9. 3. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 3. 2004

Afghánské děti propuštěné nedávno z amerického tábora v zálivu Guantánamo, vzpomínají na svůj pobyt v táboře s nadšením.

"Mám velký štěstí, že jsem tam mohl být, a teď se mi po tom stýská. Kuba byla fantastická," řekl zpravodaji listu Guardian čtrnáctiletý Afghánec nedlouho po návratu domů.

9. 3. 2004

ANALÝZA NEKONCEPČNÍ KONCEPCE DIGITÁLNÍHO VYSÍLÁNÍ

Ministr informatiky ve spolupráci s ministrem kultury předložil do vlády "aktualizaci" Koncepce přechodu na digitální rozhlasové a televizní vysílání v České republice, kterou vláda ČR vzala na vědomí svým usnesením č. 696 ze dne 9. července 2001. Zpracování aktualizace Koncepce, ve které by byly zohledněny změny, ke kterým došlo od doby zpracování původní Koncepce, bylo uloženo ministru informatiky ve spolupráci s ministrem kultury usnesením vlády č. 159 ze dne 12. února 2003 s termínem do 31. května 2003 a s následným prodloužením do 31. ledna 2004. Je březen 2004. Změny zohledněny nebyly, připomínky také ne. Ke dni vstupu ČR do EU na 1. máje má být ale k dispozici vládou schválená národní strategie přechodu na digitální vysílání (viz COM 2003-541 ze září 2003). To ministr Mlynář neví, nebo ignoruje? Co všechno a jak dlouho ještě bude Mlynář ignorovat? Zítra, 10. března 2004 bude Mlynářův dokument projednávat vláda, pokud jej sám ministr z jednání iniciativně nestáhne a zásadně nepřepracuje.

9. 3. 2004

Jeden vědec vypočítal, že je 67 procentní pravděpodobnost, že existuje Bůh.

9. 3. 2004

Říká se, že lidovci musejí být v každé vládě. Já si myslím, že jak kteří, protože není lidovec jako lidovec. Například takový jejich předseda, pan Kalousek; vypadá jako protřelý pragmatik, působí trošku arogantně, tak to má být. Nebo třeba ministr zahraničí, Cyril Svoboda, věrně oddaný mnoha myšlenkám a politikům. Zejména těm zahraničním. A potom tu je typ klasického lidovce, takoví si říkají "konzervativní," Jan Kasal. Jako jeho ostřejší názorový derivát pak funguje třebíčský poslanec Jiří Karas. Právě jeho přítomnost 5. března prozářila pořad Kotel, moderní to obdobu diskusního lynče.

9. 3. 2004
Abdel Wahab Badrachan
Z libanonského deníku Alhayat 23. 2. 2004 přeložila Jana Malá

Proč Izrael dal přednost bojkotu zasedání mezinárodního soudu ohledně zdi? Hlavní důvod je ten, že odmítá být obviněným, to ale na něm ulpívá, jestli se jich bude účastnit nebo ne. Vždy ignoroval mezinárodní zákonost a její instituce, pohrdal rezolucemi, za podpory Spojených státu je negoval.

9. 3. 2004

Causa Beneš:

Zákon o tom, že Edvard Beneš se zasloužil o stát je 1) v rozporu s principy svobodného historického bádání a 2) v rozporu s principy otevřené společnosti, na nichž prvně uvedené principy závisí.

9. 3. 2004
Tak po dlouhých tahanicích, kdy létaly věcné i méně věcné argumenty a ve hře byly spíše symbolické významy, se nám konečně zasloužil o stát Edvard Beneš. Ti, jež jej do zákona prosadili, to vnímají jako posílení české suverenity a vytnutý políček aktivistickým sudetským Němcům. Někdy se zdá, že dekrety prezidenta Beneše přebíjejí celé jeho působení v prezidentském úřadu a dokonce tvoří jakýsi pilíř našeho právního systému, na kterém může být budována nadstavba.
9. 3. 2004

Názor pana Josefa Klasa se zdá být ovliněn velmi silně převládající "tradičním názorem" na Beneše, který slyšíte velmi často. Beneš byl zjevně osobou, kterou lidi neměli moc rádi a prožil svůj život ve stínu TGM, ale byl to hodně nadaný politik a mně vždycky připadaly záporné postoje vůči němu poněkud podivné. Pokud vím, neexistuje v ČR jediná socha Edwarda Beneše a jen málo ulic a náměstí je po něm pojmenováno.

