20. 8. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 8. 2003

Po kritice Britských listů, že Jan Urban z Českého rozhlasu 6 zkresluje fakta týkající se kontroverze ohledně britsko-amerického útoku na Irák, ZDE, pokračuje tento komentátor ve svém zaujatém zpravodajství, i když v poslední době opatrněji. Přesto však Jan Urban zamlčel podstatné mezinárodní rozhořčení, zejména v novinářských kruzích, nad tím, že v neděli Američané v Bagdádu nesmyslně usmrtili kameramana tiskové kanceláře Reuters. Srovnejte, jak se tématem zabýval tento komentátor ČRo 6 a jak o něm píše americký tisk. Nemají čeští posluchači nárok na serióznější informace?

20. 8. 2003
Občan v Česku si pomalu zvykl na to, že všechno je stejné. Politické strany jej potřebují jen k tomu, aby jim odevzdal svůj mandát, brzy poté opustí svůj volební program a věnují se pragmatickým postojům a skutkům. Občan ví, že stejně by jednala i politická strana na opačné straně politického spektra.

Autor, jehož jméno je redakci známo, publikuje tento text, založený na zkušenostech ze svého zaměstnání, z existenčních důvodů pod pseudonymem.

20. 8. 2003

Před soudním vyšetřováním smrti dr. Davida Kellyho vystoupil v úterý hlavní svědek, Alastair Campbell, šéf oddělení pro styk s novináři v úřadě britského premiéra Tonyho Blaira. Campbell argumentoval, že kontroverzní tvrzení o tom, že Irák má možnost užít zbraní hromadného ničení do 45 minut, přípravné verze oficiální britské vlády o Iráku už obsahovaly, než přišly k němu, a že on sám žádnou takovou informaci do této zprávy nevčlenil. Campbell také tvrdil, pře plně odpovědným činitelem za autorství této zprávy byl Sir John Scarlett, předseda společného vládního výboru pro výzvědné služby. Campbell také tvrdil, že Scarlettovi zdůraznil, že by jazyk oficiální vládní zprávy o Iráku neměl být příliš dramatický, "čím sušší, tím lépe".

Podrobnosti v angličtině ZDE
20. 8. 2003
Od publikovania článku venovaného problematike vojenskej operácie v Iraku (.....) uplynulo už niekoľko mesiacov. Medzitým sa uskutočnili aj oficiálne skončili (1. 5. 2003) hlavné vojenské operácie USA a Veľkej Británie v tejto krajine. Potvrdili a vyjasnili sa viaceré odhady príčin a motívov tejto akcie, ktoré bolo možné pred jej vypuknutím analyzovať iba na základe aplikovania starej rímskej právnickej zásady: qui bono či qui prodest.
21. srpen 1968
20. 8. 2003
Najnovšie vyhlásenie predsedu KSS Jozefa Ševca, v ktorom sa ospravedlnil všetkým, čo boli postihnutí po vpáde vojsk Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968, vyvolalo menší rozruch. Pre mnohých to bolo prekvapenie. Veď ešte donedávna KSS, ako azda jediný politický subjekt, sovietsku okupáciu Československa bezvýhradne obhajovala.
20. 8. 2003

Na pozoruhodný článek ZDE nás upozornil čtenář Břetislav Janík. Pevně doufáme, že to JE mystifikace. Mluvčí České pošty Ladislav Vančura v něm totiž hájí rozhodnutí upozornit občany Králík, obce ve vzdálenosti 200 km od Prahy, že pošta pro jejich užívání je po uzavření jejich místní pošty v Praze v Jindřišské ulici... Je to prý zcela správné, protože občan má právo vědět, kam se má možnost po ukončení pracovní doby na své vlastní poště odebrat. Může si sednout do taxíku a jet do Prahy do Jindřišské! :) Citujeme:

"Výsměch i údiv od lidí sklízejí pracovníci pošty v Králíkách na Orlickoústecku", tvrdí Jitka Žigová v Blesku dne 8. 8. 2003. Může prý za to oznámení na objektu pošty: "Po uzavření této pošty je otevřena pošta: 110 00 Praha 1, Jindřišská 14, denně do 24 hodin." Podle paní Žigové prý většina kolemjdoucích lidí podotýká: "Na takovouhle volovinu není slov. Je to taková rarita. To jsou hvězdy. To je Švejkův stát. Kocourkovští jsou proti nám úplní žabaři". Příčinou je fakt, že pražská pošta je vzdálená 200 km od Králík.

