20. 10. 2002
Voliči v Irské republice schválili smlouvu z Nice, rámec pro rozšíření Evropské unie do střední a východní Evropy, konstatovaly v neděli odpoledne irský rozhlas a televize RTE. Po sečtení všech hlasů, odevzdaných v sobotním referendu, vyšlo najevo, že smlouvu z Nice podpořilo 62,89 % voličů. Ne řeklo 37.11% voličů. Loni v obdobném referendu Irové tuto smlouvu odmítli. Kdyby bývali nyní irští voliči smlouvu z Nice neschválili, vážně by to ohrozilo proces rozšiřování Evropské unie o 10 nových členských zemí, především ze středovýchodní Evropy. I když má být výsledek referenda oficiálně oznámen až v neděli večer, irský premiér Bertie Ahern už nyní prohlásil, že je tento výsledek "jasným vítězstvím". Irští vládnoucí politikové však přijímají výsledek referenda jen s ulehčením než jako triumf. Účast voličů v referendu byla 48,45 %, byla asi o třetinu vyšší než v loňském referendu. Tehdejší nízké účasti voličů se přičítalo, že Irsko tehdy smlouvu z Nice odmítlo. Sobotní referendum obsahovalo - ve srovnání s původním loňským referendem - dvě dodatečné otázky. Jedna z nich požadovala, aby voliči schválili, že o budoucích krocích směrem k integraci se bude stejně jako v ostatních evropských zemích rozhodovat při volbách. Druhá otázka požadovala, aby voliči schválili, že má irská vláda právo přičlenit se k vznikající evropské armádě bez předchozího referenda. |
Posledních několik let mne jímá úzkost. Po odbourání přelomové "blbé nálady" z Klausovy ODS a jejích vlád se zdálo, že se vláda navrátila alespoň do části rukou v této zemi. Koncept občanské společnosti, nezpochybňovaný levicí ani křesťanským středem se zdál být demokratizačním prvkem, majícím humanizovat do té doby příliš stranickou a elitářskou politiku.
Opak se stal realitou. Veřejnými záležitostmi se zabývá stále méně lidí, na kandidátky do obecních voleb se musejí kandidáti přemlouvat, ne-li prosit. Lidé, vyděšení ze složitosti demokracie se velmi nebezpečně uchylují k jednoduchým, populisticky snadným, nikoliv však nutně správným řešením.
Namísto diskuse o Velkém bratrovi, nebezpečně digitalizovaném a zesíťovaném, ovládaném represivními orgány bez přílišné veřejné kontroly, křičí někteří čtenáři Britských listů v diskusních fórech k článkům o biometrických bezpečnostních systémech "Více represe!" namísto "Více kontroly nad represí".
Neuvědomují si snad tito lidé, žijící v této po dlouhá léta přikrčené a podrobené zemi, že jakákoliv moc, není-li kontrolována a neustále zpochybňována, stává se bičem těch, kteří vládnou?
Neuvědomují si snad občané, že NATO není "světovým mírotvůrcem", ale nástrojem mocenské a hlavně velmocenské politiky?
Neuvědomují si občané, že pod záminkou několika rozbitých výloh před několika lety a jedné zapálené škodovky se nebezpečně výkonné technologie dávají do služeb policejní a zpravodajské represe, což spolu s plíživým pučem v lidskoprávní a osobnostní legislativě tuto zemi pozvolna fašizuje ?
Kdysi jeden politik tvrdil cosi o "náběhu na policejní stát". To když měl (možná oprávněný) pocit, že je vnitrem jako "nebezpečný živel" sledován. Mezitím se v parlamentních kruzích provalilo, že zpravodajská služba provádí plošně námatkovou "operativní kontrolu" poslanců i jejich asistentů, aniž by je informovala a měla jejich souhlas s takto bezprecedentním omezením práv zastupitelského sboru! Čím větší a "nebezpečnější" funkce, tím častější kontrola. Bez souhlasu soudce či jiné, ze zákona pověřené osoby, bez souhlasu sledovaného! Pomocí operativní techniky v budově sněmovny i kancelářích poslanců, pomocí sledování pohybu poslaneckého vozidla i odposlechu poslaneckého telekomunikačního provozu.
A jaký byla reakce? Namísto rozsáhlého parlamentního vyšetřování, namísto omezení pravomoci tajné služby a zřízení parlamentní kontroly kontrarozvědky i pro její aktivní operace se poslanci přikrčili.
Ti chytřejší a schopnější své aktivity utajují s důmyslností disidentů (důsledné šifrování dat v počítačích, důvěryhodné spojky, jednají jen v hlučných malostranských restauracích či horských chatách, vybíraných na poslední chvíli), ti hloupější nedělají nic a pak se stávají obětí skandalizace pomocí cílených informačních průvalů ("investigativní" žurnalistika se tomu někdy říká a některé nadace na ni dokonce poskytují granty).
Proč jsou v České republice nejoblíbenějšími politiky ministr vnitra a ministr obrany, když většina mužské populace v době puberty touží po "modré knížce" a většina národa cituje dobrého vojáka Švejka a souhlasí, že by měla existovat profesionální armáda?
Proč většina národa, jak se zdá, považuje jakoukoliv odlišnost v názorech, vyjadřovanou veřejně, za protistátní?
