11. 7. 2003
Humbuk kolem Českého snu se mi zdá nepříjemným dokladem o omezenosti sdíleného kulturního minima, které je ještě v Čechách "prodejné". Mediální úspěch akce totiž svědčí o tom, že ochota věnovat se tématu se vyčerpává na podobnosti prezentace díla s tím, "s čím všichni mají zkušenost" - totiž s reklamou na nakupování.
|
Byl jsem se ve čtvrtek na skok podívat v Kutné Hoře. Krásné město, ale turisticky naprosto nerozvinuté. Stejně nevstřícné vůči zahraničním turistům jako jeho internetové stránky ZDE, kde se nedovíte v podstatě nic. Píšu tuto noticku, protože si občané a příznivci Kutné Hory na těchto stránkách stěžují, že se počet turistů ve městě snižuje. Není divu. Ale něco se s tím dá učinit. Například využít obrovský turistický potenciál města poskytováním jasných a přehledných cizojazyčných informací. Vytvořit pro turisty příležitosti, co ve městě dělat. Praha už to za ta léta zvládla.
Charateristickým rysem nezvládnutého chaosu byla už scéna na kutnohorském hlavním nádraží po příjezdu pražského vlaku. Nádraží je od historického jádra města vzdáleno nejméně dva kilometry. Z pražského vlaku vystoupilo ve čtvrtek dopoledne asi patnáct zahraničních turistů, kteří byli poté, co vyšli z nádraží, zcela ztraceni. Před nádražím by měla viset jednoduchá cedule v angličtině: AUTOBUS DO HISTORICKÉHO CENTRA: ZDE. ODJEZDY v tolik a tolik hodin, cena, vystupte na páté (?) zastávce. Městský autobus, který přijel, bez jakékoliv informace (pražské autobusy mají elektronické signální zařízení, kde se objevují jména zastávek) pak projížděl pomalu nejrůznějšími předměstskými ulicemi. Zmatení turisté se dotazovali: jede tohle skutečně do centra? Nebyl, kdo by jim pomohl.
Katedrála svaté Barbory je krásná, do muzea stříbra se nedostanete, protože se tam pouštějí návštěvníci jen organizovaně s průvodcem (proč?) a limit je 25 osob každou půlhodinu. Po dvanácté hodině už je obsazen celý den. Můžete se podívat ještě do muzea v kamenném domě a na malou výstavu o alchymii na Palackého náměstí. No a pak slavná kostnice za městem, a tam se musíte vydat pěšky jen sporadicky značenými ulicemi. Na náplň celodenního výletu je to trochu málo. Nenašli jsme, že by někdo organizoval turistické prohlídky po městě.
Město má obrovský turistický potenciál, jen ho využít. Často jde jen o maličkosti nebo o schopnost přijít s dobrými nápady.
Jistě se to netýká jen Kutné Hory - ještě nedávno byl jen málokdo schopen návštěvníku poskytnout v moravské Třebíči informace o tamějším pozoruhodném židovském hřbitově. Proč ekonomicky nevyužít toho, co lidé kolem sebe v těchto památkách mají?
13. 7. 2003
Mezi Spojenými státy a Velkou Británií došlo k vážným konfliktům ohledně klíčových důkazů proti Saddámu Husajnovi a ohledně iráckých zbraní hromadného ničení. Obě země odmítaly sdílet navzájem výzvědné informace o Iráku. Britský ministr zahraničí Jack Straw publikoval v sobotu pozoruhodný dopis, obsahující seznam sporů mezi Británií a USA ohledně Iráku.
|
12. 7. 2003
George Tenet, šéf CIA, vzal na sebe v pátek vinu za zdiskreditované tvrzení George Bushe, že se Saddám Husajn snažil získat uran z Afriky.
|
11. 7. 2003
Bývalý člen americké rozvědky, který byl v činné službě za Bushovy vlády během příprav k útoku na Irák, obvinil Bílý dům, že lhal ohledně hrozby od Saddáma Husajna.
|
11. 7. 2003
Úřad britského premiéra v Downing Street se snažil ve čtvrtek odrazit další kritiku proti tomu, jak zdůvodňuje, že bylo nutné zaútočit na Irák. Úřad zdůraznil, že "konkrétní důkazy" ohledně iráckých zbraní hromadného ničení "budou nalezeny".
