13. 8. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
FOOTGALERIE Britských listů
13. 8. 2002
Praha - noc z pondělí 12. na úterý 13. srpna 2002, 4 hodiny ráno. - Svět v bezpečí suché židle u monitoru počítače je jiný než reálné dění v místech, kde se stýká hladina Vltavy se stále ustupujícím břehem. Pravidelné zprávy a ne příliš potěšující informace o rozvodněných tocích a zatopených místech v Ćechách sice poutají s mimořádnou pozorností lidskou účast, nicméně v živém terénu je situace i přes veškeré hrozby paradoxně mnohem prozaičtější. Člověk opustivší globální informační svět počítače a jdoucí do konkrétního místa není schopen překročit své fyzické možnosti, a tak je v každém okamžiku svědkem jen dílčích událostí, které mají svoji neopakovatelnou atmosféru a napětí. Žádný novinář neumí být na místě včas a všude a je schopen veřejnosti tlumočit jen výsek z toho, co mu pochopitelně stále uniká. Poněkud emotivnější titulek se proto může zdát mnohým příliš dramatický, nicméně odráží stav věcí tak, jak jsem je včera v noci a brzo nad ránem na Malé Straně prožil. (Fotografie k tomuto článku jsou zde.)
FOTOGALERIE Britských listů
12. 8. 2002

  • Velká voda? V Praze? Nikoliv. Mediální hrozba "velké" vody. Pokud voda nekape z kohoutku, ale valí se přes zdymadla, měšťák neznající hrozby přírody jí říká vyděšeným hlasem "velká", televizní reportétr napínavě "stodvacetiletá" a občané krve žízniví se sjíždějí svými auty do centra města. Nikoliv proto, aby pomohli, ale proto, aby se podívali. Nevadí jim, že překážejí těm, pro které má nezištná a bezplatná pomoc cenu probdělých nocí, puchýřů a namožených zad od pytlů s pískem. Nevadí, že se pletou do cesty záchranářům. Nevadí, že vyčerpávají a neurotizují svou nekázní policisty i vojáky. Se suverenitou idiotů chtějí být potenciální katastrofě co nejblíže. Byli blízko. A jen zázrakem se nikomu z nich nic nestalo.
  • Povodeň na vás, malostranští hospodští ! Nikoho z malostranských hospodských nenapadlo, aby vařil guláš, grog či čaj pro pomocníky zadarmo. Grog, svařák či čaj s rumem stál v nedalekém kiosku 35 Kč, čaj 20 Kč. Hodinová mzda pomocníků byla 0 Kč. Pak chtějte od lidí nějakou solidaritu...
  • Pomoc je ruka podaná k práci. Stovky brigádníků přitom přišly, aby pomohly. I těm hospodským. "Nevíte, kde je tady pískoviště? My si chceme hrát...", volali na kolemjdoucí. Pomohli. Bez nich by škody byly daleko větší i v pražských ulicích. Nebyli to jenom Pražané, pomoc se sjela z celých Čech, rukama pomohli i travelleři - mladí turisté z celé Evropy, kterým hospodští, hoteliéři a taxikáři přezdívají posměšně "baťůžkáři". Namísto dovolené vzali zavděk improvizovanou brigádou... Možná nemají moc peněz a chtějí cestovat za každou cenu. Mají ale srdce. A to je víc.
  • Zde a zde jsou první fotografie z 12. 8. a noci na 13. 8. Další budou následovat tak rychle, jak to jen dovolí rychlost jejich zpracovávání a stav tělesné schránky reportéra. Z dopoledne 13. srpna to budou fotografie z Malé Strany, Starého Města, Holešovic, Letné, Barrandova, Chuchle. Odpoledne bude věnováno leteckým snímkům povodí Vltavy z Prahy do Českých Budějovic. Pokud lze říkat něčemu povodeň, tak tomu, co se odehrává nyní v jižních Čechách.

    13. 8. 2002
    FOTOGALERIE Britských listů
    13. 8. 2002
    Ústí nad Labem - Vánoce o prázdninách zažívají školáci, ale i lidé dříve rození. Stojí na mostě prezidenta Beneše a pod nimi plave dravá špína. Svět relativního dostatku, ve kterém žijí (a já také) je chudý na zážitky. Infuze přiblblých seriálů, nechytrých soutěží a najednokopytních detektivek se snaží trochu rozčeřit hladinu všednodennosti. A náhle záplavy. Nic krásnějšího (čti: dramatičtějšího) letos lidé na mostě nezažijí. Je úterý 12. srpna a labskou kotlinou v Ústí nad Labem se vznáší vůně prazvláštnosti. Všichni netrpělivě čekají až voda stoupne více a ještě víc a ještě... Je to droga. Daleko silnější než chaotické zpravodajství v televizi.

