14. 6. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 6. 2002

Výsledky voleb po sečtení 100 procent hlasů:

ČSSD 30.2%,

ODS 24.47%,

KSČM 18.51%,

Koalice 14.27%,

SN 2,78%,

Zelení 2,36%,

RMS 0,97%,

uvádí ČTK.

Jen ve dvou krajích se umístila ODS jako první (v Libereckém kraji jen těsně) a ve čtyřech krajích se KSČM umístila na druhém místě za ČSSD.

Podrobné výsledky na stránkách www.volby.cz jsou zde.

Předseda ČSSD Vladimír Špidla se chce pokusit sestavit vládu s Koalicí, pokud se mu to nepodaří, chce utvořit menšinovou vládu ČSSD. Koalici s ODS odmítl, stejně jako spolupráci s komunisty. Špidla se domnívá, že jeho strana vyhrála, protože poskytovala voličům odpovídající informace o své programu, což ODS prý nedělala.

O víkendu uvedl však Vladimír Špidla, že případná koaliční vláda s Koalicí by nemusela být uspokojivá, jednak proto, že Koalice nezískala dostatečné množství hlasů a spolu se sociálními demokraty by měla celkem jej 101 křesel, jednak proto, že prý ČSSD považuje některé nynější poslance Koalice za "příliš pravicové a nevypočitatelné". Proto, řekl Špidla, bude ČSSD "hledat širší podporu", možná i u KSČM či ODS, nikoliv nutně formou oficiální koalice, ale různých ústupků, například prezidentského úřadu pro Klause či významnou parlamentní funkcí pro Grebeníčka.

Voleb v ČR se letos účastnilo jen 57.75 procent občanů, o 16 procent méně než v roce 1998.

(Jan Čulík publikoval k výsledkům voleb v sobotu v podvečer politický komentář "Antikomunismus přestal v ČR fungovat jako politický faktor", viz zde.)

Sloupek

V první polovině devadesátých let fungoval v České republice jakýsi komunismus naruby - jediné, co bylo demokratické a správné, dělal Václav Klaus, kdo se pokusil vznést jakoukoliv kritiku, byl zatracený komunista. Hodně občanů na to věřilo: potřebovali paternalistického Vůdce, Otce národa, jako byl Stalin, a doufali, že Václav Klaus, pan profesor, který rozumí ekonomice, za ně všechny problémy vyřeší a přivede je do konzumního ráje.

Klausovský ekonomický zázrak se ovšem nekonal. Nynější výsledky všeobecných voleb by však mohly být jeho začátkem. Nikoliv proto, která strana vyhrála, ale proto, že z výsledků je zřejmé, že antikomunismus, který ochromoval politický diskurs v České republice skoro po tři čtvrti desetiletí, je při volebním rozhodování občanů mrtev, a tak by konečně mohla vzniknout otevřenější diskuse o tom, kam vlastně Česká republika ekonomicky a politicky směřuje, a co dělat, aby se občané necítili frustrováni.

58 procentní volební účast je v českém kontextu, kdy, jak se usuzuje, by si voliči, teprve nedávno uniknuvší totalitě, měli demokracie "vážit", relativně malá. Nikoliv však v západním kontextu: například v Británii je taková volební účast relativně slušný výsledek. Obávám se, že i touto "malou" účastí ve volbách se ČR - deziluzí z demokracie a z politiků - přibližuje Západu. (V loňských britských všeobecných volbách v červnu 2001 byla volební účast 59 procent - také kritizována jako nízká; předpokládalo se, že Blair znovu vyhraje...)

Nejsem si zrovna jist, zda je dobré, že volby vyhrála sociální demokracie. Nikdy není správné, zůstávají-li v demokracii u moci příliš dlouho tytéž vládnoucí struktury. Už ke konci svého prvního volebního období projevovali sociální demokraté aroganci, nadřazenost a pohrdání občanem. Ministr pro PR ve sdělovacích prostředcích Stanislav Gross prosazoval ve svém rezortu ministerstva vnitra stále tvrdší autoritářské zákony. Teď zřejmě bude na koni. Česká veřejnost bude muset sociálním demokratům silně šlapat na paty a dávat pozor, aby autoritářské tendence vlády dále nesílily. Problém také je, že sociální demokraté prosazují v českém prostředí archaickou levostředovou politiku, která patří někam do první části druhé poloviny dvacátého století, a asi si příliš efektivně neporadí s globalizačními tendencemi ve století jednadvacátém.

Přesto však lze asi označit vítězství sociálních demokratů za snad nikoliv dobrý, ale nejméně špatný výsledek. Ideální by bylo, kdyby všeobecné volby v České republice vyhrála Koalice; prostě proto, že je to politické seskupení, které už čtyři roky nebylo u moci. Nesměla by však mít v čele zcela nekompetentní osoby a musela by mít inteligentní volební program - ani jedna tato podmínka nebyla splněna, takže právem Koalice volby prohrála.

Za každou cenu bylo nutno zabránit, aby se k moci dostala fašizující ODS s nacionalisticko-xenofobními tendencemi a zjednodušeným, fanatizujícím, černobílým viděním světa. (Z tohoto hlediska je tedy vítězství sociální demokracie snad menším zlem - i když: i sociální demokracie si tu a tam zahrávala s nacionalismem.)

