2. 9. 2003
Huttonovo soudní vyšetřování okolností smrti dr. Davida Kellyho bude zneužito jako vítaná zástěrka pro Blairovu vládu, která zabrání vyšetřování důvodů, proč Blair zavlekl britskou vládu do války proti Iráku, argumentoval čelný britský konzervativec Michael Heseltine, bývalý britský konzervativní ministr obrany (1983-86) a místopředseda vlády (1995-97) v éře Margaret Thatcherové a Johna Majora, a požadoval, aby bylo bezodkladně zahájeno veřejné vyšetřování důvodů pro britsko-americký útok na Irák.
|
Co si to dovolujou, znělo pohoršenou částí rodičovského davu ve chvíli, když zrovna jejich potomek zůstal před zamčenými dveřmi školy, na níž bylo napsáno STÁVKA. Mnohdy doplněno vtipnými průpovídkami, nejčastěji o zábavném programu, který dětem nachystala radnice - zřizovatel té které školy.
1. září je ale jediné datum, kdy i jinak velmi zaměstnaný rodič pochopí, že jeho potomka čeká přelomová chvíle v jeho životě, kdy se stane o něco dospělejší. Už chodí do školy. A pouze v tento den - navzdory ministerské i rodičovské lhostejnosti během celého roku, alespoň malá část otců a matek vyslechla na vlastní uši nářky lidí, kterým se nebojíme svěřit formování charakteru i budoucnosti našich dětí, a přitom je nejsme schopni zaplatit alespoň tak jako sekretářku, která umí uvařit "akorát to kafe".
Fotoreportér Britských listů viděl včerejšek černobíle. Spíše černě než bíle, ale přesto se snažil o optimistický pohled. Navštívil totiž školu, v níž se kupodivu nestávkovalo. Základní školu na Červeném vrchu. Strávil s prvňáky jejich první dopoledne a to, co vidíte, je snaha učitelů nedat najevo, že prázdná peněženka není vhodný motivační nástroj pro poutavé vyprávění o tom, kterak Ema má maso a my máme mísu.
Jé, my se máme...
2. 9. 2003
úterý 19.00: To konstatoval v úterý odpoledne před soudním vyšetřováním smrti dr. Kellyho profesor Keith Hawton z centra pro studium sebevraždy na Oxfordské univerzitě. Profesor Hawton uvedl, že podle jeho názoru dr. Kelly utrpěl "vážnou ztrátou sebeúcty". "Dospěl k závěru, že lidi mu přestali důvěřovat, a zjevně to považoval za veřejné zostuzení své osoby. Profesor Hawton dodal, že je podle jeho názoru "téměř úplně jisté", že dr. Kelly spáchal sebevraždu a že se na jeho smrti nepodílely žádné další osoby. Hawton také poukázal na to, že se zřejmě Kelly v poslední den svého života musel začít obávat, že přijde o zaměstnání. Dodal: "To ho naplnilo hlubokým pocitem bezmocnosti. Dospěl k závěru, že jeho celoživotní práce byla naprosto zpochybněna." Hawton se zmínil o tom, že rizikovými faktory pro starší lidi, kteří spáchají sebevraždu, je, když jsou ti lidé "perfekcionisté" anebo když jsou "rigidní" - a obě tyto vlastnosti byly zjevně pro dr. Kellyho typické.
Podrobnosti v angličtině např. ZDE |
2. 9. 2003
úterý 13. 00: Mrtvolu dr. Davida Kellyho nalezla policie více než osm hodin poté, co jeho zoufalá manželka vyvolala poplach, u kořene stromu v lese. O tom, jak to vypadalo, svědčila v úterý dopoledne před Huttonovým soudním vyšetřováním smrti dr. Kellyho policistka, která mrtvolu našla:
|
2. 9. 2003
Pondělní svědectví vdovy dr. Kellyho před soudním vyšetřováním, zabývajícím se okolnostmi jeho smrti, vyvolalo vážné pochybnosti ohledně pravdivosti svědectví nejbližších poradců Tonyho Blaira, týkajícího se strategie britské vlády, která vedla k prozrazení Kellyho jména sdělovacím prostředkům.
