27. 1. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 1. 2004

Irák: Kdo může za nespolehlivé výzvědné informace: rozvědky či Bush a Blair?

V Iráku se nenašly žádné zbraně hromadného ničení. Ve Spojených státech v této věci vzniká dosti podstatná debata. Nesou vinu za špatnou informaci americké a britské vlády výzvědné služby jejich zemí, anebo by tu vinu měli sdílet i politikové, ptal se v pondělí domácí britský rozhlas BBC. Odpověď na tuto otázku by totiž mohla určit budoucnost pro mnoho důležitých lidí.

Poté, co bývalý hlavní americký zbrojní inspektor David Kay zpochybnil existenci zbraní hromadného ničení v Iráku, pozornost se začíná zaměřovat na kvalitu výzvědných informací, které měly americká a britská vláda před útokem na Irák k dispozici.

V rozhovoru, který vyšel v pondělí v deníku New York Times, byla Davidu Kayovi položena otázka, zda by se měl George Bush americkému lidu omluvit. Kay odpověděl, že by se americké výzvědné služby měly omluvit Bushovi.

O víkendu řekl Tony Blair v rozhovoru s týdeníkem Observer, že na žádné výzvědné informace nelze spoléhat na sto procent: "Mohu vám jen říci, že jsem věřil informacím, které jsme tehdy měli. Je absurdní trvdit o jakýchkoliv výzvědných informacích, že jsou stoprocentně spolehlivé, ale já jsem byl přesvědčen, že jsou ty výzvědné informace správné. A nakonec se jistě vysvětlení najde. Nemám vůbec žádné pochybnosti, že naše výzvědné informace byly správné."

I prezident Bush ve svém projevu o stavu Unie minulý týden dál tvrdil, že Saddám Husajn podle jeho názoru měl zbraně hromadného ničení a dokonce i citoval Davida Kaye: "Už zpráva Davida Kaye identifikovala desítky programů, spojených s aktivitami ohledně zbraní hromadného ničení. Také identifikovala podstatné množství zařízení, které Irák skrýval před OSN."

V nedělním rozhlasovém interview David Kay hovořil o tom, že se o něm a o jeho práci zmínil ve svém výročním projevu americký prezident: "Zjistili jsme, že irácká vláda a zejména Saddám Husajn a vedení země mělo v úmyslu pokračovat v programu zbraní hromadného ničení. Měli celou řadu programů, které měly vztah k programu zbraní hromadného ničení. Je ale i důležité, co jsme nenašli. Nenašli jsme dosud žádné konkrétní zbraně a v žádném případě jsme nenašli žádné velké zásoby zbraní. Takže existoval program zbraní hromadného ničení, i když byl v mnoha oblastech zcela primitivní, například v jaderné oblasti, ale ten program i bez zásob zbraní pokračoval."

To všechno poskytlo Johnu Careymu, který v Americe vede mezi Demokratickými kandidáty na prezidenta, příležitost, aby zahájil ofenzívu: "Američanům se jejich výzvědné služby musejí zodpovídat. Závisí na tom naše bezpečnost. Nemáme koordinaci mezi vojenskou jednotkou, CIA, výzvědnými sekcemi na ministerstvu zahraničí, potřebujeme lepší koordinaci."

"Jsem přesvědčen, že se stále více ukazuje, že výzvědné informace, které měli k dispozici vedoucí politikové, nebyly řádně prověřeny našimi výzvědnými analytiky. Politikové si z toho vybrali, co se jim hodilo do krámu. Nebylo to prověřeno a bylo to politiky zmanipulováno. Těchto výzvědných informací bylo použito nikoliv proto, že byly přesné, ale proto, že určité fragmenty těchto informací, jak se zdálo, zpětně podporovaly politická rozhodnutí, která byla už předtím učiněna."

Takže by se politikové měli omluvit občanům?

Wilson: "Americké výzvědné odhady, které nyní lidé začínají zpochybňovat, byly předloženy Kongresu až dlouho poté, co se nynější americká vláda rozhodla svrhnout Saddáma Husajna. Všechno, co z těch výzvědných informací vyplývalo, bylo použito k tomu ke zpětnému potvrzení už učiněného rozhodnutí a nikoliv k tomu, aby k učinění rozhodnutí ty informace přispěly, anebo aby vedly k debatě v Kongresu."

Avšak podle reportéra britského rozhlasu jsou ve Spojených státech nyní terčem kritiky výzvědné služby, nikoliv sám prezident Bush. Postavení prezidenta Bushe by zpochybnily jen velmi přímé důkazy, že něco úmyslně zfalšoval. I to málo, co David Kay v Iráku objevil, jen plány na výrobu zbraní hromadného ničení, je pro většinu Američanů dostatečným důvodem pro americký útok na Irák. Padesát procent Američanů, jimž je prezident Bush sympatický se nenechá žádnými těmito argumenty přesvědčit; těch druhých padesát procent to za argument proti Bushovi považovat bude, ale ti jsou zaměřeni proti Bushovi už stejně.

                 
Obsah vydání       27. 1. 2004
27. 1. 2004 Tony Blair přežil
27. 1. 2004 Bushova vláda přestala tvrdit, že měl Irák zbraně hromadného ničení
27. 1. 2004 Irák: Kdo může za nespolehlivé výzvědné informace: rozvědky či Bush a Blair?
26. 1. 2004 Jak mailovat Britským listům
27. 1. 2004 Karlovy Vary jásají: Slizký ruskojazyčný zločinec před soudem Radek  Mokrý
27. 1. 2004 Sdělovací prostředky v Evropě
27. 1. 2004 Stane se Francie muslimskou zemí?
27. 1. 2004 I v Německu zuří bouře ohledně vysokého školství
26. 1. 2004 George Soros: Spojené státy jsou v rukou extremistů
27. 1. 2004 Bush politicam suam defendit
27. 1. 2004 Průběžný důchodový systém je jednou z příčin populační krize Jiří  Witzany
27. 1. 2004 Radko Kubičko a Štěpán Kotrba v pořadu Lidé od novin
27. 1. 2004 Eurokomisár Peter  Weiss
27. 1. 2004 Vytrácajúce sa politikum Damas  Gruska
27. 1. 2004 Britská ironická komedie The Office vyhrála dva Zlaté glóby
27. 1. 2004 Zn.: Submisivní typ
26. 1. 2004 Sarkozy nabývá na váze Josef  Brož
26. 1. 2004 Blair: Vím, že není jisté, zda tento týden přežiji v premiérské funkci Jan  Čulík
26. 1. 2004 České základní školství je tragédie Jan  Paul
24. 1. 2004 O školství - v ČR i jinde Jan  Čulík
26. 1. 2004 Co nového na Šumavě? Vladimír  Just
23. 1. 2004 USA: Hlavní expert na irácké zbraně hromadného ničení rezignoval
23. 1. 2004 "Zázračná" Atkinsova dieta: Jak to, že můžete jíst, co chcete, a přesto hubnete?
21. 1. 2004 Finanční dary na nový server Britských listů
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech
31. 12. 2003 Hospodaření OSBL za prosinec 2003