tuto věc zhodnotila jinak a trestní stíhání jako nedůvodné zastavila.

20. 1. 2004

Všichni rozumní manželé budou souhlasit, když řeknu, že je velmi důležité fyzicky bít manželku, praví se v komentáři Toma Utleyho v deníku Daily Telegraph. Proto Utley plně sympatizuje s Mohamedem Kamalem Mustafou, kazatelem, který byl ve Španělsku minulý týden odsouzen na 15 měsíců do vězení, protože napsal knihu o tom, jak bít manželku.

20. 1. 2004

Monitor Jan Paula

Co znamená slovo kontroverzní? Jaké umění je kontroverzní a co je dnes vlastně umění? Autorská dvojice Dror Feiler a Gunilla Sköld Feiler naplnila na výstavě Making Differences ve Stockholmu bazén temně rudou vodou, symbolizující krev. Na její hladinu vypustili malou plachetnici s portrétem palestinské advokátky Hanadi Jaradatové, která loni v říjnu v izraelské Haifě vyhodila sama sebe do povětří a zabila tím i další dvě desítky osob. I člověk s průměrnou inteligencí by mohl ocenit myšlenkovou přehlednost zamýšleného konceptu.

20. 1. 2004

ČRo jde naplno do veřejnoprávního multiplexu

tisková informace ČRo digital 19. 1. 2004

Český rozhlas požádal Český telekomunikační úřad a Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o kmitočtové příděly umožňující digitální rozhlasové vysílání. Žádost vychází ze současné legislativy, která například v Zákonu o ČRo stanovuje § 3, že "Český rozhlas vyvíjí činnost v oblastech nových vysílacích technologií a služeb".

19. 1. 2004

Desetitisíce šiitských muslimů požadovaly na demonstraci v Bagdádu bezodkladné všeobecné volby, informovala tisková kancelář AP. Protesty se konaly jen několik hodin předtím, než se američtí a iráčtí činitelé chystali obrátit na OSN se žádostí o schválení jejich plánů na předání moci v Iráku.

20. 1. 2004
Iyad Chalif
z albawaba.com přeložila Jana Malá

Dr. Ahmed Tibi, arabský poslanec v izraelském parlamentu - Knessetu a předseda Hnutí za změnu, považuje návrh na odsun Palestinců, kterým se zabývá strana Likud, za důkaz extrémnosti, která se přestěhovala z povykujcí izraelské ulice do vládní strany a do vlády. To, že představa Národního svazu o transferu - odsunu Palestinců - ve vládní straně Likud převládla, je ukazatelem toho, že izraelská společnost se ubírá ultrapravicovým směrem.

20. 1. 2004

Už celou řadu dní je britský ministr obrany Geoff Hoon terčem ostré kritiky od manželky britského vojáka, který zahynyl v Iráku. Samanthu Robertsovou, 32, přijal v pondělí Hoon k hodinovému rozhovoru. Po rozhovoru řekla Robertsová médiím, že ministr obrany odmítá přijmout odpovědnost za smrt jejího manžela a že za celých deset měsíců, které uplynuly od jeho smrti, nedokázal ministr zjistit, co bylo příčinou problémů, které jeho smrt způsobily. Proto by měl ministr podle Robertsové rezignovat. Ministerstvo obrany s ní zacházelo po smrti jejího manžela "naprosto ostudně", konstatovala.

Třiatřicetiletý seržant Roberts byl zastřelen v Iráku při nepokojích poté, co musel odevzdat svou neprůstřelnou vestu britské armádě, protože jich měla nedostatatek. Zpráva britského ministerstva obrany posléze konstatovala, že kdyby seržant Roberts na sobě onu vestu měl, útok by přežil. Dochoval se Robertsův audiodeník, v němž voják vyjadřuje značnou frustraci z toho, že mu vestu nadřízení sebrali. Ministr obrany Hoon konstatoval, že "je mu velice líto", že seržant Roberts zemřel a neměl neprůstřelnou vestu...