Britská vláda to tvrdí poté, co BBC uvedla, že "vysoký britský vládní zdroj" je přesvědčen, že irácké zbraně hromadného ničení nebudou nikdy nalezeny a že bývalý šéf výboru pro britskou rozvědku obvinil Tonyho Blaira z toho, že je to "válečný štváč", který "prodával své zboží příliš vtíravě". |
11. 7. 2003
Praha: Po létech nebezpečných levicových výstřelků a experimentů jsme se konečně dočkali. Tlak pokrokářských spotřebitelských svazů byl po krachu reformy veřejných financí zlomen. Pád neschopné Špidlovy vlády a vypsání mimořádných voleb umožnil získanou většinou v parlamentu vítězství schopných a majetných a otevřel cestu prosperitě. |
11. 7. 2003
Prolistoval jsem nejnovější vydání týdeníku Reflex, který jsem, přiznám se, koupil kvůli článku Pavla Kosatíka o Olze Havlové.
|
11. 7. 2003
Myslím si, že je docela užitečné nesledovat Události České televize po dobu několik týdnů a pak, vždycky po určité uplynulé době, se podívat, co se změnilo. Případné postupné změny se totiž tak projeví docela výrazně a najednou.
|
11. 7. 2003
V sobotu 12. července oslaví obec Hudlice 230 let od narození Josefa Jungmanna (nar. 16.7.1773, zemř. 1847), jazykozpytce, překladatele a básníka, o němž před 130 lety prohlásil František Palacký: "...Byl on vyvolenec z těch první, kteří nezoufali o budoucnosti národa, ale nakládali vše, co mohli, na ušlechtění jeho, v tom přesvědčení, že třebať souzeno bylo zahynouti národu našemu, třeba jest zůstaviti čestnou památku potomstvu..."
|
11. 7. 2003
Posíláme vám náš dopis ministrovi spravedlnosti ČR Pavlu
Rychetskému, ve kterém jej vyzýváme, aby zajistil státní dohled nad výkonem
soudních exekucí a aby podal návrh novely exekučního řádu, kterou by se
exekuční řád uvedl do souladu s občanským soudním řádem.
Zjistili jsme totiž, že již ve více než dvaceti případech se exekutoři v rozporu se zákonem pokusili exekucí postihnout majetek jiných osob než skutečných dlužníků. |
11. 7. 2003
Včera jsem viděla film, který mi doslova vzal
dech.
|
11. 7. 2003
Vážený pán minister!
Ako by Ste sa cítili keby po havárii na svojom obľúbenom autíčku techník poisťovne pri obhliadke do protokolu písal nasledovné vety: |
11. 7. 2003
|
10. 7. 2003
Jeden bývalý odborník americké vlády na Blízký východ sdělil týdeníku The Nation, že americkému Úřadu pro speciální plánování poskytovala informace i tajná jednotka, která byl loni založena v kanceláři izraelského ministra zahraničních věcí Ariela Šarona. Tato jednotka, o jejíž existenci přinesl nyní týdeník The Nation exkluzivní informace, připravovala výzvědné analýzy o Iráku, psané anglicky (ne hebrejsky) a posílala je americkému Úřadu pro speciální plánování. Tyto analýzy vznikaly v Šaronově kanceláři, nikoliv v izraelské rozvědce Mossad, protože Mossad, který je nesmírně hrdý na svůj profesionalismus, zastával ohledně Iráku názory blízké názorům CIA, nikoliv názorům Pentagonu. Zřejmě právě tato tajná jednotka byla podle tohoto bývalého činitele americké vlády zdrojem padělaných dokumentů, které tvrdily, že se Irák pokoušel zakoupit uran z Nigérie.
|
10. 7. 2003
Někteří ekologičtí aktivisté tvrdí, že mají větší vliv, působí-li v průmyslu. Není to však zrada?
Shrnujeme článek, který vyšel v týdeníku Observer. |
10. 7. 2003
V klasické zemi parlamentní demokracie, USA, uchazeč o funkci soudce nejvyššího federálního justičního orgánu se musí podrobit veřejnému slyšení před nejvyšším orgánem zákonodárné moci. Během období, vyhrazeného pro posuzování jeho jmenování, má každý občan právo a také praktickou možnost vznést proti uchazeči námitky. Není přípustné, aby se o tak vysoký úřad ucházel člověk, jenž čelí byť dosud neprošetřenému podezření z trestného činu ( u nás to možné je).
|
9. 7. 2003
Svoboda projevu v ČR:Opakovaně upozorňujeme v BL - ve shodě s názory mezinárodních lidskoprávních organizací i novinářských institucí v ČR i v zahraničí - že kriminalizace verbálních výroků je pozůstatkem komunistického právního řádu a že může vážně omezit svobodu projevu. Drastickými a výmluvnými případy z poslední doby byly situace, kdy se staly terčem nesmyslného policejního vyšetřování pro podezření ze spáchání verbálních trestních činů novinářky Jana Bobošíková a Irena Válová. Nyní však, jak nás upozornil Jiří Kopal z Ligy lidských práv, dosáhly české soudy dalšího rekordu: odsoudily občana za trestný čin pomluvy, spáchaný na jednom internetovém diskusním fóru.
