15. 1. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 1. 2004

Policie ČR právě informovala, že loni zahynulo na českých silnicích zahynulo 1319 osob. Česká policie si neví příliš rady, jak tomuto masakrování zamezit. Ve Velké Británii umírá ročně na silnicích 3600 osob. Potíž je, že Británie má šestkrát víc obyvatel než Česká republika, na 10 milionů obyvatel tedy v Británii na silnicích umírá "jen" 600 osob ročně. I to je však hodně. V Británii se nyní rozpoutala velká kontroverze o tom, zda je přípustné, aby byli řidiči, kteří nedodržují předepsanou rychlost, "terorizováni" rychlostními policejními kamerami.

15. 1. 2004

Na londýnském letišti Heathrow byl zadržen podle zákona proti terorismu pětačtyřicetiletý Súdánec za to, že mu údajně bylo nalezeno v kabátu pět nábojů. Přiletěl do Londýna z Washingtonu a chtěl dál letět do Dubai. Objevila ho standardní letištní kontrola v Londýně. Odborový svaz britských pilotů BALPA konstatoval, že bude vyžadovat vysvětlení ohledně efektivnosti bezpečnostních kontrol ve Washingtonu, jimiž muž bez potíží prošel.

Podle svědectví ostatních cestujících řekl zadržený muž bezpečnostním orgánům, že si neuvědomil, že má v kapse náboje. Policie konstatovala, že není na seznamu osob, podezřívaných z terorismu a že náboje nijak neohrozily letadlo. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti se k incidentu odmítlo vyjádřit.

Podrobnosti v angličtině ZDE

15. 1. 2004

Zdá se, že mobilní telefony nejsou nebezpečné, ale máme-li si být jisti, že nepředstavují žádné zdravotní riziko, je zapotřebí dalšího výzkumu, konstatovali britští vědci, kteří působí v těchto věcech jako poradci britské vlády. Vědecká skupina zkoumala veškeré dosažitelné výsledky výzkumu ohledně nebezpečí mobilních telefonů a stožárů pro mobilní telefony za poslední tři roky.

15. 1. 2004

Kdo vloni nakupoval v řetězci obchodů s elektronikou Electrocity, může mít problém s uplatněním záruční opravy nebo reklamace. Hned po Vánocích se totiž ve výlohách prodejen objevilo sdělení o probíhající inventuře. Vzápětí firma přiznala, že končí s maloobchodním prodejem. Podle posledních informací její závazky vůči zákazníkům převzaly jednak záruční servisy, jednak společnost Datart. Jenže ne vše, čím se uplatnění reklamace v této souvislosti podmiňuje, je v souladu s platným zákonem.

15. 1. 2004

Rád bych v této práci napsal něco o iniciačních prvcích tvoření infrastruktury ve společnosti. Blížíme se totiž ke konci systému věcí a nevyhnutelný střet kvalit na zemi přijde ve velmi brzké době.

Rád bych rozebral možné příčiny současné duchovní krize ve světě a dovolte mi jako modelovou použít rostlinu tabáku virginského nicotiana tabacum, která dramaticky ovlivnila poslední dvě století života na Zemi.

15. 1. 2004
tisková zpráva ČT

Generální ředitel České televize Jiří Janeček dne 14. ledna při zasedání Rady ČT informoval, že hodlá napsat společnosti Sazka dopis, jehož obsahem bude uznání chyby, které se Česká televize dopustila v sérii reportáží o akciové společnosti Sazka. Janeček podtrhl, že tento krok se opírá o pravomocné rozhodnutí státního zástupce, který hospodaření akciové společnosti Sazka prověřoval, přičemž dospěl k jiným závěrům, než které byly uváděny v reportážích z roku 2000 a 2001.

15. 1. 2004

Petr HARTMAN, moderátor: Ve Velké Británii se blíží doba, kdy mají být zveřejněny výsledky vyšetřování okolností smrti vládního zbrojního poradce Kellyho. Britská vláda i rozhlasová televizní a internetová společnost BBC se začínají chovat trochu nervózně. Sdělovací prostředky projevují o celou aféru obnovený zájem. Případ zrekapituloval Jan Čulík, čte David Schneider.

Tento text Jana Čulíka se vysílal v pořadu Názory a argumenty rozhlasové stanice ČRo 6 v pondělí 12. ledna. V posluchači Jindřichu Řičicovi vyvolal příspěvek kritickou reakci.

