8. 7. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
8. 7. 2002

Před nedávnem jsme publikovali základní informaci o knize historika Antonyho Beevora The Fall of Berlin 1945 (Pád Berlína 1945), který zdokumentoval, že sovětští vojáci v posledních týdnech války v Německu znásilnili statisíce žen. Od vydání knihy se přihlásily četné oběti tohoto znásilnění. Podrobněji se tím minulý týden zabýval pořad rozhlasu BBC Radio Four "Woman's Hour", který vysílal také rozhovor s jednou obětí ruského násilí, paní, které je nyní jednaosmdesát let.

8. 7. 2002
8. 7. 2002
Obyvatelé zeměkoule budou za padesát let nuceni kolonizovat dvě jiné planety, jestliže budou využívány přírodní zdroje i nadále stejnou rychlostí jako nyní, konstatuje analýza World Wildlife Fund. Tato analýza, která bude zveřejněna v úterý, varuje, že lidstvo plení nyní planetu Zemi takovou rychlostí, že to ohrožuje její schopnost podporovat život. Zpráva je založena na vědeckých informacích z celého světa a dokazuje, že za poslední tři desetiletí lidstvo zničilo třetinu přírody na této planetě. (Podrobnosti v angličtině např. zde.)
8. 7. 2002
Udělal jsem chybu. Odpověděl jsem na emaily časopisu Týden. Mylně jsem jednal za předpokladu, že je to seriózní časopis, že pro něj pracují slušní lidé a že je s jeho redaktory možno komunikovat, aniž by okamžitě udělali podraz. Není tomu tak. List způsobem, který se absolutně příčí novinářské etice, z mého rozsáhlého e-mailu obsahujícího interní informace pro redaktorku Krystynu Wanatowiczovou - tedy podklady k investigativní práci, pozor, nikoliv interview určený ke zveřejnění! - zaujatě vytrhl několik řádek, které se daly interpretovat dostatečně bulvárně. Vytržením těchto několika řádek časopis Týden drasticky zkreslil informaci, kterou jsem o Kavanovi podal, se zjevným cílem nikoliv objektivně, kriticky informovat, ale manipulativně škodit.

Zkresluje takto časopis Týden veškeré své informace? Je to pozoruhodný příklad neetického jednání. Srovnejte to, co bylo publikováno, s celkovými informacemi, které jsem Wanatowiczové zaslal. Má cenu brát vážně jakékoliv "informace", které tento časopis tiskne ? Jaký objektivní poskytuje Týden obraz o skutečnosti?

Novinář má samozřejmě právo ve veřejném zájmu publikovat i informace, které nebyly určené jejich sdělovatelem ke zveřejnění. Avšak jaký veřejný zájem spočívá v tomto hrubě bulvárním zkreslení mé informace za účelem komerčního zisku?

Bylo ode mne vážnou profesionální chybou, že jsem jen na okamžik komunikoval s časopisem Týden, jako by to byl slušný sdělovací prostředek a nikoliv nejšpinavější bulvár.

Co - bez mého svolení - časopis Týden otiskl:

Rok 1983 Kavan ve své londýnské kanceláři vydavatelství Palach Press. "Kavan byl chaotik, bordelář a byl strašně na ženské (co na něm viděly, těžko říci). V londýnské vilce, kde pracoval, byl nesmírný chaos. Nechápu, z čeho žil. Tvrdil, že se živí vyučováním češtiny. To se mi zdá velmi nerealistické. Ozvaly se hlasy, nepodložené, že musel být agentem britské tajné služby. V každém případě má velmi dobré přátelské styky s celou řadou dnešních britských ministrů, s nimiž studoval," říká na Kavanovu adresu šéfredaktor Britských listů Jan Čulík.