Roberts zahynul v Zubayru nedaleko Basry 24. března 2003. Byl to první britský mrtvý v irácké válce. Ministerstvo obrany uvedlo, že vest měla britská armáda v Iráku dost, ale na místě se vyskytly dočasné zásobovací potíže.

Podrobnosti v angličtině ZDE
20. 1. 2004

Jakoby se vše v posledních několika týdnech spojilo proti ČSSD. Demotivující pokles preferencí, propad v senátních volbách, neschopnost prosadit vlastního kandidáta do čela NKÚ, alarmující problémy v resortu zdravotnictví, na veřejnosti probírané vnitrostranické půtky a v neposlední řadě změna chování koaličních partnerů ČSSD ve vládě. To vše vede aktuálně ke ztrátě důvěry, kterou sociální demokracie získala během tří po sobě jdoucích parlamentních voleb v roce 1996, 1998 a 2002. Ztráta důvěry se však neprojevuje jen v dlouhodobém poklesu preferencí strany. Jde o mnohem hlubší proces, který odsoudil sociální demokracii do role hrobníka vlastní existence.

19. 1. 2004

Nad některými výsledky mezinárodního srovnání Česka a zemí OECD ve vzdělávání

...Česká republika patří k zemím, kde je příjmová diferenciace podle vzdělání výrazná. Máme z toho dělat nějaké závěry o tom, jak těžké je u nás dostat se na školu, která míří až k univerzitnímu vzdělání? Máme se ptát, která skupina obyvatel u nás vlastně zařizuje, aby bylo gymnaziálních studentů tak málo? Mohli bychom se ptát, kdo bude vydělávat na podporu v nezaměstnanosti pro ty, kteří "zkejsli" v špatně vedené základní škole? ...

... Z hlediska národního hospodářství by bylo asi vhodné, kdyby se dlouhého a vysokého vzdělání dostalo co největšímu počtu lidí. Z hlediska těch, kteří už teplé místečko mají, by to ovšem znamenalo konkurenci a nutnost více se snažit. Ale možná jde o to, abychom měli dost domácích "manuálů" a nemuseli sem pouštět na otrocké práce ubohé Ukrajince?...

... Naši politici a političky se mohou vesele handrkovat o státní rozpočet -- ale pokud nebude v národě dost vzdělaných lidí, kteří ten HDP vytvoří, nebude brzy dost peněz ani na úplatky, nebude čím platit výhody slibované při lobování zájmových skupin. Možná teprve pak se chytnou za nos ti, kteří rozhodují o vývoji školství?

19. 1. 2004
tisková zopráva ASO-UOK

Asociace školských odborů - Učitelský odborový klub podporuje požadavek Petra Mareše, aby ministerstvo školství vypracovalo zcela nový školský zákon. Zákon, který chce Petra Buzková předložit do vlády, je pouze horší variantou zákona, který již dvakrát neprošel parlamentem.

20. 1. 2004

Agentúra AFP porovnávala životný štandard v EÚ a pristupujúcich krajinách. Zatiaľ čo vo Frankfurte alebo v Dubline stačí pracovať na jeden Big Mac v priemere 15 minút, v budúcich členských štátoch únie je to 40 až 60 minút.

20. 1. 2004

Na prvý pohľad to vyzerá ako dobrá správa. Česká ekonomika rastie o 3,4 %, najrýchlejšie za posledné dva roky. Aj tak sa však Česko potkýna uprostred peletónu v závode o to, kto po vstupe do Európskej únie (EÚ) skôr doženie bohatý Západ. Ak Česi nezrýchlia, dočkajú sa najskôr za 40 rokov. I Slovensko so svojím priemerným odhadovaným rastom vo výške 4 % dostihne priemernú úroveň únie o rok rýchlejšie. Vychádza to z čerstvých výpočtov ekonómov z britskej Economist Intelligence Unit.

Dohnať úniu pred Českom stihne ešte Cyprus, Malta, Slovinsko, Estónsko a Maďarsko.