Při zdrcujícím svědectví před soudním vyšetřováním konstatovala Janice Kellyová, že její manžel měl pocit, že ho "naprosto zradili a nechali na holičkách", když se dověděl, že vláda zveřejnila tiskové prohlášení, v jehož důsledku ho britská média rychle odhalila. |
2. 9. 2003
(Aneb kvalita reflexe obchodu s uměním v Magazínu MF Dnes)K této otázce mě přivedla Zuzana Janečková, která mi svým textem "Český malíř- dobrá, nebo špatná značka" (Magazín Dnes číslo 28) připomněla lyžaře, který si v dobrém úmyslu sjet kopec místo lyží obul dřevěné palubky.
|
2. 9. 2003
Politika je svinstvo, soudruhu prokurátore..., říká jeden vězeň druhému při společném pobytu na cele. Když jsem psal 7. srpna 2002 - tedy více než před rokem - aktuální článek Spektakulárně parlamentní konec vojenské špionáže v Čechách a na něj navazující materiály v týdnech následujících, vystavoval jsem se posměchu a obvinění z paranoie... Tvrdit, že činnost českých rozvědek je ještě nyní finacována způli z nelegálních zdrojů, a to dokonce z nelegálního obchodu se zbraněmi a provozování "krycích firem", je odvážné, až troufalé. Kauza Srba-Slonková v hlubinách archivu Britských listů TÉMA BL |
2. 9. 2003
Publicistika, pomocí níž by se měla veřejnost "správně" orientovat "na tu pravou stranu", přitom zaujímá v programu stanice 86,33%, z toho zahraniční publicistika 15% z celku všech pořadů. Takže ze zbylých 85% z oněch 86,33% publicistiky má posluchače "orientovat" v prostředí, které důvěrně znají a mají možnost konfrontovat tento zdroj s desítkami jiných. Pokud vám připadá titulek či citát z hodnocení příliš provokativní, pak vězte, že tomu tak není. Titulek vyplývá ze zadání a následného konstatování autorů analýzy vysílání ČRo 6, které si od Centra mediálních studí CEMES nechala zpracovat Rada Českého rozhlasu. Citát pak je součástí hodnocení a poněkud odlišné interpretace dat téže analýzy. |
2. 9. 2003
Členové Rady BBC, která dohlíží na tuto veřejnoprávní organizaci, se rozhodli potlačit své původní pochybnosti nad reportáží Andrewa Gilligana z 29. května 2003 o tom, že britská vláda údajně "zdramatizovala" svou zprávu o Iráku a postavit se energicky na obranu nezávislosti BBC vůči vládě. Vyplynulo to z emailů, které byly zveřejněny soudním vyšetřováním okolností smrti dr. Davida Kellyho:
|
2. 9. 2003
Na tú noc z 20. na 21. augusta 1968 nikdy nezabudnem. Myslím, že to bolo okolo jedenástej v noci, keď sa prerušil štandardný rozhlasový program a hlásateľ oznámil, že máme zotrvať pri rozhlasových prijímačoch, pretože sa očakáva veľmi dôležitá správa. Po tomto hlásení však všetky československé rozhlasové stanice zmĺkli. Ozvali sa až ráno. Mohli sme si vypočuť správu, že naša krajina je okupovaná vojskami Varšavskej zmluvy a stanovisko predsedníctva ÚV KSČ.
|
2. 9. 2003
Tridsaťpäť rokov predstavuje dostatočný časový odstup, aby sme o významnej historickej udalosti mohli uvažovať v rámci kategórie tradície. Tradície, ktorá ovplyvňuje budovanie a fungovanie štátu. Ale aj tradície, na ktorej je postavený a ktorú využíva a kultivuje nanovo sa formujúci politický prúd na Slovensku. Prúd, ktorý môžeme pracovne nazvať nová sociálna demokracia.
|
2. 9. 2003
Dôsledky zlej politiky -- kronika vopred ohlásenej tmyRadovan Geist
Pred dvoma týždňami zrazu zhaslo svetlo vo ôsmich štátoch USA a provinciách Kanady. Bez elektrickej energie ostalo päťdesiat miliónov ľudí.
