4. 2. 2003
"Každý by chtěl vyrobit lék proti rakovině", hlásalo loňského 26. srpna pětatřicáté číslo časopisu Týden. Na straně 56, snad v rozhovoru (nebyl označen jako placená inzerce), představoval redaktor Michal Uryč-Gazda nového, zdravím kypícího šéfa farmaceutické firmy Pfizer ČR, Richarda A. Paulsona (35).
Přestěhoval se k nám z Nového Yorku a jeho hlavním úkolem bude, jak doslova týdeník tvrdí, spolupracovat s českou vládou. Na čem? Na zavedení speciálního zdravotního pojištění. Rozhovor je to velmi hezký, aritmeticky dovedný a čtenářský zážitek z něj neopakovatelný. Jeden by málem za to pravé americké dobro rozbil doma prasátko a se slovy díků jeho obsah k nohám Paulsonovým složil. Přejeme příjemný a ničím nerušený umělecký zážitek: |
4. 2. 2003
Schyluje se k válce v Radě Bezpečnosti: Británie vyslala k Iráku na 30 000 vojáků, 120 tanků a skupinu 16 bitevních plavidel. Spojené státy tam budou mít v nejbližší době více než 100 000 vojáků. Ve středu se bude téma Irák diskutovat v Radě bezpečnosti OSN, kde chtějí USA předložit rozhodující důkazy, jak Irák porušuje vůli OSN. Doposud předložené důkazy světovou veřejnost ani většinu státníků Evropy nepřesvědčily. Mise Hanse Blixe také nenašla nic podstatného, podporujícícho počáteční silná tvrzení George W. Bushe. Ale - válka bude...
Co si to "ten cizák" dovoluje??? Předseda Evropského parlamentu Pat Cox v Praze kritizoval otevřený dopis osmi evropských představitelů, kteří ve čtvrtek vyzvali Evropu k podpoře postoje USA k Iráku. Evropský parlament je v současnosti jediným legitimně občany voleným orgánem Evropské unie.
Ukázka doublespeaku: "Francie a Německo jsou s námi. Pouze, v případě Německa, přijaly rozhodnutí neuchylovat se k použití vojenské síly. V případě Francie jde o to, že stále posuzuje, jaký bude její konečný postoj...", řekl včera podle AFP mluvčí Bílého domu Ari Fleischer. Česká vláda jako chytrá horákyně: Vlek v jesenickém středisku Ovčárna se může rozjet, ministerstvo životního prostředí totiž provozovateli vleku Josefu Figurovi minulý týden udělilo výjimku k provozování sjezdovky na Pradědu. Vlek loni nedostal od bývalého ministra životního prostředí Miloše Kužvarta výjimku provozu v Národní přírodní rezervaci Praděd a Figura jej musel zavřít.
Neudělali nic: Od druhého dne šestnáctidenní mise raketoplánu Columbia NASA věděla, že se krátce po startu odloupl kus namrzlé izolační pěny, který uhodil do levého křídla raketoplánu a mohl odtrhnout či poškodit některé z destiček, které chrání loď před shořením při sestupu atmosférou. Analýza startovacího záznamu okénko po okénku jasně ukázala kus čehosi odletujícího od Columbie v osmdesáté vteřině letu.
Na morálku jsou nejlepší peníze: Prezident George Bush se domnívá, že vesmírný program musí pokračovat, chce "být také informován o morálce", která nyní panuje v NASA. Prezident se rozhodl v návrhu rozpočtu na rok 2004 zvýšit částku určenou na program letů raketoplánů z letošních 3,2 miliardy dolarů na 3,9 miliardy dolarů.
