27. 1. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 1. 2004
Vláda v tomto hlasování zvítězila jen proto, že skotští labourističtí poslanci hlasováním vnutili anglickým studentům univerzitní školné, které se nezavádí ve Skotsku.

V úterý večer v cca 20.20 středoevropského času byly zveřejněny výsledky hlasování v britské Dolní sněmovně, týkající se návrhu premiéra Tonyho Blaira umožnit univerzitám, aby účtovaly studentům zvýšené roční školné až ve výši 3000 liber ročně (cca 150 000 Kč měsíčně). Blair při hlasování vyhrál těsnou většinou pěti hlasů, 316 : 311. Znamená to, že nebude zřejmě přinucen k rezignaci. Otázkou však, je, zda lze tak radikální politiku realizovat na základě tak minimální parlamentní většiny. Druhou otázkou, kterou okamžitě položili političtí komentátoři, je to, že Blairova vláda musela ve snaze přesvědčit, aby skeptici hlasovali pro tento program školného, své návrhy natolik rozmělnit, že je velkou otázkou, zda v nynější své formě program splní ten účel, jaký původně měl, totiž vybrat pro univerzity chybějící finance.

27. 1. 2004

Bílý dům se v pondělí v podvečer washingtonského času vzdal svých kdysi sebevědomých tvrzení, že měl Saddám Husajn zbraně hromadného ničení, a američtí Demokraté začali okamžitě tento obrat Bushovy vlády o 180 stupňů využívat ve své volební kampani proti prezidentu Bushovi.

K tomuto obratu v americké vládě došlo poté, co bývalý čelný americký zbrojní inspektor David Kay konstatoval, že dospěl k závěru, po devíti měsících hledání, že Saddám Husajn neměl zásoby zakázaných zbraní. Na dotaz, aby se k tomuto tvrzení vyjádřil Bílý dům, mluvčí Bílého domu Scott McClellan odmítl opakovat dosud často opakované oficiální tvrzení, že se irácké zbraně hromadného ničení "jistě nakonec najdou". Namísto toho McClellan řekl:

27. 1. 2004

V Iráku se nenašly žádné zbraně hromadného ničení. Ve Spojených státech v této věci vzniká dosti podstatná debata. Nesou vinu za špatnou informaci americké a britské vlády výzvědné služby jejich zemí, anebo by tu vinu měli sdílet i politikové, ptal se v pondělí domácí britský rozhlas BBC. Odpověď na tuto otázku by totiž mohla určit budoucnost pro mnoho důležitých lidí.

26. 1. 2004

V důsledku technických problémů nefunguje dočasně žádný email na adrese @blisty.cz. (Pošta byla od pondělí přijata, ale nemáme k ní zatím přístup. Prosíme o strpení, zodpovíme, jakmile bude zpřístupněna.) Prosím, pokud si přejete šéfredaktorovi něco sdělit, emailujte do odvolání výjimečně na jeho univerzitní adresu, J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk. Štěpán Kotrba má stále platnou adresu stepan@kotrba.cz. Děkujeme.

27. 1. 2004

Ekonomové si flexibilitu podnikatelů zpravidla vysoce považují. Přeloženo do lidštiny to znamená, že kdo by chvíli v podnikání stál, již stojí opodál. Nikoho proto nepřekvapí, pokud si podnikatel v Karlových Varech hned vedle lázeňského domu Humboldt pronajme sanatorium ELWA na pouhých deset měsíců od 1. března 1999, převezme nevýhodné zásoby za 200 tisíc a 25 zaměstnanců na dobu neurčitou, opraví fasádu a zařídí rekonstrukci vnitřku budovy, instaluje nový výměník teplé vody, nakoupí nábytek, objedná dodávku tepla na příští rok a sežene lázeňské klienty na několik let dopředu. Pak se koncem roku 99 spakuje a bez odstupného odejde.

Bývalý ruský jaderný fyzik Vladimir Maksimov udělal tu chybu, že na odstupném trval. Brzy byl trestně stíhán, poté zbit a nyní stanul před soudem. Za falšování nájemní smlouvy a nárokování si odstupného 2,5 milionu korun. Počátek příběhu najdete v článku Štěpána Kotrby Karlovarská spravedlnost. Toto je pokračování. Dokončení bude psát někdo jiný...