Mozgy, masírované nikdy nekončiacou hrozbou teroristických útokov, vysielali takmer zhodne ten istý signál -- bin Ládin. Nebolo to tak. Za tmu boli zodpovední zločinci operujúci omnoho sofistikovanejším spôsobom.
|
2. 9. 2003
Po útoku na centrum OSN v Iraku nám tí, ktorí sa nevedia zmieriť s okupáciou svojej krajiny, dali jasne najavo, že nás všetkých hádžu do jedného vreca s americkým agresorom. Nazvať ich teroristami a ich čin iba odsúdiť, to môže urobiť niekto taký povrchný a zaujatý, ako je americký prezident George W. Bush. My ostatní máme za súčasného stavu vecí, bohužiaľ, povinnosť pochybovať.
|
2. 9. 2003
Helen Epstein Rozšírenie vírusu HIV v mestách Juhoafrickej republiky patrí medzi najväčšie na svete. Stovky ľudí sa denne nakazia vírusom HIV, väčšina v chudobných, často nebezpečných prímestských komunitách s nahromadenými plechovkami a betónovými chatrčami. Dnes už takmer každý Juhoafričan vie, ako sa choroba prenáša a ako jej možno predchádzať. Tajomstvom zostáva, prečo jej tak veľa ľudí nepredchádza. |
2. 9. 2003
Gideon Levy preložil Radovan Geist Musíme si uvedomiť, že kontakt Izraela s ďalšou generáciou Palestínčanov -- s tými, čo vyrastali počas okupácie -- a jeho snahy uzavrieť s nimi mier, budú omnoho problematickejšie ako v prípade predchádzajúcej generácie. Ani jedna predtým nevyrastala v takých krutých podmienkach. Dokonca v celom západnom svete nie je miesto, kde by deti žili porovnateľným spôsobom. |
2. 9. 2003
Pane Čulíku,
nevím, zda stojíte o vzpomínky, ale k dokreslení povahy pana Tigrida byste měl vzít v úvahu také jednu jeho veřejnou diskuzi se Zdeňkem Mlynářem, která se konala v prosinci 89 nebo lednu 90, napsal nám jeden čtenář, jehož jméno je redakci známo. |
1. 9. 2003
Poslední vazby na předválečnou Československou republiku i na svět v období komunismu - alespoň z českého hlediska - jsou zpřetrhávány. Ten pocit člověk má, když se dovídá o nedělním úmrtí Pavla Tigrida (vl. jménem Schonfelda, nar. 1917), jednoho z nejvýznamnějších svědků československého meziválečného a poválečného vývoje a po vzniku československého komunistického režimu jednoho z nejvýznačnějších novinářů z československé emigrace.