Dvouocasý prezident: Strany vládní koalice se stále ještě na společném jméně nedohodly. Otázkou je, zda existuje vůbec vůle vrcholového vedení ČSSD k dohodě, když se o prezidentské pravomoci dělí po vzoru dvouocasého lva Vladimír Špidla s Lubošem Zaorálkem - oba jsou z ČSSD a oba patří k "reformnímu" protizemanovskému křídlu. Lubomír Zaorálek se kvůli tomu dokonce stal odpůrcem války proti Iráku, ačkoliv na minulkém sjzdu ČSSDD patřil k nejmilitantnějším obhajovatelům "humanitárního bombardování"...
Čeho se bojí? Předseda ODS Mirek Topolánek je znepokojen jednáním sociálních demokratů, lidovců a unionistů o budoucím prezidentovi. "Jsme poněkud nervózní, že není určen termín třetí volby, protože ten termín se podle Ústavy blíží," uvedl Topolánek po jednání Výkonné rady ODS.
Jednat ještě neznamená dojednat: Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD svolal schůzku na téma Koho na Hrad na čtvrtek a do vypršení lhůty zbývá zhruba měsíc. Přes ujišťování o co nejbližším termínu volby je reálným tremínem až doba po sjezdu ČSSD, kde buď Vladimír Špidla svůj mandát obhájí, nebo ne. Prozatím však nemá ve straně důstojného soupeře, pokud se "nerozhoupe" ministr vnitra Stanislav Gross. Tomu se ale do křesla prvního muže strany evidentně nechce... Podle svých spolupracovníků si libuje, že má - na rozdíl od své pozice v ČSSD - jako ministr vnitra "nedělitelnou velitelskou pravomoc"...
Optimismus pro přímou volbu: Několik umělců v čele se zpěvákem Alešem Brichtou stojí za iniciativou nazvanou Karel Gott - prezident. Prý to není recese... Dodnes byl pro další volbu pouze jediný kandidát - Václav Klaus .
|
4. 2. 2003
Ministryně zdravotnictví Marie Součková
pro Britské listy Ředitel české části koncernu Pfizer Richard A. Paulson v Týdnu číslo 35 tvrdí několik zajímavých skutečností ohledně vztahu své firmy k státní lékové politice ČR. Na první pohled jeho tvrzení nejsou závažná. Říká ale, že bude jednat s vládou o zavedení speciálního zdravotního pojištění pro jejich dražší lékovou produkci, protože česká vláda příliš podporuje výrobu a předepisování levnějších tzv. generických léčiv, a tím jim snižuje odbyt... Firma Pfizer chce prý s vládou spolupracovat na zvyšování kvality tuzemské zdravotní péče. Ministryně zdravotnictví MUDr. Marie Součková však o žádné takové spolupráci neví. |
4. 2. 2003
Tisková zpráva občanského sdružení Internet pro všechny
Česká a Slovenská republika jsou jediné země ze všech kandidátských zemí vstupujících do EU, kde ještě nebyla zavedena technologie ADSL pro vysokorychlostní připojení k internetu. |
4. 2. 2003
Rekordní počty britských domácností a podniků přecházejí na broadband, oznámil státní regulační úřad Oftel. Každý týden přechází k broadbandu téměř 30 000 uživatelů, což znamená, že v současnosti v Británii má broadbandové připojení k internetu 1, 4 milionu lidí. V Británii je připojeno na internet přibližně 42 procent domácností, buď standardním anebo broadbandovým připojením.
Podrobnosti v angličtině ZDE |
4. 2. 2003
Jádro problému je stejné pro tragédii Columbie, jako bylo pro tragédii Challengeru, napsal v neděli Gregg Easterbrook v týdeníku Time. Jádrem problému, míní autor, je sám raketoplán. Je to systém, jenž je příliš drahý, příliš riskantní, příliš veliký pro většinu svých použití, jeho rozpočet vysává zdroje, které by mohly být investovány do moderního systému, s nímž by byly lety do kosmu levnější a bezpečnější. Raketoplán je technicky ohromující, ale žádný projekt nepoškodil věc dobývání kosmu víc z finančního hlediska a z pohledu bezpečnosti. Při stovkách startů amerických i ruských posádek jsme doposud zažili jen tři osudové ztráty za letu - a z nich dvě byly kalamity raketoplánu. To prostě musí znamenat konec tohoto programu.