Proč si chtějí všichni Češi myslet totéž, když jim Husákův "reálný socialismus" nikdy nevoněl? To pro lásku k výlohám Mc Donald's nebo vžité bretschneiderovství?
Zdá se, že populista Miroslav Sládek byl prorokem, předpovídal-li před několika lety svou zvolitelnost za prezidenta.
Protože kdyby byly přímé volby prezidenta, soudím, že tak minimálně třetina čtenářů Britských listů (a více než polovina respondentů průzkumů CVVM) by politika "tvrdé ruky" volila a další dvě třetiny by proti tomu neprotestovaly.
Pár osamělých zastánců individuálního soukromí a lidských práv by emigrovala a několik by jich možná přešlo do ilegality. Protestovat proti porušování lidských práv či proti omezování občanských svobod (jako v Paříži či ve Vídni) by v Čechách nešel nikdo.
Proč?
20. 10. 2002
Podle raných výsledků irského sobotního referenda o rozšiřování Evropské unie prý, jak se zdálo v neděli ráno, irští voliči projevili většinou podporu smlouvě z Nice, kterou musejí schválit, pokud má dojít k rozšíření EU. V Irské republice je 42 volebních okrsků; 7 z nich má elektronické hlasovací systémy. Výsledek referenda v těchto 7 hlasovacích okrscích byl v neděli ráno 66,57 procent ve prospěch smlouvy z Nice. Avšak např. podle týdeníku Observer je účast při referendu a podpora smlouvě z Nice na irském venkově zřejmě nižší. Celkové výsledky budou známy až v neděli v podvečer. |
18. 10. 2002
Výzvědná služba CIA vydala v září varování, že Bali a dalším turistickým oblastem v jihovýchodní Asii hrozí potenciální teroristický útok, avšak americké ministerstvo zahraničních věcí nepřijalo žádná ochranná opatření, konstatoval ve středu zdroj z amerických výzvědných kruhů. Varování od CIA je v ohnisku rostoucí kontroverze, vznikající ve Washingtonu, ale i v Londýně a v australské Canbeře, zda měly vlády podniknout určitá preventivní opatření, například varovat turisty před možným nebezpečím. (Podrobnosti v angličtině viz zde.)
|
18. 10. 2002
Mám problém s diktátory, kteří utlačují a vraždí obyvatelstvo svých zemí. Proč by to měli dělat beztrestně?
Rozhodnete-li se vtrhnout ve své ulici se zbraní v ruce do sousedního domu a začnete-li tam z touhy po moci nebo v důsledku svých sadistických choutek zotročovat, případně vraždit jeho obvyvatele, dlouho to dělat smět nebudete - policie s vámi učiní krátký proces. Uvnitř jednotlivých států - většinou - na světě existuje právo a zákonnost: kdo poruší zákon masakrováním druhých, je potrestán. Jste-li však diktátor, který s hrstkou stoupenců uchvátí ve své zemi moc a začne její obyvatelstvo terorizovat či vraždit, nepotrestá ho nikdo - svým vlastním režimem je oslavován jako hrdina a ze zahraničí na něho nikdo nemůže. Koncept mezinárodní spravedlnosti a lidských práv nefunguje a je velmi slabý - nebo spíš donedávna příliš nefungoval. |
18. 10. 2002
Zkušený americký novinář Jack Shafer argumentoval v minulých dnech v časopise Slate (české shrnutí viz zde), že daleko lepší, než chodit do "pokleslých" novinářských škol, je opsat si na stroji několik děl skutečně velkých novinářských autorů. Sám jsem v té souvislosti doporučil v českém kontextu dílo Ferdinanda Peroutky, Josefa Škvoreckého a Josefa Jedličky. Možná ne ho jen opisovat (jedna studentka poukázala na to, že opisování může být mechanické, bezmyšlenkovité), ale studovat ho a třeba se i určité pasáže učit nazpaměť.
Napsal jsem v minulých dnech, že nemáme v Čechách v současnosti zrovna silnou tradici dobrého novinářství, avšak posléze jsem si uvědomil nad svým nynějším kursem exilové české literatury na Glasgow University, že lze doporučit ke studiu novinářským adeptům daleko víc než jen Peroutku, Škvoreckého a Jedličku. Existuje slavná publicistická kultura nejlepších českých exilových časopisů, dvojměsíčníku Svědectví, vycházejícího od roku 1956, čtvrtletníku Proměny, časopisu který dlouhá léta vydávala Československá společnost pro vědy a umění v Americe, evropských Listů či mnichovského Obrysu. Jsou to dlouhé řady tlustých svazků: otevřete-li je na jakémkoliv místě, je to dodneška napínavé čtení. A velmi dobře napsané. Před několika dny jsem psal doporučení na jeden grantový projekt v Akademii věd ČR: kdosi se - záslužně - chystá umístit na internet soubor určitých klasických literárních děl v češtině. Myslím, že by se hodně učinilo pro současnou českou vyjadřovací kulturu, kdyby Akademie věd financovala i umístění kompletních řad nejvýznamnějších českých exilových časopisů na internet. Proč tam máme mít jenom Cibulkův seznam? Ukazoval jsem studentům časopis, který byl do určité míry v podstatě předchůdcem dnešních internetových Britských listů. Od roku 1982 do roku 1989 vydával - vedle množství dalších svých aktivit - A.J. Liehm časopis 150 000 slov. Vycházel třikrát do roka a obsahoval české překlady nejzajímavějších politologických, sociologických a ekonomických textů své doby - to, o čem se v Čechách tehdy nemluvilo. Zaujala mě Liehmova předmluva, která by mohla být doslova mottem současných Britských listů: |
18. 10. 2002
Navzdory své údajné "etické zahraniční politice" se účastní tento týden Velká Británie veletrhu Sofex (Special Operation Forces Exhibition, výstava jednotek pro zvláštní úkoly), který se koná v Jordánsku. Tato britská účast je jen dalším z mnoha porušených volebních slibů nynější britské vlády, pokud jde o prodej zbraní do zahraničí, píše dnes v deníku Guardian Gideon Burrows.