27. 1. 2004

Euromedia Research Group vydává v únoru třetí vydání užitečné a a v předchozích vydáních silně využívané příručky The Media in Europe ZDE (společně redigovali Mary Kelly, University College Dublin, Gianpietro Mazzoleni, University of Milan a Denis McQuail, profesor emeritus na universitě v Amsterdamu), Sage Publications, London, 2004, ISBN 0-7619-4132-0, brožované vydání $46.95, vázané $115.00.

Na 274 stranách obsahuje kniha základní informace o sdělovacích prostředcích ve 23 zemích Evropy. Jednotlivé statě, informující o "národním profilu" každé země, se zabývají historií, strukturou a vlastnictvím médií, tiskovými sdělovacími prostředky (deníky, časopisy a knižními publikacemi), elektronickými médii (televize, rozhlas, film, video, internet) a právními aspekty činnosti sdělovacích prostředků. Každá stať je doplněna podrobnými statistikami o struktuře médií, vlastnictví, sledovanosti, objemu reklamy, atp. Heslo o České republice (str. 31-41) vypracoval - s laskavou pomocí RRTV, Svazu českých knihkupců a ministerstva kultury ČR - Jan Čulík, autorem hesla o Slovensku je slovenský mediální teoretik Andrej Školkay, o polských médiích píše známý odborník na tuto problematiku Karol Jakubowicz, o Maďarsku Bálasz Kiss, o ruských médiích Elena Vartanova.

Pro uživatele, navyklé rychlosti internetu, vadí snad jen to, jak dlouho trvalo editorům knihu vydat. Materiály byly totiž dodány nakladatelství v březnu roku 2002, takže ačkoliv jsou údaje v nové příručce pozoruhodně podrobné, bohužel už nyní, začátkem roku 2004, trochu zastarávají - situace v médiích se vyvíjí příliš rychle na to, aby si vydavatel mohl dovolit u publikace luxus dvouleté výrobní lhůty. Nicméně, příručka se bezpochyby stává základním pramenem v angličtině o poměrech v médiích v jednotlivých evropských zemích a jedním z mála knižních pramenů v angličtině o situaci v médiích v České republice a na Slovensku.

27. 1. 2004

Britský konzervativní list Daily Telegraph varoval, že by se jednoho dne Francie mohla stát muslimskou zemí, i když v současnosti tvoří islámisté "jen zlomek francouzské muslimské populace a na demonstrace proti zákazu ženských muslimských šátků se minulý týden dostavilo jen 20 000 osob."

27. 1. 2004

Německý knowhow stále dokáže konkurovat světu v sektorech, jako je výzkum pro automobilový průmysl a strojírenství, avšak německé znalosti jsou zaostalé v lukrativních oborech "nové ekonomiky", jako je biotechnologie a elektronika.

Tony Blair není jediný vedoucí západoevropský politik, který má problémy s financováním vysokých škol. Plány německého kancléře Gerharda Schrödera vytvořit z některých německých vysokých škol výlučný, elitní vzdělávací systém, vyvolaly bouřlivé demonstrace studentů, někteří z nichž demonstrují nazí, aby poukázali na rozpadávající se stav německých vysokých škol.

26. 1. 2004
George Soros: The Bubble of American Supremacy (Bublina americké nadřazenosti), Weidenfeld and Nicolson, 12,99 GBP

Invaze do Iráku byla prvním praktickým užitím zhoubné Bushovy doktríny prosazující preventivní vojenské zásahy a vyvolala alergickou reakci po celém světě - nikoliv proto, že by chtěl někdo hájit Saddáma Husajna, ale proto, že jsme trvali na útoku proti Iráku jednostranně, bez jasných důkazů, že měl Saddám Husajn cokoliv společného s 11. zářím či že vlastnil zbraně hromadného ničení.

Propast mezi tím, jak svět vnímá Amerika a jak ho vnímá ostatní svět, nebyla nikdy větší, argumentuje miliardář ve své nově vydané knize Bublina americké nadřazenosti, která vyjde tento čtvrtek v londýnském nakladatelství Weidenfeld and Nicolson.