20. 1. 2004
Jana Stadtruckerová

V súčasnom svete na prahu 21. storočia pozorujeme prechod od priemyselnej spoločnosti k informačnej spoločnosti. Dynamický proces naštartoval základné zmeny vo všetkých oblastiach ľudského života -- šírenie vedomostí, sociálna interakcia, ekonomika, riadenie podnikov, politika, médiá, vzdelávanie, zdravie, voľný čas a zábava. Sme na prahu novej revolúcie azda najväčšej v dejinách ľudstva. Vývoj v informačnej spoločnosti prebieha veľkou rýchlosťou. Sledujeme zrýchľovanie konvergencie medzi telekomunikáciami, multimédiami a informačnými technológiami (IT). Táto konvergencia umožňuje vývoj a produkciu nových výrobkov a služieb a ovplyvňuje riadenie podnikov a obchod. V rovnakom čase môžeme pozorovať explóziu nových trhových príležitostí, rast konkurencie a umiestňovanie zahraničných investícií do nových oblastí.

Týmito výzvami sa zaoberal Svetový summit o informačnej spoločnosti, ktorý sa za účasti predstaviteľov vlád, OSN, občianskej spoločnosti a súkromného sektora uskutočnil od 10. do 12. decembra 2003 v Ženeve.

20. 1. 2004
Robert Fisk

Odkedy Daniel Pipes, jeden z amerických neokonzervatívcov, ohlásil svoj plán na nastolenie "demokraticky zmýšľajúceho autokrata" (sic!) v Iraku, pozorne som sa pozeral do krištáľovej gule Washingtonu a hľadal ďalšie náznaky toho, čo dizajnéri tejto podlej vojny chystajú pre Iračanov, ktorých minulý rok "oslobodili" pre "demokraciu".

A bingo! Krátko pred Vianocami vyšiel z rovnakého pravičiarskeho spolku ďaší mrazivý návrh pre "Nový Irak". Všetky predpovede Iračanov pre tento rok by tak mali byť založené na myšlienkach Leslieho Gelba, bývalého predsedu Rady Spojených štátov pre zahraničnú politiku, ktorého plány "oslobodeného Iraku" žiadajú čosi, čo sa podobá etnickým čistkám.

20. 1. 2004

Tak je to tu. S príchodom nového roka prišiel na obrazovky aj ON. Dlho očakávaný, na naše pomery nevídanou reklamnou kampaňou podporovaný, nový začiatok verejnoprávnej Slovenskej televízie. Pekne zo záznamu nám na úvod ponúkli príhovor veľkého reformátora Rybníčka, ktorý bez úsmevu naznačil, že niečo sa začína. Hoci nový grafický a vizuálny šat STV je pre mnohých oveľa príťažlivejší ako ten predchádzajúci, žiaľ, úroveň spravodajstva zatiaľ pokrivkáva za pekným obalom.

20. 1. 2004

Zájmy Spojených států amerických a zájmy Evropské unie (dříve EHS) byly, v podmínkách studené války, přibližně do roku 1990 v podstatě shodné. Projevovalo se to v mnoha směrech, zde můžeme vyzdvihnout zvláště existenci NATO. Koncem devadesátých let minulého století se však situace začala měnit. USA se staly, po rozpadu Sovětského svazu, ekonomicky a vojensky nejsilnější - staly se supervelmocí a Američané si jsou toho vědomi. Toto vědomí zde bylo i před tím, což dokazuje mimo jiné i citát Ronalda Reagana "Bůh nám svěřil nejen osud naší země, ale i velkou sjednocující sílu pro celé lidstvo". Od poloviny devadesátých let 20. století vědomí zbožštěné "zodpovědnosti za lidstvo" sílilo a sílí, a to nejen v nejnovějších projevech prezidenta Bushe, ale i ve výzkumech veřejného mínění, podpořené masivní hollywoodskou propagandou.

Jelikož se autor kriticky dotýká článku Bohumila Doležala v MfD, nabídl tento text nejdříve redakci Mladé fronty Dnes. V e-mailové odpovědi se dozvěděl, že článek je dobrý, ale hodil by se spíše do odborného časopisu. Doufejme, že inteligence čtenářů MfD není tak nízká...

