19. 8. 2002
Motto:
Vy jste se pěkně vybarvila a z Vašeho projevu je zcela jasné, že jste pouze nevyrovnaná nesebevědomá žena, která má zvrácené představy o partnerském soužití. Myslím, že by Vám pár přes zadek spíše od budoucího než současného partnera jedině prospělo (pochybuji, že nějakého máte). (reakce anonyma z Fóra BL na věcný rozbor, který vypracovala Olga Kubová, a který se týká nedostatečné ochrany, kterou ženám poskytuje česky právní řád) Podle údajů britské Racial and Violent Crime Task Force, akční skupiny pro rasové a násilné zločiny, která byla založena po vyšetřování skandálu kolem rasové vraždy žáka Stephena Lawrence, se tato akční skupina zabývá každý měsíc 8000 incidenty. Z nich patří 76 procent mezi případy domácího násilí, 22 procent jsou násilné rasové incidenty a 2 procenta jsou násilné incidenty, zaměřené proti homosexuálům. Čelní představitelé londýnské metropolitní policie jsou přesvědčeni, že v sedmimilionovém Londýně dochází každý měsíc až k 35 000 případů domácího násilí, o většině z nichž se policie nedoví. "Rozsah tohoto problému je neuvěřitelný," konstatoval představitel akční skupiny pro rasové a násilné zločiny. Musíme dosáhnout toho, aby se domácí násilí stalo společensky tak nepřijatelným, jako je nyní v Británii kouření a řízení vozidel po požití alkoholu." (Zdroj v angličtině je např. zde.) Zde je dokument britské vlády, o vládních opatřeních proti domácímu násilí. Mimo jiné se v něm praví, že současná policejní praxe ohledně násilí v rodinách je založena na předpokladu, že násilí uvnitř soukromých vztahů není o nic méně závažným trestným činem než násilí, k němuž dochází mezi lidmi, kteří se navzájem neznají. Od července 1990 se musí britská policie při řešení případů domácího násilí přidržovat těchto zásad:
V mnoha případech byly u policie založeny speciální útvary pro násilí v rodinách, nebo specializovaní policisté pro případy domácího násilí. V roce 1995 publikovalo britské ministerstvo vnitra studii (Policing Domestic Violence in the 1990s, Home Office Research Study 139, nakladatelství Sharon Grace, 1995) o tom, jak se britská policie vyrovnává s případy domácího násilí. Ale jak vypadá situace v České republice? "Domácí násilí je u nás zatím jako problém podceňováno, nehovoří se o něm, a tudíž týrané oběti často nevědí, zda chování partnera je vůbec morálně či právně neakceptovatelné a zda se vůbec na domácí násilí vztahují nějaké sankce," uvádí se na stránkách Bílého kruhu bezpečí. Text pokračuje: "Převažuje 24 % obětí domácího násilí, které nezvolily žádný pokus o obranu. Útěk zvolilo 22 %. Pokus o přivolání policie jako obranu zkusilo 21,5 %. Ostatní formy obrany jsou zastoupeny velmi málo, dosahují maximálně četnosti 7 procent. Tyto údaje potvrzují bezradnost oběti při hledání účinných strategií obrany před agresorem. Tato studie o domácím násilí v České republice z března 2002 se zabývá především různými aspekty českého právního řádu v této věci (nikde jsme nenašli spolehlivé statistiky pro ČR) a konstatuje, že čeští politikové stále nedělají ve věci násilí v rodinách "v podstatě nic", i když na stránkách českého ministerstva vnitra najdeme informace k této problematice.Potíž však je, že násilí v rodinách nelze v ČR trestat na základě žádného jediného paragrafu: mají k tomu být používány nejrůznější paragrafy roztroušené po trestním zákoně. V dokumentu na stránkách MVČR se praví: "Máme-li být právně přesní, je třeba poznamenat, že tato otázka není zcela přesně formulována, neboť proti domácímu násilí 'nechrání' jeho oběti žádný paragraf, resp. ustanovení trestního zákona. Žádné ustanovení totiž neobsahuje ochranu, ale stanoví sankce pro pachatele toho kterého trestného činu následně až po jeho spáchání. V roce 1999 předložil Bílý kruh bezpečí klientům, kteří se k této organizaci uchýlili o pomoc, podrobný dotazník o násilí v rodinách, celkem ho vyplnilo 93 osob (viz zde). Jejich informace shrnujeme: |
Milý pane Čulíku,
i já pamatuji doby, kdy jedinou dopravou v Praze byly tramvaje a autobusy. Dokonce jsem s těmi tramvajemi ulicemi křižoval, takže vím, o čem mluvím. Máte pravdu, že doprava přes město kolem té hodiny skutečně trvala, ale opomněl jste se zmínit, že každou trasou tehdy jezdily tři, čtyři linky s intervalem ve špičce kolem tří minut. Vinohradskou například jezdily linky 10, 11, 29, všechny do centra.