    Když jsem se kolem páté hodiny odpoledne vrátil do suchého ne-nábřežního mimo-záplavového bytu a pustil ČT 1 a viděl několikrát za sebou stále stejné záběry vodo-tečení mokro-městy, pach zažitého, skutečně se valícího živlu byl nedocenitelný...

    FOTOGALERIE z Ústí n. Labem (bude doplňována průběžně)

    13. 8. 2002

    Když premiér Špidla dne 13. srpna 2002 ve večerních zprávách na ČT 1 pronesl slova o tom, jak protipovodňový systém funguje perfektně, zdálo se mi, že lže.

    Např. na Sedlčansku místní obyvatele nikdo s předstihem nevaroval, že se žene vůbec nějaká voda, aby mohli s předstihem provést preventivní opatření.

    Další černou dírou "systému" je to, že státem placený Hasičský záchranný sbor není ochoten komunikovat s dobrovolnými hasiči.

    20 členů Sdružení dobrovolných hasičů v Sedlčanech bylo včetně techniky připraveno okamžitě kamkoliv vyjet a pomoci. Přesto se stala neuvěřitelná věc. Do Sedlčan dne 13. srpna 2002 vyjeli k zásahu hasiči z 30 km vzdáleného Benešova, aniž by byla "využita" a vůbec kontaktována připravená jednotka dobrovolných hasičů! Vůbec asi nemusím popisovat jejich pocity.

    Inu státní správa se zase vyznamenala. Jak to asi musí vypadat jinde? Podobné informace ve sdělovacích prostředcích nejsou asi k dispozici. Tedy kromě prohlášení politiků ( o kterých lze bohužel často pochybovat) o tom, že "systém" funguje dobře..., poznamenává Pavel Janský, člen Sdružení dobrovolných hasičů v Sedlčanech.

    13. 8. 2002
    Kdyby to nebylo místy tragické, bylo to snad až trapné. Tedy: mediální informování o krizové situaci při současných povodních v ČR. A o tom, co bude následovat. Uveďme příklad Prahy. Už od pondělka se postupně objevovaly zprávy o povodňové situaci v jejích jednotlivých částech tak, že Pražané si museli připadat jako skákající opice. Tu se dovídali, že kolem řeky Vltavy jsou uzavřena okolí Staroměstského náměstí, potom v Modřanech a na Zbraslavi, pak zase až na Malé Straně nebo v už předměstské obci Sedlec, a následovalo třeba Podolí. Prostě zmatek nad zmatek. To v těch zpravodajstvích nejsou lidé, kteří Prahu aspoň trochu znají?
    13. 8. 2002
    V úterý v 7:30 v Ekonomickém magazínu na Radiožurnálu prokázali redaktoři neobyčejný hyenismus, když povodně využili pro reklamu. Struktura pořadu byla zhruba následující.
    Vltava v noci z pondělí na úterý
    13. 8. 2002

    Zjistili jsme v Praze na Starém Městě v úterý kolem 14 hodiny, že zatímco obchody mají vstupní dveře chráněny pytli s pískem, žádné pytle s pískem nejsou umísťovány před vchody do činžovních domů. Na dotaz, proč to bylo zanedbáno, nás informovala policie, abychom zatelefonovali na příslušnou tísňovou linku a poukázali na tento nedostatek. Tísňové linky jsou ovšem beznadějně obsazeny, takže je pravděpodobné, že lidem na Starém Městě bez ochrany pytlů s pískem nateče voda do činžovních domů, do přízemních bytů i do sklepů.

    FOTOGALERIE Britských listů
    13. 8. 2002

    V půl druhé ráno českého času informovaly mezinárodní webové stránky BBC, že pražští činitelé doufají, že to nejhorší je už za nimi, viz zde.

    Internetové stránky mezinárodního zpravodajství společnosti BBC publikovaly fotogalerii o povodních v Praze a v ČR, viz zde.

    Informace BBC z úterý 19.28 českého času o tom, že se stále ještě v Praze očekává to nejhorší, jsou zde.

    Článek "Češi kalkulují objem škod" je zde (článek argumentuje, že škody, způsobené povodněmi, pravděpodobně v hodnotě 1,9 miliardy dolarů, přimějí českou vládu, aby se více zadlužila, a vyvolají zemi hospodářské problémy; nejvíce má být postižena turistika a zemědělství), čeští herci na festivalu ve skotském hlavním městě Edinburku se obávají, že jejich divadlo Ta Fantastika, nedaleko Karlova mostu, bude zatopeno (viz zde).

