25. 2. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
25. 2. 2004

středa 14. 00: Katharine Gun, někdejší překladatelka v britském špionážním a monitorovacím středisku GCHQ, která prozradila, že GCHQ protizákonně prováděla loni v únoru na žádost Američanů špionáž proti členům Rady bezpečnosti OSN, byla ve středu dopoledne u londýnského soudu propuštěna. Britská vláda bez vysvětlení stáhla trestní stíhání proti Gunové za to, že údajně porušila britský Official Secrets Act, Zákon o utajovaných skutečnostech. Prokurátor, zastupující britskou vládu, nepředložil u soudu žádné důkazy proti Gunové, a tak se proces proti ní rozložil. Gunová nyní požaduje vysvětlení, proč jí britská vláda odmítla stíhat. Usuzuje se, že britská vláda případ stáhla, protože by u soudu mohla být zpochybněna legálnost americkobritského útoku na Irák. Pro vládu by bylo také velmi ztrapňující, kdyby soud Gunovou po delším procesu osvobodil.

V angličtině viz např. ZDE
Podrobnosti k tomuto tématu ZDE
tajné špionážní memorandum amerického Úřadu pro národní bezpečnost je ZDE
další informace ZDE ZDE

25. 2. 2004

K výročí "Vítězného Února"

Americký prezident Bush schválil ústavní dodatek, jímž zakázal sňatky osob téhož pohlaví. Učinil to poté, co jeden soud ve státě Massachusetts rozhodl, že homosexuální sňatky jsou přípustné, a během února uzavřely v San Francisku sňatek tisíce homosexuálních dvojic. Prezident Bush chce všechny tyto sňatky anulovat. Konstatuje, že sňatek mezi mužem a ženou je "základní institucí civilizace".

Rozhlas BBC k tomu v úterý v podvečer v publicistickém pořadu PM interviewoval Robertu Combsovou, prezidentku Christian Coalition of America (Křesťanské koalice Ameriky). Publicistické pořady BBC Radio Four patří i nadále k tomu nebojácně nejlepšímu, co lze najít v britských médiích - televize BBC, zdá se, je naopak od Huttonovy zprávy zastrašena.

I níže uvedený rozhovor s Robertou Combsovou je instruktivní. Vyplývá z něho, i když to zdvořilý moderátor samozřejmě neřekne nahlas, nesmírná bigotnost interviewované osoby. Ta totiž zastává své názory, svou "víru", aniž by byla schopna ji v racionálním rozhovoru obhájit. Jednoduchým otázkám, na něž neumí odpovědět, uhýbá - a opakuje si tvrdošíjně svou indoktrinaci.

Tato paní, Roberta Combsová, je komunistka. Naštěstí nemá (zatím) moc. Pozor, nejde mi o to, jaké názory zastává, ale jak se staví k otevřené diskusi o nich.

Je naprosto vhodné rozhovor s ní jako zasvětit dnešnímu výročí neblahého komunistického puče v někdejším Československu.

25. 2. 2004

aneb o některých možných důvodech nízké účasti na písemných testech pro místa v evropských institucích

Řada novinových článků se nedávno zmínila o překvapivě nízké účasti uchazečů o práci v institucích Evropské unie na úvodních písemných testech. V Česku se testy pro vysoškoláky konaly 11. a 12. prosince 2003 v Praze a v Brně. Podle Hospodářských novin z 3. února 2004 ve všech kandidátských zemích nepřišlo k testům 57 procent sekretářek a 53 procent expertů-vysokoškoláků. Ředitel Evropského úřadu pro výběr pracovníků (European Personnel Selection Office; EPSO) Erik Halskov uvedl, že nízká účast je zklamáním.

