7. 11. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
7. 11. 2003
Jen pouhých několik dní před útokem na Irák odmítli představitelé americké vlády poslední pokus odvrátit válku, který podle zpráv učinily osoby, které tvrdily, že reprezentují zoufalý irácký režim. Richard Perle, vlivný poradce Pentagonu, obdržel tajnou zprávu od jednoho libanonsko-amerického podnikatele, podle níž se chtěl Saddám Husajn s Američany dohodnout, informovaly ve čtvrtek americká televize ABC News a list New York Times.
7. 11. 2003

Monitor Jana Paula

Klamavá reklama je nepřípustná, píše se například v Kodexu Rady pro reklamu České republiky. Kdyby člověk důsledně procházel nabídku supermarketů záhy by zjistil, že by ti ctihodní lidé v Radě nedělali nic jiného, než pracovali. Devalvace slovních významů je už v tržním prostředí zřejmá, jedním z těch slov je slovo GALERIE. Máme už galerie nejen výtvarného umění, ale téměř na cokoliv. Galerie automobilů, ponožek, potravin, vibrátorů a já nevím ještě čeho všeho.
7. 11. 2003
"Svazování" reportérů s vojenskými jednotkami ve válce vede k tomu, že produkují "dezinfikované" válečné zpravodajství. To je závěr nezávislé studie, zveřejněné ve čtvrtek, kterou si objednala televize BBC. Analýza sice dochází k závěru, že reportéři, kteří doprovázeli při útoku na Irák britská a americká vojska, měli možnost informovat o válce objektivně, ale vyhýbali se záběrům, které by byly pro britskou televizi příliš drastické. Některé reportáže se podobaly fiktivnímu "válečnému filmu".

Televize BBC zkoumala svou reportáží práci z válek, zejména z války proti Iráku. BBC si objednala analýzu od School of Journalism na Cardiff University. Tamější odborníci analyzovali, jak o válce proti Iráku informovaly britské televizní stanice, americké televizní stanice a arabská zpravodajská televize Al Džazíra. Zkoumali také systém tzv. embedding svazování reportérů s konkrétní vojenskou jednotkou. Informovala o tom ve čtvrtek v podvečer zpravodajská relace rozhlasu BBC:

6. 11. 2003

Nepřiměřená reakce českých médií na zprávu UNICEF o údajném výskytu pedofilní prostituce v českoněmeckém pohraničí mě konsternovala. Byla zbytečně defenzivně nacionalistická - překvapivá v zemi, která se má zanedlouho stát členem EU. Snad nejdále došel svým komentářem v deníku Neviditelný pes Václav Vlk, který vydání zprávy označil za součást pokračujícího kolektivního německého spiknutí proti českému národu. "Odměnou" za "vstřícnost pánů Mandlera, Doležala, Placáka, Karáska, lidovců a unionistů" vůči Němcům je tu podle Vlka nyní facka: když nevyšel Temelín ani Benešovy dekrety, Němci se "nás" rozhodli kritizovat za pedofilii! Cílenou urážkou českého národa bylo podle autora i to, že "německá" zpráva o "české pedofilii" byla (záměrně?) vydána v den, kdy slavíme státní svátek, 28. října.

Vyšlo jako "Úhel pohledu" ve čtvrtek v Lidových novinách ZDE

7. 11. 2003
Ministři britské vlády, včetně premiéra Tonyho Blaira, by mohli potenciálně být obžalováni u mezinárodního soudního tribunálu za válku v Iráku, konstatoval organizátor právní debaty o této válce, která se bude konat v sobotu 8. listopadu na London School of Economics.
7. 11. 2003

Hlavní zprávou dne je v Británii soudní proces se školníkem Ianem Huntleym, obviněným z vraždy dvou desetiletých dívek. Do soudní síně však - aby nepřípustně neovlivnli průběh jednání - nemají přístup nejen televizní kamery, ale ani fotografové. K dispozici jsou pouze kresby ze soudní síně - k tomu účelu najatých kreslířů. Tuto vydala k včerejšímu zpravodajství ze soudní síně britská tisková kancelář Press Association.

