17. 6. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
17. 6. 2002
Reformistické vlády v postkomunistických zemích střední a východní Evropy mají problémy vyhrát volby. Voliči, rozhněváni v důsledku bolesti, způsobené hospodářskou restrukturalizací, většinou hlasují pro změnu vlády, mají-li šanci. Je proto nutno blahopřát českým sociálním demokratům, že o minulém víkendu byli úspěšní při všeobecných volbách. Jejich vítězství je vítané, vzhledem k tomu, že alternativou byl návrat pravostředové ODS a jejího kontroverzního vedoucího představitele Václava Klause. Je poctou politickým schopnostem Václava Klause, že byl vůbec schopen kandidovat. Jako premiér v polovině devadesátých let odpovídá Klaus za špatně provedenou privatizaci, bezprecedentní korupci a neudržitelně velké státní výdaje, které skončily finanční krizí. Avšak mnoho Čechů nemůže odolat Klausově šoumenství, napsal v pondělí mezinárodní hospodářský deník Financial Times (v nepodepsaném redakčním komentáři, vyjadřujícím názor listu) a pokračoval:
Sloupek

V první polovině devadesátých let fungoval v České republice jakýsi komunismus naruby - jediné, co bylo demokratické a správné, dělal Václav Klaus, kdo se pokusil vznést jakoukoliv kritiku, byl zatracený komunista. Hodně občanů na to věřilo: potřebovali paternalistického Vůdce, Otce národa, jako byl Stalin, a doufali, že Václav Klaus, pan profesor, který rozumí ekonomice, za ně všechny problémy vyřeší a přivede je do konzumního ráje.

Klausovský ekonomický zázrak se ovšem nekonal. Nynější výsledky všeobecných voleb by však mohly být jeho začátkem. Nikoliv proto, která strana vyhrála, ale proto, že z výsledků je zřejmé, že antikomunismus, který ochromoval politický diskurs v České republice skoro po tři čtvrti desetiletí, je při volebním rozhodování občanů mrtev, a tak by konečně mohla vzniknout otevřenější diskuse o tom, kam vlastně Česká republika ekonomicky a politicky směřuje, a co dělat, aby se občané necítili frustrováni.

58 procentní volební účast je v českém kontextu, kdy, jak se usuzuje, by si voliči, teprve nedávno uniknuvší totalitě, měli demokracie "vážit", relativně malá. Nikoliv však v západním kontextu: například v Británii je taková volební účast relativně slušný výsledek. Obávám se, že i touto "malou" účastí ve volbách se ČR - deziluzí z demokracie a z politiků - přibližuje Západu. (V loňských britských všeobecných volbách v červnu 2001 byla volební účast 59 procent - také kritizována jako nízká; předpokládalo se, že Blair znovu vyhraje...)

Nejsem si zrovna jist, zda je dobré, že volby vyhrála sociální demokracie. Nikdy není správné, zůstávají-li v demokracii u moci příliš dlouho tytéž vládnoucí struktury. Už ke konci svého prvního volebního období projevovali sociální demokraté aroganci, nadřazenost a pohrdání občanem. Ministr pro PR ve sdělovacích prostředcích Stanislav Gross prosazoval ve svém rezortu ministerstva vnitra stále tvrdší autoritářské zákony. Teď zřejmě bude na koni. Česká veřejnost bude muset sociálním demokratům silně šlapat na paty a dávat pozor, aby autoritářské tendence vlády dále nesílily. Problém také je, že sociální demokraté prosazují v českém prostředí archaickou levostředovou politiku, která patří někam do první části druhé poloviny dvacátého století, a asi si příliš efektivně neporadí s globalizačními tendencemi ve století jednadvacátém.

Přesto však lze asi označit vítězství sociálních demokratů za snad nikoliv dobrý, ale nejméně špatný výsledek. Ideální by bylo, kdyby všeobecné volby v České republice vyhrála Koalice; prostě proto, že je to politické seskupení, které už čtyři roky nebylo u moci. Nesměla by však mít v čele zcela nekompetentní osoby a musela by mít inteligentní volební program - ani jedna tato podmínka nebyla splněna, takže právem Koalice volby prohrála.

Za každou cenu bylo nutno zabránit, aby se k moci dostala fašizující ODS s nacionalisticko-xenofobními tendencemi a zjednodušeným, fanatizujícím, černobílým viděním světa. (Z tohoto hlediska je tedy vítězství sociální demokracie snad menším zlem - i když: i sociální demokracie si tu a tam zahrávala s nacionalismem.)