"Česká republika se těžce potýká s otázkou 'extremistických' verbálních projevů (z extrémní pravice i levice) i s otázkou toho, co jsou přijatelné parametry veřejné debaty," konstatoval mj. Helsinský výbor amerického Kongresu ve své zprávě o situaci v oblasti svobody projevu v České republice z roku 2002 (totéž opakují i jiné mezinárodní lidskoprávní organizace). Zpráva kritizuje trestní stíhání osob za vyjadřování názoru a za pomluvu. Požaduje zrušení kriminalizace názorů a verbálních výroků v České republice. Podrobnosti a tato kompletní zpráva jsou v Britských listech ZDE |
1. 7. 2003
V červnu 2003 byla dokončena rekonstrukce účetnictví, která byla dlouho znemožňována jedním bývalým spolupracovníkem. Byly také vypracovány finanční zprávy za rok 2001 a 2002, které budou v následujících dnech na stránkách BL zveřejněny. Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu. ZMĚNA BANKY:
Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem. |
27. 6. 2003
BL procházejí v současnosti podstatnými technickými změnami. V jejich důsledku rušíme přes prázdniny dosavadní diskusní fóra, od září zavedeme v rámci nového redakčního systému diskusní fóra nová, ale jinak koncipovaná. Omlouváme se čtenářům, kteří respektovali základní pravidla slušné diskuse na fórech Britských listů, že jsou tímto dočasným opatřením postiženi. Prosíme, posílejte své názory na zveřejněné texty na adresu redakce@blisty.cz, autorovi či přímo šéfredaktorovi culik@blisty.cz. |
18. 6. 2004
Ceník reklamy na BL |
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
11. 7. 2003 | Reportéři ČT a bezradnost nad jazykem | Jan Čulík | |
11. 7. 2003 | Podivný svět: nad stránkami nového vydání týdeníku Reflex | Jan Čulík | |
11. 7. 2003 | Vláda padla a nad Olšanskými hřbitovy přeletěl pštros! | Radek Mokrý | |
11. 7. 2003 | Proti nezákonným exekucím | ||
11. 7. 2003 | Otvorený list ministrovi zdravotníctva SR | Andrej Sablič | |
10. 7. 2003 | Plávajúca potratová klinika | Sylvia Porubänová | |
10. 7. 2003 | Mýtus klonování a dvojčata | Petr Lesný | |
10. 7. 2003 | Tajná izraelská jednotka ovlivňovala americké výzvědné informace | ||
10. 7. 2003 | Podzákonné žertování budoucího strážce ústavnosti | Zdeněk Jemelík | |
9. 7. 2003 | Četka, které by bylo potřeba hacknout zpravodaje v New Yorku... | Štěpán Kotrba |
Sdělovací prostředky | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
11. 7. 2003 | Reportéři ČT a bezradnost nad jazykem | Jan Čulík | |
9. 7. 2003 | Jiří Janeček zpřesňuje svůj životopis | Jiří Janeček | |
7. 7. 2003 | O nevyjasněných místech v životopise Jiřího Janečka | Jaroslav Sever | |
3. 7. 2003 | Dotaz do České televize | Jan Čulík | |
3. 7. 2003 | Odpověď z ČT | ||
3. 7. 2003 | "Datumy si nepamatuju" | Jan Čulík | |
3. 7. 2003 | Znovu o životopise Jiřího Janečka | Jan Čulík | |
2. 7. 2003 | Memento 16 Nechť se "potrefení" nehněvají! |
Miloš Dokulil | |
26. 6. 2003 | |||
23. 6. 2003 | Demokracie pro všechny: Zakažte komerční média ! | Štěpán Kotrba |
Hon na svobodu slova | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
9. 7. 2003 | České soudy kriminalizují i názory vyslovené na internetových diskusních fórech | ||
5. 7. 2003 | Pomluva už nemá být trestným činem | Karel Mašita | |
26. 6. 2003 | PNS ovládá distribuci tisku ze 75 procent. Je to už monopol ? | ||
20. 6. 2003 | Ďábelská iridologie | Štěpán Kotrba | |
19. 6. 2003 | Monopol je nebo není monopolem? | ||
13. 6. 2003 | Další hrátky v ČR s verbálními trestnými činy | Jan Čulík | |