7. 11. 2003

Pavel Mareš ve svém článku tvrdí, že Izrael zeď postavit musí. "Jinak mu totiž nezbývá než ty šílence bezebytku vyhladit." Má tato věta snad být naznačením "konečného řešení"? Lze snad popřít, že takováto myšlenka byla poznávacím znamením nacismu? Sebevražední atentátníci v tomto konfliktu pochází téměř bez výjimky z palestinských uprchlických táborů. Většinou jde o mladé lidi a jejich životopisy neobsahují žádný zvláštní psychologický nebo názorový znak, který by je nějak zásadně odlišoval od mnoha ostatních Palestinců. Vyhubeni by tedy museli být "bezezbytku" všichni Palestinci.

7. 11. 2003

Málokdy a málokde se stává, aby se tři politici, včetně prezidenta a preméra oficiálními projevy vyjádřili ke státnímu svátku své země a média neuznala za vhodné tyto projevy otisknout, zatímco věnují prostor daleko marginálnějším otázkám... Pohled politické reprezentace České republiky na státní svátek - 28. říjen 2003 -- není přitom marginální, odráží se v něm zprostředkovaně vůle lidí, kteří si své politiky zvolili. Odráží se v něm škála názorů a politických postojů, které utvářejí současnou zahraniční politiku země. Každý zvlášť si zaslouží podrobný rozbor a všechny dohromady komparativní analýzu. To proto, aby se český občan v prostředí mediální virtuální reality nebál mluvit česky. Aby věděl, proč a jakého státu je a chce být občanem. A to právě v době, kdy Česká republika vstupuje do Evropské unie, kde se nechce ztratit, ale chce si uchovat svou svébytnost i národní hrdost - nejen na bohatou historii. Je stejně důležité, co nás s ostatními národy Evropy spojuje, jako to, co zůstává specifickým a výlučným - pamětí národa.

Britské listy proto zveřejňují v plném znění projevy prezidenta, premiéra a ministra kultury ke státnímu svátku České republiky - 28. říjnu.

ilustrační foto - archiv redakce
7. 11. 2003

Tři pohledy na jedno datum

Projev prezidenta republiky k 28. říjnu 2003

Václav Klaus

Vážení vzácní hosté, vážení rozhlasoví posluchači a televizní diváci, dámy a pánové, výročí vzniku našeho novodobého státu oslavujeme již po čtrnácté ve svobodné a demokratické zemi. Po jedenácté si ho připomínáme v České republice, tedy v zemi, která sice svou velikostí není shodná s původním československým projektem, nicméně v zemi, která se oprávněně považuje za dědice tradic a hodnot 28. října 1918. Oslavovat a připomínat si tento den považuji za důležité. Vracíme se tím ke kořenům našeho moderního státu, vracíme se k principům, na nichž vznikl, snažíme se pro sebe, pro naši současnost i budoucnost, získat z minulosti co největší poučení a inspiraci.

ilustrační snímek - foto: Štěpán Kotrba
7. 11. 2003

Tři pohledy na jedno datum

Projev premiéra 28. října 2003

Vladimír Špidla

Vážené paní, pánové, milí přátelé! Sešli jsme se zde, abychom si připomenuli 85. výročí jednoho z nejvýznamnějších novodobých zlomů v životě našeho národa a ve vývoji jeho státnosti. Mnoho z nás, ne-li většina, si však bohužel již zvykla brát 28. říjen jen jako pouhý den pracovního volna a o smyslu a významu tohoto našeho stěžejního svátku nepřemýšlí. Není se co divit, protože po celou dobu od roku 1918 jsme, podle momentální politické situace, svědky občas masivního a občas rafinovaně sofistikovaného zpochybňování této významné dějinné události ať již z komunistických pozic podle hesla "Bez VŘSR by nebylo ČSR" či z ultrapravicových konzervativních pozic od ideologů hitlerovského nacismu až po všemožnými sofismaty vyzbrojené milovníky neživotaschopné habsburské monarchie, kteří se s jejím zánikem stále nemohou smířit.