Chtěl bych věřit, že je prohra ODS vyjádřením inteligence české veřejnosti, která prohlédla Klausův nacionalismus i jeho manipulace a řekla prostě "Dost" jeho aroganci a nehoráznému zjednodušování. Je ovšem možné, že ODS také (kromě skandálu s Kaslem) uškodila řada jejích razantních předvolebních akcí "amerického" stylu - vyhýbal jsem se v Praze v ulicích s odporem odéesáckým mažoretkám jako kdysi příslušníkům Lidových milicí na Prvního máje, a i jiné hlučné akce ODS "velkého stylu" musely jít obyčejným lidem na nervy. Lidi poznají, co je neupřímné, za čím jsou peníze a co je jen píárová manipulace. (V tom je varování: PR nefunguje. Třeba jí bude od nynějška v českých médiích míň?) Jistě si ODS neposloužila ani plošným telefonováním Klausova reklamního projevu na soukromá telefonní čísla. Občané si museli říct: Má nás ten člověk úplně za blbce? Bylo to nepromyšlené.

Zajímavě se ovšem také projevil rozdíl mezi Prahou a ostatní Českou republikou. Pražané - možná, že mají pocit, že jsou bohatí - hlasovali výrazně pro ODS: tam Klaus získal 34 procent a ČSSD jen 25 procent.

To, že hlasovalo tolik lidí pro KSČM, je myslím vina ostatních parlamentních stran. Jak na to nedávno poukázal v Britských listech Václav Žák, tím, že ostatní politické strany vylučují komunisty z politického procesu, jejich roli v české politice jim nesmírně ulehčují. Komunisté mohou v parlamentě všechno kritizovat a na všechno nadávat, a činí to také nesmírně efektivně. Protože jsou však vyloučeni z praktické politiky, nemusejí připravovat žádná konstruktivní řešení. Tak se KSČM stává stranou pro kverulanty, pro lidi, kteří nadávají po hospodách. A takových lidí je v ČR hodně. Není totiž nic lehčího než nadávat u piva. Není tedy přespříliš překvapivé, že pro KSČM hlasovalo tak velké procento osob. A že se KSČM nedistancovala od svého totalitního dědictví? V ČR je dnes už mnoho lidí, kteří komunismus v důsledku svého mládí nezažili (je-li vám dnes 25, v době pádu komunismu vám bylo 13!) a těm je potřeba jakéhosi "vyrovnání s minulostí" upřímně putna. I pro pamětníky komunismu, jsou-li dnes nezaměstnaní, je asi víc traumatizující jejich současná nezaměstnanost než to, že KSČM jsou "dědici Gustáva Husáka".

Pozoruhodný je propad Koalice, navzdory intenzivní mediální masáži v její prospěch ve většině centrálních sdělovacích prostředků. Je zajímavé si v tomto smyslu uvědomit, do jak velké míry žijí česká média ve virtuální realitě. To, že si čeští občané myslí o českých novinářích jen to nejhorší, tedy nepřekvapuje. Je vidět, že na to, co píší noviny, nebo co se lidem vnucuje v televizi, občané kašlou. Ani Železného manipulace ve prospěch Václava Klause v televizi Nova zjevně neuspěla. Zajímavým výsledkem těchto voleb je i poznání, že politická manipulace působí kontraproduktivně. Divil jsem se během předvolební kampaně, proč je ČSSD tak tichá a proč žádné mažoretky neorganizuje (zorganizovala jen poněkud trapný výlet na Říp). Možná věděla, co dělá, že lidem v ČR jdou takto energické "volební akce" na nervy. Asi zvlášť těm, kdo jsou nezaměstnaní anebo vydělávají 9 000 čistého (např. univerzitní učitelé).

České země měly vždycky silnou sociálnědemokratickou tradici a dnes se zdá, že se ČR k této tradici vrací. Jen aby ČSSD v důsledku svého vítězství neusnula na vavřínech a neproměnila se v samolibou, fosilizovanou, byrokratickou stranu - k čemuž má tendence. Využije ČSSD následujících čtyř let k tomu, aby pomohla proměnit Českou republiku v moderní, otevřenou, hospodářsky úspěšnou demokratickou zemi?

17. 6. 2002
" Integrace má být oboustranná. Integrace jakéhokoliv handicapovaného jedince závisí přece na tom, jak je tento jedinec od malička vychováván, jaká je to osobnost, jaké má vzdělání, a v jakém prostředí se pohybuje.

To, co teď napíšu, se netýká pouze handicapovaného jedince, ale jakéhokoliv člověka: každý je včleněn do společnosti tak, jak mu to z větší části sama společnost dovolí.

A proto prosím, teď poslouchejte: já nechci žádné speciální bydlení, já také bydlím v naprosto normálním panelákovém bytě, já nechci ani žádné speciální pracoviště, já nechci dokonce ani žádné dotace, a nechci se účastnit ani žádných prazvláštních akcí. Pouze co žádám je, abych si mohl do té doby, dokud to půjde, normálně vydělávat, a díky tomu i normálně žít."

