15. 9. 2003
Dramatické nové důkazy od britských výzvědných služeb zpochybňují ústřední tvrzení premiéra Tonyho Blaira, že Irák pokračoval ve výrobě chemických a biologických zbraní až do březnového útoku na Irák. Tyto informace přinesl v neděli týdeník Observer.
|
Když jsem minulý týden při svém komentáři o stydících se Němcích zabrousil do vzpomínek na své dětství v poválečných Sudetech let šedesátých, napadla mne při tom otázka, kam se podělo ono tak přirozené soužití rodin a dětí, které pocházely z nejrůznějších prostředí počínajíc teritoriálními, přes národnostní a náboženská až po historicko-politická.
Podle dnešních představ jsme se měli minimálně urážet na každém rohu a nejlépe si rozbíjet hlavy a plnit ve jménu svatého práva na libovolný menšinový názor nebo naopak na právo silnějšího svůj malý útulný hřbitůvek. Leč my jsme zcela selhali a jsme živi doposud a docela rádi vzpomínáme na to, co jsme od sebe navzájem získali a pochytili, tolerancí počínaje a sprostými slůvky a blechami, veškami a neštovicemi konče.
Rád bych zdůraznil něco, co sice zní velmi primitivně, ale je to asi klíč ke všemu dobrému, co mezi námi bylo. Do ničeho jsme se navzájem nenutili a neříkali jsme si navzájem, jak to máme dělat. Prostě jsme se respektovali. Tiše, bez proklamací, zato doopravdy. Češi, Slováci, Cikáni, Němci, Maďaři, Poláci, sem tam zatoulaný Rumun, Bulhar, Jugoslávec nebo zapomenutý Rus. Později přibyli Vietnamci a Kubánci a to v nebývalém počtu. Náboženství vypočítávat nebudu a barvy si jistě představíte sami. Prostě to nějak šlo a nepotřebovali jsme k tomu mudrce z Východu, Západu, Jihu či Severu, ba dokonce ani z okresu, kraje nebo Pánbůh nás netrestej, dokonce z Prahy.
Dnes je mi smutno z toho, jak se k sobě chováme, jak si vnucujeme stanoviska, jak pořád vykřikujeme, že spolu musíme žít. Opravdu musíme? Ne nemusíme. Úplně by stačilo, kdybychom dokázali žít vedle sebe.
Je nemorální pohoršovat se nad dnešními Romy, dřívějšími Cikány, kteří hledají svoji zemi zaslíbenou někde jinde než u nás. Vždyť dějiny české komunity jsou dějinami emigrace a zdaleka ne vždy to byla emigrace politická. To si jen tak nalháváme, abychom byli sami před sebou větší pašáci. Je smutné vzpomínat na rozzářené tváře čecháčků, kteří opilí nejen sebeuspokojením vykřikovali u svatého Václava na Silvestra 1992 "ať táhnou" - na adresu Slováků. Je trapné vidět, jak si pohrobci bojovníků druhé světové války stříhají na účet mrtvých a zmrzačených těl a duší své politické žakety. A je úděsné sledovat roli, kterou v národním porozumění hrají masmédia. A veřejnoprávní zvlášť.
Nemohu pochopit úroveň pořadů pro národnostní menšiny, ale možná pro menšiny vůbec. Jsou tak nevěrohodné, že to úplně bolí do očí, uší i jiných smyslových čidel. Jsou to přesně pořady majoritní zprostředkovávané přislušníky minority identifikovanými a asimilovanými majoritou, nesoucími z minority právě tak několik zbývajících vnějších atributů. Trochu to připomíná vlka v rouše beránčím, který hlásá lásku k zeleným pastvinám. Cožpak nejsme schopni ve veřejnoprávních médiích unést trochu toho amatérismu a upřímnosti a svěřit určitý čas do rukou minority se vším všudy. Nebo se bojíme toho, že by mohli říci občas pravdu? Nevím. Jen se bojím toho, že minority samy nemají zájem. Že jsou zdevastované natolik, že toho nejsou samy schopny. Kdo ví?