Když se dnes podíváte na nabídku tramvají v objízdných trasách, zjistíte, že kromě několika změn tras vynucených povodní se nestalo prakticky nic.
Intervaly zůstaly prázdninové, zřejmě není s čím jezdit. Neupravila se světelná signalizace, takže veškerá preference tramvajové dopravy je pouze teoretická a mnohá místa v Praze, která povodněmi zasažena vůbec nebyla, jsou dostupná pouze pěšky.
Je mi jasné, že auto není řešením, ale jaké řešení lze očekávat od systému, který krizovou dopravu organizuje tímto poněkud tristním způsobem.
Docela by mne zajímalo, proč třeba někdo neuvažuje s využitím manipulačních tunelů mezi trasami metra A a C, aby se lidi z Jižního města dostal alespoň na Námestí Míru, a reaději je vozí autobusy přecpanou magistrálou.
Proč trasou C jezdí kyvadlová doprava po jedné koleji k Museu a trasou A nikoliv?
Proč nikdo třeba urychleně nevybuduje provizorní kolejovou spojku na hlavním nádraží? Vždyť přece Praha bude bez metra několik měsíců!
Proč nejsou urychleně budovány provizorní tramvajové spojky (když byla kdysi rekonstrukce Plzeňské ulice, tak ji vybudovali mezi Motolem a Vypichem poměrně rychle) tam, kde byly koleje před lety diletantským rozhodnutím odstraněny?
Až bude člověk vidět alespoň snahu po nápravě, může skousnout i tu hodinu přes město. Zatím ale jde o sousto zcela nestravitelné.
A perličku na závěr: včera jsem přijel ze zahraničí a sháněl plánek organizace dopravy. Ani v jedné stanici metra, kterou jsem použil, žádný neměli (Náměstí Míru, Jiřího náměstí, Flora, Skalka), všude mne posílali k Museu. Patrně pěšky, Áčko tam nejezdí. A já potřeboval úplně jinam.
(Z Fóra BL)
20. 8. 2002
Litoměřice, Roudnice nad Labem, Chodouny, Terezín - Obrázky z cest po zatopených oblastech jsou stále stejné, všude je vidět spoušť, kterou po sobě zanechala voda. Liší se jen rozsahem, a tedy mírou individuálního neštěstí i globálním územním poškozením infrastruktury. Tato povodeň je v konečném důsledku především o lidech, o emocích (tvrdím já) a o špatném krizovém řízení, neschopnosti plánování a podceňování krizových situací CO, o nepřipravenosti urbanistů i architektů na změny dané terraformní činností člověka a z toho vyplývající změny středoevropského klimatu (tvrdí zase kolega Kotrba). Já vidím ideály, on strategicky plánovanou výstavbu domů pevnostního charakteru, která bude odolávat živelným pohromám, pokud se člověk nevzpamatuje a svůj osud a své přežití nespojí s přírodou - i za cenu, že drasticky přehodnotí svá hodnotová kritéria. Také ideál... Jedno jsme však zažívali společně, snahu být na co nejméně přístupných místech, odkud bychom přivezli pro čtenáře Britských listů zajímavé informace. Snahu zprostředkovat vám co nejvěrněji i ty nejnicotnější detaily, které dotvářejí plasticky prožitky, které nikomu nepřejeme.
|
20. 8. 2002
|
20. 8. 2002
U nás na Moravě (bydlím v Olomouci) byla situace v r. 1997 stejná. Osobně jsem viděl rozdíl v přístupu k "rozbouřeným vodám" (mezi roky 1997 a 2002) v tom, že v Olomouci bys pytel s pískem tehdy pohledal. Solidarita prvních dní byla jen solidaritou prvních dní. Životní standart "dolňáků" a "horňáků" v Olomouci začal divergovat a pokřivily se nejen lidské vztahy, ale i ceny realit.