Chtěl bych věřit, že je prohra ODS vyjádřením inteligence české veřejnosti, která prohlédla Klausův nacionalismus i jeho manipulace a řekla prostě "Dost" jeho aroganci a nehoráznému zjednodušování. Je ovšem možné, že ODS také (kromě skandálu s Kaslem) uškodila řada jejích razantních předvolebních akcí "amerického" stylu - vyhýbal jsem se v Praze v ulicích s odporem odéesáckým mažoretkám jako kdysi příslušníkům Lidových milicí na Prvního máje, a i jiné hlučné akce ODS "velkého stylu" musely jít obyčejným lidem na nervy. Lidi poznají, co je neupřímné, za čím jsou peníze a co je jen píárová manipulace. (V tom je varování: PR nefunguje. Třeba jí bude od nynějška v českých médiích míň?) Jistě si ODS neposloužila ani plošným telefonováním Klausova reklamního projevu na soukromá telefonní čísla. Občané si museli říct: Má nás ten člověk úplně za blbce? Bylo to nepromyšlené.

Zajímavě se ovšem také projevil rozdíl mezi Prahou a ostatní Českou republikou. Pražané - možná, že mají pocit, že jsou bohatí - hlasovali výrazně pro ODS: tam Klaus získal 34 procent a ČSSD jen 25 procent.

To, že hlasovalo tolik lidí pro KSČM, je myslím vina ostatních parlamentních stran. Jak na to nedávno poukázal v Britských listech Václav Žák, tím, že ostatní politické strany vylučují komunisty z politického procesu, jejich roli v české politice jim nesmírně ulehčují. Komunisté mohou v parlamentě všechno kritizovat a na všechno nadávat, a činí to také nesmírně efektivně. Protože jsou však vyloučeni z praktické politiky, nemusejí připravovat žádná konstruktivní řešení. Tak se KSČM stává stranou pro kverulanty, pro lidi, kteří nadávají po hospodách. A takových lidí je v ČR hodně. Není totiž nic lehčího než nadávat u piva. Není tedy přespříliš překvapivé, že pro KSČM hlasovalo tak velké procento osob. A že se KSČM nedistancovala od svého totalitního dědictví? V ČR je dnes už mnoho lidí, kteří komunismus v důsledku svého mládí nezažili (je-li vám dnes 25, v době pádu komunismu vám bylo 13!) a těm je potřeba jakéhosi "vyrovnání s minulostí" upřímně putna. I pro pamětníky komunismu, jsou-li dnes nezaměstnaní, je asi víc traumatizující jejich současná nezaměstnanost než to, že KSČM jsou "dědici Gustáva Husáka".

Pozoruhodný je propad Koalice, navzdory intenzivní mediální masáži v její prospěch ve většině centrálních sdělovacích prostředků. Je zajímavé si v tomto smyslu uvědomit, do jak velké míry žijí česká média ve virtuální realitě. To, že si čeští občané myslí o českých novinářích jen to nejhorší, tedy nepřekvapuje. Je vidět, že na to, co píší noviny, nebo co se lidem vnucuje v televizi, občané kašlou. Ani Železného manipulace ve prospěch Václava Klause v televizi Nova zjevně neuspěla. Zajímavým výsledkem těchto voleb je i poznání, že politická manipulace působí kontraproduktivně. Divil jsem se během předvolební kampaně, proč je ČSSD tak tichá a proč žádné mažoretky neorganizuje (zorganizovala jen poněkud trapný výlet na Říp). Možná věděla, co dělá, že lidem v ČR jdou takto energické "volební akce" na nervy. Asi zvlášť těm, kdo jsou nezaměstnaní anebo vydělávají 9 000 čistého (např. univerzitní učitelé).

České země měly vždycky silnou sociálnědemokratickou tradici a dnes se zdá, že se ČR k této tradici vrací. Jen aby ČSSD v důsledku svého vítězství neusnula na vavřínech a neproměnila se v samolibou, fosilizovanou, byrokratickou stranu - k čemuž má tendence. Využije ČSSD následujících čtyř let k tomu, aby pomohla proměnit Českou republiku v moderní, otevřenou, hospodářsky úspěšnou demokratickou zemi?

