30. 9. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
30. 9. 2003
Návrh vlády na novelu Listiny základních práv a svobod nebude základní práva občanů v ní obsažené posilovat, ale naopak se je bude snažit oslabovat, rušit či znefunkčnit. Novela, která má být projednávána ve vládě ve středu 1. 10. 2003, fakticky ruší ochranu českých občanů před trestní jurisdikcí cizích států. Nejen že umožní vydávání občanů ČR Mezinárodnímu trestnímu soudu, ad hoc mezinárodním trestním tribunálům ustavených Radou bezpečnosti OSN, vydávání dle evropského zatykače v rámci EU, ale má umožnit na mezinárodním smluvním základě vydávání vlastních občanů cizím státům k trestnímu stíhání či k výkonu trestu. Tedy i Spojeným státům, kde stále platí trest smrti.

Vláda chce "bianco" možnost vydávat občany do cizích států za každou cenu prosadit.

30. 9. 2003

Dnes, 15:10: Hosty dnešního pořadu Lidé od novin jsou Lída Rakušanová, Jan Urban a dr. Jaroslav Jírů. Téma je: Současný Irák a reflexe ve světovém tisku.

Chanov
29. 9. 2003
AKTUALITA - Pondělí 15:00

Návrh na zřízení takového zařízení, pojmenovaného navíc symbolicky jako "Tábor 7", provozovaného městem či jím zřízenou firmou, tlačí náměstkyně primátora JUDr. Hana Jeníčková z ODS bez bližšího projednání na zasdání Rady města Most, které se má konat tuto středu, 1. října. Má se tak stát v navrhovaném "Akčním plánu" na rekonstrukci Chanova. Po ministerstvu pro místní rozvoj chce přitom Most na Chanov a další modernizaci bytového fondu necelých 100 milionů. Poskytne stát peníze na "koncentráček"? Zdroje blízké vládě naznačují, že stát hodlá vůči podobným snahám místních samospráv o zřízení ghett tvrdě zakročit, neboť si je vědom sociální neúnosnosti takového řešení a rizika žalob u soudu pro lidská práva ve Štrasburgu.

Při řešení problematiky Chanova se chce proto vedení mosteckého magistrátu obrátit i na vládu. Otázka národnostních menšin totiž přesahuje hranice obcí a měst. Město Most chce podle Jeníčkové žádat o dotace i Státní fond životního prostředí ... :))

V Mostě přitom stále trvá "velká" koalice ODS a ČSSD. Místostarostka za ČSSD přitom před několika dny řekla Britským listům, že podobné řešení nepřichází v úvahu a její strana s tím nebude souhlasit. Její vyjádření k dokumentu na středeční jednání Rady se redakci BL prozatím nepodařilo získat. Koalice má v Zatupitelstvu převahu jednoho hlasu.

Most a Slaný: Obecní "koncentráčky" - volební program ODS ? - 25. 9. 2003 >
30. 9. 2003
Bílý dům energicky popírá tvrzení, že protizákonně prozradil novinářům totožnost jedné agentky CIA, aby se pomstil jejímu manželovi, americkému diplomatu, který zjistil, že zprávy o tom, že Irák chtěl koupit z Nigeru uran pro výrobu jaderných zbraní, jsou nepravdivé.
30. 9. 2003
Pouhých šest let po její smrti připravuje papež Jan Pavel II. svatořečení Matky Terezy. Janě z Arku trvalo, že byla kanonizována, celých šest set let. Jan Pavel II. vytvořil za svého pontifikátu nejméně 465 svatých. Proč to množství? Na tím se v britském konzervativním týdeníku Spectator zamyslela Anne Sebba, která se podílela na vzniku dokumentárního filmu Mother Teresa: The Making of a Modern Saint (Matka Tereza: Jak se dělá moderní svatý), který se bude vysílat na britském kulturním komerčním televizním okruhu Channel Four dne 19. října 2003 ve 20 hodin.
30. 9. 2003
tisková zpráva ohz - ochránců hospodářských zvířat

Organizace ohz -- ochránci hospodářských zvířat dne 30. 9. 2003 na Malinovského náměstí v Brně od 13:00 do 17:00 k připomenutí blížícího se Světového dne hospodářských zvířat a Světového dne zvířat (2. a 4. října) upozorní prostřednictvím protestní akce s vystavenými těly vinou týrání předčasně uhynulých brojlerů na katastrofální životní podmínky drůbeže v českých velkochovech.

