26. 3. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 3. 2003
Boris Vian (1920-1959)
Francouzský prozaik, dramatik, básník, novinář, jazzový hudební skladatel, filmový herec a scénárista. Člen sdružení bohémů z pařížského 'Saint-Germain-des-Prés'. Byl ovlivněn existencialismem, kritizoval církev a měl antimilitaristické názory. Idealizoval lásku, ale také používal ironii, parodoval měšťácký svět se svými mystifikacemi a převracel, co se dalo. Vianovu divadelní tvorbu silně ovlivnili dramatici Alfred Jarry a Eugéne Ionesco. Během jeho života se mu nedostalo uznání - naopak např. jeho 'Dezertér' (v originále: 'Le Déserteur'), píseň z roku 1954 protestující proti válce v Alžírsku, byla zakázána, některé romány zase musel psát pod pseudonymem smyšleného černého Američana Vernona Sullivana. Zemřel předčasně po srdečních potížích. Již v šedesátých letech se stal kultovním autorem.

Zdrojový text v češtině s akordy HTML
originál ve francouzštině [RM 2,57 MB] RM FILE
RM PLAYER
text: Boris Vian
hudba: Harold Berg  15. 2. 1954
někteří interpreti: Serge Reggiani, Richard Anthony, Claude Vinci

Bagdádské tržiště po bombardování
26. 3. 2003

KONTINUÁLNÍ ZPRAVODAJSTVÍ BRITSKÝCH LISTŮ

USA - INFO-WAR: Mohou za dvacet mrtvých zavirované zaměřovací systémy?
V pondělí zaměřil raketový systém Patriot asi 48 kilometrů jižně od iráckého města Nadžaf americkou stíhačku F-16 a připravil se k palbě. Stíhačka zareagovala odpálením střely na baterii patriotů a zničila její radar. Nikdo nebyl zraněn.
Tento incident se stal den poté, co střela Patriot sestřelila britský letoun typu Tornado, při jehož pádu zahynula dvoučlenná posádka. O několik hodin později zahynuli dva další britští vojáci při "přátelské palbě", když na jejich tank omylem zaútočil západně od Basry jiný britský tank, který si je spletl s iráckým nepřítelem. Počet britských vojáků pohřešovaných či zabitých v Iráku tak stoupl na 22, přičemž v bojích s Iráčany byli zabiti jen dva z nich (?).
USA: Čemu se říká "medvědí služba"...
Tak je Česko v "koalici", nebo není?
Americký prezident George Bush dnes v projevu k vojenské operaci proti Iráku pochválil koaliční síly z Británie, Austrálie, Polska, Dánska, Španělska, Česka a Rumunska. Podle Prahy v koalici nejsme... Praha má podle náčelníka generálního štábu AČR Pavla Štefka v oblasti kolem 380 příslušníků jednotky protichemické obrany. Chemici jsou v Kuvajtu a do protiiráckého tažení by se zapojili pouze v případě, že Irák použije zbraně hromadného ničení nebo k jejich použití bude rozhodnut. Vojáci by zasahovali také v případě humanitární katastrofy.
BRITÁNIE - Obnovení dialogu mezi Evropou a Spojenými státy bude rozhovorem o penězích
Tony Blair se pokusí v příštích dvou dnech během návštěvy Washingtonu a New Yorku zahladit názorové rozpory mezi Evropou a Spojenými státy a vrátit do hry o Irák Organizaci spojených národů. Chce přimět Bushe, aby předal správu Iráku co nejdříve do rukou OSN.
Poznámka editora BL: Zdá se to být logický krok, protože tím se odpovědnost za investice do obnovy irácké infrastruktury rozloží a prospěch z ní bude mít i Evropa. Blair přinese do Evropy výměnou za rozloženou diplomacii balík peněz. Blair zoufale potřebuje Evropě "zacpat ústa petrodolary", neboť jinak se jeho pozice velmi výrazně zhorší. Blair čelí v Británii obrovskému odporu obyvatelstva proti válce, proti jeho proamerické politice se staví inteligence i dělníci. Posun britské politiky doleva by mohlo zmařit vyhlídky fabiánců na podíl na vládě a mohlo by vrátit "do hry" "rudého Kena" - starostu Londýna Livingstona, který se netají svým protiválečným postojem.
Před několika dny se prořekli čeští diplomaté, že už jednají o zapojení českých firem do obnovy irácké infrastruktury v rámci "britského okupačního sektoru." Poprvé tak vyšla najevo taktika "obchodu na pásech tanků", ke které se potichu - pro třicet stříbrných - přidala i česká strana. Pokud by totiž dostala zakázky v oblasti strojírenství a stavebnictví, kryté "petrodolary" Iráku, měl by český průmysl na příštích několik let vystaráno o rozvoj a Špidla o zápis do historie. Podle expertů se očkává, že obnova rozbombardovaného Iráku potervá několik let a zaplacení výdajů válečných akcí "spojenců" spolu se zaplacením obnovy krajiny bude Iráku i při zdvojnásobení těžby a udržení stávajích cen trvat 5 - 8 let.
Otázkou ovšem zůstává polarizovaná situace v Evropě. Unie si těžko bude zvykat na možná další vojenská dobrodružství výměnou za tučnou kořist. Potupa, kterou utržila Unie od Blaira, chutná až příliš hořce. Vzestup popularity krajní levice se dá očekávat na celém kontinentě a tak se může stát, že adekvátní změna vlád může pro socialisty skončit v celé Evropě drtivou porážkou. Buď to budou vlády populistické pravice se zbytkem fabiánské části sociálních demokracií, nebo to budou rudorůžové vlády na jedno volební období, sjednocující pravici do kompaktních bloků, nebo to budou černomodré pravicové koalice.
Scénář schůzky Bush-Blair ale může být i jiný a důsledky z něj vyplývající také. Je známo, že Bush nemá OSN příliš v lásce, mimo jiné i pro částky, které USA do přebujelého rozpočtu OSN dluží. Mimo jiné i proto, že díky Kavanově politice nejmenšíhospolečného jmenovatele všech slabých přišly USA o křeslo v komisi pro lidská práva, což jim dávalo bič na méně liberální a méně poslušné polodiktatury všude po světě. Mimo jiné i pro facku, kterou dostaly Spojené státy nyní při krachu silové strategie okolo Iráku. Washington se obešel v této válce bez OSN i bez váhajících "spojenců v NATO a určitě bude zvažovat, jestli se o "kořist" má dělit jen proto, aby uspokojil Evropu, která ho stejně svými malými a neefektivními zbrojními výdaji neohrožuje. Ve které stačí aplikovat spolehlivou taktiky lokálních cukříčků a lokálních bičů - rozdělení zájmů a tím i brždění sjednocovacích snah Evropy. Ekonomické těžkosti, způsobené odlivem ziků amerických firem, které koordinují své firemní taktiky s americkou obchodní komorou. Stejně dobře se může obejít při správě a rekonstrukci Iráku bez Evropy i bez OSN. Licence na těžbu ropy pak budou pouze Američanů a "vnucenými okolnostmi" může okupace Iráku trvat i déle, než nyní jsou Američané ochotni přiznat. Teprve následující týdny ukáží, co USA zvládnou samy a co budou muset svěřit zkušenějším mezinárodním organizacím. S odvoláním na vysoké činitele administrativy list USA Today uvedl, že viceprezident Richard Cheney a ministr obrany Donald Rumsfeld se domnívají, že správa v rukách OSN by omezila volný manévrovací prostor pro Spojené státy. Blairova mise u Bushe může proto skončit fiaskem a místo zacelování ran se jen upevní staré známé rozdělení podle dřívější osy. Na jedné straně Spojené státy a Velká Británie a na druhé straně Francie, Rusko a Německo.
OSN - Kavan: Předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan dnes prohlásil, že OSN musí mít při obnově Iráku nezastupitelnou roli a nemůže si v této věci jen nechat diktovat podmínky Spojených států a Velké Británie.
25. 3. 2003