Na základě zkušenosti záplav v Olomouci r. 1997 se autor zamýšlí nad tím, co se teď stane v Praze a v Čechách. |
20. 8. 2002
Praha, Neratovice - "Spolana se z hlediska životního prostředí díky nedbalému zacházení s chemickými látkami stává v havarijních situacích tikající bombou na břehu Labe," řekl v reakci na chování managementu jedné z našich největších chemiček RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady. Ekologické sdružení Arnika dnes požádalo vedení Spolany Neratovice o zveřejnění pravdivých informací týkajících se evakuace nebezpečných chemických látek před povodní. Kromě prostor zamořených dioxiny a rtutí má Spolana v zátopové oblasti skladovací prostory pro tisíce tun nebezpečných chemikálií. "Povodeň mohla ze Spolany Neratovice vyplavit celou škálu toxických látek nejen v sudech, ale i v odpadech, kterých chemička ročně produkuje značné množství. Odpady ze Spolany stále obsahují hodně rtuti, ale také chlororganických látek," doplňuje Petrlík. - Toto je tisková zpráva hnutí Arnika.
|
20. 8. 2002
Pokaždé, když jsem za posledních 10 let přijela do Německa, překvapily mě tam vždy tři věci, napsala komentátorka deníku Independent Mary Dejevsky: Zaprvé, že technologický náskok, který si vytvořilo Německo v době svého "hospodářského zázraku" v době rekonstrukce po druhé světové válce, se ukázal jako handicap. V sedmdesátých letech bylo Německo ještě daleko před ostatní Evropou, ale posléze je předhonila Francie a Británie rychlou modernizací základních rysů mezinárodního života: telekomunikacemi, přístupem k internetu a používáním úvěrových karet.
|
19. 8. 2002
Jindra Vavruška
Pražský magistrát doporučuje, aby lidé nejezdili do Prahy autem. Česká
televize dokonce drze tvrdí, že totální zácpu na hlavních tazích směrem do
Prahy "zavinili řidiči osobních vozů".
Ono se to dobře radí, když máte zajištěný přednostní průjezd, že? Ono se to dobře kritizuje, když se o věcech uvažuje abstraktně, bez konkrétních souvislostí, jako například proč ti lidé vůbec někam jezdí, že? |
19. 8. 2002
Rusko připravuje k podpisu dohodu o hospodářské spolupráci s Irákem v hodnotě 60 miliard dolarů. Irácký velvyslanec v Moskvě Abbas Khalaf uvedl, že dohoda bude zřejmě podepsána během nadcházejících čtrnácti dnů. Rusové budou modernizovat infrastrukturu v Iráku, kterou tam vybudoval Sovětský svaz, ale neporuší obchodní sankce OSN, uvalené proti Bahdádu. Dohoda bude v platnosti po dobu nadcházejících 10 let a její součástí je 67 kontraktů pro ropný průmysl, těžbu zemního plynu, dopravu a komunikace. Podle pozorovatelů je tato rusko-irácká dohoda varováním prezidentu Bushovi, že Rusko nepodpoří vojenskou akci proti Iráku, která by ohrozila ruské hospodářské zájmy v této zemi. Jeden ruský komentátor uvedl v pondělí v rozhlase BBC, že pod tlakem Spojených států byl nyní Saddám Husajn ochoten poskytnout Rusku velmi výhodné hospodářské podmínky. Rusko chce podle něho také ukázat, že si přeje být významným hráčem v regionu, v němž je Irák. (Informace v angličtině jsou např. zde. |
19. 8. 2002
Americká vláda George Bushe vnucuje světu "filmovou verzi reality", k ospravedlnění vyhlídky na "nekonečnou válku", napsal reportér Robert Fisk v deníku Independent a pokračoval:
|
20. 8. 2002
Islámský odvolací soud v Nigérii potvrdil trest smrti ukamenováním, k němuž byla odsouzena za cizoložství třicetiletá Nigerijčanka. Amina Lawallovou shledal letos v březnu soud ve státě Katsina v Nigérii vinnou z cizoložství, poté, co porodila nemanželské dítě. (Psali jsme o tom v BL v březnu zde.) (Podrobnosti v angličtině o nynějším stavu tohoto případu viz např.zde, tamtéž najdete fotografii odsouzené ženy s její dcerou.) Avšak podle pozorovatelů povede rozhodnutí soudu jedině k posílení napětí mezi křesťany a muslimy v Nigérii. Poté, co v severních, většinou muslimských státech Nigérie bylo před dvěma lety zavedeno náboženské islámské právo šaría, vyvolalo to násilí, při němž už zahynuly stovky lidí. Organizace na obranu lidských práv se chtějí ve věci Aminy Lawallové odvolat k vyššímu soudu. Případ zřejmě půjde k Nejvyššímu soudu v městě Abudža, kde rozhodla ústřední nigerijská vláda, že jsou takové tvrdé rozsudky podle islámského práva neústavní. Většinou mužští přítomní u soudu v provincii Katsina přivítali rozsudek ukamenování nad Aminou voláním "Bůh je velký!" Podle rozsudku má být Amina ukamenována, jakmile přestane kojit svou osmiměsíční dceru Wasilu. Jiná žena, která byla odsouzena za obdobný "zločin", byla před několika měsíci u nigerijského odvolacího soudu osvobozena. (O jejím případu jsme v březnu psali v BL zde.) |
19. 8. 2002
Roku 1826 založil istý parížsky podnikavec spoločnosť s názvom "Záruka dramatických úspechov". Šlo o priam vojensky organizovanú tlieskačskú klaku. Mohli si ju najať umelci buď na zväčšenie vlastného aplauzu, alebo naopak, na vypískanie súpera. Je celkom možné, že doteraz takmer neznáme slovenské tzv. Centrum práv rómov, oprášilo starý recept a opakovane sa ho pokúša uplatniť na predvolebných mítingoch im nesympatickej strany Smer. Kto pomáha dobrej veci, a kto ju naopak diskredituje ?
