19. 6. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
19. 6. 2002

Rozsáhlá studie, zkoumající, zda jsou mobilní telefony bezpečné, dospěla k názoru, že je možné, že záporně ovlivňují zdraví lidí, kteří jich užívají. Finští vědci zjistili, že radiace z mobilních telefonů způsobuje změny v lidském mozku. Vědci poprvé zkoumali vliv záření z mobilních telefonů na lidské buňky, a nikoliv jen na buňky krys. Výzkum, který se prováděl po dobu dvou let, dospěl k závěru, že lidskému organismu škodí i slabý signál z mobilních telefonů. Vědci z Radiation and Nuclear Authority zjistili, že vystaví-li se lidské buňky záření z mobilních telefonů, poškozuje to tzv. krevněmozkovou hranici - bezpečnostní hranici v těle, které brání škodlivým látkám v krvi, aby pronikly do mozku. Zjistili, že záření z mobilních telefonů způsobuje, že se buňky ve stěnách cév zmenšují, což umožňuje škodlivým látkám v krvi dostat se do mozku.

Profesor Darius Leszcynski, který řídil tento výzkum, konstatoval, že tyto výsledky pocházejí z laboratorních testů provedených na lidských buňkách a že je zapotřebí dalšího průzkumu ke zjištění, zda k tomu skutečně dochází i v lidském organismu. Pokud by k těmto změnám docházelo, mohlo by to vést k bolestem hlavy, únavě či k nespavosti. Švédští vědci argumentují, že by to mohlo vést ke vzniku Alzheimerovy choroby. Lesczynski dodal: "Je ale důležité si uvědomit, že jsme prováděli svůj výzkum v laboratoři, kde zaznamenáváme i ty nejmenší změny." Dodal, že je stále ještě bezpečné užívat mobilních telefonů. "V současnosti nepodporují vědci žádné omezení při užívání mobilních telefonů. Nemáme pro taková omezené žádné vědecké důkazy." (Anglicky jsou informace k tomuto tématu např. zde.)

19. 6. 2002
"Polsko začíná být stále více jako Jižní Amerika," konstatuje Jaroslaw Kaczynski, šéf strany Zákona a pořádku, pravostředového pozůstatku Solidarity. "Lidé jsou úspěšní nikoliv proto, že jsou talentovaní, ale proto, že mají ty správné konexe."

Polsko bylo velkým úspěchem východní Evropy. Bylo znovuzrozenou zemí, která přijala volný trh a liberální demokracii a připravovala se na vstup do EU. Nyní je ale polská ekonomika v rozkladu a sílí ošklivý katolický nacionalismus, napsal v rozsáhlejší reportáži amerického reportéra Joea Kleina dne 12. června deník Guardian.

19. 6. 2002
Joseph E. Stiglitz, Globalization and its Discontents, W.W. Norton, US $24.95

Hlavním argumentem nové knihy ekonoma Josepha Stiglitze, je, že globalizace nepovede k zbohatnutí chudých zemí. Stiglitz je nositelem Nobelovy ceny za ekonomiku za rok 2001, byl předsedou výborů prezidentových hospodářských poradců za Billa Clintona, hlavním ekonomem Světové banky a nyní je profesorem na Kolumbijské univerzitě. Už tento seznam Stiglitzových úspěchů znamená, že stojí za to si jeho novou knihu přečíst, míní časopis Business Week.

Hlavní argument Stiglitzovy knihy je jednoduchý. Globalizace nepřináší mnoha chudým zemím žádný prospěch. Ve většině světa nestoupají příjmy a přijímání politiky volných trhů a otevřených kapitálových trhů, volného obchodu a privatizace vede k destabilizaci rozvojových trhů. Namísto většího uplatňování volnotržních principů, argumentuje Stiglitz, má-li fungovat globalizace, je zapotřebí většího množství inteligentnějších vládních zásahů do ekonomiky. Není to nový argument, píše Business Week, ale vzhledem k tomu, že to říká Stiglitz, jeho myšlenky mají velkou váhu.