ilustrační snímek - foto: Štěpán Kotrba
7. 11. 2003

Tři pohledy na jedno datum

Projev ministra kultury 28. října 2003 v Pantheonu Národního muzea

Pavel Dostál

Vážené paní, pánové, milí přátelé a hosté! Je pro náš národ bohužel příznačné, kterak do omrzení dovedeme neustále přehodnocovat klíčové události našich moderních dějin. Podle toho, v jakém stádiu přehodnocování se právě nacházíme, vypadají pak i oslavy významných dnů, k nimž se tyto klíčové události vztahují. Nejinak tomu je i v případě 28. října, jehož oslavy se ve 20. století měnily co deset let, a proto jistě stojí zato ty změny připomenout. Dnešní pětasedmdesátník si z dětských let pamatuje oslavy heroismu Československých legií, na jehož pozadí byl 28. říjen vnímán jako jeden z vůbec nejvýznamnějších dnů našich moderních dějin. Pamatuje si stavbu velkolepého památníku na pražském Vítkově k oslavě legionářů. Ten se ale zanedlouho stal skladištěm německé okupační armády.

7. 11. 2003

Dodatek č. 7a: K Dodatku č. 7 a k jednomu nadcházejícímu svátku

K Dodatku č. 7, který byl publikován v Britských listech dne 24.10. 2003 ZDE, jsem obdržel připomínky, které níže uvádím (jen ty podepsané, byť e-mailově). Za sebe bych je ještě doplnil o poznámku, že moje role cizince nebyla -- z pochopitelných důvodů -- úplná:
7. 11. 2003
V rámci možného pak představitelé těchto zemí jednotlivě nebo společně podnikají nejrůznější kroky od konkrétních až po čistě deklarativní. Jedním z nich, jehož kategorii ať si každý čtenář pojmenuje podle svého, bylo již čtvrté letošní setkání ministrů zahraničních věcí tak různorodých zemí, jako jsou Turecko, Sýrie, Jordánsko, Saúdská Arábie, Kuvajt, Írán a Egypt, z nichž prvních šest zemí s Irákem sdílí hranice. Dvoudenní setkání se konalo minulý víkend v Damašku a u jeho jednacího stolu vznikla tato deklarace:
7. 11. 2003
tisková zpráva organizace Nesehnutí

NESEHNUTÍ v rámci své kampaně "Ženská práva jsou lidská práva" připravuje na leden až květen 2004 již třetí ročník základní série stejnojmenných vzdělávacích seminářů zaměřujících se na otázky tradičního rozdělení mužských a ženských rolí ve společnosti.

6. 11. 2003
Zpráva oblastního sdružení Asociace svobodných odborů Praha

Dnes začala stávka v Lauderových školách v Praze 2 poté, co při jednáních zřizovatel (Židovská obec Praha a Lauderova nadace - zařízení má statut církevní školy) sice uznal pochybení ředitelky, ale nijak nezasáhl.

Richard Pipes
6. 11. 2003
Harvardský historik Richard Pipes byl autorem agresivní politiky Ronalda Reagana vůči Sovětskému svazu. Jeho politika konfrontace, která nahradila politiku zadržování, byla zjevně inspirací pro současnou Bushovu zahraniční politiku, ale není to anachronické, ptá se Sam Tanenhaus z listu Boston Globe.
6. 11. 2003

