16. 7. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Jiří Janeček
16. 7. 2003

středa 18.00: Novým generálním ředitelem České televize se stal Jiří Janeček. Před okamžikem o tom rozhodla Rada ČT v tajném hlasování, ve kterém nový generální ředitel obdržel 11 hlasů z 15, oznámila v podvečer Česká televize.

Kdo je Jiří Janeček? TÉMA BL
Jan Urban konstatoval, že se už všichni naučili demonstrovat, pomyslel si u této fotografie autor snímku
16. 7. 2003
Úkolem veřejnoprávního rozhlasu a televize je poskytovat nezávislé, analytické a kritické informace, udržující ve veřejném zájmu odstup od veškerých domácích i zahraničních mocenských center. Je paradoxem, sledujeme-li systematičtěji příspěvky Jana Urbana, hlavního zahraničního komentátora rozhlasové stanice ČRo 6, zjistíme, že tento někdejší disident a bojovník proti komunismu příliš nechápe zásady nezávislé novinářské práce.

Je výsměchem dějin vůči Janu Urbanovi, že ve svém zahraničněpolitickém zpravodajství, kdy se snaží omlouvat politiku současného amerického vládního establishmentu, paradoxně používá propagandistické postupy, které silně připomínají metody někdejšího komunistického Rudého práva. Zvlášť pozoruhodný byl v tomto smyslu jeho příspěvek, který se vysílal v pořadu Názory a argumenty stanice ČRo 6 dne 14. července.

16. 7. 2003
Svobodná Evropa, předchůdce dnešního ČRo 6, přišla do České republiky v červenci 1994 s velmi nejistou budoucností (Američané ji už odmítli financovat, českou redakci, sídlící v Mnichově na jaře 1994 zlikvidovali a její zaměstnance propustili).

To, co pak přešlo pod vedením někdejšího šéfa českého vysílání RSE Pavla Pecháčka do České republiky, tzv. "Rádio Svobodná Evropa", už nemělo z právního hlediska s někdejší mnichovskou stanicí RFE/RL nic společného -- byla to nově založená soukromá rozhlasová stanice bez právní kontinuity s RFE/RL.

Czech Press Photo 2002 - Kádir
16. 7. 2003

Reakce na tento článek.

Jan Čulík zřejmě moc nenavštěvuje výstavy současného umění, jinak by si všiml, že smrt v jakékoliv autentické (a velmi detailní) podobě, ať už na silnici a nebo doma, není jen doménou a chlebem bulvárních médií, ale stala se vděčným tématem mnohých tzv. seriózních fotografů a umělců po celém světě. Zdá se, jakoby tento fakt legalizoval možnost ve chvílích smrti fotografovat i zvířata, kde je emocionální působení snad ještě účinnější, avšak konečným měřítkem "použití" zobrazované smrti je její účel, záměr a cíl fotografa.

16. 7. 2003
Dr. David Kelly, činitel britského ministerstva obrany, kterého vedení ministerstva označilo za anonymní zdroj kontroverzní reportáže rozhlasu BBC, odvysílané dne 29. 5. 2003, podle níž vysoký a věrohodný zdroj z britské rozvědky svědčil o tom, že prý Alastair Campbell, tiskový mluvčí Tonyho Blaira "zdramatizoval" oficiální britskou vládní zprávu o Iráku ze září 2002 nedůvěryhodnými informacemi, popřel, že by byl hlavním zdrojem této reportáže.
15. 7. 2003
Čelní ministři britské vlády přiznávají, že nebude možno repatriovat dva britské vězně, kteří čelí americkému vojenskému tribunálu v zálivu Guantánamo, a postavit je před soud v Británii. Tony Blair se právě chystá na návštěvu Spojených států a chtěl Američanům nabídnout, že Británie postaví tyto dvě osoby před soud v jejich vlasti. Právníci však poukazují na to, že to nebude možné, protože výzvědné informace jsou nepřípustné u soudu jako důkazy. Právníci také argumentují, že to, že oba muži byli zadržováni bez přístupu k právníkům po dobu 18 měsíců, znemožňuje jakýkoliv spravedlivý soudní proces.