|
19. 8. 2002
Prezident republiky verejne podekoval obcanum, kteri
projevili vlastni iniciativu a ucinne, obetave a okamzite
prisli na pomoc spoluobcanum, ohrozenym institucim
a spolecnemu statu poskozenemu povodnemi.
Cloveku zustava rozum stat, precte-li si v den, kdy tisice a tisice obyvatel CR zustava bez pristresi, nekdy bez bliznich, bez pomoci, ze "US umoznil stavebnim uradum ukladat nizsi pokuty..." Jakasi pani Baderova z Pardubic projevila iniciativu: nechce se nechat zivit statem, chce pomahat, poskytovat sluzby, vytvaret hodnoty. Upravila prizemi sveho domku na kadernickou provozovnu, za coz byla stavebnim uradem pardubickeho magistratu potrestana pokutou ve vysi 600.000,-- Kc......Pokuta byla na jeji protest snizena na pouhych pul milionu korun, a aby tuto pokutu iniciativni podnikatelka, podnikajici ve svem dome! mohla uhradit, musela by svuj dum prodat a platit magistratu splatky po 14 let... |
19. 8. 2002
Zde zveřejnila v pátek 16. srpna Olga Tihlářová svou úvahu o próze Květy Legátové (nar. 1919) Jozova Hanule a zároveň o současných českých literárních soutěžích. Protože byly její informace v mnoha ohledech zavádějící, zkusme se nyní podívat na to, jak to v České republice SKUTEČNĚ vypadá s literárními soutěžemi, mladými či staršími autory a možnostmi publikace jejich knih.
|
19. 8. 2002
Nikdy jsem neporozuměl a proto ani nepodlehl většinovému okouzlení národa, které Václava Havla katapultovalo z někdejší bezvýznamnosti na symbolicky nejvyšší postavení ve státě, v kterém si jej navíc mnozí obklopili svatozáří osvíceného monarchy či otce vlasti. Právě pro neměnnost svého kritického postoje se cítím být oprávněn nesouhlasit s vlnou zášti proti němu, která se zvedla v projevech některých komentátorů kvůli jeho jakoby nepatřičnému chování v době povodňové katastrofy.
|
19. 8. 2002
V středu 15.srpna jsem se na několik hodin stal dobrovolníkem a pomáhal jsem stavět hráze na levém břehu Vltavy, konkrétně na Smíchově. Tento text shrnuje moje dojmy a neklade si za cíl nic jiného, než popsat jeden miniaturní úsek boje s povodní v průběhu několika málo hodin. Ve všeobecné snaze o záchranu životů a majetků je to epizoda. Velmi velmi drobná a svým způsobem nevýznamná. Popisuji tu atmosféru okamžiku a nic víc. Čtenáře důrazně varuji před jakoukoliv generalizací. Nepokoušejte se z mého vyprávění vyvozovat jakékoliv dalekosáhlé závěry. Řeknu vám, co jsem viděl, slyšel a udělal, ale vím, že co jsem viděl, jsem nemusel správně pochopit, co jsem slyšel, nemusela být pravda, a co jsem dělal, nemuselo mít smysl. Kdyby vám dali do ruky centimetrový střípek skla z vitráže, k představě chrámu svatého Víta by vám to nestačilo. Nesu jen ten střípek, o budově bude možno mluvit, až jich bude mnohem víc.
|
17. 8. 2002
V roce 1997 prorokovat minimálně stoletou povodeň v Čechách, a to do pěti let, nepředstavovalo žádné velké riziko blamáže.