18. 6. 2002
Vedoucí představitelé Afghánistánu, Pákistánu a Turkmenistánu se dohodli, že začnou stavět nákladem 2 miliardy dolarů plynovod, který povede ze střední Asie na indický subkontinent, informovaly internetové stránky BBC. Tento projekt byl zrušen v roce 1998, kdy od něho odstoupila americká energetická společnost Unocal, protože se obávala, že by mohla být obviněna, že podporuje v Afghánistánu vládu Talibánu.
19. 6. 2002
V najnovšom čísle spravodaja Slovenského syndikátu novinárov Fórum, vyšiel článok renomovanej politickej publicistky a komentátorky Kláry Grosmannovej. Odhaľuje časť pozadia zániku tradičného denníku Práca. Nemožno samozrejme nič mať proti faktu ukončenia života prekonaných, či zle riadených novinových projektov. Celkom inou vecou je však nemeckým mediálnym veľkokapitálom riadené monopolizovanie slovenskej tlače, spravádzané jej názorovým "glajchšaltovaním" a doslova ponižujúcimi podmienkami pre novinárov.
19. 6. 2002
Stala se bezprecedentní věc: Ministr veřejně přiznal, že udělal chybu! Britský ministr vnitra David Blunkett ve středu pod obrovským tlakem protestů vystoupil ve sdělovacích prostředcích a přiznal, že udělal chybu, když se pokusil prosadit v parlamentě nový zákon, který by dal celé řadě britských státních institucí přístup k soukromým e-mailům a záznamům o hovorech občanů, uskutečněných mobilními telefony. Ministr nyní návrh zákona odložil na dobu neurčitou v důsledku toho, že se jeho ministerstvo octlo pod tlakem silné opozice, kterou absolutně nečekalo.
19. 6. 2002
Podle průzkumu veřejného mínění, který pro deník Guardian provedla výzkumná agentura ICM, se domnívá 41 muslimů žijících v Británii, že "by měli dělat víc pro svou integraci do britské společnosti". Jen 17 procent muslimů v Británii se domnívá, že se muslimové integrují příliš. 65 procent muslimů v Británii také podporuje nové plány britského ministra vnitra Blunketta, podle nichž se noví přistěhovalci budou muset podrobovat zkouškám z angličtiny a z občanské nauky. Muslimové v Británii jsou terčem množství rasových a náboženských útoků, trpí vysokou mírou nezaměstnanosti a špatným zdravotním stavem. Každý třetí účastník tohoto průzkumu veřejného mínění konstatoval, že nějaký člen jeho rodiny byl vystaven osobním útokům kvůli své víře a 61 procent muslimů konstatovalo, že se od 11. září jejich vztahy s nemuslimy zhoršily. Proto 85 procent muslimů podporuje návrh zákona britské vlády, která zamýšlí kriminalizovat náboženskou diskriminaci.

69 procent muslimů v Británii má pocit, že je společnost nepovažuje za přímou součást života v této zemi. Iqbal Sacranie, generální tajemník Muslimské rady v Británii, konstatoval: "Máme silný zájem se do britské společnosti integrovat, avšak tím nemyslíme asimilaci - nemůžeme zapomenout kulturu a tradice, v nichž jsme byli vychováni a přijmout kulturu, která je nám cizí. Integrací rozumíme potřebu umět anglicky, chodit do normálních škol a vstupovat v interakci s většinovou společností, vytvořit si dobré vztahy s lidmi různého náboženského přesvědčení i s bezvěrci.

Z průzkumu vyplynulo, že se silněji definují muslimskou vírou mladí lidé. Muslimové v Británii pociťují silnou solidarity s muslimy po světě a konstatují, že je konflikty na Blízkém východě, v Kašmíru a v Afghánistánu znepokojují více než domácí britská politika. Dvě třetiny britských m uslimů odmítají roli Británie ve válce v Afghánistánu a více než 70 procent je "velmi znepokojeno" situací v Kašmíru a pokračující krizí na Blízkém východě. Níže uvádíme, podle článku v deníku Guardian, s čím se musejí potýkat muslimové v Británii.