|
17. 10. 2002
Česká tisková kancelář dnes zveřejnila souhrn dopravních, parkovacích a dalších omezení, které se plánují na dobu zasedání summitu NATO od 19. do 22. listopadu.
Podle policie má Prahu navštívit v tu dobu až 6000 hostů v 46 delegací s doprovodem a novinářů, na "druhé straně" pak 12 000 demonstrantů. Dobře informované zdroje Britských listů připouštějí vzhledem k očekávané absenci "mírotvorných" Američanů a obtížím ostatních "nepohodlných" cizinců ze západní Evropy při vstupu do České republiky ani ne pětinu tohoto počtu. Dá se předpokládat, že většina protiválečných demonstrací bude pořádána mírovými organizacemi jako pokojné... . Přesto se prováděním bezpečnostních opatření se má zabývat až 30 000 policistů v civilu i "zásahových" uniformách, ochranou objektů i osob VIP se má zabývat více než 2000 pracovníků zpravodajských služeb, příslušníků speciálních jednotek a ochranek jednotlivých státníků. Britské listy připravují mimořádná průběžně aktualizovaná vydání, včetně rozsáhlých fotoreportáží, jaké byly v době S26 k dispozici na stránce ANTIGLOBAL . Tentokrát to bude doména ANTINATO.blisty.cz, která bude v provozu od poloviny listopadu a fotografie už budou na serveru k dispozici v tiskové kvalitě. Hledáme proto fotografy, vybavené digitálními kamerami, kteří by byli schopni na tomto úkolu s námi spolupracovat a přinášet prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství. |
18. 10. 2002
návrh předložený k veřejné diskuzi vznikajícím Učitelským odborovým klubemVe výzvě Učitelé, zvedněte hlavu! požadujeme kromě splnění 5 let starého vládního závazku, že učitelský plat bude odpovídat 130% průměrné mzdy v zemi, také zavedení kariérního řádu. Přestože se o něm už mluví několik let, ministerstvo školství dosud nepředložilo veřejnosti žádný konkrétní návrh, ke kterému by se mohla vyjádřit. Vypracovali jsme tedy návrh vlastní a předkládáme ho k posouzení všem učitelům. Předem děkujeme za všechny konstruktivní připomínky a návrhy, které by ho mohly dále vylepšit.
|
18. 10. 2002
V těchto dnech schválil parlament zákon o referendu o vstupu do Evropské unie.
Je to ovšem zákon o jednom jediném referendu. Je to zákon, který můžeme uvítat, neboť nám, občanům, konečně dává právo rozhodnout o sobě sami. Avšak je to zákon, kterým můžeme současně pohrdat, neboť nám toto právo přiznává jen pro tento jediný případ!
Toto je tiskové prohlášení Hnutí za přímou demokracii. |
18. 10. 2002
Karvinský okres, který se rozkládá na necelých třistapadesáti čtverečných kilometerch, patří k rozlohou k nejmenším, ale s více než 280 tisíci obyvatel k nejlidnatějším v rámci celé republiky. Nelze se proto divit, že se zde kumulují problémy, které jinde vystačí celému kraji. Po předvolebních problémech v největším městě okresu v Havířově, které vyplývají z toho, že město až do voleb zústane bez primátora, roste politické napětí i v Orlové. V těchto dnech předali lídři několika politických stran, které usilují znova o místa v zastupitelstvu města, novinářům text společného prohlášení v kterém reagují na články zveřejňované v místním občasníku "TRNem v oku". "Nesouhlasíme s neseriózními postupy redakce občasníku TRNem v oku uplatňovanými vůči některým členům rady či zastupitelstva, v posledních číslech zvláště proti místostarostovi města Orlové, PaedDr. Radislavu Mojžíškovi" uvádí v úvodu prohlášení. Ozývají se tak zřejmě na článek v šestém čísle tohoto občasníku v měnž byl místostarosta Mojžíšek(ODA) nařčen ze lhaní, pomluv a výslovně vyzván, aby se k předmětné záležitosti vyjádřil. "Když tak učinil, nebyl v rozporu s novinářskou etikou i slušností jeho článek v následném čísle uveřejněn, ale redakce naopak provedla to, že věty a odstavce vytržené z textu článku podrobila rozboru, který pochopitelně vyzněl zcela jinak než vlastní text článku, a to samozřejmě ve prospěch redakce," tvrdí autoři. Takovýto postup odsuzují, považují jej za nehorázný a nesouhlasí s ním. V závěru společného prohlášení, které podepsali Jaroslav Jurček (ODS), Rostislav Klíma (ODS), Radislav Mojžíšek (ODA), Vladimír Farana (Levý blok), Marie Pustelníková (KSČM), Bohumír Bobák (ČSSD) a Jiří Talík (ČSNS) uvádějí: "Je to o to více smutné, že členové redakční rady TRNem v oku jsou kandidáti volební strany, která nese název Hnutí za práva občanů a již nyní, v rámci předvolební kampaně, lidská práva hrubě porušují. Tento postup je vyvrcholením několikaměsíční lživé a pomlouvačné kampaně, nedůstojné slušných lidí, která má za cíl, prostřednictvím očerňování lidí, dopomoci k politické moci v Orlové těm, kteří TRNem v oku vydávají a financují. To, co vydavatelé TRNem v oku dělají, není politická soutěž. Od těchto metod i od lidí, kteří je praktikují, se distancujeme." |
18. 10. 2002
V několika příštích dnech proběhne pod názvem "Proč je NATO nebezpečné" přednáškové turné německého politologa Tobiase Pflüegera z Informačního střediska militarizace (IMI) v Tübingenu, autora knihy "Nový Bundeswehr".