Ostře kritizuje deník Blesk mluvčí České pošty Ladislav Vančura. Z Britských listů víme, že svou organizaci hájí stylem "škoda (verbální) rány, která padne vedle" ZDE). Vančura argumentuje tím, že je podle zákona správné upozornit občany Králík na existenci otevřené pošty v Jindříšské ve vzdálenosti 200 km: "Díky oznámení na poště víte, že to do půlnoci stihnete autem na poštu do Prahy s velkou rezervou." Copak si o tom myslíte vy?

Kompletní článek ČP ZDE

20. 8. 2003
Keby bolo uplatňovanie teórie relativity v politike vedeckou disciplínou, po Einsteinovi by Nobelovu cenu musel dostať americký prezident George W. Bush. Spojené štáty minulý týždeň presadili, aby Bezpečnostná rada OSN schválila návrh novej rezolúcie o Iraku.
20. 8. 2003
POLEMIKA

Na september bol do talianskeho Riva del Garda zvolaný mimoriadny summit Európskej rady pre zahraničné záležitosti. Má sa zaoberať budúcnosťou spoločnej zahraničnej politiky. Hľadá sa spôsob, ako čo najefektívnejšie vytvárať spoločnú európsku politiku bez zníženia kompetencií národných štátov. Problém nevyriešil ani pokus o predefinovanie rolí pri súčasnom zachovaní mocenského statusu quo, s ktorým prišiel v návrhu európskej ústavy Konvent o budúcnosti Európskej únie.

20. 8. 2003
Moderné ideológie sú projekciami predstáv o možnostiach a limitoch ľudského konania. Spravodlivosť hrá v našich úvahách často dôležitejšiu úlohu, ako si to cez náš každodenný skepticizmus uvedomujeme. Veď základné predstavy o tom, čo komu patrí a čo nie, na čo máme nárok a na čo nie, sa často pokladajú za rozmar teoretikov a akademikov.
18. 8. 2003
Uprostřed toho všeho se najednou Václav Fischer podíval na jednu ze svých spolupracovnic - dlouhonohou, dokonale opálenou blondýnku v pískových šatech. Setkali se pohledem, dívka se opřela o desku stolu a podívala se na svého šéfa. "Jdeme?" "Jdeme," kývl hlavou šéf. Oba věděli přesně, co mají na mysli.

Domácí český čtenář je zjevně téměř čtrnáct let od pádu komunismu od českých "novin" zvyklý na ledacos: zahraničnímu čtenáři, nezvyklému na domácí žumpu, přece jen přece jenom míra bezostyšné manipulativnosti od "novinářů" prostitutů občas vyrazí dech. To se mi stalo nad článkem Lídy Holmerové "Krize usměvavého elegána", který vyšel v sobotní Mladé frontě Dnes. Uznávám, že cestovní kancelář Fischer poskytuje zjevně Mladé frontě Dnes velké množství inzerce, ale ať už jsou ty peníze jakkoliv velké, takto hluboce, byste se, Lído Holmerová, cílenou manipulací a la ženské románky z edice Harlekýn přece jen osobně ponižovat a profesi novináře diskreditovat nemusela. Nebo v dnešní České republice už skutečně nejsou hranice, jak se člověk dokáže sám osobně zostudit, musejí "novináři" skutečně nadšeně a dobrovolně mezi sebou soutěžit o to, kdo je horší? Připomíná mi to soutěžení o standartu "Se Sovětským svazem na věčné časy". Absolutně otrocká podřízenost vládnoucímu principu, ať je to sovětský imperialismus anebo bezostyšná komerční manipulace, je totiž stejná.

