27. 09. 2003 - 20:08 Policisté rozpustili nepovolenou technoparty v Ralsku
RALSKO (Českolipsko) - Nepovolenou technoparty rozpustili dnes policisté na území obce Ralsko v bývalém vojenském prostoru na Českolipsku. "Účastníci se začali sjíždět v noci z pátku na sobotu a ráno jich na místě bylo už kolem tisíce," řekla českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.
Vzhledem k tomu, že šlo o nelegální akci, na niž obec nedala pořadatelům povolení, vyzval starosta Ralska v 10.30 účastníky, aby technoparty zrušili a odjeli. Neposlechli ho však, a tak je ve 14.00 k ukončení srazu vyzvali policisté. Účastníci technoparty, mezi nimiž byli kromě Čechů byli také Němci nebo Rakušané, nepřestali s hudbou a tancem ani do stanovené lhůty v 15.30. Teprve policejní zákrok je přiměl k tomu, aby odpojili a demontovali aparaturu.
"Neodehrály se naštěstí žádné potyčky, lidé na policisty útočili pouze slovně," dodala Baláková. Na místě nelegální technoparty zakročilo kolem padesáti policistů včetně příslušníků zvláštní zásahové jednotky a psovodů. "Nyní se účastníci technoparty rozjíždějí domů, přesto na místě zůstávají naše hlídky," uvedla po 19.00 Baláková.
28. 09. 2003 - 11:53
V Ralsku je již jen asi 50 účastníků nepovolené technoparty
RALSKO (Českolipsko) - Na území obce Ralsko v bývalém vojenském prostoru Českolipsku zůstávalo v neděli dopoledne posledních zhruba padesát účastníků nepovolené technoparty a na místě parkovalo přibližně dvacet automobilů. Policisté prováděli jen namátkové kontroly. Podle operačního důstojníka z českolipského policejního ředitelství technoparty definitivně skončila.
Nepovolenou technoparty rozpustili policisté v sobotu odpoledne. Účastníci se začali sjíždět v noci z pátku na sobotu a ráno jich na místě bylo podle policie už kolem tisíce. Vzhledem k tomu, že šlo o nelegální akci, na niž obec nedala pořadatelům povolení, vyzval starosta Ralska v 10.30 účastníky, aby technoparty zrušili a odjeli. Neposlechli ho však, a tak je ve 14.00 k ukončení srazu vyzvali policisté. Účastníci technoparty, mezi nimiž byli kromě Čechů byli také Němci nebo Rakušané, nepřestali s hudbou a tancem ani do stanovené lhůty v 15.30. Teprve policejní zákrok je přiměl k tomu, aby odpojili a demontovali aparaturu.
Zákrok provázely pouze slovní útoky účastníků technoparty na policisty. Na místě nelegální technoparty zakročilo kolem padesáti policistů včetně příslušníků zvláštní zásahové jednotky a psovodů.
|
Co konstatovali právníci Úřadu ombudsmana o CzechTeku
- MěÚ ....... akci neposoudil jako shromáždění podle zákona č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím. Shromáždění podle čl. 19 Listiny základních práva a svobod nesmí být podmíněno povolením orgánu veřejné správy! ... Zákon však přesně stanoví, kdy se shromáždění zakáže, aniž bylo oznámeno. Je otázka, zda akci považovat za shromáždění a zda byly dány zákonné podmínky k zákazu akce. Rozhodnutí o zákazu shromáždění je podle zákona doručeno vyvěšením na úřední desce. Pořádání "veřejných hudebních produkcí" není právně regulováno.
-
Orgány ochrany veřejného zdraví mají jako státní zdravotní dozor podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, oprávnění k bezprostřednímu zákroku (ke znehodnocení), kdy neplatí správní řád, pouze při zjištění, že pokrmy nebo suroviny nejsou zdravotně nezávadné, nikoliv k odstranění zdroje hluku při zjištění překročení přípustné hladiny hluku.
-
Policie je podle § 25 zákona o P ČR oprávněna odejmout věc, lze-li mít důvodně za to, že v řízení o přestupku může být vysloveno její propadnutí nebo může být zabrána. Nelze však odejmout věc, jejíž hodnota je v nápadném nepoměru k povaze přestupku. Za přestupek nedodržení opatření stanoveného nebo uloženého ke snížení hluku a vibrací lze uložit pokutu do 10.000,- Kč.
Pohled z druhé strany
ALEF z www.hypno.cz popsal Britským listům situaci jinak:
Na freetekno party, která se konala od večera 26. 9. 2003 v opuštěném areálu bývalé vojenské základny Sovětské armády ve vojenském prostoru Ralsko se podílelo 23 soundsystémů a pokojně se zde bavilo cca 1000 lidí. Okolo 23. hod přijela první hlídka PČR se starostou obce Ralsko, která se pouze zeptala, do kdy se párty plánuje, a byla informována organizátory, že do neděle 29. 9. 2003. Poté odjela.