KONTINUÁLNÍ ZPRAVODAJSTVÍ BRITSKÝCH LISTŮ

JIŽNÍ IRÁK: Dva členové posádky britského tanku byli usmrceni a dva vážně zraněni v křížové palbě poté, co na jejich tank typu Challenger 2 vystřelil v jižním Iráku jiný tank.
KATAR: Americké ústřední velení v Kataru uvedlo, že střely zasáhly brzo ráno ve středu iráckou hlavní televizní stanici a jeden klíčový komunikační uzel ve vojenském krytu, čímž "byly poškozeny řídící schopnosti velení irácké armády".
BAGDÁD:Ve středu za úsvitu se americké bombardování kontroverzně (?) soustředilo na budovy irácké státní televize. Na jihu Bagdádu, kde je zakopána Saddámova Republikánská garda, bylo slyšet nejméně 40 explozí. Britská vojska dále bojují s iráckými polovojenskými jednotkami, které "prchají" z Basry na jihu Iráku. Podle zpráv tam prý civilní obyvatelstvo zorganizovalo povstání proti vládě Saddáma Husajna.
"INSIDEROVA" ANALÝZA (od naší dopisovatelky):
"Iráčané nepadají Američanům z vděčnosti rovnou do náruče"
Spojené státy a Británie jsou zaskočeny skutečností, že Iráčané jim z vděčnosti nepadají rovnou do náruče. Je to z velmi prostého důvodu, že irácký lid jednak vůbec nedůvěřuje licoměrným americkým slibům, nevěří, že bojuje za jeho zájmy, ale jen za své vlastní - má s Američany velmi špatné zkušenosti. Také je to proto, že bojuje na své zemi a za svou zem jen z vlasteneckých a náboženských důvodů (samozřejmě jsou i opačné případy). Také je to irácký lid, který přináší ty největší oběti v této vnucené nezákonné válce, ten bude ještě více vystaven nelidskému utrpení, protože koaliční vojska nerozlišují ve svém zuřivém boji mezi režimem a civilisty (sami oficielní představitelé USA a GB přiznávají, že válka se neobejde bez velkých obětí), a tak hlavně jimi je irácký lid znovu trestán. To způsobuje jeho rostoucí nenávist a odhodlání bránit se proti této loupežné válce. Z tohoto důvodu si režim troufnul ozbrojit národ a spoléhá se na jeho loajálnost. Postojem iráckých občanů lidu je bránit se agresi a "prokazovat každodenní hrdinství".
Vysvětlující poznámka editora BL: Toto je stanovisko nezúčastněného obyvatele žijícího v nezúčastněné zemi arabské kultury, islámského náboženství a proarabských postojů. Uvádíme jej především proto, že na stejnou věc mohou i nezúčastněné strany - ale každá mající své kořeny v jiné kultuře i jazyce - mít různé názory. Pro pochopení vývoje mezinárodních vztazích je zapotřebí vnímat citlivě a s otevřenou myslí nejen odlišnost jazyka a vyjadřování myšlenek, ale i odlišnost kultury a uctívaných hodnot. V českých médiích zaznívají prozatím pouze názory "křesťanské" "kapitalistické" a "sobecké" Evropy, i když zpravodajství většiny českých médií se snaží být co do informační otevřenosti daleko objektivnější a neskrývá fakta o rozpornosti současné války. Pouze komentáře jsou "tradičně" české...
IRÁK / INFO-WAR: Irácký viceprezident Tahá Jasín Ramadán označil pondělní prohlášení ze zasedání LAS v Káhiře za "velmi slabé" a "bezvýznamné", protože arabské země zatím nepodnikly nic podstatného, aby zabránily válečnému dění v Iráku.
IRÁK: BBC Arabic V Bagdádu zuří nevídaná písečná bouře. Spolu s ní v této době pokračuje velmi silný letecký útok spojenců na Bagdád. Silný vítr a červený prach znemožňují jakýkoliv pohyb po ulicích Bagdádu, a tudíž není možné zjistit, jaký cíl letecké útoky mají.
IRÁK - Al Jazeera: Američané požadovali po zaměstnancích přístavu v Umm-Qasr, aby ho pod jejich řízením uvedli do provozu. Iráčtí zaměstnanci odmítli.
IRÁK: Kofi Annan žádá okamžitou humanitární pomoc pro jihoirácké město Basra
Jak řekl, důvodem je, že město je už několik dní bez vody a elektrické energie. Mezinárodní výbor Červeného kříže informoval, že město potřebuje nahradit 40 % vody, a to v co nejkratším čase a ve vyhovující kvalitě, jinak městu hrozí vážná krize. Přerušení dodávek vody je výsledkem bombardování civilní infrastruktury, ke kterému přistoupily Spojené státy ve snaze zlomit odpor iráckých vojenských jednotek.
USA - Washington: Prezident Bush požádal v pondělí poslance o 75 miliard USD na financování války proti Iráku a na odměnu pro své největší spojence. Požadovaná suma počítá se šestiměsíční vojenskou akcí. Válečný rozpočet zahrnuje skoro 4 miliardy USD na posilnění vnitřní bezpečnosti USA a asi 5 miliard na zahraniční pomoc pro spojence z Blízkého východu, jako jsou Izrael, Jordán, Egypt a Turecko. Počítá pouze s 3,5 miliardami USD na veškerou rekonstrukci Iráku a humanitární pomoc.