Prozradím vám jedno profesní tajemství, Lído Holmerová: slušný člověk - a natož novinář, hodný toho jména - nelže a nemanipuluje. Nejobscénnější věcí, kterou můžete v životě dělat, je proměňovat své bližní v nástroje svých osobních či podnikových ambicí. Člověk nikdy nesmí učinit lidi kolem sebe nástrojem svých cílů - to je to nejpodlejší, čím se můžete v životě provinit.

19. 8. 2003
Vliv médií na mladou populaci je velký, uvědomíme-li, si jak důležitou součástí využití volného času mládeže tvoří sledování sdělovacích prostředků, resp.styk s nimi. Podle většiny provedených studií tvoří televize stále roli vedoucího média, a to i přes rapidní rozvoj internetu a dalších mediálních nosičů a s nimi spojenými možnostmi.
18. 8. 2003
Napsal mi před několika dny jeden novinář z jednoho čelného českého deníku: "V rámci redakce existuje poměrně silný názor, že by se čtenáři neměli příliš 'zatěžovat' problémy interního života médií a novinářů s tím, že je to pro ně téma jen mizivě zajímavé - alespoň ve srovnání s jinými problémy širšího dosahu. Otázkou tak je, co je to "příliš" a kde končí vnitřní pseudoproblémy mediálního světa, a to z toho jednoduchého důvodu, že již přerůstají do celospolečenských problémů." Je to názor absolutně mylný: sdělovací prostředky jsou základním nástrojem kontroly demokracie a k tomu, aby fungovaly efektivně, musí existovat v samotných médiích jejich systematická a autoritativní metakritika. Ta se také v zavedenějších demokraciích a v seriózních novinách, v rozhlase a v televizi skutečně pěstuje. Posuďte tento případ metakritiky: analýzu pondělního deníku Guardian o tom, jak (zejména) bulvární britský tisk zkresluje výsledky soudního vyšetřování smrti dr. Davida Kellyho -- podle své politické zaujatosti. Proč se v českých novinách netisknou obdobné, vzájemné analýzy médií: jen proto, že všichni (pražští) novináři drží spolu?

Ovoce stromů rajských jíme...
18. 8. 2003
Vatikán nařídil katolickým biskupům po celém světě, aby utajovali případy sexuálního zneužívání, které páchali na členech své kongregace katoličtí kněží. Osobám, které by o sexuálním zneužívání, páchaném kněžími, nemlčely, hrozilo vyloučení z katolické církve.

Týdeník Observer získal z tajného vatikánského archivu čtyřicet let starý důvěrný dokument, který nese pečeť papeže Jana XXIII. Tento dokument byl rozeslán všem katolickým biskupům po celém světě. Nařizuje jim, aby přísně utajovali veškerá obvinění ze sexuálního zneužívání dětí, vznesená proti kněžím, a hrozí těm, kdo by takové případy zveřejnili, vyloučením z katolické církve.

Ještě v roce 2001 rozeslal podle týdeníku Observer katolickým biskupům dopis kardinál Ratzinger a zdůraznil v něm, že tento dokument z roku 1962 je stále platný...

4. 8. 2003

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

V červenci 2003 obdrželo Občanské sdružení Britské listy od čtenářských sponzorů celkem 7260,00 Kč. Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
20. 8. 2003 Proč nepíše Jan Urban jako američtí novináři Jan  Čulík
20. 8. 2003 Sociologie organizace Michela Croziera a úřady Václav  Prochor
18. 8. 2003 Kolik peněz si může ještě dovolit Český rozhlas vyhodit "do éteru" Štěpán  Kotrba
18. 8. 2003 Hospodářský růst -- tabuizované téma? Jaroslav  Krajči
18. 8. 2003 Vatikán nařídil biskupům, aby utajovali sexuální zneužívání, páchané katolickými kněžími   
18. 8. 2003 Romové jsou sice páté kolo u vozu, avšak... Alžběta  Janíčková
18. 8. 2003 Marta Kubišová: Tí, čo boli pri revolúcii, sa na nej stále vezú Miroslav  Brada
18. 8. 2003 ČRo 6 - tažný kůň s klapkami na očích, který zatáčí pouze vpravo Štěpán  Kotrba
18. 8. 2003 MFD: Dlouhonohá "dokonale opálená" blondýna a PR pro krachujícího Fischera Jan  Čulík
15. 8. 2003 Postkomunistické země se nedají zreformovat bez morálky a pevného právního řádu Jan  Čulík