Pavel Tigrid především proslul tím, že od roku 1956 vydával exilový kulturněpolitický čtvrtletník Svědectví, od roku 1960 v Paříži. Časopis vycházel až do pádu komunismu v Československu, kdy bylo ještě vydáno - v Praze - jedno souhrnné číslo vybraných textů. |
1. 9. 2003
Život v Itálii je atraktivní jen povrchně, po dobu prvních několika týdnů, argumentoval minulý týden britský konzervativní deník Daily Telegraph. Ve skutečnosti je Itálie prý zemí chaosu, korupce, neřešení problémů a anarchie. Je-li pochmurný obraz Itálie, který vykreslil autor článku Sebastian Cresswell-Turner, pravdivý, bylo by to varováním, že ne všechny cesty nutně vedou po nastolení demokracie k "civilizované Evropě":
|
1. 9. 2003
Před 150 lety předpověděli Marx a Engels "pád kapitalismu". Kapitalismus skutečně prošel radikálními změnami, jak je Marx a Engels předpověděli, argumentuje v egyptském listě Al Ahram Gala Amin, profesor ekonomie na Americké univerzitě v Káhiře. Jenže zcela jinak, než jak se to tradičně interpretuje:
|
29. 8. 2003
2,5 % osob obsadilo v uplynulém půlroce 35 % citací ve veřejnoprávním, tedy vyváženém pořadu ... Radou ČRo objednaná a posléze po půlročním odkladu zveřejněná analýza ČRo 6 neposkytuje kompletní pohled na podobu vysílání ve vztahu k jeho politické vyváženosti. Jedním z nástrojů, kterým se dá na základě jdnoduché teze zjistit "vyváženost" jakéhokoliv textu, je frekvenční analýza výskytu klíčových slov. V tomto případě jmen politiků. Britské listy se pokusily se o takovouto, "letmou" analýzu samy. Na základě primárních dat o jednom pořadu - Názory a argumenty, který se vysílá na ČRo 6 každý den v 18:10. Data jsme měli k dispozici za dostatečně dlouhé období - 1 rok. |
1. 9. 2003
Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení. V srpnu 2003 obdrželo Občanské sdružení Britské listy od čtenářských sponzorů celkem 6100.00 Kč a za reklamu 8000.00 Kč. Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. V současnosti především postupně hradíme účetní firmě výdaje za vypracování finančních zpráv za léta 2001 a 2002. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu. |
18. 6. 2004
Ceník reklamy na BL |
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
2. 9. 2003 | AIDS v Južnej Afrike I.: Neviditeľný liek | ||
2. 9. 2003 | Čelný britský konzervativec útočí: "Kellyho smrt byla pro Blaira záchranou" | ||
2. 9. 2003 | Srba přiznal nelegální financování rozvědky | Štěpán Kotrba | |
1. 9. 2003 | "Itálie je děsná země" | ||
1. 9. 2003 | Dnešní kapitalismus se vyvinul tak, jak přepověděl Marx | ||
1. 9. 2003 | Zemřel Pavel Tigrid | Jan Čulík | |
1. 9. 2003 | Součkové hlava, stávka učitelů a reforma veřejných financí | Štěpán Kotrba | |
31. 8. 2003 | ČTK: "Gilligan nebo Mulligan, dyť je to jedno" | Jan Čulík | |
29. 8. 2003 | Vyváženost ČRo 6? aneb frekvenční analýza jednoho pořadu |
Štěpán Kotrba | |
29. 8. 2003 | Propadne mužské pohlaví genetické zkáze? |
ČRo 6 a někdejší Svobodná Evropa | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
2. 9. 2003 | ČRo 6 neví, pro koho vysílá | Štěpán Kotrba | |
29. 8. 2003 | Vyváženost ČRo 6? aneb frekvenční analýza jednoho pořadu |
Štěpán Kotrba | |
25. 8. 2003 | Zpráva CEMESu o ČRo 6 pro Radu Českého rozhlasu | Jan Čulík | |
21. 8. 2003 | Facka zprava aneb štěkání podle Jemelky | Štěpán Kotrba | |
20. 8. 2003 | Proč nepíše Jan Urban jako američtí novináři | Jan Čulík | |