16. 6. 2002
Volby do Poslanecké sněmovny skončily, hlasy jsou sečteny, křesla jsou rozdělena. Dle těchto výsledků by novou vládu ČR měla sestavovat vítězná ČSSD, nejspíš s poslední v pořadí (čtvrtou) Koalicí, obě dohromady s většinou jediného poslaneckého křesla Padají silná slova o tom, že " občanská pravice" prohrála a že skutečným vítězem je vlastně KSČM, která se za ODS dostala na celkovou třetí pozici Takže "sláva vítězům a čest poraženým". Jenomže: kdo vlastně v těchto volbách prohrál? Stručně řečeno, jsou to především česká média.
16. 6. 2002
Kdyby ODS odešla v roce 1998 do opozice, dnes by možná bývala vyhrála volby a měla by k dobru čtyři roky k tomu - jak říká- zastavit propad.. Navíc je jasné, že reklamní agentura by měla vrátit peníze za velmi mizernou volební kampaň - ovšem všechny strany vedly před volbami špatnou kampaň. Zajímalo by mě, jakým způsobem zadávají strany tyto zakázky, které jsou pro reklamní agentury vždy lukrativní. Je to pravděpodobně systém kamarádšoftu, jenže dělat stejnou chybu dvakrát je trapné. "Rudě zabarvení" voliči (jak jinak v postkomunistickém prostředí) na hru vnějšího - do ruda zabarveného vnitřního nepřítele - nepřistoupili, protože ODS přišla s motivem hrdě vztyčené hlavy pozdě.
16. 6. 2002
Vedli jsme dialog o volbách a tyto teze jsou jeho výsledkem.
16. 6. 2002
V neděli v jedenáct hodin začal v České televizi očekávaný diskuzní pořad se šéfy čtyř parlamentních politických stran. Byl to první pořad v českých televizích po vyhlášení oficiálních výsledků voleb, který nabízel jejich konfrontaci, a tak se jistě setkal s velkým zájmem ze strany diváků (Sedmička na Nově jela až za hodinu a Nedělní partie na Primě až za dvě). Česká televize však evidentně selhala při výběru moderátora této nesmírně důležité diskuzní hodiny.
15. 6. 2002
Přesvědčivě, s výsledkem 36,14 procent před druhou KSČM (21,1%) a třetí ODS (19,3%), zvítězila v Moravskoslezském kraji ČSSD. Proč? Důvodů může být několik: Za prvé: Tento kraj tradičně pokládá za spíše levicově zaměřený. Za druhé: Dosavadní sociálnědemokratická vláda lidem dokázala, že se o ně skutečně postarala. Za třetí: Ostatní strany nepostavily do čela kandidátek dostatečně přesvědčivé lídry. Je tento kraj tedy skutečně "levicový"?
14. 6. 2002
Všeobecné volby začínají v České republice v pátek ve 14 hodin. Podrobně přináší veškeré volební informace agentura Reuters na této stránce, napsal Martin D. Brown v angličtině pro mezinárodní debatní fórum BlueEar community. Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění je ODS Václava Klause (jsou to svého druhu konzervativci) na druhém místě za Špidlovou ČSSD (sociálními demokraty) a víceméně nereformovaní komunisté (KSČM) jsou stále víceméně na třetím místě.

K všeobecnému překvapení nedávno porazil Špidla Klause ve volebních debatách v populární televizi Nova (která donekonečna přehrává levné, primitivní americké seriály o policajtech, nadabované do češtiny). Je to překvapující, protože abstinent Špidla má pověst víceméně zakyslého člověka, zejména ve srovnání se svým předchůdcem, Milošem Zemanem, jehož záliba v alkoholu je legendární.

Domorodci jsou však neklidní a velké množství prostoru bylo věnováno debatě o všeobecném znechucení, které většina lidí pociťuje pro všechny politické strany. Je to důsledkem pochybných privátních politických dohod, korupce a nesplněných slibů. Většina komentátorů předpokládá, že se projeví široká volební apatie, jasné znamení, že přechod od komunismu k západnímu stylu demokracie byl úspěšně dokončen.

14. 6. 2002

"Společnost CET 21 odvolala Vladimíra Železného z funkce jednatele a generálního ředitele televize Nova," konstatoval jednatel CET 21 Aleš Rozehnal. Mluvčí společnosti CET 21 Martin Chalupský však tvrdí, že "Vladimír Železný zůstává ředitelem TV Nova". To potvrzují i členové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, kteří poukazují na to, že odvolání jednatele musí RRTV schválit a podle jejího mluvčího Pavla Baráka by k tomu zřejmě nemohlo dojít dříve než 27. srpna. "Právní účinnost odvolání je podmíněna předchozím souhlasem rady pro vysílání. To znamená, odvolání z funkce jednatele nemohlo nabýt právní moci, protože rada o tom zatím ještě nejednala," řekl Barák.

Společnost CET 21, zřejmě z iniciativy Aleše Rozehnala, však vydala prohlášení (viz níže) podle něhož Železného odvolává z funkce ředitele TV Nova a jednatele společnosti CET 21.

Rozehnal reagoval na výroky členů RRTV, že společníci Vilja, a.s., a Edikon, a.s., kteří rozhodnutí přijali, disponují v CET 21 celkem 52,11 procenty hlasů, takže je toto rozhodnutí "nezpochybnitelné". Jiří Šmejc, ředitel podniku Česká produkční 2000, se přetahování neúčastnil, je na dovolené v zahraničí.

Za Železného byl jmenován jednatelem společnosti CET 21 právník Jaroslav Buriánek. Podle serveru iDnes se důvodem odvolání Železného staly nejasné finanční operace a závazky televize Nova. Železného by ve vedení TV Nova měli vystřídat Libuše Šmuclerová a Aleš Rozehnal.