Součástí celého problému je to, že většina Čechů si myslí, že obnovení Československa po druhé světové válce bylo nevyhnutelné, ale ono nebylo. Británie to nikdy během války neschválila, schválili to jen Sověti. Tím se Beneš dostal do velmi nezáviděníhodné situace, protože se musel rozhodovat mezi obnovou Československa se sovětskou pomocí, a mezi spolehnutím se na zrádný Západ, který mu neposkytl záruku, že bude Československo obnoveno. To nebyla zrovna příjemná volba, ale protože byl Beneš dobrý nacionalista, rozhodl se podporovat projekt obnovy československého státu bez ohledu na politické následky - stát se sice v roce 1948 stal komunistickým, ale Československo existovalo dalších 40 let. To byl Benešův cíl a toho se mu podařilo dosáhnout.

8. 3. 2004

"Edvard Beneš se zasloužil o stát" A TO JE ZÁKON! Naši zákonodárci schválili minulý týden zákon obsahující tuto JEDINOU větu. Oni nemají za peníze z našich daní na práci nic důležitějšího, než schvalovat zákony, obsahující jedinou -- a podle mne ještě škodlivou -- větu, že Edík Benešů se nám zasloužil o stát. Kdo že byl Edík? Já to vím, vy to víte a poslanci, kteří jsou (bez ironie) vzdělaní lidé, to vědí také.

9. 3. 2004

Nevím, co si o tom mám myslet. Je to skutečně bulvární, velmi lidově napsané a žádné ty myšlenky nejsou nové (a ani si nemyslím, že by to bylo zrovna dobře napsáno). Ano, on říká, že není historik, ale ta celá věc "měli jsme bojovat", to je diskuse, která už proběhla před časem. Opakuje názor, že to bylo všechno Benešova chyba a že Československo mělo bojovat v roce 1938, jako většina ostatních hovoří o tancích - a tím dokazuje, že neví, o co šlo.

v angličtině ZDE
8. 3. 2004
reakce na reakci na tentočlánek

Brown: Je to skutečně bulvární, velmi lidově napsané.

Kahoun: Tak to Vám opravdu děkuji za poklonu. Chtěl jsem to napsat přesně tak, aby si to přečetl ten nejprostší lid, který má někdy i rád bulvár a "lidový" styl. Aby si to přečetli přesně ti, kteří často nečtou články historiky psané nebo historiky čtené, ale zato si možná někdy přečtou "lidový bulvár". Dle Vaší reakce se mi to opravdu povedlo. Nepředpokládám, že bych někdy chtěl psát články pro historiky, ale pokud by se tak stalo, samozřejmě je napíšu zcela nebulvárním a nelidovým stylem a rád Vám je pak zašlu.

9. 3. 2004

Při čtení vašeho sloupku ZDE o rozhovoru s Václavem Klausem, míní J. Kastl: Především nevím, kde se v novinářích bere ona nadutost, že mají někoho provokovat, řídit, zesměšnovat a podobně.

8. 3. 2004

Budoucnost ekonomiky i sociálních standardů

Globalizace se se může a musí změnit, říká obsáhlá zpráva s názvem Spravedlivá globalizace: Vytváření příležitosti pro všechny, kterou vydala Mezinárodní organizace práce (ILO) a která nutí čtenáře chápat spravedlnost a globalizaci jako celosvětové priority. ILO volá po naléhavém promyšlení si běžných politik a institucí globálního vládnutí. Zpráva byla vydána Světovou komisí pro sociální dimenzi globalizace, která je spluřízena prezidentkou Tarja Halonennovou z Finska a prezidentem Benjaminem Williamem Mkapou z Tanzanie.

168 stránková zpráva přiznává globalizaci "ohromný potenciál pro dobro" a to, že "otevře dveře mnoha výhodám ..."nebo že "podpořila otevřenou občanskou společnost a otevřené ekonomiky a povzbudila volnější směnu zboží, myšlenek a znalostí ...". Zpráva tvrdí, že "opravdově globální myšlení začne být citlivé na nespravedlnost chudoby, genderovou diskriminaci, dětskou práci a environmentální degradaci, kdekoli tyto problémy mohou nastat ".