Publikujeme svědectví člověka, jemuž česká společnost zabraňuje v tom, aby získal - navzdory svému vzdělání - normální zaměstnání - protože má tělesný handicap.

17. 6. 2002
Vedení Vyšší odborné školy publicistiky v Praze plánovalo vyhození studenta Lukáše Landy od závěrečných zkoušek. Tuto informaci sdělila tajemnice školy Vlasta Burešová: "Jasně jsem slyšela, jak se zástupce ředitele pro provoz Ladislav Bátora a zástupce ředitele pro studium Libor Holý domlouvají na tom, že Landa neudělá absolutoria. Dokonce byl zmíněn i předmět, z kterého měl být vyhozen. Domnívám se, že to chystalo celé vedení. Vše slyšela také knihovnice školy Julie Tůmová." - (Toto je tisková zpráva organizace Oživení.)
15. 6. 2002

Výsledky voleb po sečtení 100 procent hlasů:

ČSSD 30.2%,

ODS 24.47%,

KSČM 18.51%,

Koalice 14.27%,

SN 2,78%,

Zelení 2,36%,

RMS 0,97%,

uvádí ČTK.

Jen ve dvou krajích se umístila ODS jako první (v Libereckém kraji jen těsně) a ve čtyřech krajích se KSČM umístila na druhém místě za ČSSD.

Podrobné výsledky na stránkách www.volby.cz jsou zde.

Předseda ČSSD Vladimír Špidla se chce pokusit sestavit vládu s Koalicí, pokud se mu to nepodaří, chce utvořit menšinovou vládu ČSSD. Koalici s ODS odmítl, stejně jako spolupráci s komunisty. Špidla se domnívá, že jeho strana vyhrála, protože poskytovala voličům odpovídající informace o své programu, což ODS prý nedělala.

O víkendu uvedl však Vladimír Špidla, že případná koaliční vláda s Koalicí by nemusela být uspokojivá, jednak proto, že Koalice nezískala dostatečné množství hlasů a spolu se sociálními demokraty by měla celkem jej 101 křesel, jednak proto, že prý ČSSD považuje některé nynější poslance Koalice za "příliš pravicové a nevypočitatelné". Proto, řekl Špidla, bude ČSSD "hledat širší podporu", možná i u KSČM či ODS, nikoliv nutně formou oficiální koalice, ale různých ústupků, například prezidentského úřadu pro Klause či významnou parlamentní funkcí pro Grebeníčka.

Voleb v ČR se letos účastnilo jen 57.75 procent občanů, o 16 procent méně než v roce 1998.

(Jan Čulík publikoval k výsledkům voleb v sobotu v podvečer politický komentář "Antikomunismus přestal v ČR fungovat jako politický faktor", viz zde.)

17. 6. 2002
Je po bitvě. Zdá se, že nakonec zvítězila koalice sil "dobra" proti silám "zla". Zdá se, že ČSSD s Koalicí teď s požehnáním prezidenta Havla sestaví novou vládu. A bude stačit jeden jediný andělský hlas Taťány Fischerové na to, kdy tato vláda půjde do pekel. Kotelník Klaus už zatápí na předčasné volby...

Vítězství. Ale čí? V Lidovém domě se až do rána tančilo a zpívalo, sekt tekl proudem: bosá Petra Buzková se svými girls do omrzení otáčela dvě písničky od spřízněné kapely Kryštof a novináři, kteří vpodvečer vyhládli pozorováním kyselých úsměvů Václava Klause ve Sněmovní, se stahovali právě sem. Na Vinohradech v Národním domě, přechodném sídle Koalice, to vypadalo spíše jako na rodinném funuse...