15. 9. 2003
Značným zklamáním je nový český film Ondřeje Trojana a scénáristy Petra Jarchovského, natočený na motivy próz zajímavé, ale obtížně čitelné autorky Květy Legátové, která nedávno literárně debutovala povídkami "z drsného (kopaničářského) hornatého kraje" ve věku více než osmdesáti let.
|
15. 9. 2003
REFERENDUM
Referendum k začlenění země do systému jednotné evropské měny skončilo neúspěchem, prohlásil v neděli večer švédský premiér Göran Persson. Ústřední volební komise současně kolem 22.00 SELČ oznámila, že po sečtení 95 procent volebních lístků se pro zavedení eura ve Švédsku vyslovilo 42 procent voličů, zatímco proti jeho přijetí bylo 56 procent voličů. |
12. 9. 2003
Jak se dá manipulovat fakty, argumenty i celkovým vyzněním televizní "reportáže", dokázala nedávno Česká televize. Dokázala, jak se dá ignorovat realita a vytvářet "realita" virtuální.
Klíčovou informaci Otakara Motejla o tom, že úřad ombudsmana znovu otevře prošetřování porušení zákona v kauze Slaný, Česká televize ignorovala, ačkoliv reportér ČT byl jejím svědkem na tiskové konferenci. |
13. 9. 2003
tisková informace V souvislosti s kritikou neúplnosti a manipulativnosti dvou reportáží zpravodajství České televize ze dne 10. 9. 2003, zveřejněnou v Britských listech pod názvem ČT: Ombudsmanova PR agentura nebo Goebbelsova propagandistická mašinérie?, zaslali Štěpán Kotrba za Britské listy, Jakub Polák, šéfredaktor romského měsíčníku Amaro Gendalos a Ivan Veselý za sdružení Dženo - vydavatele měsíčníku Amaro Gendalos generálnímu řediteli České televize v pátek 13. září stížnost a zároveň žádost o opravu neúplných údajů a o odpověď. |
15. 9. 2003
Otevřený dopis adresovaný "obecně prospěšné společnosti" Člověk v tísni je psaný ve stylu hesla "když můžu, pomůžu, když nemůžu, aspoň hážu klacky pod nohy". Ne že by každá dobře míněná aktivita musela vést k dobrým koncům; ale dopis paní Chalupové je trochu moc obecný na to, aby se dal brát vážně jako kritika.
|
15. 9. 2003
Vyjednávání o dohodě, která má údajně odstranit obchodní praxi, která poškozuje rozvojový svět, vstoupila v mexickém Cancúnu na konferenci Světové organizace pro obchod do poslední etapy, avšak vznikly obavy, že Spojené státy se na dohodě nebudou chtít podílet. Vysoký člen britské delegace sdělil listu Observer: "Je obtížné vědět, co Američané chtějí. Nevycházejí ze svého hotelu. Chovají se jako Sovětský svaz v osmdesátých letech."
|
15. 9. 2003
Ri Kjong-che, dlouholetý korejský farmářský aktivista a předák Korejské federace pokrokových farmářských sdružení, spáchal 10. září 2003 na demonstraci proti WTO sebevraždu - seppuku - vrazil si do srdce švýcarský nůž. Důvody tohoto činu poodhaluje text letáku, který sebevrah šířil na protestech proti WTO v Ženevě i těsně před svou sebevraždou v Cancúnu a který ve svém článku "WTO kills farmers" přetiskla Laura Carlsen.
|
15. 9. 2003
Monitor Jana PaulaMinulý týden byli na severní Moravě zadrženi další dva lidé v souvislosti s držením marihuany, jejíž pěstování i užívání je u nás trestné. Informace z rádia rychle zapadla mezi těmi aktuálnějšími. Tvrdíkův nový kšeft v ČSA má pro život prostých občanů jistě mnohem větší význam "Chlapi sobě!", napadá mě slogan televizní reklamy na známé pivo a před sebou vidím i ve vlastních výkalech válející se lidské trosky, užívající dle návodu tento mok.