25. 2. 2004

Monitor Jana Paula

Od 19.12.2003 až do 14.3.2004 probíhá v prostorách Jízdárny na Pražském hradě výstava Perfekt Tense, aneb Malba dnes, kurátorů Olgy Malé a Karla Srpa. Oba teoretici učinili vskutku úžasný objev, když zjistili, že lze v posledních letech zaznamenat v řadách umělců rostoucí zájem o obraz a to prý jak kvalitativně, tak i kvantitativně (sic !). Co na tom, že se maluje pořád. Dokonce se jim zdálo, že, cituji: "současná malba směřuje k větší divácké čitelnosti a snaží se oslovit co nejširší divácký okruh, probíhající napříč společenskými a generačními spektry". Inu to je jistě výborné, řekli zřejmě sami sobě, dominanci konceptuálního myšlení a novým médiím již odzvonilo a to je důvod udělat výstavu, která současnou českou malbu veřejnosti představí. A tak se stalo.

25. 2. 2004

Volba proběhla veřejně a pro Štěpána Kotrbu hlasovalo 125 poslanců. Nominoval ho mj. i Syndikát novinářů. Spolu s Kotrbou byli zvoleni i M. Ptáčková (125 hlasů) a J. Florian (134 hlasů).

26. 2. 2004

Do zákona o veřejných zakázkách nebyla promítnuta možnost k ochraně národních zájmů členských států EU, kterou dává evropská legislativa. Dopady plynoucí z pominutí této možnosti a z absolutní liberálnosti v otevření tak významného trhu, jako je trh s veřejnými zakázkami, nelze sice v současné chvíli vyčíslit. Je možno je pouze hypoteticky popsat. Vynechání však i jediné možnosti, která by v budoucnu mohla přinést prospěch českým firmám, je otázkou k zamyšlení a především podnětem ke včasné nápravě.

25. 2. 2004
Alexandra Virgová

Můj milý deníčku,

v pondělí ve sněmovně pracovali pouze novináři. Poslanci by měli být k dispozici svým voličům... Ale přesto někteří bloudili potemnělou sněmovnou. Asi už bez ní nedokážou žít. Úterní zasedání sněmovny se pak neslo v duchu pokračování Kužvartovy eurokomisní anabáze. Ranní klub sociálních demokratů se věnoval nominaci nového kandidáta na evropského komisaře, aniž by se příliš vyjadřoval k tomu, co vedlo exminitra životního prostředí k jeho výbušnému kroku. Takže se klub nejspíše nedozvěděl, jak si připadá bezprizorný sociální demokrat, kterého "nechá v rejži" nejen jeho stát a ministerstvo zahraničí, velvyslanectví v Bruselu, ale i předseda vlastní strany a premiér v jedné osobě.

25. 2. 2004

BBC by měla být rozčleněna, Rada BBC by měla být nahrazena nezávislou komisí, kterou by řídil Ofcom, vládní Úřad pro komunikace, koncesionářský televizní poplatek by měl být okamžitě snížen o 30 liber a postupně zrušen. To jsou radikální návrhy, které formou Elsteinovy zprávy, zveřejněné v úterý dne 24. 2. Její doporučení by se mohly stát oficiální politikou britské Konzervativní strany, která si tuto zprávu objednala. Jenže se vyskytují spekulace, že se šéf Konzervativní strany Michael Howard neodváží veřejně se vyslovit pro likvidaci BBC.

25. 2. 2004

Británie a Spojené státy vážně poškodily OSN, když ignorovaly mezinárodní nesouhlas a provedly loni útok do Iráku, konstatoval v úterý bývalý hlavní zbrojní inspektor OSN Hans Blix. Americký prezident George Bush a jeho spojenec britský premiér Tony Blair nejen ochromili důvěryhodnost nezávislé mezinárodní instituce, řekl Blix, ale také sami sebe vážně poškodili. Blix to uvedl při přednášce na Edinburské univerzitě.