Party dále probíhala bez jakýchkoliv incidentů, až okolo 10.30 projela areálem 3 policejní auta a z megafonu vyzývala účastníky k odjezdu. Starosta společně s několika policisty vystoupili jednou z auta a zeptali se, komu patří aparatura. Bylo jim odpovězeno, že je to společný majetek více lidí, načež starosta prohlásil k policistům: "Tak jim to vypněte a on se majitel přihlásí." Poté si policisté opsali SPZ jednoho náhodně vybraného auta a odjeli.
Poté se dostavili zástupci organizátorů párty na jednání se starostou, který je ujistil, že pokud v 15.30 zastaví hudební produkci a budou sbírat odpadky, zásahová jednotka, kterou povolal, bude pouze monitorovat situaci a po nějaké době odjede, přičemž soundsystémy mohou zůstat po dobu balení, tedy přes noc bez hudby. Organizátoři toto slíbili a s tím se starostou rozešli. Ze strany organizátorů byla tato úmluva dodržena, v 15.30 skončila hudba a všichni začali sbírat odpadky.
Přesně v 15.30 přijela zásahová jednotka v počtu 17 mužů a začala nejprve bez kontaktu s účastníky párty "zastrašovací manévry", spočívající v běhání po ploše, exhibicích na valech oddělujících jednotlivé části areálu atd. Poté začala zbytečně agresivně a arogantně vytlačovat jednotlivé účastníky párty z ploch areálu.
Po několika hodinách byl celý poměrně rozlehlý areál policií vyklizen, na místě zůstaly pouze automobily, jejichž řidiči nebyli schopni jízdy. Prakticky všichni účastníci dostali při výjezdu pokutu 500,- Kč, ačkoliv na areálu nebyl zákaz vjezdu ani nebyl jinak označen zákazem vstupu či indikací vlastníka (jak je tomu ostatně prakticky u všech několika desítek obdobných objektů v této oblasti).
Otázky bez odpovědi
Tento zásah vyvolává několik zásadních otázek:
- Na základě jaké vyhlášky či zákona starosta obce povolal zásahovou jednotku PČR? A na základě jakého zákona policie zasáhla?
Citujeme z vyjádření právníka: Pořádání takových akcí umožňuje a dokonce zaručuje přímo Listina základních práv a svobod, která v čl.19 stanovuje, že právo pokojně se shromažďovat je zaručeno, a vzápětí dodává, že toto právo lze omezit, ale pouze zákonem v případech shromáždění na veřejných místech, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, ochranu veřejného pořádku, zdraví, mravnosti, majetku nebo pro bezpečnost státu.
-
Má tedy arbitrární rozhodnutí starosty obce sílu zákona? Pokud je nám známo, obec Ralsko nemá vydánu žádnou specifickou vyhlášku na ochranu veřejného pořádku.
-
Kdo na straně Policie ČR na základě ohlášení starosty rozhodl, že bude nasazena zásahová jednotka? Jako daňový poplatník se musím ptát, jaký je rozhodovací mechanismus, kterým je rozhodováno o takovémto neefektivním použití prostředků státního rozpočtu?
- Proč se někteří policisté zásahové jednotky chovali zbytečně agresivně a vystupovali arogantně?
- Proč velitel zásahové jednotky na ploše slovně napadal jednotlivé účastníky?
- Jaký je mechanismus, kterým se o akci dozvěděl zpravodaj ČTK (pán v elegantní zelené vestě na snímku)? Sdělila mu podrobnosti policie? Na jakém zákonném podkladu?
- Proč starosta nedodržel úmluvu s organizátory, která, jak se posléze ukázalo, měla jediný účel, a to přimět účastníky, aby po sobě uklidili ještě před vytlačením policií? Přičemž v případě že by se zásah nekonal, stejně by po sobě uklidili, jak už se ukázalo na mnoha jiných parties...
- Jaké mají organizátoři a účastníci párty, kteří se tímto postupem starosty a PČR cítí poškozeni, opravné prostředky, kterými by se mohli legálně domáhat toho, aby se podobné zbytečné manifestace moci státu vůči jeho občanům neopakovaly?
Opět vyjádření právníka: Zakázat shromáždění je pro úředníky obce dosti složité, neboť se vystavují přezkumu svého rozhodnutí soudem a případné náhradě škody.
Závěr místo rozhřešení Tento incident je jedním z mnoha, které jsou projevem rozporu mezi tradiční industriální společností s nově se tvořící společností komunikační. Každá z těchto společností je založena na jiných principech (motivace penězi X motivace svobodnou vůlí člověka, zkostnatělé struktury X pružné struktury, hierarchická organizace společnosti X lineární organizace atd.). To vše se samozřejmě navenek projevuje jako další mezigenerační konflikt. Jeho příčiny jsou hlubší, než je navenek patrno a především zahrnují zásadní změnu v myšlení lidí.
Poznámka redakce BL: Ti lidé, kteří dnes s prázdnýma rukama stojí proti policejním zásahovým jednotkám, budou za několik let vládnout - a nejen tomuto státu. I to je poselství, které by měli slyšet starostové a velitelé policejních jednotek. Aby se pak někdy v budoucnu nedivili... V tu dobu budou totiž v důchodu.
|