20. 1. 2004

V Britských listech jsem si přečetl chvályhodnou aktivitu právní kanceláře Jozefa Haládika, týkající se služby ADSL. Možná, že tento právní náhled je správný a sympatický, nicméně technicky a z hlediska zákona o telekomunikacích č. 151/2000 Sb. minimálně sporný.

20. 1. 2004
Světové sociální fórum -- Mumbai, Indie, 16. -- 21. ledna 2004

Fórum, které zahájilo svoje jednání v pátek za účasti zástupců ze 130 zemí, soustřeďuje svoji pozornost na řadu otázek světového vývoje. Jak prohlásila v úvodu zasedání nositelka letošní Nobelovy ceny míru Shirin Ebaldiová z Íránu, "musíme věnovat pozornost dodržování lidské důstojnosti a připomínat, že ti, kteří trpí válkami svoji důstojnost ztrácí".

20. 1. 2004

Nemám na mysli vynálezce jakkoliv přibržděné, tedy opožděné duševně, ale naopak plnokrevné vynálezce a objevitele, třebaže z řad amatérů, kteří měli tu smůlu, že se svým vynálezem přišli jednoduše pozdě. Vždy zjistili, že existuje nějaký Jára Cimrman, který věc objevil více či méně dávno před nimi. Takový opožděný vynález je něco jako předčasná ejakulace, jenže naruby. Trapas je to ovšem stejný.

19. 1. 2004

Ve středu 14. ledna 2004 Sněmovna přijala novelu Zákoníku práce, kterou ji opravenou vrátil Senát. Sněmovna se vrátila ke své původní verzi, Senát bez obtíží přehlasovala. A jak je v našich luzích a hájích zvykem, největší pozornost vyvolalo zavedení definice sexuálního obtěžování. Hysterie začala již ve středu, kdy se Dobré ráno s Českou televizí "problému" věnovalo. A tak se diváci mohli z úst hostů i redaktora dozvědět řadu perel. Že Evropská unie se problémem nezabývá, neřeší jej, či že ženy samy ustanovení považují za nadbytečné, protože si obvykle dokáží poradit samy.

20. 1. 2004

Nástojčivo ohlasovaný nový začiatok vysielania slovenskej verejnoprávnej televízie vypálil sčasti ako výstrel z Aurory. Myslím mierou použitej virtuálnosti, s akou údajný prevrat starého sveta podal vo svojom svetoznámom filme skvelý iluzionista Sergej Ejzenštejn, no dejiny potvrdili pre onú noc iba zopár vytlčených okien na Zimnom paláci. Rybníček, generálny šéf v poradí trinásteho, doteraz najdrahšieho experimentu s reformou STV, pod tlakom času a dvíhajúceho sa odporu vlastnej rady, tiež stavil na virtuálnu realitu. Dal zasadiť obsahom nezmenené, naďalej chudobné spravodajstvo, ťažisko verejnoprávnosti, do akéhosi domácky poňatého matrixovského, farebne dosť agresívneho prostredia, zmeniť zvučky a z obrazovky odstrániť pôvodnú firemnú značku STV.

20. 1. 2004

Misia v Libérii

Organizácia Spojených národov ohlásila dočasné zastavenie odzbrojovania v Libérii, aby sa mohli zlepšiť podmienky v tábore pre bývalých vojakov a uskutočniť posledné prípravy na odzbrojenie povstalcov. Odzbrojenie bolo pozastavené 17. decembra 2003 a bude pokračovať 20. januára 2004. V mierovom procese nastali problémy počas druhého decembrového týždňa, keď sa exbojovníci dožadovali vysokej finančnej hotovosti za odovzdanie zbraní.

Vzbúrili sa v uliciach Monrovie, hlavného mesta Libérie, a po neutíchajúcich výtržnostiach došlo k zrážke s jednotkami OSN, ktoré majú v krajine udržať mier. Pri zrážke zomrelo deväť ľudí.