Plný text v angličtině ZDE |
4. 2. 2003
Advocatus diaboli, donedávna dlouholetý poslanec Dolní sněmovny Tony Benn (77), jeden z nejstarších dosud aktivních členů britské Labouristické strany a představitel jejího levého křídla, natočil v neděli v Bagdádu se Saddámem Husajnem hodinový televizní rozhovor. Byl to první rozhovor za posledních 12 let, který Saddám Husajn poskytl někomu ze Západu. Návštěva britského politika byla opakováním jeho návštěvy těsně před válkou v Perském zálivu v roce 1991, v jejímž důsledku Saddám Husajn tehdy propustil britské občany, které zadržoval jako rukojmí po invazi do Iráku. Benn konstatoval, že svou misi podnikl ve snaze zabránit válce a dodal, že prý byl Saddám Husajn během rozhovoru "zdvořilý a otevřený". Jsme přesvědčen, že věc míru vyžaduje, abychom vyslechli prezidenta Saddáma Husajna stejně, jako posloucháme prezidenta Bushe a premiéra Blaira, konstatoval Benn na nedělní tiskové konferenci v Bagdádu. Dodal, že o své cestě informoval Tonyho Blaira i britské ministerstvo zahraničních věcí. Hodinový rozhovor natočil štáb z oficiální irácké televize a na prodej mezinárodním zájemcům ho poskytne nově vytvořená síť Arab Television network, pod podmínkou, že se bude vysílat celý, beze změny, konstatoval Benn. Jeho otázky nebyly zrovna nečekané: Benn se zeptal Saddáma Husajna, zda má Irák zbraně hromadného ničení a zda udržuje styky s organizací al Qaeda. Tony Benn odmítl na tiskové konferenci říci, co na to Saddám Husajn odpověděl. Jeho bezproblematický rozhovor se Saddámem Husajnem vyvolal rozhořčení dvou amerických reportérů, kteří mu vyčetli, že se nechal Saddámem Husajnem zneužít. Benn uvedl, že očekával nepřátelské postoje ke své cestě a očekává ještě větší nepřátelství, až se vrátí do Británie. Avšak dodal, že je mu sedmasedmdesát let a dosáhl věku, kdy je příliš starý na to, aby mu to nebylo jedno.
Zdroj v angličtině ZDE |
4. 2. 2003
Pán premiér predstúpil pred televízne kamery a vo svojom veľkom vystúpení sa pokúsil občanom zdôvodniť, prečo ich vedie do vojny. Ak je pravda to, čo im povedal - totiž, "že Irak pracoval na jadrovom zbrojnom programe, vlastnil a vyrábal tony zakázaných chemických a biologických zbraní a do jeho výbavy patrili napríklad tisíce litrov antraxu, hlavice s yperitom, biologické bomby, nervovo-paralytický plyn VX", a zbrojní inšpektori pretrvávajúce vlastnenie týchto zbraní zatiaľ stále nedokázali, tak rozhodnutie slovenskej vlády o zapojení Slovenskej republiky do vojny je značne ľahkovážne.
|
4. 2. 2003
Naším národním zájmem je podpora militaristické politiky USA. V tomto smyslu se vyjádřil v nedělní Šponě politolog Petr Robejšek, působící v SRN. Jeho vystoupení by se dále mohlo parafrázovat: Politika je o gestech a je důležité vědět, na jakou stranu se přidat. Stačilo ještě dodat: Ať to stojí, co to stojí. Na Robejškově příkladu můžeme dobře vidět o jak zvláštní disciplinu jde. Rozhodně nelze politology považovat na nezávislé a objektivní glosátory věcí veřejných. Každý z něčeho vychází, k něčemu inklinuje. Ve srovnání s ním působil hlavní host Lubomír Zaorálek (ČSSD) v tomto duelu daleko rozvážněji, sympatičtěji.
|
4. 2. 2003
"Tím, že Bushova vláda pohrdá Evropou, pohrdá i severovýchodem Spojených států."
