26. 8. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 8. 2003
Důvody, proč se jen málo lidí identifikuje jako Romové, jsou do určité míry spekulativní. Těmito důvody může být:
  1. Že není povinné vyplňovat tuto kolonku v registračním dotazníku
  2. Že mnoho těch osob, kdo se neoznačují za Romy, je méně integrováno do české společnosti. Národní totožnost, na niž se ptá dotazník, nemá nic společného s národností dané osoby. Drtivá většina Romů tomuto výrazu nerozumí.

Přinášíme - exkluzivně - záznam z diskuse delegace České republiky při zasedání Výboru OSN pro odstranění diskriminace, které se konalo v Ženevě dne 22. srpna 2003. Debata se týkala především romské problematiky. Pozoruhodné jsou zejména odpovědi českých zástupců na otázky členů výboru OSN.

Sloupek

Pozoruhodnou statistiku přinesly včera Lidové noviny, ZDE. Podle údajů statistického úřadu Eurostat přišlo v roce 2000 v postkomunistických zemích, kde žije 75 milionů obyvatel a jezdí 20,5 milionu automobilů, při dopravních nehodách o život 11 373 lidí. V Německu s 83 miliony obyvateli a 43,5 miliony aut, bylo na silnicích zabito skoro o čtyři tisíce lidí méně. V Británii připadá na sto tisíc obyvatel ročně 5,6 úmrtí při dopravních nehodách. V Polsku je to 16,3 v Lotyšsku 24,7, v Česku 15.

Lidové noviny citují jednoho policistu, že ten radikální rozdíl bude asi tím, že na Západě lidi dodržují zákony, na Východě se naopak pyšní tím, že je nedodržují. Přesně to tak asi nebude: jen málokdo v Británii např. dodržuje na dálnici celostátní rychlostní limit 70 mil/hod (112 km/hod), většina lidí jezdí tak 130 km/hod. Avšak je fakt, že lidi v Británii jezdí o něco přiměřeněji a rozumněji.

Jinak, samozřejmě, v Británii nyní vládne na silnicích a dálnicích teror formou častých automatických, pevně instalovaných kamer, které snímají řidiče, kteří výrazněji překročí rychlostní limit.

I v Británii jistě platí známé rčení, že módní či sportovní auto bývá "prodloužením řidičových genitálií" (an extension of the driver's prick) jenže na rozdíl od východoevropských řidičů to řidiči západoevropští zjevně neberou zas až tak vážně.

Třeba je to tím, že sociální rozdíly jsou v západoevropských zemích už dlouhodobě, pevně dané, a tak se bohatý člověk nemusí zas na chudší na silnicích tolik vytahovat, aby dokázal, že je něco extra -- jeho společenský status je už etablovaný, anebo naopak -- třeba v podvratné Británii -- si před ním lidi stejně tolik nesedají na zadek.

Úmrtnost na silnicích je jistě sociální jev: bude tím méně mrtvých lidí, čím méně bude osob, které si musejí odstraňovat svůj komplex rychlou jízdou v drahém autě, aby si dokázali, že jsou úspěšní, silní, dokonalí...

26. 8. 2003
Jakmile se jednou zamilujete, mělo by být nemožné ztratit svou lásku k Americe. Kdo by mohl ztratit lásku k tomu newyorskému návalu adrenalínu, anebo k rachocení vlaku číslo 7, který jeden na železných podstavcích z Manahttanu až do Queens skrze vůně a zvuky 160 rodných jazyků? Kdo by mohl přestat milovat onu obrovskou poušť, když šeříkový úsvit zastře hvězdné konstelace na její obrovské obloze? Kdo by mohl přestat milovat onen svalnatý průmysl amerického pravého hlavního města, Chicaga, "města velkých ramen", jak ho popsal básník Carl Sandburg?

Ed Vulliamy, známý a mezinárodními cenami zahrnutý reportér listů Guardian a Observer, opouští nyní po šesti letech Spojené státy, "zraněný a agresivní národ" -- a nerad přiznává, že přestal milovat národ, na který kdysi pohlížel s úctou a láskou. Shrnujeme.