A z jakého kontextu to bylo vytrženo:

8. 7. 2002
"V americkém zájmu" - to je, jak se zdá oblíbený výraz G.W.Bushe. Bush nyní znovu rozhodl na základě svého přesvědčení, že by Spojené státy měly rozhodovat samostatně, bez ohledu na ostatní svět, když začal požadovat imunitu pro americké vojáky před mezinárodním trestním tribunálem. Bush také odmítl protokoly z Kjóta ohledně podnebných změn, Spojené státy se rozhodly odstoupit od smlouvy, zakazující balistické střely, uvalily na Evropu cla na dovoz oceli. To všechno dokazuje rozhodnutí Spojených států dávat přednost národnímu zájmu. Ale ohrožuje tímto parochialismem prezident Bush vedoucí roli Spojených států ve světě? Co se stalo se Spojenými státy, které šířily po světě základní principy, prostřednictvím norimberských a tokijských procesů? Co se stalo se Spojenými státy, které pod vedení prezidenta Woodrowa Wilsona založily Společnost národů a posléze podporovaly založení OSN a NATO? Těmito slovy uvedl včera v pořadu Svět tento víkend britský rozhlas BBC rozhovor na tato témata se Strobem Talbottem, náměstkem amerického ministra zahraničních věcí za Clintonovy éry, který je nyní předsedou Brookings Institute ve Washingtonu. Měly se Spojené státy připojit k většině zemí v mezinárodním společenství a podpořit mezinárodní trestní tribunál?
6. 7. 2002

"Pentagon se tento týden odmítl omluvit za to, že bombardováním usmrtil čtyřicet svatebčanů v jedné afghánské vesnici. Americká armáda poukázala na to, že ve vesnici jistě byli sympatizanti organizace al Qaeda a pokud tam nebyli, jsou tam teď." (Zpráva z ironického přehledu nejdůležitějších událostí týdne z pořadu Loose Ends rozhlasové stanice BBC Radio Four, sobota 6.7. v podvečer.)

8. 7. 2002
Daniela Pilařová se zmínila o rasismu - když psala o neochotě křesťanských demokratů přijmout to, čemu se vulgárně říká "homosexuální partnerství". Vyvolalo to celou řadu argumentů na diskusních fórech i interně, mezi členy redakce Britských listů. Jak je veřejně známo, jsem členem té společenské skupiny, která by měla mít prospěch z registrovaného partnerství. Jenže zastávám názory, které se velmi silně odlišují od drtivé většiny gayů (budu v tomto článku psát jen o mužích - homosexuálech, neboť nejsem lesbička a neznám skoro žádné lesbičky). Chápu, proč lidé tak málo rozumějí homosexualitě. A proč existuje takový odpor ohledně možnosti, že by i nám mohla být zpřístupněna "posvátná" instituce manželství. Je to částečně naše vlastní vina.
8. 7. 2002
"Byl jsem požádán vydavatelem Neviditelného psa panem Neffem, abych se vyjádřil k předchozímu příspěvku ing. Semeráda "Tolerance versus rasismus?" Úvodem bych se rád představil a napsal pár slov o tom, co mne přinutilo na výše uvedený příspěvek reagovat. Jmenuji se Benny Rees, jsem student politologie, v současné době žiji v monogamním partnerském vztahu se svým britským partnerem Glanem.

Nemám rád slovo "homosexuál" - připadá mi poněkud nemístné používat medicínský termín v době, kdy civilizace pochopila (někde teprve začíná chápat), jak různorodá tato komunita je, a jak diverzifikovaný by tedy měl být přístup k této problematice." - Tento příspěvek vyšel, na základě diskuse vzniklé v Britských listech, dne 7. července 1997 v časopise Neviditelný pes, jehož tehdy byly BL přílohou, viz zde. Se svolením autora byl také publikován v rámci diskuse o registrovaném partnerství a o postoji české společnosti k menšinám, ať už jsou to Češi žijící v zahraničí, Romové či homosexuálové, či jinak se od většinové společnosti odlišující jedinci, v knize ...jak Češi myslí (Chomutov, 1999, ISBN 80-86201-14-7, str. 333 - 343).