Česká pošta RSS 2.0      Historie >
20. 8. 2003 Česká pošta: "Z Králíků jděte do Jindřišské"   
15. 8. 2003 Proč byla zlikvidována vlaková pošta Tomáš  Krček
11. 8. 2003 Česká pošta: Pracuje méně, kasíruje více Štěpán  Kotrba
11. 8. 2003 Česká pošta, kapitalismus, který zešílel za další Eduard  Vacek
11. 8. 2003 Česká pošta má své předpisy, vyplývající ze zákona, a ty musí dodržovat Štěpán  Kotrba
11. 8. 2003 Ještě jednou o České poště Jan  Čulík
10. 8. 2003 Předpisy České pošty pro doručování zásilek   
10. 8. 2003 Všemu člověk rozumět nemůže, České poště obzvlášť   
8. 8. 2003 Inspirace od České pošty Jiří  Císař
8. 8. 2003 Já jsem zase nedostal balík   

BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku RSS 2.0      Historie >
20. 8. 2003 Alastair Campbell popřel, že zdramatizoval vládní zprávu o Iráku   
19. 8. 2003 Aféra David Kelly: Šéf Blairova štábu varoval, že "Saddám není hrozbou"   
18. 8. 2003 Aféra David Kelly a falešné důvody pro útok na Irák -- shrnutí první etapy vyšetřování   
18. 8. 2003 Aféra Kelly: Po prvním týdnu vyšetřování prohrávají všichni   
15. 8. 2003 Blair donutil Kellyho podrobit se druhému výslechu   
14. 8. 2003 Wattsová: "Kelly neobvinil Campbella"   
14. 8. 2003 Kelly: "Bylo to celé černobílé"   
13. 8. 2003 Aféra David Kelly: Reportér BBC podroben čtyřhodinovému křížovému výslechu   
13. 8. 2003 David Kelly jmenoval Alastaira Campbella i druhé reportérce   
12. 8. 2003 Pochybnosti o britské vládní zprávě o iráckých zbraních sílí   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
20. 8. 2003 Vojna v Iraku sa oficiálne skončila, ale casus belli sa iba hladá... Daniel  Krajcer
19. 8. 2003 Aféra David Kelly: Šéf Blairova štábu varoval, že "Saddám není hrozbou"   
15. 8. 2003 Americké "lidské štíty" čelí v USA 12 letům vězení a pokutě jednoho milionu dolarů   
14. 8. 2003 Kelly: "Bylo to celé černobílé"   
13. 8. 2003 Aféra David Kelly: Reportér BBC podroben čtyřhodinovému křížovému výslechu   
3. 8. 2003 Šéf britské rozvědky odchází po rozkolu kvůli Iráku   
30. 7. 2003 Spojené státy jsou nyní náboženství   
29. 7. 2003 Saddám Husajn "truchlí po svých synech"   
24. 7. 2003 Amnesty International obvinila americkou armádu, že v Iráku porušuje lidská práva   
24. 7. 2003 USA vydaly fotografie mrtvých synů Saddáma Husajna   