16. 6. 2002
Volby do Poslanecké sněmovny skončily, hlasy jsou sečteny, křesla jsou rozdělena. Dle těchto výsledků by novou vládu ČR měla sestavovat vítězná ČSSD, nejspíš s poslední v pořadí (čtvrtou) Koalicí, obě dohromady s většinou jediného poslaneckého křesla Padají silná slova o tom, že " občanská pravice" prohrála a že skutečným vítězem je vlastně KSČM, která se za ODS dostala na celkovou třetí pozici Takže "sláva vítězům a čest poraženým". Jenomže: kdo vlastně v těchto volbách prohrál? Stručně řečeno, jsou to především česká média.
16. 6. 2002
V neděli v jedenáct hodin začal v České televizi očekávaný diskuzní pořad se šéfy čtyř parlamentních politických stran. Byl to první pořad v českých televizích po vyhlášení oficiálních výsledků voleb, který nabízel jejich konfrontaci, a tak se jistě setkal s velkým zájmem ze strany diváků (Sedmička na Nově jela až za hodinu a Nedělní partie na Primě až za dvě). Česká televize však evidentně selhala při výběru moderátora této nesmírně důležité diskuzní hodiny.
17. 6. 2002
Máme to za sebou. V demokratických volbách jasně zvítězili socialisté. Získali téměř dvacetiprocentní mandát od občanů, kteří měli způsobilost (možnost) k vyjádření. Tak to prostě je. Přímá demokracie nezaručuje vládu nejlepších ani vládu spravedlivou,zaručuje však zpravidla vládu většiny. Ani posledně uvedené ovšem neplatí pro vládu vzniklou v prostředí demokracie nepřímé. To není hodnocení výsledků právě proběhnuvších voleb, to je obecné konstatování. Nepřímá demokracie není vůbec spravedlivá, platí v ní ale pravidla, potenciálně nespravedlivá pro všechny. Že téměř všude ve světě existují pokusy tato pravidla obcházet, je věc druhá, že u nás se případ od případu tato pravidla interpretují velmi svérázně, je věc další.
16. 6. 2002
Kdyby ODS odešla v roce 1998 do opozice, dnes by možná bývala vyhrála volby a měla by k dobru čtyři roky k tomu - jak říká- zastavit propad.. Navíc je jasné, že reklamní agentura by měla vrátit peníze za velmi mizernou volební kampaň - ovšem všechny strany vedly před volbami špatnou kampaň. Zajímalo by mě, jakým způsobem zadávají strany tyto zakázky, které jsou pro reklamní agentury vždy lukrativní. Je to pravděpodobně systém kamarádšoftu, jenže dělat stejnou chybu dvakrát je trapné. "Rudě zabarvení" voliči (jak jinak v postkomunistickém prostředí) na hru vnějšího - do ruda zabarveného vnitřního nepřítele - nepřistoupili, protože ODS přišla s motivem hrdě vztyčené hlavy pozdě.
15. 6. 2002
Přesvědčivě, s výsledkem 36,14 procent před druhou KSČM (21,1%) a třetí ODS (19,3%), zvítězila v Moravskoslezském kraji ČSSD. Proč? Důvodů může být několik: Za prvé: Tento kraj tradičně pokládá za spíše levicově zaměřený. Za druhé: Dosavadní sociálnědemokratická vláda lidem dokázala, že se o ně skutečně postarala. Za třetí: Ostatní strany nepostavily do čela kandidátek dostatečně přesvědčivé lídry. Je tento kraj tedy skutečně "levicový"?
17. 6. 2002
Od zveřejnění výsledků voleb se v českém zpravodajství diskutuje mj. o tom, proč Koalice získala tak málo hlasů. Uvádějí se důvody, že za aspoň minimální úspěch nemůže US-DEU, ale KDU-ČSL díky své pevné voličské základně, že za celkově nízký počet hlasů může neprojasněný program Koalice a zejména její části US-DEU a tak dále. Jsem řadová volička, která k volbám chodí a chce odvolit tak, aby se za to další čtyři roky nemusela stydět. Letos jsem dala svůj hlas Koalici. Proč?
16. 6. 2002
Vedli jsme dialog o volbách a tyto teze jsou jeho výsledkem.
17. 6. 2002
Volby rozhodly o tom, že skončila první etapa transformace společnosti od totality k demokracii. Dlouhých 10 let se pokoušela strana jednoho muže budovat podivný kapitalismus, který si v závěru vysloužil přízvisko mafiánský. Beztrestnému rozkradení privatizovaného majetku se počalo eufemisticky říkat tunelování. Národ hleděl s otevřenými ústy na gaunery typu Macka, Čermáka a Koženého. Jejich příklad ukázal cestu desítkám a stovkám "podnikatelů" na všech úrovních. To, co následovalo, nemělo daleko k drancování. Z banek se staly penězovody do soukromých kapes. Neobyčejně upadla morálka a stát se ocitl na okraji hospodářské propasti. Zoufalým řešením byl pokus o sarajevský atentát a následná úřednická vláda.
16. 6. 2002
Že s Ruskom bola odjakživa ťažká dohoda, neisté spojenectvo a jeho vlastné mocenské záujmy sú preňho prioritné, už nie je tajomstvom pre viacerých našich politikov, ktorí sa o tom presvedčili na vlastnej škode. Mečiarom počínajúc, Dzurindom (zatiaľ) končiac. Ani denník Britské listy neobišla táto hrozivá pozornosť. Celkom oficiálne podozrenia tlmočil voči nám v piatok sám najvyšší predstaviteľ Impéria.
16. 6. 2002
Už celou řadu dní je v Británii hlavní zprávou dne skandál ohledně Tonyho Blaira, vzniklý z maličkosti. Avšak Blairova vláda si počíná tak neobratně, že podle některých pozorovatelů by mohla způsobit snad svůj pád.