Podrobnosti např. ZDE

25. 2. 2004

"Podle 117. článku ruské ústavy jsem dnes rozhodl, že vláda odstupuje," prohlásil v úterý Putin v živě přenášeném televizním projevu, když oficiálně, za přítomností televizních médií, ohlásil odvolání vlády premiéra Michaila Kasjanova. "Toto rozhodnutí nesouvisí s hodnocením činnosti vlády, kterou považuji za uspokojivou," řekl dále. Krok je podle něj diktován přáním ještě jednou zdůraznit svou pozici, "jaký směr nabere vývoj země po 14. březnu letošního roku, kdy se v Rusku uskuteční prezidentské volby.

25. 2. 2004

"Takže jich je nadále vězněno bez soudu ještě asi 600," konstatoval v úterý večer v pořadu televize BBC Newsnight moderátor Jeremy Paxman. Americké ministerstvo obrany obžalovali Ibrahima Ahmeda Mahmouda al Qosiho a Ali Hamzu Ahmeda Sulaymana al Bahlula z dlouhodobé podpory Usamy bin Ladina. Al Qosi byl prý účetním a strážcem bin Ladina, zatímco Al Bahlul se staral o propagandu a natáčel verbovací videopořady. Mluvčí Pentagonu konstatoval, že pokud budou oba muži shledáni vinnými, americké úřady nebudou požadovat trest smrti.

Podrobnosti např. ZDE

25. 2. 2004

Můžete to čekat vždycky, když někdo otevře debatu o nějakém existujícím nebo potenciálním zákazu, ať už jde o drogy, hrací automaty, kouření nebo potraty. Jsou prostě jedinci, kteří dostávají kopřivku, kdykoli uslyší slovo zákaz. Zákazy nic neřeší! Zakázané ovoce nejvíc chutná! Zákaz podpoří potratovou turistiku, zažene potratáře do ilegality! Zákaz je omezování svobody! Prostě cokoli jiného, jen to proboha nezakazujte!

25. 2. 2004

Chtěl bych krátce reagovat na článek pana Pavla Mareše. Nevěřím, že někdo chce potraty, míní Jan Šindel. Ale chce pan Mareš, aby ženy umíraly na záněty pobřišnice po špatně provedeném potratu? Co se bude dít při umělém oplodňování s oplodněnými vajíčky, jež nebyly potenciální matce vpraveny do dělohy? Nebo budou muset tyto matky donosit všechna oplodněná vajíčka a rodit osmerčata a sedmerčata? Přece nebudeme vraždit, že? Třeba ten porod matka přežije...

Jak vidno, musíme se rozhodnout, co chceme - jako už tolikrát. Pan Mareš má asi jasno.

24. 2. 2004

Znovu k sudetoněmeckému problému

Rozhlas BBC nedávno odvysílal překvapivě nevyvážený dokumentární pořad reportéra Mishi Glennyho o sudetoněmeckém problému, v němž jeho autor nekriticky zaujal postoj sudetoněmecké propagandy. To posloužilo historikovi Martinu D. Brownovi jako odrazový můstek k zamyšlení.

24. 2. 2004

The Sudeten German Problem

BBC Radio Four has recently broadcast a surprisingly unbalanced documentary by Misha Glenny, about the deportation of Sudeten Germans from Czechoslovakia after 1945. Historian Martin D. Brown uses this programme as a point of departure for the following essay:
24. 2. 2004

