17. 12. 2002
Deník Guardian přináší o válce aktuálnější a přesnější informace, ale některé články v Guardianu se opakují. To není problémem v MFD, z jednoduchého důvodu, že v tomto českém deníku vyšlo o Afghánistánu jen pět článků. Článek [v Guardianu] nazvaný "Noví bratři ve zbrani -- a peníze a špionážní informace" je brutálně přímý, plný informací a přesto nesmírně zábavný. Bohužel se Mladá fronta Dnes o obsahu tohoto článku vůbec nezmiňuje, a to nikdy, v žádný den. Nutně vzniká otázka, proč byl tento článek pominut, vzhledem k tomu, že MFD zjevně má přístup k britskému tisku, její redaktoři jej čtou a dokonce o článcích v britském tisku i informují, jak to dokazuje první článek o Yvonne Ridley, která pracuje pro Sunday Times.
Článek "Noví bratři ve zbrani -- a peníze a špionážní informace" sice otevřeně nehovoří o úplatcích, avšak rozebírá dohody, které [americká vláda] během posledního měsíce uzavřela s režimy, jejichž potlačování demokratických a lidských práv z nich před 11. září činilo mezinárodní párie. Srovnávám v této analýze, jak psaly o válce v Afghánistánu loni na podzim české deníky Mladá frona Dnes a Lidové noviny a britský deník Guardian, který dostal za své články o Afghánistánu novinářskou cenu, a list Independent.
|
17. 12. 2002
I chose to compare Mladá fronta DNES and Lidové noviny with The Guardian[1],
which won a journalistic prize for its articles on Afghanistan, and The
IndependentCelý článek články autora O autorovi
Poslat e-mailem |
17. 12. 2002
Problematické je i to, jak novináři hovoří o iráckých zbraních. Někteří čtenáři namítají, že výraz "zbraně hromadného ničení" je tendenční. "Chemické, biologické a jaderné zbraně" je přesně popisný výraz, ale je to na opakování v článku příliš dlouhé. Tisková agentura Reuters a další zpravodajské organizace nyní - emocionálně - užívají výrazu "zbraně soudného dne". Ve skutečnost se však za "zbraně soudného dne" označuje cokoliv nepříjemného, co vlastní Irák, nikoliv co vlastní Spojené státy.
"Spojené státy podezřívají, že al Qaueda získala od Iráku bojový plyn s ochromujícím účinkem na nervovou soustavu". Článek na toto téma zvíci 1800 slov publikoval ve čtvrtek americký list Washington Post. Vypadalo to zajímavě, až na drobnost. Druhý odstavec začínal větou: "Jestliže se prokáže že je tato zpráva pravdivá..." Ostatních 28 odstavců článku však neobsahovalo nic, co by potvrzovalo, že tato zpráva skutečně pravdivá je a obsahovalo několik důvodů, proč by čtenář měl dospět k závěru, že pravidvá není. Jak bychom očekávali od listu Washington Post, zpráva byla pečlivě napsána a velmi pozorně zkoumána a analyzována. Avšak celý článek je v podstatě bezcenný, čteme v listě Guardian v článku od Briana Whittakera: |
17. 12. 2002
Pokud si z Klausových posledních projevů, članků a
rozhovorů odmyslíme všechnu prázdnou slámu, mnoho nám toho nezbude. Navíc je to
důležité často mezi řádky a některá poselství musí člověk doslova rozšifrovat.
Proto si na několika úryvcích čtení Klause natrénujme.
|
17. 12. 2002
Od nástupu novej slovenskej vlády sa množia protesty proti štýlu ekonomickej reformy, ktorý prenáša veľké a náhle bremeno na sociálne slabšie skupiny občanov. Aj prezident republiky odôvodňuje svoje obštrukcie pri podpisovaní zákonov tým, že ich sociálny radikalizmus je príliš náhly. Ako sa dalo očakávať, prvá dopadne táto sekera na úplne najnižšie vrstvy, najmä rómov. Prvé príznaky sú už tu.
|
16. 12. 2002
Upoutávka na lícní straně obalu 50. čísla Týdne hlásá, že "továrna na prezidentské milosti je v problémech" a "Spolek Šalamoun Johna Boka se podivně angažuje v miliardové kauze". Je předznamenáním k článku na str.16 "Továrna na milosti" autorky Krystyny Wanatowiczové.