IRÁK - TV Al Arabyia / INFO-WAR Shrnutí vysílání: (zachována terminologická a pojmová odlišnost) Zpravodajka televizní stanice Al Arabyia hlásila přímo z Bagdádu: Poslední nálet byl nejsilnější a nejintenzivnější, škody jsou obrovské. 5 lidí bylo zabito a je velmi mnoho zraněných. Podle autentických záběru je jasně znát, že byly bombardovány civilní čtvrtě, na záběrech jsou zničené obchody a civilní domy, kde v troskách hledají své věci obyvatelé Bagdádu. U bombardovaných civilních objektů jsou mezinárodní zpravodajové, aby mohli o této skutečnosti informovat svět. Podle přímého vysílání se obyvatelé hromadně účastní pohřbu obětí, ignorují možné nálety. Na nikom není vidět strach. Mezi obyvateli Bagdádu jsou přítomni i činitelé vládní strany. Nikdo nereaguje na americké výhrůžky. Irácký lid je v této válečné tragedii sjednocen. Saddám Husejn, od začátku agrese, už dvakrát promluvil k národu, aby dokázal, že lži o jeho zranění či dokonce smrti nejsou pravdivé. Zrovna tak vystupují i všichni ostatní představitelé strany a pořádají brífinky v tiskovém středisku.
IRÁK - Tisková konference Mehdiho Sáleha, ministra obchodu
Shrnutí : (zachována terminologická a pojmová odlišnost) Irák je bohatá země a nepotřebuje žádnou humánní potravinovou pomoc. Generální tajemník OSN Kofi Annan na nátlak Bushe zrušil dohodu 986 o dovozu potravin a léky za naftu. Bush a Blair neznamenají pro irácký lid a posvátnou zem jen bomby, ale nedovolují dovoz potravin, zdravotních potřeb a léků pro irácký lid (za jeho peníze). Před počátkem války bylo zboží na lodích, které došlo do Jordánska a ti ho vrátili do oblasti Rašad. 3 lodě byly poslány do Dubaje. Máme uvnitř Iráku základní potraviny na dobu šesti měsíců. Přes neustálé bombardování je rozvážíme do každého města bojů, do Umm-Qasr, Fao, Násiráji, Safwánu, Basry a dalších, aby v nich mohli lidé vytrvat. Zrušení dohody Potraviny za ropu je kriminálním imperialistickým činem lidí, kteří se nazývají prezidentem a ministerským předsedou, kteří lžou světu a přitom trestají samotný irácký lid. Způsobují krveprolévání nevinné irácké i americké strany. S koaličními zajatci se jedná dobře a dostávají dostatek potravin a léků, ktere potřebují. Přístav v Umm-Qasr vybudoval irácký stát a náleží jemu. Bombardovaná byla továrna na mletí mouky, která byla vybudovaná za peníze programu Potraviny za ropu. Nepotřebujeme žádnou pomoc od Bushe a Blaira, kteří zapříčiňují zabíjení iráckého lidu. Irák je bohatý, lid vytrvale bojuje a bude bojovat a uštědří jim lekci, na kterou nezapomenou.
AL JAZEERA - Bagdád: Před hodinou, v 9:15 SEČ, začala isková konference tří iráckých ministrů, kterou zahájil ministr obchodu Mehdi Sáleh. Ten argumentuje, že Annan/OSN jsou pod tlakem USA a neumožňují do Iráku dodávku zboží (potraviny, léky) v rámci programu OSN Potraviny za ropu. Ministr tvrdí, že se Kofi Annan nedovede proti spojencům postavit. Ministr obchodu uvedl, že USA a jejich spojenci (kdo ví, zda by to neudělaly i české banky, pokud tam Iráčané konta mají) zmrazili veškeré disponibilní prostředky na účtech u bank v jejich zemích. Uvedl číslo 64 mld. USD jako hodnotu dodané ropy (neřekl za jakou dobu - pozn. red.), z nichž došlo k protidodávce za posledních 6 let v hodnotě 21 mld. USD a další zboží za 21 mld. USD je údajně nasmlouváno. Oproti tomu uvedl, že irácká města jsou "zásobovaná vším potřebným" na dalších 6 měsíců a "nepotřebují humanitární pomoc zvenku".
Zpravodajka BL v oblasti tvrdí, že podle jejích informací OSN o problému dočasného ukončení programu OSN Potraviny za ropu ví, a že se jej snaží řešit. Překážkou je prostupnost a kontrola hranic Iráku, neboť za prodlení při odbavování kontejnerů a skladné na hranicích se platí nemalé poplatky. Zboží snad ale dodat půjde. Jiné je to s dodávkami zboží, které jdou mimo tento zmíněný program, ty opravdu stojí, obchodníci se bojí - logicky vzhledem k sitauaci v Iráku. Zpravodajka tvrdí, že ale lze zboží na hranicích předávat iráckým nákladním vozidlům proti přímé platbě.
IRÁK / INFO-WAR: Irácké vedení (prý) "vytvořilo červenou linii okolo Bagdádu", a když ji invazní jednotky překročí, irácké republikánské gardy mají rozkaz použít chemické zbraně, oznámila televize NBC, přičemž REUTERS upozorňují, že se jedná o nepotvrznou informaci.