O co jde? Reportér konzervativního týdeníku Spectator, který, jak se v rozhlase vyjádřil jeden šéfredaktor vlivného denního listu, "nikdo nečte", napsal, že se před mnoha týdny, když zemřela královna matka, premiér Blair prý při pohřebních ceremoniích pokusil získat významnější místo, než mu příslušelo. Blair a jeho tiskový poradce Campbell zahořeli černým hněvem a novináře, kteří tuto zprávu otiskli (na základě rozhovoru pracovnice Blairova úřadu s činitelem Buckinghamského paláce, organizujícím pohřeb) pohnali před Press Complaints Commission, Komisi pro stížnosti na tisk. To samozřejmě absolutně rozezlilo postižené novináře. Tu však Blair se najednou rozhodl svou stížnost odvolat. To v minulých dnech vyvolalo absolutní hysterii všech sdělovacích prostředků. Té se Blair pokusil čelit, že jeho úřad vydal asi třicetistránkovou zprávu, v níž se pokusil uvést celou věc na pravou míru. Nikdo v tisku mu však nevěří. Z prkotiny vznikl obrovský skandál a Blair je obviňován z nemorálnosti a prolhanosti, z toho, že se prý z propagandistických důvodů rozhodl zneužít k vlastnímu zviditelňování i pohřbu královny matky. Citujeme z nedělního pořadu rozhlasu BBC "Svět ve třináct hodin", který se - už po několikátý den znovu - unaveně - zabýval tímto skandálem, který nicméně jde až k jádru integrity - či její absence - nynější britské vlády.

17. 6. 2002

Rekordní neúčast přineslo 2. kolo parlamentních voleb, v němž zvítězil Svaz pro parlamentní většinu (UMP), uskupení na podporu prezidenta Jacquese Chiraka, který byl zvolen začátkem května opět prezidentem.

Chirac teď má na dalších pět let většinu téměř 400 (odhady jdou mezi 390-399) z 577 křesel. Většinu tvoří 289 křesel. Je to poprvé od roku 1981, kdy takto triumfálně pravice zvítězila. "Projekt Jacquese Chiraka dosáhl většiny v parlamentu. Je to úspěch pro Svaz a úspěch důvěry," řekl současný premiér, liberál Jean-Pierre Raffarin.

Chirakův Svaz má tuto většinu i bez "trucujícího" centristy Francoise Bayroua, který se ke Svazu nepřipojil, získal ale 26 křesel. Levice je zdrcena a podle Laurenta Fabiuse vstupují do "růžového odporu" proti "modré dominantě". Socialisté získali podle večerních odhadů mezi 178 a 187, svou existenci zachránila i Komunistická strana Francie ziskem 25 křesel maximálně.

Národní fronta Jean-Marie Le Pena, který šokoval celou Evropu postupem do 2. kola prezidentských voleb, utrpěla porážku: nezískala ani jedno křeslo.

Neúčast, kterou agentury odhadují mezi 37 a 39 procenty, je dosud nejvyšší od roku 1993. Analytici tento výsledek přisuzují demoralizaci po vyřazení Francouzů ze světového fotbalového šampionátu a vysoké frekvenci voleb, které byli za poslední měsíce vystaveni. Svou roli sehrála i demise Lionela Jospina, předsedy Socialistické strany a bývalého premiéra, který po porážce odstoupil

Detaily jednotlivých regionů (ve francouzštině) naleznete zde:

1. kolo:

http://fr.mcgi.yahoo.com/profpoli/legislatives1/carte.htm

2. kolo:

http://fr.mcgi.yahoo.com/profpoli/legislatives2/carte.htm"

17. 6. 2002
"Držitel vysílací licence TV Nova, společnost CET 21, se ostře ohrazuje proti výrokům Aleše Rozehnala, kterými se pokusil zpochybnit hospodaření této společnosti," praví se v prohlášení, které vydal mluvčí Vladimíra Železného Martin Chalupský:
17. 6. 2002

Nový správce redakčního systému Britských listů Dominik Joe Pantůček nyní energicky dokončuje různé dosud nedodělané funkce redakčního systému, za což mu velmi děkujeme. Právě byl zprovozněn seznam článků podle autorů, zatím od 1. 10. 2001. Klikněte na Autory Britských listů a v seznamu pak u každého jména na uvedený počet článků: zobrazí se vám odkazy na všechny texty, které jednotliví autoři pro BL napsali od loňského října.

17. 6. 2002

Fotogalerie Štěpána Kotrby budeme postupně zveřejňovat, jen jak vystačí čas na jejich redakční korekturu. Omlouváme se za zdržení, ale není vstavu, aby jeden člověk (šéfredaktor) udělal rychle všechno. Dnes vydáváme rozsáhlé fotogalerie ze začátku května z pražského pochodu demonstrantů za marihuanu, viz zde; tady je fotogalerie podivných postav, které demonstraci sledovaly.

14. 5. 2002

Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována.

Pište prosím na tuto . Děkuji.

Šéfredaktor.