|
15. 9. 2003
Protestu odborářů proti podobě připravované reformy veřejných financí si všímaly všechny víkendové diskusní pořady, běžící na obrazovkách hlavních českých televizních stanic. V souladu s názvem tohoto příspěvku byl stavěn do protikladu návrh, vzešlý ze socialistické dílny, aby si poslanci sice zmrazili na tři roky své platy, ale před tím si je zvedli o půl druhého tisíce Kč měsíčně.
|
15. 9. 2003
Město známé i neznáméV rámci Dnů evropského dědictví byl v sobotu slavnostně předán karvinské veřejnosti do užívání památkově chráněný objekt bočního křídla fryštátského zámku, tzv. Lottyhaus. Tím byla završena významná etapa úsilí představitelů města, kteří se od počátku devadesátých let snaží o systematickou rekonstrukci památkově chráněného území -- Městské památkové zóny Karviná, nacházející se z převážné části na území městské části Karviná-Fryštát. Tuto památkově chráněnou lokalitu zahrnují jednotlivé památkové budovy, parky a drobná architektura.
|
15. 9. 2003
Už po tretíkrát prichádza na Slovensko pápež. Táto návšteva je však iná. Niekto sa teší, niekomu je to celkom jedno, málo ľudí sa búri, no väčšina začína diskutovať o odvodených dôsledkoch tejto návštevy na slovenskú spoločnosť.
Až tu sa naozaj ukázal vplyv a arogancia katolíckej cirkvi, ktorá si doslova zobrala na mušku všetkých občianskych kritikov nákladovej položky rozpočtu tohto veľkolepého turné.
|
12. 9. 2003
Miroslav Somol
vystoupení na summitu WTO v Cancúnu, exkluzivní přepis pro Britské listy Na konferenci konané v Doha vyjádřili ministři jednomyslně svoji připravenost podílet se na širokém a vyváženém pracovním programu, který je přínosný pro všechny členy a vede k rychlejšímu ekonomickému rozvoji, zaměstnanosti a celosvětově udržitelnému rozvoji. To bylo demonstrací kolektivní vůle zabezpečit další liberalizaci obchodu, stejně jako dát podnět k zesílení mnohostranného obchodního systému, který by dostatečně odrážel potřeby dnešního světa. |
12. 9. 2003
Britskými listy zveřejněný materiál je návodem k vyjednávání pro českou delegaci na jednání WTO v Cancúnu. Zpracovával jej ing. František Peer, ředitel odboru WTO a mezinárodních ekonomických
organizací na MPO ČR. Vláda tento materiál schválila usnesením č. 885 ze dne 3. 9. 2003.
"Problémem českých strojírenských podniků bude rozpoznat správně své šance a zajistit dostatek peněz pro konkurenceschopné výrobní technologie. S produkcí postavenou pouze na levné pracovní síle nelze dlouhodobě uspět," uvedl nedávno ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. |
15. 9. 2003
Jitka Fraňková
Ve Varšavě se bude 16. září konat významná konference, na které budou diskutovat přední evropští historici, politologové a politici o Centru proti vyhánění. V Německu totiž probíhá nesmírně živá debata o zřízení tohoto Centra. S nápadem přišel Svaz vyhnanců a jeho předsedkyně, plavovlasá Erika Steinbach. Tato nová instituce by měla studovat "utrpení německého lidu po 2. světové válce". Němečtí sociální demokraté by toto Centrum chtěli pojmout v širších souvislostech - jako záležitost celoevropskou, do tohoto rámce zahrnout i události před a v průběhu 2. světové války a vnímat jej jako proces německého sebezničení. Oba tyto pohledy vzbudily kritiku předních německých historiků. Ti vydali tak zvanou Gerolsteinskou výzvu, Centrum proti vyhánění odmítající úplně.
