24. 3. 2003
Svět o víkendu: statisícové protesty proti "Válce o ropu"V mnoha zemích demonstrovaly během víkendu proti válce s Irákem statisíce lidí. Hodně osob se sešlo například v ulicích německých, britských a francouzských měst, mohutné demonstrace se konaly v arabských a asijských zemích.
Přehled demonstrací za tento víkend BL Přehled, u něhož zdaleka nemůžeme ručit za úplnost, jsme sestavili převážně podle informací ČTK, pro kterou zprávy připravili její dopisovatelé či jiné "oficiální agentury. "Jiné" zprávy z arabského světa přinesla většinou dopisovatelka Britských listů z Damašku Jana Malá. Další, alternativní informační zdroj najdete na stránkách INDYMEDIA, což je celosvětový informační portál odpůrců globalizace, jehož národní a regionální pobočky monitorují většinu demonstrací ve světě. Dopisovateli Independent media center se mohou stát všichni, portál má velmi liberální ediční politiku, i když jeho jednotlivé větve spravují profesionální žurnalisté. Problémem INDYMEDIA je však kredibilita jejich zdrojů, vyváženost a objektivita poskytovaných informací, neboť mnoho jejich dopisovatelů praktikuje tzv. aktivistickou žurnalistiku s prvky mediální manipulace. |
23. 3. 2003
JORDÁNSKO - Amán: Jordánským studentům nebylo dovoleno demonstrovat mimo prostor university, přesto zasáhla policie.
LYBIE: V Tripolisu probíhala masová demonstrace, která směřovala ke kuvajtskému velvyslanectví na protest proti přítomnosti americko-britských vojsk na jeho území, u vyslanectví proti demonstrantům zakročila policie, údajně pro jejich výtržnictví.
SÚDÁN - Chartům : Sudánci v mohutné demonstraci rozhořčeně volali po otevření hranic na pomoc Iráku.
BULHARSKO: Před velvyslanectvím USA v Sofii se shromáždila stovka odpůrců války.
ITÁLIE:
V Itálii byly protesty u římského Kolosea a dvou amerických vojenských základen Sigonella na Sicílii a Aviano na severu země. Demonstrací se zúčastnilo asi 20.000 osob.
POLSKO - Food not bomb Asi dvě stovky protiválečných aktivistů dnes před prezidentským palácem ve Varšavě vyjádřily svůj nesouhlas s vojenskou intervencí proti režimu iráckého vůdce Saddama Husajna. Nezaměstnaným a bezdomovcům, kteří přišli na místo demonstrace, rozdávali porce teplého jídla. V severopolském přístavním městě Gdaňsk proti intervenci v Iráku přišly protestovat tři stovky lidí.
INDONÉSIE: Několik stovek protestujících se shhromáždilo před americkou ambasádou v hlavním městě Jakartě a pálili zde americké vlajky.
AUSTRÁLIE:
Více než 30 000 Australanů, podle některých odhadů dokonce až 50 000, pochodovalo za nepříznivého počasí centrem Sydney, aby tak vyjádřili důrazný nesouhlas s válkou v Iráku. Za pískotu a zvuku bubnů provolávali "Žádnou válku, žádnou válku" a zastavovali dopravu. Z průvodu čněla ohromná papírová postava amerického prezidenta George Bushe, jak si vede psa s hlavou australského premiéra Johna Howarda. V hlavním městě Canbeře se asi 5000 protestujících shromáždilo před budovou parlamentu, kde vytvořilo na trávníku z okvětních lístků ohromné symboly míru. Protesty se uskutečnily též v Melbourne a v Adelaide, kde v čele procesí tisíců lidí centrem města byla vezena napodobenina rakve.
PÁKISÁN: Demonstrace organizují radikální náboženské strany na protest proti válce v Iráku vedené Spojenými státy. Organizátoři překřtili protest na "pochod milionu lidí". Vedoucí představitel koalice šesti radikálních islamistických stran Fórum společné akce Kazi Husajn Ahmad přislíbil, že protest bude pokojný. Ještě před zahájením demonstrace se několik tisíc lidí shromáždilo s transparenty s protiamerickými hesly v ulicích Láhauru. Autobusy přivážejí tisíce dalších. Pákistán je nyní nestálým členem RB OSN.