Jan Keller
12. 6. 2002

Přinášíme čtenářům Britských listů poslední část čtení na pokračování. Po devět týdnů jste zde nacházeli jednotlivé kapitoly z knihy Jana Kellera Politika s ručením omezeným, s podtitulem Proměny moci na prahu 21. století. Kniha se příští týden bude stěhovat do nově zřízené sekce KNIHOVNA.

Knihu vydalo nakladatelství Evropský literární klub jako první svazek edice Nové směry (ISBN 80-86316-27-0, 144 str.). Text celé knihy vychází na internetu exkluzivně pro čtenáře Britských listů zdarma, se souhlasem autora i vydavatelství. V plném znění tohoto článku naleznete vždy aktuální kapitolu - předešlé kapitoly budou součástí archivu, přístupnému z níže uvedeného obsahu, který se bude dynamicky rozšiřovat.

V archivu naleznete on-line rozhovor Jana Kellera se čtenáři Britských listů, fotogalerii, pořízenou u příležitosti vydání této knihy v říjnu 2001 i autorův životopis.

  Úvod   5.  Politika na okraji globalizace
Globalizace jako velké vyprávění
O čem mlčí vyprávění
Státy létat nedokáží
Ironie dějin
Prostor pro demokracii
 
 1.  Moderní politika - dělení pokladu
Čím ospravedlnit moc státu?
Kde jsou meze státní moci?
Jak mít užitek ze státní moci?
   6.  Postmoderní politika
Guláš jako program
Politika jako tombola
Politika svádění
Postmoderní politik
 
 2.Politika a virtuální ctnosti
Simulacrum v moderním provedení
Nacionalismus jako virtuální domov
Karikatura komunity
Uctívání státní moci
Privilegium neprivilegovaných
   7.  Politika ve světě sítí
Politika ve věku organizací
Vítězné tažení sítí
Politika v síti
Nedůvěřivý volič
 
 3.  Politika tolerovaná experty
Čím více moci, tím méně kontroly
Expertní vědění a veřejné mínění
Poradenská společnost
Experty nikdo nevolí
Demokracie versus technokracie
   8.  Politika v nejisté společnosti
Špatné recepty na bezpečí
Nejistota jako styl života
Je modernizace lékem na nejistotu?
Program TINA
 
 4.  Politika a jiná rizika
Neviditelný vetřelec
Chybějící pojištění
Plnění norem
Dělba zla
Předpotopní politika
   9.  Dilemata občanské společnosti
Dilema ziskovosti
Dilema organizovanosti
Dilema sítí
 
5. 7. 2002
Vladimír Nálevka, Miloš Mendel, Oskar Krejčí, Stanislav Komárek, Zdeněk Zbořil, Ivo T. Budil, Martin Hekrdla, Bob Fliedr, Tomáš Halík

Posledním dílem Čtení na pokračování ze sborníku Evropského literárního klubu s názvem Střet civilizací ? a podtitulem Dominance Západu, nebo dialog světových kultur ukončujeme deset týdnů trvající prezentaci této knihy.

Je věnovaná aktuálním politickým, ekonomickým, kulturním a geografickým problémům soudobé civilizace, závažným celospolečenským otázkám, jak je v zostřeném světle vnímáme především po tragických teroristických útocích na mocenská a ekonomická centra Spojených států amerických v loňském roce. Do popředí se vynořuje nové geopolitické uspořádání zeměkoule, které by mělo obnovit narušenou rovnováhu sil, kdy po zániku bipolárního světa hrozí nekontrolované světové konflikty. V minulosti se zánikem Západu zabývali N.J. Danilevskij, O. Spengler nebo A. Toynbee. Světovým bestsellerem se však stala až práce amerického politologa Samuela Huntingtona, který se obává, že s koncem studené války skončila západní fáze mezinárodní politiky a do popředí se posunula konfrontace Západu s ostatními civilizacemi v podobě ničivých válečných konfliktů. Naopak jeho protihráč F. Fukuyama v eseji "Konec dějin?" tvrdí, že nastává epocha definitivního vítězství kapitalismu a liberalismu, a tím i konec dějin. S předkládanými názory a myšlenkami polemizuje deset odborníků z našich vědeckých a vysokoškolských pracovišť, nezávislých novinářů a publicistů. Všichni odborníci si v knize kladou otázku, jak je možné nadcházející konflikty řešit. Zda je možné mezi technicky vyspělým a bohatým Západem a okolním světem vést smysluplný dialog, který by měl přispět k trvalejší harmonii politického vývoje jednotlivých krizových regionů a k celosvětově udržitelnému míru.

Knihu vydalo nakladatelství Evropský literární klub jako třetí svazek edice Nové směry (ISBN 80-86316-31-9, 192 str.). Text celé knihy vychází na internetu exkluzivně pro čtenáře Britských listů zdarma, se souhlasem vydavatelství. V plném znění tohoto článku naleznete vždy aktuální kapitolu - předešlé kapitoly budou součástí archivu, a budou přístupné z níže uvedeného obsahu.