15. 1. 2004
"Zařazením skutečně zaslepeného J.Čulíka do kvarteta s J. Bednářem, B. Šrajerem a Š. Daňkovou jste opevnil jejich pozici mediálního levicového establishmentu, zatímco by bylo potřeba provést přesně pravý opak. Po odchodu J.Urbana, který paradoxně jediný zastával centristické stanovisko, se tak vaše stanice rychle stává neposlouchatelnou a zbytečnou,"

napsal posluchač J. Řičica do redakce ČRo 6 v reakci na odvysílaný příspěvek Jana Čulíka o tom, že se vyšetřování smrti vládního poradce dr. Davida Kellyho dostává ve Velké Británii do finále.

8. 1. 2004

Ve středu 7. ledna 2004 náhradní server Britských listů - který používáme po nedávném kolapsu našeho dosavadního serveru - spektakulárním způsobem přestal fungovat. Přesně řečeno, fungoval, jenže mu trvalo velmi dlouho, než zvládl obrovské množství požadavků na články. Bohužel, ten server je slabý a nezvládne 157 přístupů za vteřinu - což je jinak za normální situace běžný špičkový provoz BL. Britské listy byly tak po většinu dne čtenářům nepřístupné. Učinili jsme některá radikální opatření, takže v osekané formě by Britské listy měly být dnes k dispozici.

Ovšem, nevyhneme se zásadnímu problému. Britské listy jsou server s vysokou čteností a s rozsáhlou, silně využívanou databází archivních článků. Jsou netypickou anomálií: pracují jen s naprosto minimálním rozpočtem, přitom mají velký počet čtenářů a jejich databáze je silně využívána. Čtenáři využívají služby Britských listů zcela zadarmo. Absolutně nemáme finanční prostředky na technický provoz takto silně využívaného serveru.

Jsme samozřejmě ochotni poskytovat veřejnoprávní službu Britských listů bez nároku na jakoukoliv finanční odměnu za redaktorskou práci i nadále, protože jsme přesvědčeni, že je hlas BL v českém prostředí užitečný. Nejsme však nyní schopni financovat ani hardware ani systematickou technickou údržbu, bez níž Britské listy nemohou být k dispozici. Zajímavé je, že velké množství lidí BL rádo čte, avšak na jejich finanční provoz nepřispívají. Jenže už není socialismus... :)

Máme-li obnovit provoz Britských listů po havárii našeho serveru v plné míře, potřebujeme bezodkladně jednorázovou částku ve výši přibližně 100 000 Kč na koupi nového serveru (ta nezahrnuje náklady na pravidelnou technickou údržbu a rozvoj systému). Z pravidelných 6000 - 7000 čtenářů, kteří čtou Britské listy denně (včetně 2000 čtenářů BL emailem - jejichž rozesílání je ovšem nyní nefunkční) přispělo na jejich provoz v prosinci 2003 23 osob, celkovou částkou 7274 Kč a 282,61 dolarů.

Udělejte si z toho prosím, vlastní závěry. Rozhodněte si sami, zda vám Britské listy přinášejí informace, které jsou pro vás užitečné, a jednejte podle toho. Bez technického zázemí můžeme těžko tuto službu dál efektivně provozovat.

Jan Čulík
šéfredaktor BL

čtvrtek 15.00: Na havarijní situaci Britských listů a apel o finanční prostředky na koupi nového serveru zareagovalo od rána celkem více než 15 čtenářů. Většina z nich přislíbila přispět částkou nejméně 1000 Kč, někteří už přispěli, největší jednotlivý přislíbený příspěvek je 5000 Kč. Stav našeho korunového konta je v současnosti 11 821 Kč, zahraničního 340,20 dolarů. Příjem mnohých přislíbených částek banky dosud nezaznamenaly. Všem dárcům mnohokrát děkujeme a doufáme, že se nám podaří sebrat potřebnou částku.

Příspěvek na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu. Rádi dárcům pošleme potvrzení.