Níže publikovaný text dr. Zvoníčka jsem, jako tehdejší redaktor deníku Metro, zpracoval a nabídl šéfredaktorovi jako publicistiku. Za týden mi ji vrátil s omluvným úsměvem: "Radku nezlob se, ale finanční odbor magistrátu by tohle čtení nepotěšilo. Město Praha má v deníku akciový podíl. Já nechci přijít o místo." Tuto publicistiku věnuji pražským voličům ODS, Igoru Němcovi, jeho kolegům a zejména budoucím uživatelům obytného komplexu Podvinný mlýn. |
17. 8. 2002
Jaroslav Zvoníček
S chmurným zadostiučiněním sleduje odborník zprávy o katastrofálních povodních v České republice. Lidské oběti jsou zvlášť smutné, protože většina škod a obětí na životech vznikla působením nejstrašnějšího živlu - lidské hlouposti. Povodně samy o sobě jsou přírodní jevy, k nimž bychom měli být přizpůsobeni a na ně připraveni. Teprve chybná aktivita (...a hrabivost, pozn. R.M.) politických orgánů, úřadů územního plánování a stavebních úřadů vytvořila podmínky k tragédiím.
|
18. 8. 2002
Nevěřte televizi úplně všechno. Páteční večerní zpravodajství (16. srpna) o kritické situaci v Ústí, jak jsem je zahlédl na TV NOVA, bylo zavádějící. Kdo nebyl z Ústí, nepochytil z reality zdejších povodní skoro nic. Řeka kulminovala. Ústí prožívá drama, slyšeli a viděli jsme. Ve skutečnosti měli Telenováci říci: Ústečané měli velké štěstí. Řeka má sice v korytě Labe historické maximum, ale většina města je roztažena po svazích a kopcích kolem labského údolí. Město žije dál svým životem - až na úzkou nábřežní enklávu.
|
20. 8. 2002
Množství fotografií o povodních z Prahy i z mnoha míst České republiky publikoval v BL Štěpán Kotrba i jiní fotografové. Nejnověji zaslal další snímky z Ústí nad Labem František Roček. Fotografie povodní z Mělníka, z Litoměřic a z Lovosic poskytl Jan Novák. Zde naleznete reportáž Štěpána Kotrby z Karlína, avšak fotogalerií je víc, než je zde možno vyjmenovat. Kliknete-li na titulek "Fotogalerie" v pravém sloupci titulní stránky nebo sem, zobrazí se vám kompletní přehled fotogalerií v časové chronologii. Pozn. ŠOK: Nedá mi, abych se neomluvil čtenářům za mnohými oprávněně kritizovaný pragocentrismus při fotografování povodní. Je dán tím, že nedisponuji autem ani ochotným řidičem (s výjimkou leteckého dne s ABA nad jižními Čechami a návštěvy Orlíka, Litoměřic a Terezína s obětavým kolegou Janem Paulem), a jsem tedy odkázán na ta místa, kam se dostanu po svých :(((. Pokud by se našel dobrodruh s natankovanou nádrží auta nebo vrtulníku, jsem ochoten jet i jinam než do Podolí. Kontaktovat může redakci Britských listů. Vrtulníkem to nejde, neb civilní provoz byl (celkem logicky) nad zaplaveným územím zakázán, upozornili mne čtenáři. Zítra odpoledne vyrážím tedy autem s Janem Horynou, který se redakci už přihlásil, na Mělnicko. |
19. 8. 2002
Dovolil bych si upozornit na stránku http://www.ckrumlov.cz/obrgal/20020808/lipno.html, kde lze najít rozbor možností, jaké mělo při povodni Lipno, a jejich zvolenou strategii (v podstatě se jedná o obranu Lipna) z pera starosty Lipna nad Vltavou Zdeňka Zídka. Rozbor je doplněn velmi názorným grafem průběhu povodně v Lipně a Českém Krumlově. Těm, kteří by rádi více informací o průběhu záplav nejen v hlavních centrech (ale i tam) , lze doporučit stránku http://zaplavy.obce.cz. |
19. 8. 2002
Rád bych se postavil na obranu NĚKTERÝCH tzv. nezodpovědných lidí, kteří záchranářům jen stěžovali práci. Měli tak činit svým odporem k evakuaci.