 Úvod  Vladimír Nálevka  Konec dějin a střet civilizací 
 1.  Miloš MendelStřet civilizací ve světle vědy
Střet civilizací jako produkt vědecké postmoderny
Obecné slabiny paradigmatické metody
Konkrétní slabiny paradigmatické metody
    Západní civilizace
    Slovansko-pravoslavná civilizace
    Konfuciánská civilizace
    Islámská civilizace
Skutečné příčiny střetů
 
 2.  Oskar Krejčí  Hrozivé proroctví
Rytmus politické teorie
Nejasné pojmy
Kultura versus ideologie
Doktrinální rozpor
Rizika historiografie
Soužití civilizací
 
 3.  Stanislav Komárek  Prorokovali proroci... 
 4.  Luboš Kropáček   Model spíše varovný
Alternativa: jediná univerzální civilizace
Alternativa: dva světy
Islámský okruh
Křesťanský pohled
 
 5.  Zdeněk Zbořil  Střed a střet civilizací  
 6.  Ivo T. Budil   Střet kultur a vzpoura proti modernitě 
 7.  Martin Hekrdla  Postmoderní sociální konflikt
Sociální zdroje "boží pomsty"?
Boží stíny jediného světa
Problémy s modernizací
Vzpomínky na budoucnost
Čtení událostí
 
 8.  Bob Fliedr   Když odnikud někam, tak jinudy
Muslimové a války protestantů s katolíky
Oltář je dál než trůn
Střetávání dialogů
Svoboda a náboženství
Sňatek Východu a Západu
 
 9.  Tomáš Halík  Nový světový řád" a náboženství 
21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
17. 6. 2002 Mám tělesný handicap. Proč musím být ostrakizován většinovou společností? Helmut (Milan) Stiedl
17. 6. 2002 Rekordních 37 procent Francouzů nepřišlo k volbám - Chirakova "většina" převálcovala levici Josef  Brož
17. 6. 2002 Blížíme se k novým předčasným volbám? Josef  Brož
16. 6. 2002 Vzťahy Pavla Ruska k BL hrozia eskaláciou ! Lubomír  Sedláčik
16. 6. 2002 Proč prohrála ODS a kdo zvítězil Vladimír  Bernard
16. 6. 2002 ODS špatně odhadla ty, kteří nevěděli, koho volit Jan  Paul
16. 6. 2002 Uspávající B. Klepetko neprojevil nejmenší schopnost usměrňovat první povolební diskuzní pořad Daniela  Pilařová
16. 6. 2002 Sdělovací prostředky prohrály na celé čáře Karel  Mašita
15. 6. 2002 Proč vyhrála v Moravskoslezském kraji přesvědčivě právě ČSSD? Michal  Kubíček
15. 6. 2002 Antikomunismus přestal v ČR fungovat jako politický faktor Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
14. 6. 2002 Západní rozvědky nebudou schopny zavést účinná preventivní opatření proti terorismu   
14. 6. 2002 Dokumentární film o amerických "válečných zločinech" "šokoval Evropu"   
12. 6. 2002 Nově zatčený americký "terorista" zahajuje svou právní obranu proti vládě USA   
11. 6. 2002 Afghanistán se prý vrací k demokracii, ale tamější vzdělanci jsou znepokojeni   
11. 6. 2002 Ashcroft: USA překazily možný útok "špinavou" jadernou bombou   
11. 6. 2002 Devět měsíců poté - aneb co se stalo a proč Bushka  Bryndová, Bernard Weiner
6. 6. 2002 Příliš mnoho svobody? Americká protiteroristická opatření byla slabá   
5. 6. 2002 11. září: Únosci, kteří nebyli vypátráni, a překladatelé, kteří nepřekládali   
28. 5. 2002 FBI obviněna ze "sabotáže" ohledně útoků z 11. září   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
5. 6. 2002 Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí   
6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě   
23. 4. 2002 Policajt ve škodovce: Hospodine, řiď naši ruku! Jan  Čulík
11. 4. 2002 Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? Anna  Wintrová
8. 4. 2002 Tak máme novou miss 2002... Daniela  Pilařová
26. 3. 2002 Další žena v Nigérii odsouzena k ukamenování   
25. 3. 2002 Anarchistky zatčeny za účast na protipotratové demonstraci Štěpán  Kotrba
22. 3. 2002 Náboženství a demokracie Dominik  Lukeš
19. 3. 2002 Znásilněná nigerijská žena má být ukamenována k smrti   
11. 3. 2002 MDŽ 2002: Místo kytičky demonstrace Štěpán  Kotrba