Ze zahraničí je možno posílat příspěvky prostřednictvím úvěrové karty po internetu na stránce www.paypal.com na adresu redakce@blisty.cz

10. 1. 2004
sobota 19.00: Do soboty večer jsme zaznamenali finanční dary dalších přibližně deseti čtenářů. Náš korunový účet stoupl na částku 26,926 Kč, dolarový na 549,19 USD. Všem dárcům mnohokrát děkujeme. Potřebujeme však přibližně 100 000 Kč na nový server. Dáme to dohromady?
pondělí 9.00: Do pondělí do 9 hodin ráno dosáhl náš korunový účet částky 34 126 Kč.
úterý 1.00 ráno: Do pondělí do večera dosáhl náš korunový účet částky 42 968 Kč, dolarový 649,19 USD. Všem dárcům děkujeme a doufáme, že potřebnou částku dáme dohromady.
úterý 9.15 ráno: Korunový účet dosáhl částky 55 214 Kč.
středa 9.00 ráno: Sloučili jsme dolarový a korunový účet. Celkem máme na korunovém účtu dnes ráno 85 093 Kč. Zdá se tedy, že peníze na nový server pravděpodobně dáme dohromady. Ještě 15 000. Všem čtenářům za jejich energickou a rychlou pomoc velmi děkujeme.

(P.S. Omlouváme se, že nefungují četné odkazy na starší články, např. v tematickém archivu pod vydáním, či v seznamu autorů. Při radikální osekávání systému, aby byl umožněn provoz na havarijním serveru, bylo nutno učinit některé dočasné nesystémové změny. Ke starším článkům se dostanete prostřednictvím kalendáře v pravém horním rohu vydání, ten zůstává funkční.)

15. 1. 2004

Nezvykle ostré formulace volil a podivné závěry vyvodil J. Pehe ve svém článku Evropský mráz přišel z Východu (MFD 13. 1. a Neviditelný pes 14. 1. 2004). Bruselské fiasko bylo střetem dvou kultur, Polsko je neproblematičtější člen východní Evropy, přijetí bývalých komunistických zemí je chápáno jako akt ekonomické solidarity, vlastní evropský komisař má na postavení země minimální vliv, velké státy budou chudé příchozí těžce dotovat, chudé Polsko zhatilo proces evropské integrace, západoevropští politici se začínají ptát, zdali neudělali v podobě rozšíření velkou chybu, politici Východu nevidí EU jako společné dílo, ale jako dojnou krávu, vícerychlostní Evropa bude zcela legitimní, sabotáž bruselského summitu polskými postkomunisty.

15. 1. 2004

Dokumentární film americké filmařky Joan Seklerové Unprecedented (Neslýchané) o posledních amerických prezidentských volbách, ve kterých zvítězil/nezvítězil George Bush, se bude promítat v Praze v pondělí 19. ledna v 18 hodin v knihkupectví Globe e Pštrossově ulici č. 6. Po promítnutí filmu bude následovat diskuse s paní Seklerovou.

15. 1. 2004

Propaganda a zkreslování sdělovacích prostředků

V Londýně vychází kniha Tell me Lies: Propaganda and Media Distortion in the Attack on Iraq (Říkejte mi lži: propaganda a zkreslování sdělovacích prostředků při útoku na Irák). Níže publikujeme anglickou pozvánku k diskusi, která se ve čtvrtek 29. ledna bude konat v Londýně při příležitosti jejího vydání. Mezi debatéry bude např. i známý novinář a kritik války proti Iráku John Pilger.

15. 1. 2004

O mrtvých jen dobře. Nedávno zemřela v Plzni česká herečka Helena Růžičková. Netroufám si hodnotit její tvorbu. Ale rád bych při této příležitosti zmínil její nepříliš známé politické angažmá z roku 1996. Helena Růžičková tehdy kandidovala na Lounsku a Rakovnicku do Senátu za KSČM.

15. 1. 2004
V letošním roce 2004 se výška dluhu státního rozpočtu pohybuje okolo 500 mld. Kč. Jenom tento rok na úrocích zaplatíme okolo 25 či 30 mld. korun. V této souvislosti si uvědomme, že zatímco ČR jako celek si nevede dobře, existuje kdosi jiný, kdo nám peníze půjčit může a na naší neprosperitě tak vlastně vydělává. Ten, kdo má málo "vděčně" platí bohatému... Byli to spíše bohatí Češi? Nebo jde spíše o cizince či celé silné finanční skupiny? Nestává se vlastně celá ČR postupně majetkem někoho cizího? A jsou mé otázky naivní nebo do budoucna prozíravé? Odpoví mi někdo?
15. 1. 2004
Centrum pro výzkum veřejného mínění (placené daňovými poplatníky), zaplevelilo minulý týden média katastrofální zprávou, neboť podle jejího "výzkumu":

Osmatřicet procent českých domácností není schopna měsíčně uspořit ani korunu, třetina rodin zvládne ušetřit nanejvýš tisícovku a čtvrtina uspoří do 5000 Kč měsíčně. Měsíční úspory do deseti tisíc korun mají zhruba dvě procenta domácnosti a jedno procento dotázaných dokáže za měsíc ušetřit více než 10.000 korun.

