3. 9. 2003
Rána britské vládě: podle vysokého výzvědného pracovníka byla vládní zpráva o iráckých ZHN nepřípustně zdramatizována středa 17.00: Těžkou ranou tvrzení Tonyho Blaira, že oficiální zpráva britské vlády o ZHN nebyla "zdramatizována" (sexed-up), bylo ve středu svědectví vysokého činitele britské rozvědky. Ten před soudním vyšetřováním smrti dr. Kellyho konstatoval, že jazyk, který byl použit v předmluvě k této zprávě, kterou osobně podepsal britský premiér, byl "příliš silný", a zdůraznil, že pracovníci v jeho analytickém oddělní pro vojenské výzvědné informace byli znepokojeni tím, jak britská vláda využila výzvědných informací ve své zprávě o Iráku. Vyšlo také najevo, že dr. Kelly o tomto znepokojení britských výzvědných pracovníků věděl.
|
Brian Jones, bývalý šéf štábu pro analýzu obranných výzvědných informací, který je nyní v důchodu, konstatoval před Huttonovým vyšetřováním, že jeho pracovníci byli znepokojeni oficiální vládní zprávou o Iráku, která se stala předmětem kontroverze mezi úřadem britského premiéra a BBC, a charakterizoval určité části této zprávy jako "přehnané". Jones zdůraznil, že pracovníci jeho štábu byli zejména znepokojeni nechvalně známým tvrzením, že Irák může použít svých zbraní do 45 minut, které vyvolalo boj mezi Downing Street a BBC. Pracovníci Jonesova oddělení měli trojí kritiku vůči vládní zprávě o Iráku:
Dr. Jones konstatoval, že užití výrazu "z toho, zdá se vyplývá" v souvislosti s výzvědnými informacemi týkajícími se tvrzení o 45 minutách v hlavním textu zprávy "bylo trochu silné, ale byl jsem ochoten to tolerovat". Avšak co se týče shrnutí zprávy a předmluvy, Jones se vyjádřil: "Podle mého názoru byly příliš silné." Co se týče tvrzení, že Irák může užít svých zbraní do 45 minut, dr. Jones vysvětlil, že pocházelo od zdroje, který byl sice normálně považován za spolehlivý, jenže měl tuto informaci z druhé ruky, od někoho jiného v Iráku. Jones dodal, že zdroj není na toto téma příliš velkým odborníkem a existovalo znepokojení, že ani původní zdroj této informace této problematice příliš nerozumí. Dokonce se vyskytly obavy, jestli údaj o možném iráckém útoku do 45 minut není úmyslná dezinformace, anebo zda zdroj této zprávy nechce záležitosti spíš ovlivňovat. Dr. Jones uvedl, že jeho oddělení bylo také znepokojeno "tendencí, no, řekněme ... přehánět určité úsudky, zejména ve vztahu k výrobě chemických zbraní." Jones svědčil o tom, že někteří jeho pracovníci byli v tomto ohledu nespokojeni s podrobnostmi ve zprávě. Jeho hlavní expert na chemické zbraně si stěžoval, že některé výroky ve zprávě "neodpovídají přesně vyhodnocení výzvědných informací, které má on k dispozici". Tento expert na chemické zbraně byl znepokojen, že nemá žádné konkrétní důkazy, že by Irák vyráběl chemické zbraně. "Přiznával, že možné to je, že Irák takové zbraně vyrábí, a že existují určité důkazy, že by tomu tak mohlo být, ale zdůrazňoval, že nemá spolehlivé informace, že tomu tak skutečně je." Dr. Jones dodal, že tyto námitky odmítl spojený výbor pro rozvědku, v jehož čele stál John Scarlett, s tím, že prý existují jiné důkazy, které tyto výroky potvrzují. Jenže žádné "jiné" důkazy do té zprávy včleněny nebyly. Dr. Jones sdělil soudnímu vyšetřování, že dr. Kelly byl pravidelně ve styku s jeho oddělením, měl právo tam chodit, jak často chtěl, a byl si vědom znepokojení pracovníků tohoto oddělení ohledně toho, jak vláda ve zprávě o Iráku využila výzvědných informací. Kelly se prý o této zprávě vyjádřil, že je to "dobrý" dokument.
|