8. 7. 2002

Paní Pilařová buď neví, co je rasismus, nebo záměrně užívá vykřičeného pojmu ke skandalizaci legitimního politického postoje ke "sňatkům" homosexuálů. To první se nazývá ignorantství, tomu druhému se říká demagogie. Jsou snad homosexuálové nějaká rasa? Dokonce i jejich označování jako "menšiny" je hrubým zneužitím toho výrazu, který má vzbudit dojem, že jsou nespravedlivě utlačováni, že jim většina cosi neprávem upírá. Homosexuálové nejsou žádnou menšinou, jako jí nejsou daltonici nebo invalidé, leváci či lidé bez hudebního sluchu. Nejsou jistě také o nic méněcennějšími lidmi, ale pro manželství jim prostě chybí nezbytná kvalifikace, jako je absurdní, aby se hluchý ucházel o místo dirigenta, byť byl jinak sebeskvělejším člověkem.

Toto náš zákonodárný sbor rozpoznává správně a já jen doufám, že se nenechá zblbnout módním tažením za tzv. práva menšin. To bychom se za chvíli dočkali demonstrací za "fundamentální lidská práva" pedofilů, sadistů, narkomanů a podobných deviantů.

Zajímalo by mě, odkud paní Pilařová čerpá jistotu, že homosexuálové u nás představují mnohem větší než čtyřprocentní podíl populace. A co se týče práva na ochranu "majetku, který dva lidé celý život společně budovali", pro které tak dojemně horuje, zajímalo by mě, zda ta dáma neví, anebo se jen tváří, že neví, že homosexuální svazek se jen zcela výjimečně dočká pěti let. Postavit něco tak pofidérního na stejnou úroveň jako přirozenou rodinu, to je opravdu skvělý doklad vyspělosti. Už se nemohu dočkat toho báječného nového světa, kde se "heterové" budou ukazovat v zoologických zahradách jako vzácné exempláře v přírodě již zcela vyhynulé rasy. Nebo se budou zavírat do blázinců jako výplod nebezpečného náboženského fanatismu?

8. 7. 2002

Míra legitimity budoucí vlády je velmi nízká. Účast Unie svobody navíc vede k otázce, zda ona sama neztratí podílem na vládě kromě legitimity také svou vlastní identitu. Demise Hany Marvanové tuto otázku ještě více akcentuje. Dozrál čas pro liberální platformu?

8. 7. 2002
Nikdo nic neví, nikdo si nic nepamatuje. Inu, česká společnost někdy jakoby ráda trpí obecnou ztrátou paměti.To jenom příležitostně si leckdo vzpomene, že něco by se přece jen mohlo ještě veřejně proprat, leccos "náhodou najít v archivech", někoho pošpinit a jiného naopak velebit. Jednou je to aktivní politik, jindy senátorský kandidát anebo jinak veřejně známý člověk. Ale vždy jde o někoho, kdo se zrovna politicky "nehodí" nebo nemá "hodit". To se pak citlivé osobní dokumenty novinářům jen hrnou.Tohle se teď stalo dnes už bývalé předsedkyni Unie svobody (US) Haně Marvanové, ačkoli právě u ní lze použít známé rčení o revoluci, která požírá vlastní děti. Takže napřed trochu té "revoluční" historie.
8. 7. 2002
Tvrzení "nejde o nároky církví, ale jedině církve katolické" není v českých poměrech tak docela pravdivé. Hlavním problémem, proč se nepodařilo uskutečnit odluku církve od státu v době 1. republiky, kdy zde byla poměrně silná politická vůle k tomuto kroku, byl vznik Československé církve, která vznikla oddělením zhruba 1/5 kněží a věřících od Církve římskokatolické, na základě čehož si pak tato církev činila nárok na poměrnou část majetku, což katolíci odmítali uznat. - Několik poznámek k článku M. Martínka: "Patří majetek katolické církvi nebo katolická církev majetku?"
Pavel Pavlousek, Jakub Murla, Návštěva ve vile Tugendhat 2002
8. 7. 2002