8. 3. 2004

Již 154. výročí narození TGM

  • Není už nepředstavitelně daleko ten čas vzbuzené nepaměti?
  • Umožňuje nám dnešní svět přiměřeně hledět tak daleko zpět?
  • Aspoň jeden citát z Masarykova díla
  • Pár střípků k dalšímu případnému zamyšlení

Autor, profesor Masarykovy univerzity v Brně, předal počátkem roku do tisku své "Masarykovské návraty". Kniha vyjde díky Nadaci Universitas Masarykiana, snad koncem léta.

8. 3. 2004

Více než dvě třetiny konvenčních plodin jsou nyní ve Spojených státech kontaminovány geneticky modifikovaným materiálem. Znamená to, že je tam konec organickému zemědělství a vyvolává to vážné budoucí riziko lidskému zdraví -- uzavírá nová zpráva.

Tato zpráva, která přichází v době kdy se britská vláda chystá schválit pěstování první geneticky modifikované plodiny v Británii, kukuřice, varuje, že tradiční odrůdy semene jsou "vysoce kontaminovány" DNA, pozměněnou genetickým inženýrstvím. Americký biotechnologický průmysl konstatuje, že těmito zjištěními "není překvapen".

8. 3. 2004

Admirál sir Michael Boyce, který vedl loni v březnu britské jednotky do útoku na Irák, dramatickým způsobem promluvil o právní krizi, která vznikla touto dobou před rokem v britské vládě ohledně války proti Iráku.

Boyce potvrdil, že odmítl dovolit, aby britská vojska proti režimu Saddámu Husajna bojovala, dokud nedostane písemně od britského generálního prokurátora, že je taková válka legální.

Admirál Boyce vznesl požadavek na toto oficiální ujištění dne 10. března 2003, když už byla britská vojska na irácké hranici, a dostal ho až 15. března, pouhých pět dní před útokem na Irák.

22. 11. 2003

Britským listům můžete psát na adresu redakce@blisty.cz, šéfredaktor Jan Čulík má adresu culik@blisty.cz a také J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk , pražský redaktor Štěpán Kotrba má adresu stepan@kotrba.cz a skype stepan.kotrba, technickému správci Dominiku Joe Pantůčkovi pište na adresu joe@joe.cz.

4. 2. 2004

Po havárii serveru Britských listů v první polovině ledna 2004 zareagovali čtenáři velmi rychle na náš apel o finanční pomoc na koupi nového serveru. Za leden 2004 celkově přispěli čtenáři částkou 139 691,65 Kč. Za finanční pomoc upřímně děkujeme. Pořídili jsme nový server a nyní ho postupně zprovozňujeme. Čtenáře prosíme o trpělivost: uvedeme časopis do plné funkčnosti co nejdříve.

Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Jsme vám velmi vděčni za finanční záchranu našeho serveru, prosíme však: nepřestávejte úplně přispívat, umožníte nám dělat naši práci lépe a efektivněji, budeme si moci například systematicky financovat právníka, což byl mělo být pro náš list nezbytné. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 3. 2004 Nese Edvard Beneš vinu za všechno? Martin D. Brown
9. 3. 2004 Mlýny melou pomalu, ale jistě - i Mlynářovi Štěpán  Kotrba
9. 3. 2004 Jak se zasloužit o stát Martin  Škabraha
9. 3. 2004 Beneš se zasloužil o přežití československého státu Martin D. Brown
8. 3. 2004 Jen jeden den žen, prosím Anna  Čurdová
8. 3. 2004 USA: Většina konvenčních plodin kontaminována geneticky modifikovanými plodinami   
8. 3. 2004 Velitel britské armády: Právní ujištění, že je útok na Irák legální, přišlo teprve 5 dní před válkou   
8. 3. 2004 Moravcovi se v ČT nepodařilo narušit Klausův krunýř Jan  Čulík
8. 3. 2004 Hochhuth stále ještě aktuální Miroslav Václav Steiner
8. 3. 2004 Globalizace pro lidi: Vize změny   

Deníček sněmovní panny RSS 2.0      Historie >
3. 3. 2004 Deníček sněmovní panny VII. Alexandra  Virgová
28. 2. 2004 Deníček sněmovní panny VI. Alexandra  Virgová
27. 2. 2004 Deníček sněmovní panny V. Alexandra  Virgová
26. 2. 2004 Deníček sněmovní panny IV. Alexandra  Virgová
25. 2. 2004 Deníček sněmovní panny III. Alexandra  Virgová
23. 2. 2004 Deníček sněmovní panny II. Alexandra  Virgová
20. 2. 2004 Deníček sněmovní panny I. Alexandra  Virgová

