4. 7. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 7. 2002
Mezi diskutéry na fóru BlueEar.com proběhla diskuse o tom, zda v předvolební prezidentské kampani zatratil George W. Bush židy a poslal je do pekla. Jeden čtenář přitom odkázal na téměř dva roky starý článek v deníku New York Times (z 16. října 2000) který podrobně rozbírá Bushovu osobnost (dochází k závěru, že Bush jako guvernér v Texasu sice často jmenoval inteligentní poradce, často i ze soupeřící Demokratické stany, ale sám se žádnou otázkou podrobně nezabývá a vždycky působil na své okolí charismatem své osobnosti, nikoliv znalostmi či analytickými schopnostmi rozebrat problém; o odvoláních ohledně trestu smrti rozhodoval v Texasu během 15 minut a pracovní dobu omezoval jen na šest hodin denně; věnoval se při ní většinou publicitě a marketingu své politiky). Zajímavá je pasáž o Bushově náboženském přesvědčení, z níž citujeme:
6. 7. 2002

"Pentagon se tento týden odmítl omluvit za to, že bombardováním usmrtil čtyřicet svatebčanů v jedné afghánské vesnici. Americká armáda poukázala na to, že ve vesnici jistě byli sympatizanti organizace al Qaeda a pokud tam nebyli, jsou tam teď." (Zpráva z ironického přehledu nejdůležitějších událostí týdne z pořadu Loose Ends rozhlasové stanice BBC Radio Four, sobota 6.7. v podvečer.)

4. 7. 2002

Ke 4. červenci:

Scott Fitzgerald pronesl známý výrok, že v amerických životech neexistují druhá dějství. Někdo to zapomněl říci Alu Gorovi. Zjevně to musí být pro Gora otrava, že Gore prohrál - pokud to je to správné slovo - v prezidentských volbách vůči Bushovi, napsal ve čtvrtek 4. 7. Ian Bell v britském deníku Business A.M. a pokračoval: Po 11. září poskytoval Gore Bushovi jako většina amerického národa bezvýhradnou podporu. O minulém víkendu se to však změnilo. Gore dal najevo, že chce získat nominaci Demokratů pro prezidentské volby v roce 2004. A zadruhé, Gore porušil velké současné tabu americké politiky: zaútočil na George Bushe za to, jak vedl a vede "válku proti terorismu".

Vlastenecký konsensus, který vznikl v Americe po 11. září, se už delší dobu postupně rozkládá. Nekonečné vyhlašování poplachů a rostoucí důkazy o tom, jak drasticky selhaly americké bezpečnostní instituce, vyvolaly velkou míru skepse. Lidé také nyní přijímají argument, že Bushův tým zneužil krize pro vlastní politické účely. Teď Gore ukončil veškerou naději, že by mohla existovat jednota, tím, že řekl nahlas to, co je zjevné: Bílý dům se při vedení války proti terorismu choval nekompetentně. Asi to nebylo zrovna zprávou, kterou chtěl Bush slyšet letošního 4. července, uprostřed podnikatelských skandálů a ekonomických potíží.

3. 7. 2002
Máme za sebou další konec jednoho obyčejného a normálního školního roku. Konec, který byl ostatně jako každý rok, poznamenán znatelným nárůstem volání vystrašených a zoufalých žáků na dětskou linku bezpečí. Úzkost, obavy a strach ze špatných známek ztížily poslední předprázdninový návrat ze školy domů nejednomu školákovi. Dětští psychologové neustále varují rodiče před neadekvátními reakcemi a nereálnými požadavky na prospěch svých potomků. Ztráta soudnosti, ba dokonce zdravého rozumu, může mít i fatální následky. Otázka zní, zda-li je nutné, aby konec školního roku byl pravidelně doprovázen strachem neúspěšných žáků ze vzteku a zloby zklamaných rodičů.
4. 7. 2002
Já sám si kladu otázku: proč jsme tato čísla nesměli znát před parlamentními volbami? Kde byli všichni investigativní nezávislí novináři, vždy ke všemu se vyjadřující ekonomové a pan Pehe?