Zamyšlení nad významem a funkčností výtvarného umění

Nemám v úmyslu vytvářet v Britských listech "kulturní školení mužstva", nicméně diskusní příspěvky k textu Absolutní vyčerpání ve vile Tugendhat stojí za malou pozornost. Nikoliv proto že jsou vesměs odmítavé, ale proto, že představují ve své koncentrované formě jistou esenci obyčejné nesnášenlivosti. Nevadí mi kritika, v níž kritik přesvědčivě argumentuje důvod svého nesouhlasu, vadí mi arogantní povrchnost a lacinost, s níž většina diskusních příspěvků odmítla možnost, byť se jen trochu zamyslet nad silným konceptem výstavy Pavla Pavlouska a Jakuba Murla. Zveřejněné fotografie jsou vlastní díla, která byla vystavena, a proto nebylo účelné dávat je do hyperlinkových odkazů. Navíc presentované utrpení, jakkoliv je pro někoho nesnesitelné či dokonce nechutné, je skutečné. Ti lidé přece žijí mezi námi stejně, jako jini lidé, jinak postižení. Myslím že koncentrační tábory jsou alespoň v této části světa přežitkem.
7. 7. 2002
Cez víkend mali dve najdôležitejšie protikladné strany, Mečiarovo HZDS a Dzurindova SDKÚ, svoje snemy, kde schvaľovali konečnú podobu volebných programov a kandidátnych listín. Hoci inokedy sú si lídri týchto subjektov ako oheň a voda, tentoraz sa zhodli čo do svojich nevyberavých spôsobov. Prvý surovo reval na svojich spolustraníkov tak, že novinári to počuli až vonku cez dvere, druhý zas exceloval táraninami o mediálnych a politických sprisahaniach voči nemu. Nebolo by vôbec čudné, ak by aj po týchto udalostiach výrazne stúplo percento tých, ktorí rezignujú a usúdia, že vlastne niet koho voliť.
8. 7. 2002
Viktor Pelevin: Omon-Ra. Z ruštiny přeložil Libor Dvořák. Dokořán, Praha, 2002, 128 str., doporučená cena 185 Kč, ISBN 80-86569-28-4.

Viktor Pelevin je pravděpodobně nejznámější současný ruský prozaik. I když ho mnoho kritiků označuje za postmodernistu, jemu osobně se tento termín zrovna moc nelíbí. Pelevin se jednou vyjádřil, že postmodernismus, jak je praktikován v Rusku, je jako "pojídání masa mrtvé kultury" - bezpochyby to považuje jen za parodii socialistického realismu, který široce dominoval staré sovětské kulturní scéně. Avšak stejně jako mnoho jeho současníků (Jevgenij Popov, Viktor Jerofejev, Vjačeslav Piecuch) i Pelevin paroduje pozitivní hrdiny a simplistní moralizování komunistické éry, stejně jako klasiky ruské literatury (od Zločinu a trestu až po Čapajeva) a charakteristickým rysem jeho prózy je neuctivá, podvratná komika.

8. 7. 2002

Robert C. Tucker: Na vrcholu moci 1928 - 1941, přeložil Zdeněk Hron, vydalo nakladatelství BB art v roce 2000, 749 stran, 299,- Kč, náklad neuveden, ISBN 80-7257-148-6

Kniha amerického historika Roberta C. Tuckera, Stalin na vrcholu moci 1928-1941 s podtitulem Revoluce shora se věnuje průběhu tzv. "Velké říjnové socialistické revoluce" a rozhodující Leninově roli v ní záměrně okrajově. Přestože i ruská bolševická revoluce byla krvavá - znamenala likvidaci jedné společenské třídy a legalizovala teror jako "revoluční prostředek", neznamenala v postatě nic proti událostem třicátých let dvacátého století, kdy upevnil svou moc Josif Džugašvili - Stalin, jednoznačně nejkrvavější diktátor v dějinách lidstva.