27. 1. 2004

Nuntii Latini

In oratione de statu nationis habita praesidens Bush politicam suam defendit: Necesse fuisse impetum in Iraquiam facere, ut Saddam Hussein arma interneciva praeparare desineret; oeconomiam patriae praesertim propter vectigalia et tributa a regimine suo levata meliorari; bellum terroristis illatum bene successisse, etsi periculum terrorismi nondum esset sublatum.

Praesidens in oratione sua etiam de re sanitaria egit flagitans, ut sumptus deminuerentur et providentia socialis, quantum fieri posset, ad privatum dominium redigeretur.

De argumento orationis principali, scilicet de statu civitatis foederalis Americanorum, Bush affirmavit eum validum esse et stabilem.

Zprávy v latině vysílá finský rozhlas; na internetových stránkách je naleznete ZDE

27. 1. 2004

Populační krize s sebou nese deficity průběžného důchodového systému. Dramatické snižování poměru mezi počtem aktivně činných přispívajících do systému a počtem příjemců vyplácených důchodů, zejména očekávaný budoucí vývoj tohoto klíčového ukazatele přímo ohrožuje samotnou podstatu průběžného systému.

27. 1. 2004

Dnes od 15:15 uvádí bývalý televizní dramaturg, šéfredaktor deníku VPN Verejnosť a pozdější ústřední ředitel Československého rozhlasu Peter Duhan v pořadu ČRo 6 Lidé od novin redaktora ČRo 6 Radka Kubička a redaktora Britských listů Štěpána Kotrbu. Debatovat budou o novinářích a jejich nectnostech, o internetu a nových médiích, minulosti i budoucnosti internetové žurnalistiky, roli multimédií a počítačů v současné společnosti. Na přetřes přijdou nejen doutníky Billa Clintona a internetové drby Matta Drudgeho, ale hlavně syntéza armádních požadavků, vědecké tvořivosti a anarchoautonomní kooperace uživatelů i tvůrců ve fenomén dneška - internet. V systém komunikace, který mění svět počátku nového tisíciletí.

Internetové vysílání od 15:15
Real Audio   
16 kbps ()20 kbps )(
Windows Media   
  8 kbps ()16 kbps ()32 kbps ()48 kbps ()

27. 1. 2004

Európsky komisár je kľúčový reprezentant krajiny v "kuchyni EÚ", lebo práve Európska komisia (EK) má rozhodujúce iniciačné a koordinačné kompetencie. Od jeho prirodzenej autority, diplomatického talentu nachádzať spojencov pri presadzovaní svojej vízie nielen priamo v Európskej komisii, ale aj v politicky veľmi pestrom Európskom parlamente a vo vládach 25 členských krajín, bude závisieť naša reálna spôsobilosť ovplyvňovať dotváranie inštitúcií a vnútorných pravidiel EÚ po jej rozšírení. Dôležité budú tiež jeho schopnosti komunikovať so slovenskou politickou reprezentáciou, podnikateľskou sférou, širšou odbornou verejnosťou. Od jeho umenia vytvárať širší politický a spoločenský konsenzus v nazeraní na EÚ a zmeny v jej fungovaní bude do veľkej miery závisieť pozícia SR v EÚ a vnímanie EÚ občanmi SR.

27. 1. 2004

Sme svedkami vládnej krízy. Ani prvej, ani poslednej. V niečom však predsa je nová -- v povedomí verejnosti stráca zaujímavosť a dôležitosť. Svoj podiel má na tom bezmedzná viera, že sme za vodou, že sa už katastrofy konať nebudú a každý kotrmelec miestnych politikov stlmí európsky či transatlantický integračný airbag. Prispieva k tomu i zahmlenosť celého konfliktu -- začal sa Dzurindovou a teraz pokračuje o nič zrozumiteľnejšou Šimkovou skupinkou. Energiu uberajú sporu aj ochabujúce preferenčné svaly jej smutného hrdinu, SDKÚ. No marginálnosť vládnej krízy je aj prejavom vytrácajúcej sa politiky zo spoločnosti.