14. 6. 2002
Stále se ještě nemají rádi, tito dva inteligentní muži jménem Václav. Avšak nyní zmobilizovali své síly k ještě jedné bitvě, oba se zoufale snaží překonat ostudu, mít poslední slovo a možná i okusit potěšení z konečné porážky druhého. Trpcí političtí soupeři spolu nepřímo bojují v nynějších českých volbách. Americký list New York Times otiskl v pátek článek o soupeření Václava Klause a Václava Havla, který shrnujeme.
13. 6. 2002
Po "milém" a nevítaném vetření do mého soukromí telefonátem od V. Klause mne poctil svou pozorností další z kandidátů této strany. Mnoho brněnských občanů nalezlo dnes (13.6.) v poštovních schránkách pohlednici s výhledem na mořský záliv a s výzvou ing. Jiřího Cipryse, kandidáta ODS za Jihomoravský kraj. Tento dobrý duch nás nevyzývá k ničemu menšímu, než je, podle mého laického názoru, porušení Ústavy ČR, za což je ochoten nám dobře zaplatit.
14. 6. 2002
Přiznám se, že mám raději líné chytráky, tudíž se vyhýbám pracovitým blbům. Nejvíce se děsím pracovitých "kujičů piklí". Je mi milejší otrhaný, ale férový entuziasta než nažehlený a navoněný hochštapler. Dávám přednost přímým a třeba nekonformním povahám před falešnými a záludnými individui, maskujícími se kvazialtruistickou konvenční škraboškou. Neříkám tím nic jiného než coby na mém místě, stejně infantilně, tvrdil každý druhý. Potíž je jen v tom, že z televizní obrazovky, ani z novinových článků nic takového nerozpoznám(e).
14. 6. 2002
"Skutečné zlo našeho stranického systému je popisováno všeobecně špatně. Mýlí se i lord Rosebery, když říká, že brání nejlepším mužům, aby se oddali politice a že povzbuzuje fanatický konflikt. Pochybuji o tom, že by se kdy nejlepší muži oddali politice. Nejlepší muži jsou oddáni prasatům, dětem a podobným věcem. A co se týče fanatického konfliktu ve stranické politice, byl bych ho rád viděl více. Skutečné nebezpečí dvou stran s jejich dvěma politikami je, že nespravedlivě omezí rozhled běžného občana. Odstaví ho od tvořivosti, protože mu nikdy nedovolí víc, než dávat přednost jedné existující stranické politice před druhou. Když takové rozhodnutí záleží na lidu, nemáme skutečnou demokracii. Tu budeme mít, až na lidu bude záležet, co se stane problémem. Běžný muž se rozhoduje nejen, jak bude volit, ale i o čem bude hlasovat," napsal anglický prozaik a esejista Gilbert Keith Chesterton už před devadesáti lety. Je to esej ze svazku A Miscellany of Men (1912), ktery je k dispozici v angličtině např. zde. Do češtiny ji přeložil Martin Moštěk a původně vyšla česky zde.
Jiří Kolář nepřijímá dopisy jen tak od někoho
14. 6. 2002
Jsem účastníkem trestního řízení, týkajícího se podezření ze spáchání hospodářské trestné činnosti s objemem škody cca 800 mil.Kč. V průběhu řízení došlo k určitým nepatřičnostem, jimiž byl narušen průběh vyšetřování, byly poškozeny mé osobní a obchodní vztahy, možná ohrožena má osobní bezpečnost. Ve věci jsem podal stížnost skupině kontroly a stížností Policejního prezidia.
14. 6. 2002
Čtrnáct dnů před tím, než francouzské banky přestanou vyměňovat franky za euro, schovávají Francouzi stále ještě doma pod matrací více než 20 miliard franků. Podle Francouzské banky stále ještě nebylo od 1. ledna 2002, kdy začalo ve Francii platit euro, do bank vráceno celých 10% procent z původního objemu oběživa ve výši 206 miliard franků, informoval deník Guardian v článku, který může být odrazovým můstkem pro úvahu, jak budou na případné zavedení eura časem reagovat i Češi:
14. 6. 2002
Boj proti terorismu musí být preventivní, argumentoval včera v deníku Guardian Hugo Young. Terorismus je nyní satanským nepřítelem uspořádaného světa, v němž má většina lidí, chudých i bohatých, právo žít. Bezpečnost musí být základní strategickou prioritou. Nelze ji umístit jako nějakou dodatečnou myšlenku - verbální ústupek - na konec dlouhé obrany občanských práv a neustálého zpochybňování amerického chování. Prevence proti terorismu je právem hlavním úsilím vlád, na nichž plně závisí naše bezpečnost.
14. 6. 2002
Američtí vojáci se podíleli na mučení a vraždění zatčených vězňů z Talibánu a možná prý i pomíhali při "zmizení" až 3000 mužů v regionu Mazar-i-Sharif, argumentuje Jamie Doran, irský režisér a tvůrce dokumentárních filmů. Doranův nejnovější film, Masakr v Mazaru, se ve středu promítal v Reichstagu, v budově německého parlamentu a vyvolalo to okamžité požadavky, aby byla založena mezinárodní komise pro vyšetřování obvinění, vznesených v tomto filmu. (Podrobnosti v angličtině viz zde. Je to zpráva jihoafrické tiskové agentury Iol.)
14. 6. 2002
Musím říci, že celkově mne nabídka Letního filmového festivalu, která probíhá ve třech městech republiky (Hradec Králové, České Budějovice a Ostrava), příliš nezaujala. Je tam na můj vkus příliš mnoho "zaručených kasovních trháků", což ovšem bylo lze předpokládat, pokud je pořadatelem tržně nejúspěšnější Cinestar, kvůli jehož konkurenci v příslušných městech zanikají dosavadní kina (k této problematice viz zde a zde). Několik zajímavých filmů se v nabídce ale přece jen najde - velkým lákadlem může být mj. digitální převedení staršího českého filmu Limonádový Joe.
14. 6. 2002
Hádajme, ktorá jediná európska tzv. demokratická krajina, popri Albánsku, ešte disponuje štátnou tlačovou agentúrou ? Nuž - Slovensko. Darmo na túto anomáliu upozorňujú dlhé roky nielen médiá, ale aj Slovenský syndikát novinárov. Dzurindova garnitúra, plná kritiky ku každému detailu "mečiarovskému" štýlu spravovania spoločnosti, túto hlásnu trúbu menom TASR rada bezo zmien prevzala. Ku čomu takéto kroky vedú, veľmi nepekne vyplávalo na povrch v týchto dňoch. Generálny riaditeľ TASR Ivan Čeredejev si počína v rozhadzovaní obrovských súm verejných peňazí použitých na vlastné pohodlie, ani paša na svojom pašalíku - a ešte má tú neuveriteľnú drzosť, obhajovať sa spôsobom, hodným pár faciek. Kto ho vykáže do patričných medzí ?
13. 6. 2002
"Násilníci šikanují jiné proto, protože mají pocit, že jsou slabí, a reagují na vlastní strach ve své mysli. Ti, kdo jsou agresivní, se většinou bojí daleko víc než jejich oběti. Jejich chování to ospravedlnit nemůže, ale vysvětluje je to. Umožňuje nám to studovat způsoby, jak u násilníků odstranit pocit bezmoci. V určitém smyslu jsou totiž násilník i jeho oběť oba oběti. Většina násilníků ve škole je většinou obětí někde jinde v životě. Oni to předávají dál... Přehrávají jen svou vlastní zkušenost v jiném prostředí, kde mají pocit, že jsou schopni získat moc, o niž přišli v jiné situaci. Většinou doma. Jde vždycky o moc. Násilník se nesnaží v první řadě někoho zraňovat, snaží se první řadě zneužívat jiné, aby sám měl pocit moci. Dá se to vyřešit tím, že těmto lidem umožníte, aby získali pocit moci a sebeúcty v sobě jiným, konstruktivním způsobem, aby nemuseli zneužívat jiné lidi k tomu, aby si o sobě mohli myslet, že jsou lepší a silnější než ostatní. Musíte si uvědomit, že násilníci jsou lidé, kteří mají strašně velký strach a komplex méněcennosti. Lidi, kteří jsou vyrovnaní a mají ohledně sebe samotného dobrý pocit, takoví lidé jiné lidi nešikanují." - Pořad "Women's Hour" rozhlasu BBC uspořádal mimořádnou diskusi o šikanování ve školách - už pět let je to nejčastější problém, s nímž se obracejí děti na linku krizové pomoci Childline. Shrnujeme z 45 minutového pořadu asi prvních 25 minut.
13. 6. 2002