26. 8. 2003
Pane Čulíku,

jen dvě drobné poznámky k vašemu dnešnímu sloupku ZDE, píše Vojtěch Polák:

26. 8. 2003

Statistické údaje se dají interpretovat různě, každý si v nich najde to svoje, míní Tom Fuk v reakci na tento článek, ZDE. Vy byste možná udělal lépe, kdybyste zveřejnil odkaz na statistiky za rok 2002 ZDE , aby si každý udělal svůj úsudek o nehodovosti u nás, než abyste rozvíjel teorie o zakomplexovaných "úspěšných boháčích" zabíjejících na našich silnicích lidi silnými sportovními auty.

Ty statistiky například ukazují, že silné luxusní vozy, které mají objem motoru více než 2 litry zavinily úmrtí 192 lidí, což je 22,1% mrtvých. Naproti tomu vozy s objemem 1,1 až 1,4 litru zavinily 354 mrtvých, což je 40,6%. Možná máte pravdu, že za těmi mrtvými jsou něčí komplexy. Ale ve většině případů to jsou komplexy "obyčejných průměrných lidí" s průměrnými auty.

26. 8. 2003

V reakci na úvodník píše Tom Fuk ZDE, že "luxusní " vozy způsobily jen 192 úmrtí, zatímco malé vozy celých 354, poznamenává Aleš Novák a pokračuje: V takové statistice ovšem je důležité zohlednit celkový počet malých vozů ve srovnání s počtem luxusních silných automobilů. Pak je samozřejmě uvedený údaj naprosto alarmující... Existuje nějaký koeficient "nehodovost na tisíc aut dané kategorie" ?

26. 8. 2003
Eva Hahnová, Hans Henning Hahn
Současné česko-německé a česko-rakouské vztahy netrpí žádnou chronickou chorobou, jak by se mohlo čas od času zdát povrchnímu pozorovateli či jak se nám někteří odborníci snaží namlouvat. Existuje totiž pouze jedno jediné problematické téma, které tyto vztahy zatěžuje: odsun německy mluvícího obyvatelstva z poválečného Československa.

Publikujeme laskavostí vulgo.net

26. 8. 2003
"T.G. Masaryk - zasloužil se o stát," zní zákon, přijatý 21.2.1930 jako dárek ke státníkovým osmdesátinám. Lze se nad ním rozpakovat. Účelem zákonů je výkon vlády a ne deklarace názorů, interpretace dějin či projevy devótnosti. Legislativní smysl lze spatřovat nejvýše v tom, že pochybnosti o zásluhách TGM o ČSR vyhlašuje za protizákonné. Ovšem nikdo, včetně jeho nejzarputilejších kritiků doma i v zahraničí je nikdy nevznášel, takže alespoň jeho obsah dodnes vyjadřuje všeobecný konsensus.
26. 8. 2003
Markéta Brousková
I pojmy se mohou proměnit v noční můru. A jsou-li dostatečně triviální třeba i v gilotinu nebo v oprátku. Záleží na poměrech. Postsocialističtí občané již patrně tuší, kam mířím. V tomto ohledu se nemá důchodce Ted Honderich, bývalý profesor filosofie na University College of London, opravdu čeho obávat. A naštěstí nežije v Německu, nýbrž v poklidném anglickém městečku. Kdyby byl cynik, zamnul by si ruce a spokojeně řekl: "Jen houšť a větší kapky !"

Publikujeme laskavostí vulgo.net

25. 8. 2003

S menší, ale stále značnou -- mírou pravděpodobnosti lze také předpokládat, že na tuto stanici přechází z dřívější stanice představa, že jde o názorově dosti vyhraněné vysílání, pro něž je charakteristická inklinace k liberálně-konzervativním postojům, pozitivní orientace na postoje a názory projevující se v euroatlantských strukturách, ostražitost vůči sociálně-solidarizujícím politickým postojům a ostře emocionálně odmítavý vztah k období poválečného totalitárního režimu a ke všem jevům, které lze vyložit jako důsledek tohoto režimu.