"I když bych ČSSD nevolil, je to v zásadě dobře, že vyhrála a sestaví příští vládu...", řekl mi kamarád, když jsme společně vyslechli první informaci, jak dopadly letošní parlamentní volby. A pak mi vypočítal důvody, které ho k takovému přesvědčení vedly - ekonomický růst, sociální politika a zvýšení platů ve zdravotnickém zařízení, ve kterém pracuje. "ČSSD vytáhla republiku z ekonomické krize, kam ji dostala ODS!", nasadil korunu své argumentaci.

A já jsem musel uznat, že mediální agenti, kteří koučovali pana Špidlu a naučili ho opakovat ve všech televizních besedách tuto nepříliš hlubokomyslnou, čistě propagandistickou větu, odhadli úsudkovou úroveň voličů vskutku lépe než já. Nemyslím přitom, že by můj přítel lékař byl hlupák. Prostor, který věnuje tvorbě vlastního úsudku o politické a ekonomické situaci je však limitován jeho pracovními i životními problémy. Jednoduchá věta, kterou tak úporně pan Špidla opakoval, přitom nebyla zpochybňována žádnými exaktními údaji. Od parlamentních voleb neuplynul ani týden, když jsme se víceméně pod čárou a jaksi okrajově dozvěděli, že ekonomický růst byl odhadnut chybně a bude k údivu některých ekonomů o několik procent nižší, než se předpokládalo.

3. 7. 2002
Šest týdnů cestoval americký reportér Joe Klein po Evropě, zkoumal situaci v nejrůznějších zemích a jejich nyní popudlivý vztah vůči Spojeným státům. Svou cestu skončil v Británii ve chvíli, kdy jsou rozpory mezi Amerikou a Spojeným královstvím za poslední dobu největší. Jakým směrem se tedy máme dát? A jaký je vztah Evropanů k Americe? Shrnujeme:
4. 7. 2002
V pondělí otiskly BL reakci antimonopolního úřadu k problematice skupování českého tisku, kterou AÚ okleštil na problém Jihlavských listů s tiskárnou a PNS. Vyjádření AÚ jsem poslala i šéfredaktorovi Jihlavských listů. Z jeho reakce vyplývá, že antimonopolní úřad Jihlavské listy vůbec nekontaktoval, aby se na průběh událostí zeptal obou stran sporu! Což je ovšem naprosto unikátní způsob šetření podané stížnosti.
Stanovisko Jihlavských listů:
4. 7. 2002
Bylo nebylo, mnoho různých zemí se osvobodilo od éry nevědomosti a tyranie. Po celé řadě let života v této nově objevené svobodě začala celá řada těchto zemí přicházet o své území, která začala přecházet k neuvěřitelně populární a filozoficky obdivované zemi, Státu Velké Chůvy. Chůva zanedlouho prohlásila tato území za majetek Lidu (Chůvina lidu) a zahájila kampaňm jménem Velké Chůviny společnosti. Menší země reagovaly na Chůviny úmysly nejrozličnějším způsobem.
4. 7. 2002
V období od dubna 2001 do března 2002 mělo podle nejnovější studie britského statistického úřadu připojení na internet 40 procent britských domácností. Během prvních tří měsíců letošního roku tento počet stoupl na 42 procent - to je meziroční vzrůst o šest procent. Očekává se, že dojde k dalšímu rozvoji internetu a britské obchody s počítači se na to připravují. (Informace v angličtině viz např. zde.) Zároveň se zrychluje také šíření rychlého, broadbandového připojení na internet, částečně v důsledku nižších cen a agresivnějšího marketingu. (Pozn.: Britské listy mají v Glasgow broadbandové nepřetržité připojení 24 hodin denně, v bytě, celkem pro čtyři počítače, cena je 19,99 liber, tedy něco pod 1000 Kč, měsíčně.)
4. 7. 2002
Keď sme sa nedávno bossa TV Markíza Pavla Ruska pýtali, či si myslí, že členovia Rady vlády SR pre vysielanie a retransmisiu majú miesto hláv tekvice, odpovedal len : "To ste povedali vy !" Čo nie nič iné, než diplomatické prisvedčenie. Akokoľvek nie je nestranným tento" nádejný politik", ktorému licenčná rada nevyhovela, naopak, pustila na Slovensko jeho soka Vladimíra Železného, asi na jeho nízkej mienke o vládnych úradníkoch niečo bude. Licenčná rada totiž najnovšie nepridelila tie frekvencie, ktoré si žiadali aj projekty blízke verejnému záujmu, ale dala zelenú už na prvý pohľad veľmi čudnému a kontroverznému zámeru čisto hudobnej televízie, ktorá na slovenskom trhu nemá šancu viac než iba obmedzený čas živoriť.
4. 7. 2002
Martin Martínek
Otázka tzv. církevního majetku trápí všechy evropské země, pokud neprovedly včas a důsledně reformaci nebo odluku církve od státu. Tím je řečeno, že nejde o nároky církví, jak se často a chybně říká, ale jedině církve katolické. Majetek evangelických církví nebo židovských náboženských obcí získal statut podle moderního práva, na které však nelze beze zbytku převést právo feudální Evropy, podle něhož držela majetek církev katolická. Nyní nabývá tato otázka na naléhavosti o to více, že sociální demokracie je v současné době politického koalování ochotna ustoupit Koalici mnohem dále, než je svým voličům ochotna připustit. V některých otázkách totiž už bez boje ustoupila, aniž to svým členům či voličům řekla.
1. 7. 2002
Obě hlavní ceny na desátém mezinárodním filmovém festivalu ART FILM v Trenčianských Teplicích získal v pátek za svůj ELFilm vynikající mladý český filmový režisér Jakub Sommer. Česká média to nezaznamenala. - Od soboty 21. do soboty 29. června jsem pracoval na tomto festivalu jako člen poroty. Byla to zajímavá zkušenost, o níž snad stojí zato napsat pár slov.
3. 7. 2002
Z původních jedenácti sporných bodů mezi ČSSD a Koalicí bylo včera v noci několik přijato tak, aby vyhovovaly všem stranám. Několik bylo odloženo na později, některé byly smeteny pod stůl. Právě mezi ně patří snaha o registrované partnerství homosexuálních párů v ČR.
3. 7. 2002