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
12. 8. 2003 Nová agenda - silnejšia Európa Martin  Kugla
3. 7. 2003 Co psal Toni Negri před rokem:
Obnova italské levice mimo rámec sociáldemokratismu
Toni  Negri
30. 6. 2003 EU vs. Rakousko-Uhersko Petr  Homoláč
30. 6. 2003 Pozadu o 38 rokov? Andrej  Sablič
25. 6. 2003 Evropská ústava: smlouva, která ukrývá občany Josef  Brož
25. 6. 2003 Optimistická "řecká" ozvěna a její možná falešná echa Miloš  Dokulil
25. 6. 2003 Koniec polstoročného manželstva Radovan  Geist
19. 6. 2003 EKONOMICKÁ STUDIE: Snížení daně z příjmu právnických osob a podpora investování Miloš  Pick
18. 6. 2003 Vyšetřuje se chybějící milion euro   
16. 6. 2003 Češi schválili vstup do EU   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
13. 8. 2003 Kauzu Mein Kampf byl měl rozhodnout český ústavní soud Karel  Mašita
12. 8. 2003 Pan Hitler by z nás měl radost Ladislav  Kahoun
7. 8. 2003 O svobodu slova česká média už zřejmě nemají zájem Karel  Mašita
9. 7. 2003 České soudy kriminalizují i názory vyslovené na internetových diskusních fórech   
5. 7. 2003 Pomluva už nemá být trestným činem Karel  Mašita
26. 6. 2003 PNS ovládá distribuci tisku ze 75 procent. Je to už monopol ?   
20. 6. 2003 Ďábelská iridologie Štěpán  Kotrba
19. 6. 2003 Monopol je nebo není monopolem?   
13. 6. 2003 Další hrátky v ČR s verbálními trestnými činy Jan  Čulík
12. 6. 2003 Konec legrace i demokracie:
policie Bobošíkovou vyšetřuje stále!
Štěpán  Kotrba

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
15. 8. 2003 Odmítání interrupcí - žádný pokrok od roku 1588 Anna  Čurdová
30. 7. 2003 Interrupce - odrhovačka o vraždě neviňátek Anna  Čurdová
10. 7. 2003 Plávajúca potratová klinika Sylvia  Porubänová
4. 7. 2003 Ústav pro čistotu rasy Robert  Pokorný
2. 7. 2003 Interrupce ano, nebo ne? Josef  Veger
23. 6. 2003 Designer babies: Potřebujeme nový morální kompas   
6. 6. 2003 Stoupenci potratů zaznamenali v USA porážku   
4. 6. 2003 Milujte se a nemnožte se Dominik  Lukeš
26. 5. 2003 V Kolíně nad Rýnem se konala feministická konference   
15. 5. 2003 Očakávané rozhodnutie slovenského Ústavného súdu o umelom prerušení tehotenstva a jeho možné dôsledky Ladislav  Orosz

ČRo 6 a někdejší Svobodná Evropa RSS 2.0      Historie >
20. 8. 2003 Proč nepíše Jan Urban jako američtí novináři Jan  Čulík
18. 8. 2003 Kolik peněz si může ještě dovolit Český rozhlas vyhodit "do éteru" Štěpán  Kotrba
18. 8. 2003 ČRo 6 - tažný kůň s klapkami na očích, který zatáčí pouze vpravo Štěpán  Kotrba
28. 7. 2003 O cestě Jana Urbana do Iráku Jan  Čulík
18. 7. 2003 Komentář kontra zpravodajství Jan  Maršák
18. 7. 2003 RFE/RL: Stěhovat se nebudeme, nebudeme a nebudeme Štěpán  Kotrba
16. 7. 2003 Jak Jan Urban ve veřejnoprávním rozhlase šíří propagandu ve prospěch Bushovy vlády Jan  Čulík
16. 7. 2003 Stane se ČRo 6 stejně promarněnou šancí, jakou bylo "Rádio Svobodná Evropa"? Jan  Čulík
23. 6. 2003 Demokracie pro všechny: Zakažte komerční média ! Štěpán  Kotrba
17. 6. 2003 V čem tkví "vyváženost" Českého rozhlasu? Štěpán  Kotrba

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2003 Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka Jaroslava  Čajová
7. 7. 2003 Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí Petr  Fiala
27. 6. 2003 Wow, Viewegh! Petr  Fiala
18. 6. 2003 Dousková je červená knihovna Jiří  Škuba
17. 6. 2003 Maminka Irena  Dousková
17. 6. 2003 Mother Irena  Dousková
17. 6. 2003 Ještě jednou Irena Dousková Jan  Čulík
16. 6. 2003 O tom, jak život uplývá mezi prsty Jan  Čulík
16. 6. 2003 Doktor Kott přemítá Irena  Dousková
13. 6. 2003 Šlendrián v BL je snad horší než SARS Petr  Fiala