Podrobnosti podnebných změn

  • Budoucí války se budou vést o přežití, nikoliv o náboženství, ideologii či národní čest.
  • Kolem roku 2007 zničí silné bouře pobřežní hráze v Holandsku, takže většina holandského území bude neobyvatelná. Města jako Haag budou opuštěna.
  • V letech 2010 - 2020 bude Evropa nejsilněji postižena podnebnými změnami. Průměrná teplota každoročně poklesne o 6 stupňů F (3,3 stupně Celsia). Podnebí v Evropě se stane chladnějším a sušším a bude se podobat podnebí na Sibiři.
  • Počet úmrtí způsobených válkou a hladomorem bude dosahovat milionů, dokud nedojde k poklesu obyvatel planety natolik, aby to Země dokázala zvládnout.
  • Přístup k vodě bude hlavním cílem válek. Dunaj, Nil a Amazonku zpráva považuje za rizikové oblasti.
  • Bohaté oblasti jako USA a Evropa se stanou v podstatě pevnostmi a budou se snažit zabránit příchodu milionů přistěhovalců ze zatopených částí světa a z těch částí světa, kde se lidé už nebudou schopni uživit.
  • Bude nevyhnutelné šíření jaderných zbraní. Japonsko, Jižní Korea a Německo si vyvinou jaderné zbraně, stejně jako Írán, Egypt a Severní Korea. Izrael, Čína, Indie a Pákistán budou také ochotny užít jaderných zbraní.
  • Do roku 2010 budou Evropa a Spojené státy zažívat o třetinu více dní s teplotami nad 90 F (32 stupňů Celsia). Podnebí bude vytvářet obrovské potíže pro zemědělce v důsledku bouří, sucha a horka.
  • Evropa se bude potýkat s obrovskými počty přistěhovalců. Lidé ze Skandinávie budou hledat teplejší podnebí na jihu. Jižní Evropa bude obležena uprchlíky z těžce postižených zemí v Africe.

Přehled v angličtině ZDE
Kompletní zatajená zpráva Pentagonu o náhlých podnebných změnách je v angličtině ZDE
Jak jsme o této věci informovali ve včerejším vydání: ZDE

Zpráva argumentuje, že vylíčený scénář sice "není nejpravděpodobnější, ale je realistický". Vybíráme z ní hlavní argumentaci:

23. 2. 2004

Na počátku nového roku se obyčejně zamýšlíme nad rokem minulým i očekáváními, spojenými s rokem nastávajícím. Snad je toto období i vhodnou příležitostí k zamyšlení nad naším společným dějinným osudem a jeho pohnutými okamžiky. Ke konci minulého roku (27. 11. 2003) jsem reagoval na článek Robina Ujfalušiho o Marxovi a jeho vztahu k naší totalitní minulosti. Následující texty dalších autorů ukázaly, že ani pro čtenáře BL není toto téma mrtvé, ale nanejvýš aktuální.

Marx jako TÉMA BL

24. 2. 2004
K článku Tomáše Koloce Kde to žijem!?!

Vzpomínám si na dobu, kdy jsem si jako chlapec hrál se svými dětskými kamarády na vojáky, tehdejší socialistický svět byl nesmírně ideologický a černobílý. Filmy nás krmily představou dobrých Rusů a zlých Němců. Dnes mne přímo ohromuje, jak nesmírně hluboce se Němci stali pro nás, české děti, synonymem čehosi nepřátelského, zlého a obávaného. Byli to sice ruští vojáci, kdo mou vlast v té době okupovali, byl to Velký bratr Sovětský svaz, kdo ji po desítiletí ničil a rozkládal, nicméně socialistický newspeak mluvil jednoznačně: nepřátelé jsou Němci. Bojíme se Němců ještě i v roce 2004?

23. 2. 2004

Jsem literát, a tak je mým hlavním pracovním nástrojem můj rodný jazyk. Vztah k němu je proto u mě o mnoho bližší, než se tomu má dejme tomu u dnešního průměrného českého novináře či jiného obchodního cestujícího. A také vztah ke svobodě českého slova je u mě, jako u člověka, který s českým slovem stojí a padá, zase jiný než třeba u nezaměstnaného vojáka. Raději budu trpět v sociálně nespravedlivém státě, než aby mi stát, který se o mě hmotně postará, sebral svobodu slova.

23. 2. 2004

Článek Tomáše Koloce ZDE je podle mého názoru dobře napsaný, podřízenost a slouhovství jsou skutečně problémy, s nimiž se jako Češi dlouhodoběji potýkáme. Ne všichni Češi jsou však podřízení slouhové. Koloc právem "ohmatává" v dnešním chaotickém a proměnlivém světě českou identitu, ptá se, co to vlastně je, a ohledává její vztahy k vnějšímu světu. To by měli ale asi všichni dělat víc.