Komentář ŠOK:Podle souvislostí zveřejnění agenturami to vypadá jako výsledek "exkluzivní" informace z okolí generála Tommyho Frankse na dnešním tiskovém brífinku. Jak jsme upozorňovali již včera, někdo se evidentně snaží "váhající polospojence" - mj. i z ČR - přesvědčit, že by měly jejich vojenské jednotky dostat mandát k akci. Tím by USA zatáhly tyto státy do konfliktu pod svým velením a svou strategií. Dosud váhající země - většinou z Evropy - by se tak - podle mezinárodního práva - mohly stát součástí sil agresora (porušení práva na sebeurčení a na územní celistvost, které je integrální součástí mezinárodně uznávaných pravidel ve vztazích mezi státy - součást axiomů, na nichž stojí dosavadní OSN) a jejich hlasování na půdě OSN by bylo v souladu s americkou představou "nové spravedlnosti" a "střetu civilizací". Vliv změny postoje "váhajících polospojenců" by mohl definitivně přispět k rozbití tvorby společného stanoviska zemí EU a kandidátů, což je "vedlejším efektem" americké info-war a hot-war diplomacie. Sjednocující se Evropa je pro budoucí pozici USA ve světě největším nebezpečím, neboť její výhodná poloha ji činí výrobním a obchodním centrem "starého světa" a vedením zemí třetího světa. Trh těchto zemí v Evropě, Asii, Africe, Středním Východě a jižní Americe, spolu s případným volným připojením Kanady k EU, by mohl již bez problémů konkurovat "euroatlantickým" představám s "vedoucí úlohou USA". Některé arabské země si už v minulých měsících konvertovaly své "petrodolary" na "petroeura", což bylo mimo jiné příčinou náhlého vzestupu této měny. Krachy amerických společností a zhroucení jejich účetní kredibility situaci také nepřidal. Pokud by se v budoucnu ropné obchody nedělaly v USD, ale v EUR, mělo by to spolu s počínajícím obchodem Evropy se zeměmi SNS nepředstavitelné důsledky pro americkou ekonomiku. Množství dolarové měny, obíhající zeměmi bývalého Sovětského svazu by při jejich neefektivním "návratu" do USA způsobilo katastrofální situaci americké ekonomiky. I tyto důvody mohou být příčinou války.
RUSKO: Putin odmítá americké obvinění vůči ruské státní společnosti, obchodující se zbraněmi. Jak řekl Putin v telefonickém rozhovoru s prezidentem USA Bushem, Moskva už vydala prohlášení, že podobné obchodní transakce se nikdy neuskutečnily. Putinův tiskový mluvčí uvedl, že Washington neposkytl dostatek důkazů pro svoje obvinění, které "mohou narušit bilaterální vztahy".
SÝRIE - OSN New York: Arabské země chtějí svolání mimořádného zasedání RB OSN, na kterém by se měla projednat otázka americko-britské invaze do Iráku a otázka okamžitého stažení vojsk z iráckého území, informoval syrský velvyslanec Wehbe.
EGYPT - LAS: Ministr zahraničních věcí Kataru, šejch Hammad bin Jasín II., řekl po ukončení zasedání ministrů zahraničních věcí Ligy arabských států, že (taková, jako je toto) setkání představitelů LAS nejsou schopná zastavit válečné akce v Iráku a nemohou tedy přinést takové výsledky jaké by si představovala "arabská ulice" (jde o pojem, který arabská politika a média používají pro obecný názor obyvatelstva arabských zemí k nějaké otázce, dnes k válečnému útoku na Irák a jeho okupaci a k postoji jednotlivých arabských vlád k USA a jejich spojencům - pozn. BL).
AL JAZEERA: Irácká státní televize oznámila, že v oblasti Ziqár na jihu Iráku zahynulo 6 regionálních představitelů strany BAATH. Informované zdroje BL předpokládají, že právě tito představitelé mají na stariosti řízení logisitky a obrany území a mají za ně "politickou" odpovědnost. Charakter režimu v Iráku připomíná např. stalinistický režim v Československu padesátých let, kdy "strana a stát jedno jsou"... Politické řízení či kontrola výkonné moci je páteří státní správy.
IRÁK / INFO-WAR: V Umm-Qasr koaliční vojska ovládla přístav. Tvrdí, že ho použijí "na přívoz potravin pro irácký lid". Není jasné, jak je budou rozdávat, když pro to nexistuje žádné logistické zázemí... Ve městě pokračuje pouliční válka. Zrovna tak na poloostrově Fao.
BAHRAJN - Al Jazeera: V Bahrajnu došlo k velkému výbuchu v blízkosti 5. americké flotily. Televize uvedla záběry přímo z místa.
26. 3. 2003
Středa, dopoledne: Dnes v 10.45 hodin jsme vyvěsili transparent s nápisem "Žádnou krev za ropu!" na Mostecké věži na Karlově mostě v Praze.