Loňský workshop konference Forum 2000: Mosty přes globální propasti na téma mezinárodního obchodu a ekonomiky vyzval k "zásadní reformě současného systému globální ekonomické kontroly, odstranění dvojích standardů v mezinárodním obchodě a zajištění stejných pravidel hry pro všechny země." Účastníci se shodli na směru nutných reforem, především na demokratizaci a posílení role multilaterálních institucí a posílení soudržnosti jejich politiky. Letošní konference Forum 2000: Mosty přes globální propasti se konala přibližně měsíc po zasedání Světové obchodní organizace (WTO) v Cancúnu a byla tak jedinečnou příležitostí k reflexi jeho neúspěchu a budoucnosti celého multilaterálního obchodního systému. Jedním z komplexů klíčových otázek, které měly být zodpovězeny na tomto workshopu jsou:

Znamená kolaps zasedání WTO v Cancúnu konec multilaterálního obchodního systému a návrat do světa, kde rozhoduje především politická moc? A nebo dává nástup třetího světa jako koordinované politické síly naději, že budou vytvořena pravidla spravedlivého mezinárodního obchodu? Jsou požadavky aliance rozvojových zemí G-22 správným krokem k vytvoření spravedlivých pravidel mezinárodního obchodu? Do jaké míry by měl být tento spravedlivý obchod volný a globální, kolik by ho mělo být? A jak zajistit zemědělcům odpovídající ceny za jejich výrobky?
Workshop na téma obchodu a zemědělství moderoval Frederik Willem De Klerk, bývalý prezident Jihoafrické republiky a účastnil se ho mimo jiné i zástupce generálního ředitele Světové obchodní organizace Francisco Thompson-Flôres.

Britské listy exkluzivně přináší první do češtiny přeložené příspěvky z diskuze na toto téma.

6. 11. 2003
Eveline Herfkens
Forum 2000: Mosty přes globální propasti, plenární zasedání, 16. října 2003

Otázka zněla: "Co je hlavní překážkou spravedlivého rozvoje v dnešním světě?" a mou hlavní odpovědí je, že představitelé vlád často jezdí na mezinárodní zasedání, kde pronesou velkolepé sliby, pak si sednou do letadla a vrátí se domů, jako by se nic nestalo. A právě občanská společnost a fóra, jako je toto, by měla a také mohou mobilizovat vlády k odpovědnosti za plnění slibů, ke kterým se zavázaly. Dovolím si uvést příklad Rozvojových cílů milénia, protože je považuji za nejzávažnější slib, kterým se kdy vlády zavázaly. V roce 2000 se na Valném shromáždění v New Yorku sešlo více hlav států a vlád než kdy dříve i poté a všichni se podepsali pod Deklaraci milénia, která slibuje učinit globalizaci prospěšnou pro všechny lidi na této planetě. Z této Deklarace vychází osm Rozvojových cílů milénia, ke kterým se zavázali všichni na tomto světě prostřednictvím svých vlád.

13. 11. 2003

Dnes ve čtvrtek 13. listopadu v 15 hodin v kavárně v prvním patře knihkupectví Academia na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice v Praze představíme nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují. Vydává ho k letošnímu výročí 17. listopadu pražské nakladatelství Libri ve spolupráci s Občanským sdružením Britské listy ZDE. Výhradním distributorem knihy je firma Kosmas. Objednat si ji můžete už nyní emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání. Kniha stojí 390 Kč.


3. 11. 2003
Publikujeme obsah čtvrtého knižního výboru z Britských listů, který vychází k 17. listopadu 2003.
1. 11. 2003

Z přibližně 6000 čtenářů Britských listů přispělo v říjnu 2003 na jejich provoz celkovou částkou 4902,60 Kč 15 osob.