15. 1. 2004

Pizzaservis: Děkujeme, že jste zavolal Pizzerii Vulcano. Mohu vaši ....

Zákazník: Dobrý den, rád bych si něco objednal.

P: Můžete mi nejdříve sdělit Vaše NIDČ?

Z: Mé Národní identifikační číslo, momentíček, je 6102049998-45-54610.

P: Díky, pane Vonásku. Bydlíte v Růžové ulici 25, Vaše telefonní číslo je 645 624589. Vaše firemní číslo u Alliance je 95456-556-8795646, klapka 47. Z kterého telefonu voláte?

15. 1. 2004

Na článek Theo Formánka (13. 1.) o přímé demokracii a knize manželů Tofflerových, jako jedné z mála,1 v níž může český čtenář nalézt alespoň nějaké informace o tomto rychle se rozvíjejícím modelu přímého rozhodování občanů o jejich vlastních záležitostech, reagoval (14. 1.) Antonín Kosík vášnivým napadením uvedené knihy (Nová civilizace.

14. 1. 2004

Pár banalit ze státního departmentu

Ostatně proč ne, na českém trhu jde přeci dobře na odbyt shnilá zelenina. Vždy se počká až ta čerstvá shnije. Zkažená se mezitím výhodně vyprodá.
13. 1. 2004

Kapitola devátá

Alvin Toffler, Heidi Tofflerová

Otcům zakladatelům:

Jste zesnulí revolucionáři. Jste muži a ženy, farmáři, obchodníci, řemeslníci, právníci, tiskaři, autoři pamfletů, obchodníci a vojáci, kteří na odlehlých amerických březích společně stvořili nový národ. Bylo vás pětačtyřicet, kdo jste v roce 1787 za parného léta ve Filadelfii ukuli ten podivuhodný dokument, který se nazývá Ústava Spojených států. Naslouchajíce odlehlým zvukům zítřka, vycítili jste, že vaše civilizace umírá a nová že se rodí. Jste vynálezci budoucnosti, která se stala naší přítomností.

Tento kus papíru spolu s prvními deseti doplňky, které jste připojili v roce 1791, patří k nejpodivuhodnějším výdobytkům lidských dějin.

13. 1. 2004

Úvod s komentářem k výňatku z knihy Alvina a Heidi Tofflerových

Alvin a Heidi Tofflerovi: "Creating a New Civilization, The Politics of the Third Wave", 1994, 1995; česky "Nová civilizace; Třetí vlna a její důsledky" v překladu Bohuslava Blažka v nakladatelství Dokořán, 2001

Předkládám všem těm, kdo jsou ochotni zamýšlet se nad problémy české společnosti a její politiky nejen z úzce českého, vnitřního, pohledu, podmíněného stále ještě zkušeností totality a NEzkušeností s vyspělou (ale již stále méně "dokonalou") západní demokracií, výňatek z knihy brilantních myslitelů. Podstatou české stranické zastupitelské demokracie není "pravda" - nýbrž skupinové i individuální zájmy, (nad)vláda - nikoli služba, boj o funkce, spojené s mocí, prestiží, vlivem -- nikoli primárně práce pro tuto zemi, konfrontace a konflikt -- nikoli tolerance a kooperace, materiální i morální korupce a zištnost -- nikoli neúplatnost a slušnost - a v neposlední řadě: materiální výhody a zisky.

13. 1. 2004

V polovině prosince oznámila veřejnoprávní společnost BBC ZDE, že v souvislosti se skandálem ohledně smrti zbrojního poradce britské vlády dr. Davida Kellyho zpřísní předpisy pro své novináře a že nebudou smět publikovat články na politická témata v tisku. Tyto předpisy prý ještě nevešly plně v platnost, ale podle informací Britských listů se budou týkat i novinářů z české sekce BBC.