8. 7. 2002

Z mezinárodního setkání spisovatelů v Luhačovicích, které proběhlo ve dnech 28.-30. června.

O předminulém víkendu pořádala Obec spisovatelů, Obec moravskoslezských spisovatelů (OMS) a PEN klub Mezinárodní setkání spisovatelů v Luhačovicích, pro které vymyslel Milan Uhde téma Anatomie bestselleru.

"Původně se v Luhačovicích konala česko-slovenská setkání," říká předseda Obce spisovatelů Antonín Jelínek, "později sem přijížděli i Slovinci, Ukrajinci, Maďaři. Letos poprvé jsou tu s námi společně Slováci, Poláci, Rakušané a Němci a je zde i slovenský velvyslanec v ČR Ladislav Ballek, který je sám také spisovatelem."

8. 7. 2002
Před několika dny zemřel Josef Hanzal (1934-2002), jedna z výrazných osobností Historického klubu, sdružujícího české historiky. Byl to archivář, vysokoškolský pedagog a vědecký pracovník.
8. 7. 2002

Tisková zpráva společnosti CME ze 7. 7. 2002 potvrdila, že by americká firma skutečně nechala v zahraničí soudně zabavit Kramářovu sbírku, kdyby byla vyslána v rámci České kulturní sezóny 2002 na podzim letošního roku do Paříže, pokud se česká vláda nezaváže, že donutí Vladimíra Železného, aby společnosti CME uhradil dluh 27,1 milionů dolarů a úroků, splatných na základě rozhodnutí amsterodamského arbitrážního tribunálu z února loňského roku, a pokud se také nezaváže, že splatí i částku odškodného, kterou zřejmě potvrdí zasedání stockholmského arbitrážního tribunálu letos v září. Je to tedy docela ostuda, že se české ministerstvo kultury musí obávat vyslat do zahraničí kulturní sbírku, protože by tam mohla být zabavena jako náhrada za nezaplacené dluhy.

8. 7. 2002

Ve čtvrtek 11. července 2002 se v zahradní restauraci Výletná na Letné představí pražskému publiku rodina Benallyových z Arizony, která v 16 hodin pod jménem The Jones Benally's Family předvede ukázky z tradičních navažských tanců a její mladší generace, tentokrát bez otce Jonese, vystoupí ve večerním koncertu jako punk-rocková skupina BLACKFIRE. Hudba tohoto sourozeneckého tria je inspirována tradiční hudbou původních obyvatel amerického kontinentu a jejich texty vyprávějí o frustraci amerických Indiánů z postoje vlády USA, která doma prakticky nerušeně pokračuje v genocidě původních obyvatel - jejich voličská síla totiž představuje necelé 1 % hlasů amerických voličů. Proto Blackfire jezdí po světě a snaží se upoutat pozornost světové veřejnosti k osudu Indiánů. Součástí pražského vystoupení bude i autorské čtení Bushky Bryndové z jejího překladu knihy v Americe vězněného indiánského aktivisty "Zápisky z vězení".

Z Prahy budou Blackfire pokračovat na Moravu, kde vystoupí mimo jiné i na festivalu v Boskovicích (v sobotu 13. července) a letošní turné po České republice zakončí 16. července koncertem v klubu 007 na pražském Strahově. Zakončí tak své letní evropské turné, při němž navštívili Polsko, Německo, Švýcarsko a Francii.

14. 5. 2002

Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována.

Pište prosím na tuto . Děkuji.

Šéfredaktor.

17. 6. 2002

Nový správce redakčního systému Britských listů Dominik Joe Pantůček nyní energicky dokončuje různé dosud nedodělané funkce redakčního systému, za což mu velmi děkujeme. Právě byl zprovozněn seznam článků podle autorů, zatím od 1. 10. 2001. Klikněte na Autory Britských listů a v seznamu pak u každého jména na uvedený počet článků: zobrazí se vám odkazy na všechny texty, které jednotliví autoři pro BL napsali od loňského října.