22. 3. 2003
ŠPANĚLSKO:
Více než milion lidí demonstrovalo po celém Španělsku proti válce v Iráku a proti podpoře, kterou Spojeným státům poskytuje španělská vláda premiéra Josého Maríi Aznara. Poté, co policie v sobotu večer rozehnala demonstraci v centru hlavního města , bylo v potyčkách zraněno nejméně 50 osob, z toho 18 policistů. V Madridu se demonstrace na výzvu madridského Sociálního fóra a koalice Sjednocená levice zúčastnilo 200.000 až 250.000 lidí. V Barceloně 500.000 až 750.000 osob požadovalo odstoupení premiéra Aznara. Demonstrace organizovaná iniciativou Zastavme válku úplně ochromila centrum velkoměsta.
Ve Valencii centrem města pochodovalo a ukončení války v Iráku požadovalo 200.000 osob, sdělili organizátoři akce. Podle policie jich bylo jen asi 30.000.
Značné rozdíly v odhadech počtu účastníků demonstrací jsou ve Španělsku časté a jsou nezřídka předmětem posměchu demonstrantů, kteří úřady obviňují ze zkreslování informací, napsala tisková agentura AFP
USA:
Kolem 200 000 lidí se podle neoficiálních odhadů zúčastnilo pokojné protiválečné demonstrace v New Yorku. Protestní průvod se táhl asi pět kilometrů po známém bulváru Broadway. V obrovském newyorském průvodu, zahrnujícím mládež a dospělé středního věku všech etnických skupin, se objevila známá hesla jako "Žádnou krev za ropu", "Shoďte Bushe, ne bomby", "Podpořte naše jednotky, stáhněte je domů" a "Nemůžete zachránit zemi bombardováním".Ve Washingtonu se shromáždilo asi 200 lidí v parku naproti Bílému domu a po hodině se vydali do ulic. V Chicagu protestovalo asi 700 lidí na Náměstí federace ve prospěch Bushova rozhodnutí svrhnout diktátora Saddáma Husajna, zatímco z druhé strany náměstí na ně pokřikovalo asi 200 odpůrců války. Obě strany odděloval policejní kordon.
V dánském hlavním městě Kodani se před americkým velvyslanectvím shromáždilo asi 10.000 osob. Jejich průvod pak při pochodu centrem metropole minul také ambasády Británie a Španělska.
ŠVÉDSKO: Dvacetitisícové shromáždění ve Stockholmu kritizovalo kromě USA a Británie ostře také vládu své vlastní země, která podle nich nedává útočícím zemím dostatečně najevo svůj odpor. Další velká švédská akce se uskutečnila v Göteborgu, kde se podle policie sešlo asi 15.000 až 20.000 účastníků. Protesty uspořádalo na 40 švédských okresů.
FRANCIE: Paříž - Po trase z náměstí Republiky přes náměstí Bastilly na náměstí Národa vydalo zhruba 100.000 lidí. V čele pestrobarevného průvodu šli studenti, kteří ve čtvrtek po zahájení amerického útoku na Irák začali jako první spontánně demonstrovat v ulicích. "Peníze školám, ne válce kvůli ropě," křičeli například vysokoškoláci. Za jejich zády skandovali další protiválečná hesla odboráři, ale i četní přistěhovalci z Blízkého východu. Všichni svorně nazývali amerického prezidenta George Bushe vrahem a odmítali zabíjení nevinných lidí v Iráku. v jihofrancouzském přístavu Marseille vyšlo do ulic více než 10 000 lidí, tisíce lidí pochodovaly i v ulicích Toulouse či Lyonu. Ve Štrasburku skončila demonstrace ostrým střetem demonstrantů a policistů. Ti zasáhli obušky a slzným plynem poté, co někteří demonstranti zaútočili kameny na restauraci americké sítě rychlého občerstvení McDonald's v centru alsaské metropole. V Lyonu zase několik demonstrantů vtrhlo do stejnojmenné občerstvovny s palestinskými vlajkami a vyzývalo k bojkotování amerických hamburgerů.
RAKOUSKO: Zhruba 25.000 lidí se podle policejních zdrojů zúčastnilo dnešní demonstrace v ulicích Vídně. Vídeňskou demonstraci organizovalo přes 120 různých sdružení, včetně sociálních demokratů (SPÖ) a Zelených.
BRITÁNIE: Desetitisíce lidí vyšly opět do ulic Londýna na protest proti účasti své země ve válce proti Iráku. Pořadatelé brzy odpoledne hovořili o 100 000 lidí.