Ve Spojených státech není v současné době příliš obtížné zaznamenat množství pohrdání pro tu údajně krátkozrakou věc, známou ve Washingtonu jako "Evropa", napsal včera Todd Gitlin, profesor žurnalismu a sociologie a Columbia University. Donald Rumsfeld v minulých dnech odmítl protiválečnou atmosféru v Evropě jako "starou Evropu", jako něco nemužného, neschopného bránit se proti útočníkům, muzeum oné zoufalé a krvavé "historie", která podle Francise Fukuyamy už "skončila".
Plný text v angličtině ZDE |
4. 2. 2003
Reakce na chaotické poměry v německé SPD po (s bídou) vyhraných spolkových volbách nenechala na sebe dlouho čekat. Druhé funkční období zřejmě sociální demokraty překvapilo. Po volbách byla veřejnost svědkem stále nových reforem, od důchodů po daně a sociální pojištění, které byly bezprostředně po ohlášení znovu zpochybněny diskusí uvnitř vládnoucí strany. Pro podnikatele a střední stav tím nastalo období nejistoty: jak investovat, co dělat, aby se mohli vyhnout daňovým risikům, nikdo v Německu není dnes schopen předpovědět vývoj příštích dvou roků.
Tím je Německo jako oblast investiční činnosti postaveno na úroveň nestabilních států jako Argentina, Brasilie nebo Mexiko. |
4. 2. 2003
Zaujala mě poznámka jednoho politologa na Glasgow University. Uvažoval nad tím, do jaké míry byl podpis tří (nebo vlastně s Dzurindou čtyř) východoevropských politiků pod Aznarovým dopisem na podporu George Bushe politicky moudrý. Chtějí-li tyto země vstoupit do Evropské unie, je pro ně rozumné těsně před vstupem deklarovat, že nesdílejí a odmítají evropské ideály, evropskou filozofii a postoje většiny členů EU? "Dopis gangu osmi" totiž podepsali jen politikové z pěti z patnácti současných členů Evropské unie a i v těchto pěti zemích se uznává, že podpis těchto politiků nebyl zrovna reprezentativní, co se názorů občanů v jejich zemích týče... |
3. 2. 2003
Jak je to s Bushovou náboženskou vírou? Moderátor se zeptal: "Slyšel jsem, že oba, Bush i Blair jsou věřící. Slyšel jsem od novinářů, kteří chodí do Bílého domu mnoho spekulací. Modlí se Blair a Bush spolu?" Andrew Marr odpověděl: "No, Bílý dům je opravdu nyní nesmírně nábožensky založen. Každé dopoledne se tam studuje bible. Byli jsme informováni, že prý není povinné chodit na ty dnešní semináře v Bílém domě, kde se studuje bible, ale není to ani nepovinné. Když se Blaira na tohle zeptáte: 'Modlíte se společně?' on na vás začne civět s otevřenou pusou a zbledne. On tu otázku nesnáší. Ví, jak mu škodí a ví, že mnoho lidí považuje Bushovu křižáckou výpravu za projev náboženského fundamentalismu. A to ho děsí." V rámci celé řady pořadů, v nichž se v těchto dnech zabývá televize BBC kontroverzním britskoamerickým rozhodnutím zaútočit na Saddáma Husajna v Iráku, se vysílal v neděli večer na televizním okruhu BBC 1 pravidelný (cca) padesátiminutový pořad Panorama, v němž pod vedením novináře Gavina Eslera odpovídali čelní britští televizní korespondenti na otázky veřejnosti ve věci této války. Četné jejich odpovědi byly nesmírně zajímavé, citujeme alespoň některé z nich:
Celý pořad můžete zhlédnout ZDE |
3. 2. 2003
Tuto otázku vznesl v pátek v americkém deníku New York Times bývalý vysoký pracovník CIA Stephen Pelletiere a poukázal na to, že Američané povedou také válku v Iráku o vodu, upozorňuje Milan Kohout z Bostonu.