Přeshraniční kontroverze ohledně historie ovlivnila nadcházející volby v České republice

"Stejně jako jejich kolegové při nedávných volbách ve Francii a v Holandsku začali někteří politikové ve střední Evropě ve snaze získat hlasy rozdmychávat nacionalismus. Avšak žhavou otázkou tam není přistěhovalectví. Je jí bolestná historická událost, která politicky spala více než pět desetiletí. Ani nejde o to, že by se někdo hádal o interpretaci historie." - Jiří Pehe nám poslal svůj článek, který včera vyšel anglicky v listě Wall Street Journal Europe. Divíme se však, že Pehe učinil ve svém článku za "Benešovy dekrety" jedině odpovědným československého prezidenta Beneše a kupodivu zcela pominul, jak píše níže František Nepil, že "O vyvlastnění majetku a o odsunu rozhodly vlády vítězných mocností a učinily toto rozhodnutí součástí velkých mezinárodních smluv." Pročpak tato informace v Peheho článku chybí? (JČ)
15. 4. 2002
Byl odsun českým vyhnáním německého obyvatelstva z pohraničí a bezprávným vyvlastněním jeho majetku na základě přisuzování kolektivní viny často i nevinným Němcům za česká utrpení? Dekrety prezidenta Beneše prý tento princip kolektivní viny ztělesňují, a tak bezpráví uzákoňují a tím porušují základní lidská práva. Na druhé straně pamětníci, českoslovenští váleční letci v Anglii, tvrdí, že sudetský majetek a odsun byly vždy považovány za část reparací československých občanů za škody, které Čechoslováci utrpěli v důsledku německého výboje. Toto chápání mi také potvrdil anglický historik, specialista na tuto problematiku.
13. 6. 2002

"Polská média se na rozdíl od českých sebemrskačsky nevěnují polské "vině za odsun Němců". Polsko vždy zaujímalo k odsunu Němců jasný a nekompromisní postoj a dokázalo si v rámci podepsání smlouvy 2+4 při sjednocení Německa vynutit záruky svých západních hranic. Jsem toho názoru, že současný útok je veden proti České republice proto, že v případě úspěchu v prolomení dekretů prezidenta E. Beneše a majetkové restituce by tento krok byl precedentem pro obdobný útok i proti dalším zemím, tedy zejména proti Polsku. Odsun Němců z Polska humánnější rozhodně nebyl." To je jedna z odpovědí dvou českých historiků v onlinové diskusi Britských listů o Benešových dekretech.

14. 5. 2002 jsme v Britských listech publikovali Stanovisko Sdružení historiků České republiky, protestující proti účelovému politickému zkreslování historických událostí ve střední Evropě během dvacátého století, zejména ve vztazích mezi Čechy a Němci. Ve čtvrtek 13. června se od 15 do 17 hodin se v souvislosti s tímto textem konala v Britských listech živá onlinová diskuse s dvěma českými historiky, Jindřichem Dejmkem, nar. 1965, pracovníkem Historického ústavu Akademie věd ČR v Praze, který se specializuje se na dějiny československé zahraniční politiky a mezinárodních vztahů ve 20. století a na vydávání edic československých diplomatických dokumentů, a Janem Němečkem, nar. 1963, taktéž pracovníkem téhož Historického ústavu AV ČR, který se zabývá historií československého domácího a zahraničního odboje za druhé světové války a také rediguje edice československých diplomatických dokumentů. Historikové nestačili ve vymezeném čase zodpovědět všechny otázky, jichž bylo hodně, odpoví na ně během víkendu. Onlinový rozhovor najdete zde.

