14. 7. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
George Soros
14. 7. 2003

Byl jsem vždy pro odstranění Saddama Husseina, který byl v důsledku svých chemických a biologických zbraní mnohem nebezpečnějším diktátorem než Miloševič. Přesto hluboce nesouhlasím s Bushovou politikou, nejen v Iráku, ale vůbec, argumentuje George Soros v článku, který vyšel v časopise American Prospect v červnu 2003.

Sloupek

Na rohu Maiselovy ulice v Praze na Starém Městě se právě koná malá výstava fotografií z loňských srpnových povodních v Praze pod názvem "Jak to bylo". Za třicet korun můžete shlédnout, odhaduji, celkem asi třicet barevných zvětšenin.

Fotografie to jsou dobré, kompozičně i technicky, ale je zjevné, že nejdůležitější je na nich fotografovaný materiál - to, co se v Praze loni v srpnu událo. Fotografie nejsou ani tak vynikající v důsledku zvláštní fotografovy stylizace - i když základní technickou i fotografickou kompetenci přirozeně mají, ta je snad u profesionálních fotografů samozřejmá. Avšak realita povodní byla natolik silná, že se, zdá se mi, na těchto dokumentárních snímcích projevuje především ona, méně už individuální přístup jednotlivých autorů. Důkaz? Těžko rozeznáte, že autorem těchto různých fotek byli různí fotografové. Na všech převládá především fotografovaná materie - drastická zkušenost povodňové katastrofy. Drastická zkušenost, před kterou by asi člověk měl především v pokoře pokleknout - už vzhledem k všemu tomu neštěstí, které loňské povodně znamenaly pro tolik lidí.

Připadá mi proto trochu nevkusné, že se vysvětlující panel k výstavě fotografií vychloubá, že toto jsou fotky, pořízené údajnou "českou fotografickou elitou". Jaká je definice této elity? Kdo je dnes v ČR "elitní fotograf"? Definice je to poněkud kruhová: elitní fotografové jsou podle této výstavy ti, kteří fotografují pro MFD, Lidové noviny, případně pro časopis Týden. :)

V souvislosti s drastickou zkušeností loňských povodní mi toto vychloubání, které vlastně skrývá komplex méněcennosti, připadá dost nepatřičné (je-li přece někdo v nějakém oboru skutečně dobrý, není třeba to reklamně zdůrazňovat, každý to přece ví, to je asi, jako kdybychom psali "prestižní světový dramatik William Shakespeare"). Slušné by bylo prostě uvést, že tyto fotografie pořídili fotoreportéři některých českých deníků a týdeníků - a nevytahovat se tím, že když někdo pracuje pro MFD, je proto "elitním fotografem".

Kromě toho, existují tisíce stejně dobrých fotografií z loňských povodní, možná i lepších, na této výstavce je neuvidíte, zřejmě proto, že nejde o fotografy z MFD či z Lidovek...:) Dobře, prostor je omezen, ale vytváření virtuální reality ve snaze automaticky určovat, kdo údajně je či není elita, je trochu trapné. Elita jsme ti, kdo spolu mluvíme? :)

Napadlo mě, že by bylo docela slušné a pietní, kdyby autoři bývali prezentovali své fotografie na této výstavě anonymně.

V čele výstavy je velká zvětšenina fotografie slona Kádira z pražské zoologické zahrady, popiska praví "několik minut před jeho smrtí". Slon je skoro úplně pod vodou, zoufale z ní zvedá chobot, aby se neudusil. Hned pak byl zřejmě zastřelen.

Snímek získal fotografickou cenu. Je mi jasné proč: dostává se svým obsahem do těsné blízkosti smrti - je to záznam zoufalství a ponížení - jistě, jenom zvířecího, avšak připomíná to i lidské zoufalství a lidskou smrtelnost. Cenu fotografie jistě dostala za to, že překročila onu fatální hranici každodennosti a normálnosti a přiblížila se k tématům, která považujeme za nedotknutelná, vlastně svatá. Bude-li někdo ležet na smrtelné posteli, těžko se k němu přiřítíme s fotoaparátem a budeme to zaznamenávat.

Připadá mi ta fotka znepokojující. Přemýšlím, zda bylo správné ji publikovat. Působila na mě trochu podobným dojmem, jako kdyby fotograf udělal detailní fotku tváře mrtvé oběti po autonehodě, anebo člověka zasaženého smrtelnou ránou těsně před smrtí. Zvířata nemají právo na pietu či na soukromí v drastických okamžicích života? Neodlidšťujeme publikací takovýchto fotografií sami sebe?