Nejsme tak naivní, abychom věřili, že svou akcí můžeme probíhající válku v Iráku zastavit, to však neznamená, že zůstaneme sedět doma a mlčet. Věříme, že proti bezmoci, kterou v obyčejných lidech současná situace vyvolává je důležité se bránit. I tak banální čin, jako je slanění s transparentem, má v téhle souvislosti svůj smysl. Nepřipusťme, aby naše mlčení bylo vykládáno jako souhlas! V posledních dnech se ukázalo, že někteří politici (například ministr zahraničí) dokáží naší pasivity šikovně využít.

25. 3. 2003
Strategie útoku je založena na představě, že válka proti Iráku bude krátká. Opak může být pravdou.

Od Suezské války v roce 1956 nebyl západní svět tak rozdělen jako dnes. Dá se navíc říci, že hloubka dnešního rozštěpení je v období po 2. světové válce nebývalá. Vedle válečné "koalice ochotných" se formuje mírová "koalice neochotných". Obě tato uskupení konzultují své akce nezávisle na OSN, NATO či Evropské unii. Zatím téměř všichni politici i komentátoři očekávají, že momentální krize v západním světě bude překonána brzy po válce. Jenže ostrost dnešních sporů je taková, že obnovení spolupráce nebude automaticky znamenat obnovení důvěry. A hlavně -- představa brzkého návratu do normálních dní vychází z předpokladu, že válka proti Iráku bude krátká. Který ovšem nemusí vyjít.

Článek vyjde v mírně zkrácené verzi ve čtvrtečním Ekonomu

26. 3. 2003

Zahrnou obyčejní Iráčané americké vojáky květinami? Kdyby se splnila představa Bílého domu - že iráčtí občané budou naší invazi tleskat a budou ji podporovat - by velmi pomohlo rozptýlit nepřátelství vůči nám v Evropě a v arabském světě. Zatím však k nadšenému přijetí, s jakým Bílý dům počítal, většinou nedošlo. V Safwanu sice někteří obyvatelé na Američany volali vděčně. Avšak zprávy z Basry, z Nasiriye. z Umm Qasru a z jiných měst ukazují, že dosud existuje jen málo známek, že by obyvatelstvo invazi s nadšením podporovalo. Reportérka tiskové kanceláře Reuter Rosalid Russellová, viděla skupinu iráckých mladíků, kteří mávali na konvoj britských tanků a ozbrojených vozidel, který jel kolem. Když odjel, jejich úsměvy se proměnily v grimasy: "Nechceme je tady," řekl sedmnáctiletý Fouad. Vytáhl zpoza pásku u kalhot fotografii Saddáma Husajna a řekl vzdorně: "Saddám je náš vůdce. Saddám je dobrý." To bolí. Je docela dobře možné, že válka způsobuje, že někteří Iráčané podpořili svého vedoucího představitele stejně tak, jak my Američané nyní podporujeme svého."

To napsal včera N. D. Kristof ve sloupku v normálně provládním americkém deníku New York Times, kompletní text v angličtině viz ZDE.

Anebo že by byla Saddámova politická indoktrinace obyvatelstva efektivní a úspěšná? Vždyť se modeloval na Stalinovi a i za Stalinovy vlády, zatímco hrůzovládce vraždil miliony lidí, ho miliony v Rusku milovaly... (JČ)

25. 3. 2003
"Americká média respektují žádost Bushovy vlády, aby nevysílala příliš drastické záběry mrtvol a amerických válečných zajatců - i když, kupodivu, nikomu v Americe před několika dny nevadily záběry mrtvých a zajatých Iráčanů. "

"Takže na kterou válku se díváte? Vysoký americký generál Tommy Franks popisuje jednu, na včerejší tiskové konferenci konstatoval, že americké - promiňte - koaliční - jednotky postupují "rychle" a "dramaticky". Avšak Saddámův zástupce Tariq Aziz konstatuje, že je na tom Saddám Husajn "dobře" a že "plně ovládá armádu i celou zemi".

, píše James Pinkerton na stránkách Newsday ZDE, a pokračuje:

Nejen televize užívá selektivní filtrace: tak redakční komentář listu Wall Street Journal, který válku proti Iráku podporuje, přiznal včera, že "naděje, že režim rychle padne, se rozplynuly". Avšak redakční komentář pokračoval: "Cesta k vítězství brzo skončí v Bagdádu."

Avšak mezitím, co Az Zubayr?

26. 3. 2003

"Nechť vám Bůh pomůže, Iráčané, neboť jste chyceni mezi cizincem, jemuž nedůvěřujete, a blízkým příbuzným, který s vámi zacházel nespravedlivě." (Al-Watan - Saúdská Arábie)

"Je lehké zahájit válku, ale je obtížné ji zlikvidovat a zvládnout šířící se požár. Historicky je dobře známo, že ve válce tohoto druhu neexistuje ani vítěz, ani poražený." (Al-Hayat, arabský list, vycházející v Londýně)

"Situace není tak jednoduchá a tak zábavná, ani to není rychlá okupace, jak si mysleli američtí vojenští plánovači. Ani se nezačaly vzdávat tisíce vojáků, jak tvrdila západní média." (Al Jazeera, Saúdská Arábie) "Nikdo nemůže přijmou okupaci, i když jsou vládci tyrani." (Al-Jumhuriyah - Egypt)

"Irácký lid se nikdy nevzdá své země a své důstojnosti a nepodlehne okupantům. Jestliže začali agresoři ve Washingtonu a v Londýně ohlašovat dlouhou válku, irácký lid se na ni už dávno připravil." (list Tishrin, Sýrie)