anglicky viz ZDE
Pelletiere v článku poukazuje na to, že prezident Bush, který dosud nemá žádné důkazy o Saddámových zbraních hromadného ničení, žádný "kouřící revolver", hovoří tedy přirozeně o tom, že Saddám Husajn vraždil bojovými plyny civilisty ve vlastní zemi. Jenže, píše Pelletier jako bývalý analytik CIA z doby, kdy k tomu vraždění docházelo, ono to není tak jisté: |
3. 2. 2003
Nejnovější film Michaela Moora "Bowling for Columbine" je prvním dokumentárním filmem vůbec, který získal Zvláštní cenu poroty v Cannes. Již před svou premiérou byl zvolen v anketě amerických kritiků jako nejlepší dokumentární film všech dob. Michael Moore není ve svém oboru žádným nováčkem. Zatímco většina jeho kolegů časuje premiéru svých děl podle oscarových nominací, Moore se nechává ovlivnit spíše časem prezidentských voleb. "Bowling for Columbine" vychází z tragické události roku 1999, kdy dva středoškolští studenti Columbine High School v Coloradu po ranním hraní kuželek zastřelili dvanáct svých spolužáků a nakonec sami sebe. Základní otázkou filmu je vysvětlení šokujícího statistického faktu. Zatímco v roce 2001 bylo zabito střelnou zbraní ve Velké Británii 68 lidí, v USA to bylo něco přes 11 tisíc.
Německá oficiální stránka filmu> Americká oficiální stránka filmu
> |
3. 2. 2003
Pomník Obětem komunismu na pražském Újezdě od Olbrama Zoubka vyvolal minulý rok řadu polemických reakcí. Kritizována byla nejen koncepce a výtvarný záměr (pomník je umělecky tendenční), ale i jeho umístění (pomník nectí tradici místa a v ose Vítězné ulice je nepřesvědčivý). Kompetence k rozhodování o vítězi a tím i odpovědnost za celou realizaci pomníku měla tzv. odborná komise, která ale zřejmě zohlednila více profesní kamarádšoft, než nezávislé hledisko kvality. Zdá se, že stereotypní mechanismus zadávání státních zakázek, který u nás panoval ještě v době před rokem 1989, stále existuje i v této sféře kulturního života soudobé společnosti. Lidé ze soutěžní poroty chabě obhajovali své rozhodnutí, otázka je, zda vůbec mohlo být jiné. Při bližším pohledu na vzájemně propojené oborové vztahy se zdá, že nikoliv.
|
4. 2. 2003
Sergio Moya Mena
San José, Kostarika
zo španielčiny preložila Judita Takáčová V čase, keď svet mimoriadne pozorne sleduje prácu zbrojných inšpektorov OSN v Iraku a stabilita na Blízkom východe je prioritným cieĺom medzinárodnej diplomacie, je potrebné analyzovať aj strategickú úlohu Iránu v danom regióne. Irán bol v roku 1979 kolískou prvej modernej islamskej revolúcie. Zosadila nepopulárneho šacha Mohammada Rezu Pahlavího a nastolila politický a spoločenský režim založený na islame. Takmer okamžite vtrhli do krajiny iracké vojská, čo vyústilo do krvavej vojny trvajúcej osem rokov s takmer 200 tisíc iránskymi obeťami. |
3. 2. 2003
29. ledna, na závěr Mezinárodní konference za světovou rovnováhu, pronesl Fidel Castro Ruz další ze svých famosních projevů. Tento byl sice věnován 150. výročí narození národního hrdiny Kuby, básníka a politika José Martího, ale hodnocení významu jeho osobnosti bylo jen úvodem, od něhož president s akrobatickou lehkostí přeskočil ke kritice amerického záměru vojensky zaútočit na Irák a zejména k úvahám o hrůznosti současného stavu světa, postiženého globalizací, ekonomickou krizí a prohlubujícími se rozdíly v hospodářských, politických a kulturních poměrech mezi vyspělými zeměmi a Třetím světem.