Mám tím na mysli především lidi, jako byl muž, kterého ČT uvedla v jedné reportáži jako zvlášť odstrašující případ. Teprve, až mu policisté pomohli naplnit pytle pískem, dal se přemluvit k odchodu.
Tento člověk uvedl, že byl o blížícím se zatopení jeho domu informován teprve půl hodiny před evakuací, a musí svůj dům zabezpečit. Není jeho vinou, že informační systém nefungoval moc dobře, zvláště mimo velká města byli lidé informováni velmi nahodile, pokud vůbec. Jednalo se o zdravého dospělého člověka, který se rozhodl podstoupit určité riziko při ochraně svého majetku. V duchu Hemingwayova hesla, že člověk může být zničen, ale nemůže být poražen, se rozhodl pro nerovný boj. Proti tomu nemůže ve svobodné zemi nikdo nic namítat. |
15. 8. 2002
"...jednoho dne se vrátil domů zase opilý, křičel na mne, že jsem coura, že jsem k ničemu, nic neumím a jenom překážím... pak vzal dlouhý nůž, ten, kterým se porcuje maso, a bodl mne do ruky, všude kolem byla krev ... moc jsem křičela, to ho však ještě více rozlítilo... chytil mne za pas, hlavu mi strčil do dřezu, pustil vodu a potom mne zezadu znásilnil..."
"Během péče Poradny pro ženy v tísni o paní Urbánkovou bylo zjištěno, že přibližně dvacet procent pacientek, hospitalizovaných na psychiatrickém oddělení v Brně, jsou oběti domácího násilí, které se tak skrývají před svým násilnickým partnerem." Citujeme (po mírné jazykové a redakční úpravě) z výroční zprávy Ekologického právního servisu za rok 2001. Velmi záslužnou práci koná poskytováním pomoci ženám v ČR, které jsou obětmi vážného domácího násilí. Stránka, věnovaná této tematice, je zde: |
18. 8. 2002
"...jednoho dne se vrátil domů zase opilý, křičel na mne, že jsem coura, že jsem k ničemu, nic neumím a jenom překážím... pak vzal dlouhý nůž, ten, kterým se porcuje maso, a bodl mne do ruky, všude kolem byla krev ... moc jsem křičela, to ho však ještě více rozlítilo... chytil mne za pas, hlavu mi strčil do dřezu, pustil vodu a potom mne zezadu znásilnil..."
V pátek jsme publikovali výňatky z otřesné zprávy o násilí proti ženám, kterou publikoval Ekologický právní servis. Vyplývá z ní, že policie v ČR ženám v drastické situaci nepomáhá. Jak se řeší vážný problém domácího násilí v Británii? Nyní zveřejňujeme výňatky z letáku britského ministerstva vnitra ohledně domácího násilí, který britská vláda šíří od ledna 1999. Proti vážnému problému násilí v rodinách podniká i jiné razantní kroky. V letáku se praví se mimo jiné: Mnoho druhů domácího násilí je trestným činem a policie bere veškeré formy domácího násilí velmi vážně. Většina poboček britské policie má speciálně kvalifikované, zkušené pracovníky, kteří vás vyslechnou a budou s vámi hovořit v nepřítomnosti vašeho partnera. Ženy mohou požádat o to, aby je vyslechla policistka. Policie může, pokud si to přejete, zařídit lékařskou pomoc, dopravu a bezpečné místo, kam se můžete uchýlit. První prioritou policie je vaše bezpečí a bezpečí vašich dětí. Ať už policie zahájí trestní stíhání proti násilné osobě anebo ne, máte v každém případě právo využít občanského práva k vlastní ochraně, abyste mohli žít v bezpečí. Podle Zákona o rodinném právu (Family Law Act) má mnoho lidí, kteří jsou obětí domácího násilí, právo zažádat o soudní příkaz proti násilníkům. Například máte možnost zažádat o soudní příkaz proti osobě, s níž žijete anebo s níž jste žil(a) (bez ohledu na to, zda jste s ní v manželském vztahu), proti osobě, se kterou jste se rozhodl(a) uzavřít sňatek anebo proti osobě, s níž sdílíte rodičovskou odpovědnost za výchovu dítěte. Tyto soudní příkazy jsou schopny zamezit násilnému chování anebo v některých případech zabránit násilníkovi v přístupu do vašeho domu či bytu. Soudy mohou opatřit trestní příkaz pravomocí danou osobu zatknout, takže v případě, že není trestní příkaz respektován, násilníka odvede policie k soudu. Anglický originál je zde. Kdy začne Grossovo ministerstvo vnitra s podobnou iniciativou? |