12. 6. 2003 | Konec legrace i demokracie: policie Bobošíkovou vyšetřuje stále! |
Štěpán Kotrba | |
9. 6. 2003 | Postihy novinářů: již neheroldovat, lébrž nutno konat | Karel Mašita | |
6. 6. 2003 | Bobošíková už snad může být klidná, Válová ještě nikoliv | Štěpán Kotrba | |
6. 6. 2003 | Dokumenty v kauze Válová: "Hon na svobodu slova" má už šest ulovených zajíců | Štěpán Kotrba |
Evropská unie | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
3. 7. 2003 | Co psal Toni Negri před rokem: Obnova italské levice mimo rámec sociáldemokratismu |
Toni Negri | |
30. 6. 2003 | EU vs. Rakousko-Uhersko | Petr Homoláč | |
30. 6. 2003 | Pozadu o 38 rokov? | Andrej Sablič | |
25. 6. 2003 | Evropská ústava: smlouva, která ukrývá občany | Josef Brož | |
25. 6. 2003 | Optimistická "řecká" ozvěna a její možná falešná echa | Miloš Dokulil | |
25. 6. 2003 | Koniec polstoročného manželstva | Radovan Geist | |
19. 6. 2003 | EKONOMICKÁ STUDIE: Snížení daně z příjmu právnických osob a podpora investování | Miloš Pick | |
18. 6. 2003 | Vyšetřuje se chybějící milion euro | ||
16. 6. 2003 | Češi schválili vstup do EU | ||
16. 6. 2003 | Občanství vyžaduje aktivní participaci - aneb nejsme ovce | Štěpán Kotrba |
Česká literatura | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
11. 7. 2003 | Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka | Jaroslava Čajová | |
7. 7. 2003 | Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí | Petr Fiala | |
27. 6. 2003 | Wow, Viewegh! | Petr Fiala | |
18. 6. 2003 | Dousková je červená knihovna | Jiří Škuba | |
17. 6. 2003 | Maminka | Irena Dousková | |
17. 6. 2003 | Mother | Irena Dousková | |
17. 6. 2003 | Ještě jednou Irena Dousková | Jan Čulík | |
16. 6. 2003 | O tom, jak život uplývá mezi prsty | Jan Čulík | |
16. 6. 2003 | Doktor Kott přemítá | Irena Dousková | |
13. 6. 2003 | Šlendrián v BL je snad horší než SARS | Petr Fiala |
Školství | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
7. 7. 2003 | Školští bossové, bosorky, kantorské prázdninové osudy a marné volání ... | Ivo V. Fencl | |
20. 6. 2003 | Je české školství v krizi? | Radek Sárközi | |
12. 6. 2003 | Školství: Chceme stávkovat co nejdříve! | ||
11. 6. 2003 | Učitelský odborový klub podporuje vstup do EU | ||
4. 6. 2003 | Iniciativa Počítejte s námi! nyní podporuje MŠMT | ||
28. 5. 2003 | Dosud si žádná vláda neuvědomila, že vzdělání je investice | Radek Sárközi | |
23. 5. 2003 | Filozofická fakulta Univerzity Palackého bude stávkovat | ||
14. 5. 2003 | Svět naruby: Jsou britští konzervativci marxisté? | ||
12. 5. 2003 | FREINET 2003 - soutěž o nejlepší školní časopis | ||
12. 5. 2003 | Iniciativa "Počítejte s námi" - druhá fáze boje o peníze |
Americká strategie národní bezpečnosti | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
13. 6. 2003 | Rumsfeld kritizoval belgické soudy | ||
2. 6. 2003 | Paranoja | Radovan Geist | |
15. 5. 2003 | Ropa a stratégia: K politickej ekonómii ohlásenej vojny | Michael Ehrke | |
12. 5. 2003 | O motivaci útoku na Irák | ||
30. 4. 2003 | Vyslanci virtuální reality v Iráku | Mojmír Babáček | |
30. 4. 2003 | Konec NATO právě začal - začala vznikat evropská armáda | Štěpán Kotrba | |
25. 4. 2003 | Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! | Petr Baubín, Štěpán Kotrba | |
4. 4. 2003 | Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané? | ||
28. 3. 2003 | Ropa je príčinou, ekológia alternatívou | Martin Nevada |