Přestože část projevu, věnovaná Martímu, je svým rozsahem skromná, je zajímavá akcentováním kladných hodnot, které se v našich končinách už dávno nectí, a které Fidela Castra odlišují od československých komunistů : až patetické vlastenectví, lpění na národní nezávislosti, vědomí zakořenění jeho hnutí v minulosti národa. Zde je možná vysvětlení, proč se na rozdíl od evropských komunistických režimů Castrovo panství nezhroutilo s rozpadem sovětského imperia, ač se do té doby zdálo, že bez "bratrské internacionální pomoci" nedokáže vzdorovat tlaku mocného souseda na severu ani hodinu. |
3. 2. 2003
Fidel Castro Ruz
přeložil Zdeněk Jemelík Projev, který přednesl 29.ledna 2003 kubánský president Fidel Castro na závěr Mezinárodní konference za světovou rovnováhu, k uctění 150.výročí narození národního hrdiny José Martího. |
4. 2. 2003
Radovan Geist
Európu znova obchádza prízrak antiglobalizmu. Grécke predsedníctvo sa začalo v piatok a sobotu neformálnym stretnutím ministrov práce členských krajín EÚ v gréckom Nafpliu. Ulice sa zároveň naplnili protestujúcimi odbormi a "antiglobalistami". Vláda v Aténach sa už s tým asi bude musieť zmieriť. Aj počas júnového stretnutia Európskej rady prebehne v Thessalonikách countersummit.
Opäť sa vynára horúca téma "nepochopiteľného antieurópanstva". Lenže, rovnako ako pri "antiglobalistickom" hnutí, aj toto označenie je (zámerne) zavádzajúce. |
5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční. |
4. 2. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. Za nesmysly, které vycházejí např. v Mladé frontě dnes, vydáte ročně cca 3000 Kč. Proč nepodpořit menší částkou, rozdělenou na drobné splátky, nezávislou žurnalistiku Britských listů? S finančním rozpočtem bychom mohli dělat daleko podstatnější práci než dosud.
Všichni spolupracovníci časopisu na něm pracují ve veřejném zájmu zadarmo, případně ho dotují z vlastních zdrojů, někteří velmi podstatně. Finanční dary nám umožní dělat více práce ve veřejném zájmu s větším počtem spolupracovníků a profesionálněji. Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet č.: 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s. Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1. Variabilní symbol pro příspěvky 2002 (ti, po nichž chce banka konstantní symbol, mohou použít 0558).Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu. |
18. 6. 2004
Ceník reklamy na BL |
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
4. 2. 2003 | Antievropeanismus Bushovy vlády nesdílejí normální občané | ||
4. 2. 2003 | Môže sa Slovensko hrať na Ramba? | Pavol Fabian | |
4. 2. 2003 | Německé zemské volby: zazvoní hrana sociální demokracii? | Miroslav Václav Steiner | |
4. 2. 2003 | Izolace v srdci Evropy | Miloslav Sova | |
4. 2. 2003 | Pfizer v Týdnu: Láska na první pohled | Radek Mokrý | |
4. 2. 2003 | Ministryně zdravotnictví: Pfizer nabízí v ČR řadu svých léčiv za ceny vyšší než v Německu, Velké Británii a Francii... | Radek Mokrý | |