Zmíněné dílko je zajímavé nejen svým obsahem a způsobem zpracování, ale i časovými a námětovými souvislostmi. Navazuje velmi těsně na vydání knihy "Hradu smrt nevadí" Jana Žáčka a různých tématicky blízkých článků, např. Petra Žantovského "O špíně a žánrech" z AAAWebPages 29. 11. 2002. A těsně předchází vystoupení ministra vnitra Grosse ve zpravodajství televize Nova. |
16. 12. 2002
Motto: Z důvodové zprávy k návrhu digitální novely mediálního zákona k článku 7 - Nabytí účinnosti zákona: "...vzhledem k nezbytnosti přechodu na digitální vysílání doporučujeme nabytí účinnosti zákona v co nejkratší době..." Ministerstvo kultury a Ministerstvo dopravy
Digitalizace médií veřejné služby je velmi široký a komplexní pojem, přesto nebo právě proto bych chtěl být stručný bez zbytečného popisu notoricky známých faktů a informací. Kromě stručné rekapitulace vývoje a aktuální situace, chci ze svého pohledu naznačit problémy a související otázky a hlavně podpořit diskusi o celé problematice. Digitalizace, resp. přechod ze současného analogového vysílání na digitální je jednoznačnou perspektivou mediálního trhu ověřenou jak v zámoří, tak v Evropské unii, konkrétně poslední příklad v Německé spolkové republice, kde začalo na podzim vysílání digitální televize. Nechci se zbytečně vyjadřovat k potřebě digitalizace -- pozitivní odpověď je zřejmá. Otázky stručně znějí:
Proč digitalizaci?
Jak digitalizovat? A kdo a s kým by měl zajistit realizaci? Pro koho by měly být efekty z digitalizace určeny? Za co? A jak věc řešit technicky ? (jakými prostředky) Kdy? |
16. 12. 2002
"Nepochybně dojde ke stagnaci výše nájemného. Zrušený cenový výměr,
stejně tak jako před tím zrušená vyhláška č. 176/1993 Sb., umožňovaly
jednostranné zvýšení nájemného bez souhlasu nájemce. Takové
ustanovení nyní v právních předpisech chybí, a proto takový postup
není možný. Představy majitelů domů o intervenci soudů do výše nájemného
nemají, podle našeho názoru, oporu v zákoně, " tvrdí autor, předseda Sdružení nájemníků ČR.
|
16. 12. 2002
Podle našeho
názoru Ústavní soud, který zřetelně z politických důvodů zasahuje
do těchto velmi politicky i sociálně citlivých ekonomických vztahů
požadavkem na jejich řešení výlučně zákonem, staví vládu před
neřešitelný problém. Vláda nemůže zaručit, že předložený zákon
bude Poslaneckou sněmovnou přijat, ale věc nějak řešit musí. ...
S politováním se proto domníváme, že Váš krok sotva může být z celé řady dobrých důvodů považován za něco jiného než za krok, kterým se i mnozí jiní snaží přimět vládu, aby předložila do parlamentu takový sociálně bezohledný návrh zákona, který bude pro pravicovou část Poslanecké sněmovny přijatelný, ale který bude v rozporu s programovým prohlášením menšinové vlády." |
16. 12. 2002
V souvislosti s navrhováním kandidátů na post prezidenta má sociální demokracie nový problém, se kterým nepočítala. Jeho závažnost zůstane, i když se výkonný výbor už vyjádřil... Kandidát na prezidenta, kterého prosazoval bývalý ministr práce a sociálních věcí - dnes premiér Vladimír Špidla - pomohl totiž torpédovat jeden z hlavních bodů volebního programu ČSSD, že nedojde k deregulaci nájemného. Otakar Motejl přitom dobře věděl, jaký bude výsledek ústavní stížnosti ve prospěch majitelů domů, kterou on sám podal.