5. 7. 2002
Vladimír Nálevka, Miloš Mendel, Oskar Krejčí, Stanislav Komárek, Zdeněk Zbořil, Ivo T. Budil, Martin Hekrdla, Bob Fliedr, Tomáš Halík

Posledním dílem Čtení na pokračování ze sborníku Evropského literárního klubu s názvem Střet civilizací ? a podtitulem Dominance Západu, nebo dialog světových kultur ukončujeme deset týdnů trvající prezentaci této knihy.

Je věnovaná aktuálním politickým, ekonomickým, kulturním a geografickým problémům soudobé civilizace, závažným celospolečenským otázkám, jak je v zostřeném světle vnímáme především po tragických teroristických útocích na mocenská a ekonomická centra Spojených států amerických v loňském roce. Do popředí se vynořuje nové geopolitické uspořádání zeměkoule, které by mělo obnovit narušenou rovnováhu sil, kdy po zániku bipolárního světa hrozí nekontrolované světové konflikty. V minulosti se zánikem Západu zabývali N.J. Danilevskij, O. Spengler nebo A. Toynbee. Světovým bestsellerem se však stala až práce amerického politologa Samuela Huntingtona, který se obává, že s koncem studené války skončila západní fáze mezinárodní politiky a do popředí se posunula konfrontace Západu s ostatními civilizacemi v podobě ničivých válečných konfliktů. Naopak jeho protihráč F. Fukuyama v eseji "Konec dějin?" tvrdí, že nastává epocha definitivního vítězství kapitalismu a liberalismu, a tím i konec dějin. S předkládanými názory a myšlenkami polemizuje deset odborníků z našich vědeckých a vysokoškolských pracovišť, nezávislých novinářů a publicistů. Všichni odborníci si v knize kladou otázku, jak je možné nadcházející konflikty řešit. Zda je možné mezi technicky vyspělým a bohatým Západem a okolním světem vést smysluplný dialog, který by měl přispět k trvalejší harmonii politického vývoje jednotlivých krizových regionů a k celosvětově udržitelnému míru.

Knihu vydalo nakladatelství Evropský literární klub jako třetí svazek edice Nové směry (ISBN 80-86316-31-9, 192 str.). Text celé knihy vychází na internetu exkluzivně pro čtenáře Britských listů zdarma, se souhlasem vydavatelství. V plném znění tohoto článku naleznete vždy aktuální kapitolu - předešlé kapitoly budou součástí archivu, a budou přístupné z níže uvedeného obsahu.

 Úvod  Vladimír Nálevka  Konec dějin a střet civilizací 
 1.  Miloš MendelStřet civilizací ve světle vědy
Střet civilizací jako produkt vědecké postmoderny
Obecné slabiny paradigmatické metody
Konkrétní slabiny paradigmatické metody
    Západní civilizace
    Slovansko-pravoslavná civilizace
    Konfuciánská civilizace
    Islámská civilizace
Skutečné příčiny střetů
 
 2.  Oskar Krejčí  Hrozivé proroctví
Rytmus politické teorie
Nejasné pojmy
Kultura versus ideologie
Doktrinální rozpor
Rizika historiografie
Soužití civilizací
 
 3.  Stanislav Komárek  Prorokovali proroci... 
 4.  Luboš Kropáček   Model spíše varovný
Alternativa: jediná univerzální civilizace
Alternativa: dva světy
Islámský okruh
Křesťanský pohled
 
 5.  Zdeněk Zbořil  Střed a střet civilizací  
 6.  Ivo T. Budil   Střet kultur a vzpoura proti modernitě 
 7.  Martin Hekrdla  Postmoderní sociální konflikt
Sociální zdroje "boží pomsty"?
Boží stíny jediného světa
Problémy s modernizací
Vzpomínky na budoucnost
Čtení událostí
 