Vedle Londýna protestovali Britové na mnoha dalších místech, včetně americké vojenské základny Fairfordu, odkud startují americké obří bombardéry proti Iráku, a volebního obvodu ministerského předsedy Tonyho Blaira.
POLSKO: Na 200 osob proti válce manifestovalo před budovou úřadu polského premiéra Leszka Millera a rovněž před velvyslanectvím Spojených států. Drtivá většina polské společnosti je jak proti jakékoliv účasti polských sil v konfliktu, tak proti samotné válce.
ČESKO: Podle policie na demonstraci v centru Prahy přišlo asi 300 účastníků, podle přítomných novinářů jich ale chvílemi mohlo být až 500. S nadšeným souhlasem se setkal požadavek KSČM na odvolání ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) u účastníků dnešní pražské protiválečné demonstrace. Komunistům se nelíbí, že Svoboda po středečním jednání vlády uvedl, že v případě vojenské operace bude Česko stát na straně koalice podporující Spojené státy. Premiér ale hned poté řekl, že země součástí vojenské koalice útočící na Irák rozhodně není. "Žádám jménem KSČM, aby vláda skoncovala s politickou podporou agrese, která je podle Charty OSN kvalifikována jako válečný zločin," uvedl předseda KSČM Grebeníček.
ŠVÉDSKO: Desetitisíce osob vyjadřovaly nesouhlas s válkou také ve Stockholmu. Mezi účastníky byla i švédská ministryně zahraničí Anna Lindhová. V projevu vyzvala mezinárodní společenství, aby zabránilo případným represím turecké armády proti iráckým Kurdům v severním Iráku.
DÁNSKO: Asi 10 000 osob skandovalo protiamerická hesla u velvyslanectví USA v Kodani. Lidé také odsuzovali dánskou vojenskou účast na operaci proti Iráku.
ŘECKO: V Aténách se dnes sešlo asi 30.000 osob. Mnohé lidi odradily páteční incidenty vyvolané provokatéry.
ŠVÝCARSKO: Asi 20 000 protestujících pochodovalo centrem švýcarského Bernu a vyzývalo k zastavení vojenského tažení. Demonstraci zorganizovaly mírové organizace, odbory a levicové politické strany. Protestující v čele pochodu nesli transparent "Stop válce v Iráku, žádné krveprolití pro ropu".
BELGIE: V Bruselu demonstrovalo asi 6000 osob u ambasád USA a Španělska, které chránila policie.
RAKOUSKO: Ve Vídni pochodovalo asi 25.000 osob. Zněly protiamerické slogany, například "Spojené státy agrese". Někteří demonstranti pálili americké vlajky.
FRANCIE: Desetitisíce se na výzvu stovky sdružení, organizací a stran sešly odpoledne v Paříži. "Ne válce proti Iráku. Spravedlnost pro Blízký východ" stálo na hlavním transparentu demonstrace. Protestu se zúčastnila i skupina Američanů žijících ve Francii. Demonstrace byly svolány také v dalších městech, například v Lille, Dijonu, Bayonne, Toulouse, Štrasburku, Lyonu, v Rennes a v Rouenu.
BRITÁNIE: Mnoho lidí pochodovalo ulicemi Londýna za zvuků píšťal a bubnů. Podle policie se jednalo o desetitisíce, podle organizátorů o statisíce.
NĚMECKO: V centru Berlína se podle policie shromáždilo 30.000 lidí, podle pozorovatelů jich však bylo nejméně 40.000 a organizátoři jsou přesvědčeni, že počet byl ještě vyšší. Představitelé antiglobalistů a odborů protestovali konkrétně proti tomu, že vláda otevřela vzdušný prostor americkým letounům, které se účastní války. Další tisíce lidí demonstrovaly v Mnichově, Hamburku a v dalších městech.
JEMEN: V hlavním městě Saná přišel při střetech o život dvanáctiletý chlapec a jeden účastník protiválečného protestu.
EGYPT: V Káhiře dalo najevo svůj nesouhlas s válkou 7000 studentů islámské univerzity Al-Azhar.
LIBANON: Proti válce demonstrovalo rovněž několik tisíc Palestinců ve dvou uprchlických táborech v severním Libanonu. Účastníci naléhavě vyzývali k bojkotu amerického zboží.