27. 1. 2004

Populární, tvrdě ironická televizní komedie společnosti BBC The Office získala překvapivě v Hollywoodu uprostřed tvrdé konkurence dva Zlaté glóbusy a zvítězila tak nad seriály, jako je Sex ve městě a Will and Grace.

The Office je parodie na dokumentární seriál ze života "obyčejné kanceláře", natočený stylem "fly-on-the-wall" (kamera jako mlčenlivý, neúčastný svědek, "moucha na zdi"). Seriál je ovšem hraný a snad nejvýraznější je jeho hlavní hrdina, ředitel malé papírny v nudném anglickém městě Slough David Brent, který je v seriálu absolutním zosobněním trapnosti a blbosti. Velmi pravděpodobně seriál realisticky - jen s malou nadsázkou - zachycuje skutečné - tedy děsné - poměry a mezilidské vztahy v běžné moderní kanceláři, proto jeho obrovský úspěch. Seriál se vysílá i ve Spojených státech na kabelovém okruhu BBC America, kde se stal kultovním hitem.

Podrobnosti ZDE

27. 1. 2004

Hledá se radní pro Českou televizi

Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek ve smyslu ustanovení § 4 odst. 2 zákona č. 483/1991 Sb. o České televizi, vyzval organizace a sdružení "Národní fronty" (představující kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy), aby do 30. ledna 2004 předložily volebnímu výboru Poslanecké sněmovny návrhy kandidátů na 1 člena Rady České televize. K návrhům se přikládají doklady uvedené v ustanovení § 4 odst. 3 a § 5 citovaného zákona. Stalo se 15. ledna, bez jakékoliv publicity.

26. 1. 2004

Sarkozy nabírá na váze. Ne, to není čerstvý raport z podolské porodnice, ani zaručeně britský test jak rychle zhubnout. Francouzský ministr vnitra Nicolas Sarkozy je od podzimu loňského roku mediální hvězdou francouzské pravice, v jejímž jasu bledne dlouhodobě nejen Chirakův premiér Jean-Pierre Raffarin.

26. 1. 2004

Rozhodnutí Davida Kaye odstoupit z vedení Iraq Survey Group, americké organizace, jejíchž 1400 inspektorů bylo pověřeno úkolem hledat v Američany dobytém Iráku zbraně hromadného ničení, protože konstatoval, že se podle jeho názoru v Iráku v devadesátých letech zbraně hromadného ničení ve větší míře nevyráběly, od pátku značně otřáslo postavením britského premiéra Tonyho Blaira.

26. 1. 2004

Monitor Jana Paula

Jan Čulík v článku "O školství v ČR i jinde" ZDE vyzývá k diskusi nad tím, zda pouhé zvyšování platů učitelů stačí. Přestože konec otázky lze vydedukovat z jeho textu, není formulována a tak se lehce provokativně ptám: K čemu má stačit pouhé zvyšování platů učitelů? K finančnímu zatraktivnění tohoto poslání, které má přilákat novou krev, či k dostatečné životní úrovni stávajících učitelů, kteří by tak konečně mohli najít potřebnou stimulaci a podávat snad lepší pedagogické výkony?

24. 1. 2004

Platy českých učitelů se zvyšují. Existují však i jiné podstatné problémy se školstvím, zdaleka nejde jen o platy. Školství je ovšem problémem v měnícím se světě i v jiných zemích. Zamýšlí se nad tím Jan Čulík.

Příspěvek se vysílal v 18. 10 v pátek 23. ledna 2004 v pořadu ČRo 6 Názory a argumenty.

26. 1. 2004

Šumava není odtažité lokální téma, jak si vesměs myslí naši deníkáři, spor o Šumavu byl v posledním desetiletí sporem modelovým, sporem o budoucnost. Jde o obecný model našeho chování k přírodě, k zatloukané minulosti i vyprodávané budoucnosti, model naší odpovědnosti k potomkům, model naší pýchy i pokory před něčím, co nás přesahuje (a o co projeví průměrný pražský redaktor zájem teprve tehdy, když mu díky holení pohraničních hvozdů teče rozvodněná Vltava pod okny kavárny Slávie).