A ještě jedna drobnost: Na výstavě je i noticka s vyčítavou informací: dosud nevyšly tyto ani jiné fotografie o povodních knižně, "protože magistrát hlavního města Prahy na takovou publikaci nesehnal peníze".

Skutečně? Opravdu by se nenašlo žádné komerční nakladatelství, které by bylo ochotno vydat takto fotografickou publikaci o katastrofě, jaká postihne Prahu sotva jednou za sto let? Ona by se neprodávala?

Praha, Václavské náměstí v srpnu 1968
14. 7. 2003

"Pražské jaro 1968 bylo v podstatě bojem dvou frakcí uvnitř KSČ," shrnuje zasvěceně část politické reprezentace. "Byl to pokus o kvadraturu kruhu, o spojení socialismu a demokracie, tržního a plánovaného hospodářství", dodávají přemýšlivější. "Krátká epizoda bez významu pro současnost", shoduje se s nimi podstatná část veřejnosti. Pokud nám takový způsob vidění historie postačuje, můžeme se s tím spokojit a obrátit svou pozornost k věcem důležitějším. Přesto stojí za připomenutí, že koncem šedesátých let nevládla v Čechách blbá nálada.

14. 7. 2003
Tak se stalo, co jsme již v březnu předvídali. Irácká města padla, režim se zhroutil a slepou uličku okupace Iráku dnes chápou už i okupanti samotní. Množí se partyzánské útoky na jejich vojska.
14. 7. 2003
Třicet tanků jsou tři roty, jinak též zhruba tankový prapor. Alespoň tomu tak bylo v první polovině let šedesátých, kdy, shodou okolností, uvedla filmová distribuce do kin film Kdyby tisíc klarinetů. Zbraně se v něm proměnily v hudební nástroje a náčelníci byli náhle bezradní. Současný stav české armády nemá k filmové metafoře vůbec daleko.
13. 7. 2003
Mezi Spojenými státy a Velkou Británií došlo k vážným konfliktům ohledně klíčových důkazů proti Saddámu Husajnovi a ohledně iráckých zbraní hromadného ničení. Obě země odmítaly sdílet navzájem výzvědné informace o Iráku. Britský ministr zahraničí Jack Straw publikoval v sobotu pozoruhodný dopis, obsahující seznam sporů mezi Británií a USA ohledně Iráku.
12. 7. 2003
George Tenet, šéf CIA, vzal na sebe v pátek vinu za zdiskreditované tvrzení George Bushe, že se Saddám Husajn snažil získat uran z Afriky.
11. 7. 2003
Bývalý člen americké rozvědky, který byl v činné službě za Bushovy vlády během příprav k útoku na Irák, obvinil Bílý dům, že lhal ohledně hrozby od Saddáma Husajna.
14. 7. 2003

Před rokem a pár měsíci jsem v Britských listech vydala článek o teroristických útocích z 11. září 2001, který dosáhl překvapivé čtenosti - více než 42 000 zhlédnutí. Od té doby se seběhlo mnoho událostí, které dle mého názoru jen potvrdily mé tehdejší tušení, že v USA se k moci dostala klika lidí, kteří si svou nebezpečností a bezohledností nezadají s těmi nejhoršími zločinci z dějin lidstva.

A takhle, dceruško, vypadá anarchista... FOTOGALERIE z demonstrace k výročí 17. 11., proti NATO a kapitalismu
14. 7. 2003
ANALÝZA

Většina textu zprávy se - konečně a správně - věnuje pravicovému extremismu s návazností na neonacistickou ideologii.

Chválit text nemusíme, i když některé pasáže by si to zasloužily. Policisté se pochválí zcela jistě sami. Věnujme se ale hrubým chybám zprávy, kterou bohužel žádný z připomínkových orgánů a státních organizací nerozporoval. Zpráva bohužel také stále ještě není přístupná veřejnosti na serveru MV a tak zveřejňujeme její text (bez záruky) alespoň my. Bohužel bez příloh, které ale máme spolu s autorizovaným textem vládního dokumentu k dispozici alespoň v papírovém vydání.