19. 6. 2002
Jindra Vavruška
V utery byla na Prime zajimava zprava: Cesky statisticky urad vykazal, ze v jakesi male obci vsichni volici volili CSSD. Pritom se nasla cela jedna rodina, ktera volila KSCM. CSU tvrdi, ze dostal chybne vyplneny zapis, volebni komise zase tvrdi opak. Nejodvaznejsi zaver, jaky si troufa TV Prima ucinit je, ze v obci se mozna budou opakovat volby.
Špidla si cvičil optimistický, lidský úsměv celý večer
19. 6. 2002

Reportér Britských listů fotografoval v ústředí ČSSD v sobotu v noci i scény, jejichž fotografování se leckomu nelíbilo - takže na něho zaútočil přiopilý pracovník aparátu ČSSD a rozbil mu objektiv. Přesto přinášíme fotoreportáže z voleb, jak vypadaly v sekretariátech ODS (zde), ČSSD (zde), Koalice (zde) a KSČM (zde.) Nejvíc fotek je z hrátek ČSSD, kde se oslavovalo - jinde bylo spíše prázdno anebo zaražená nálada. Štěpán Kotrba k tomu poznamenává:

Z oslav volebního vítězství ČSSD v sekretariátu Petry Buzkové - šampaňské objetíOdpoledne druhého dne voleb bylo ve znamení emocí - radosti někdy nespoutané na jedné straně, zklamání, frustrace a počínajících záští na straně druhé. Jedněm se plnily celoživotní sny, druzí o ně zákonitě přicházeli. Britské listy byly "u toho" - když "bouchaly špunty" i když "skřípaly zuby"... Být u toho znamená postihnout nejdůležitější okamžiky, nálady i očekávání, postihnout atmosféru těch chvil. Byli jsme dva, a tak fotoreportáže z volebních štábů čtyř politických stran, které překročily pětiprocentní práh vstupu do Sněmovny, nezachycují "objektivně" vše, co se stalo. Zachycují ale v rozsáhlých cyklech hlavní atmosféru odpoledne, večera i hluboké noci. Je to půlden viděn objektivy dvou fotografů. Jsou to i mnou načrtnuté imprese o okolnostech, provázejících závěr volební kampaně a její vyvrcholení - zjevení TVRDÝCH čísel - výsledků voleb. Na podrobnou analýzu je ještě příliš brzy, neboť jsem ji na rozdíl od mnohých "analytiků" nepsal dopředu. I tu ale připravuji.

19. 6. 2002
Svůj osud si určujeme výběrem svých bohů. Neboli ve Vergiliově originálu Quisque suos patimur manes. Tahle dávná moudrost začíná být pro ČR velmi aktuální. Neboť zatímco ČSSD po svém volebním vítězství začíná dle původních předpokladů jednat s Koalicí o personálním složení nové české vlády, komunisté z KSČM po získání třetího místa ve volbách už vystrkují své rohy. Konkrétně svým prohlášením, že v žádném případě nepodpoří vládu ČSSD a Koalice. To je vážné varování pro voliče a i pro celou veřejnost.
17. 6. 2002
Reformistické vlády v postkomunistických zemích střední a východní Evropy mají problémy vyhrát volby. Voliči, rozhněváni v důsledku bolesti, způsobené hospodářskou restrukturalizací, většinou hlasují pro změnu vlády, mají-li šanci. Je proto nutno blahopřát českým sociálním demokratům, že o minulém víkendu byli úspěšní při všeobecných volbách. Jejich vítězství je vítané, vzhledem k tomu, že alternativou byl návrat pravostředové ODS a jejího kontroverzního vedoucího představitele Václava Klause. Je poctou politickým schopnostem Václava Klause, že byl vůbec schopen kandidovat. Jako premiér v polovině devadesátých let odpovídá Klaus za špatně provedenou privatizaci, bezprecedentní korupci a neudržitelně velké státní výdaje, které skončily finanční krizí. Avšak mnoho Čechů nemůže odolat Klausově šoumenství, napsal v pondělí mezinárodní hospodářský deník Financial Times (v nepodepsaném redakčním komentáři, vyjadřujícím názor listu) a pokračoval:
18. 6. 2002
"Pilotní" projekt, jehož účelem bylo zkušebně, pro začátek, začít počítat chyby, napáchané na pacientech lékaři a zdravotníky, zatím jen v 28 britských nemocnicích, zaznamenal za čtvrt roku více neže 20 000 záporných incidentů či chyb, jimž se lékaři vyhnuli až na poslední chvíli. (Jakpak to asi vypadá v českém zdravotnicví? Hůře nebo lépe? A kdy zavede české ministerstvo zdravotnictví v zájmu pacientů obdobné kontroly?)