A na rozdíl od Koloce si nemyslím, že je už skoro všechno ztraceno. Jak ví sám Tomáš Koloc i na základě svých cest do zahraničí i a na základě své interakce s "cizinci", s lidmi odjinud ho spojuje společné lidství: neexistuje výlučná lidskost a la českost: všichni se můžeme dohodnout na společné řeči a naše jednotlivé národní totožnosti jsou v tomto mnohohlasém dialogu oživením.

Na rozdíl od Tomáše Koloce vím, že "mluvčí imperiálních zájmů" Evropská unie může pomáhat Čechům, aby nabyli osobní hrdosti, nezávislosti a vzpřímenosti. Článku totiž chybí dimenze týkající se komunikace s vnějším světem, což je nyní nesmírně aktuální - právě, aby Češi byli rovní ostatním a aby se před nimi neplazili po zemi. K tomu ale může také vést to, když se zabýváme jen svými vnitřními věcmi sami a nevstupujeme - i o svých vnitřních věcech - do mezinárodní interakce.

A co se týče současné americké vlády? Myslím si, že Bush je hlavně omezenec a už to začíná docházet i Američanům... :)

Co si o "českém údělu" myslíte vy?

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

4. 2. 2004

Po havárii serveru Britských listů v první polovině ledna 2004 zareagovali čtenáři velmi rychle na náš apel o finanční pomoc na koupi nového serveru. Za leden 2004 celkově přispěli čtenáři částkou 139 691,65 Kč. Za finanční pomoc upřímně děkujeme. Pořídili jsme nový server a nyní ho postupně zprovozňujeme. Čtenáře prosíme o trpělivost: uvedeme časopis do plné funkčnosti co nejdříve.

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte úplně přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2004 Komise není na příjmu Vít  Novotný
25. 2. 2004 Hold bigotní zaslepenosti Jan  Čulík
25. 2. 2004 Elsteinova zpráva: Zrušte koncesionářský poplatek pro BBC   
24. 2. 2004 Jen ať si jde, kam ho srdce táhne. Jen ať táhne... Jakub  Leiter
24. 2. 2004 O zneužívání propagandy Martin D. Brown
24. 2. 2004 Jak se podle potlačené zprávy Pentagonu v nadcházejících 20 letech změní svět   
23. 2. 2004 Kde to žijem !?! Tomáš  Koloc
23. 2. 2004 Britská vláda odebrala Středoevropanům právo na sociální podporu - ale je to legální?   
23. 2. 2004 Ministr práce a důchodového zabezpečení: "Je to tvrdé, ale spravedlivé"   
23. 2. 2004 Ceny elektřiny Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
13. 2. 2004 Cesta na jihozápad Tomáš  Koloc
3. 2. 2004 Andělé Jaroslav  Hutka
6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda
11. 12. 2003 Hrabal jako žvýkačka Štefan  Švec
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
9. 12. 2003 Exil jako otevření mysli Jan  Čulík
9. 12. 2003 Osud lidí ve střední Evropě je nesdělitelný - a obráceně Jan  Čulík
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík
1. 12. 2003 Má nyní Havlova hra Vernisáž levicově anarchistický význam? Jan  Čulík

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2004 Hold bigotní zaslepenosti Jan  Čulík
17. 2. 2004 Odvaha k lásce Martin  Škabraha
19. 1. 2004 Stávající volební období je šancí pro partnerské soužití osob téhož pohlaví Andrea  Cerqueirová
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš

Školství RSS 2.0      Historie >
12. 2. 2004 O tragické situaci českého školství? Miroslav  Rafaj
11. 2. 2004 Vzdělání a nezaměstnanost Miroslav Václav Steiner
6. 2. 2004 Posílat děti do školy se třetímu světu vyplatí Simone  Radačičová
2. 2. 2004 Obstát, aneb Nihil obstat ve věci moderního vyučování Ondřej  Hausenblas
29. 1. 2004 O tragické situaci českého školství Jan  Baláč
26. 1. 2004 České základní školství je tragédie Jan  Paul
24. 1. 2004 O školství - v ČR i jinde Jan  Čulík
20. 1. 2004 Je univerzitní školné ve výši 150 000 Kč ročně jedinou možností, jak hospodářsky přežít?   
19. 1. 2004 Je potřebné umět číst s porozuměním Ondřej  Hausenblas
5. 1. 2004 Školství Jana  Poslová

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2004 Katolická církev znovu zaútočila na BBC   
2. 2. 2004 Papež o právu, Bush o moci -- Svoboda o čem? Miroslav  Polreich
21. 1. 2004 Daniel Herman: Pro vnitřní potřebu není pro vnitřní potřebu, i když to musí být pro vnitřní potřebu Štěpán  Kotrba
14. 1. 2004 Kardinál podpořil užívání kondomů   
7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl
12. 12. 2003 Vatikán: další italská mafie? Fabiano  Golgo

Zelení RSS 2.0      Historie >
11. 2. 2004 Britské listy nechodí ke kováříčkovi, když mohou dojít ke kováři   
11. 2. 2004 Neztrácet zelenou naději Martin  Škabraha
11. 2. 2004 Není pravda, že česká Strana zelených má v Evropě špatnou pověst   
10. 2. 2004 Zelené facky na pokračování   
10. 2. 2004 Tmavozelení proti temným silám aneb paměť jazyka aparátnického Karel  Dolejší
5. 2. 2004 Zelení jsou v pořádku, problém má Pavel Pečínka Jan  Beránek
4. 2. 2004 Zelená na levačku aneb Proč nemohu být "novodemokratem" Karel  Dolejší
2. 2. 2004 Nadace Heinricha Bölla se distancuje od Patočky a Beránka Pavel  Pečínka
8. 12. 2003 Zelení hledají dobrovolníky proti Sládkovi Pavel  Pečínka
25. 11. 2003 Jak se zocelovala strana - aneb V žáru temnězeleného slunce Pavel  Pečínka

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2004 USA postaví první dva vězně z Guantánama před soud   
25. 2. 2004 Británie: Obžalovaná požaduje vysvětlení, proč byla propuštěna   
23. 2. 2004 Pákistán popřel, že se chystá zatčení Osamy bin Ladina   
22. 2. 2004 Británie: ministerstvo obrany čelí žalobám za zabité Iráčany   
20. 2. 2004 Propouští americká armáda Brity z Guantánama, protože se bojí Nejvyššího soudu?   
20. 2. 2004 Jaké je to v Iráku?   
16. 2. 2004 Americko-britská špionážní operace pomohla USA prosadit útok proti Iráku   
16. 2. 2004 Sousedé Iráku chtějí, aby v něm OSN hrála významnější roli   
13. 2. 2004 Kofi Annan: Dohoda o přímých volbách v Iráku je nablízku   
13. 2. 2004 USA: Bushova popularita poklesla   

Virtuální bohoslužby - kázání na víkend RSS 2.0      Historie >
6. 2. 2004 Úžasná lehkost disidentství Zdeněk  Bárta
29. 1. 2004 Blahoslavení chudí duchem Zdeněk  Bárta
29. 1. 2004 Křesťané či pánbíčkáři? Zdeněk  Bárta
17. 1. 2004 Držet hubu a krok Zdeněk  Bárta
9. 1. 2004 Slabomyslní a malověrní - o podlehnutí kdekomu a kdečemu Zdeněk  Bárta
2. 1. 2004 Věta z římského kriminálu Zdeněk  Bárta
28. 12. 2003 Fundamentální člověčí touhy Zdeněk  Bárta
19. 12. 2003 Svědectví Zdeněk  Bárta
12. 12. 2003 Koho má Pán Bůh rád Zdeněk  Bárta
7. 12. 2003 Bruselská modlitba Zdeněk  Bárta