HTM 880 kB ZPRÁVA
MSWord DOC 1,1 MB ZPRÁVA
14. 7. 2003

Válka zpravodajských služeb, která se rozhořela téměř mezi všemi centrálami po nástupu sociální demokracie k moci, měla na svém počátku jednu příčinu. Tou byla koncepce týmu Jaroslava Bašty, po rozsáhlých analýzách uvnitř zpravodajské komunity navrhující premiérovi sloučení některých služeb i jejich agentur a tím zefektivnění komunikace a účinnosti špionážní práce. Proti ní se postavila jiná koncepce, tvrdící téměř totéž, ale přeorganizovávající služby jinak. Spor se rozhořel mezi "horizontální" a "vertikální" reformou služeb. Zjistilo se ale, že služby jsou nereformovatelné, jejich prorostlost do institucí státu i v rozporu se zákonem je maximální a kvalita informací minimální...

14. 7. 2003

Mnoho čtenářů v diskusích k článkům, jež se dotýkají "výhodných" nabídek Českého Telecomu poukazuje na zneužívání monopolního postavení tímto operátorem. Jiní zase tvrdí, že ČTc dělá to co by dělala každá jiná firma v jejím postavení. Přitom ale málokdo zná zákon, jež stanovuje mantinely pro firmy mající monopol v určité tržní oblasti.

Tento článek vyjadřuje stanovisko občanské iniciativy Internet pro všechny

14. 7. 2003
Tak tu máme konec 38. ročníku filmového festivalu.

Konec legrace, dalo by se říci, i když festivalové zakončení už tak vtipné nebylo. Bylo jasně vidět, že bratři Cabanové, kteří se podíleli vždy na vizuálním přípravě slavnostního vyhlášení vítězů a předávání sošek, letos na scénu ani nesáhli.

14. 7. 2003
"Výstava sice nepřináší nic moc uměleckého, ovšem ani nijak nepobuřuje okolí a pěkně splyne s ostatním dějem festivalu," napsala ohleduplně Natálie Brožová ve svém festivalovém deníčku IV. o fotografiích herců, které nafotil (a nyní vystavil) během uplynulých ročníků Karlovarských festivalů Tono Stano.
Vstupní dveře svatyně Ka\'aba v Mekce
14. 7. 2003
Podle českého vydání Koránu z roku 1972, který z arabského originálu Al-Qur'án podle různých vydání přeložil, předmluvou a komentářem opatřil Ivan Hrbek, připravila Jana Malá

Korán je už třináct století rozhodující a neodvolatelnou autoritou pro celý islámský věřící svět. Jeho postavení vynikne, srovnáme-li ho s Biblí: jestliže nejstarší a nejmladší části Starého a Nového zákona pocházejí z dob od sebe vzdálených víc než tisíc let a jestliže o rozsahu Bible rozhodovaly synody a církve -- takže například katolická se liší počtem kanonických knih od protestantské nebo pravoslavné -- Korán se zrodil během asi dvaceti let Muhammadovy kazatelské činnosti a o jeho rozsahu rozhodovala jen spolehlivost paměti a Prorokových druhů. Korán zůstal posledním Slovem a duchovním těžištěm islámu. V Prorokových slovech se odrážejí představy křesťanských sekt, jejichž doménou byla tehdy hlavně sousední Sýrie a Egypt, judaismu, který byl v samém srdci Arábie zastoupen několika židovskými obcemi, gnosticismu, nepochybně zprostředkovaného rovněž křesťanskými sektami, a v nemalé míře i původního arabského pohanství -- vždyť Korán například z velké části přímo navazuje na rytmy, obrazy, jazyk předislámské beduínské poezie, a muslimové v něm spatřují - pokud jde o jeho jazyk - nejkrásnější báseň, která kdekoho uchvátí.

14. 7. 2003
Tisková zpráva české sekce Amnesty International.

14. července vyjíždí ze švýcarského Bernu autobus mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International. Veze informační materiály o dodržování lidských práv v Rusku, petiční archy a vzorové texty urgentních apelů adresovaných představitelům ruské státní moci. Přes Rakousko, Maďarsko a Slovensko přijede autobus ve dnech 14. -- 19. srpna do České republiky, kde navštíví Brno a Prahu.

Shrnutí letošní výroční zprávy AI o situaci lidských práv v Rusku přinesly BL ZDE

14. 7. 2003
Největším testem kampaně prezidentských voleb v USA v roce 2004 nebudou procházet kandidáti, ale voliči. Existují silné náznaky, že podle zdrojů Demokratické strany jsou prezidentské volby již nyní manipulovány korporátními a finančními zájmy. Existuje mnoho znepokojujících znamení, že jediná volba, která nakonec bude nabídnuta americkému lidu, bude ta, že již nemá volbu vůbec žádnou."
Michael C. Ruppert


Článek, který se chystáte přečíst, je z pohledu autora největší politický skandál v americké historii, pokud ne v globální historii vůbec. A začíná se dnes odvíjet na Novém Zélandu. Tento článek jde na kůži demokratické mašinerii v Americe. Demokracie je jediná ochrana, kterou máme proti despotické a všehoschopné vládě, a tento článek je hluboce znepokojující.