Monitor Jana Paula:

Pavel Pavlousek, Jakub Murla, Návštěva ve vile Tugendhat 2002,Galerie Litera 4.6-21.6.2002

Mies van der Rohe byl ve svých představách estetických kánonů idealistický utopista, stejně jako Pavel P. Pavlousek a Jakub Murla jsou idealističtí umělečtí "squatteři", kteří se mimořádnou silou emotivní výpovědi "nabourali" slavnému architektu do vily Tugendhat. Výsledky "akce" představili minulý měsíc v galerii Litera.

3. 7. 2002

Z knihy, která z mnoha důvodů nikdy nevyšla

Poradce Václava Klause Ladislav Jakl ztratil po volbách pro svého šéfa část svého nekritického pochopení. ODS je třeba reformy a on by mohl být i jejím místopředsedou a má prý i na prezidenta. Možná bude zajímavé si připomenout, jaké názory Ladislav Jakl zaujímal v době televizní krize. Zřejmě se nám tu rodí nová politická hvězda.

Proč vždycky před i po většině mediálních průšvihů chodí jejich účastníci do hospody U magistra Kelleyho? Ve které hospodě kujou pikle socani? Kdo ukradl hanopis "Moloko?"? Sežral nakonec Láďa mikrofon?

Byl to jeden z mála dnů, kdy poradce Václava Klause v období televizního běsnění a hledání pravých televizních ideálů nedělal nic. My jsme původně taky chtěli nedělat nic, ale zkusili jsme ten telefon ještě jednou. Jestli teda chceme, máme přijít do hospody u Kelleyho ve Vršovicích. Pilo se pivo. Někdo z donucení srkal čaj. Nemluvilo se spisovně, protože to nikoho ani nenapadlo. Redaktor Daniel Tácha, jak je jeho dobrým zvykem, se začal hádat s poradcem Ladislavem Jaklem a Jakl, jak je jeho dobrým zvykem, se hádal taky. Nakonec prohlásil, že Táchovo názory jsou z jinýho světa. Ten na oplátku cestou domů prskal, že Jakl musí bejt určitě úplně hotovej.