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Kdyby Britským listům věnoval každý čtenář pouhou korunu denně, mohl by si časopis např. financovat právníka a analyzovat kauzy, jimž se v současnosti nemůže věnovat.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. V současnosti především postupně hradíme účetní firmě výdaje za vypracování finančních zpráv za léta 2001 a 2002.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
7. 11. 2003 Oplotit nebo vyhubit: Ještě jednou k izraelskému plotu Tomáš  Linhart
7. 11. 2003 BBC bude vysílat drastičtější reportáže z válek   
7. 11. 2003 Obyčejný ofset jako "umělecký tisk", aneb jak udělat z lidí blbce Jan  Paul
6. 11. 2003 Mosty přes globální propasti nebo slova, která nikdo neslyší, ale musí být vyslovena?   
6. 11. 2003 Muž tvrdé linie, Richard Pipes má pochybnosti o americké politice vůči Iráku   
6. 11. 2003 Je kritika ze zahraničí nepřípustná? Jan  Čulík
5. 11. 2003 Skupina "Z toho ven" atakovala reklamu Jan  Paul
5. 11. 2003 Život na dluh díky malé kartičce Jan  Čulík
5. 11. 2003 Nezaměstnanost - odpověď neznají ani přední ekonomové světa Josef  Vít
5. 11. 2003 Držet hubu a krok Hynek  Hanke

Arabské listy - názory na svět islámu RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2003 Ještě k tomu izraelskému plotu Pavel  Mareš
4. 11. 2003 Zeď, která se staví, má být tím nejlepším řešením? Jana  Malá
16. 10. 2003 Rafah Today   
1. 10. 2003 Na dne bezmoci Edward  Said
1. 10. 2003 Budúci prezident Palestínskej republiky ...in memoriam Michal  Polák
29. 9. 2003 Jerusalem Post: "Musíme zabít teroristy i Arafata"   
22. 9. 2003 Bushova "cestovní mapa" patří do koše   
8. 9. 2003 Tayseer Alouni, zpravodaje televize Al Jazeera , byl zatčen ve Španělsku   
6. 9. 2003 Palestinský premiér odstoupil   
3. 9. 2003 Dva roky nesmyslů   

Slzy jsou SLANÝ RSS 2.0      Historie >
14. 10. 2003 Městský úřad Slaný jako provozovatel fóra k "nulové toleranci" internetovou diskuzi ukončil Štěpán  Kotrba
10. 10. 2003 Proč odešli Červeňákovi? Báli se Romů František  Roček
9. 10. 2003 Rómska samospráva ako súčasť reformy verejnej správy? Martin  Muránsky
8. 10. 2003 Slaný: "nulová tolerance" se mění v krutou šikanu Štěpán  Kotrba
7. 10. 2003 Kde domov můj Hana  Kožúriková
3. 10. 2003 Slaný: Vystěhujte se sami, my vás jenom kasírujeme Štěpán  Kotrba
2. 10. 2003 Slaný: Šikana neúspěšná, městští strážníci nepodstoupili konfrontaci Štěpán  Kotrba
30. 9. 2003 Slaný: Další kolo šikany rodiny Horvátových - vystěhování - má proběhnout ve středu Štěpán  Kotrba
29. 9. 2003 Právo ve Slaném: porušení zásad slušné žurnalistiky Štěpán  Kotrba
25. 9. 2003 Most a Slaný: Obecní "koncentráčky" - volební program ODS ? Štěpán  Kotrba

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš
28. 8. 2003 Gayové nepotřebují registrované partnerství   
27. 8. 2003 Jak se pletou odpůrci leseb a gayů Petr  Žaloudek / Fid
18. 8. 2003 Malá provokativní poznámka nejen k homosexualitě Aleš  Kubeczka

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
8. 11. 2003 Ústup televizních revolucionářů bez boje Štěpán  Kotrba
30. 10. 2003 ČT nebude ve svém přímém přenosu nijak komentovat vlastní obsah soudního jednání   
30. 10. 2003 Navzdory vzniklé kontroverzi trvá Šámal na soudním mediálním představení Jan  Čulík
29. 10. 2003 Zajímavá dramaturgie: Božská Ema pro sváteční večer na ČT 1 Jan  Čulík
29. 10. 2003 Srba a ČRo: Mediální bublina roste Štěpán  Kotrba
27. 10. 2003 K čemu povede "televizní přenos" procesu se Srbou Tomáš  Pfeffer
27. 10. 2003 České soudnictví nelze napravit televizním vysíláním Jan  Čulík
24. 10. 2003 České republice se dostane soudního televizního tyjátru: ČT bude vysílat přelíčení s Karlem Srbou! Jan  Čulík
17. 10. 2003 ČT2: Za dveřmi je další revoluce. Digitální revoluce... Štěpán  Kotrba
17. 10. 2003 Veřejnoprávní multiplex: "Česká vysílací" snad navzdory Mlynářovi Štěpán  Kotrba