14. 7. 2003

Nadpis tohoto příspěvku jsem nejdříve považoval za parodii na reportéry ČT, později jsem však zjistil, že je myšlen vážně, píše čtenář Lubomír Ptáček.

11. 7. 2003
Humbuk kolem Českého snu se mi zdá nepříjemným dokladem o omezenosti sdíleného kulturního minima, které je ještě v Čechách "prodejné". Mediální úspěch akce totiž svědčí o tom, že ochota věnovat se tématu se vyčerpává na podobnosti prezentace díla s tím, "s čím všichni mají zkušenost" - totiž s reklamou na nakupování.
11. 7. 2003
Prolistoval jsem nejnovější vydání týdeníku Reflex, který jsem, přiznám se, koupil kvůli článku Pavla Kosatíka o Olze Havlové.

1. 7. 2003

V červnu 2003 byla dokončena rekonstrukce účetnictví, která byla dlouho znemožňována jedním bývalým spolupracovníkem. Byly také vypracovány finanční zprávy za rok 2001 a 2002, které budou v následujících dnech na stránkách BL zveřejněny.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

ZMĚNA BANKY: Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
27. 6. 2003

BL procházejí v současnosti podstatnými technickými změnami. V jejich důsledku rušíme přes prázdniny dosavadní diskusní fóra, od září zavedeme v rámci nového redakčního systému diskusní fóra nová, ale jinak koncipovaná. Omlouváme se čtenářům, kteří respektovali základní pravidla slušné diskuse na fórech Britských listů, že jsou tímto dočasným opatřením postiženi. Prosíme, posílejte své názory na zveřejněné texty na adresu redakce@blisty.cz, autorovi či přímo šéfredaktorovi culik@blisty.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
14. 7. 2003 Korán - co obsahuje i z křesťanství a judaismu   
14. 7. 2003 Kdo dnes může bez povolení odposlouchávat i poslance? Štěpán  Kotrba
14. 7. 2003 Co říká zpráva Ministerstva vnitra o extremismu a co už neříkají média Štěpán  Kotrba
14. 7. 2003 Elitní fotografové? Jan  Čulík
14. 7. 2003 Krásný nový svět je konec civilizace Bushka  Bryndová
14. 7. 2003 Ladislav Smoljak odvádí pozornost Josef  Trnka
14. 7. 2003 Co dál v Iráku a po Iráku? Petr  Kužvart
14. 7. 2003 1968 Přemysl  Janýr
14. 7. 2003 Soros: "Politika George Bushe je neudržitelná a nedemokratická"   
11. 7. 2003 Reportéři ČT a bezradnost nad jazykem Jan  Čulík

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
9. 7. 2003 České soudy kriminalizují i názory vyslovené na internetových diskusních fórech   
5. 7. 2003 Pomluva už nemá být trestným činem Karel  Mašita
26. 6. 2003 PNS ovládá distribuci tisku ze 75 procent. Je to už monopol ?   
20. 6. 2003 Ďábelská iridologie Štěpán  Kotrba
19. 6. 2003 Monopol je nebo není monopolem?   
13. 6. 2003 Další hrátky v ČR s verbálními trestnými činy Jan  Čulík
12. 6. 2003 Konec legrace i demokracie:
policie Bobošíkovou vyšetřuje stále!
Štěpán  Kotrba
9. 6. 2003 Postihy novinářů: již neheroldovat, lébrž nutno konat Karel  Mašita
6. 6. 2003 Bobošíková už snad může být klidná, Válová ještě nikoliv Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Dokumenty v kauze Válová: "Hon na svobodu slova" má už šest ulovených zajíců Štěpán  Kotrba

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2003 Reportéři ČT a bezradnost nad jazykem Jan  Čulík
9. 7. 2003 Jiří Janeček zpřesňuje svůj životopis Jiří  Janeček
7. 7. 2003 O nevyjasněných místech v životopise Jiřího Janečka Jaroslav  Sever
3. 7. 2003 Dotaz do České televize Jan  Čulík
3. 7. 2003 Odpověď z ČT   
3. 7. 2003 "Datumy si nepamatuju" Jan  Čulík
3. 7. 2003 Znovu o životopise Jiřího Janečka Jan  Čulík
2. 7. 2003 Memento 16
Nechť se "potrefení" nehněvají!
Miloš  Dokulil
26. 6. 2003   
23. 6. 2003 Demokracie pro všechny: Zakažte komerční média ! Štěpán  Kotrba