STANOVISKO Sdružení historiků ČR
TEMATICKÝ VÝBĚR článků k Benešovým dekretům
KNIHA Opožděná svědectví
KNIHA Cesta Čechů a Němců ke dnešku
ONLINE DISKUSE Britských listů

14. 5. 2002

Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována.

Pište prosím na tuto . Děkuji.

Šéfredaktor.

Jan Keller
12. 6. 2002

Přinášíme čtenářům Britských listů poslední část čtení na pokračování. Po devět týdnů jste zde nacházeli jednotlivé kapitoly z knihy Jana Kellera Politika s ručením omezeným, s podtitulem Proměny moci na prahu 21. století. Kniha se příští týden bude stěhovat do nově zřízené sekce KNIHOVNA.

Knihu vydalo nakladatelství Evropský literární klub jako první svazek edice Nové směry (ISBN 80-86316-27-0, 144 str.). Text celé knihy vychází na internetu exkluzivně pro čtenáře Britských listů zdarma, se souhlasem autora i vydavatelství. V plném znění tohoto článku naleznete vždy aktuální kapitolu - předešlé kapitoly budou součástí archivu, přístupnému z níže uvedeného obsahu, který se bude dynamicky rozšiřovat.

V archivu naleznete on-line rozhovor Jana Kellera se čtenáři Britských listů, fotogalerii, pořízenou u příležitosti vydání této knihy v říjnu 2001 i autorův životopis.

  Úvod   5.  Politika na okraji globalizace
Globalizace jako velké vyprávění
O čem mlčí vyprávění
Státy létat nedokáží
Ironie dějin
Prostor pro demokracii
 
 1.  Moderní politika - dělení pokladu
Čím ospravedlnit moc státu?
Kde jsou meze státní moci?
Jak mít užitek ze státní moci?
   6.  Postmoderní politika
Guláš jako program
Politika jako tombola
Politika svádění
Postmoderní politik
 
 2.Politika a virtuální ctnosti
Simulacrum v moderním provedení
Nacionalismus jako virtuální domov
Karikatura komunity
Uctívání státní moci
Privilegium neprivilegovaných
   7.  Politika ve světě sítí
Politika ve věku organizací
Vítězné tažení sítí
Politika v síti
Nedůvěřivý volič
 
 3.  Politika tolerovaná experty
Čím více moci, tím méně kontroly
Expertní vědění a veřejné mínění
Poradenská společnost
Experty nikdo nevolí
Demokracie versus technokracie
   8.  Politika v nejisté společnosti
Špatné recepty na bezpečí
Nejistota jako styl života
Je modernizace lékem na nejistotu?
Program TINA
 
 4.  Politika a jiná rizika
Neviditelný vetřelec
Chybějící pojištění
Plnění norem
Dělba zla
Předpotopní politika
   9.  Dilemata občanské společnosti
Dilema ziskovosti
Dilema organizovanosti
Dilema sítí
 
5. 7. 2002
Vladimír Nálevka, Miloš Mendel, Oskar Krejčí, Stanislav Komárek, Zdeněk Zbořil, Ivo T. Budil, Martin Hekrdla, Bob Fliedr, Tomáš Halík

Posledním dílem Čtení na pokračování ze sborníku Evropského literárního klubu s názvem Střet civilizací ? a podtitulem Dominance Západu, nebo dialog světových kultur ukončujeme deset týdnů trvající prezentaci této knihy.

Je věnovaná aktuálním politickým, ekonomickým, kulturním a geografickým problémům soudobé civilizace, závažným celospolečenským otázkám, jak je v zostřeném světle vnímáme především po tragických teroristických útocích na mocenská a ekonomická centra Spojených států amerických v loňském roce. Do popředí se vynořuje nové geopolitické uspořádání zeměkoule, které by mělo obnovit narušenou rovnováhu sil, kdy po zániku bipolárního světa hrozí nekontrolované světové konflikty. V minulosti se zánikem Západu zabývali N.J. Danilevskij, O. Spengler nebo A. Toynbee. Světovým bestsellerem se však stala až práce amerického politologa Samuela Huntingtona, který se obává, že s koncem studené války skončila západní fáze mezinárodní politiky a do popředí se posunula konfrontace Západu s ostatními civilizacemi v podobě ničivých válečných konfliktů. Naopak jeho protihráč F. Fukuyama v eseji "Konec dějin?" tvrdí, že nastává epocha definitivního vítězství kapitalismu a liberalismu, a tím i konec dějin. S předkládanými názory a myšlenkami polemizuje deset odborníků z našich vědeckých a vysokoškolských pracovišť, nezávislých novinářů a publicistů. Všichni odborníci si v knize kladou otázku, jak je možné nadcházející konflikty řešit. Zda je možné mezi technicky vyspělým a bohatým Západem a okolním světem vést smysluplný dialog, který by měl přispět k trvalejší harmonii politického vývoje jednotlivých krizových regionů a k celosvětově udržitelnému míru.

Knihu vydalo nakladatelství Evropský literární klub jako třetí svazek edice Nové směry (ISBN 80-86316-31-9, 192 str.). Text celé knihy vychází na internetu exkluzivně pro čtenáře Britských listů zdarma, se souhlasem vydavatelství. V plném znění tohoto článku naleznete vždy aktuální kapitolu - předešlé kapitoly budou součástí archivu, a budou přístupné z níže uvedeného obsahu.