Jinak by přece musel pochopit, že záznamy poháru veslování do vysílání veřejnoprávní televize patří.

3. 7. 2002
Ludwig Wittgenstein má zajímavou definici filozofie. Říká: "Filozofie ukazuje mouše, která uvízla v láhvi, cestu ven." Václav Bělohradský onu větu takto vysvětluje: "Tou láhví je jazyk, ve kterém neustále řádí nejrůznější tyrani metodičnosti, přikazující nám, jak musí naše věty vypadat, aby vypovídaly o skutečnosti. Jenže každá metoda je taková láhev, v níž uvíznou nejen jednotlivci, ale celé civilizace. Není dnešní ekologická krize důsledkem takovéhoto uvíznutí Západu v láhvi vědecké a ekonomické racionality? Ale k Západu zaplaťbůh patří také anarchistická vzpurnost proti předepsané mluvě, takže se nakonec vždycky najde nějaký básník či filozof, nějaký jazykový vagabund, který z láhve unikne."

Před krátkým časem jsem napsal sérii článků (zde, zde a zde), kde jsem se vzbouřil proti předepsané mluvě o volbách. Oproti nařízeným větám, že volit je nutnost, i když jde mnohdy jen o to zvolit menší zlo, jsem řekl, že ve volbách vybíráme ze všech stejných zel to stejné. Dále jsem řekl, že v současnosti o nás rozhodují stále méně námi zvolení zástupci a skutečná moc se přesunula na nevolené byrokraty a experty. A naposledy jsem řekl, že jakákoliv volba je pro mne závazkem. Volbu chápu jako cosi zásadního, v mnoha ohledech metafyzického. Je to cosi jako slib. Nikdy nedám slib, o kterém vím, že jej nemohu splnit. Nikdy nezvolím něco, s čím se vnitřně neztotožňuji.

Prostě jsem se odvážil mít vlastní názor, to je v demokracii a pro samu existenci demokracie důležitější než chodit jako poslušné stádo k volbám. Nikomu své názory nevnucuji, nikým nemanipuluji, protože na rozdíl od politických stran nikomu nic nenabízím. Pouze ukazuji, že něco může být jinak, než si myslíme.

3. 7. 2002
Během nadcházejících dvaceti let zemře na AIDS téměř 70 milionů lidí. Choroba se bude šířit pětkrát rychleji než během posledních dvou desetiletí, varuje nová zpráva OSN. Očekává se, že se choroba AIDS rozšíří z Afriky do nejlidnatějších oblastí světa, totiž do Číny a do Indie. Zpráva také uvádí, že sexuální styk bez prezervativů v Evropě a v Severní Americe vede k růstu nákazy i v těchto oblastech. Oblastí s nejvyšším růstem výskytu choroby AIDS je v Evropě východní Evropa. OSN požaduje, aby bylo v bohatých zemích obnovena intenzivní prevence proti AIDS, kde v důsledku sexuálního styku bez ochrany se choroba AIDS nyní šíří rychleji než v osmdesátých a v devadesátých letech, kdy vlády zdůrazňovaly význam užívání prezervativů. (Anglické shrnutí je např. zde, plný text zprávy OSN je zde.)
17. 6. 2002

Nový správce redakčního systému Britských listů Dominik Joe Pantůček nyní energicky dokončuje různé dosud nedodělané funkce redakčního systému, za což mu velmi děkujeme. Právě byl zprovozněn seznam článků podle autorů, zatím od 1. 10. 2001. Klikněte na Autory Britských listů a v seznamu pak u každého jména na uvedený počet článků: zobrazí se vám odkazy na všechny texty, které jednotliví autoři pro BL napsali od loňského října.

14. 5. 2002

Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována.

Pište prosím na tuto . Děkuji.

Šéfredaktor.

5. 7. 2002
Vladimír Nálevka, Miloš Mendel, Oskar Krejčí, Stanislav Komárek, Zdeněk Zbořil, Ivo T. Budil, Martin Hekrdla, Bob Fliedr, Tomáš Halík

Posledním dílem Čtení na pokračování ze sborníku Evropského literárního klubu s názvem Střet civilizací ? a podtitulem Dominance Západu, nebo dialog světových kultur ukončujeme deset týdnů trvající prezentaci této knihy.