Potíž je, že BBC má zákonem zakázáno, aby ve vysílání vyjadřovala jakékoliv zaujaté či stranickopolitické názory. BBC má povinnost chovat se nestranně a její zaměstnanci či volní spolupracovníci se nesmějí projevovat tak, aby to pověst nestrannosti této veřejnoprávní instituce jakkoliv ohrozilo. Novinář smí projevovat ve své analýze profesionální úsudek, nikoliv politický názor. Zvyk mnohých českých novinářů psát komentáře, stranící té či oné politické orientaci (prezentující mnohdy apriorní názor, jemuž autor předem přizpůsobí fakta) byl pro společnost BBC vždy nepřijatelný. V blízké budoucnosti budou mít všichni redaktoři a volní spolupracovníci BBC psaní komentářů pro tisk zakázáno.

14. 1. 2004

Belgický kardinál, který je jedním z čelných kandidátů na nového papeže, porušil tento týden zákaz katolické církve užívat prezervativy a konstatoval, že za určitých okolností by měli lidé prezervativy používat, aby se zabránilo šíření choroby AIDS.

14. 1. 2004

Evropská unie musí zlepšit dodržování lidských práv nyní, když má být rozšířena do východní Evropy, varovala organizace Amnesty International. Konstatovala, že jen 2 členské země EU, Lucembursko a Holandsko, dodržují lidská práva.

Británie je obviňována z "vážného porušování lidských práv", která spáchala v reakci na útoky z 11. září 2001. Porušuje lidská práva pod záminkou "války proti terorismu" a boje proti ilegálním přistěhovalcům, konstatuje zpráva "Lidská práva začínají doma (Human Rights Begin at Home)".

Amnesty International také požaduje, aby se bedlivě zkoumalo, jak se dodržují lidská práva v 10 nových zemích, které mají vstoupit do EU v květnu 2004.

14. 1. 2004

Mezinárodní tisková kancelář Reuters podala oficiální stížnost Pentagonu poté, co američtí vojáci letos v lednu "neprávem" zatkli a "brutálně zacházeli" se třemi jejími zaměstnanci v Iráku.

Stížnost se týká incidcentu v městě Falludža, kde američtí vojáci začali střílet na dva irácké kameramany a řidiče z tiskové kanceláře Reuters, protože filmovali scénu, kde havaroval vrtulník. Americká armáda nejprve tvrdila, že novináři z agentury Reuters byli "nepřátelským personálem", který na ně střílel, a odmítala je po dobu tří dnů propustit.

15. 1. 2004
K poznámce pana Mareše "O jakém míru to Ahmed Qurei mluví?"

Stačí se podívat na mapu, kudy ta zeď povede, např. na: gush-shalom.org, aby bylo jasné, že ta zeď má hlavně jednostranně a permamentně nadále zmenšit území Palestinců, míní M. Kolář.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

31. 12. 2003

Z přibližně 6000 čtenářů Britských listů přispělo v prosinci 2003 na jejich provoz celkovou částkou 7274 Kč 20 osob. Příspěvky tří čtenářů ze zahraničí prostřednictvím konta www.paypal.com dosáhly kromě toho částky 282.61 amerických dolarů.

Dokončili jsme placení finanční firmě za vypracování účetních zpráv za léta 2001 a 2002, nyní částečně hradíme výrobu knihy Jak Češi bojují.

Čtenáři z celého světa mohou nyní přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Kdyby Britským listům věnoval každý čtenář pouhou korunu denně, mohl by si časopis např. financovat právníka a analyzovat kauzy, jimž se v současnosti nemůže věnovat.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
15. 1. 2004 Aféra Davida Kellyho v Británii Jan  Čulík
15. 1. 2004 Způsobuje porušování rychlostních omezení na silnicích smrt lidí? Jan  Čulík
15. 1. 2004 Bída demokracie Milan  Valach
15. 1. 2004 Jak reklamovat zboží z Electrocity? Radek  Mokrý
15. 1. 2004 Mobilní telefony asi "nejsou nebezpečné", avšak vědci požadují další zkoumání   
15. 1. 2004 Co dali Arabové světu?   
14. 1. 2004 Amnesty International: Jen 2 členské země EU dodržují lidská práva   
13. 1. 2004 Demokracie pro 21. století Theo  Formánek
13. 1. 2004 Demokracie pro 21. století Alvin  Toffler, Heidi Tofflerová