|
16. 12. 2002
Česká policie se tvářila velmi samolibě, vyhrála prý "válku". Vnesl snad americký president Bush mezi české policisty cosi z nadpozemských schopností hrdinů hollywoodských akčních filmů? Možná, ale hoši "ze splzně" a z Moravy to chtěli mít co nejrychleji za sebou. Proti komu vlastně "bojovali" šéfové České policie obrněnými transportéry a mnohatisícovou přesilou? Jakým právem užívají někteří bývalí socialističtí oficíři takováto mediálně vyhrocená slůvka před občany třináct let po sametové revoluci?
|
13. 12. 2002
Vždy, když chybí odbornost - jako znalost a schopnost nalézt systémové a optimální řešení vztažené k danému produktu - nastupuje ideologie. Ta problém staví na mystických názorech v rozpětí od "lidovlády" až k "vyvolené skupině" s výsledkem krize kritérií či kvadratury kruhu. Tato jednoduchá rovnice bezchybně a nezpochybnitelně funguje v moderních dějinách stejně jako kosa smrťáka.Tento úvod si nemohu neodpustit při komentování současného stavu České televize.
|
13. 12. 2002
Bush přilétá v čele obrovské delegace. Konference pokračovala odpoledne kulatým stolem, kolem kterého seděly desítky osobností. Jako jeden z prvních přišel Brzezinski a položil si věci na stůl.... Brzezinski byl hvězdou odpoledne. ... Není nic v naší historii, co by byť jen vzdáleně připomínalo summit, toto setkání nemá obdoby. - Autor srovnává, jak o nedávném summitu NATO psaly Lidové noviny a britský deník The Times.
|
13. 12. 2002
Bulvární tisk, zkráceně bulvár. Po vyřknutí tohoto slova si představíme novináře, kteří pátrají po senzacích, jež po otisknutí donutí stovky tisíc lidí si noviny koupit. V bulváru se však nemají objevovat jen senzace a drby, ale i vážné zprávy (na rozdíl od seriózních tiskovin jsou zde ale napsané zábavnou formou srozumitelnou jak pro ředitele banky, tak pro námezdního dělníka).
|
13. 12. 2002
Zejména na severu republiky bodují ve volbách komunisté a nikoho to už příliš nepřekvapuje. Avšak v malém Josefově pod hradem Hartenberk severně od Sokolova dotáhli vítězství v posledních komunálních volbách až do podoby rodinné, byť konstituční, monarchie. Ze sedmi zastupitelských míst totiž obsadili komunisté pět, z toho čtyři jsou členové rozvětvené rodiny Čížků. Voličskou základnu tvoří z velké části rozvětvené příbuzenstvo šesti sourozenců dlouholetého starosty, jednapadesátiletého Ladislava Čížka.
|
5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční. |
2. 12. 2002
Příjmy od čtenářů - sponzorů za měsíc listopad byly 5321 Kč a 70,97 euro, výdaje pouze 457 Kč, zůstatek vzrostl na 15 640 Kč a 70,97 eur. Není to mnoho... Všichni spolupracovníci Britských listů nyní pracují pro list dobrovolně bez nároku na odměnu či dokonce na režii své práce, kterou si hradí stále sami ze svého. Tento stav začíná být ale dlouhodobě neudržitelný, zvláště tehdy, když chceme čtenářům dodávat obrazové informace ve vysoké kvalitě, ojediněle i videa či zvuk. Britské listy např. pokrývaly proběhlý summit NATO a protesty v pražských ulicích několika dobrovolnými fotoreportéry. Výsledkem je rozsáhlé fotozpravodajství v galeriích. To vše bez nároku na rozpočet Britských listů, i když nákady se pohybovaly v tisících. Veškeré fotografie nabízíme v originálním rozlišení, což je na webu poměrně unikátní...