Je věnovaná aktuálním politickým, ekonomickým, kulturním a geografickým problémům soudobé civilizace, závažným celospolečenským otázkám, jak je v zostřeném světle vnímáme především po tragických teroristických útocích na mocenská a ekonomická centra Spojených států amerických v loňském roce. Do popředí se vynořuje nové geopolitické uspořádání zeměkoule, které by mělo obnovit narušenou rovnováhu sil, kdy po zániku bipolárního světa hrozí nekontrolované světové konflikty. V minulosti se zánikem Západu zabývali N.J. Danilevskij, O. Spengler nebo A. Toynbee. Světovým bestsellerem se však stala až práce amerického politologa Samuela Huntingtona, který se obává, že s koncem studené války skončila západní fáze mezinárodní politiky a do popředí se posunula konfrontace Západu s ostatními civilizacemi v podobě ničivých válečných konfliktů. Naopak jeho protihráč F. Fukuyama v eseji "Konec dějin?" tvrdí, že nastává epocha definitivního vítězství kapitalismu a liberalismu, a tím i konec dějin. S předkládanými názory a myšlenkami polemizuje deset odborníků z našich vědeckých a vysokoškolských pracovišť, nezávislých novinářů a publicistů. Všichni odborníci si v knize kladou otázku, jak je možné nadcházející konflikty řešit. Zda je možné mezi technicky vyspělým a bohatým Západem a okolním světem vést smysluplný dialog, který by měl přispět k trvalejší harmonii politického vývoje jednotlivých krizových regionů a k celosvětově udržitelnému míru.

Knihu vydalo nakladatelství Evropský literární klub jako třetí svazek edice Nové směry (ISBN 80-86316-31-9, 192 str.). Text celé knihy vychází na internetu exkluzivně pro čtenáře Britských listů zdarma, se souhlasem vydavatelství. V plném znění tohoto článku naleznete vždy aktuální kapitolu - předešlé kapitoly budou součástí archivu, a budou přístupné z níže uvedeného obsahu.

 Úvod  Vladimír Nálevka  Konec dějin a střet civilizací 
 1.  Miloš MendelStřet civilizací ve světle vědy
Střet civilizací jako produkt vědecké postmoderny
Obecné slabiny paradigmatické metody
Konkrétní slabiny paradigmatické metody
    Západní civilizace
    Slovansko-pravoslavná civilizace
    Konfuciánská civilizace
    Islámská civilizace
Skutečné příčiny střetů
 
 2.  Oskar Krejčí  Hrozivé proroctví
Rytmus politické teorie
Nejasné pojmy
Kultura versus ideologie
Doktrinální rozpor
Rizika historiografie
Soužití civilizací
 
 3.  Stanislav Komárek  Prorokovali proroci... 
 4.  Luboš Kropáček   Model spíše varovný
Alternativa: jediná univerzální civilizace
Alternativa: dva světy
Islámský okruh
Křesťanský pohled
 
 5.  Zdeněk Zbořil  Střed a střet civilizací  
 6.  Ivo T. Budil   Střet kultur a vzpoura proti modernitě 
 7.  Martin Hekrdla  Postmoderní sociální konflikt
Sociální zdroje "boží pomsty"?
Boží stíny jediného světa
Problémy s modernizací
Vzpomínky na budoucnost
Čtení událostí
 
 8.  Bob Fliedr   Když odnikud někam, tak jinudy
Muslimové a války protestantů s katolíky
Oltář je dál než trůn
Střetávání dialogů
Svoboda a náboženství
Sňatek Východu a Západu
 