"Celý svět je v nebezpečí v důsledku této války a nejmenší, co tato válka může způsobit světu, je ochromit roli OSN a zlikvidovat jeho důvěryhodnost. Americká vláda nedala Radě bezpečnosti dost času k tomu, aby plně sehrála svou roli. Namísto toho jí Spojené státy uštědřily ránu..." (Al-Thawrah, Sýrie)

"Bushovy Spojené státy neuniknou z tohoto pošetilého vojenského dobrodružství v míru, i když vojensky třeba zvítězí." (Al-Akhbar - Egypt)

"Invaze do Iráku vedla k nové polarizaci, která vykrystalizuje novými bloky, které se postaví proti dnešní jediné supervelmoci. Francie a Německo povedou Evropu k silnější fázi, kterou budou Spojené státy muset vzít na vědomí." (Al-Ahram - Egypt)

"Agrese proti Iráku je agresí proti nezávislé a suverénní zemi. Je na OSN, aby naléhavě intervenovalo a agresi zastavilo." (Al-Jumhuriyah - Jemen)

"I když ti, kdo stojí proti Saddámovi a kdo ho nenávidí, nechtějí, aby vyhrál válku, irácký lid nechce, aby Iráku vládl nějaký americký voják jménem vysokého komisaře anebo nějakého spasitele." (Al-Riyadh, Saúdská Arábie)

Úterní arabské deníky jsou přesvědčeny, že se Irák jen tak nevzdá tomu, co charakterizují jako "americkou vojenskou nadvládu". Přinášíme několik názorů z výběru arabského tisku, který v angličtině připravila společnost BBC.

Kompletní anglická verze tohoto přehledu tisku je ZDE

25. 3. 2003

"Jedna věc se prezidentu Bushovi podařila dobře: učinil Saddáma Husajna u svého lidu populárnějším. Hovořil jsem za posledních několik měsíců podrobně v Evropě s Iráčany a s jinými lidmi z Blízkého východu. Doslova všichni zastávají názor, že to, že Bush vede tuto válku sám se svým pudlíkem Tonym Blairem, bude mít po válce pro tento region drastické důsledky,"

píše komentátor Taki v listě The American Conservative, poté, co nejprve vyjadřuje své přesvědčení, že Američané zvítězí v Iráku jistě rychle, a pokračuje:

Kompletní článek v angličtině je ZDE

26. 3. 2003
"Hlavním problémem není, že by Bushova vláda nemělav k dispozici právní ospravedlnění své akce, ale to, že je vnímána po světě jako vláda, která ignoruje potřebu právně své akce zdůvodňovat a ignoruje i světové veřejné mínění."

Citujeme z komentáře Stuarta Taylora z amerického listu National Journal.

Kompletní text v angličtině je ZDE

25. 3. 2003
I když se na první pohled zdá, že jednou zvolená vláda si až do příštích voleb může dělat, co chce, bez ohledu na mínění občanů, nemusí to tak být vždycky.
25. 3. 2003

Morrisonová, Toni: Šalomounova píseň. Z anglického originálu Song of Solomon přeložila Hana Žantovská, předmluvu a medailon napsal Josef Jařab. Praha: Euromedia Group k. s. -- Odeon, 2002. 352 stran

Hluboko v té kapse, kde se skrývalo jeho srdce, se cítil využívaný. Nějakým způsobem ho každý využíval pro něco nebo jako něco. Uskutečňovali si na něm svoje vlastní cíle, byl pro ně nositelem snů o bohatství, lásce nebo mučednictví. Všechno, co dělali, se zdálo být o něm, ale nic z toho, co si přál, k tomu nepatřilo...

Román Toni Morrisonové Šalomounova píseň se otevírá scénou, která předchází (ba dokonce nepřímo zapříčiňuje) narození jeho hlavního hrdiny: skokem černošského pojišťovacího agenta Roberta Smithe, který zatoužil vzlétnout "na vlastních křídlech", ze střechy veřejné nemocnice. Obdobným skokem hlavního protagonisty, jemuž se náhle -- byť o mnoho let později a na docela jiném místě -- zachtělo létat, kniha končí. Motiv létání, který celý příběh rámuje, se však v knize objevuje i na mnoha dalších místech, v nejrůznějších podobách, a je možné jej označit za klíčovou metaforou románu. Snad nejlépe lze význam této metafory osvětlit právě na osudech ústřední postavy.

25. 3. 2003
tisková zpráva brněnské odbočky AI

Amnesty International upozorňuje, že ode všech stran zúčastněných v konfliktu -- Spojených států, jejich spojenců a Iráku -- dosud nedostala jednoznačné ujištění, že budou plně respektovat válečné právo, chránit zajatce i civilní obyvatelstvo a zajistí dostupnost humanitární pomoci v souladu s humanitárním právem. S naším londýnským sekretariátem plně sdílíme přesvědčení, že ti, kdo zahájili ozbrojené útoky, musí převzít zodpovědnost, jestliže jejich akce vyvolala lidskoprávní a humanitární katastrofu. Útoky přerušily dodávky základních služeb a zásob obyvatelstvu, které je do značné míry závislé na vládní pomoci. Původci útoků musí vynaložit veškeré úsilí, aby obyvatelstvo ochránili a katastrofu zmírnili.

25. 3. 2003
"Války jsou nebezpečné, pro vojáky i pro novináře. Ztráta britského štábu televize ITV v Iráku dokazuje, že televizní reportáže, které dostáváme z Iráku, přicházejí za určitou cenu," napsal v deníku Independent dlouholetý válečný reportér BBC z Bosny, který tam byl také jednou - při vysílání živé reportáže do Londýna - před zrakem kamery postřelen. Tentokrát v Británii Bell sleduje "televizní válku" - tedy válku kterou svým rozsáhlým zpravodajstvím a nepřetržitou publicistikou z Iráku vedou britské televizní stanice mezi sebou.