|
12. 9. 2003
Podle aktuálních informací Ministerstva informatiky (MI) se přes
snahu zainteresovaných ministerstev dosud nepodařilo dosáhnout
shody obou regulátorů (RRTV a ČTÚ) v oblasti definování postupů
při udělování programových licencí a licencí provozovatelům
digitálních vysílacích sítí podle stávající platné mediální a
telekomunikační legislativy. Proto předložení dokumentu
aktualizace koncepce digitálního vysílání k veřejné diskusi a
následně vládě má smysl, až se tato věc vyřeší.
|
15. 9. 2003
tisková zpráva sdružení Spravedlnost dětem - sdružení pro ochranu práv dětí, rodičů a prarodičů Soudní jednání ve věci nezl. Jana K., jehož soudem nařízené odnětí matce vyvolalo pozornost sdělovacích prostředků a ministryně školství Petry Buzkové, se koná v pondělí dne 22. září od 12.10 hodin u Obvodního soudu pro Prahu 5, Nám. Kinských, Praha 5 - Smíchov, budova B, č. dveří 4, III. poschodí. K jednání je zvána také ministryně Buzková a předseda vlády Špidla, kteří se v této věci tak horlivě angažují a údajně již mají připraveny změny zákonů. Přijďte se přesvědčit osobně, jednání je veřejné. |
12. 9. 2003
Více než 60 procent lidí v Anglii a ve Walesu přiznalo, že přehnali údaje na formuláři pro vyplacení pojistného, zaplatili za služby v hotovosti, aby se vyhnuli placení daní anebo nechali si peníze, když jim prodavač omylem vrátil příliš mnoho nazpět. V Německu to přiznalo 70 procent občanů. 70 procent Britů má zároveň pocit, že se stali obětí podvodu od podnikatelů, od bank a od řemeslníků. Je tedy západní tržní společnost založena na podvádění, ptali se vědci ve čtvrtek na "festivalu vědy" uspořádaném v anglickém Salfordu organizací British Association.
|
12. 9. 2003
Britské výzvědné služby varovaly letos v únoru premiéra Tonyho Blaira, že dojde-li k útoku na Irák, zvýší to pravděpodobnost teroristického atentátu proti Británii od organizace al Kajdá. Vlivný britský výbor pro výzvědné a bezpečností informace varoval, že podle analýzy britských výzvědných služeb zvýší pád režimu Saddáma Husajna riziko, že by se teroristické organizace mohly zmocnit chemických a biologických zbraní. Blair to varování ignoroval a řekl, že si musí udělat úsudek sám. |
12. 9. 2003
Měli bychom odsuzovat ony velké malíře, které financoval rod Medici, anebo Ejzejštejnova mistrovská díla, protože pomáhala oslavovat ideály a ty verze skutečnosti, které šířily despotické režimy? Měli bychom odmítnout Raphaela a Michelangela, protože malovali pro církev, která upálila Jana Husa a usmrcovala během křižáckých výprav množství nekřesťanů? Měl by být argentinský spisovatel Jorge Luís Borges být zameten pod koberec, protože kolaboroval s vojenskou diktaturou ve své zemi? Měli bychom potlačovat myšáka Mickeyho, protože Walt Disney napomáhal mccarthyismu? Zlikvidovalo to, že Charlie Chaplin podporoval stalinismus, jeho génia?