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
13. 1. 2004 Zákaz psát politické komentáře do novin se bude týkat i reportérů z české sekce BBC Jan  Čulík
12. 1. 2004 Kilroy Silk: Rasistický útok či oběť politické korektnosti?   
29. 12. 2003 Média veřejné služby Petr  Jánský
23. 12. 2003 Kdo zaznamená naši dobu?   
22. 12. 2003 Digitální politikum - aneb říkají-li dva totéž, bývá to většinou totéž Štěpán  Kotrba
15. 12. 2003 Konečným cílem PR je důvěra Zdeněk  Verner
15. 12. 2003 Ať žije průměrnost! Fabiano  Golgo
11. 12. 2003 Digitální, intelektuální televizní okruh BBC 4: Je to k něčemu?   
4. 12. 2003 Hrozí Itálii diktatura?   
27. 11. 2003 Svobodné názory + "svobodné názory" = podivné souvislosti Jiří  Koubek

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
10. 1. 2004 Plánoval Bush svrhnout Saddáma už v lednu 2001?   
10. 1. 2004 Syrský novinář "ví, kde jsou irácké zbraně hromadného ničení"   
7. 1. 2004 Američané nemají teroristy v databázi otisků prstů   
7. 1. 2004 Colin Powell přiznává, že Amerika udělala ve "válce proti terorismu" chyby   
7. 1. 2004 Usáma bin Ladin: Odporujte novému Římu   
6. 1. 2004 Američané chtějí ponechat Kurdům na severu Iráku speciální statut Josef  Brož
6. 1. 2004 Co si lidé myslí o novém americkém "bezpečnostním opatření"   
5. 1. 2004 Usáma bin Laden údajně vydal novou audionahrávku   
31. 12. 2003 Spojené státy vnucují zahraničním leteckým společnostem ozbrojené strážce   
30. 12. 2003 Saddám "prozradil, kam ukryl své miliardy"   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2004 Co si lidé myslí o novém americkém "bezpečnostním opatření"   
29. 12. 2003 Existuje americké impérium? Michael  Walzer
18. 11. 2003 Brzeziński: Amerika se musí vzdát paranoidní politiky   
16. 10. 2003 "George W. Bush je omezenec a podvodník"   
8. 10. 2003 Veľká hra pokračuje Peter  Stupavský
25. 9. 2003 Európska škodoradosť? Martin  Muránsky
17. 9. 2003 Jsou Spojené státy v úpadku?   
9. 9. 2003 Nový pohled na americkou zahraniční politiku Veronika  Valachová
6. 9. 2003 Michael Meacher: "Americká vláda předem věděla o útoku z 11. září"   
6. 9. 2003 Meacher: "USA zneužily 11. září k prosazování politiky světové nadvlády"   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda
11. 12. 2003 Hrabal jako žvýkačka Štefan  Švec
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
9. 12. 2003 Exil jako otevření mysli Jan  Čulík
9. 12. 2003 Osud lidí ve střední Evropě je nesdělitelný - a obráceně Jan  Čulík
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík
1. 12. 2003 Má nyní Havlova hra Vernisáž levicově anarchistický význam? Jan  Čulík
20. 11. 2003 O zdřevěnělé řeči: důležitá příručka pro novináře Jan  Čulík
20. 11. 2003 Neptejme se zásadně "do kdy?" Vladimír  Just

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš
28. 8. 2003 Gayové nepotřebují registrované partnerství   
27. 8. 2003 Jak se pletou odpůrci leseb a gayů Petr  Žaloudek / Fid
18. 8. 2003 Malá provokativní poznámka nejen k homosexualitě Aleš  Kubeczka

Školství RSS 2.0      Historie >
5. 1. 2004 Školství Jana  Poslová
2. 1. 2004 České školství: Není fér svádět vinu na studenty Jan  Raszyk
30. 12. 2003 Není to vina jen učitelů Jana  Poslová
30. 12. 2003 Dobré učitele je nutno zaplatit Tomáš  Gawron
29. 12. 2003 České školství: problémem nejsou učitelé, na sobě musí pracovat každý sám Josef  Vít
29. 12. 2003 Britský ministr školství: násilí v televizi vede ve školách k šikaně   
29. 12. 2003 Převážně bídné školství Ondřej  Hausenblas
22. 12. 2003 České školství se už nemá kam dál rozkládat Hynek  Hanke
22. 12. 2003 Je české školství skutečně tak mizerné? Ivo  Poláček
10. 12. 2003 Jazyková bariéra Petr  Jánský

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
14. 1. 2004 Kardinál podpořil užívání kondomů   
7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl
12. 12. 2003 Vatikán: další italská mafie? Fabiano  Golgo, Hana Profousová
26. 11. 2003 Politické miesto pre Boha Karol  Moravčík
26. 11. 2003 Křikem o cenzuře šíří Jiří Karas jen cílenou demagogii Jan  Čulík