Kdyby se tyto statistiky aplikovaly na celé britské zdravotnictví, konstatovala včera v podvečer BBC, znamenalo by to, že lékaři a zdravotníci páchají v nemocnicích více než milion chyb ročně. Některé incidenty prý byly relativně nezávažné, například špatně připevněný obvaz, jiné však byly klasifikovány jako "katastrofální", kdy bylo důsledkem úmrtí pacientů. 300 chyb bylo zaznamenáno při porodech.

Britská vláda loni rozhodla, že je nezbytně nutné monitorovat a zaznamenávat chyby ve zdravotnictví. Proto založila National Patient Safety Agency, Národní úřad pro bezpečnost pacientů. Ta vytvořila pilotní projekt, v jehož rámci měli zaměstnanci 28 nemocnic v Anglii a ve Walesu informovat ústřední databázi o chybách či nehodách a mimořádných událostech v nemocnicích. Tyto informace byly prozrazeny proti přání vlády, britské ministerstvo zdravotnictví vydalo prohlášení, že informace "nejsou dosud stoprocentně ověřeny". Ministerstvo však nechce nic skrývat a po ověření informací všechno zveřejní.

V rozhlase včera vystoupil v této souvislosti Mike Stone z Asociace pacientů: "Pacienti si velmi přejí mít informace o úrovni své místní nemocnice. Chtějí také vědět, jak dobrý je chirurg, který je bude operovat. To jsou informace, které, jak jsme přesvědčeni, musejí být veřejně přístupné."

17. 6. 2002

Nový správce redakčního systému Britských listů Dominik Joe Pantůček nyní energicky dokončuje různé dosud nedodělané funkce redakčního systému, za což mu velmi děkujeme. Právě byl zprovozněn seznam článků podle autorů, zatím od 1. 10. 2001. Klikněte na Autory Britských listů a v seznamu pak u každého jména na uvedený počet článků: zobrazí se vám odkazy na všechny texty, které jednotliví autoři pro BL napsali od loňského října.

14. 5. 2002

Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována.

Pište prosím na tuto . Děkuji.

Šéfredaktor.

Jan Keller
12. 6. 2002

Přinášíme čtenářům Britských listů poslední část čtení na pokračování. Po devět týdnů jste zde nacházeli jednotlivé kapitoly z knihy Jana Kellera Politika s ručením omezeným, s podtitulem Proměny moci na prahu 21. století. Kniha se příští týden bude stěhovat do nově zřízené sekce KNIHOVNA.

Knihu vydalo nakladatelství Evropský literární klub jako první svazek edice Nové směry (ISBN 80-86316-27-0, 144 str.). Text celé knihy vychází na internetu exkluzivně pro čtenáře Britských listů zdarma, se souhlasem autora i vydavatelství. V plném znění tohoto článku naleznete vždy aktuální kapitolu - předešlé kapitoly budou součástí archivu, přístupnému z níže uvedeného obsahu, který se bude dynamicky rozšiřovat.

V archivu naleznete on-line rozhovor Jana Kellera se čtenáři Britských listů, fotogalerii, pořízenou u příležitosti vydání této knihy v říjnu 2001 i autorův životopis.

  Úvod   5.  Politika na okraji globalizace
Globalizace jako velké vyprávění
O čem mlčí vyprávění
Státy létat nedokáží
Ironie dějin
Prostor pro demokracii
 
 1.  Moderní politika - dělení pokladu
Čím ospravedlnit moc státu?
Kde jsou meze státní moci?
Jak mít užitek ze státní moci?
   6.  Postmoderní politika
Guláš jako program
Politika jako tombola
Politika svádění
Postmoderní politik
 
 2.Politika a virtuální ctnosti
Simulacrum v moderním provedení
Nacionalismus jako virtuální domov
Karikatura komunity
Uctívání státní moci
Privilegium neprivilegovaných
   7.  Politika ve světě sítí
Politika ve věku organizací
Vítězné tažení sítí
Politika v síti
Nedůvěřivý volič
 
 3.  Politika tolerovaná experty
Čím více moci, tím méně kontroly
Expertní vědění a veřejné mínění
Poradenská společnost
Experty nikdo nevolí
Demokracie versus technokracie
   8.  Politika v nejisté společnosti
Špatné recepty na bezpečí
Nejistota jako styl života
Je modernizace lékem na nejistotu?
Program TINA
 
 4.  Politika a jiná rizika
Neviditelný vetřelec
Chybějící pojištění
Plnění norem
Dělba zla
Předpotopní politika
   9.  Dilemata občanské společnosti
Dilema ziskovosti
Dilema organizovanosti
Dilema sítí
 
5. 7. 2002
Vladimír Nálevka, Miloš Mendel, Oskar Krejčí, Stanislav Komárek, Zdeněk Zbořil, Ivo T. Budil, Martin Hekrdla, Bob Fliedr, Tomáš Halík

Posledním dílem Čtení na pokračování ze sborníku Evropského literárního klubu s názvem Střet civilizací ? a podtitulem Dominance Západu, nebo dialog světových kultur ukončujeme deset týdnů trvající prezentaci této knihy.

