19. 6. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
19. 6. 2002

Joseph Stiglitz: "Globalizace nepřinese chudším zemím bohatství"

Joseph E. Stiglitz, Globalization and its Discontents, W.W. Norton, US $24.95

Hlavním argumentem nové knihy ekonoma Josepha Stiglitze, je, že globalizace nepovede k zbohatnutí chudých zemí. Stiglitz je nositelem Nobelovy ceny za ekonomiku za rok 2001, byl předsedou výborů prezidentových hospodářských poradců za Billa Clintona, hlavním ekonomem Světové banky a nyní je profesorem na Kolumbijské univerzitě. Už tento seznam Stiglitzových úspěchů znamená, že stojí za to si jeho novou knihu přečíst, míní časopis Business Week.

Hlavní argument Stiglitzovy knihy je jednoduchý. Globalizace nepřináší mnoha chudým zemím žádný prospěch. Ve většině světa nestoupají příjmy a přijímání politiky volných trhů a otevřených kapitálových trhů, volného obchodu a privatizace vede k destabilizaci rozvojových trhů. Namísto většího uplatňování volnotržních principů, argumentuje Stiglitz, má-li fungovat globalizace, je zapotřebí většího množství inteligentnějších vládních zásahů do ekonomiky. Není to nový argument, píše Business Week, ale vzhledem k tomu, že to říká Stiglitz, jeho myšlenky mají velkou váhu.

"Kritikové globalizace obviňují západní země z pokrytectví," argumentuje Stiglitz, "a kritikové mají pravdu". Poukazuje na to, že si průmyslové země podržely obchodní bariéry například ve prospěch domácího zemědělství a přitom požadují, aby rozvojové země své obchodní bariéry zrušily.

V jistém ohledu má tato kniha potenciál stát se liberálním ekvivalentem klasického díla Miltona Friedmana Capitalism and Freedom (Kapitalismus a svoboda) (1962), kterážto poskytla intelektuální zázemí celé generaci konzervativců. Avšak Stiglitz podle časopisu Business Week ignoruje některé argumenty ve prospěch volného trhu. Totiž i v těch případech, kdy vládní intervence teoreticky fungují, mnoho rozvojových zemí prostě nemá tak kvalitní profesionální instituce, které by byly schopny vypracovat kvalitní hospodářskou politiku.

Přes určité nedostatky argumentuje Stiglitz účinně. Hlavním zloduchem jeho knihy je Mezinárodní měnový fond, washingtonská organizace, která půjčuje peníze zemím, které se dostaly do hospodářských potíží. Stiglitzovo pohrdání MMF je obrovské. "Je zjevné, že MMF selhal ve své roli," prohlašuje. "Mnohá politická rozhodnutí, které prosazoval MMF, přispěly ke globální nestabilitě." Stiglitz argumentuje, že Mezinárodní měnový fond udělal množství chyb při asijské hospodářské krizi v roce 1997, během ruské krize v roce 1998 a dokonce i během nejnovějších problémů v Argentině.

Autor argumentuje, že neexistují důkazy pro to, že by politika, jakou prosazuje MMF, totiž finanční utahování opasků, privatizace a tržní liberalizace, byly účinnou cestou k hospodářskému růstu. Přesně obráceně: východoasijské země jako Čína nebo Jižní Korea dosáhly hospodářského úspěchu právě proto, protože neplnily diktát západního konsensu. Například po asijské krizi přijala Jižní Korea od MMF balík hospodářské pomoci, ale odmítla většinu jeho požadavků hospodářských reforem, včetně rady od MMF, aby se Jižní Korea zbavila přebytku kapacity ve svém polovodičovém průmyslu. Stiglitz argumentuje, že naproti tomu Thajsko "téměř doslova" splnilo všechny požadavky MMF. Výsledky: Korea se hospodářsky vzpamatovala daleko rychleji než Thajsko.

Stiglitz poznamenává, že se cíle MMF změnily: "MMF už neslouží globálním hospodářským zájmům, ale slouží zájmům globálního kapitálu". Sžíravě komentuje to, že vysocí činitelé MMF odcházejí do funkcí ve velkých finančních institucích. Jeden příklad: Stanley Fischer, náměstek ředitele MMF během asijské a ruské krize je dnes náměstkem ředitele správní rady Citigroup. Stiglitz píše: "Dalo by se zeptat, jestli byl Fischer bohatě odměněn za to, že věrně vykonal, co po něm chtěli?"