23. 1. 2004

David Kay: "V Iráku se v 90. letech ve větší míře nevyráběly chemické a biologické zbraně"

David Kay, muž, který stál do nynějška v čele amerického úsilí najít v Iráku zbraně hromadného ničení, v pátek rezignoval, protože se mu nepodařilo najít žádné důkazy, že měl Saddám Husajn protizákonné zásoby zbraní hromadného ničení.

Tato zpráva dominovala všem britským sdělovacím prostředkům nejméně od pátku 19 hodin večer, uváděly ji jako hlavní zprávu dne. Kayova rezignace byla hlavní zprávou např v hlavním večerním televizním zpravodajství na Channel Four v 19 hodin, ve všech rozhlasových zprávách a podrobnou analýzu o věci přinesl večerní publicistický pořad Newsnight na BBC 2 ve 22.30. Nechápeme, proč ještě v pátek ve 24 hodin tuto zprávu neměla tisková kancelář ČTK (České noviny), přestože David Kay mj. poskytl v této věci zásadní rozhovor tiskové kanceláři Reuters ZDE

23. 1. 2004

Nový vědecký objev?

Pravidelný vědeckopopulární dokumentární pořad Horizon v televizi BBC se ve čtvrtek podrobně zabýval známou a kontroverzní "Atkinsovou dietou". Ta funguje tak, že jíte velké množství masa a tučných jídel, dosyta, kolik chcete a -- jak slibuje dr. Atkins -- budete hubnout, pokud nebudete jíst uhlovodany. Nesmíte jíst cukr. Nesmíte jíst škrobovité potraviny jako těstoviny či chléb a musíte se vyhýbat i některému ovoci a zelenině. Tedy přesný opak toho, co doporučují lékaři.

Potíž je, že, jak se zdá a jak o tom svědčí i mnohé mezinárodní celebrity -- tato Atkinsova dieta skutečně funguje. Dr. Atkins (zemřel loni v dubnu v New Yorku po úrazu) vysvětloval její "zázračný" efekt různými svými lékařskými teoriemi. Ty, jak se ukázalo byly falešné. Pořad britské televize Horizon nechal Atkinsovu dietu podrobit několika vědeckým experimentům a zdá se, že přišel na to, proč Atkinsova dieta "funguje". Není však zaručeno, že tím, že se skládá z nezdravé potravy, není tato dieta vlastně zdraví škodlivá. Přesto se po ní hubne. Nicméně, z toho, co objevila televize BBC, by mohlo vyplývat, že je věda o výživě na prahu nového objevu.

21. 1. 2004

Po havárii serveru obdržely v období od 5.1. do 19. 1. 2004 Britské listy doposud 96.690,15 Kč od čtenářů na to, aby si mohly pořídit nový server, informuje tajemnice Občanského sdružení Britské listy Markéta Sulovská. Těm čtenářům, kteří přispěli, mnohokrát děkujeme a doufáme, že tímto podpora ostatních neskončila. Nejsme totiž list, který by byl financován z dotací státu či grantů nadací, a nejsme ani financováni z reklamy. Možná je to šílené, ale spoléháme se na vás... Přesto se snažíme přinášet informace pro 5 - 7000 čtenářů každý všední den. Daří se nám to už od roku 1996.

Jan Čulík
šéfredaktor Britských listů

29. 12. 2003

Jak Češi bojují

Na autogramiádě knihy Jak Češi bojují jsme se dověděli, že čtenáři v Německu tisknou Britské listy svým příbuzným v ČR, kteří nemají připojení na internet, a v papírové formě jim je rozesílají poštou. Totéž lze učinit jednodušeji, koupíte-li svým přátelům a příbuzným bez přístupu k internetu naši novou knihu.

Nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují, který představuje to, co je podle našeho názoru na časopise nejzajímavější, je k dostání v internetovém knihkupectví Kosmas ZDE a v dobrých knihkupectvích - například v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici na Starém Městě (nedaleko stanice metra Staroměstská) a v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Kniha obsahuje informace, které jinde v České republice nenajdete. Objednat si ji můžete i emailem na adresu libri@libri.cz.

Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

31. 12. 2003

Z přibližně 6000 čtenářů Britských listů přispělo v prosinci 2003 na jejich provoz celkovou částkou 7274 Kč 20 osob. Příspěvky tří čtenářů ze zahraničí prostřednictvím konta www.paypal.com dosáhly kromě toho částky 282.61 amerických dolarů.

Dokončili jsme placení finanční firmě za vypracování účetních zpráv za léta 2001 a 2002, nyní částečně hradíme výrobu knihy Jak Češi bojují.

Čtenáři z celého světa mohou nyní přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou v ČR odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Kdyby Britským listům věnoval každý čtenář pouhou korunu denně, mohl by si časopis např. financovat právníka a analyzovat kauzy, jimž se v současnosti nemůže věnovat.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2004 Karlovy Vary jásají: Slizký ruskojazyčný zločinec před soudem Radek  Mokrý
27. 1. 2004 I v Německu zuří bouře ohledně vysokého školství   
27. 1. 2004 Stane se Francie muslimskou zemí?   
27. 1. 2004 Bushova vláda přestala tvrdit, že měl Irák zbraně hromadného ničení   
26. 1. 2004 Předvídání budoucích válek Štěpán  Kotrba
26. 1. 2004 České základní školství je tragédie Jan  Paul
26. 1. 2004 Co nového na Šumavě? Vladimír  Just
26. 1. 2004 Sarkozy nabývá na váze Josef  Brož
26. 1. 2004 George Soros: Spojené státy jsou v rukou extremistů   
24. 1. 2004 O školství - v ČR i jinde Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
6. 1. 2004 Opusy o nevěře Josef  Švéda
11. 12. 2003 Hrabal jako žvýkačka Štefan  Švec
10. 12. 2003 Co znamená Kunderův škleb Štefan  Švec
9. 12. 2003 Exil jako otevření mysli Jan  Čulík
9. 12. 2003 Osud lidí ve střední Evropě je nesdělitelný - a obráceně Jan  Čulík
3. 12. 2003 Ohlédnutí Jaroslav  Hutka
2. 12. 2003 Než zemřete, proměníte se v klišé Jan  Čulík
1. 12. 2003 Má nyní Havlova hra Vernisáž levicově anarchistický význam? Jan  Čulík
20. 11. 2003 O zdřevěnělé řeči: důležitá příručka pro novináře Jan  Čulík
20. 11. 2003 Neptejme se zásadně "do kdy?" Vladimír  Just

Katolická církev RSS 2.0      Historie >
21. 1. 2004 Daniel Herman: Pro vnitřní potřebu není pro vnitřní potřebu, i když to musí být pro vnitřní potřebu Štěpán  Kotrba
14. 1. 2004 Kardinál podpořil užívání kondomů   
7. 1. 2004 Je-li mír možný, je povinností! Jan  Pavel II.
7. 1. 2004 Kontroverze ohledně náboženských symbolů zuří i v Německu   
25. 12. 2003 Jan Pavel II. odsoudil "terorismus"   
23. 12. 2003 Miloslav Vlk: Žena je jen schránkou pro nenarozeného člověka   
19. 12. 2003 Komunistická represe církví a procesy v padesátých letech Ivo V. Fencl
12. 12. 2003 Vatikán: další italská mafie? Fabiano  Golgo, Hana Profousová
26. 11. 2003 Politické miesto pre Boha Karol  Moravčík

Školství RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2004 České základní školství je tragédie Jan  Paul
24. 1. 2004 O školství - v ČR i jinde Jan  Čulík
20. 1. 2004 Je univerzitní školné ve výši 150 000 Kč ročně jedinou možností, jak hospodářsky přežít?   
19. 1. 2004 Je potřebné umět číst s porozuměním Ondřej  Hausenblas
5. 1. 2004 Školství Jana  Poslová
2. 1. 2004 České školství: Není fér svádět vinu na studenty Jan  Raszyk
30. 12. 2003 Není to vina jen učitelů Jana  Poslová
30. 12. 2003 Dobré učitele je nutno zaplatit Tomáš  Gawron
29. 12. 2003 České školství: problémem nejsou učitelé, na sobě musí pracovat každý sám Josef  Vít
29. 12. 2003 Britský ministr školství: násilí v televizi vede ve školách k šikaně   