Je věnovaná aktuálním politickým, ekonomickým, kulturním a geografickým problémům soudobé civilizace, závažným celospolečenským otázkám, jak je v zostřeném světle vnímáme především po tragických teroristických útocích na mocenská a ekonomická centra Spojených států amerických v loňském roce. Do popředí se vynořuje nové geopolitické uspořádání zeměkoule, které by mělo obnovit narušenou rovnováhu sil, kdy po zániku bipolárního světa hrozí nekontrolované světové konflikty. V minulosti se zánikem Západu zabývali N.J. Danilevskij, O. Spengler nebo A. Toynbee. Světovým bestsellerem se však stala až práce amerického politologa Samuela Huntingtona, který se obává, že s koncem studené války skončila západní fáze mezinárodní politiky a do popředí se posunula konfrontace Západu s ostatními civilizacemi v podobě ničivých válečných konfliktů. Naopak jeho protihráč F. Fukuyama v eseji "Konec dějin?" tvrdí, že nastává epocha definitivního vítězství kapitalismu a liberalismu, a tím i konec dějin. S předkládanými názory a myšlenkami polemizuje deset odborníků z našich vědeckých a vysokoškolských pracovišť, nezávislých novinářů a publicistů. Všichni odborníci si v knize kladou otázku, jak je možné nadcházející konflikty řešit. Zda je možné mezi technicky vyspělým a bohatým Západem a okolním světem vést smysluplný dialog, který by měl přispět k trvalejší harmonii politického vývoje jednotlivých krizových regionů a k celosvětově udržitelnému míru.

Knihu vydalo nakladatelství Evropský literární klub jako třetí svazek edice Nové směry (ISBN 80-86316-31-9, 192 str.). Text celé knihy vychází na internetu exkluzivně pro čtenáře Britských listů zdarma, se souhlasem vydavatelství. V plném znění tohoto článku naleznete vždy aktuální kapitolu - předešlé kapitoly budou součástí archivu, a budou přístupné z níže uvedeného obsahu.

 Úvod  Vladimír Nálevka  Konec dějin a střet civilizací 
 1.  Miloš MendelStřet civilizací ve světle vědy
Střet civilizací jako produkt vědecké postmoderny
Obecné slabiny paradigmatické metody
Konkrétní slabiny paradigmatické metody
    Západní civilizace
    Slovansko-pravoslavná civilizace
    Konfuciánská civilizace
    Islámská civilizace
Skutečné příčiny střetů
 
 2.  Oskar Krejčí  Hrozivé proroctví
Rytmus politické teorie
Nejasné pojmy
Kultura versus ideologie
Doktrinální rozpor
Rizika historiografie
Soužití civilizací
 
 3.  Stanislav Komárek  Prorokovali proroci... 
 4.  Luboš Kropáček   Model spíše varovný
Alternativa: jediná univerzální civilizace
Alternativa: dva světy
Islámský okruh
Křesťanský pohled
 
 5.  Zdeněk Zbořil  Střed a střet civilizací  
 6.  Ivo T. Budil   Střet kultur a vzpoura proti modernitě 
 7.  Martin Hekrdla  Postmoderní sociální konflikt
Sociální zdroje "boží pomsty"?
Boží stíny jediného světa
Problémy s modernizací
Vzpomínky na budoucnost
Čtení událostí
 
 8.  Bob Fliedr   Když odnikud někam, tak jinudy
Muslimové a války protestantů s katolíky
Oltář je dál než trůn
Střetávání dialogů
Svoboda a náboženství
Sňatek Východu a Západu
 