Přednášky se budou konat na těchto místech: 20. října 2002, 16:00 - Infocafé, Sochařská 9, Praha 7 21. října 2002, 19:00 - Fakulta humanitních studií Západočeské univerzity, Sedláčkova 31, Plzeň, místnost 206 23. října 2002 - Vysoké Mýto (přesné místo a čas zatím není upřesněno) 24. října 2002, 18.00 - Fakulta sociálních studií, Gorkého 7, Brno Překlad zajištěn Kontakt: prednaska.nato@seznam.cz |
17. 10. 2002
Na 31. 10. 2002 vyzývá v Británii koalice "Zastavte válku" k celonárodnímu dni masových protestních akcí (pochody a protesty, semináře) včetně akcí občanské neposlušnosti (okupační stávky), které vyvrcholí v 18.00 masovou přímou akcí v centrech měst. 'Nenásilný odpor vůči vládě ukáže, že nemohou tvrdit, že jednají 'naším jménem', prohlásil aktivista Tony Benn z této koalice. Editor War Times ze San Francisca Bob Wing říká: 'Tony Blair může být jediným evropským spojencem presidenta Bushe v jeho kampani pro válku proti Iráku. Ale lidé Spojeného království mohutně dávají najevo svůj odpor vůči vynucené změně režimu.' Nedávné průzkumy veřejného mínění ukazují, že 70% britských občanů se staví proti tomu, aby se Britanie připojila k vojenské akci vedené Spojenými státy proti Iráku. 'Nejde jen o odpor vůči válečným plánům, tady vře rozhořčení', prohlásil Andrew Murray, předseda koalice 'Zastavte válku'. Minulé protiválečné demonstrace 28. 9., na které se sešlo na 350 000 lidí, se jako řečníci zúčastnili mimo jiné i bývalý člen parlamentu Tony Benn, starosta Londýna Ken Livingstone, bývalý vojenský inspektor OSN Scott Ritter a biskup z Bath a Wells. Charles Kennedy, lídr Liberálně demokratické strany Velké Británie (třetí největší politická strana v UK) odmítl při té příležitosti politiku USA jako "imperialistickou". Proti Blairově "irácké politice" protestují i funkcionáři a členové Labour Party, včetně poslanců. Poznámka JČ: Po útoku v Bali došlo tento týden k radikálnímu vzrůstu podpory britských občanů pro zásah vůči Iráku. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který provedla organizace ICM v pondělí pro deník Guardian (viz zde). V porovnání s minulým týdnem, kdy útok proti Iráku podporovalo 32 procent britských voličů, začátkem nynějšího týdne, po bombovém atentátu v Bali, tento útok podporovalo 42 procent britských voličů. Z tohoto průzkumu veřejného mínění také vyplývá, že více voličů nyní souhlasí s Tonym Blairem, že je nutno bojovat na dvou frontách, proti Iráku i proti al Qaedě. Jen každý třetí britský volič se domnívá, že Spojené státy a Británie boj proti terorismu zanedbaly tím, že se namísto na al Qaedu soustředily na Irák. |
17. 10. 2002
Mark Twain
Halasná malá hrstka - jako obvykle - bude volat po válce. Kazatelna bude - obezřele a opatrně - oponovat... ze začátku. Úžasná, velká, nechápavá většina národa si promne ospalé oči a bude se pokoušet pochopit, proč že musí být válka; a řekne vážně, upřímně a rozhořčeně "Je to nespravedlnost a nečestnost a není jí potřeba".