 Úvod  Vladimír Nálevka  Konec dějin a střet civilizací 
 1.  Miloš MendelStřet civilizací ve světle vědy
Střet civilizací jako produkt vědecké postmoderny
Obecné slabiny paradigmatické metody
Konkrétní slabiny paradigmatické metody
    Západní civilizace
    Slovansko-pravoslavná civilizace
    Konfuciánská civilizace
    Islámská civilizace
Skutečné příčiny střetů
 
 2.  Oskar Krejčí  Hrozivé proroctví
Rytmus politické teorie
Nejasné pojmy
Kultura versus ideologie
Doktrinální rozpor
Rizika historiografie
Soužití civilizací
 
 3.  Stanislav Komárek  Prorokovali proroci... 
 4.  Luboš Kropáček   Model spíše varovný
Alternativa: jediná univerzální civilizace
Alternativa: dva světy
Islámský okruh
Křesťanský pohled
 
 5.  Zdeněk Zbořil  Střed a střet civilizací  
 6.  Ivo T. Budil   Střet kultur a vzpoura proti modernitě 
 7.  Martin Hekrdla  Postmoderní sociální konflikt
Sociální zdroje "boží pomsty"?
Boží stíny jediného světa
Problémy s modernizací
Vzpomínky na budoucnost
Čtení událostí
 
 8.  Bob Fliedr   Když odnikud někam, tak jinudy
Muslimové a války protestantů s katolíky
Oltář je dál než trůn
Střetávání dialogů
Svoboda a náboženství
Sňatek Východu a Západu
 
 9.  Tomáš Halík  Nový světový řád" a náboženství 
1938, Sudety - Tragédií všech v Sudetech bylo, že museli souhlasit. Ať chtěli, nebo ne. Většina chtěla...
13. 6. 2002
Emil Ovčáček
Zveřejněná svědectví více než stovky pamětníků jsou záznamem z osobních návštěv, doplněná o údaje ze zaslaných dopisů a z dalších zapůjčených historických dobových dokumentů, včetně fotografií. Na rozdíl od publikací, které popisují odsun Němců v roce 1945 až do těch nejmenších podrobností, osobních zážitků a tragédií, vyznívají vedle nich výpovědi osob obdobně postižených hitlerovským Německem nastupujícím v roce 1938 své vítězné tažení do protektorátu Böhmen und Mähren snad až příliš stručně a popisně. Většina záznamů pochází z Děčínska, nejvíce je jich z obce Podmokly, ze které pochází i autor této knihy. Jako ukázku pro čtenáře knihy nabízíme výpověď Marie Kubátové z Děčína. Celý text více než dvousetstránkové knihy včetně dokumentární fotogalerie Š. Kotrby s tematikou nacismu naleznete v KNIHOVNĚ Britských listů jako její nejnovější přírůstek, díky pomoci Jaroslavy Čajové. (Argumentací pro uplatnění principu kolektivní viny po roce 1945 proti Němcům a Maďarům, žijícím v Československu, ovšem svědectví o utrpení z roku 1938 nejsou. - pozn. JČ)

Celá kniha není součástí Britských listů e-mailem.

21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2002 Vzťahy Pavla Ruska k BL hrozia eskaláciou ! Lubomír  Sedláčik
16. 6. 2002 Proč prohrála ODS a kdo zvítězil Vladimír  Bernard
16. 6. 2002 ODS špatně odhadla ty, kteří nevěděli, koho volit Jan  Paul
16. 6. 2002 Uspávající B. Klepetko neprojevil nejmenší schopnost usměrňovat první povolební diskuzní pořad Daniela  Pilařová
16. 6. 2002 Sdělovací prostředky prohrály na celé čáře Karel  Mašita
15. 6. 2002 Proč vyhrála v Moravskoslezském kraji přesvědčivě právě ČSSD? Michal  Kubíček
15. 6. 2002 Antikomunismus přestal v ČR fungovat jako politický faktor Jan  Čulík
14. 6. 2002 Aleš Rozehnal se pokusil odvolat Vladimíra Železného z TV Nova   
14. 6. 2002 Západní rozvědky nebudou schopny zavést účinná preventivní opatření proti terorismu   
14. 6. 2002 Francouzi stále ukrývají 20 miliard franků   

Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2002 Onlinová diskuse BL s historiky ohledně Benešových dekretů   
11. 6. 2002 O vyrovnání s minulostí, pro změnu protektorátní: Rukojmí nelze vraždit Václav  Žák
6. 6. 2002 Předvolební pohled Petra Cibulky: Šibenice pro komunisty Štěpán  Kotrba
5. 6. 2002 KNIHOVNA: Odmítám vinu Čechů vůči Němcům Pavel  Macháček
3. 6. 2002 "Samosegregáciu" tu robil naposledy Konrád Henlein Lubomír  Sedláčik
21. 5. 2002 Nad českými novinami: Klaus, Marvanová, komunistický komentátor, vraždy a PR Jan  Čulík
14. 5. 2002 Historikové proti znásilňování dějin Jaroslav  Pánek, Jiří Pešek
13. 5. 2002 Národnostní a náboženské menšiny v tisíciletých dějinách českých zemí Jaroslav  Pánek
9. 5. 2002 Němci měli kolektivní odpovědnost za válečné zločiny Bořivoj  Čelovský