 9.  Tomáš Halík  Nový světový řád" a náboženství 
21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2002 Muslimové žijící v Británii se "chtějí integrovat do společnosti"   
19. 6. 2002 Svedectvo o nemeckom mediálnom valci Lubomír  Sedláčik
19. 6. 2002 Nové obavy ohledně mobilních telefonů   
18. 6. 2002 Hrozbu nukleárního konfliktu nelze podceňovat Vladimír  Koníček
18. 6. 2002 Splněný sen "mladého" Havla - konec NATO v Praze Miroslav  Polreich
18. 6. 2002 BBC: Chtějí Američané svrhnout Saddáma Husajna, protože si uvědomili, že invaze do Iráku je nemožná?   
18. 6. 2002 Hřebejkův film Musíme si pomáhat v Edinburku Jan  Čulík
18. 6. 2002 Inštitút, ktorý na Slovensku nikomu nechýba Daniel  Krajcer
17. 6. 2002 Mám tělesný handicap. Proč musím být ostrakizován většinovou společností? Helmut (Milan) Stiedl
17. 6. 2002 Rekordních 37 procent Francouzů nepřišlo k volbám - Chirakova "většina" převálcovala levici Josef  Brož

Volby 2002 RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2002 Fotogalerie z voleb: Pracovník ČSSD rozbil Štěpánu Kotrbovi fotoaparát Petr  Pokorný, Štěpán Kotrba
19. 6. 2002 Komunisté už vystrkují rohy, ale nebezpečí jejich návratu nehrozí Karel  Mašita
17. 6. 2002 Volila jsem Koalici: české zpravodajství si myslí, že ví proč Daniela  Pilařová
17. 6. 2002 Blížíme se k novým předčasným volbám? Josef  Brož
17. 6. 2002 Když není nic lepšího než demokracie Josef  Trnka
17. 6. 2002 Sbohem, pane profesore Petr  Jánský
16. 6. 2002 Uspávající B. Klepetko neprojevil nejmenší schopnost usměrňovat první povolební diskuzní pořad Daniela  Pilařová
16. 6. 2002 ODS špatně odhadla ty, kteří nevěděli, koho volit Jan  Paul
16. 6. 2002 Proč prohrála ODS a kdo zvítězil Vladimír  Bernard

Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2002 Onlinová diskuse BL s historiky ohledně Benešových dekretů   
11. 6. 2002 O vyrovnání s minulostí, pro změnu protektorátní: Rukojmí nelze vraždit Václav  Žák
6. 6. 2002 Předvolební pohled Petra Cibulky: Šibenice pro komunisty Štěpán  Kotrba
5. 6. 2002 KNIHOVNA: Odmítám vinu Čechů vůči Němcům Pavel  Macháček
3. 6. 2002 "Samosegregáciu" tu robil naposledy Konrád Henlein Lubomír  Sedláčik
21. 5. 2002 Nad českými novinami: Klaus, Marvanová, komunistický komentátor, vraždy a PR Jan  Čulík
14. 5. 2002 Historikové proti znásilňování dějin Jaroslav  Pánek, Jiří Pešek
13. 5. 2002 Národnostní a náboženské menšiny v tisíciletých dějinách českých zemí Jaroslav  Pánek
9. 5. 2002 Němci měli kolektivní odpovědnost za válečné zločiny Bořivoj  Čelovský

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
18. 6. 2002 Hrozbu nukleárního konfliktu nelze podceňovat Vladimír  Koníček
18. 6. 2002 Splněný sen "mladého" Havla - konec NATO v Praze Miroslav  Polreich
18. 6. 2002 Bude se stavět plynovod přes Afghánistán   
14. 6. 2002 Západní rozvědky nebudou schopny zavést účinná preventivní opatření proti terorismu   
14. 6. 2002 Dokumentární film o amerických "válečných zločinech" "šokoval Evropu"   
12. 6. 2002 Nově zatčený americký "terorista" zahajuje svou právní obranu proti vládě USA   
11. 6. 2002 Afghanistán se prý vrací k demokracii, ale tamější vzdělanci jsou znepokojeni   
11. 6. 2002 Ashcroft: USA překazily možný útok "špinavou" jadernou bombou   
11. 6. 2002 Devět měsíců poté - aneb co se stalo a proč Bushka  Bryndová, Bernard Weiner