Potom začne ta hrstka vykřikovat hlasitěji. Pár slušných lidí na druhé straně bude argumentovat a uvádět důvody proti válce slovem i písmem a ze začátku jim bude dopřáno sluchu a bude se jim aplaudovat, ale to dlouho nepotrvá; ti halasní je překřičí a tak se bude počet protiválečného posluchačstva ztenčovat a ztrácet na popularitě. |
17. 10. 2002
Proč je na světě tolik hladu? Co s tím můžeme dělat? Abychom mohli odpovědět na tyto otázky musíme se odnaučit mnoho z toho, co nás učili. Pouze když se osvobodíme od pout široce sdílených mýtů, můžeme dosáhnout ke kořenům hladu a podívat se na to, jak s ním můžeme skoncovat. Skutečnými viníky hladu jsou ekonomika, která nedokáže nabídnout každému příležitost, a společnost, která staví ekonomickou zdatnost nad soucit. S autory tohoto textu můžete polemizovat, můžete s jejich argumenty nesouhlasit, vyvracet jim je či je zpochybňovat - anebo i vy můžete začít s mýty bojovat. Jak? to záleží na vás.
podle publikace World Hunger: 12 Myths, autorů Frances Moore Lappé, Joseph Collins a Peter Rosset, přeloženo z publikace Institute for Food and Development Policy Backgrounder, USA |
16. 10. 2002
Jak jsme informovali včera, Liga pro lidská práva varovala, že rozhodnutí Policie ČR (viz středeční prohlášení policejního prezidenta Jiřího Koláře) zabraňovat osobám ve vstupu do České republiky podle jakéhosi "mezinárodního seznamu nedůvěryhodných osob" je protizákonné, neboť mezinárodní právní řád neumožňuje vytváření takových seznamů.
Poslankyně Zuzka Rujbrová písemně interpelovala ministra vnitra Stanislava Grosse ohledně počítačové technologie, schopné identifikovat osoby podle obličeje, jaká se prý podle informací tisku, získaných právě z ministerstva vnitra, instaluje na českých hranicích. Odpověď, kterou od Grosse Rujbrová získala, připomíná anekdotu Vlasty Buriana o tom, jak se diskutuje s nebožtíkem. Jak se diskutuje s nebožtíkem? Strčí se roura do hrobu a mluví se do ní, tvrdí Vlasta Burian. Potíž je, že nebožtík neodpovídá. Stejně tak Stanislav Gross. Nebo spíš mluví o něčem jiném. Ze středečního parlamentního transkriptu přebíráme vystoupení Zuzky Rujbrové, jak nás na ně upozornil Pavel Barák (JČ). |
17. 10. 2002
To konstatoval dr. Jim Wayman, ředitel testovacího střediska biometriky na San Jose State University, jak informuje Online Security Focus. Wayman zdůrazňuje, že je známé už asi deset let, kde systém selhává, ale je obtížné vypracovat testovací protokoly ke zkouškám zranitelnosti tohoto systému. "Má-li být možné přejít od technických výsledků k reálnému světu, je nutno využít matematického modelovacího systému."
Wyman konstatuje, že přestože zůstávají testovací protokoly dosud nevyvinuty, do beometrikcých systémů se už nyní investují miliony dolarů. V systém především věří americká vláda. Podle Waymana má DARPA, Defence Advanced Research Projects Agency (Úřad pro obrané projekty pokročilého výzkumu, který je podřízen Pentagonu) k dispozici 42 milionů dolarů pro čtyřletý projekt, v jehož rámci mají vzniknout technologie pro identifikaci osob, jichž má být využíváno na amerických velvyslanectvích po celém světě. Úřad amerického ministra obrany také nedávno požadoval, aby byly vypracovány systémy pro automatické poznávání tváří, které dokáží najít určitou konkrétní tvář v rozsáhlejším davu. |
17. 10. 2002
Středeční kvalifikační zápas mezi Anglií a Makedonií pro evropské mistrovství se stal odrazovým můstkem pro velkou kampaň proti rasismu v evropském fotbalu. Aktivisté konstatují, že je odstartování kampaně nesmírně příhodné, vzhledem k tomu, že minulou sobotu se ve slovenském hlavním městě Bratislavě stali terčem hrubých rasistických útoků hráči anglického fotbalového týmu a posléze došlo k rasistickým útokům proti černošským hráčům anglických fotbalových družstev i jinde v Evropě.