17. 6. 2002
Nový správce redakčního systému Britských listů Dominik Joe Pantůček nyní energicky dokončuje různé dosud nedodělané funkce redakčního systému, za což mu velmi děkujeme. Právě byl zprovozněn seznam článků podle autorů, zatím od 1. 10. 2001. Klikněte na Autory Britských listů a v seznamu pak u každého jména na uvedený počet článků: zobrazí se vám odkazy na všechny texty, které jednotliví autoři pro BL napsali od loňského října. |
23. 7. 2002
Dominik Joe Pantůček zprovoznil chronologický archiv, obsahující jednotlivé články starších vydání Britských listů, viz zde a pravý horní roh stránky BL nad kalendářem (který vám umožňuje, kliknutím na jednotlivá data, také přístup ke starším vydání časopisu). |
14. 5. 2002
Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována. Pište prosím na tuto adresu redakce. Děkuji. Šéfredaktor. |
21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
|
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
20. 8. 2002 | Proč se nedělají v pražské MHD operativní změny? | Jan Stejskal | |
20. 8. 2002 | Méně té vody chlapče, méně té vody..... aneb spojené nádoby ekonomiky | Jaroslav Pour | |
20. 8. 2002 | Reportáž z Litoměřicka: Smutek osamoceného housera | Štěpán Kotrba, Jan Paul | |
19. 8. 2002 | Dobrá rada (cestujícím pražskou MHD) nad zlato | Jindra Vavruška | |
19. 8. 2002 | Fisk: "Bush lživě obviňuje celý arabský svět" | ||
19. 8. 2002 | Velká Británie: Velký růst domácího násilí - a co v ČR? | ||
19. 8. 2002 | Jak jsem pomáhal na Smíchově stavět hráze | Martin Marx | |
18. 8. 2002 | Aktuálně: V okolí holešovické tržnice a u přístavu začíná úklid | Štěpán Kotrba | |
18. 8. 2002 | Domácí násilí: jak se tento problém snaží řešit v Británii |
Povodně a změna klimatu | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
20. 8. 2002 | Reportáž z Litoměřicka: Smutek osamoceného housera | Štěpán Kotrba, Jan Paul | |
20. 8. 2002 | Jsou povodně pro Německo dobré? | ||
20. 8. 2002 | Méně té vody chlapče, méně té vody..... aneb spojené nádoby ekonomiky | Jaroslav Pour | |
20. 8. 2002 | Povodně byly katastrofální především mimo Prahu | ||
20. 8. 2002 | V Praze došlo v pondělí k téměř naprostému dopravnímu kolapsu | ||
20. 8. 2002 | Proč se nedělají v pražské MHD operativní změny? | Jan Stejskal | |
20. 8. 2002 | Evakuovala Spolana před povodní svůj "toxický koktejl"? | ||
20. 8. 2002 | Policie se zajímá o Spolanu Neratovice | ||
19. 8. 2002 | Jak jsem pomáhal na Smíchově stavět hráze | Martin Marx |
Slonková, Srba a korupce | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
7. 8. 2002 | Spektakulárně parlamentní konec vojenské špionáže v Čechách | Štěpán Kotrba | |
7. 8. 2002 | První rozkol v koaličním hlasování | Karel Mašita | |
5. 8. 2002 | Pozoruhodné nové obvinění Karla Srby | Karel Mašita | |
30. 7. 2002 | Pěkně obsazená komedie | Vladimír Bernard | |
29. 7. 2002 | Láska, drogy a pomsta - český scénář podle Colomba | Fabiano Golgo | |
29. 7. 2002 | Kauza Slonková - Srba, ukázka bulvarizace závažných témat v ČR | Karel Mašita | |
26. 7. 2002 | Ministr obrany kvůli Srbovi vyhodil šéfa vojenské rozvědky | Štěpán Kotrba | |
25. 7. 2002 | Mohou novináři ohrozit soudní líčení? | Roman Antl | |
25. 7. 2002 | Nikdo není nad zákonem: nesouhlasím s Fabianem Golgem | Jan Čulík | |
25. 7. 2002 | BL: Konspirační teoretikové nad případem vražedného spiknutí | Fabiano Golgo |
Genderová nerovnost ve společnosti | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
19. 8. 2002 | Velká Británie: Velký růst domácího násilí - a co v ČR? | ||
18. 8. 2002 | Domácí násilí: jak se tento problém snaží řešit v Británii | ||