    Další zpráva mezinárodních internetových stránek BBC o povodních v Praze je zde, článek o evakuaci pražských občanů je zde, článek o ohrožených "pražských věžích" je zde a obecnější analýza o tom, co způsobuje nynější záplavy, je na stránkách BBC zde.

    Deník Guardian referuje o povodních v Praze zde, zde je zpráva o tom, že britské ministerstvo zahraničních věcí vydalo varování, aby nyní britští občané upustili od plánovaných cest do Prahy, zde je v Guardianu mapa nejpostiženějších míst v Praze. Zde je soubor článků o probíhajících podnebných změnách.

    13. 8. 2002

    Totální přetížení zažívá většina serverů, které přinášejí povodňové zprávy - kritická situace v Praze zcela odpravila weby iDNES (stěhování před vodou, nouzově na povoden.idnes.cz), České noviny (přetížené), Lidovky (přetížené). Fungují weby povodne.aktualne.cz a Flashnews (www.flashnews.cz) deníku Právo, poznamenává Filip Rožánek.

    Fotografie z povodňové situace od Jana Paula, Dana Paula a Štěpána Kotrby budou k dispozici na Britských listech poté, co Prahou projde kulminující přívalová vlna.

    FOOTGALERIE Britských listů
    13. 8. 2002
    "Vzhledem k tomu, že redakce se nachází v Bubenské ulici v Holešovicích, je možné, že bude odstaven proud. Děkujeme za pochopení," upozorňuje redakce stránek povodne.aktualne.cz. Pokud by k výpadku došlo, přebíráme zatím provizorně aktuální informace z jejich hlavní stránky, z 20.30, vzhledem k tomu, že stránka zaznamenává technické potíže a není jisto, zda nezkolabuje úplně.

    FOTOGALERIE Britských listů
    13. 8. 2002

    Perlička: v úterý dopoledne reportérka Novy se štábem uprosila policisty na Karlově mostě, aby ji tam pustili, když na ně před tím zahrála srdceryvné divadélko. Reportéři z ČT jsou asi špatní herci, protože těm nebyl vstup na most povolen. A pak že příkazy platí pro všechny, poznamenává Jan Paul.

    Začínající povodeň v Praze, pohled z Klárova ke Karlovu mostu. Foto Ema H. Čulík. Fotogalerie z úterý budou k dispozici dnes odpoledne
    13. 8. 2002

    Vodňany, Protivín, Strakonice, Bavorov, český Krumlov a České Budějovice - četná města v Jižních Čechách i menší obce v této oblasti se staly obětí povodní. Voda se začala vylévat z břehů i v Praze. Zastaven musel být provoz mnoha továren, ochromena byla silniční a železniční doprava. Premiér Vladimír Špidla vyhlásil nouzový stav pro Prahu. Na Starém Městě byl vypnut elektrický proud a v úterý dopoledne prováděla preventivní protipovodňová opatření v očekávání přílivové vlny, která má přijít uprostřed odpoledne. V oblasti byla ochromena veřejná doprava.

    Situace je vážná ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji. Snad nejsilněji jsou postiženy České Budějovice, policisté vpouštějí do města jen zásobování a jeho obyvatele. Drasticky byl postižen i Český Krumlov.

    V Praze bylo evakuováno asi sto pacientů z nemocnice Na Františku. Vyklizen byl Senát a Národní knihovna v Klementinu. "Voda zaplaví Kampu, Štvanici, Lahovice, část Smíchova a další oblasti," řekl primátor Igor Němec.

    Ve Velké Británii byly na domácím zpravodajském televizním okruhu BBC News 24 ve 14 hodin záplavy v Praze první, hlavní zprávou dne, byly uvedeny do kontextu všeobecné záplavové katastrofy v Evropě, v Německu, v Itálii, v Rakousku, a ve Švýcarsku. Internetové zpravodajství BBC o záplavách v Praze je např. zde.

    Povodeň, hrozící Praze, se stala v Evropě - v kontextu ostatních povodňových katastrof - v západních médiích v úterý hlavní zprávou dne. Aktualizované zpravodajství deníku Guardian - s fotografií agentury Reuters od Karlova mostu - je například zde.

    13. 8. 2002
    "Je 21 hodin, když opouštíme České Budějovice. Jediné co právě cítím je pocit smutku a vědomí toho, že já osobně těm lidem nedokáži nijak pomoci." - Publikujeme zredigovanou verzi svědectví účastnice povodní z Českých Budějovic, která původně vyšla na serveru grano salis (viz zde.)
    13. 8. 2002

    iDNES oznamuje:

    "UPOZORNĚNÍ

    Vážení čtenáři, poskytovatel internetového připojení redakce iDNES je v záplavové zóně. Pokud byste se nemohli dostat na naše stránky, jsou servery iDNES odpojené. V takové situaci najdete zpravodajství na provizorních adresách zaplavy.idnes.cz nebo povoden.idnes.cz".

    S tím mohou souviset i problémy dalších serverů, i Britských listů - vzhledem ke stoupající hladině Vltavy v Praze může dojít k zaplavení přípojných center a mohou se objevovat výpadky. Ty se samozřejmě mohou objevit z jiného důvodu, a sice stěhování serverů providerů mimo záplavovou zónu.

    České noviny ČTK fungují od odpoledne.

    13. 8. 2002

    V pondělí v noci, zřejmě kvůli povodním, znovu z některých míst v zahraničí nefungovala standardní adresa Britských listů, kdo s tím má problém, prosím, použijte alternativu old.blisty.cz. Informujte nás na na adresu redakce, máte-li potíže s přístupem na BL. Děkujeme.

    13. 8. 2002
    Globální oteplování nás donutí radikálně změnit způsob života, argumentuje týdeník Observer. Jak se Evropa stává v posledních týdnek terčem přívalových průtrží mračen, experti varují, že se toto počasí stane normou. Bude to zanedlouho vypadat takto? Zamyslel se nad tím v týdeníku Observer Mark Townsend: "Británii z Atlantiku postihla zuřivá bouře. Zničila v Británii 8000 domovů a 64 osob zahynulo. Už po páté za posledních pět let byl v zemi vyhlášen stav nouze. Dopravní infrastruktura se rozložila v důsledku záplav a posuvů půdy. V Londýně ale přinášejí monzunové deště úlevu, naplňuje vyschlé rezervoáry vody a vedou k tomu, že přestávají houfně horkem na infarkt umírat příslušníci starších generací. Je srpen 2052." - Britští odborníci skutečně varují, že britské počasí směřuje k tomuto vzorci: tropické lijáky a mezi tím nesnesitelná vedra. Už nyní projevuje britské léto násilné extrémy v počasí. Za poslední tři týdny zaznamenal Londýn vedra nad třicet stupňů a mezi tím brutální lijáky, v jejichž rámci napršelo za několik minut tolik vody, kolik jindy naprší teprve až za dlouhé týdny.
    13. 8. 2002
    Netypické bouře si vyžádaly o víkendu v Číně, ve východní Asii a v Evropě o víkendu celkem přibližně 140 života. Po celém světě letos v létě dochází k necharakteristickým změnám v počasí, informoval o víkendu list Independent on Sunday. Husté deště vyvolaly v jižní Číně posuvy půdy a záplady, při nichž zahynulo 70 lidí. Podle oficiálních údajů jsou záplavy v provincii Hunan nejhorší od roku 1998. Celkem letos v Číně zahynulo při záplavách asi 900 osob. A co jinde? Je to taky hodně špatné:
    13. 8. 2002
    " Ludvík Vaculík kdysi napsal, že se nediví stále větším leteckým katastrofám, když se stavějí stále větší letadla. Jak tuto realistickou myšlenku aplikovat na déšť? Máme se divit povodním, když dlouho a moc prší?" A máme se divit i tomu dešti?" :)

    Znovu mě vždycky šokuje neuvěřitelně nízká úroveň komentátorů českého tisku, kteří bezostyštně předkládají veřejnosti své bláboly, aniž by vyvinuli jakékoliv intelektuální úsílí o jakoukoliv originální myšlenku. Rekordu v tomto trendu opět dosáhl v dnešní Mladé frontě Dnes Karel Steigerwald, který namísto redakčního komentáře čtenářům - aniž by se začervenal - nabídl tuto blábolivou banalitu, kde bez jakýchkoliv informací a jakéhokoliv pokusu o zobecnění pokouší o ironi a o vtip. Nevím, jak legrační přijde jeho komentář lidem v zaplavených domech a bytech. Samozřejmě - je zřejmě důležité, aby se v MFD neobjevilo ani slovo, že by třeba nynější záplavy v Evropě a České republice mohly mít něco společného s globálním oteplováním a že by se proti němu možná mělo něco razantněji dělat...

    Proč si lidi takto špatné noviny kupují? Jinde na světě existují normální noviny: srovnejte Steigerwaldův intelektuální výboj se shrnutím problematiky, jak ji například předložil svým čtenářům britský týdeník Observer. Steigerwald vyplodil pro Nováky, čtoucí MFD, toto (JČ):

    Policejní popelnice
    12. 8. 2002

    Policie České republiky užívá "zákeřných" prostředků pro kontrolu povolené rychlosti na silnicích. Informace a fotografie skrytého radaru s dokumentačním zařízením v plastové popelnici pocházejí od redakčního spolupracovníka, který "inteligentní" policejní popelnici nalezl a prozkoumal v minulých dnech v Patočkově ulici v Praze 6.

    Je samozřejmě daleko efektivnější, jsou-li opatření na snižování rychlosti projíždějících automobilů veřejná. Co je cílem: přimět lidi, aby jezdili přiměřenou rychlostí, anebo je nechat jezdit rychle a vybírat? Tento úhybný manévr Policie ČR je obscénním pozůstatkem komunistických praktik. (JČ)

    13. 8. 2002
    Autor hollywoodských scénářů Joe Eszterhas byl náruživým kuřákem a kouření propagoval ve všech svých scénářích. Tabákové firmy milovaly jeho filmy a jedna z nich pojmenovala po jednom z nich nové cigarety. Jenže, jak se říká, všeho bylo jen do času. Nyní uveřejnil list The New York Times dopis tohoto autora. (Jeho dopis vyšel v plném znění o víkendu také v britském tisku, pozn. JČ)
    12. 8. 2002
    Tento týden jsem se e-mailem obrátila s několika lingvistickými dotazy na pražskou jazykovou poradnu při Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR.

    Ze tří dotazů mi nebyl z lingvistického hlediska vysvětlen ani jeden, přičemž nejvíce bylo poukazováno na fakt, že jsem vzděláním bohemistka - tudíž jsem byla odbyta následujícími, doslova citovanými obraty: "...neptejte se tedy jako laik", "nedomníváme se, že by to při Vašem způsobu výměny názorů mělo smysl. Proto Vaši reakci pouze registrujeme." apod.

    13. 8. 2002

    Může tlumočník "křivě" tlumočit?

    Nedávno přinesly BL příspěvek Daniely Pilařové upozorňující na nízkou kvalitu překladu u některých publikací vydaných českými nakladateli. Upozornění na významové nepřesnosti a prohřešky proti jazykové správnosti v literární tvorbě nebo publicistice jsou jistě na místě.
    12. 8. 2002
    Komentátoři seriózního britského tisku z pravice i levice bědují během posledních několika let, že se Britové všeobecně chovají jak idioti a že je kulturní život v Británii prý nesmírně chabý: v televizi jsou primitivní game shows, případně akční filmy, lidé jsou poslední triviálními informacemi o tzv. celebritách, chybějí jim všeobecné znalosti, takže nedokáží jmenovat ani jednoho britského premiéra před Margaret Thatcherovou, nemluvě o tom, kdybyste je požádal, aby vyjmenovali šest žen Jindřicha VIII. Euan Ferguson se v týdeníku Observer zamyslel nad tím, zda je toto bědování nad neobyčejně nízkou úrovní britského národa skutečně oprávněné. Varoval v úvodu svého článku, že veškeré generalizace jsou nebezpečné a nepřesné.
    12. 8. 2002
    Aktivisté, kteří vystupují proti plánům amerického prezidenta Bushe svrhnout v Iráku Saddáma Husajna, se chovají pokrytecky, konstatoval včera v týdeníku Observer komentátor Nick Cohen. Britská levice, s podporou malé armády anglikánských biskupů, islámských duchovních a generálů v důchodu, nemá odvahu říci otevřeně, že neuskuteční-li se západní invaze do Iráku, zlikviduje to naděje iráckých demokratů. Lidé v Iráku totiž nemají možnost svrhnout tyrana Saddáma Husajna bez vnější pomoci.
    12. 8. 2002
    Chcete letět z Londýna do Glasgowa (na vzdálenost 600 km), za "dvacet korun"? Použijte aeroliní Ryanair. Má to ovšem své háčky: koupíte-li si na internetu letenku několik týdnů dopředu, skutečně ji získáte za nominální cenu třeba jen dvaceti korun. Jenže k tomu si připočítává britská vláda daň z letového provozu, takže celkem nezaplatíte za cestu pouhých 50 pencí, ale celkem kolem dvaceti liber. To je pořád ještě slušná cena za letenku. Dalšími nevýhodami bývá, že levné letecké společnosti používají jen vedlejších, méně významných letišť, kam se třeba cestuje z místní metropole pozemní dopravou až hodinu. Také bývají levné letecké společnosti postihovány dlouhými zpožděními při odletu. Už jsem je dlouho nezažil, až zase nyní, včera, v noci z neděle na pondělí. Let z Londýna do Glasgowa s firmou Easyjet měl odstartovat ve 21.45 - nakonec jsme odletěli až o půlnoci. (Tento zpáteční let Glasgow - Londýn stál 40 liber.) Přesto však jsou levné letecké společnosti v Británii nyní nesmírně populární. Británie zažívá absolutní rozkvět těchto leteckých společností. A Britové, jak se nad tím v neděli pozastavil týdeník Observer, provádějí "invazi do Evropy".
    11. 8. 2002
    Predvolebné súperenie slovenských politických strán, vníma občan v týchto dňoch najmä ako záplavu plagátov a billboardov. Mediálne agentúry sú síce spokojné, že počet vandalských útokov proti týmto dielam neraz veľmi kolísavej úrovne oproti minulým voľbám značne poklesol, ale zato sa zdá, že o to viac stúpol zápal prívržencov rôznych strán. Ku prvej bitke aktivistov dvoch subjektov došlo cez víkend vo východoslovenskom Trebišove. Nemusia však všade lietať facky, aby z výčinov horlivých straníkov mali miestne úrady problémy.
    Erb organizace lužických Srbů Domowina
    9. 8. 2002

    Saský úřední šiml nepřestává řehtat

    Milan Hrabal

    Vloni počátkem srpna jsem pracovně navštívil budyšínské centrum Lužických Srbů Domowina. Právě vrcholil boj o zachování národní školy v Chrósčicích, která byla chloubou lužickosrbského školství. Tamnější školu Jurije Chěžky (slavného národního básníka, který padl ve válce) hrdě ukazovali zahraničním návštěvám jako živoucí důkaz (i naději), že Lužice žije a její budoucnost, alespoň v rámci současných možností, je zajištěna.

    Právě v této škole se saské ministerstvo školství (pod taktovkou německých křesťanských demokratů - CDU) rozhodlo zahájit postupnou "optimalizaci počtu škol", spočívající v jejich postupném rušení a koncentraci do větších komplexů.

    Již delší čas totiž svádějí Lužičtí Srbové zatím dost neúspěšný zápas se saskou vládou o zachování dosavadní sítě národních základních škol. V Lužici je jich celkem pouze 6 a v letošním školním roce do 5. ročníku základní školy v Chrósčicích mělo nastoupit 17 žáků. Saské ministerstvo školství uplatnilo normativní minimum 20 žáků a otevření této třídy zakázalo. Správní soud v Drážďanech zamítl protest lužickosrbské Domowiny a obce Chrósčice. Přestože se konaly protestní akce občanů přímo v Lužici, přestože proběhla řada jednání na různých úrovních a podporu vyjadřovaly a stále vyjadřují různé instituce i jednotlivci z celé Evropy i jiných částí světa, saské úřady dodnes nezměnily své stanovisko. Děti z Chrósčic tedy dojíždějí do Ralbic a podle všech předpokladů němečtí úředníci chystají redukci čtyř tzv. středních škol v příslušném okrese na jedinou, byť vícetřídní. (Pozn.: "střední" školy v Sasku odpovídají druhému stupni, tedy 5. až 9. ročníku základních škol dle školského systému v České republice.)

    Co to v praxi znamená? Rušení lužicko-srbských základních škol znamená rychlou germanizaci. Rušení dostupnosti vzdělání nastupující generace v lužicko-srbském jazyce, postupné odumírání kulturních kořenů, postupné odumírání kulturní identity slovanského národa v germánské společnosti.

    Britské listy se tématu Lužice věnují už po několik měsíců v několika článcích a fotogaleriích. Navštívili jsme i Budyšín, i Srbský dům organizace Domowina. Zajímalo nás "živé" a o to autentičtější národní obrození v Lužici mj. i proto, abychom byli schopni pochopit kořeny své vlastní minulosti, dnes opomíjenou dobu českého národního obrození v 19. a počátkem dvacátého století. Abychom byli schopni vnímat svou kulturní identitu uprostřed "evropského moře" národů, abychom věděli, jak si ji uchovat a jak být hrdí na svou národní minulost, i když se chceme stát Evropany.

    Svátek velikonočních jízd, Radek Čermák
    FOTOGALERIE Svátek velikonočních jízd
    1000 let Budyšína - historie a současnost Lužice, Štěpán Kotrba
    FOTOGALERIE 1000 let Budyšína , Štěpán Kotrba
    Národnostní a náboženské menšiny v tisíciletých dějinách českých zemí, Jaroslav Pánek

    Hlídač
    12. 8. 2002

    Guru a zároveň i editor jednoho českého "vizionářského" serveru zareagoval na článek Náboženské pravdy o dobrých a zlých lidech jako psík, v jehož rajonu začal občůrávat rohy cizí pes. "Ono se totiž ve tváři pozná jak z fyziognomických znaků, tak z výrazu možná mnohem více, než si kdo myslí... Trochu jsem to studoval a lidi teď nechápou, kde o nich beru informace. Nikde, pouze se jim dívám na tvář. Takže pokud o tom nic nevíte, raději si něco přečtěte a hlavně si to zkuste v praxi. Pak můžete napsat článek," zavrčel na mě "osudově" ve fóru BL čtenář - diskutér, kterému jako bych lezl do jeho "vizionářské" živnosti. Jeho poučením bych se ale vůbec nezabýval, kdyby neukázalo na obecný problém, který mě docela děsí.

    13. 8. 2002
    V posledních měsících na nás začaly bankovní domy útočit svými nabízenými produkty a službami. V médiích běží jedna reklama za druhou - o tom, jak je vše jednoduché. Komu je ale tato reklama směřována? Mladému klučinovi, o kterém si vlastní otec myslí, že se zbláznil, chce-li po něm dvacet tisíc korun? Či tomu, kdo si nevydělal na dovolenou, přesto si chce s půjčenými penězi užít volno u moře?
    23. 7. 2002

    Dominik Joe Pantůček zprovoznil chronologický archiv, obsahující jednotlivé články starších vydání Britských listů, viz zde a pravý horní roh stránky BL nad kalendářem (který vám umožňuje, kliknutím na jednotlivá data, také přístup ke starším vydání časopisu).

    8. 8. 2002
    Ve čtvrtek 8. 8. 2002 od 16 hodin se konala v Praze 1 v restauraci Hybernia Valná hromada Britských listů. Zde je její usnesení:
    9. 8. 2002
    Valná hromada Občanského sdružení Britské listy konaná dne 8.8.2002 přijala nové stanovy sdružení. Zveřejňujeme jejich plné znění.
    21. 1. 2002
    Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
    14. 5. 2002

    Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována.

    Pište prosím na tuto . Děkuji.

    Šéfredaktor.

    Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
    13. 8. 2002 Vánoce, hysterie a housky František  Roček
    13. 8. 2002 Klikatě zmatečné bláboly o povodních v ČR Karel  Mašita
    13. 8. 2002 Pomohl jsem Hollywoodu odsoudit miliony lidí na smrt Miloš  Kaláb
    13. 8. 2002 Vědci: na chaos, způsobovaný záplavami, si budeme muset zvyknout   
    12. 8. 2002 Pokrytectví levice: proč zapomínají i anglikánští biskupové na oběti Saddamova režimu?   
    12. 8. 2002 Levné lety umožňují Britům "invazi do Evropy"   
    12. 8. 2002 Jsou Britové pitomí?   
    12. 8. 2002 Komu slouží jazyková poradna? Daniela  Pilařová
    9. 8. 2002 Monsanto reagovalo na kritiku v Britských listech Miroslav  Šuta
    9. 8. 2002 ČR má novou vládu, politické strany mají peníze, Marvanová měla zase smůlu Karel  Mašita

    Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
    12. 8. 2002 Pokrytectví levice: proč zapomínají i anglikánští biskupové na oběti Saddamova režimu?   
    8. 8. 2002 Zlikvidujme Saddáma Husajna   
    8. 8. 2002 Zapomenutým Afgáncům nabízí OSN nové peklo   
    8. 8. 2002 Jak odstranit Saddáma Husajna: britská média jsou nejednotná   
    6. 8. 2002 OSN nezveřejní zprávu o americkém masakru Afghánců   
    6. 8. 2002 Bushova válka "dobra proti zlu" dospěla do vesnice Hadžibirgit   
    31. 7. 2002 Jak na sebe Češi "navzájem dohlížejí"   
    31. 7. 2002 Tribunál: Osoby podezřívané z terorismu jsou zadržovány protizákonně   
    29. 7. 2002 Podlehne Saúdská Arábie organizaci al Qaeda?   
    17. 7. 2002 Fisk: Ani vůči extremistům bychom se neměli vzdávat civilizovaných hodnot   

    Školství RSS 2.0      Historie >
    8. 8. 2002 Kritické myšlení   
    3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
    20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   
    13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
    10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   
    4. 6. 2002 O českém biflovacím školství Fabiano  Golgo
    29. 5. 2002 Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy   
    22. 5. 2002 Proč nedodržuje katedra politologie VŠE úřední hodiny pro styk se studenty? Aleš  Žďárek
    17. 5. 2002 Učitelia ako ovce Lubomír  Sedláčik
    14. 5. 2002 Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství Michal  Rusek

    Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
    22. 7. 2002 Jak dnes žijí ženy v Afghánistánu? Drsně   
    16. 7. 2002 Koniec živnosti "plodenie detí" ? Lubomír  Sedláčik
    8. 7. 2002 Znásilňování žen jako válečná zbraň   
    5. 6. 2002 Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí   
    6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě   
    23. 4. 2002 Policajt ve škodovce: Hospodine, řiď naši ruku! Jan  Čulík
    11. 4. 2002 Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? Anna  Wintrová
    8. 4. 2002 Tak máme novou miss 2002... Daniela  Pilařová
    26. 3. 2002 Další žena v Nigérii odsouzena k ukamenování   
    25. 3. 2002 Anarchistky zatčeny za účast na protipotratové demonstraci Štěpán  Kotrba

    Volby 2002 RSS 2.0      Historie >
    25. 7. 2002 DOKUMENT: Programové prohlášení vlády České republiky   
    22. 7. 2002 Volby 2002: Konflikt představ. Tušení stínů. Jiří  Svoboda
    22. 7. 2002 S novou sněmovnou nejspíš nuda nebude Karel  Mašita
    22. 7. 2002 Volby 2002: Okamžik kouzla zbavený   
    15. 7. 2002 Benešovy dekrety: podivná diskuse Jaroslav  Valenta
    15. 7. 2002 ODA se prodává Kaslově seznamu Štěpán  Kotrba
    15. 7. 2002 DOKUMENT: Analýza volebního nezdaru ODS podle pracovního týmu   
    15. 7. 2002 DOKUMENT: Analýza neúspěchu ODS viděná očima V. Klause   
    12. 7. 2002 Zaorálek napodruhé aneb výuka v 101hlasém řízení demokracie Štěpán  Kotrba
    11. 7. 2002 (Ne)zapomeňme... Martin  Kunštek

    Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
    22. 7. 2002 Dekrety a EU Bořivoj  Čelovský
    15. 7. 2002 Benešovy dekrety: podivná diskuse Jaroslav  Valenta
    11. 7. 2002 Edvard Beneš a jeho dekrety - (sudeto)německý problém Hans Henning Hahn, Eva Hahnová
    21. 6. 2002 Karma a komunismus Michal  Rusek
    13. 6. 2002 Onlinová diskuse BL s historiky ohledně Benešových dekretů   
    11. 6. 2002 O vyrovnání s minulostí, pro změnu protektorátní: Rukojmí nelze vraždit Václav  Žák
    6. 6. 2002 Předvolební pohled Petra Cibulky: Šibenice pro komunisty Štěpán  Kotrba
    5. 6. 2002 KNIHOVNA: Odmítám vinu Čechů vůči Němcům Pavel  Macháček
    3. 6. 2002 "Samosegregáciu" tu robil naposledy Konrád Henlein Lubomír  Sedláčik

    Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
    1. 8. 2002 Jiří Balvín není právoplatným generálním ředitelem České televize Karel  Mašita
    1. 8. 2002 Jiří Balvín není právoplatným generálním ředitelem České televize Karel  Mašita
    3. 7. 2002 Rasismus v Čechách: Lidé s menšinovou sexuální orientací opět ostrouhali Daniela  Pilařová
    3. 7. 2002 Hovory pana Jakla s panem Táchou v hospodě U magistra Kelleyho 13. ledna 2001 Radek  Mokrý
    27. 6. 2002 Balvín instaloval odposlechy na Kavčích horách Petr  Jánský
    20. 6. 2002 RRTV: Digitální média veřejné služby Zdeněk  Duspiva
    16. 6. 2002 Uspávající B. Klepetko neprojevil nejmenší schopnost usměrňovat první povolební diskuzní pořad Daniela  Pilařová
    12. 6. 2002 Méně té vody, chlapče! Méně té vody! Petr  Štěpánek
    7. 6. 2002 Konec katů v Čechách Martin  Štumpf
    7. 6. 2002 Bude Katovna nahrazena něčím lepším? Jan  Čulík