Anglie stojí v čele týdnu akcí, které organizuje Kick It Out, protirasistická organizace, ve spolupráci s kampaní Fare, Football Against Racism in Europe. |
15. 10. 2002
Andrew K. Milton, The Rational Politician: Exploiting the Media in New Democracies. Aldershot, England a Brookfield. VT: Ashgate, 2000, 197 stran
Neexistuje příliš mnoho odborné literatury, která by se zabývala rolí sdělovacích prostředků při přechodu někdejších autoritářských zemí k demokracii, míní Laura Belinová v recenzi výše zmíněné knihy na stránkách Transitions Online. Právě proto je Miltonova kniha cenná. Milton argumentuje, že vytváření nových institucí, včetně tvorby zákonů pro pluralitní, demokratické volby, je úplně odlišný proces než je restrukturalizace existujících institucí, včetně sdělovacích prostředků. Na to, aby se staly demokratickými, vyžadují mnohé existující instituce rozsáhlé reformy. Avšak když politikové vyjednávají ohledně demokratických procedur, věnují jen málo pozornosti už existujícím institucím a zabývají se především vytvářením nových institucí. A vytvořit zákony a pravidla pro demokratické volby je pro politiky přirozeně důležitější než rozhodovat o tom, jak by měly fungovat sdělovací prostředky.Přitom během období tzv. "demokratického mezivládí", tj. v době, kterou Milton definuje jako "období mezi prvním schválením demokratických principů a prvotní realizací těchto principů" spolu sdělovací prostředky navzájem dál spolupracují, což vede k zakonzervování existujících vztahů a vzorců chování. Mnoho autorů poznamenává, že ve střední Evropě užívají politikové z opačných politických táborů, když jsou u moci, obdobných metod jak ovládat sdělovací prostředky. Miltonovi vysvětluje teorie o racionální volbě a organizační analýza, proč se oficiální politika vůči sdělovacím prostředkům i chování sdělovacích prostředků změnily od pádu komunismu tak málo. Milton poukazuje na to, že racionální politikové, kteří ovládají instituce, sloužící jejich kariérním zájmům, nebudou usilovat o reformu těchto institucí. Tento článek vyšel včera v důsledku technické chyby v neúplné verzi, omlouváme se, chybu jsme napravili. |
15. 10. 2002
V současné době probíhá ve Spojených státech debata o účelu a smyslu novinářských škol, informoval na fóru BlueEar.com Jay Rosen. Diskutuje se zejména o těchto otázkách: K čemu jsou novinářské školy? Na co je máme, vzhledem k tomu, že se člověk může stát novinářem i jinak? Je skutečně důležité vychovávat na školách "budoucí novináře"? Anebo se těmto lidem poskytuje vzdělání pro svět, kde je novinářská práce jen určitou jeho součástí? Co je špatného na nynějších vysokoškolských kursech v USA, vychovávajících novináře?
Do určité míry, poznamenává autor, odrážejí tyto debaty obdobné diskuse ohledně pedagogických fakult, a pravděpodobně i ohledně jiných oborů. Celou diskusi vyvolal Lee Bollinger, nový prezident Columbia University, který suspendoval hledání nového děkana pro tamější školu žurnalismu, dokud její fakulta (a sám Bollinger) nebudou schopni definovat, co by měla tato elitní škola vlastně dělat - v globalizujícím se světě, plném informací, jsou totiž problémy demokracie přímo spojeny s problémy sdělovacích prostředků. Rosen pokračuje: |
16. 10. 2002
Všechny katedry žurnalistiky se musejí zbavit veškerých vazeb na PR a reklamní agentury - hrozí totiž nebezpečí kontaminace. Všeobecně vzato, pracovníci PR a reklamních agentur jsou nepřáteli novinářů, s výjimkou případů, kdy pracují pro vaše noviny, v kterémžto případě jsou přímými nepřáteli vašich novin.
Jenže novinářská práce závisí na lidech bez kvalifikace, na propadlících, na outsiderech, na diletantech, na frustrovaných právnících, na otevřených alkoholicích - a ano, na psychopatech s tvůrčími schopnostmi - má-li si zachovat krev a energii. Také bych od studentů žurnalistiky vyžadoval, aby usedli na tvrdou židli a ke klávesnici (ale nikoliv k počítači, nýbrž k psacímu stroji, aby texty nemohli počítačem zkopírovat) a opsali vlastnoručně několik velkých klasických žurnalistických děl, aby se 1. naučili rytmu a stylu významných žurnalistických textů (v ČR by stačilo opsat komentáře např. Ferdinanda Peroutky, nebo eseje Josefa Škvoreckého či Josefa Jedličky, mnoho velkých novinářů v současné době nemáme, pozn. JČ) 2. a aby si uvědomili, jak únavnou prací je skutečná novinařina. Když psal kdysi známý americký novinář A. J. Liebling ve svých memoárech o svém studiu na žurnalistické škole Columbia University, dal té kapitole nadpis "Jak se nenaučit nic," napsal Jack Shafer v časopise Slate a pokračoval: |
17. 10. 2002
Mediální hry je možné hrát při menších rizicích summitu, tedy riziku jeho narušení ze strany demonstrantů. Na to se zřejmě bezpečnostní složky zaměřují nejvíce, protože na rozdíl od daleko závažnější hrozby teroristického útoku, s tím mají své zkušenosti a někdy navyřízené účty. To bude zajisté také zajímavá zkouška.
Před dvěma lety, v průběhu zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, Praha zažila něco, nač do té doby nebyla zvyklá. Profesionální demonstranti táhli uliceme a rozbíjeli, co jim přišlo do cesty. Proti nim stála naprosto neprofesionální česká policie, která na ně často hleděla stejně překvapeně jako Pražané. Demonstranti také na několika místech zahnali policii na útěk. O to více se pak policie realizovala tam, kde na ni útok nehrozil. Se značnou brutalitou zasahovala proti nenásilným demonstrantům a šikanovala i náhodné kolemjdoucí. Sám mám na tuto dobu osobitou vzpomínku, kdy jsem se ocitl v davu, zcela nesmyslně uzavřeném v ulici po obou stranách policejním kordónem po vzoru Národní třídy z roku 1989. |
16. 10. 2002
V tiskové zprávě ČTK z úterý 15. 10. uvedli zástupci policie a ministerstva vnitra několik nepravdivých informací týkajících se zasedání NATO, které si program Občanských právních hlídek Ligy lidských práv dovoluje uvést na pravou míru:
Toto je tisková zpráva Občanských právních hlídek |
17. 10. 2002
Sociální demokraté vybrali své předkandidáty na funkci presidenta ČR: Jaroslava Bureše, Otakara Motejla, Martina Potůčka a Miloše Zemana. O tomto "osobitém" referendu, jak je označil Petr Pithart v nedělní Šponě na ČT1, se zatím moc neví.