 9.  Tomáš Halík  Nový světový řád" a náboženství 
21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2002 George W. Bush selhal v globálním měřítku   
4. 7. 2002 42 procent britských domácností je připojeno na internet - stačí to?   
4. 7. 2002 Čísla, která jsme před volbami nesměli znát...? Jiří  Svoboda
4. 7. 2002 George W. Bush: "Kdo nevěří v Ježíše Krista, skončí v pekle."   
3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
3. 7. 2002 Hovory pana Jakla s panem Táchou v hospodě U magistra Kelleyho 13. ledna 2001 Radek  Mokrý
3. 7. 2002 O povinnosti být ve střehu vůči vládnoucím stranám Eugen  Haičman
3. 7. 2002 Afghánská vláda rozhořčena nad útokem Američanů na svatebčany   
3. 7. 2002 Rozpory mezi EU a USA: Evropa zuří, Amerika si jde svou cestou   
3. 7. 2002 OSN varuje: šíření nemoci AIDS se v nadcházejících dvaceti letech drasticky zhorší   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2002 George W. Bush selhal v globálním měřítku   
3. 7. 2002 Afghánská vláda rozhořčena nad útokem Američanů na svatebčany   
3. 7. 2002 Rozpory mezi EU a USA: Evropa zuří, Amerika si jde svou cestou   
2. 7. 2002 Američané zranili nebo usmrtili až "250 hostů" na svatbě v Afghánistánu   
1. 7. 2002 Je větším zločinem zabíjet lidi úmyslně anebo je systematicky usmrcovat slepě?   
21. 6. 2002 7.   Postmoderní sociální konflikt Martin  Hekrdla
18. 6. 2002 Hrozbu nukleárního konfliktu nelze podceňovat Vladimír  Koníček
18. 6. 2002 Splněný sen "mladého" Havla - konec NATO v Praze Miroslav  Polreich
18. 6. 2002 Bude se stavět plynovod přes Afghánistán   
14. 6. 2002 Západní rozvědky nebudou schopny zavést účinná preventivní opatření proti terorismu   

Školství RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   
13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   
4. 6. 2002 O českém biflovacím školství Fabiano  Golgo
29. 5. 2002 Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy   
22. 5. 2002 Proč nedodržuje katedra politologie VŠE úřední hodiny pro styk se studenty? Aleš  Žďárek
17. 5. 2002 Učitelia ako ovce Lubomír  Sedláčik
14. 5. 2002 Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství Michal  Rusek
10. 5. 2002 Učitelé, pomozte nám s novými internetovými stránkami! Radek  Sárközi

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
5. 6. 2002 Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí   
6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě   
23. 4. 2002 Policajt ve škodovce: Hospodine, řiď naši ruku! Jan  Čulík
11. 4. 2002 Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? Anna  Wintrová
8. 4. 2002 Tak máme novou miss 2002... Daniela  Pilařová
26. 3. 2002 Další žena v Nigérii odsouzena k ukamenování   
25. 3. 2002 Anarchistky zatčeny za účast na protipotratové demonstraci Štěpán  Kotrba
22. 3. 2002 Náboženství a demokracie Dominik  Lukeš
19. 3. 2002 Znásilněná nigerijská žena má být ukamenována k smrti   
11. 3. 2002 MDŽ 2002: Místo kytičky demonstrace Štěpán  Kotrba

Elektronický podpis a informatizace státu RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2002 42 procent britských domácností je připojeno na internet - stačí to?   
19. 6. 2002 Britská vláda nebude zavádět "chartu pro čmuchaly"   
31. 5. 2002 Finanční úřad Liberec: žádný elektronický, potřebujeme vlastnoruční podpis   
6. 5. 2002 První strasti e-občana Faltuse: Váš certifikát není kvalifikovaný! Jiří  Faltus, Tomáš Pecina
6. 5. 2002 Chaplin policajtom - Schuster e-občanom! Lubomír  Sedláčik
2. 5. 2002 Konečně e-občanem! Tomáš  Pecina
24. 4. 2002 Jak české školy k počítačům (ne)přišly Jaroslav  Fait
24. 4. 2002 Arogantní odpověď ÚOOÚ: Problémy občanů nás nezajímají   
22. 4. 2002 Potěmkinskou cestou k lepším zítřkům aneb ČTK objevující Tomáš  Pecina

Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
21. 6. 2002 Karma a komunismus Michal  Rusek
13. 6. 2002 Onlinová diskuse BL s historiky ohledně Benešových dekretů   
11. 6. 2002 O vyrovnání s minulostí, pro změnu protektorátní: Rukojmí nelze vraždit Václav  Žák
6. 6. 2002 Předvolební pohled Petra Cibulky: Šibenice pro komunisty Štěpán  Kotrba
5. 6. 2002 KNIHOVNA: Odmítám vinu Čechů vůči Němcům Pavel  Macháček
3. 6. 2002 "Samosegregáciu" tu robil naposledy Konrád Henlein Lubomír  Sedláčik
21. 5. 2002 Nad českými novinami: Klaus, Marvanová, komunistický komentátor, vraždy a PR Jan  Čulík
14. 5. 2002 Historikové proti znásilňování dějin Jaroslav  Pánek, Jiří Pešek
13. 5. 2002 Národnostní a náboženské menšiny v tisíciletých dějinách českých zemí Jaroslav  Pánek

Volby 2002 RSS 2.0      Historie >
4. 7. 2002 Patří majetek katolické církvi nebo katolická církev majetku? Martin  Martínek
28. 6. 2002 Klausův telefonát voličům lze z psychologického hlediska pochválit Daniela  Pilařová
28. 6. 2002 Pravice hledá stranu občanského typu Tomáš  Jarmara
28. 6. 2002 Zatčený aktivista: Nejste strana občanská ani demokratická! Otakar  van Gemund
27. 6. 2002 My generation Josef  Trnka
25. 6. 2002 Nedělní Sedmička - duet Klause s Grebeníčkem Petr  Jánský
24. 6. 2002 ČSSD: "Kompromis by měl odpovídat volebnímu výsledku," tvrdí Zdeněk Škromach Štěpán  Kotrba
21. 6. 2002 Karma a komunismus Michal  Rusek
20. 6. 2002 Poznámka na okraj poznámky o malování čertů na zdi Štěpán  Kotrba
19. 6. 2002 Fotogalerie z voleb: Pracovník ČSSD rozbil Štěpánu Kotrbovi fotoaparát Petr  Pokorný

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2002 Britská vláda nebude zavádět "chartu pro čmuchaly"   
11. 6. 2002 Devět měsíců poté - aneb co se stalo a proč Bushka  Bryndová, Bernard Weiner
5. 6. 2002 Proč nikdo nemá rád novináře (aneb jsou média vymknuta z kloubů)? Miloš  Čermák
20. 5. 2002 Chlapi sobě Jan  Čulík
29. 4. 2002 Konec českého tisku - v druhém vydání, tentokráte bez otazníku Jan  Čulík
26. 4. 2002 Spor o Abraháma - co Židy, křesťany a muslimy rozděluje a co je spojuje Stanislav  Heczko
26. 4. 2002 Bezdomovectví v zrcadle Všeobecné deklarace lidských práv Jaroslav  Jirušek
22. 4. 2002 Reflex versus větrné mlýny Tomáš  Pecina
3. 4. 2002 Členka Výboru pro národní bezpečnost: Čí je to vlastně válka? Bushka  Bryndová

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2002 Rasismus v Čechách: Lidé s menšinovou sexuální orientací opět ostrouhali Daniela  Pilařová
3. 7. 2002 Hovory pana Jakla s panem Táchou v hospodě U magistra Kelleyho 13. ledna 2001 Radek  Mokrý
27. 6. 2002 Balvín instaloval odposlechy na Kavčích horách Petr  Jánský
20. 6. 2002 RRTV: Digitální média veřejné služby Zdeněk  Duspiva
16. 6. 2002 Uspávající B. Klepetko neprojevil nejmenší schopnost usměrňovat první povolební diskuzní pořad Daniela  Pilařová
12. 6. 2002 Méně té vody, chlapče! Méně té vody! Petr  Štěpánek
7. 6. 2002 Konec katů v Čechách Martin  Štumpf
7. 6. 2002 Bude Katovna nahrazena něčím lepším? Jan  Čulík
28. 5. 2002 "Oni to dělali, tak to já můžu taky..." - jak paní Dědečková rozumí právu a etice Fabiano  Golgo
27. 5. 2002 Sdělovací prostředky nejsou překážkou komunikace Jan  Čulík