18. 8. 2003 | Kolik peněz si může ještě dovolit Český rozhlas vyhodit "do éteru" | Štěpán Kotrba | |
18. 8. 2003 | ČRo 6 - tažný kůň s klapkami na očích, který zatáčí pouze vpravo | Štěpán Kotrba | |
28. 7. 2003 | O cestě Jana Urbana do Iráku | Jan Čulík | |
18. 7. 2003 | Komentář kontra zpravodajství | Jan Maršák | |
18. 7. 2003 | RFE/RL: Stěhovat se nebudeme, nebudeme a nebudeme | Štěpán Kotrba |
Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
29. 8. 2003 | 65. výročí mnichovského diktátu: Na řadě bylo Československo | Věra Olivová | |
29. 8. 2003 | České postoje k odsunu sudetských Němců jsou motivovány ideologicky | ||
3. 7. 2003 | Miliardové restituce možná i na základě falešných razítek národních výborů | František Hanzlík | |
1. 7. 2003 | Podle Petra Uhla za vše může Edvard Beneš - skutečnost však byla jiná | František Hanzlík | |
16. 1. 2003 | Jak to bylo opravdu s odsunem Němců z Československa | Martin D. Brown | |
14. 1. 2003 | PODIVEN: Manipulace s dějinami první republiky | Věra Olivová | |
3. 12. 2002 | BBC: Vyhnání Němců je tématem minulosti | ||
22. 7. 2002 | Dekrety a EU | Bořivoj Čelovský | |
15. 7. 2002 | Benešovy dekrety: podivná diskuse | Jaroslav Valenta | |
11. 7. 2002 | Edvard Beneš a jeho dekrety - (sudeto)německý problém | Hans Henning Hahn |
Genderová nerovnost ve společnosti | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
15. 8. 2003 | Odmítání interrupcí - žádný pokrok od roku 1588 | Anna Čurdová | |
30. 7. 2003 | Interrupce - odrhovačka o vraždě neviňátek | Anna Čurdová | |
10. 7. 2003 | Plávajúca potratová klinika | Sylvia Porubänová | |
4. 7. 2003 | Ústav pro čistotu rasy | Robert Pokorný | |
2. 7. 2003 | Interrupce ano, nebo ne? | Josef Veger | |
23. 6. 2003 | Designer babies: Potřebujeme nový morální kompas | ||
6. 6. 2003 | Stoupenci potratů zaznamenali v USA porážku | ||
4. 6. 2003 | Milujte se a nemnožte se | Dominik Lukeš | |
26. 5. 2003 | V Kolíně nad Rýnem se konala feministická konference | ||
15. 5. 2003 | Očakávané rozhodnutie slovenského Ústavného súdu o umelom prerušení tehotenstva a jeho možné dôsledky | Ladislav Orosz |
21. srpen 1968 | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
22. 8. 2003 | O mentalitě svlačce a mentalitě bolševníku | Jaroslav Pour | |
21. 8. 2003 | Poučení z krizového vývoje - dvacáté první srpny a přítomnost | Michal Jurza | |
21. 8. 2003 | O mentalitě svlačce | Jan Čulík | |
21. 8. 2003 | Proč se mlčí o občanském odporu ze srpna 1969? | Karel Mašita | |
20. 8. 2003 | Okupácia 1968: KSS je hlboko zakotvená vo svojej minulosti | Juraj Marušiak | |
11. 8. 2003 | Nedožitých 55 let Jana Palacha | Jaroslava Čajová | |
14. 7. 2003 | 1968 | Přemysl Janýr | |
4. 6. 2003 | Konec českých dějin? | Mojmír Babáček | |
24. 4. 2003 | Lidství na skřipci | Jan Čulík | |
2. 4. 2003 | Rytí záhonu | Jaroslav Hutka |
Česká literatura | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
28. 8. 2003 | Nové číslo Textů | ||
11. 7. 2003 | Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka | Jaroslava Čajová | |
7. 7. 2003 | Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí | Petr Fiala | |
27. 6. 2003 | Wow, Viewegh! | Petr Fiala | |
18. 6. 2003 | Dousková je červená knihovna | Jiří Škuba | |
17. 6. 2003 | Maminka | Irena Dousková | |
17. 6. 2003 | Mother | Irena Dousková | |
17. 6. 2003 | Ještě jednou Irena Dousková | Jan Čulík | |
16. 6. 2003 | O tom, jak život uplývá mezi prsty | Jan Čulík | |
16. 6. 2003 | Doktor Kott přemítá | Irena Dousková |