|
15. 9. 2003
Subcommandante Marcos
vystoupení na antiglobalizační konferenci konané paralelně se summitem WTO Bratři a sestry z Mexika i ze světa, kteří jste se shromáždili v Cancúnu v rámci mobilizace proti neoliberalismu, přináším vám pozdravy od mužů, žen, dětí a starých ze Zapatistické armády národního osvobození. Je pro nás ctí, že jste si mezi svými setkáními, diskusemi a mobilizacemi našli čas a prostor pro poslech našich slov. Světové hnutí proti globalizaci smrti a destrukce zažívá dnes v Cancúnu jeden ze svých nejsvětlejších okamžiků. |
1. 9. 2003
Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení. V srpnu 2003 obdrželo Občanské sdružení Britské listy od čtenářských sponzorů celkem 6100.00 Kč a za reklamu 8000.00 Kč. Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. V současnosti především postupně hradíme účetní firmě výdaje za vypracování finančních zpráv za léta 2001 a 2002. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu. |
18. 6. 2004
Ceník reklamy na BL |
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
15. 9. 2003 | Želary: Málčik znájet darógu! | Jan Čulík | |
15. 9. 2003 | Dokážeme ještě žít vedle sebe ? | Ladislav Žák | |
15. 9. 2003 | V tomhle státě něco hodně smrdí... | Jan Paul | |
12. 9. 2003 | Leni Riefenstahlová: byla to skutečně nacistka nebo jen prostě Němka, typická pro svou dobu? | Fabiano Golgo | |
12. 9. 2003 | Loupeživá společnost? | ||
11. 9. 2003 | Úřední šiml zuří proti studentům i v Německu a ve Francii | ||
11. 9. 2003 | Je to divný svět: jak komunistická Čína financuje Spojené státy | ||
10. 9. 2003 | Hysterie českého úředního šimla: jak musejí studenti z EU složitě žádat o české vízum | Jan Čulík | |
9. 9. 2003 | A proč jsme napadli Irák, tatínku? | ||
9. 9. 2003 | Vážený člověče v tísni... | Jana Chalupová |
Slzy jsou SLANÝ | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
15. 9. 2003 | Dokážeme ještě žít vedle sebe ? | Ladislav Žák | |
15. 9. 2003 | Paní Chalupové: Ta myšlenka vypadá hezky, ale.. | Pavel Urban | |
15. 9. 2003 | Slaný: "Máme takového starostu, jakého jsme si už podruhé zvolili..." | Štěpán Kotrba | |
13. 9. 2003 | Britské listy a Amaro Gendalos podaly stížnost generálnímu řediteli ČT na Události a Večerníky | ||
12. 9. 2003 | ČT: Ombudsmanova PR agentura nebo Goebbelsova propagandistická mašinérie? | Štěpán Kotrba | |
11. 9. 2003 | Ombudsman se bude znovu a podrobněji zabývat kauzou Slaný | Štěpán Kotrba | |
11. 9. 2003 | ČTK neinformovala, k čemu dospěla tisková konference Kanceláře veřejného ochránce práv | ||
11. 9. 2003 | Gorolovi podlehli "preventivnímu" nátlaku starosty Slaného | Štěpán Kotrba | |
10. 9. 2003 | O bezradnosti při četbě slané nulové spravedlnosti | František Roček | |
9. 9. 2003 | Vážený člověče v tísni... | Jana Chalupová |
Liberalizace světového obchodu a WTO | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
15. 9. 2003 | Zapatisté: Globalizujme naději | Subcommandante Marcos | |
15. 9. 2003 | Proč zemřel korejský farmář Ri Kjong-che | ||
15. 9. 2003 | Vládnou obavy, že Amerika bude torpédovat rozhovory v Cancúnu | ||
15. 9. 2003 | Zrušiť dotácie poľnohospodárstvu? Nie je to také jednoduché... | ||
12. 9. 2003 | Česká republika je "plně oddána poslání a cílům WTO" | Miroslav Somol | |
12. 9. 2003 | Zasedání WTO v Cancúnu: Jaký mandát dostala od vlády česká delegace | ||
11. 9. 2003 | Kupujte výrobky, z nichž budete mít největší radost | Dalibor Šrámek | |
11. 9. 2003 | EU a USA: "zrušení zemědělských dotací pro naše farmáře je politicky nemožné" | ||
11. 9. 2003 | V. konference ministrů členských zemí WTO zahájena v Mexiku | Ludmila Štěrbová | |
10. 9. 2003 | Proč je důležité kupovat české výrobky | Jan Hošek |
Česká literatura | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
28. 8. 2003 | Nové číslo Textů | ||
11. 7. 2003 | Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka | Jaroslava Čajová | |
7. 7. 2003 | Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí | Petr Fiala | |
27. 6. 2003 | Wow, Viewegh! | Petr Fiala | |
18. 6. 2003 | Dousková je červená knihovna | Jiří Škuba | |
17. 6. 2003 | Maminka | Irena Dousková | |
17. 6. 2003 | Mother | Irena Dousková | |
17. 6. 2003 | Ještě jednou Irena Dousková | Jan Čulík | |
16. 6. 2003 | O tom, jak život uplývá mezi prsty | Jan Čulík | |
16. 6. 2003 | Doktor Kott přemítá | Irena Dousková |
Útok na USA, Afghánistán, Irák | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
15. 9. 2003 | Blair se prý rozhodl zaútočit na Irák už na jaře 2002 | ||
12. 9. 2003 | Iráčané podle průzkumu veřejného mínění nedůvěřují Americe | ||
9. 9. 2003 | Bude irácká ropa za eura nebo za dolary? | Štěpán Kotrba | |
9. 9. 2003 | Meacher "urazil oběti z 11. září" | ||
9. 9. 2003 | Zdrojem antiamerikanismu je závist | ||
8. 9. 2003 | Bush požádal Kongres o dalších 87 miliard dolarů na Irák | ||
6. 9. 2003 | Michael Meacher: "Americká vláda předem věděla o útoku z 11. září" | ||
6. 9. 2003 | Meacher: "USA zneužily 11. září k prosazování politiky světové nadvlády" | ||
5. 9. 2003 | USA a Velká Británie by měly předat Irák OSN | Mojmír Babáček | |
3. 9. 2003 | Náboženství je duševní choroba |
21. srpen 1968 | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
5. 9. 2003 | Co má Pražské jaro společného s Wernerem Heisenbergem? | Jan Čulík | |
5. 9. 2003 | Jak se dívá Jiří Pehe na Pražské jaro | ||
3. 9. 2003 | Kniha Jamese Manna About Face a jedno neslavné výročí | Petr Fiala | |
22. 8. 2003 | O mentalitě svlačce a mentalitě bolševníku | Jaroslav Pour | |
21. 8. 2003 | Poučení z krizového vývoje - dvacáté první srpny a přítomnost | Michal Jurza | |
21. 8. 2003 | O mentalitě svlačce | Jan Čulík | |
21. 8. 2003 | Proč se mlčí o občanském odporu ze srpna 1969? | Karel Mašita | |
20. 8. 2003 | Okupácia 1968: KSS je hlboko zakotvená vo svojej minulosti | Juraj Marušiak | |
11. 8. 2003 | Nedožitých 55 let Jana Palacha | Jaroslava Čajová | |
14. 7. 2003 | 1968 | Přemysl Janýr |
ČRo 6 a někdejší Svobodná Evropa | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
9. 9. 2003 | Veřejná služba vůči národnostním menšinám - mediální ticho a nikomu to nevadí | Štěpán Kotrba | |
8. 9. 2003 | Česká média: Když rozhovor nepolemizuje s tvrzeními | Štěpán Kotrba | |
5. 9. 2003 | Polština v ČT? | Milan Krčmář | |
2. 9. 2003 | ČRo 6 neví, pro koho vysílá | Štěpán Kotrba | |
29. 8. 2003 | Vyváženost ČRo 6? aneb frekvenční analýza jednoho pořadu |
Štěpán Kotrba | |
25. 8. 2003 | Zpráva CEMESu o ČRo 6 pro Radu Českého rozhlasu | Jan Čulík | |
21. 8. 2003 | Facka zprava aneb štěkání podle Jemelky | Štěpán Kotrba | |
20. 8. 2003 | Proč nepíše Jan Urban jako američtí novináři | Jan Čulík | |
18. 8. 2003 | Kolik peněz si může ještě dovolit Český rozhlas vyhodit "do éteru" | Štěpán Kotrba | |
18. 8. 2003 | ČRo 6 - tažný kůň s klapkami na očích, který zatáčí pouze vpravo | Štěpán Kotrba |