Centrum mediálních studií CEMES, přidružená to výroba fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, konečně publikovalo na svých stránkách studii o ČRo 6, vypracovanou pro Radu Českého rozhlasu, ZDE. Je to studie opatrná a do určité míry mnohomluvná.

25. 8. 2003
Andrew Gilligan, reportér BBC, který se v Británii octl v ohnisku kontroverze ohledně iráckých zbraní hromadného ničení, předložil novou svědeckou výpověď soudnímu vyšetřování smrti dr. Davida Kellyho ve snaze neutralizovat škody, které způsobil odesláním kontroverzního emailu.

Šéfové BBC zuří vzhledem k tomu, že minulý týden vyšlo najevo při soudním vyšetřování smrti dr. Kellyho, že reportér Gilligan informoval dva poslance britské Dolní sněmovny emailem, že dr. Kelly byl zdrojem reportáže jeho kolegyně, televizní reportérky Susan Wattsové.

26. 8. 2003
Greg Dyke, generální ředitel BBC, varoval na výročním Edinburském televizním festivalu, který je vždy v srpnu příležitostí k zintenzivněné mediální debatě, že pokud britská vláda nezasáhne, aby se britská komerční televize ITV úplně nerozložila jako televizní stanice veřejné služby, zbude na scéně pouze BBC, která bude muset vést osamocenou bitvu proti mediálnímu impériu Ruperta Murdocha a jeho BSkyB.
26. 8. 2003
Dne 1.9.2003 se bude v Evropském parlamentu projednávat návrh zákona, který by v Evropské unii legalizoval softwarové patenty, píše Michal Růžička. Jelikož je legalizace softwarových patentů velká hrozba otevřenému software, koná se 27.8.2003 v Bruselu demonstrace proti softwarovým patentům v Evropské unii ZDE.

GNU a public domain - prostor pro lidi TÉMA BL

Marlboro Man
25. 8. 2003
Marc Fritsch, mluvčí firmy Philip Morris, uvedl: "Už jsme začali vyrábět nové krabičky. Žádné bezpečné cigarety neexistují. Lidi by neměli předpokládat, že název, že je cigareta "lehká" či "jemná" znamená, že jsou ty cigarety pro ně bezpečnější."

Cigarety značky "Marlboro Light", a všechny ostatní cigarety, které tvrdí, že jsou méně škodlivé ("mild", "light", "low tar") budou podle nových zákonů Evropské unie od příštího měsíce zakázány. Firma Philip Morris International potvrdila, že přestává vyrábět Marlboro Lights a bude nadále prodávat všechny cigarety jednoduše pod značkou "Marlboro".

25. 8. 2003

Monitor Jana Paula

Šéfredaktor BL se v článku Dlouhonohá "dokonale opálená" blondýna a PR pro krachujícího Fischera ZDE ptá, kde je v dnešní České republice hranice, za kterou se člověk už nebude ochoten osobně zostudit a novináři mezi sebou nebudou dobrovolně a nadšeně soutěžit o to, kdo je horší. Zmínil opět palčivé téma "krize médií", jež u nás podle mého názoru souvisí se změnou klimatu po roce 1989.
22. 8. 2003
(reakce na článek J.Čulíka v BL 21.8.2003 k 21.8.1968) ZDE

"Už nikdy nedopustit, aby ze zoufalých občanů, bránících vlastními těly poslední zbytky ideálů, tekla na pražskou dlažbu krev pod ranami obušků jejich spoluobčanů - kolaborantů, cynických pragmatiků a oportunistických architektů svých kariér," píše autor (citace M.Jurzy) ve svém článku proloženě, protože to je důležité.

Zoufalých občanů, tanků, ideálů, dlažby a obušků je od té doby POŘÁD STEJNĚ -- NE-LI POŘÁD VÍCE.

