15. 9. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 9. 2003

Zákonem neodstraníme prostituci fyzickou ani politickou

Protestu odborářů proti podobě připravované reformy veřejných financí si všímaly všechny víkendové diskusní pořady, běžící na obrazovkách hlavních českých televizních stanic. V souladu s názvem tohoto příspěvku byl stavěn do protikladu návrh, vzešlý ze socialistické dílny, aby si poslanci sice zmrazili na tři roky své platy, ale před tím si je zvedli o půl druhého tisíce Kč měsíčně.

I když se jednalo o ojedinělý úlet, od něhož se distancovali jak socialisté, tak ostatní diskutující ustavní činitelé, způsob uvažování politické reprezentace nakonec roztomile demonstroval Jan Zahradil (ODS) v novácké Sedmičce. Podle něho by se koneckonců zmíněné "drobné zvýšení" projevilo částkou "pouhých" třech milionů korun za rok. Je to přesně v intencích podstaty koaliční "reformy", kterou ODS tolik kritizuje.

Jakoby říkal: "Když všem ostatním občanům uškubneme po pár stovkách, jim to moc neublíží a jestliže my si přitom něco přihrábneme, nikdo to (rozpočet) ani nepozná." Jinak nejlepším účastníkem Sedmičky byla, jako téměř pokaždé, Jana Bobošíková. Zástupce ODS i Libor Ambrozek, kandidát na předsedu KDU-ČSL vesměs nudili.

Zahradil se účastnil jako vedlejší host i sobotní Špony, ale, stejně jako hlavní protagonista, předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, ani tam nijak nezazářil. Oba však předvedli notnou dávku arogance, otázky Jakuba Železného je moc nezajímaly a často se věnovali sami sobě, ignorujíce jeho zdvořilé snažení. Zde tedy moderátor neustál roli, která mu přísluší, aniž do průběhu besedy dodal oživení ve stylu Bobošíkové. O to se s částečným úspěchem pokusil Miroslav Ransdorf, jehož bonmot použitý v průběhu jednoho nedůležitého tématu jsem si vypůjčil do názvu tohoto článku.

Rovněž v Partii byl poněkud lépe připraven komunista Jiří Dolejš. Senátor Jan Hadrava (US-DEU) si vystačil s opakováním plytkých frází, případně ideologicky laděných floskulí. Objektivně ovšem nutno dodat, že u členů KSČM často nejde ani tak o vyhmátnutí věcné podstaty předkládaných tezí, ale o cílevědomé budování image zodpovědných a státotvorných politiků, důsledně hájících zájmy kapitalismem deptaných občanů. Většině příslušníků dalších stran tento tah na branku chybí, vzbuzují dojem samolibé ležérnosti až ledabylosti, u voličů tím nepochybně ztrácejí.

Třeba Hadravovo zdůvodnění nesouhlasu senátorů koaliční US-DEU se zvýšením daně z nafty, resp. minerálních olejů, bylo vlažné, chaotické, nic podstatného neříkající. V takovém podání může jen přinášet spekulace o podpoře pumpařů a nikoli koncových odběratelů. Zkušenost z posledních let ukazuje, že čerpadláři zvýšení daně z benzinu promítají i do nafty (marže), takže rozdíl v ceně těchto dvou komodit se neustále krátí. Obávám se, že nižší zvýšení daně, než navrhované, by ve finále posloužilo stejnému účelu.

Opakované odkazy na další etapy reformy jsou už fádní, jejich osud, třeba již jen s poukazem na zmíněné hlasování v Senátu, se nachází v husté mlze. Mlhavé jsou i znalosti obhájců i odpůrců této šarády. Na tapetě se několikrát o víkendu ocitlo třeba nemocenské. Je zoufalé, jestliže restriktivní záměry obhajuje Ambrozek (a další) zneužíváním nemocenského. Buď tedy koalice o porušování režimu ví, a pak není problém léčit bolavá místa, nebo se jen domnívá (tedy lže), a pak by měla hledat důkazy. Takhle si svoji neschopnost, potažmo neschopnost úředníků (jejichž počet obecně stoupá), hojí na slušných občanech, které má chránit a v případě vzniku sociální události (v tomto případě nemoci) adekvátně podporovat. Proto si přeci pojistné platí (to se přitom v rámci "reformy" nenavrhuje snížit)!

Stejně tak se, včetně odborů, nikdo nezabývá třeba jistou disbalanci fungování sociálního systému v tomto jejím segmentu, kdy soustavu ovlivňují svými rozhodnutími lékaři, kteří jinak se systémem sociálního zabezpečení nemají prakticky nic společného (na jeho hospodaření nejsou nijak zainteresování). To jsou ale otázky, které již jdou nad rámec předmětného textu. Proto, a to i s ohledem na včerejší jednání koalice, odkazujeme na podrobnější analýzu zveřejněnou v BL pod názvem "Vědí vláda a odbory, co vlastně chtějí?" ZDE

                 
Obsah vydání       15. 9. 2003
15. 9. 2003 Blair se prý rozhodl zaútočit na Irák už na jaře 2002
15. 9. 2003 Želary: Málčik znájet darógu! Jan  Čulík
15. 9. 2003 Ve švédském referendu zvítězili odpůrci eura
15. 9. 2003 Dokážeme ještě žít vedle sebe ? Ladislav  Žák
12. 9. 2003 ČT: Ombudsmanova PR agentura nebo Goebbelsova propagandistická mašinérie? Štěpán  Kotrba
13. 9. 2003 Britské listy a Amaro Gendalos podaly stížnost generálnímu řediteli ČT na Události a Večerníky
15. 9. 2003 Paní Chalupové: Ta myšlenka vypadá hezky, ale.. Pavel  Urban
15. 9. 2003 Vládnou obavy, že Amerika bude torpédovat rozhovory v Cancúnu
15. 9. 2003 Proč zemřel korejský farmář Ri Kjong-che
15. 9. 2003 V tomhle státě něco hodně smrdí... Jan  Paul
15. 9. 2003 Zákonem neodstraníme prostituci fyzickou ani politickou Josef  Trnka
15. 9. 2003 V Karviné, v lázeňském městě zeleně, byla otevřena expozice Národní galerie Jaroslav  Hlaváček
15. 9. 2003 Za 80 miliónov sa to oplatí Ivan  Štefunko
12. 9. 2003 Česká republika je "plně oddána poslání a cílům WTO" Miroslav  Somol
12. 9. 2003 Zasedání WTO v Cancúnu: Jaký mandát dostala od vlády česká delegace
15. 9. 2003 Joschka Fischer a Centrum proti vyhánění Jitka  Fraňková
12. 9. 2003 Česká digitalizace u ledu (do ledna 2004) Zdeněk  Duspiva
15. 9. 2003 Soudní jednání ve věci nezletilého Jana K. se koná v pondělí 22. září
12. 9. 2003 Loupeživá společnost?
12. 9. 2003 Blaira varovala rozvědka, že útok na Irák zhorší hrozbu terorismu
12. 9. 2003 Leni Riefenstahlová: byla to skutečně nacistka nebo jen prostě Němka, typická pro svou dobu? Fabiano  Golgo
15. 9. 2003 Zapatisté: Globalizujme naději Subcommandante  Marcos
1. 9. 2003 Hospodaření OSBL za srpen 2003
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech