6. 6. 2003
Málo známá oxfordská lidskoprávní skupina hájí Bobošíkovou, Železného a TV Nova jako "hlas nezávislosti""British Helsinki Human Rights Group", soukromá organizace, registrovaná v Británii jako charitativní instituce, která má sídlo v Oxfordu, publikovala na svých stránkách v angličtině dlouhý text o nedávném policejním výslechu Jany Bobošíkové BHHRG BL. Obsahuje zajímavé, nedoložené a kontroverzní informace, například o tom, že skupina PPF, vlastník TV Nova prý vyjednává s vládou o odkupu nevymahatelných pohledávek, a je prý proto zranitelná vládnímu nátlaku ohledně TV Nova.
|
Tato organizace není součástí Helsinského procesu a není oficiálním britským výborem na obranu lidských práv. Jde o čistě soukromou skupinu několika osob konzervativního zaměření. Jedním z nich je absolvent Glasgow University, publicista John Laughland, autor knihy Znečištěný pramen -- nedemokratické počátky evropské ideje (Znečištěný pramen, 342 stran, překlad Miloš Calda, 399 Kč, vydal Prostor, Praha, 2001), knihy velmi často citované českou konzervativní pravicí. Vydaný text obsahuje různé nepřesnosti. Mimo jiné ale rozvíjí zajímavou teorii, že prý jde zřejmě o plánovaný útok proti televizi Nova a o snahu zamezit euroskeptikům, aby mohli před vstupem do EU jasně vyjadřovat své názory... Či informace o uvažovaném odkupu špatně vymahatelných pohledávek státu finanční skupinou PPF. Článek se podrobněji zmiňuje o prohrané arbitráži Železný - Česká republika - podnik CME a cituje Vladimíra Železného, že prý Česká vláda "schválně nepředložila této mezinárodní arbitráži sedmdesát klíčových dokumentů". Železný podle článku tvrdí, že tyto dokumenty dokazují, že podniku CME byla vysílací licence pro TV Nova mnohokrát nabídnuta. Argumentuje, že "česká vláda možná schválně zorganizovala [v této arbitráži] svou vlastní porážku, aby získala záminku k tomu na něho zaútočit a zbavit ho funkce ředitele v televizi Nova". Článek obsahuje další zajímavá a kontroverzní tvrzení, na něž se tato skupina - jak vidět - specializuje, ale které nijak nedokládá.
Text také podrobněji rozbírá sudetoněmeckou otázku, která se stala ústředním tématem při výslechu Jany Bobošíkové:
Vzhledem k tomu, že se ze sudetské otázky stal nástroj Hitlerovy agrese proti Československu a že je tedy součástí kořenů druhé světové války, je pochopitelné, že mnoho Čechů má nepříjemný pocit z toho, že současný rakouský, německý a evropský parlament tuto otázku v současnosti znovu otevřely. Zrušení Benešových dekretů by nutně vedlo k množství restitučních nároků či nároků na odškodnění. Česká situace je tedy do určité míry srovnatelná se situací Izraele, když čelí nárokům na "právo na návrat" pro Palestince, vyhnané ze svých domovů v roce 1948. Odškodnění potomkům tří milionů sudetských Němců by si český stát nemohl dovolit. Byla by to smrtelná rána jeho financím.