Snad jen to, že půjde o gulášek, do kterého nezávazně nasype koření kdokoli, kdož bude chtít. První navržená cesta je prostřednictvím kupónu zveřejněného v inzertních částech vybraných deníků. To je ovšem příliš primitivní a nekoresponduje s duchem doby. Vzhledem k novátorské povaze celé akce proto nelze později vyloučit ani SMS, email, internet, a pro chudé (kteří nemají na počítač ani noviny), budou jistě otevřeny ve stanovených hodinách kanceláře stranických buněk ČSSD. |
1. 10. 2002
Občanské sdružení Britské listy (OSBL) děkuje sponzorům, kteří na nás ani v tomto složitém období nezanevřeli a i nadále poskytovali prostředky na udržení chodu Britských listů.
Budeme vděční za každý drobný příspěvek, který je možno zaslat na účet č.: 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s. Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1. Variabilní symbol pro příspěvky 2002 (ti, po nichž chce banka konstantní symbol, mohou použít 0558).Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu. Všichni spolupracovníci Britských listů pracují pro časopis bezplatně; dotují časopis podstatným pracovním popř. i finančním nasazením z vlastní kapsy. V rámci plnění slibu, že o stavu hospodaření Vás budeme pravidelně informovat, předkládáme přehled o hospodaření OSBL za září 2002. |
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
20. 10. 2002 | Praha ruší jízdní pruhy pro autobusy! | ||
18. 10. 2002 | Zákon tvrdé ruky aneb konec demokratů v Čechách | Štěpán Kotrba | |
18. 10. 2002 | CIA vydala varování před masakrem v Bali, ale americké ministerstvo zahraničí nereagovalo | ||
18. 10. 2002 | Kariérní řád pro učitele | Radek Sárközi | |
17. 10. 2002 | Vítězství halasné malé hrstky | Mark Twain | |
17. 10. 2002 | 12 mýtů o hladu ve světě | ||
17. 10. 2002 | "Biometrika dosud není spolehlivá a je obtížné ji testovat" | ||
17. 10. 2002 | Fond národního majetku udělil zakázku na 3 mld Kč bez výběrového řízení | ||
17. 10. 2002 | Bramboračka není bujabéza, ale je naše. Česká! | Josef Trnka | |
17. 10. 2002 | Jak se budou chovat média a policie během summitu NATO | Radko Kubičko |
Útok na USA, Afghánistán, Irák | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
18. 10. 2002 | Měl by být svržen Saddám Husajn? | Jan Čulík | |
16. 10. 2002 | Bude po masakru v Bali dalším terčem Británie? | ||
16. 10. 2002 | Masakr v Bali musí znamenat, že se skoncuje s válkou proti Iráku | ||
9. 10. 2002 | Amerika: národ, který nechce jít do války | ||
8. 10. 2002 | Američané se už osm let snaží zabránit řešení irácké krize | ||
7. 10. 2002 | Klíčovým faktorem při jednání Rady bezpečnosti o Iráku je ropa | ||
7. 10. 2002 | Afghánistán: rok po zahájení války | ||
7. 10. 2002 | Irák: Je to peklo: pohřbívají tam lidi zaživa pod asfalt | ||
4. 10. 2002 | Válka v Iráku: Cílem je globální nadvláda USA | ||
3. 10. 2002 | Bush: "Jdeme do války jen tehdy, je-li to nutné v zájmu bezpečnosti a spravedlnosti" |
Povodně a změna klimatu | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
19. 9. 2002 | Co chcete vědět o ochranném systému metra a bojíte se zeptat | ||
16. 9. 2002 | IBC Pobřežní: Libor Ambrozek svým způsobem uspokojil Jaromíra Kohlíčka | Štěpán Kotrba | |
12. 9. 2002 | Akademicky trvalá udržitelnost | Topí Pigula | |
11. 9. 2002 | Co vlastně znamenaly nedávné záplavy | Eugen Haičman | |
11. 9. 2002 | Obavy se potvrdily: Dioxiny ze Spolany jsou v Labi | ||
9. 9. 2002 | Poučíme se? Tři katastrofální selhání českých vodohospodářů a nejen jich | Jan Zeman | |
9. 9. 2002 | Pražské metro: Subterra čerpá tam, kam ji poslalo město Praha | Štěpán Kotrba, Radek Mokrý | |
6. 9. 2002 | Spolana: Místo seriózní odpovědi přišla snaha o diskreditaci | Štěpán Kotrba | |
5. 9. 2002 | Spolaně během unikly během povodní i další chemické látky z odpadních vod a jímek... | Štěpán Kotrba |
Hana Marvanová, zvýšení daní a vládní "krize" | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
20. 9. 2002 | Opoziční smlouva o pozice | Štěpán Kotrba | |