"Očekával jsem, že budu muset být kritický vůči tzv. "svazování" (embedding) reportérů s vojenskými jednotkami," píše Bell. Tato praxe totiž vede k příliš cenzurovanému a zmanipulovanému zpravodajství.

"A samozřejmě, je toho hodně. Reportéři vědí víc, než co je jim dovoleno říci, anebo jsou zadržováni vzadu v oblastech, kde se v popředí odehrávají rozhodující vojenské potyčky.

Avšak přístup je lepší než před 12 lety: cenzura je méně tvrdá a technologický pokrok způsobil, že je televizní vysílání daleko živější než kdy předtím.

Kompletní článek je v angličtině ZDE
24. 3. 2003
Tento názor vyjádřil v neděli v týdeníku Observer zkušený válečný novinář z BBC Tim Llewellyn, který pracoval jako reportér v minulé válce v Perském zálivu.

V nedávných konfliktech, jichž se účastnila Amerika a Británie, převládl meč nad perem, zejména v minulé válce v Perském zálivu. Britská elektronická média a tisk nekriticky přejímaly spojeneckou verzi války. Nebezpečí falešných informací zůstává veliké, ale je nyní jiné: v některých ohledech je hrozivější, v jiných je možno se lžím lehčeji vyhnout:

V letech 1990-1991 šla většina anglosaských reportérů do války s jistotou: Saddám Husajn napadl bezbranný stát a OSN a i většina arabských států (ale nikoliv jejich obyvatelstvo, tato informace se často pomíjela) se rozhodly ho z Kuvajtu vytlačit. Většina toho, co předstíralo být válečným zpravodajstvím, pocházelo z "poolu" reportérů, umístěných v Saúdské Arábii, které si předem vybraly úřady ve Washingtonu a v Londýně.

Veřejnost se krmila optimistickými obrazy jako z videoher a úspěšnými historkami. Nikdo to nenazval tím, čím to ve skutečnosti bylo - spojeneckou cenzurou.

Kompletní článek je v angličtině ZDE
25. 3. 2003
Následkem úvahy nad MfD ZDE jsem předeslal úvaze o týdeníku Týden ZDE varování, že neaspiruji na vědeckou mediální analýzu, ale rozhodl jsem se pouze k publikování svého amatérského názoru. K tomuto zamyšlení připojuji totéž: ano, jsou to úvahy amatéra, jsou osobní a takové i nadále budou.
5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční.
5. 3. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 100 111 3917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
26. 3. 2003 Dezertér   
25. 3. 2003 Nechť otcové vzlétnou a děti znají svá jména Jiří  Lněnička
25. 3. 2003 Michael Moore dostal Oscara a zaútočil na Bushe   
24. 3. 2003 Je příliš riskantní vyslat novináře do Iráku samostatně?   
24. 3. 2003 Válka z hlediska mezinárodního práva Radovan  Fiala
24. 3. 2003 Kdo vydělal a kolik na předchozí válce v Iráku   
24. 3. 2003 Izrael cenzuruje během války internetové stránky   
24. 3. 2003 Faktory ovlivňující a posilující mír Petr  Sak
24. 3. 2003 Precedens Michal  Rusek
24. 3. 2003 MARIHUANA: Na Slovensku jsou vyděšení z českého průzkumu veřejného mínění   

Kronika událostí - viděno očima tiskových agentur RSS 2.0      Historie >
26. 3. 2003 Včera, dnes a zítra   
25. 3. 2003 Včera, dnes a zítra   
24. 3. 2003 Včera, dnes a zítra   
24. 3. 2003 Svět o víkendu: statisícové protesty proti "Válce o ropu"   
23. 3. 2003 Včera, dnes a zítra   
22. 3. 2003 Včera, dnes a zítra   
21. 3. 2003 Včera, dnes a zítra   
19. 3. 2003 Včera dnes a zítra   
18. 3. 2003 Včera, dnes a zítra   
4. 2. 2003 Včera, dnes a zítra   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
26. 3. 2003 Arabský tisk varuje před dlouhou válkou   
26. 3. 2003 Včera, dnes a zítra   
25. 3. 2003 Válečné televizní zpravodajství povede k prohloubení pacifismu   
25. 3. 2003 Blairova podpora v Británii stoupá   
25. 3. 2003 Michael Moore dostal Oscara a zaútočil na Bushe   
25. 3. 2003 Život ve světě bez rozumu Mojmír  Babáček
25. 3. 2003 Včera, dnes a zítra   
25. 3. 2003 Blesková válka s.r.o. Oskar  Krejčí
25. 3. 2003 Konec světa Petr  Kuča
24. 3. 2003 Izrael cenzuruje během války internetové stránky   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
25. 3. 2003 Blesková válka s.r.o. Oskar  Krejčí
12. 3. 2003 Irák a invaze: Nevěrný manžel Hussein, euro a ropa Petr  Baubín
12. 3. 2003 USA chtějí okupací Iráku dokončit svůj projekt globální nadvlády   
24. 2. 2003 Americká strategie národní bezpečnosti a Projekt pro nové americké století   
21. 2. 2003 DOKUMENT: Strategie národní bezpečnosti USA   
17. 2. 2003 Proč se povede válka proti Iráku   
10. 2. 2003 Prosazuje Bush nové zdroje energie? Martin  Přibyl
6. 2. 2003 Nejdůležitějšími body Bushova rozpočtu jsou snižování daní a výdaje na armádu Miloš  Kaláb
5. 2. 2003 NATO -- aliancia na konci svojho konca Zolo  Mikeš
31. 1. 2003 Bush ztrojnásobil americkou pomoc v boji proti AIDS v Africe   