Albert Marenčin
30. 9. 2003
Antonín J.Liehm: MINULOST V PŘÍTOMNOSTI, Host 2002 , 200 strán, cena 179 Kč
Eduard Goldstücker: VZPOMÍNKY 1913 -- 1945, G plus G 2003, 150 strán, cena 175 Kč
Hugo Koval: FRAGMENTY Z MÔJHO ŽIVOTA, Združenie literátov Svojpomoc, Editor Peter Štrelinger 2003, 135 strán, cena 149 Sk

Zdá sa, že mináčovské dúchanie do pahrieb sa čoskoro stane jednou z aktuálnych úloh spisovateľov, historikov a najmä publicistov, ktorí sa v zmysle načatej metafory dnes ešte bezstarostne vyhrievajú pri plameňoch nových, často umelo živených vatier. Aby bolo jasné, pod novými vatrami nerozumiem tie, čo sa zapaľujú a junácky preskakujú pri oslavách rôznych výročí, ale tie menej nápadné, ktoré horia dennodenne v plamenných sebachválach a ohnivých diskusiách a polemikách, zameraných na obranu a oslavu našej prítomnosti a jej úspechov --- zrejme preto, že je ich tak málo a sú tak často pochybné --- zatiaľ čo minulosť, najmä tá nedávna, sa v žiari týchto vatier sústavne spochybňuje a bagatelizuje, pričom sa postupne neguje takmer všetko, čo nás s ňou spája.

Elia Kazan
30. 9. 2003
V New Yorku zemřel ve věku 94 let divadelní a filmový režisér Elia Kazan.

Proslavil se původními divadelními inscenacemi na Broadwayi Smrt obchodního cestujícího a Tramvaj do stanice Touha. Za film On the Waterfront (V přístavu) dostal Oskara.

Pět her, které Kazan inscenoval, získaly pro své autory Pullitzerovu cenu: Jen o chlup Tramvaj do stanice Touha, Smrt obchodního cestujícího, Kočka na rozpálené plechové střeše a JB.

29. 9. 2003

Sebastian Pawlowski by chtěl vydávat deník, nedělní noviny a týdeník pro Pražany. Rád by koupil, kdyby bylo co... Pawlowski se v rozhovoru pro Marketing & Media také vyjadřuje k případné koupi Respektu: "S Respektem je to komplikovanější, protože je ovlivněn jedním politickým směrem. Pro jakéhokoliv kupce to může být nepříjemné: Získá sice kvalitní novinářský produkt, ale zároveň s tím zakoupí politickou orientaci, se kterou se ztotožní maximálně 15 % populace."

Zdroj: Marketing & Media; monitor: ČM

Poznámka red.: Tento marketingový odhad je dle našeho názoru ještě nadsazený. Vytištěný náklad ještě neznamená prodaný náklad a ten je v přípdě Respektu o mnoho menší... Těch procent pak může být daleko, daleko méně. O popularitě Respektu přes rozsáhlou mediální masáž ve veřejnoprávním ČRo 6 svědčí i to, že na jeho internetové stránky mají návštěvnost pouze cca 650 sessions denně (19000 sessions za září 2003). Britské listy mají ve stejném období návštěvnost 61000 sessions. Což činí více než třikrát tolik. ČRo 6 díky obdobně "vyvážené" orientaci, jakou má Respekt, ztratilo za poslední rok více než 100 000 posluchačů týdně.

29. 9. 2003
Françoise Coblenceová: Dandysmus. Preklad K. Vávrová, L. Martínek. Prostor 2003, 385 stran, 559 Sk

"Dandy nepozná lásku k žene. Váži si ju niekedy ako virtuóz svoj nástroj. Je mu však ľahostajná a opovrhuje jej inštinktívnosťou. Pozerá sa na ňu zvrchu, ako herec veľkého formátu na epizodistu. Celkovo ju oceňuje iba zrakom. Priznáva jej iba jedného génia: génia zovňajšku. A vie s ňou dokonca sympatizovať, ak je jej krása dosť elegantná a distingvovaná a ak sa vie graciózne oddávať. Lebo milovať ženy je pre dandyho to isté, ako fajčiť cigarety alebo piť šampanské: stimulans zmyslov."