 8.  Bob Fliedr   Když odnikud někam, tak jinudy
Muslimové a války protestantů s katolíky
Oltář je dál než trůn
Střetávání dialogů
Svoboda a náboženství
Sňatek Východu a Západu
 
 9.  Tomáš Halík  Nový světový řád" a náboženství 
21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2002 "Zaspané" tři čtvrtiny století Jaroslav  Štemberk
8. 7. 2002 Registrované partnerství a jeden homosexuální osud Benny  Rees
8. 7. 2002 Prádelna špinavého spodního prádla českého disentu stále v provozu? Karel  Mašita
8. 7. 2002 Zeměkoule "bude do roku 2050 zcela zlikvidována"   
8. 7. 2002 Čas pro českou liberální platformu? Josef  Brož
8. 7. 2002 Stalin a jeho vražedný režim Jan  Trávníček
8. 7. 2002 Strobe Talbott: Nynější spor USA s Evropou ohledně mezinárodního tribunálu znemožní Američanům vytvořit koalici pro zásah proti Iráku   
8. 7. 2002 Parodie sovětské éry, která má význam i pro dnešek Robert  Porter
8. 7. 2002 Znásilňování žen jako válečná zbraň   
8. 7. 2002 Monitor Jana Paula: Umění by mělo klást otázky humanistické povahy Jan  Paul

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2002 George W. Bush selhal v globálním měřítku   
3. 7. 2002 Rozpory mezi EU a USA: Evropa zuří, Amerika si jde svou cestou   
3. 7. 2002 Afghánská vláda rozhořčena nad útokem Američanů na svatebčany   
2. 7. 2002 Američané zranili nebo usmrtili až "250 hostů" na svatbě v Afghánistánu   
1. 7. 2002 Je větším zločinem zabíjet lidi úmyslně anebo je systematicky usmrcovat slepě?   
21. 6. 2002 7.   Postmoderní sociální konflikt Martin  Hekrdla
18. 6. 2002 Splněný sen "mladého" Havla - konec NATO v Praze Miroslav  Polreich
18. 6. 2002 Hrozbu nukleárního konfliktu nelze podceňovat Vladimír  Koníček
18. 6. 2002 Bude se stavět plynovod přes Afghánistán   
14. 6. 2002 Dokumentární film o amerických "válečných zločinech" "šokoval Evropu"   

Školství RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   
13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   
4. 6. 2002 O českém biflovacím školství Fabiano  Golgo
29. 5. 2002 Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy   
22. 5. 2002 Proč nedodržuje katedra politologie VŠE úřední hodiny pro styk se studenty? Aleš  Žďárek
17. 5. 2002 Učitelia ako ovce Lubomír  Sedláčik
14. 5. 2002 Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství Michal  Rusek
10. 5. 2002 Učitelé, pomozte nám s novými internetovými stránkami! Radek  Sárközi

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
8. 7. 2002 Znásilňování žen jako válečná zbraň   
5. 6. 2002 Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí   
6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě   
23. 4. 2002 Policajt ve škodovce: Hospodine, řiď naši ruku! Jan  Čulík
11. 4. 2002 Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? Anna  Wintrová
8. 4. 2002 Tak máme novou miss 2002... Daniela  Pilařová
26. 3. 2002 Další žena v Nigérii odsouzena k ukamenování   
25. 3. 2002 Anarchistky zatčeny za účast na protipotratové demonstraci Štěpán  Kotrba
22. 3. 2002 Náboženství a demokracie Dominik  Lukeš
19. 3. 2002 Znásilněná nigerijská žena má být ukamenována k smrti   