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
14. 6. 2002 Západní rozvědky nebudou schopny zavést účinná preventivní opatření proti terorismu   
14. 6. 2002 Dokumentární film o amerických "válečných zločinech" "šokoval Evropu"   
12. 6. 2002 Nově zatčený americký "terorista" zahajuje svou právní obranu proti vládě USA   
11. 6. 2002 Afghanistán se prý vrací k demokracii, ale tamější vzdělanci jsou znepokojeni   
11. 6. 2002 Ashcroft: USA překazily možný útok "špinavou" jadernou bombou   
11. 6. 2002 Devět měsíců poté - aneb co se stalo a proč Bushka  Bryndová, Bernard Weiner
6. 6. 2002 Příliš mnoho svobody? Americká protiteroristická opatření byla slabá   
5. 6. 2002 11. září: Únosci, kteří nebyli vypátráni, a překladatelé, kteří nepřekládali   
28. 5. 2002 FBI obviněna ze "sabotáže" ohledně útoků z 11. září   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
5. 6. 2002 Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí   
6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě   
23. 4. 2002 Policajt ve škodovce: Hospodine, řiď naši ruku! Jan  Čulík
11. 4. 2002 Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? Anna  Wintrová
8. 4. 2002 Tak máme novou miss 2002... Daniela  Pilařová
26. 3. 2002 Další žena v Nigérii odsouzena k ukamenování   
25. 3. 2002 Anarchistky zatčeny za účast na protipotratové demonstraci Štěpán  Kotrba
22. 3. 2002 Náboženství a demokracie Dominik  Lukeš
19. 3. 2002 Znásilněná nigerijská žena má být ukamenována k smrti   
11. 3. 2002 MDŽ 2002: Místo kytičky demonstrace Štěpán  Kotrba

Elektronický podpis a informatizace státu RSS 2.0      Historie >
31. 5. 2002 Finanční úřad Liberec: žádný elektronický, potřebujeme vlastnoruční podpis   
6. 5. 2002 První strasti e-občana Faltuse: Váš certifikát není kvalifikovaný! Jiří  Faltus, Tomáš Pecina
6. 5. 2002 Chaplin policajtom - Schuster e-občanom! Lubomír  Sedláčik
2. 5. 2002 Konečně e-občanem! Tomáš  Pecina
24. 4. 2002 Jak české školy k počítačům (ne)přišly Jaroslav  Fait
24. 4. 2002 Arogantní odpověď ÚOOÚ: Problémy občanů nás nezajímají   
22. 4. 2002 Potěmkinskou cestou k lepším zítřkům aneb ČTK objevující Tomáš  Pecina
17. 4. 2002 PVT: Děláme jen to, co po nás chce ÚOOÚ Jiří  Faltus
16. 4. 2002 Chvála PVT, a. s., aneb Jak jsem se nestal e-občanem Tomáš  Pecina

Školství RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   
4. 6. 2002 O českém biflovacím školství Fabiano  Golgo
29. 5. 2002 Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy   
22. 5. 2002 Proč nedodržuje katedra politologie VŠE úřední hodiny pro styk se studenty? Aleš  Žďárek
17. 5. 2002 Učitelia ako ovce Lubomír  Sedláčik
14. 5. 2002 Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství Michal  Rusek
10. 5. 2002 Učitelé, pomozte nám s novými internetovými stránkami! Radek  Sárközi
29. 4. 2002 "Výchovné metody" v České republice Jan  Šťastný
25. 4. 2002 Školka jako gestapo - učitelky nebudou trestány za týrání dětí   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
11. 6. 2002 Devět měsíců poté - aneb co se stalo a proč Bushka  Bryndová, Bernard Weiner
5. 6. 2002 Proč nikdo nemá rád novináře (aneb jsou média vymknuta z kloubů)? Miloš  Čermák
20. 5. 2002 Chlapi sobě Jan  Čulík
29. 4. 2002 Konec českého tisku - v druhém vydání, tentokráte bez otazníku Jan  Čulík
26. 4. 2002 Spor o Abraháma - co Židy, křesťany a muslimy rozděluje a co je spojuje Stanislav  Heczko
26. 4. 2002 Bezdomovectví v zrcadle Všeobecné deklarace lidských práv Jaroslav  Jirušek
22. 4. 2002 Reflex versus větrné mlýny Tomáš  Pecina
3. 4. 2002 Členka Výboru pro národní bezpečnost: Čí je to vlastně válka? Bushka  Bryndová
2. 4. 2002 Rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Tomáše Peciny pravomocné Tomáš  Pecina

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2002 Uspávající B. Klepetko neprojevil nejmenší schopnost usměrňovat první povolební diskuzní pořad Daniela  Pilařová
12. 6. 2002 Méně té vody, chlapče! Méně té vody! Petr  Štěpánek
7. 6. 2002 Konec katů v Čechách Martin  Štumpf
7. 6. 2002 Bude Katovna nahrazena něčím lepším? Jan  Čulík
28. 5. 2002 "Oni to dělali, tak to já můžu taky..." - jak paní Dědečková rozumí právu a etice Fabiano  Golgo
27. 5. 2002 Sdělovací prostředky nejsou překážkou komunikace Jan  Čulík
27. 5. 2002 Dementi: můj syn v Americe nepracoval, byl zatčen už na letišti Jana  Dědečková
27. 5. 2002 Produkční v České televizi nejsou zkorumpovaní Jindřich  Bareš
24. 5. 2002 Liší se nějak Balvínova ČT od Chmelíčkovy či Puchalského? Fabiano  Golgo
2. 4. 2002 RRTV chce "regulovat internet" Štěpán  Kotrba