EU a sdělovací prostředky v postkomunistických zemích RSS 2.0      Historie >
6. 3. 2003 EU neumí komunikovat s občany Patrice  de Beer
4. 3. 2003 Neústrojné napodobování Západu: o neblahém vývoji veřejných médií v postkomunistické Evropě   
3. 3. 2003 Jak se Evropská unie snaží vnímat východní Evropu pomocí právních předpisů a statistik Jan  Čulík
3. 3. 2003 Karol Jakubowicz: Evropská unie nám nepomůže Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
7. 3. 2003 Prague Structuralism and Fictional Worlds: In Honour of Professor Lubomír Doležel's 80th Birthday   
5. 2. 2003 Vysvědčení Jaroslav  Hutka
28. 1. 2003 The significance of Jan Hus for Czech history Kathryn  Murphy
28. 1. 2003 Zemřel profesor Alexander Stich Jan  Čulík
28. 1. 2003 Sebrané spisy básníka Miroslava Holuba   
28. 1. 2003 České postoje: Hus i Švejk jako obrana proti útlaku Kathryn  Murphy
27. 1. 2003 Čulíkův "básník trapnosti" Kathryn  Murphy
22. 1. 2003 Finančnice - na motivy K.J. Erbena   
21. 1. 2003 O (české) literatuře v Britských listech   
20. 1. 2003 Co číst a k čemu to vést Jan  Čulík

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
17. 3. 2003 Kontrola ministerstva zakrýva násilnú sterilizáciu Martina  Ferenčíková
7. 3. 2003 8. březen - mezinárodní den žen   
6. 3. 2003 Mezinárodní den žen - Kostlivec jen ve skříních socanů, nebo i ultra-liberálů? Ivo V. Fencl
24. 2. 2003 Sterilizácia Rómok: Rasizmus a diskriminácia vo slovenských nemocniciach? Martina  Ferenčíková
24. 2. 2003 O sterilizácii rómských žien Lubomír  Sedláčik
21. 2. 2003 Vagina monology v Brně   
12. 2. 2003 Saddám Husajn a "profesionálne ženy" Lubomír  Sedláčik
28. 1. 2003 Muži jsou nemožní, prezidentka by pomohla Marie  Haisová
15. 1. 2003 I na ženách se teď zkouší viagra...   
7. 1. 2003 Z vězení v Afghánistánu do vězení v Americe   

Školství RSS 2.0      Historie >
12. 3. 2003 Počítejte s námi! Petr  Bilík
12. 3. 2003 Maturity bez "matiky" Miloš  Dokulil
10. 3. 2003 Tabu, tabula rasa a ta buranská povaha Ondřej  Hausenblas
27. 2. 2003 Za co se udělují zápočty na škole, kde učí Jan Sokol a Zdeněk Pinc Jan  Čulík
26. 2. 2003 Hejtman Moravskoslezského kraje považuje slova Jaroslava Rösslera za urážlivá Jaroslav  Hlaváček
12. 2. 2003 Nemyslím, že by byl Jan Sokol špatným prezidentem Vojtěch  Polák
1. 2. 2003 Schůzka nespokojených pedagogů - výsledky z jednání Radek  Sárközi
27. 1. 2003 Čeští učitelé jsou na tom špatně, ale ani nevíme jak Ivo V. Fencl
17. 1. 2003 ŠKOLSTVÍ: Nízké platy učitelů odnesou především žáci Radek  Sárközi
14. 1. 2003 České školství versus Charta učitelů z roku 1966 Radek  Sárközi

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
12. 3. 2003 O ČT a o Jiřím Balvínovi: Zdroje a "zdroje" Fabiano  Golgo
10. 3. 2003 Reakce: Ohrožuje ČT přípravou svého digitálního vysílání české komerční televize? Jan  Čulík
10. 3. 2003 Jaké to bylo v České televizi dne 11. září 2001 Jan  Čulík
7. 3. 2003 Dopis České televizi: Nezkreslujte zpravodajství   
27. 2. 2003 Agónie v České televizi pokračuje Jan  Čulík
24. 2. 2003 Zlatá éra sa skončila, Rybníčkov "očisťovací" tím v STV začal svoju kúru Martina  Nemethová
16. 2. 2003 Redaktoři ČT se porvali s odvolaným ředitelem: "Sesadili jsme Balvína a teď mu můžeme dát ještě přes držku" Jan  Čulík
16. 2. 2003 Ukradená televize aneb co na obrazovce nebylo Petr  Štěpánek
13. 2. 2003 Monitor Jan Paula : Česká televize účelově zkreslila Romanův příběh Jan  Paul
30. 1. 2003 Rybníček chce vybudovať konkurenciu Markíze, ale...
Zrušil jedinú konkurencieschopnú reláciu!
Jana  Matúšová

Názory a argumenty ze Slovenska RSS 2.0      Historie >
20. 3. 2003 Každá vojna nie je nič iné ako štátmi legalizované vraždenie a ničenie predpokladov existencie Gabriela  Šikulíncová
20. 3. 2003 Na obzore Ľudová únia: Budú plniť tkáčovci v parlamente úlohu záložnej jednotky koalície? Marián  Repa
20. 3. 2003 ANKETA: Vládna a verejná mienka na Slovensku   
20. 3. 2003 USA -- Problem N° 1 Ivan  Štefunko
20. 3. 2003 Ultimátum: Bushov prejav definoval budúcnosť Radovan  Geist
19. 3. 2003 Správa o Slovensku Damas  Gruska
19. 3. 2003 Východná politika Slovenska Alexaner  Duleba
18. 3. 2003 Prečo podporujem referendum o vstupe Slovenska do NATO Radoslav  Kovács
18. 3. 2003 Karol Moravčík: Spravodlivosť sa identifikuje s obyčajným človekom Radovan  Geist, Martin Muránsky