Volby 2002 RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2002 Patří majetek katolické církvi nebo katolická církev majetku? Martin  Martínek
28. 6. 2002 Klausův telefonát voličům lze z psychologického hlediska pochválit Daniela  Pilařová
28. 6. 2002 Pravice hledá stranu občanského typu Tomáš  Jarmara
28. 6. 2002 Zatčený aktivista: Nejste strana občanská ani demokratická! Otakar  van Gemund
27. 6. 2002 My generation Josef  Trnka
25. 6. 2002 Nedělní Sedmička - duet Klause s Grebeníčkem Petr  Jánský
24. 6. 2002 ČSSD: "Kompromis by měl odpovídat volebnímu výsledku," tvrdí Zdeněk Škromach Štěpán  Kotrba
21. 6. 2002 Karma a komunismus Michal  Rusek
20. 6. 2002 Poznámka na okraj poznámky o malování čertů na zdi Štěpán  Kotrba
19. 6. 2002 Fotogalerie z voleb: Pracovník ČSSD rozbil Štěpánu Kotrbovi fotoaparát Petr  Pokorný

Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
21. 6. 2002 Karma a komunismus Michal  Rusek
13. 6. 2002 Onlinová diskuse BL s historiky ohledně Benešových dekretů   
11. 6. 2002 O vyrovnání s minulostí, pro změnu protektorátní: Rukojmí nelze vraždit Václav  Žák
6. 6. 2002 Předvolební pohled Petra Cibulky: Šibenice pro komunisty Štěpán  Kotrba
5. 6. 2002 KNIHOVNA: Odmítám vinu Čechů vůči Němcům Pavel  Macháček
3. 6. 2002 "Samosegregáciu" tu robil naposledy Konrád Henlein Lubomír  Sedláčik
21. 5. 2002 Nad českými novinami: Klaus, Marvanová, komunistický komentátor, vraždy a PR Jan  Čulík
14. 5. 2002 Historikové proti znásilňování dějin Jaroslav  Pánek, Jiří Pešek
13. 5. 2002 Národnostní a náboženské menšiny v tisíciletých dějinách českých zemí Jaroslav  Pánek

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2002 Britská vláda nebude zavádět "chartu pro čmuchaly"   
11. 6. 2002 Devět měsíců poté - aneb co se stalo a proč Bushka  Bryndová, Bernard Weiner
5. 6. 2002 Proč nikdo nemá rád novináře (aneb jsou média vymknuta z kloubů)? Miloš  Čermák
20. 5. 2002 Chlapi sobě Jan  Čulík
29. 4. 2002 Konec českého tisku - v druhém vydání, tentokráte bez otazníku Jan  Čulík
26. 4. 2002 Spor o Abraháma - co Židy, křesťany a muslimy rozděluje a co je spojuje Stanislav  Heczko
26. 4. 2002 Bezdomovectví v zrcadle Všeobecné deklarace lidských práv Jaroslav  Jirušek
22. 4. 2002 Reflex versus větrné mlýny Tomáš  Pecina
3. 4. 2002 Členka Výboru pro národní bezpečnost: Čí je to vlastně válka? Bushka  Bryndová

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2002 Rasismus v Čechách: Lidé s menšinovou sexuální orientací opět ostrouhali Daniela  Pilařová
3. 7. 2002 Hovory pana Jakla s panem Táchou v hospodě U magistra Kelleyho 13. ledna 2001 Radek  Mokrý
27. 6. 2002 Balvín instaloval odposlechy na Kavčích horách Petr  Jánský
20. 6. 2002 RRTV: Digitální média veřejné služby Zdeněk  Duspiva
16. 6. 2002 Uspávající B. Klepetko neprojevil nejmenší schopnost usměrňovat první povolební diskuzní pořad Daniela  Pilařová
12. 6. 2002 Méně té vody, chlapče! Méně té vody! Petr  Štěpánek
7. 6. 2002 Konec katů v Čechách Martin  Štumpf
7. 6. 2002 Bude Katovna nahrazena něčím lepším? Jan  Čulík
28. 5. 2002 "Oni to dělali, tak to já můžu taky..." - jak paní Dědečková rozumí právu a etice Fabiano  Golgo
27. 5. 2002 Sdělovací prostředky nejsou překážkou komunikace Jan  Čulík