3. 2. 2003 | "Žádný britský generál nevěří ve válku proti Iráku" | ||
3. 2. 2003 | Blue Chips* a ropa v Zálivu | Michal Rusek | |
3. 2. 2003 | Proč jsme ztratili schopnost sebereflexe | Petr Vařeka | |
3. 2. 2003 | 150. výročí José Martího | Fidel Castro Ruz |
Útok na USA, Afghánistán, Irák | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
4. 2. 2003 | Britský labourista se zeptal Saddáma, zda má zbraně hromadného ničení | ||
4. 2. 2003 | Antievropeanismus Bushovy vlády nesdílejí normální občané | ||
4. 2. 2003 | Channel Four News: Exkluzivní rozhovor se Saddámem Husajnem | ||
4. 2. 2003 | Benn: Chci bránit válečné propagandě | ||
4. 2. 2003 | "Saddam Husajn nepřesvědčil" | ||
3. 2. 2003 | Zabili Kurdy v městě Halabža Iráčané nebo Íránci? | ||
3. 2. 2003 | Zamyšlení nad jedním průzkumem veřejného mínění | Miloš Kaláb | |
3. 2. 2003 | "Žádný britský generál nevěří ve válku proti Iráku" | ||
2. 2. 2003 | Američané začnou bombardovat Saddámovy paláce | ||
1. 2. 2003 | Greenpeace nesouhlasí s postojem Václava Havla |
Česká literatura | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
28. 1. 2003 | The significance of Jan Hus for Czech history | Kathryn Murphy | |
28. 1. 2003 | Zemřel profesor Alexander Stich | Jan Čulík | |
28. 1. 2003 | Sebrané spisy básníka Miroslava Holuba | ||
28. 1. 2003 | České postoje: Hus i Švejk jako obrana proti útlaku | Kathryn Murphy | |
27. 1. 2003 | Čulíkův "básník trapnosti" | Kathryn Murphy | |
22. 1. 2003 | Finančnice - na motivy K.J. Erbena | ||
21. 1. 2003 | O (české) literatuře v Britských listech | ||
20. 1. 2003 | Co číst a k čemu to vést | Jan Čulík | |
20. 1. 2003 | Třicet let bojů s Ladislavem Štollem aneb Jak s tím můžete žít? |
Martin Štoll | |
13. 1. 2003 | Česká literatura v postkomunismu | Petr Bílek |
Genderová nerovnost ve společnosti | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
28. 1. 2003 | Muži jsou nemožní, prezidentka by pomohla | Marie Haisová | |
15. 1. 2003 | I na ženách se teď zkouší viagra... | ||
7. 1. 2003 | Z vězení v Afghánistánu do vězení v Americe | ||
27. 11. 2002 | Nigérie: má být popraven novinář | ||
27. 11. 2002 | Feminismus, muslimský fundamentalismus a soutěž Miss World - už jen v třetím světě | ||
26. 11. 2002 | V Londýně nebo v Africe, soutěž Miss World je stále ponižující | ||
21. 10. 2002 | Sex nebo vztah? | ||
2. 10. 2002 | Ženy v Iráku jsou svobodnější než v jiných arabských zemích | ||
29. 9. 2002 | Feminismus - zbraň ženské emancipace | Jean Bethke Elshtain | |
23. 9. 2002 | Feminismus jako "mediální bublina" | Eva Presová |
Školství | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
1. 2. 2003 | Schůzka nespokojených pedagogů - výsledky z jednání | Radek Sárközi | |
27. 1. 2003 | Čeští učitelé jsou na tom špatně, ale ani nevíme jak | Ivo V. Fencl | |
17. 1. 2003 | ŠKOLSTVÍ: Nízké platy učitelů odnesou především žáci | Radek Sárközi | |
14. 1. 2003 | České školství versus Charta učitelů z roku 1966 | Radek Sárközi | |