Podrobnosti v angličtině ZDE
16. 7. 2003

Premiér Špidla začátkem července prohlásil, že v nastávajícím období bude podporovat vzdělanostní ekonomiku. Je všeobecně známé, že vzdělání bylo a snad ještě je prioritou volebních slibů ČSSD. Podívejme se, jak taková podpora vypadá.

16. 7. 2003
Toto je reakce na tento text.

Nejen šéfredaktor, ale i čtenáři Britských listů jsou nuceni používat občas vlaky Českých drah. A nejen zkušenost šéfredaktorova, ale i čtenářů jsou si velmi podobné. Křesťané znají sílu termínu, používaného v jejich komunitě - vydávat svědectví. Svědectví o síle příkladu a síle myšlenek Ježíše, řečeného Nazaretský. Názory a zkušenost zákazníků českých železnic jsou svědectvím o přežití či nepřežití státního podniku, s jehož kvalitou není spokojen téměř nikdo, ale nikdo si s ním neví rady. Bumbrlíček už sežral i několik ministrů...

16. 7. 2003
Flašinet je krásná dřevěná malovaná nebo vyřezávaná bedna, kterou si flašinetář zavěsil přes rameno. Když pak čiperně točil klikou, ozývaly se z bedny melodie tklivé či veselé, podle toho jaký váleček flašinetář do bedny vložil. Lid prostý si zazpíval nebo slzičku uronil a flašinetáře obdaroval mincí.
Miniaturní mikrofon
16. 7. 2003

História sa opakuje, alebo nič sa nezmenilo...

Slovenská informačná služba nezákonne odpočúvala novinárov. Žiaľ, táto šokujúca informácia nie je výňatok zo správy jej exriaditeľa Vladimíra Mitra, ktorú predniesol poslancom pri opätovnom nástupe do funkcie po Ivanovi Lexovi. Je to záver vyšetrovania vojenskej prokuratúry v kauze označovanej tiež ako odpočúvanie podpredsedu parlamentu Pavla Ruska. Žiaľ, vyzerá to tak, že história sa opakuje.
Guantanámo
16. 7. 2003

Začnú sa súdne procesy s väzňami z Afganistanu

Radovan Geist
"...obvinený má právo na rýchly a verejný súdny proces, nestrannú porotu zo štátu a okresu, v ktorom bol zločin spáchaný, tento okres musí byť vopred vymedzený zákonom, má právo byť informovaný o charaktere a dôvode obvinenia, konfrontovaný so svedkami obžaloby, má právo zaobstarať si svedkov svedčiacich v jeho prospech a právnu pomoc."
VI. dodatok k Ústave USA


V januári 2002 začali do "Tábora nula" na americkej vojenskej základni na kubánskom Guantanáme prichádzať prví väzni z provizórnych táborov v Afganistane a Pakistane. Spojené štáty odmietli krátko po začiatku vojny v Afganistane, aby domnelé zločiny príslušníkov Talibanu a al-Kajdy súdil medzinárodný tribunál. Stali sa tým sami zodpovednou mocnosťou.

16. 7. 2003

Dôsledky ponesie bežný občan

V uplynulom týždni parlament napriek prezidentovmu nesúhlasu definitívne schválil zvýšenie spotrebnej dane z uhľovodíkových palív a zákon o DPH. Zákony o spotrebnej dani z piva a tabakových výrobkov boli schválené už skôr. Čo viedlo vládu a vládne strany k takémuto razantnému kroku?
16. 7. 2003