Pokuste se tedy zlepšit finanční situaci Britských listů i vy, kteří jste je doposud sice četli, ale nepřispěli. Zaplatíte si tak jen to, co využíváte stále solidárně zdarma - námi veřejně poskytovanou a vámi přijímanou službu - nezávislý zdroj informací i místo pro své diskuse. Většina ze čtenářů Britských listů nepatří mezi nemajetné, naopak. Jsou mezi vámi majitelé a ředitelé firem, poslanci, senátoři i vládní úředníci. Je slušné váš trvalý zájem o Britské listy podpořit, protože ony tu jsou pro vás a bez vaší spouúčasti nebudou. Za poslední měsíc poskytlo z průměrného denního počtu cca 5500 čtenářů (přibližně 3500 osob čte každý všední den BL na webu, cca 2000 osob dostává Britské listy emailem) finanční příspěvek na provoz BL cca 10 lidí. Výpisy z bankovního konta Občanského sdružení Britské listy budeme aktualizovat v následujících několika dnech, jakmile to bude časově a technicky možné. Trestní oznámení, které jsme podali na bývalého jednatele OSBL, Tomáše Pecinu, pro podezření ze zpronevěry, prošetřuje stále kriminální služba Policie ČR. Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet č.: 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s. Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1. Variabilní symbol pro příspěvky 2002 (ti, po nichž chce banka konstantní symbol, mohou použít 0558). Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu. |
18. 6. 2004
Ceník reklamy na BL |
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
17. 12. 2002 | Mučení je zlo: ale řekne to Blair nahlas? | ||
16. 12. 2002 | Jak se píše hanopis | Zdeněk Jemelík | |
16. 12. 2002 | Otevřený dopis Sdružení nájemníků JUDr. Otakaru Motejlovi | Stanislav Křeček | |
16. 12. 2002 | Právní výklad důsledků Nálezu ÚS o zrušení cenového výměru | Stanislav Křeček | |
16. 12. 2002 | Deregulace nájemného: jak se v médiích nemá diskutovat | Karel Mašita | |
16. 12. 2002 | Klaus odešel, ať žije Klaus ! | ||
16. 12. 2002 | Motejlův problém sociální demokracie | Miroslav Polreich | |
13. 12. 2002 | "Pekařství " nebo "ČT"? | Jiří Koubek | |
13. 12. 2002 | Austrálie a socialistická rozkrádačka | ||
13. 12. 2002 | Diktatury na Blízkém Východě vytvořil Západ |
Sdělovací prostředky | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
16. 12. 2002 | Digitální média veřejné služby III. | Zdeněk Duspiva | |
16. 12. 2002 | Soudnost, pane Berko, soudnost! | Štěpán Kotrba | |
13. 12. 2002 | "Pekařství " nebo "ČT"? | Jiří Koubek | |
13. 12. 2002 | KAUZA: Ostravská ČT | ||
12. 12. 2002 | Milan Bouška: Propustili mě z ČT, protože ve mně viděli cizorodý element | Jan Čulík | |
7. 12. 2002 | Hrůzné informace o řediteli brněnského studia ČT | Zdeněk Drahoš | |
5. 12. 2002 | Kterak Jan Čulík pomáhal České televizi pochovat Netopýra | Karel Mašita | |
4. 12. 2002 | Nával do televízneho kresla | Lubomír Sedláčik | |
3. 12. 2002 | Investigace nebo propaganda? | Jan Čulík | |
2. 12. 2002 | Zákon o ČT anebo jablko sváru? | Vladimíra Al-Maliki Levá |
Školství | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
14. 12. 2002 | Založení Učitelského odborového klubu - ASO | ||
26. 11. 2002 | Stávková pohotovost v SOŠ na Praze 3 | ||
20. 11. 2002 | Ve jménu (vysokoškolského) zákona | Topí Pigula | |
30. 10. 2002 | (Britské) univerzity "potřebují vybírat vysoké školné, mají-li obstát v mezinárodní konkurenci" | ||
11. 10. 2002 | NATOidní normalizace? Účast na politickém školení je zase povinná... | Václav Votruba | |
9. 10. 2002 | Škola včera, dnes... a možná ještě zítra | Darius Nosreti | |