14. 1. 2003 | České a britské školství: Stačí srovnávat | Jaroslav Vávra | |
8. 1. 2003 | O čekání na důstojné učitelské platy, na důstojné hodnocení učitelů, ale nejen o tom | Jaroslav Vávra | |
3. 1. 2003 | Čeští studenti: "Skotská pohádka" | Jan Čulík | |
3. 1. 2003 | Platy učitelů | Radek Sárközi | |
14. 12. 2002 | Založení Učitelského odborového klubu - ASO | ||
26. 11. 2002 | Stávková pohotovost v SOŠ na Praze 3 |
Volba prezidenta ČR | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
29. 1. 2003 | K prezidentské volbě: Máme stále šanci změnit naši zemi! | Jiří Lobkowicz | |
28. 1. 2003 | Klaus: fakt, který nemůžeme přehlédnout | Darius Nosreti | |
27. 1. 2003 | Je opravdu škoda, že prezident nebyl zvolen? | Petr Kuča | |
27. 1. 2003 | Koho na Hrad, that is a question... | Ivo V. Fencl | |
26. 1. 2003 | Zeman sklidil to, co zasel | Josef Trnka | |
25. 1. 2003 | Domácí štěstí: jak probíhaly volby prvních československých prezidentů | ||
24. 1. 2003 | Pohled zevnitř: Kdo prohrává s kým v ČSSD | Ivan David | |
24. 1. 2003 | Brousí si Špidla zuby na přímou volbu? | Štěpán Kotrba | |
24. 1. 2003 | Ze Zemanovy cesty na Hrad zbyly trosky... | ||
23. 1. 2003 | "Až po vás, Václave" |
Sdělovací prostředky | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
30. 1. 2003 | Rybníček chce vybudovať konkurenciu Markíze, ale... Zrušil jedinú konkurencieschopnú reláciu! |
Jana Matúšová | |
18. 1. 2003 | Národní knihovna má problém s chápáním svého poslání v digitální době | Štěpán Kotrba | |
6. 1. 2003 | Inzerát (na dům, ve kterém už nechci bydlet) | Jiří Koubek | |
16. 12. 2002 | Digitální média veřejné služby III. | Zdeněk Duspiva | |
16. 12. 2002 | Soudnost, pane Berko, soudnost! | Štěpán Kotrba | |
13. 12. 2002 | "Pekařství " nebo "ČT"? | Jiří Koubek | |
13. 12. 2002 | KAUZA: Ostravská ČT | ||
12. 12. 2002 | Milan Bouška: Propustili mě z ČT, protože ve mně viděli cizorodý element | Jan Čulík | |
7. 12. 2002 | Hrůzné informace o řediteli brněnského studia ČT | Zdeněk Drahoš | |
5. 12. 2002 | Kterak Jan Čulík pomáhal České televizi pochovat Netopýra | Karel Mašita |
Povodně a změna klimatu | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
27. 1. 2003 | Neznámé fotky z Metra | ||
21. 1. 2003 | Monitor Jana Paula: Spolek Karlín: Chceme mluvit do koncepce popovodňové obnovy | Jan Paul | |
2. 11. 2002 | Karlín volá o pomoc | ||
21. 10. 2002 | Prosba o pomoc | Jiří Svoboda | |
19. 9. 2002 | Co chcete vědět o ochranném systému metra a bojíte se zeptat | ||
16. 9. 2002 | IBC Pobřežní: Libor Ambrozek svým způsobem uspokojil Jaromíra Kohlíčka | Štěpán Kotrba | |
12. 9. 2002 | Akademicky trvalá udržitelnost | Topí Pigula | |
11. 9. 2002 | Co vlastně znamenaly nedávné záplavy | Eugen Haičman | |
11. 9. 2002 | Obavy se potvrdily: Dioxiny ze Spolany jsou v Labi | ||
9. 9. 2002 | Poučíme se? Tři katastrofální selhání českých vodohospodářů a nejen jich | Jan Zeman |