15. 8. 2002 | "Správná ženská má vydržet trochu bolesti." | ||
22. 7. 2002 | Jak dnes žijí ženy v Afghánistánu? Drsně | ||
16. 7. 2002 | Koniec živnosti "plodenie detí" ? | Lubomír Sedláčik | |
8. 7. 2002 | Znásilňování žen jako válečná zbraň | ||
5. 6. 2002 | Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí | ||
6. 5. 2002 | George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě | ||
23. 4. 2002 | Policajt ve škodovce: Hospodine, řiď naši ruku! | Jan Čulík | |
11. 4. 2002 | Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? | Anna Wintrová |
Školství | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
8. 8. 2002 | Kritické myšlení | ||
3. 7. 2002 | Vysvědčením se nemají děti trápit | Pavel Bráborec | |
20. 6. 2002 | Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství | ||
13. 6. 2002 | Agresivní lidé mají velký strach | ||
10. 6. 2002 | Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol | ||
4. 6. 2002 | O českém biflovacím školství | Fabiano Golgo | |
29. 5. 2002 | Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy | ||
22. 5. 2002 | Proč nedodržuje katedra politologie VŠE úřední hodiny pro styk se studenty? | Aleš Žďárek | |
17. 5. 2002 | Učitelia ako ovce | Lubomír Sedláčik | |
14. 5. 2002 | Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství | Michal Rusek |
Volby 2002 | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
25. 7. 2002 | DOKUMENT: Programové prohlášení vlády České republiky | ||
22. 7. 2002 | Volby 2002: Konflikt představ. Tušení stínů. | Jiří Svoboda | |
22. 7. 2002 | S novou sněmovnou nejspíš nuda nebude | Karel Mašita | |
22. 7. 2002 | Volby 2002: Okamžik kouzla zbavený | ||
15. 7. 2002 | Benešovy dekrety: podivná diskuse | Jaroslav Valenta | |
15. 7. 2002 | ODA se prodává Kaslově seznamu | Štěpán Kotrba | |
15. 7. 2002 | DOKUMENT: Analýza volebního nezdaru ODS podle pracovního týmu | ||
15. 7. 2002 | DOKUMENT: Analýza neúspěchu ODS viděná očima V. Klause | ||
12. 7. 2002 | Zaorálek napodruhé aneb výuka v 101hlasém řízení demokracie | Štěpán Kotrba | |
11. 7. 2002 | (Ne)zapomeňme... | Martin Kunštek |
Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
22. 7. 2002 | Dekrety a EU | Bořivoj Čelovský | |
15. 7. 2002 | Benešovy dekrety: podivná diskuse | Jaroslav Valenta | |
11. 7. 2002 | Edvard Beneš a jeho dekrety - (sudeto)německý problém | Hans Henning Hahn, Eva Hahnová | |
21. 6. 2002 | Karma a komunismus | Michal Rusek | |
13. 6. 2002 | Onlinová diskuse BL s historiky ohledně Benešových dekretů | ||
11. 6. 2002 | O vyrovnání s minulostí, pro změnu protektorátní: Rukojmí nelze vraždit | Václav Žák | |
6. 6. 2002 | Předvolební pohled Petra Cibulky: Šibenice pro komunisty | Štěpán Kotrba | |
5. 6. 2002 | KNIHOVNA: Odmítám vinu Čechů vůči Němcům | Pavel Macháček | |
3. 6. 2002 | "Samosegregáciu" tu robil naposledy Konrád Henlein | Lubomír Sedláčik |
Sdělovací prostředky | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
15. 8. 2002 | Tragický Klepetko | Filip Rožánek | |
15. 8. 2002 | Dobrá Markéta Fialová | ||
14. 8. 2002 | Monitor Jana Paula: Povodňový pragocentrismus České televize? | Jan Paul | |
14. 8. 2002 | ČT, povodně a Praha: rekapitulace | Jan Paul | |
1. 8. 2002 | Jiří Balvín není právoplatným generálním ředitelem České televize | Karel Mašita | |
1. 8. 2002 | Jiří Balvín není právoplatným generálním ředitelem České televize | Karel Mašita | |
3. 7. 2002 | Rasismus v Čechách: Lidé s menšinovou sexuální orientací opět ostrouhali | Daniela Pilařová | |
3. 7. 2002 | Hovory pana Jakla s panem Táchou v hospodě U magistra Kelleyho 13. ledna 2001 | Radek Mokrý | |
27. 6. 2002 | Balvín instaloval odposlechy na Kavčích horách | Petr Jánský | |
20. 6. 2002 | RRTV: Digitální média veřejné služby | Zdeněk Duspiva |