Elektronický podpis a informatizace státu RSS 2.0      Historie >
31. 5. 2002 Finanční úřad Liberec: žádný elektronický, potřebujeme vlastnoruční podpis   
6. 5. 2002 První strasti e-občana Faltuse: Váš certifikát není kvalifikovaný! Jiří  Faltus, Tomáš Pecina
6. 5. 2002 Chaplin policajtom - Schuster e-občanom! Lubomír  Sedláčik
2. 5. 2002 Konečně e-občanem! Tomáš  Pecina
24. 4. 2002 Jak české školy k počítačům (ne)přišly Jaroslav  Fait
24. 4. 2002 Arogantní odpověď ÚOOÚ: Problémy občanů nás nezajímají   
22. 4. 2002 Potěmkinskou cestou k lepším zítřkům aneb ČTK objevující Tomáš  Pecina
17. 4. 2002 PVT: Děláme jen to, co po nás chce ÚOOÚ Jiří  Faltus
16. 4. 2002 Chvála PVT, a. s., aneb Jak jsem se nestal e-občanem Tomáš  Pecina

Školství RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   
4. 6. 2002 O českém biflovacím školství Fabiano  Golgo
29. 5. 2002 Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy   
22. 5. 2002 Proč nedodržuje katedra politologie VŠE úřední hodiny pro styk se studenty? Aleš  Žďárek
17. 5. 2002 Učitelia ako ovce Lubomír  Sedláčik
14. 5. 2002 Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství Michal  Rusek
10. 5. 2002 Učitelé, pomozte nám s novými internetovými stránkami! Radek  Sárközi
29. 4. 2002 "Výchovné metody" v České republice Jan  Šťastný
25. 4. 2002 Školka jako gestapo - učitelky nebudou trestány za týrání dětí   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 6. 2002 Devět měsíců poté - aneb co se stalo a proč Bushka  Bryndová, Bernard Weiner
5. 6. 2002 Proč nikdo nemá rád novináře (aneb jsou média vymknuta z kloubů)? Miloš  Čermák
20. 5. 2002 Chlapi sobě Jan  Čulík
29. 4. 2002 Konec českého tisku - v druhém vydání, tentokráte bez otazníku Jan  Čulík
26. 4. 2002 Spor o Abraháma - co Židy, křesťany a muslimy rozděluje a co je spojuje Stanislav  Heczko
26. 4. 2002 Bezdomovectví v zrcadle Všeobecné deklarace lidských práv Jaroslav  Jirušek
22. 4. 2002 Reflex versus větrné mlýny Tomáš  Pecina
3. 4. 2002 Členka Výboru pro národní bezpečnost: Čí je to vlastně válka? Bushka  Bryndová
2. 4. 2002 Rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Tomáše Peciny pravomocné Tomáš  Pecina

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2002 Uspávající B. Klepetko neprojevil nejmenší schopnost usměrňovat první povolební diskuzní pořad Daniela  Pilařová
12. 6. 2002 Méně té vody, chlapče! Méně té vody! Petr  Štěpánek
7. 6. 2002 Konec katů v Čechách Martin  Štumpf
7. 6. 2002 Bude Katovna nahrazena něčím lepším? Jan  Čulík
28. 5. 2002 "Oni to dělali, tak to já můžu taky..." - jak paní Dědečková rozumí právu a etice Fabiano  Golgo
27. 5. 2002 Sdělovací prostředky nejsou překážkou komunikace Jan  Čulík
27. 5. 2002 Dementi: můj syn v Americe nepracoval, byl zatčen už na letišti Jana  Dědečková
27. 5. 2002 Produkční v České televizi nejsou zkorumpovaní Jindřich  Bareš
24. 5. 2002 Liší se nějak Balvínova ČT od Chmelíčkovy či Puchalského? Fabiano  Golgo
2. 4. 2002 RRTV chce "regulovat internet" Štěpán  Kotrba

Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2002 Onlinová diskuse BL s historiky ohledně Benešových dekretů   
11. 6. 2002 O vyrovnání s minulostí, pro změnu protektorátní: Rukojmí nelze vraždit Václav  Žák
6. 6. 2002 Předvolební pohled Petra Cibulky: Šibenice pro komunisty Štěpán  Kotrba
5. 6. 2002 KNIHOVNA: Odmítám vinu Čechů vůči Němcům Pavel  Macháček
3. 6. 2002 "Samosegregáciu" tu robil naposledy Konrád Henlein Lubomír  Sedláčik
21. 5. 2002 Nad českými novinami: Klaus, Marvanová, komunistický komentátor, vraždy a PR Jan  Čulík
14. 5. 2002 Historikové proti znásilňování dějin Jaroslav  Pánek, Jiří Pešek
13. 5. 2002 Národnostní a náboženské menšiny v tisíciletých dějinách českých zemí Jaroslav  Pánek
9. 5. 2002 Němci měli kolektivní odpovědnost za válečné zločiny Bořivoj  Čelovský