25. 8. 2003
Celá konstrukce postavení poškozeného, popř. oznamovatele, v trestním řízení sleduje nesprávné cíle: zjednodušení úkolů orgánů činných v trestním řízení na úkor kvality jejich práce, jejich větší pohodlí, a omezení možností poškozených zdržovat orgány připomínkami k řízení. To všechno jsou ale cíle tak sporné hodnoty, že nelze jejich přijetím ospravedlnit ztížení přístupu obětí trestné činnosti ke spravedlnosti.
25. 8. 2003
Fabiano Golgo upřesňuje spekulace o připravovaném vydávání časopisu Newsweek, jak vyšly v Mediáři Miloše Čermáka ZDE.
4. 8. 2003

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

V červenci 2003 obdrželo Občanské sdružení Britské listy od čtenářských sponzorů celkem 7260,00 Kč. Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
26. 8. 2003 Čím jsem "úspěšnější", tím víc mrtvých Jan  Čulík
26. 8. 2003 ČR v OSN: Do knihoven byly rozdány knihy proti rasismu   
26. 8. 2003 Je možné ztratit lásku k Americe?   
26. 8. 2003 O svobodě projevu v Německu: Já přece nejsem antisemita Markéta  Brousková
26. 8. 2003 O Češích, jejich sousedech a odsunu Hans Henning Hahn, Eva Hahnová
26. 8. 2003 Edvard Beneš - zasloužil se o stát Přemysl  Janýr
25. 8. 2003 "Stát jsme my" a české trestní řízení Zdeněk  Jemelík
25. 8. 2003 Česká média jako zábavní podnik Jan  Paul
25. 8. 2003 EU zakázala "lehké" cigarety   

21. srpen 1968 RSS 2.0      Historie >
22. 8. 2003 O mentalitě svlačce a mentalitě bolševníku Jaroslav  Pour
21. 8. 2003 Poučení z krizového vývoje - dvacáté první srpny a přítomnost Michal  Jurza
21. 8. 2003 O mentalitě svlačce Jan  Čulík
21. 8. 2003 Proč se mlčí o občanském odporu ze srpna 1969? Karel  Mašita
20. 8. 2003 Okupácia 1968: KSS je hlboko zakotvená vo svojej minulosti Juraj  Marušiak
11. 8. 2003 Nedožitých 55 let Jana Palacha Jaroslava  Čajová
14. 7. 2003 1968 Přemysl  Janýr
4. 6. 2003 Konec českých dějin? Mojmír  Babáček
24. 4. 2003 Lidství na skřipci Jan  Čulík
2. 4. 2003 Rytí záhonu Jaroslav  Hutka

ČRo 6 a někdejší Svobodná Evropa RSS 2.0      Historie >
25. 8. 2003 Zpráva CEMESu o ČRo 6 pro Radu Českého rozhlasu Jan  Čulík
21. 8. 2003 Facka zprava aneb štěkání podle Jemelky Štěpán  Kotrba
20. 8. 2003 Proč nepíše Jan Urban jako američtí novináři Jan  Čulík
18. 8. 2003 Kolik peněz si může ještě dovolit Český rozhlas vyhodit "do éteru" Štěpán  Kotrba
18. 8. 2003 ČRo 6 - tažný kůň s klapkami na očích, který zatáčí pouze vpravo Štěpán  Kotrba
28. 7. 2003 O cestě Jana Urbana do Iráku Jan  Čulík
18. 7. 2003 Komentář kontra zpravodajství Jan  Maršák
18. 7. 2003 RFE/RL: Stěhovat se nebudeme, nebudeme a nebudeme Štěpán  Kotrba
16. 7. 2003 Jak Jan Urban ve veřejnoprávním rozhlase šíří propagandu ve prospěch Bushovy vlády Jan  Čulík
16. 7. 2003 Stane se ČRo 6 stejně promarněnou šancí, jakou bylo "Rádio Svobodná Evropa"? Jan  Čulík

BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku RSS 2.0      Historie >
25. 8. 2003 Reportér Gilligan prozradil Kellyho poslancům   
23. 8. 2003 Vyšetřování smrti dr. Kellyho zveřejnilo tisíce důvěrných dokumentů   
22. 8. 2003 Dr. Kelly měl pocit, že zradil své irácké přátele   
21. 8. 2003 Dr. David Kelly předpověděl svou smrt v lese   
20. 8. 2003 Alastair Campbell popřel, že zdramatizoval vládní zprávu o Iráku   
19. 8. 2003 Aféra David Kelly: Šéf Blairova štábu varoval, že "Saddám není hrozbou"   
18. 8. 2003 Aféra David Kelly a falešné důvody pro útok na Irák -- shrnutí první etapy vyšetřování   
18. 8. 2003 Aféra Kelly: Po prvním týdnu vyšetřování prohrávají všichni   
15. 8. 2003 Blair donutil Kellyho podrobit se druhému výslechu   
14. 8. 2003 Wattsová: "Kelly neobvinil Campbella"   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
26. 8. 2003 Je možné ztratit lásku k Americe?   
22. 8. 2003 Co je americký neokonzervatismus?   
13. 6. 2003 Rumsfeld kritizoval belgické soudy   
2. 6. 2003 Paranoja Radovan  Geist
15. 5. 2003 Ropa a stratégia: K politickej ekonómii ohlásenej vojny Michael  Ehrke
12. 5. 2003 O motivaci útoku na Irák   
30. 4. 2003 Vyslanci virtuální reality v Iráku Mojmír  Babáček
30. 4. 2003 Konec NATO právě začal - začala vznikat evropská armáda Štěpán  Kotrba
25. 4. 2003 Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! Petr  Baubín, Štěpán Kotrba

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
23. 8. 2003 Vyšetřování smrti dr. Kellyho zveřejnilo tisíce důvěrných dokumentů   
22. 8. 2003 Co je americký neokonzervatismus?   
22. 8. 2003 Irák a Američané: "okupační armády nejsou nikdy považovány za osvoboditele"   
22. 8. 2003 Irák není druhý Vietnam, ale Američané potřebují víc vojáků   
22. 8. 2003 Dr. Kelly měl pocit, že zradil své irácké přátele   
21. 8. 2003 Útok na OSN v Bagdádu: Hrst názorů ze světového tisku   
20. 8. 2003 Vojna v Iraku sa oficiálne skončila, ale casus belli sa iba hladá... Daniel  Krajcer
19. 8. 2003 Aféra David Kelly: Šéf Blairova štábu varoval, že "Saddám není hrozbou"   
15. 8. 2003 Americké "lidské štíty" čelí v USA 12 letům vězení a pokutě jednoho milionu dolarů   
14. 8. 2003 Kelly: "Bylo to celé černobílé"   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
15. 8. 2003 Odmítání interrupcí - žádný pokrok od roku 1588 Anna  Čurdová
30. 7. 2003 Interrupce - odrhovačka o vraždě neviňátek Anna  Čurdová
10. 7. 2003 Plávajúca potratová klinika Sylvia  Porubänová
4. 7. 2003 Ústav pro čistotu rasy Robert  Pokorný
2. 7. 2003 Interrupce ano, nebo ne? Josef  Veger
23. 6. 2003 Designer babies: Potřebujeme nový morální kompas   
6. 6. 2003 Stoupenci potratů zaznamenali v USA porážku   
4. 6. 2003 Milujte se a nemnožte se Dominik  Lukeš
26. 5. 2003 V Kolíně nad Rýnem se konala feministická konference   
15. 5. 2003 Očakávané rozhodnutie slovenského Ústavného súdu o umelom prerušení tehotenstva a jeho možné dôsledky Ladislav  Orosz

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2003 Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka Jaroslava  Čajová
7. 7. 2003 Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí Petr  Fiala
27. 6. 2003 Wow, Viewegh! Petr  Fiala
18. 6. 2003 Dousková je červená knihovna Jiří  Škuba
17. 6. 2003 Maminka Irena  Dousková
17. 6. 2003 Mother Irena  Dousková
17. 6. 2003 Ještě jednou Irena Dousková Jan  Čulík
16. 6. 2003 O tom, jak život uplývá mezi prsty Jan  Čulík
16. 6. 2003 Doktor Kott přemítá Irena  Dousková
13. 6. 2003 Šlendrián v BL je snad horší než SARS Petr  Fiala