Práva homosexuálů RSS 2.0      Historie >
19. 1. 2004 Stávající volební období je šancí pro partnerské soužití osob téhož pohlaví Andrea  Cerqueirová
5. 11. 2003 Festival MEZIPATRA 2003   
2. 10. 2003 Nepovedená koláž ČT: Homosexuální karneval-heterosexistický parlament Věra  Sokolová
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
5. 9. 2003 O možnosti "léčit" homosexualitu: mýlí se pan Mareš Vojtěch  Polák
4. 9. 2003 "Někomu pomůže, nikomu neublíží" Josef  Veger
3. 9. 2003 O homosexualitě: Omyly pana Žaloudka Pavel  Mareš
28. 8. 2003 Gayové nepotřebují registrované partnerství   
27. 8. 2003 Jak se pletou odpůrci leseb a gayů Petr  Žaloudek / Fid

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2004 Britská ironická komedie The Office vyhrála dva Zlaté glóby   
27. 1. 2004 Radko Kubičko a Štěpán Kotrba v pořadu Lidé od novin   
26. 1. 2004 Předvídání budoucích válek Štěpán  Kotrba
26. 1. 2004 Propagace fašismu v České televizi?   
23. 1. 2004 Hromadné sdělovací prostředky a metody manipulace veřejným míněním Noam  Chomsky
22. 1. 2004 Případ dr. Kellyho: BBC udělala chyby, ale britská vláda zneužila výzvědné informace k politickým cílům   
22. 1. 2004 BBC ve vysílání kritizovala svého generálního ředitele   
22. 1. 2004 ČRo 6 a česká sekce BBC: Kvalitní rozhlasové stanice by měly navzájem spolupracovat Jan  Čulík
21. 1. 2004 Dr. David Kelly dnes večer "vstane z hrobu"   
20. 1. 2004 ČT musí průběžně sledovat případy, o nichž informovala   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
27. 1. 2004 Bushova vláda přestala tvrdit, že měl Irák zbraně hromadného ničení   
24. 1. 2004 Proč tvrdil Blair, že existují irácké zbraně hromadného ničení, když pro to neměl důkazy?   
23. 1. 2004 Fukuyama: Spojené státy se musejí naučit, jak zavádět demokracii v jiných zemích   
23. 1. 2004 USA: Hlavní expert na irácké zbraně hromadného ničení rezignoval   
19. 1. 2004 Irák: 100 000 demonstrantů požadovalo volby   
16. 1. 2004 Čelný irácký duchovní kritizoval americký plán jmenovat novou iráckou vládu   
10. 1. 2004 Plánoval Bush svrhnout Saddáma už v lednu 2001?   
10. 1. 2004 Syrský novinář "ví, kde jsou irácké zbraně hromadného ničení"   
7. 1. 2004 Američané nemají teroristy v databázi otisků prstů   
7. 1. 2004 Colin Powell přiznává, že Amerika udělala ve "válce proti terorismu" chyby   

Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ RSS 2.0      Historie >
20. 1. 2004 Palestinci nevylučují, že izraelská vláda přistoupí k jejich odsunu   
16. 1. 2004 Izrael pozval Sýrii na "mírové rozhovory" do Jeruzaléma   
14. 1. 2004 Izrael má obavy z rozšíření jaderných informací   
13. 1. 2004 O jakém míru to Ahmed Qurei mluví? Pavel  Mareš
12. 1. 2004 Amerika se už nyní stává obětí vlastní preventivní bezpečnostní doktríny Štěpán  Kotrba
12. 1. 2004 J'accuse? Simone  Radačičová
12. 1. 2004 Zeď ničí mír - bude nakonec Izrael etnicky vyčištěn? Štěpán  Kotrba
9. 1. 2004 Zákroky proti mírovým demonstracím u izraelské izolační zdi   
6. 1. 2004 Co si lidé myslí o novém americkém "bezpečnostním opatření"   
5. 1. 2004 Nebezpečně hořká Mecca-Cola Simone  Radačičová