20. 1. 2004

Ruské voľby patria medzi najvýznamnejšie udalosti, ktoré sa odohrali v poslednom mesiaci roku 2003. Sú svojím spôsobom aj varovaním pre Slovensko, predovšetkým preto, že mentalitou obyvateľstva a zložením politickej scény sa zo všetkých stredoeurópskych krajín asi najväčšmi približuje Rusku. V oboch krajinách je stredná vrstva veľmi ohrozená a v oboch dominujú na politickej scéne ideologicky neurčité subjekty, sformované okolo silných vodcov.

20. 1. 2004

Ideologicky nenáležite podfarbený "nový začiatok"

Pripúšťam, že takto položená otázka je viac ako provokatívna, a takisto pripúšťam, že môže byť mierne prehnaná. Aby bolo všetkým jasné, je myslená obrazne. To, čo sme však minulý štvrtok večer videli na obrazovke novej STV, nebola nijaká slabá káva. Minulý štvrtok večer nová STV 2, pardon, nová dvojka vypustila z prístavu svoju novú intelektuálnu vlajkovú loď. Relácia Pod lampou, podľa vyjadrení ústredného riaditeľa pred Radou STV, mala byť politicky nepodfarbenou, hlbšou diskusiou na témy života tejto spoločnosti. Tak to, čo sme vo štvrtok večer na novej dvojke videli, bolo vskutku výsostne a hlboko spoločenské. A výsostne a hlboko politicko či ideologicky podfarbené.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

31. 12. 2003

Z přibližně 6000 čtenářů Britských listů přispělo v prosinci 2003 na jejich provoz celkovou částkou 7274 Kč 20 osob. Příspěvky tří čtenářů ze zahraničí prostřednictvím konta www.paypal.com dosáhly kromě toho částky 282.61 amerických dolarů.

Dokončili jsme placení finanční firmě za vypracování účetních zpráv za léta 2001 a 2002, nyní částečně hradíme výrobu knihy Jak Češi bojují.

Čtenáři z celého světa mohou nyní přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Kdyby Britským listům věnoval každý čtenář pouhou korunu denně, mohl by si časopis např. financovat právníka a analyzovat kauzy, jimž se v současnosti nemůže věnovat.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2004 Británie: čtyřicet procent bělochů nechce mít za souseda černocha   
20. 1. 2004 Kontroverzní či fundamentalistický Šaron? Jan  Paul
20. 1. 2004 Je univerzitní školné ve výši 150 000 Kč ročně jedinou možností, jak hospodářsky přežít?   
19. 1. 2004 Švejk a sexuální obtěžování Anna  Čurdová
19. 1. 2004 Sexuální obtěžování mýtů zbavené, aneb kdy už budeme normální? Anna  Čurdová
19. 1. 2004 Chybička se vloudila... Ivana  Picková
19. 1. 2004 Je potřebné umět číst s porozuměním Ondřej  Hausenblas
18. 1. 2004 Irák: Jak překladatelka odhalila protizákonné americké akce   
16. 1. 2004 Rasismus: Proč se já jako Evropanka musím dívat na ženy v šátcích, které je hyzdí?   
16. 1. 2004 TESCO, hesla a kontaktní alergen Miroslav  Šuta

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda
11. 12. 2003 Hrabal jako žvýkačka Štefan  Švec
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
9. 12. 2003 Exil jako otevření mysli Jan  Čulík
9. 12. 2003 Osud lidí ve střední Evropě je nesdělitelný - a obráceně Jan  Čulík
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík
1. 12. 2003 Má nyní Havlova hra Vernisáž levicově anarchistický význam? Jan  Čulík
20. 11. 2003 O zdřevěnělé řeči: důležitá příručka pro novináře Jan  Čulík
20. 11. 2003 Neptejme se zásadně "do kdy?" Vladimír  Just