23. 9. 2002 | Skandál se známkováním britských maturit | ||
3. 9. 2002 | Učitelé, zvedněte hlavu! Výzva k vyhlášení stávky | ||
2. 9. 2002 | Klubko zmijí aneb zneprůhlednění veřejné zakázky MŠMT na školení ICT koordinátorů |
Jan Wagner | |
30. 8. 2002 | Učitelé nemohou hradit škody po povodních ze svých platů | Radek Sárközi |
Genderová nerovnost ve společnosti | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
27. 11. 2002 | Nigérie: má být popraven novinář | ||
27. 11. 2002 | Feminismus, muslimský fundamentalismus a soutěž Miss World - už jen v třetím světě | ||
26. 11. 2002 | V Londýně nebo v Africe, soutěž Miss World je stále ponižující | ||
21. 10. 2002 | Sex nebo vztah? | ||
2. 10. 2002 | Ženy v Iráku jsou svobodnější než v jiných arabských zemích | ||
29. 9. 2002 | Feminismus - zbraň ženské emancipace | Jean Bethke Elshtain | |
23. 9. 2002 | Feminismus jako "mediální bublina" | Eva Presová | |
22. 9. 2002 | Británie: další smrt malého dítěte, další selhání sociálních služeb | ||
17. 9. 2002 | Nečisté kšeftovanie s právami žien | Lubomír Sedláčik | |
16. 9. 2002 | Prostitutky: jsou terčem obrovské míry násilí |
Útok na USA, Afghánistán, Irák | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
17. 12. 2002 | Co nebylo v novinách: jak psaly o válce proti Afghánistánu některé české a britské deníky | Nellie Woods | |
17. 12. 2002 | Jak americký tisk připravuje americké občany na válku | ||
17. 12. 2002 | What wasn't in the papers: How some Czech and British newspapers wrote about the war in Afghanistan | Nellie Woods | |
13. 12. 2002 | Diktatury na Blízkém Východě vytvořil Západ | ||
6. 12. 2002 | Tentokrát se bojím | ||
6. 12. 2002 | Evropané stále nepodporují invazi do Iráku | ||
5. 12. 2002 | Jsme zmanipulováváni pro válku proti Saddámu Husajnovi | ||
4. 12. 2002 | Habermas o Evropě, USA a o Iráku | ||
4. 12. 2002 | Je-li Saddám Husajn takové monstrum, proč jsme ho vyzbrojili a obchodovali s ním? | ||
3. 12. 2002 | Terorismus funguje |
Summit NATO v Praze | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
13. 12. 2002 | LN: "Přišel Brzezinski a položil si věci na stůl"... | Jakub Žytek | |
26. 11. 2002 | Summit - Havlův nedramatický epilog | Josef Trnka | |
25. 11. 2002 | NATO: žádná vize v Praze | ||
25. 11. 2002 | Nejistota: jaká bude budoucnost NATO a sjednocené Evropy? | ||
25. 11. 2002 | Ze summitu NATO: kdy se hodí francouzština | ||
25. 11. 2002 | Už se to láme... | Jan Čulík | |
22. 11. 2002 | NATO: Pražští vyděrači | ||
21. 11. 2002 | Svět, NATO a my | Petr Kužvart | |
21. 11. 2002 | NATO ztratilo nepřítele a hledá novou roli | ||
21. 11. 2002 | Falešné dredy aneb jak nevyšel pokus o policejní transparent |
Jindřich Lukáš |
Povodně a změna klimatu | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
2. 11. 2002 | Karlín volá o pomoc | ||
21. 10. 2002 | Prosba o pomoc | Jiří Svoboda | |
19. 9. 2002 | Co chcete vědět o ochranném systému metra a bojíte se zeptat | ||
16. 9. 2002 | IBC Pobřežní: Libor Ambrozek svým způsobem uspokojil Jaromíra Kohlíčka | Štěpán Kotrba | |
12. 9. 2002 | Akademicky trvalá udržitelnost | Topí Pigula | |
11. 9. 2002 | Co vlastně znamenaly nedávné záplavy | Eugen Haičman | |
11. 9. 2002 | Obavy se potvrdily: Dioxiny ze Spolany jsou v Labi | ||
9. 9. 2002 | Poučíme se? Tři katastrofální selhání českých vodohospodářů a nejen jich | Jan Zeman | |
9. 9. 2002 | Pražské metro: Subterra čerpá tam, kam ji poslalo město Praha | Štěpán Kotrba, Radek Mokrý |