Kuřivody
28. 9. 2003

Free jungle-tekkno openair party "rozpustili" v sobotu 27. září večer policisté na území obce Ralsko v bývalém vojenském prostoru na Českolipsku. "Účastníci se začali sjíždět v noci z pátku na sobotu a ráno jich na místě bylo už kolem tisíce," řekla ČTK českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Rozpuštění této technoparty je v rozporu s dřívějším vyjádřením ombudsmana, vztahujícímu se k akci CzechTek 2003. Městské vyhlášky mají stále ještě nižší právní sílu než Listina základních práv a svobod, která zajišťuje právo shromažďovací. Starosta i policie tedy "rozpouštěním" akce nejspíše porušili zákon a policie překročila své pravomoci. Zněním, které je v rozporu se zákonem, informovala o této akci i ČTK ve své zprávě, neboť o party hovořila jako o nelegální (nemůže být) a hovořila o povolení (dvoustranný právní úkon), ačkoliv pro shromáždění osob je třeba pouze oznámení pořadatelů (jednostranný právní úkon). Veřejné hudební produkce ale zákon neupravuje vůbec nijak... Dohoda "pořadatelů" se starostou má přitom charakter ústní smlouvy.

29. 9. 2003
Víkendová příloha Českého rozhlasu 3 Vltava, nesporné jedničky na domácích rozhlasových vlnách, přinesla v sobotu 13. září pořad Pohledy přes hranice - Sudety jako literární téma o tvorbě "současných sudetských spisovatelů" Ilse Tilschové a Jörga Berniga. Jeho autor Tomáš Dimter, překladatel a člověk celkem obeznámený s německou literaturou, v něm prokázal hrubý nedostatek vlastní u nás bohužel i mnoha dalším "lidem od kultury" - slabé historické znalosti či mnohem spíše vědomé oddání se dobovým politicky korektním klišé. Obzvláště silná jsou právě u tzv. sudetoněmeckého problému, k němuž se Dimterův pořad vztahoval.
29. 9. 2003
Pro věrohodnost působení německých nejen politických, ale i všech ostatních nadací ovlivňujících v České republice finanční podporou právní, společenské a humanitní vědy a publicistiku je pro zajištění transparentnosti jejich politického vlivu naprosto nezbytné, aby zveřejňovaly, komu a jaká stipendia poskytly a poskytují a jaké projekty z nich vzešly a mají vzejít. Je s podivem, že jsou německé nadace k politické brizanci svého působení v České republice tak necitlivé a zveřejnění zmíněných informací nepovažují za samozřejmost!

"My vám to špatné svědomí skrze "sudetoněmecký problém" do hlav prostě dostaneme!" - Takové je asi motto snah podivuhodně velké části naší publicistické a kvaziintelektuální scény. Jmenujme vedle "extremistů" Bohumila Doležala, Emanuela Mandlera a "panevropana" Rudolfa Kučery namátkově také Petra Placáka, Lídu Rakušanovou, Petrušku Šustrovou a donedávna Pavla Tigrida, z institucí pak MF Dnes, revue Střední Evropa, časopis Babylon, týdeník Respekt, Český rozhlas 6 a českou redakci BBC.

Proč v textu několikrát používám výraz "kvaziintelektuální"? Jednoduše proto, že by intelektuálům v pravém smyslu slova měly být zde kritizované myšlenkové komplexy bytostně cizí.

29. 9. 2003
Jan Čulík mě svoji kritikou filmu Želary (BL 15.9.2003) ZDE poslal po dlouhé době zase do kina.

Nechodím totiž ze zásady na produkce, které mají v médiích masově pozitivní recenze, podporované navíc chvalozpěvy samotných režisérů. "Krutý příběh něžné lásky jednoho z nejvýpravnějších a nejnáročnějších českých filmů současnosti slibuje velkolepou podívanou" - tolik přežvýkávané PR.

1. 9. 2003

Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

V srpnu 2003 obdrželo Občanské sdružení Britské listy od čtenářských sponzorů celkem 6100.00 Kč a za reklamu 8000.00 Kč. Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. V současnosti především postupně hradíme účetní firmě výdaje za vypracování finančních zpráv za léta 2001 a 2002.

Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
30. 9. 2003 Stane se Matka Tereza novým rychlostním svatým?   
29. 9. 2003 K širšímu smyslu pěstování českého "sudetoněmeckého komplexu" Jiří  Černý
29. 9. 2003 Český rozhlas 3 Vltava k česko-(sudeto)německému tématu Jiří  Černý
29. 9. 2003 Želary, mnoho povyku pro nic Jan  Paul
28. 9. 2003 Kuřivody 2003: Policisté rozpustili "nepovolenou" technoparty ve vojenském prostoru Ralsko Štěpán  Kotrba
25. 9. 2003 11. září 2001 a čeští novináři a publicisté - opravdová katastrofa Jiří  Černý
25. 9. 2003 Musím večeřet s ďáblem   
25. 9. 2003 Británie v otroctví   
25. 9. 2003 Zemřel Hugo Young, "dlouholetý obránce pravdy a slušnosti"   
25. 9. 2003 Most a Slaný: Obecní "koncentráčky" - volební program ODS ? Štěpán  Kotrba

Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
29. 9. 2003 K širšímu smyslu pěstování českého "sudetoněmeckého komplexu" Jiří  Černý
29. 9. 2003 Český rozhlas 3 Vltava k česko-(sudeto)německému tématu Jiří  Černý
26. 9. 2003 Nelitovat Němce   
4. 9. 2003 "Centrum proti vyhánění": Změna myšlení je naléhavě nutná   
29. 8. 2003 65. výročí mnichovského diktátu: Na řadě bylo Československo Věra  Olivová
29. 8. 2003 České postoje k odsunu sudetských Němců jsou motivovány ideologicky   
3. 7. 2003 Miliardové restituce možná i na základě falešných razítek národních výborů František  Hanzlík
1. 7. 2003 Podle Petra Uhla za vše může Edvard Beneš - skutečnost však byla jiná František  Hanzlík
16. 1. 2003 Jak to bylo opravdu s odsunem Němců z Československa Martin D. Brown
14. 1. 2003 PODIVEN: Manipulace s dějinami první republiky Věra  Olivová

Hitler a historie nacismu RSS 2.0      Historie >
24. 9. 2003 "Krása" a "styl" Hitlerovy pracovny a problematika mezinárodního copyrightu   
24. 9. 2003 Ještě jednou Riefenstahlová: co je podstatou a funkcí umění? Fabiano  Golgo
23. 9. 2003 Ještě jednou k otázce morálky v umění Jan  Paul
12. 9. 2003 Leni Riefenstahlová: byla to skutečně nacistka nebo jen prostě Němka, typická pro svou dobu? Fabiano  Golgo
9. 9. 2003 Zemřela Leni Riefenstahlová   
29. 8. 2003 65. výročí mnichovského diktátu: Na řadě bylo Československo Věra  Olivová
18. 8. 2003 Čierny deň nemeckej armády Peter  Greguš
15. 8. 2003 Byl Hitler před mnichovskou konferencí málem zavražděn?   
12. 8. 2003 Pan Hitler by z nás měl radost Ladislav  Kahoun
11. 8. 2003 Nepodarený atentát Michal  Broska

Slzy jsou SLANÝ RSS 2.0      Historie >
30. 9. 2003 Slaný: Další kolo šikany rodiny Horvátových - vystěhování - má proběhnout ve středu Štěpán  Kotrba
29. 9. 2003 Právo ve Slaném: porušení zásad slušné žurnalistiky Štěpán  Kotrba
25. 9. 2003 Most a Slaný: Obecní "koncentráčky" - volební program ODS ? Štěpán  Kotrba
25. 9. 2003 Slaný: Předběžné opatření proti předběžnému opatření Štěpán  Kotrba
24. 9. 2003 Kovbojský stát Kladno Vojtěch  Polák
24. 9. 2003 Ředitel zpravodajství ČT: Premisa Vaší stížnosti je nepřesná ! Štěpán  Kotrba
23. 9. 2003 Kladno: Nad územní samosprávou je pouze Bůh a zákon   
23. 9. 2003 Kladenský primátor: Do kontejnerů s nimi !   
22. 9. 2003 Slaný: Byrokratický kokotismus úředníků ombudsmana a právo na informace Štěpán  Kotrba
22. 9. 2003 Slaný: Hastala vista, bejby Štěpán  Kotrba

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
30. 9. 2003 Dnešní "vyváženost" ČRo 6 v pořadu Lidé od novin.... Štěpán  Kotrba
29. 9. 2003 K širšímu smyslu pěstování českého "sudetoněmeckého komplexu" Jiří  Černý
29. 9. 2003 Český rozhlas 3 Vltava k česko-(sudeto)německému tématu Jiří  Černý
28. 9. 2003 Kuřivody 2003: Policisté rozpustili "nepovolenou" technoparty ve vojenském prostoru Ralsko Štěpán  Kotrba
26. 9. 2003 ČTK o parlamentní rozpravě: "rozpumpovaný" Sobotka Štěpán  Kotrba
24. 9. 2003 Ředitel zpravodajství ČT: Premisa Vaší stížnosti je nepřesná ! Štěpán  Kotrba
24. 9. 2003 Jeden Hitler a jeden Žid Štěpán  Kotrba
23. 9. 2003 Rozumí Rada ČRo principům veřejnoprávní žurnalistiky? Jan  Čulík
22. 9. 2003 V úterý 23. září startuje další ročník festivalu Prix Bohemia Radio   
19. 9. 2003 Slaný: Co se opět nedozvěděl divák České televize Štěpán  Kotrba

