2. 9. 2003
Svědectví vdovy po dr. Kellym vede k pochybnostem nad tvrzeními Blairových poradcůPondělní svědectví vdovy dr. Kellyho před soudním vyšetřováním, zabývajícím se okolnostmi jeho smrti, vyvolalo vážné pochybnosti ohledně pravdivosti svědectví nejbližších poradců Tonyho Blaira, týkajícího se strategie britské vlády, která vedla k prozrazení Kellyho jména sdělovacím prostředkům.
Při zdrcujícím svědectví před soudním vyšetřováním konstatovala Janice Kellyová, že její manžel měl pocit, že ho "naprosto zradili a nechali na holičkách", když se dověděl, že vláda zveřejnila tiskové prohlášení, v jehož důsledku ho britská média rychle odhalila. |
Kellyová svědčila, že šéfové jejího manžela ho opakovaně ujistili, že takové tiskové prohlášení nebude vydáno. Dr. Kelly se o vydání toho prohlášení dověděl teprve až poté, co vyšlo, dodala. Její svědectví je v přímém protikladu se svědectvím Tonyho Blaira a jeho čelných spolupracovníků. Na dotaz, kdo Kellyho ujistil, že jeho jméno nebude zveřejněno, odpověděla Janice Kellyová: "[Ujistil ho o tom] jeho přímý nadřízený, všichni jeho další nadřízení a ti lidé, kteří s ním prováděli pohovory." Soudní vyšetřování byla předložena svědectví, podle nichž bylo rozhodnuto během schůze v pracovně Tonyho Blaira dopoledne dne 8. července 2003 vydat tiskové prohlášení, které konstatovalo, že se přihlásil nejmenovaný pracovník, který přiznal, že se setkal s reportérem BBC Andrewem Gilliganem. Přítomni byli britský premiér, Alastair Campbell, odpovědný za styk s médii, Jonathan Powell, šéf Blairova štábu, a John Scarlett, předseda spojeného výzvědného výboru. Scarlett uvedl před soudním vyšetřováním, že dr. Kellymu bylo sděleno, že "pravděpodobně bude vydáno tiskové prohlášení a že to akceptoval". Blair před soudním vyšetřováním svědčil: "Pokud vím, myslím, že někdo na těchto schůzích řekl, že si toho je vědom i dr. Kelly. Myslím, že bylo rozhodnuto to udělat tak, že se vydá tiskové prohlášení." Kellyová svědčila, že se její manžel "nesmírně rozčílil", když mu bylo řečeno, že bude muset vypovídat před parlamentním výborem pro zahraniční věci a že se to bude vysílat v televizi. Kellyová také uvedla, že ke stresu jejího muže silně přispělo to, že se vláda snažila vytvářet dojem, že je Kelly naprosto bezvýznamný člověk a že "fantazíruje". Byla tím naprosto zdrcena. Konstatovala: "Byl přesným opakem. Byl velmi skromný a tichý." Svědectví paní Kellyové také přímo protiřečí svědectví Richarda Hatfielda, šéfa personálního oddělení na britském ministerstvu obrany, který řekl soudnímu vyšetřování smrti dr. Kellyho, že s Kellym hovořil těsně předtím, než bylo tiskové prohlášení večer dne 8. července vydáno. Hatfield konstatoval: "Oba jsme tuším vedli tento rozhovor za předpokladu, že Kellyho jméno bude velmi rychle zveřejněno."
Podrobnosti v angličtině např. ZDE
|