KDH pokračuje vo svojej agende

Otázky okolo cirkvi sú v týchto dňoch vysoko aktuálne. Najskôr parlament schválil novelu takzvaného interrupčného zákona z dielne ANO, v ktorej hrala cirkev -- a KDH ako také -- významnú úlohu. A opäť je tu spor medzi "ruskovcami" a kresťanskými demokratmi o zmluvu s Vatikánom o katolíckej výchove a vzdelávaní. V praxi to predovšetkým znamená jedno -- intenzívne zavádzanie náboženstva do škôl. Otázky okolo cirkvi sú v týchto dňoch vysoko aktuálne. Najskôr parlament schválil novelu takzvaného interrupčného zákona z dielne ANO, v ktorej hrala cirkev -- a KDH ako také -- významnú úlohu. A opäť je tu spor medzi "ruskovcami" a kresťanskými demokratmi o zmluvu s Vatikánom o katolíckej výchove a vzdelávaní. V praxi to predovšetkým znamená jedno -- intenzívne zavádzanie náboženstva do škôl.
14. 7. 2003

Před rokem a pár měsíci jsem v Britských listech vydala článek o teroristických útocích z 11. září 2001, který dosáhl překvapivé čtenosti - více než 42 000 zhlédnutí. Od té doby se seběhlo mnoho událostí, které dle mého názoru jen potvrdily mé tehdejší tušení, že v USA se k moci dostala klika lidí, kteří si svou nebezpečností a bezohledností nezadají s těmi nejhoršími zločinci z dějin lidstva.

15. 7. 2003
Miroslav Mareš: Pravicový extremismus a radikalismus v ČR, 656 stran, 650 Kč, vydalo nakladatelství Barrister & Principal a Centrum strategických studií.

Brněnský politolog Miroslav Mareš, věnující se již několik let současným českým ultrapravičákům, vydal k tomuto tématu v květnu tohoto roku knihu. Jejích 656 stran jsem si nemusel kupovat za hříšnou cenu 650 Kč, neboť redakce A-kontra dostala recenzní výtisk. Vzácná slušnost, která se vůči alternativním časopisům jinak skoro neuplatňuje. Dlužno dodat, že slušnost hodná lepší knihy.

George Soros
14. 7. 2003

Byl jsem vždy pro odstranění Saddama Husseina, který byl v důsledku svých chemických a biologických zbraní mnohem nebezpečnějším diktátorem než Miloševič. Přesto hluboce nesouhlasím s Bushovou politikou, nejen v Iráku, ale vůbec, argumentuje George Soros v článku, který vyšel v časopise American Prospect v červnu 2003.

Praha, Václavské náměstí v srpnu 1968
14. 7. 2003

"Pražské jaro 1968 bylo v podstatě bojem dvou frakcí uvnitř KSČ," shrnuje zasvěceně část politické reprezentace. "Byl to pokus o kvadraturu kruhu, o spojení socialismu a demokracie, tržního a plánovaného hospodářství", dodávají přemýšlivější. "Krátká epizoda bez významu pro současnost", shoduje se s nimi podstatná část veřejnosti. Pokud nám takový způsob vidění historie postačuje, můžeme se s tím spokojit a obrátit svou pozornost k věcem důležitějším. Přesto stojí za připomenutí, že koncem šedesátých let nevládla v Čechách blbá nálada.

1. 7. 2003

V červnu 2003 byla dokončena rekonstrukce účetnictví, která byla dlouho znemožňována jedním bývalým spolupracovníkem. Byly také vypracovány finanční zprávy za rok 2001 a 2002, které budou v následujících dnech na stránkách BL zveřejněny.

Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

ZMĚNA BANKY: Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
27. 6. 2003

BL procházejí v současnosti podstatnými technickými změnami. V jejich důsledku rušíme přes prázdniny dosavadní diskusní fóra, od září zavedeme v rámci nového redakčního systému diskusní fóra nová, ale jinak koncipovaná. Omlouváme se čtenářům, kteří respektovali základní pravidla slušné diskuse na fórech Britských listů, že jsou tímto dočasným opatřením postiženi. Prosíme, posílejte své názory na zveřejněné texty na adresu redakce@blisty.cz, autorovi či přímo šéfredaktorovi culik@blisty.cz.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
16. 7. 2003 Jak Jan Urban ve veřejnoprávním rozhlase šíří propagandu ve prospěch Bushovy vlády Jan  Čulík
15. 7. 2003 Co způsobily kampaně proti očkování   
15. 7. 2003 Nová kniha o české ultrapravici Ondřej  Slačálek
15. 7. 2003 Shromážděme na internetu veškeré informace o politicích   
15. 7. 2003 Jezdit vlakem v ČR je zážitek, ale umyjte si pak ruce Jan  Čulík
15. 7. 2003 Hnutí DUHA má dokument, jehož existenci MPO popírá   
15. 7. 2003 Británie se vzdává boje za své občany v Guantánamu   
15. 7. 2003 Genetika, medicína a společnost Axel  Kahn
14. 7. 2003 1968 Přemysl  Janýr
14. 7. 2003 Soros: "Politika George Bushe je neudržitelná a nedemokratická"   

Kdo je Jiří Janeček? RSS 2.0      Historie >
16. 7. 2003 Novým generálním ředitelem ČT je Jiří Janeček   
9. 7. 2003 Jiří Janeček zpřesňuje svůj životopis Jiří  Janeček
7. 7. 2003 O nevyjasněných místech v životopise Jiřího Janečka Jaroslav  Sever
3. 7. 2003 Dotaz do České televize Jan  Čulík
3. 7. 2003 Znovu o životopise Jiřího Janečka Jan  Čulík
18. 6. 2003 "Klaus odmítl vystoupit v ČT" nebo "ČT odmítla Klause"?   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
16. 7. 2003 Stane se ČRo 6 stejně promarněnou šancí, jakou bylo "Rádio Svobodná Evropa"? Jan  Čulík
11. 7. 2003 Reportéři ČT a bezradnost nad jazykem Jan  Čulík
9. 7. 2003 Jiří Janeček zpřesňuje svůj životopis Jiří  Janeček
7. 7. 2003 O nevyjasněných místech v životopise Jiřího Janečka Jaroslav  Sever
3. 7. 2003 Dotaz do České televize Jan  Čulík
3. 7. 2003 Odpověď z ČT   
3. 7. 2003 "Datumy si nepamatuju" Jan  Čulík
3. 7. 2003 Znovu o životopise Jiřího Janečka Jan  Čulík
2. 7. 2003 Memento 16
Nechť se "potrefení" nehněvají!
Miloš  Dokulil
26. 6. 2003   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
15. 7. 2003 Saddám Husajn se "skrývá u Bagdádu"   
14. 7. 2003 Co dál v Iráku a po Iráku? Petr  Kužvart
12. 7. 2003 Vinu za falešnou zprávu o irácké koupi uranu na sebe vzal šéf CIA   
11. 7. 2003 Bílý dům "lhal ohledně hrozby od Saddáma Husajna"   
11. 7. 2003 Downing Street: "ZHN budou nalezeny"   
10. 7. 2003 Tajná izraelská jednotka ovlivňovala americké výzvědné informace   
9. 7. 2003 Britská kontroverze o Iráku: Blair zaútočil na parlamentní výbor   
9. 7. 2003 Irák: Bílý dům přiznal chybu ve výzvědných informacích   
7. 7. 2003 Guantánamo: přiznejte se, nebo zemřete   
7. 7. 2003 Dolní sněmovna shledala Campbella "nevinným"   

BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku RSS 2.0      Historie >
16. 7. 2003 Jak Jan Urban ve veřejnoprávním rozhlase šíří propagandu ve prospěch Bushovy vlády Jan  Čulík
16. 7. 2003 Činitel britského ministerstva obrany popřel, že byl zdrojem informací pro BBC   
11. 7. 2003 Downing Street: "ZHN budou nalezeny"   
10. 7. 2003 Britský ministr obrany v dalším dopise jmenoval "zrádce"   
9. 7. 2003 Britská vláda se snaží donutit BBC, aby prozradila svůj důvěrný zdroj   
7. 7. 2003 BBC dostala své informace přímo od šéfa MI6   
7. 7. 2003 Dolní sněmovna shledala Campbella "nevinným"   
4. 7. 2003 BBC (trochu) ustupuje britské vládě   
1. 7. 2003 Británie: Varování: Voliči nemají rádi politiky, kteří se chovají agresivně   
1. 7. 2003 Norman Tebbit: "BBC si proti vládě nevymýšlí lži"   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2003 Rumsfeld kritizoval belgické soudy   
2. 6. 2003 Paranoja Radovan  Geist
15. 5. 2003 Ropa a stratégia: K politickej ekonómii ohlásenej vojny Michael  Ehrke
12. 5. 2003 O motivaci útoku na Irák   
30. 4. 2003 Vyslanci virtuální reality v Iráku Mojmír  Babáček
30. 4. 2003 Konec NATO právě začal - začala vznikat evropská armáda Štěpán  Kotrba
25. 4. 2003 Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! Petr  Baubín, Štěpán Kotrba
4. 4. 2003 Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané?   
28. 3. 2003 Ropa je príčinou, ekológia alternatívou Martin  Nevada

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2003 Co psal Toni Negri před rokem:
Obnova italské levice mimo rámec sociáldemokratismu
Toni  Negri
30. 6. 2003 EU vs. Rakousko-Uhersko Petr  Homoláč
30. 6. 2003 Pozadu o 38 rokov? Andrej  Sablič
25. 6. 2003 Evropská ústava: smlouva, která ukrývá občany Josef  Brož
25. 6. 2003 Optimistická "řecká" ozvěna a její možná falešná echa Miloš  Dokulil
25. 6. 2003 Koniec polstoročného manželstva Radovan  Geist
19. 6. 2003 EKONOMICKÁ STUDIE: Snížení daně z příjmu právnických osob a podpora investování Miloš  Pick
18. 6. 2003 Vyšetřuje se chybějící milion euro   
16. 6. 2003 Český Kocourkov ztrácí suverenitu Josef  Trnka
16. 6. 2003 Češi schválili vstup do EU   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
9. 7. 2003 České soudy kriminalizují i názory vyslovené na internetových diskusních fórech   
5. 7. 2003 Pomluva už nemá být trestným činem Karel  Mašita
26. 6. 2003 PNS ovládá distribuci tisku ze 75 procent. Je to už monopol ?   
20. 6. 2003 Ďábelská iridologie Štěpán  Kotrba
19. 6. 2003 Monopol je nebo není monopolem?   
13. 6. 2003 Další hrátky v ČR s verbálními trestnými činy Jan  Čulík
12. 6. 2003 Konec legrace i demokracie:
policie Bobošíkovou vyšetřuje stále!
Štěpán  Kotrba
9. 6. 2003 Postihy novinářů: již neheroldovat, lébrž nutno konat Karel  Mašita
6. 6. 2003 BHHRG: Czech media representatives harassed as EU referendum draws near   
6. 6. 2003 Málo známá oxfordská lidskoprávní skupina hájí Bobošíkovou, Železného a TV Nova jako "hlas nezávislosti"   

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
11. 7. 2003 Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka Jaroslava  Čajová
7. 7. 2003 Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí Petr  Fiala
27. 6. 2003 Wow, Viewegh! Petr  Fiala
18. 6. 2003 Dousková je červená knihovna Jiří  Škuba
17. 6. 2003 Maminka Irena  Dousková
17. 6. 2003 Mother Irena  Dousková
17. 6. 2003 Ještě jednou Irena Dousková Jan  Čulík
16. 6. 2003 O tom, jak život uplývá mezi prsty Jan  Čulík
16. 6. 2003 Doktor Kott přemítá Irena  Dousková
13. 6. 2003 Šlendrián v BL je snad horší než SARS Petr  Fiala