PALESTINA: Asi 10 000 lidí, většinou studentů univerzity, demonstrovalo proti válce v Gaze. Shromáždění velmi ostře odsuzovali USA, Británii i jejich arabské spojence.
BANGLADÉŠ: Protestující v hlavním městě Dháce spálili americkou vlajku, provolávali hesla a vyzvali k zastavení války. Aliance 11 levicových stran a několik muslimských skupin vyzvaly k půldenní generální stávce.
BANGKOK: V Bangkoku asi 300 muslimů, z nichž mnozí měli na sobě trička s Usámou bin Ládinem, vykřikovalo před americkým velvyslanectvím se zaťatými pěstmi nad hlavou hesla jako "Bůh je veliký, Bush je prokletý".
MALAJSIE: Jelikož většinu obyvatelstva tvoří muslimové, se mírového běhu ve východním státě Kelantan zúčastnilo asi 8000 lidí.
INDONÉSIE: Asi 2000 protestujících se dnes shromáždilo před ostře střeženou americkou ambasádou v indonéském hlavním městě Jakartě. Provolávali protiamerická hesla a později přešli k sídlu kanceláře OSN. V Indonésii se protesty uskutečnily v deseti městech, přičemž největší se konaly v průmyslovém městě Surabaya.
JAPONSKO: Proti válce v Iráku protestovalo několik stovek lidí, převážně studentů.
DILLÍ Asi 5000 mužů a žen pochodovalo k americké ambasádě v Dillí.
JIŽNÍ KOREA: V jihokorejském hlavním městě Soulu se protestů zúčastnilo asi 3000 lidí, včetně studentů a náboženských vůdců.
AUSTRÁLIE: Protestovalo asi 3000 lidí; někteří měli na sobě plynové masky a na rukou černé smuteční pásky. Protestující procházeli ulicemi Brisbane a zastavovali tak dopravu.
NOVÝ ZÉLAND: Asi čtyři tisíce lidí vyšlo na protest proti válce do ulic novozélandského hlavního města Wellingtonu a za provolávání hesel jako "žádnou krev kvůli ropě" a troubení trumpet a dunění bubnů pochodovaly k americkému velvyslanectví. Několik tisíc lidí se zúčastnilo demonstrace v Aucklandu.
ČESKO: V sobotu vpodvečer se na Václavském náměstí v Praze sešli odpůrci války v Iráku. Na rozdíl od čtvrtka, kdy tu bylo několik set lidí, se dnes shromáždilo pod sochou svatého Václava jen asi sto demonstrantů.
21. 3. 2003
JAPONSKO:
Protiválečné demonstrace v Tokiu zúčastnilo na 20 000 lidí.
USA: Asi 150 lidí protestujících proti válce s Irákem zatarasilo provoz na centrálním newyorském náměstí Times Square a na přilehlé Broadwayi. V San Francisku policie při nenásilné demonstraci zadržela více než 200 osob, zatímco ve čtvrtek 1500. Asi 100 demonstrantů během ranní dopravní špičky ve Washingtonu zablokovalo most Key Bridge. Protesty se konaly i ve středu Chicaga. V Taosu ve státě Nové Mexiko asi deset odpůrců války proniklo na mléčnou farmu patřící americkému ministrovi obrany Donaldu Rumsfeldovi a polepili jí protiválečnými samolepkami.
NĚMECKO: Časně ráno asi 50 odpůrců války zablokovalo vjezd do velitelské centrály amerických sil v Evropě (EUCOM) u Stuttgartu.
AUSTRÁLIE: V australském Melbourne protestovalo za zvuků ručních sirén na 5000 lidí.
SRÍ LANKA: Demonstrace byly hlášeny ve srílanském hlavním městě Colombo
MALAJSIE: Demonstrace se konaly v malajsijském muslimském městě Kelantan
PÁKISTÁN: V pákistánských městech Islámábádu a Karáčí protestovalo na 10.000 lidí.
INDIE: Ve Šrínagaru policie proti účastníkům použila slzný plyn. Lidé volali Ať žije Irák dlouho, Bush je terorista.
INDONÉSIE: Do ulic vyšly mohutné demonstrace. Ulicemi Dháky pochodovalo 15.000 lidí a protesty se konaly v deseti indonéských městech.
AFGHÁNISTÁN: V Kábulu jeden z duchovních při modlitbách prohlásil, že cílem Ameriky je zničit islám.