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
9. 3. 2004 "Američané jsou senzační a na Kubě to bylo fajn"   
8. 3. 2004 Velitel britské armády: Právní ujištění, že je útok na Irák legální, přišlo teprve 5 dní před válkou   
2. 3. 2004 143 osob usmrceno při explozích v Iráku   
25. 2. 2004 Británie: Obžalovaná požaduje vysvětlení, proč byla propuštěna   
25. 2. 2004 USA postaví první dva vězně z Guantánama před soud   
23. 2. 2004 Pákistán popřel, že se chystá zatčení Osamy bin Ladina   
22. 2. 2004 Británie: ministerstvo obrany čelí žalobám za zabité Iráčany   
20. 2. 2004 Propouští americká armáda Brity z Guantánama, protože se bojí Nejvyššího soudu?   
20. 2. 2004 Jaké je to v Iráku?   
16. 2. 2004 Americko-britská špionážní operace pomohla USA prosadit útok proti Iráku   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
2. 3. 2004 Čulík pohlédl do zrcadla Ivan  Jemelka
2. 3. 2004 Česká televize neuvažuje o bankovním úvěru   
17. 2. 2004 Boston Globe: Krizi v BBC způsobila honba za komercializací   
15. 2. 2004 Británie: Vláda plánuje rozbít BBC   
15. 2. 2004 BBC je ve zdemoralizovaném stavu   
13. 2. 2004 Dostál: Novákové návrh, který psal Janeček ? Štěpán  Kotrba
8. 2. 2004 Nedělní rozhovor o českých médiích, o BBC a o novinářské práci   
8. 2. 2004 Intriky a cenzura v BBC?   
6. 2. 2004 ČT i digitalizace ve Sněmovně Zdeněk  Duspiva
6. 2. 2004 Bývalý ředitel BBC má dostat půl milionu liber za knihu o kontroverzi s vládou   

Školství RSS 2.0      Historie >
9. 3. 2004 Nedělejte ze studentů motorové myši na fakta   
12. 2. 2004 O tragické situaci českého školství? Miroslav  Rafaj
11. 2. 2004 Vzdělání a nezaměstnanost Miroslav Václav Steiner
6. 2. 2004 Posílat děti do školy se třetímu světu vyplatí Simone  Radačičová
2. 2. 2004 Obstát, aneb Nihil obstat ve věci moderního vyučování Ondřej  Hausenblas
29. 1. 2004 O tragické situaci českého školství Jan  Baláč
26. 1. 2004 České základní školství je tragédie Jan  Paul
24. 1. 2004 O školství - v ČR i jinde Jan  Čulík
20. 1. 2004 Je univerzitní školné ve výši 150 000 Kč ročně jedinou možností, jak hospodářsky přežít?   
19. 1. 2004 Je potřebné umět číst s porozuměním Ondřej  Hausenblas

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
25. 2. 2004 Hold bigotní zaslepenosti Jan  Čulík
17. 2. 2004 Odvaha k lásce Martin  Škabraha
19. 1. 2004 Stávající volební období je šancí pro partnerské soužití osob téhož pohlaví Andrea  Cerqueirová
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
8. 3. 2004 Potraty a Karas: Když se řekne A mělo by se říci B Anna  Čurdová
8. 3. 2004 Jen jeden den žen, prosím Anna  Čurdová
4. 3. 2004 Stop násilí na ženách   
1. 3. 2004 Zdroj sexuálního vzrušení žen je v mozku   
20. 2. 2004 Jaké je to v Iráku?   
9. 2. 2004 Misogynní rezoluce irácké Vládní rady je odsouzena k neúspěchu   
20. 1. 2004 Jak bít manželku   
19. 1. 2004 Sexuální obtěžování a zcestná logika pana senátora Kubery Radmila  Dobešová
19. 1. 2004 Model, který dobře padne ve Švédsku, nemusí padnout v Čechách Radmila  Dobešová
19. 1. 2004 Parlamentní harašení Petr  Jánský

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2004 Katolická církev znovu zaútočila na BBC   
2. 2. 2004 Papež o právu, Bush o moci -- Svoboda o čem? Miroslav  Polreich
21. 1. 2004 Daniel Herman: Pro vnitřní potřebu není pro vnitřní potřebu, i když to musí být pro vnitřní potřebu Štěpán  Kotrba
14. 1. 2004 Kardinál podpořil užívání kondomů   
7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl
12. 12. 2003 Vatikán: další italská mafie? Fabiano  Golgo