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
5. 6. 2002 Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí   
6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě   
23. 4. 2002 Policajt ve škodovce: Hospodine, řiď naši ruku! Jan  Čulík
11. 4. 2002 Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? Anna  Wintrová
8. 4. 2002 Tak máme novou miss 2002... Daniela  Pilařová
26. 3. 2002 Další žena v Nigérii odsouzena k ukamenování   
25. 3. 2002 Anarchistky zatčeny za účast na protipotratové demonstraci Štěpán  Kotrba
22. 3. 2002 Náboženství a demokracie Dominik  Lukeš
19. 3. 2002 Znásilněná nigerijská žena má být ukamenována k smrti   
11. 3. 2002 MDŽ 2002: Místo kytičky demonstrace Štěpán  Kotrba

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2002 Britská vláda nebude zavádět "chartu pro čmuchaly"   
11. 6. 2002 Devět měsíců poté - aneb co se stalo a proč Bushka  Bryndová, Bernard Weiner
5. 6. 2002 Proč nikdo nemá rád novináře (aneb jsou média vymknuta z kloubů)? Miloš  Čermák
20. 5. 2002 Chlapi sobě Jan  Čulík
29. 4. 2002 Konec českého tisku - v druhém vydání, tentokráte bez otazníku Jan  Čulík
26. 4. 2002 Spor o Abraháma - co Židy, křesťany a muslimy rozděluje a co je spojuje Stanislav  Heczko
26. 4. 2002 Bezdomovectví v zrcadle Všeobecné deklarace lidských práv Jaroslav  Jirušek
22. 4. 2002 Reflex versus větrné mlýny Tomáš  Pecina
3. 4. 2002 Členka Výboru pro národní bezpečnost: Čí je to vlastně válka? Bushka  Bryndová

Školství RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   
4. 6. 2002 O českém biflovacím školství Fabiano  Golgo
29. 5. 2002 Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy   
22. 5. 2002 Proč nedodržuje katedra politologie VŠE úřední hodiny pro styk se studenty? Aleš  Žďárek
17. 5. 2002 Učitelia ako ovce Lubomír  Sedláčik
14. 5. 2002 Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství Michal  Rusek
10. 5. 2002 Učitelé, pomozte nám s novými internetovými stránkami! Radek  Sárközi
29. 4. 2002 "Výchovné metody" v České republice Jan  Šťastný
25. 4. 2002 Školka jako gestapo - učitelky nebudou trestány za týrání dětí   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2002 Uspávající B. Klepetko neprojevil nejmenší schopnost usměrňovat první povolební diskuzní pořad Daniela  Pilařová
12. 6. 2002 Méně té vody, chlapče! Méně té vody! Petr  Štěpánek
7. 6. 2002 Konec katů v Čechách Martin  Štumpf
7. 6. 2002 Bude Katovna nahrazena něčím lepším? Jan  Čulík
28. 5. 2002 "Oni to dělali, tak to já můžu taky..." - jak paní Dědečková rozumí právu a etice Fabiano  Golgo
27. 5. 2002 Sdělovací prostředky nejsou překážkou komunikace Jan  Čulík
27. 5. 2002 Dementi: můj syn v Americe nepracoval, byl zatčen už na letišti Jana  Dědečková
27. 5. 2002 Produkční v České televizi nejsou zkorumpovaní Jindřich  Bareš
24. 5. 2002 Liší se nějak Balvínova ČT od Chmelíčkovy či Puchalského? Fabiano  Golgo
2. 4. 2002 RRTV chce "regulovat internet" Štěpán  Kotrba

Elektronický podpis a informatizace státu RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2002 Britská vláda nebude zavádět "chartu pro čmuchaly"   
31. 5. 2002 Finanční úřad Liberec: žádný elektronický, potřebujeme vlastnoruční podpis   
6. 5. 2002 První strasti e-občana Faltuse: Váš certifikát není kvalifikovaný! Jiří  Faltus, Tomáš Pecina
6. 5. 2002 Chaplin policajtom - Schuster e-občanom! Lubomír  Sedláčik
2. 5. 2002 Konečně e-občanem! Tomáš  Pecina
24. 4. 2002 Jak české školy k počítačům (ne)přišly Jaroslav  Fait
24. 4. 2002 Arogantní odpověď ÚOOÚ: Problémy občanů nás nezajímají   
22. 4. 2002 Potěmkinskou cestou k lepším zítřkům aneb ČTK objevující Tomáš  Pecina
17. 4. 2002 PVT: Děláme jen to, co po nás chce ÚOOÚ Jiří  Faltus