Avšak mnoho lidí v Evropské unii požaduje přesně toto. V dubnu 1999 požadoval Evropský parlament, aby Česká republika Benešovy dekrety zrušila, a dal nepřímo najevo, že by zrušení těchto dekretů mělo být podmínkou pro vstup ČR do EU. Rakouští politikové jako Jörg Haider usilovali v letech 2001 a 2002 o to, aby Rakousko vetovalo český vstup do EU, pokud nebudou Benešovy dekrety zrušeny. Šéf asociace sudetských Němců, Bernd Posselt, křesťanskodemokratický poslanec Evropského parlamentu, se vyjádřil, že jestliže bude ČR vpuštěna do EU s Benešovými dekrety, bude to, jako kdyby si někdo do počítače vpustil virus." Text připomíná, že kotroverze ohledně Benešových dekretů byla aktuální ještě v roce 2002 a účastnil se jí nejen Jörg Haider, ale i rakouský prezident Thomas Klestil a bavorský premiér Edmund Stoiber. Článek charakterizuje propuštění Vladimíra Železného z funkce generálního ředitele TV Nova dne 15.5. 2003 jako "další příklad zastrašování nezávislého média proevropskou vládou České republiky". Železný tvrdí, že byl propuštěn na přímý příkaz ministra vnitra Stanislava Grosse. Pokud by to bylo pravda, pokračuje text, potvrdilo by to, že se české úřady proviňují hrubým zasahováním do svobody sdělovacích prostředků v České republice:
Železný také potvrdil, že vláda požadovala, aby televize Nova zadarmo odvysílala před referendem o vstup do EU sérii proevropských televizních reklam. V obou případech bylo vyhrožováno, podle nových majitelů televize Nova, že tyto podmínky jsou nutné, má-li si udržet televize Nova svou vysílací licenci. Pan Železný byl známý, mimo jiné, svým týdenním debatním programem "Volejte řediteli", kam mohla telefonovat veřejnost a debatovat s ním ve vysílání." Pořad byl zrušen okamžitě poté, co Železný přestal být ředitelem firmy. V důsledku toho nyní v ČR existuje obrovská nerovnováha v českých médiích ve prospěch kampaně ANO před referendem o vstupu do EU". Text pokračuje:
Železného bylo možno propustit, protože loni na podzim získala majoritní vlastnictví v televizi Nova skupina finančníků jménem PPF. BHHRG zjistila z jiných zdrojů, že tato skupina se v současnosti účastní delikátního vyjednávání s českou vládou ohledně velké a potenciálně lukrativní finanční transakce, jejíž součástí má být zakoupení špatných dluhů, které původně vláda koupila od prodělečných státních podniků během privatizačního procesu. Nyní, kdy privatizace končí, jde o jednu z posledních šancí, jak vydělat v ČR rychle a lehce peníze. To však, že PPF chce něco od české vlády, způsobilo, že přestala být odolná vůči vládním tlakům na nezávislou televizní stanici [Nova], což se prokázalo požadavkem, že Železný musí být propuštěn a že musejí být odvysílány reklamy ve prospěch EU." Článek dále upozorňuje, že jako senátor za Znojemsko se tam Vladimír Železný intenzivně zajímá tamějším zemědělstvím, které je ve velmi dobrém stavu, ale je ohroženo dotovaným zemědělstvím z Evropské unie. ČR má dostat daleko menší zemědělské dotace než Rakousko a k vyrovnání dotací dojde až za osm let - mezitím bude současné prosperující zemědělství Znojemska "zlikvidováno". Článek dále spekuluje, že policejní popotahování Jany Bobošíkové je možná součástí celkového útoku na televizi Nova, na tento "mocný nezávislý mediální hlas" a že výsledkem bude, že Nova bude navrácena Ronaldu Lauderovi. To by mělo pro vládu dvojí výhodu: ušetřila by obrovskou částku a získala by poslušnou televizní stanici, která by byla dílem amerického establishmentu a amerického ministerstva zahraničních věcí... CME prý zdaleka nebude vysílat tak nezávisle jak vysílal Vladimír Železný... Předání licence podniku CME prý bude o to lehčí, že se Vladimíru Špidlovi podařilo nechat si zvolit novou RRTV. Nezvyklé prý bylo to, že hlasování v parlamentě bylo veřejné, aby mohl premiér Vladimír Špidla vidět, jak poslanci hlasovali. Článek připomíná krizi v České televizi před dvěma lety, v níž hrál "klíčovou roli" právě Vladimír Špidla, kdy ve virtuální kampani byl vyhnán z funkce nově jmenovaný ředitel ČT Jiří Hodač. "Vlády a nevládní organizace po celém světě tehdy protestovaly, nyní jsou nezávislá média v České republice zastrašována a umlčována a mezinárodní lidskoprávní establishment nevydává ani hlásku protestu." |