Stiglitz nabízí alternativu k politice MMF. Například, když čelí rozvojová země finanční krizi, navrhuje, aby zůstaly úrokové míry nízké - zvýšit je znamená prohloubit recesi. Je také důležité poskytovat té zemi dál úvěry a nikoliv uzavřít banky, jak navrhuje MMF.

Stiglitz slouhlasí, že v dlouhodobé perspektivě je privatizace, otevřené kapitálové trhy a volný obchod správným řešením, avšak argumentuje, že nejlepší reformy jsou pomalé reformy. MMF by neměl vládám poroučet: měl by pomáhat financovat zdravotnictví a úsilí o zvyšování gramotnosti.

Důležité je také "podnikatelské prostředí", které je vstřícné vůči investorům. Jenže to, například v Rusku, zřejmě "bez drastických politických reforem" nevznikne.

                 
Obsah vydání       19. 6. 2002
19. 6. 2002 Nové obavy ohledně mobilních telefonů
19. 6. 2002 Polsko: jak se rozložil jeden sen o svobodě
19. 6. 2002 Joseph Stiglitz: "Globalizace nepřinese chudším zemím bohatství"
18. 6. 2002 Bude se stavět plynovod přes Afghánistán
19. 6. 2002 Svedectvo o nemeckom mediálnom valci Lubomír  Sedláčik
19. 6. 2002 Britská vláda nebude zavádět "chartu pro čmuchaly"
19. 6. 2002 Muslimové žijící v Británii se "chtějí integrovat do společnosti"
19. 6. 2002 Volební podvody? Jindra  Vavruška
19. 6. 2002 Fotogalerie z voleb: Pracovník ČSSD rozbil Štěpánu Kotrbovi fotoaparát Štěpán  Kotrba, Petr  Pokorný
19. 6. 2002 Komunisté už vystrkují rohy, ale nebezpečí jejich návratu nehrozí Karel  Mašita
17. 6. 2002 Financial Times: Česká šance
18. 6. 2002 Nový inspekční úřad odkryl v Británii obrovské množství chyb ve zdravotnictví
17. 6. 2002 Byl zprovozněn seznam článků podle autorů
14. 5. 2002 Britské listy hledají nové spolupracovníky
12. 6. 2002 Čtení na pokračování - Politika s ručením omezeným Jan  Keller
5. 7. 2002 Páteční čtení na pokračování: Střet civilizací ? - Dominance Západu, nebo dialog světových kultur Oskar  Krejčí, Ivo T. Budil, Bob  Fliedr, Tomáš  Halík, Martin  Hekrdla, Stanislav  Komárek, Miloš  Mendel, Vladimír  Nálevka, Zdeněk  Zbořil
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů

Globalizace RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2002 Joseph Stiglitz: "Globalizace nepřinese chudším zemím bohatství"   
18. 6. 2002 Hrozbu nukleárního konfliktu nelze podceňovat Vladimír  Koníček
30. 5. 2002 Pim Fortuyn: Že by Holanďané byli nyní extrémní pravičáci? To snad ne... Fabiano  Golgo
26. 4. 2002 1000 let Budyšína - historie a současnost Lužice Štěpán  Kotrba
26. 4. 2002 Spor o Abraháma - co Židy, křesťany a muslimy rozděluje a co je spojuje Stanislav  Heczko
26. 4. 2002 Bezdomovectví v zrcadle Všeobecné deklarace lidských práv Jaroslav  Jirušek
23. 4. 2002 Může být Le Pen francouzským prezidentem? Josef  Brož
2. 4. 2002 Společnost minus stát? Pavel  Sirůček
2. 4. 2002 RRTV chce "regulovat internet" Štěpán  Kotrba
18. 3. 2002 Pochybnosti o pozadí zářijových teroristických útoků proti USA sílí Bushka  Bryndová
14. 3. 2002 Kalifornie 2001: Jak se dobře míněné záměry mohou vymknout z rukou Tibor  Vaško
13. 3. 2002 Stále větší vliv nadnárodních korporací anebo jejich důsledná regulace? Jaromír  Sedlák
25. 2. 2002 Staneme se otrokem svých temných vášní - krutí dobyvatelé informačního prostoru? Štěpán  Kotrba
12. 2. 2002 Superizolacionizmus prezidenta Bushe Miroslav  Polreich
11. 2. 2002 Anarchistická demonstrace proti NATO Tomáš  Pecina