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2004 Jak bít manželku   
19. 1. 2004 Sexuální obtěžování a zcestná logika pana senátora Kubery Radmila  Dobešová
19. 1. 2004 Model, který dobře padne ve Švédsku, nemusí padnout v Čechách Radmila  Dobešová
19. 1. 2004 Parlamentní harašení Petr  Jánský
26. 11. 2003 Jiříkovo vidění, zázrak, anebo konečně terapie na obzoru? Miloš  Dokulil
26. 11. 2003 Netolerujme domácí násilí   
24. 11. 2003 V Brně proti domácímu násilí   
20. 11. 2003 Indie: skrytá epidemie AIDS: do roku 2010 bude nakaženo 10 milionů lidí   
13. 11. 2003 Jessica Lynch a mýtus americké vojákyně   
7. 11. 2003 Ženská práva jsou lidská práva   

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2004 Stávající volební období je šancí pro partnerské soužití osob téhož pohlaví Andrea  Cerqueirová
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš
28. 8. 2003 Gayové nepotřebují registrované partnerství   
27. 8. 2003 Jak se pletou odpůrci leseb a gayů Petr  Žaloudek / Fid

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2004 ČT musí průběžně sledovat případy, o nichž informovala   
20. 1. 2004 Sprivatizovalo KDH Slovenskú televíziu? Robert  Žanony
20. 1. 2004 STV: Nový začiatok so starými tvárami Peter  Takáč
20. 1. 2004 TeleMele Miloslava  Kodoňová
19. 1. 2004 "Fízlování" sice není řešení, ale zákon o televizních poplatcích je vynutitelný Jan  Čulík
19. 1. 2004 Výběr koncesionářských poplatků - fízlování není řešení Štěpán  Kotrba
19. 1. 2004 Digitální televize: BBC slaví úspěch s Deníky Alana Clarka   
16. 1. 2004 BBC zahajuje ofenzívu na obranu svého digitálního vysílání   
16. 1. 2004 BBC odvysílala "55 dnů televizních pořadů, na něž se nikdo nedíval"   
13. 1. 2004 Zákaz psát politické komentáře do novin se bude týkat i reportérů z české sekce BBC Jan  Čulík

Školství RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2004 Je univerzitní školné ve výši 150 000 Kč ročně jedinou možností, jak hospodářsky přežít?   
19. 1. 2004 Je potřebné umět číst s porozuměním Ondřej  Hausenblas
5. 1. 2004 Školství Jana  Poslová
2. 1. 2004 České školství: Není fér svádět vinu na studenty Jan  Raszyk
30. 12. 2003 Není to vina jen učitelů Jana  Poslová
30. 12. 2003 Dobré učitele je nutno zaplatit Tomáš  Gawron
29. 12. 2003 České školství: problémem nejsou učitelé, na sobě musí pracovat každý sám Josef  Vít
29. 12. 2003 Britský ministr školství: násilí v televizi vede ve školách k šikaně   
29. 12. 2003 Převážně bídné školství Ondřej  Hausenblas
22. 12. 2003 České školství se už nemá kam dál rozkládat Hynek  Hanke

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
14. 1. 2004 Kardinál podpořil užívání kondomů   
7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl
12. 12. 2003 Vatikán: další italská mafie? Fabiano  Golgo, Hana Profousová
26. 11. 2003 Politické miesto pre Boha Karol  Moravčík
26. 11. 2003 Křikem o cenzuře šíří Jiří Karas jen cílenou demagogii Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2004 Irák: 100 000 demonstrantů požadovalo volby   
16. 1. 2004 Čelný irácký duchovní kritizoval americký plán jmenovat novou iráckou vládu   
10. 1. 2004 Plánoval Bush svrhnout Saddáma už v lednu 2001?   
10. 1. 2004 Syrský novinář "ví, kde jsou irácké zbraně hromadného ničení"   
7. 1. 2004 Američané nemají teroristy v databázi otisků prstů   
7. 1. 2004 Colin Powell přiznává, že Amerika udělala ve "válce proti terorismu" chyby   
7. 1. 2004 Usáma bin Ladin: Odporujte novému Římu   
6. 1. 2004 Američané chtějí ponechat Kurdům na severu Iráku speciální statut Josef  Brož
6. 1. 2004 Co si lidé myslí o novém americkém "bezpečnostním opatření"   
5. 1. 2004 Usáma bin Laden údajně vydal novou audionahrávku