ČRo 6 a někdejší Svobodná Evropa RSS 2.0      Historie >
30. 9. 2003 Dnešní "vyváženost" ČRo 6 v pořadu Lidé od novin.... Štěpán  Kotrba
29. 9. 2003 K širšímu smyslu pěstování českého "sudetoněmeckého komplexu" Jiří  Černý
29. 9. 2003 Pawlowski: Respekt je ovlivněn jedním politickým směrem   
25. 9. 2003 11. září 2001 a čeští novináři a publicisté - opravdová katastrofa Jiří  Černý
24. 9. 2003 Jeden Hitler a jeden Žid Štěpán  Kotrba
23. 9. 2003 Rozumí Rada ČRo principům veřejnoprávní žurnalistiky? Jan  Čulík
22. 9. 2003 Česká média píší Mugabemu   
9. 9. 2003 Veřejná služba vůči národnostním menšinám - mediální ticho a nikomu to nevadí Štěpán  Kotrba
8. 9. 2003 Česká média: Když rozhovor nepolemizuje s tvrzeními Štěpán  Kotrba
5. 9. 2003 Polština v ČT? Milan  Krčmář

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
30. 9. 2003 Bílý dům prý neprozradil jméno agentky CIA   
26. 9. 2003 Vlna chaosu   
25. 9. 2003 Európska škodoradosť? Martin  Muránsky
24. 9. 2003 Bagdád odňal akreditaci dvěma arabským televizním stanicím   
22. 9. 2003 Také ČR vstoupila do války proto, aby byly zničeny zbraně hromadného ničení Michal  Rusek
22. 9. 2003 BBC "bude více přiznávat chyby"   
19. 9. 2003 Hans Blix kritizoval zprávu britské vlády o Iráku   
19. 9. 2003 Murdochův tisk zaútočil na reportéra Gilligana poté, co novinář přiznal chyby   
18. 9. 2003 Odporný článek Vandany Shivy   
15. 9. 2003 Blair se prý rozhodl zaútočit na Irák už na jaře 2002   

BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku RSS 2.0      Historie >
26. 9. 2003 BBC vyjádřila "lítost" nad Gilliganovou reportáží   
26. 9. 2003 Případ Kelly: Britský ministr obrany je "lhář a pokrytec"   
25. 9. 2003 Případ Kelly: BBC měla Gilliganovu reportáž připravenou bezchybně   
23. 9. 2003 Alastair Campbell: zveřejněním Kellyho jména "se octne Gilligan v průseru"   
22. 9. 2003 BBC "bude více přiznávat chyby"   
19. 9. 2003 Hans Blix kritizoval zprávu britské vlády o Iráku   
19. 9. 2003 Murdochův tisk zaútočil na reportéra Gilligana poté, co novinář přiznal chyby   
15. 9. 2003 Blair se prý rozhodl zaútočit na Irák už na jaře 2002   
11. 9. 2003 Irák: britský ministr obrany zamlčel znepokojení svého ministerstva   
8. 9. 2003 Co zatím zjistilo vyšetřování smrti dr. Davida Kellyho?   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
23. 9. 2003 Smrt sbližuje, v lidském popelu není rozdíl
80 let od narození Ladislava Fukse
Štěpán  Kotrba
19. 9. 2003 Česká próza za poslední rok: Zklamání, frustrace a marketingová manipulace Viktor  Šťástka
17. 9. 2003 Vynikající Hrabal v Českých Budějovicích - lidi z Prahy to neznali Jan  Čulík
17. 9. 2003 Hrabal je v Budějovicích dobrý, ale město chce omezovat divadlům dotace   
17. 9. 2003 Veb Járy Cimrmana na doméně AT   
28. 8. 2003 Nové číslo Textů   
11. 7. 2003 Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka Jaroslava  Čajová
7. 7. 2003 Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí Petr  Fiala
27. 6. 2003 Wow, Viewegh! Petr  Fiala
18. 6. 2003 Dousková je červená knihovna Jiří  Škuba