19. 9. 2002 | Poklad na Stříbrném jezeře, aneb otázka cti | Jaroslav Pour | |
19. 9. 2002 | Marvanová: Poslušnost nebo padáka? | Roman Kočí | |
18. 9. 2002 | O dětinskosti a dětech v saku a kravatě | Josef Trnka | |
18. 9. 2002 | Pohádka o drsném prezidentovi a rozbředlém Špidlovi | Štěpán Kotrba | |
17. 9. 2002 | Labouristický rebel zaútočil na "všiváka" Blaira: Jak britská vláda udržuje v parlamentě mezi poslanci disciplínu | ||
17. 9. 2002 | Bez prezidenta to Špidla neumí, Zeman se mezitím na chalupě směje... | Štěpán Kotrba | |
17. 9. 2002 | Unionisté, proberte se | Ivan Turnovec | |
17. 9. 2002 | Hana Marvanová - infantilní infantka? | Darek Štalmach | |
16. 9. 2002 | Proč jedná Hana Marvanová ve prospěch KSČM? | Jan Čulík |
Slonková, Srba a korupce | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
14. 10. 2002 | Stojí Slonková o věrohodného darebáka? | Karel Mašita | |
11. 9. 2002 | Referují Britské listy a MFD o kampani proti Kavanovi objektivně? | Jan Čulík | |
9. 9. 2002 | Pyrrhovo vítězství Vladimíra Špidly | Zdeněk Jemelík | |
6. 9. 2002 | Fiasko MFD: Obvinění Karla Srby začíná vypadat nejistě, tak MFD organizuje novou skandalizační kampaň | Štěpán Kotrba, Jan Čulík | |
22. 8. 2002 | Velká Británie: Média přísně respektují potřeby policejního vyšetřování | Jan Čulík | |
7. 8. 2002 | Spektakulárně parlamentní konec vojenské špionáže v Čechách | Štěpán Kotrba | |
7. 8. 2002 | První rozkol v koaličním hlasování | Karel Mašita | |
5. 8. 2002 | Pozoruhodné nové obvinění Karla Srby | Karel Mašita | |
30. 7. 2002 | Pěkně obsazená komedie | Vladimír Bernard |
Genderová nerovnost ve společnosti | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
2. 10. 2002 | Ženy v Iráku jsou svobodnější než v jiných arabských zemích | ||
29. 9. 2002 | Feminismus - zbraň ženské emancipace | Jean Bethke Elshtain | |
23. 9. 2002 | Feminismus jako "mediální bublina" | Eva Presová | |
22. 9. 2002 | Británie: další smrt malého dítěte, další selhání sociálních služeb | ||
17. 9. 2002 | Nečisté kšeftovanie s právami žien | Lubomír Sedláčik | |
16. 9. 2002 | Prostitutky: jsou terčem obrovské míry násilí | ||
5. 9. 2002 | "Ale já nejsem žádná feministka" | Jan Čulík | |
28. 8. 2002 | Postavení žen | Vojtěch Polák | |
19. 8. 2002 | Velká Británie: Velký růst domácího násilí - a co v ČR? | ||
18. 8. 2002 | Domácí násilí: jak se tento problém snaží řešit v Británii |
Školství | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
11. 10. 2002 | NATOidní normalizace? Účast na politickém školení je zase povinná... | Václav Votruba | |
9. 10. 2002 | Škola včera, dnes... a možná ještě zítra | Darius Nosreti | |
23. 9. 2002 | Skandál se známkováním britských maturit | ||
3. 9. 2002 | Učitelé, zvedněte hlavu! Výzva k vyhlášení stávky | ||
2. 9. 2002 | Klubko zmijí aneb zneprůhlednění veřejné zakázky MŠMT na školení ICT koordinátorů |
Jan Wagner | |
30. 8. 2002 | Učitelé nemohou hradit škody po povodních ze svých platů | Radek Sárközi | |
8. 8. 2002 | Kritické myšlení | ||
3. 7. 2002 | Vysvědčením se nemají děti trápit | Pavel Bráborec | |
20. 6. 2002 | Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství | ||
13. 6. 2002 | Agresivní lidé mají velký strach |
Sdělovací prostředky | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
20. 9. 2002 | Programovým komorníkům v České televizi | Vítězslav Čížek | |
18. 9. 2002 | Jaké byly včerejší Události v České televizi? | Jan Čulík | |
17. 9. 2002 | "Nová" Česká televize | Fabiano Golgo | |
17. 9. 2002 | Britská vláda vynucuje od nového digitálního televizního okruhu přísné programové podmínky | ||
16. 9. 2002 | Skandál v BBC? | Jan Čulík | |
23. 8. 2002 | Monitor Jana Paula: Česká televize se lepšila postupně | Jan Paul | |
22. 8. 2002 | Digitální média veřejné služby II - příprava digitální televize | Zdeněk Duspiva | |
15. 8. 2002 | Tragický Klepetko | Filip Rožánek | |
15. 8. 2002 | Dobrá Markéta Fialová | ||
14. 8. 2002 | Monitor Jana Paula: Povodňový pragocentrismus České televize? | Jan Paul |