JORDÁNSKO: V ulicích Ammánu hlídkují silné oddíly pořádkové policie. Duchovní vyzývali lidi, aby nedbali vládního zákazu demonstrací.
EGYPT: Protest se konal po polední modlitbě v centru Káhiry. Asi 800 účastníků házelo kamení na velmi početné policejní oddíly. Silně ozbrojení policisté se psy proti účastníkům použili velmi rozhodně pendreky a podle novinářů bylo nejméně 80 osob zatčeno. Před hotelem Hilton účastníci zapálili požárnický vůz.
JEMEN: Při demonstraci proti válce v Iráku v jemenské metropoli Saná zahynuli tři účastníci a jeden policista. Při ostrém střetu demonstrantů s policií před americkým velvyslanectvím bylo navíc zraněno 25 osob, z nichž sedm byli policisté.
|
Útok na USA, Afghánistán, Irák | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
24. 3. 2003 | Izrael cenzuruje během války internetové stránky | ||
24. 3. 2003 | Kdo vydělal a kolik na předchozí válce v Iráku | ||
24. 3. 2003 | Reportéři budou muset projevovat odvahu a vzdor, mají-li odhalit pravdu o této válce | ||
24. 3. 2003 | Válka z hlediska mezinárodního práva | Radovan Fiala | |
24. 3. 2003 | Včera, dnes a zítra | ||
24. 3. 2003 | Svět o víkendu: statisícové protesty proti "Válce o ropu" | ||
24. 3. 2003 | Je příliš riskantní vyslat novináře do Iráku samostatně? | ||
23. 3. 2003 | Irák: Channel Four News weblog | ||
23. 3. 2003 | Včera, dnes a zítra | ||
22. 3. 2003 | Irák: matka všech propagandistických bitev? | Jan Čulík | |
22. 3. 2003 | Včera, dnes a zítra | ||
22. 3. 2003 | Iráčané jsou šťastni, že Američané provedli invazi, ale bojí se veřejně projevit své city | ||
22. 3. 2003 | 8000 iráckých vojáků se "vzdalo koaličním jednotkám" | ||
22. 3. 2003 | Fisk: Jsem svědkem masivního bombardování Bagdádu | ||
21. 3. 2003 | Mezinárodní komise právníků vyhlásila válku proti Iráku za protizákonnou |
Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
24. 3. 2003 | Svět o víkendu: statisícové protesty proti "Válce o ropu" | ||
22. 3. 2003 | Pohled na palestinskou samostatnost | ||
20. 3. 2003 | Arabský poslanec v Izraeli: Bush Palestincům neslibuje nic | ||
20. 3. 2003 | Projev Saddáma Husseina k iráckému národu | ||
18. 3. 2003 | Americkou aktivistku v pásmu Gazy usmrtil izraelský bagr | ||
14. 3. 2003 | Izraelčania a Palestínčania: Kde sa stala chyba? | ||
10. 3. 2003 | Palestinci trpí pod izraelskou správou | ||
6. 3. 2003 | Jak Izraelci zabíjejí civilisty na západním břehu Jordánu a v pásmu Gaza | ||
4. 3. 2003 | Prečo "stará" Európa, a nie USA, ergo Izrael? | Daniel Krajcer | |
24. 2. 2003 | Dedičný hriech Izraela | Karol Dučák jr. | |
13. 2. 2003 | Richard Perle: Ano, netrpělivě chceme do války. Je načase | ||
6. 2. 2003 | Havlův podpis, bobos a zahraniční politika | Štěpán Kotrba | |
30. 1. 2003 | Krv a nádej vo Svätej zemi | Radoslav Behúĺ, Ivan Hromada | |
17. 1. 2003 | O postoji židovského hnutí Netureikarta k sionismu |
Kronika událostí - viděno očima tiskových agentur | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
24. 3. 2003 | Včera, dnes a zítra | ||
24. 3. 2003 | Svět o víkendu: statisícové protesty proti "Válce o ropu" | ||
23. 3. 2003 | Včera, dnes a zítra | ||
22. 3. 2003 | Včera, dnes a zítra | ||
21. 3. 2003 | Včera, dnes a zítra | ||
19. 3. 2003 | Včera dnes a zítra | ||
18. 3. 2003 | Včera, dnes a zítra | ||
4. 2. 2003 | Včera, dnes a zítra | ||
3. 2. 2003 | Včera, dnes a zítra |