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
16. 10. 2003 "George W. Bush je omezenec a podvodník"   
8. 10. 2003 Veľká hra pokračuje Peter  Stupavský
25. 9. 2003 Európska škodoradosť? Martin  Muránsky
17. 9. 2003 Jsou Spojené státy v úpadku?   
9. 9. 2003 Nový pohled na americkou zahraniční politiku Veronika  Valachová
6. 9. 2003 Michael Meacher: "Americká vláda předem věděla o útoku z 11. září"   
6. 9. 2003 Meacher: "USA zneužily 11. září k prosazování politiky světové nadvlády"   
26. 8. 2003 Je možné ztratit lásku k Americe?   
22. 8. 2003 Co je americký neokonzervatismus?   
13. 6. 2003 Rumsfeld kritizoval belgické soudy   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
7. 11. 2003 Mohl by být Tony Blair kvůli válce Iráku pohnán před soud?   
3. 11. 2003 Američané brzy spustí svou vlastní televizi pro Blízký a Střední východ Martin  Kloubek
3. 11. 2003 Patnáct Američanů zahynulo v Iráku při sestřelení vrtulníku   
3. 11. 2003 Iráčané mají dobrý důvod k povstání   
22. 10. 2003 Human Rights Watch: Američané od května zabili v Iráku 20 nevinných civilistů   
21. 10. 2003 Pentagon byl varován, že po válce v Iráku vznikne chaos   
20. 10. 2003 Irák: Cesta k šílenství   
16. 10. 2003 "George W. Bush je omezenec a podvodník"   
15. 10. 2003 Poker ajatolláhov a Saddámovi teroristi   
6. 10. 2003 Zdá se, že je to vážné: Sílí kritika proti Bushovi a Blairovi kvůli válce v Iráku Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
3. 11. 2003 Kouř Jaroslav  Hutka
2. 10. 2003 Eliška Jaroslav  Hutka
23. 9. 2003 Smrt sbližuje, v lidském popelu není rozdíl
80 let od narození Ladislava Fukse
Štěpán  Kotrba
19. 9. 2003 Česká próza za poslední rok: Zklamání, frustrace a marketingová manipulace Viktor  Šťástka
17. 9. 2003 Vynikající Hrabal v Českých Budějovicích - lidi z Prahy to neznali Jan  Čulík
17. 9. 2003 Hrabal je v Budějovicích dobrý, ale město chce omezovat divadlům dotace   
17. 9. 2003 Veb Járy Cimrmana na doméně AT   
28. 8. 2003 Nové číslo Textů   
11. 7. 2003 Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka Jaroslava  Čajová
7. 7. 2003 Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí Petr  Fiala

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
7. 11. 2003 Ženská práva jsou lidská práva   
26. 9. 2003 Nigerijka nebude ukamenována   
5. 9. 2003 Pavel Mareš a potraty -- méně argumentů je někdy více Pavel  Urban
3. 9. 2003 Náboženství je duševní choroba   
15. 8. 2003 Odmítání interrupcí - žádný pokrok od roku 1588 Anna  Čurdová
30. 7. 2003 Interrupce - odrhovačka o vraždě neviňátek Anna  Čurdová
10. 7. 2003 Plávajúca potratová klinika Sylvia  Porubänová
4. 7. 2003 Ústav pro čistotu rasy Robert  Pokorný
2. 7. 2003 Interrupce ano, nebo ne? Josef  Veger
23. 6. 2003 Designer babies: Potřebujeme nový morální kompas