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
14. 7. 2003 Co dál v Iráku a po Iráku? Petr  Kužvart
12. 7. 2003 Vinu za falešnou zprávu o irácké koupi uranu na sebe vzal šéf CIA   
11. 7. 2003 Bílý dům "lhal ohledně hrozby od Saddáma Husajna"   
11. 7. 2003 Downing Street: "ZHN budou nalezeny"   
10. 7. 2003 Tajná izraelská jednotka ovlivňovala americké výzvědné informace   
9. 7. 2003 Britská kontroverze o Iráku: Blair zaútočil na parlamentní výbor   
9. 7. 2003 Irák: Bílý dům přiznal chybu ve výzvědných informacích   
7. 7. 2003 Guantánamo: přiznejte se, nebo zemřete   
7. 7. 2003 Dolní sněmovna shledala Campbella "nevinným"   
4. 7. 2003 Břemeno bílého muže   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2003 Rumsfeld kritizoval belgické soudy   
2. 6. 2003 Paranoja Radovan  Geist
15. 5. 2003 Ropa a stratégia: K politickej ekonómii ohlásenej vojny Michael  Ehrke
12. 5. 2003 O motivaci útoku na Irák   
30. 4. 2003 Vyslanci virtuální reality v Iráku Mojmír  Babáček
30. 4. 2003 Konec NATO právě začal - začala vznikat evropská armáda Štěpán  Kotrba
25. 4. 2003 Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! Petr  Baubín, Štěpán Kotrba
4. 4. 2003 Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané?   
28. 3. 2003 Ropa je príčinou, ekológia alternatívou Martin  Nevada

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2003 Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka Jaroslava  Čajová
7. 7. 2003 Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí Petr  Fiala
27. 6. 2003 Wow, Viewegh! Petr  Fiala
18. 6. 2003 Dousková je červená knihovna Jiří  Škuba
17. 6. 2003 Maminka Irena  Dousková
17. 6. 2003 Mother Irena  Dousková
17. 6. 2003 Ještě jednou Irena Dousková Jan  Čulík
16. 6. 2003 O tom, jak život uplývá mezi prsty Jan  Čulík
16. 6. 2003 Doktor Kott přemítá Irena  Dousková
13. 6. 2003 Šlendrián v BL je snad horší než SARS Petr  Fiala

Školství RSS 2.0      Historie >
7. 7. 2003 Školští bossové, bosorky, kantorské prázdninové osudy a marné volání ... Ivo V. Fencl
20. 6. 2003 Je české školství v krizi? Radek  Sárközi
12. 6. 2003 Školství: Chceme stávkovat co nejdříve!   
11. 6. 2003 Učitelský odborový klub podporuje vstup do EU   
4. 6. 2003 Iniciativa Počítejte s námi! nyní podporuje MŠMT   
28. 5. 2003 Dosud si žádná vláda neuvědomila, že vzdělání je investice Radek  Sárközi
23. 5. 2003 Filozofická fakulta Univerzity Palackého bude stávkovat   
14. 5. 2003 Svět naruby: Jsou britští konzervativci marxisté?   
12. 5. 2003 FREINET 2003 - soutěž o nejlepší školní časopis   
12. 5. 2003 Iniciativa "Počítejte s námi" - druhá fáze boje o peníze   

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2003 Co psal Toni Negri před rokem:
Obnova italské levice mimo rámec sociáldemokratismu
Toni  Negri
30. 6. 2003 EU vs. Rakousko-Uhersko Petr  Homoláč
30. 6. 2003 Pozadu o 38 rokov? Andrej  Sablič
25. 6. 2003 Evropská ústava: smlouva, která ukrývá občany Josef  Brož
25. 6. 2003 Optimistická "řecká" ozvěna a její možná falešná echa Miloš  Dokulil
25. 6. 2003 Koniec polstoročného manželstva Radovan  Geist
19. 6. 2003 EKONOMICKÁ STUDIE: Snížení daně z příjmu právnických osob a podpora investování Miloš  Pick
18. 6. 2003 Vyšetřuje se chybějící milion euro   
16. 6. 2003 Češi schválili vstup do EU   
16. 6. 2003 Občanství vyžaduje aktivní participaci - aneb nejsme ovce Štěpán  Kotrba