9. 9. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
9. 9. 2003

Zdrojem antiamerikanismu je závist

Tvrdí se, že Spojené státy po 11. září 2001 promarnily sympatie světa svým arogantním unilateralismem. Ve skutečnosti svět vůči Američanům nikdy nepociťoval sympatie -- ve světě intenzivně vládne antiamerikanismus, zaměřený proti národu, který přináší moderní způsob života těm, kteří ho chtějí, ale zároveň se ho bojí a pohrdají jím. V tom spočívá pokrytectví antiamerikanismu, argumentuje Fouad Ajami v časopise Foreign Policy.

Amerika je přítomná všude a všude je přítomný i antiamerikanismus. Na americká velvyslanectví ve světě se zaměřují teroristé; zároveň před nimi trvale stojí fronty na vízum do USA. Radikální islámisté bojují vždy naprosto energicky proti své deportaci z amerického území -- děsí se návratu do Ammánu, do Bejrútu či do Káhiry. I to odhaluje pokrytectví jejich antiamerikanismu, míní autor.

Svět zuří proti Spojeným státům, přesto Ameriku napodobuje. Ostře protiamerická televizní stanice Al Jazeera je vlastně parodií americké televizní praxe a amerických televizních technik. Reportéři Al Jazeery se snaží napodobovat americké televizní novináře.

Ve městě Doha v Kataru káže nejvlivnější sunnitský šejk Jusut al-Qaradawi v tamější mešitě proti Spojeným státům. Přitom technika toho, jak káže, je do značné míry inspirována právě americkými náboženskými kazateli. Využívá internetu (viz jeho stránky Qaradawi.net) a mistrovsky využívá i televize. Jeho umění elektronické komunikace v moderním světě je odkoukané od amerických televizních "evangelistů" -- jeho děti studují na amerických školách. Antiamerikanismus al-Qaradawiho je jen obrácenou stranou mince jeho poameričtění, argumentuje autor.

V poslední době antiamerikanismus po světě roste. Spojené státy jsou považovány za nebezpečnější než al Kajdá. Tento rostoucí antiamerikanismus je přímým důsledkem "blbé nálady" v destabilizovaných oblastech světa. Zejména v Řecku je nyní nenávist vůči Spojeným státům základním rysem politického života. Spojené státy urazily Řecko tím, že zachránily Bosňany a Kosovce. Titíž Řekové, kteří slavili srbské dobytí Srebrenice v roce 1995 a zmasakrování tamějších muslimů, jsou nyní rozhořčeni americkým zásahem v Iráku. Podle jednoho řeckého průzkumu veřejného mínění patří Američané spolu s Albánci, cikány a Turky mezi národy, jimiž Řekové pohrdají nejhlouběji.

Řecký autor Takis Michas vystopoval, že kořeny tohoto antiamerikanismu vedou k ortodoxní církvi. Řekové se vždy cítili mimo západní křesťanské společenství. Ortodoxní církev schvaluje a živí představu, že Spojené státy jsou Satanem, který ničí pravou víru a podporuje Turky a muslimy na Balkáně. Řecko je nyní plně sjednoceno se svými srbskými a bulharskými ortodoxními "bratry". Řecko je součástí NATO a Evropské unie, ale staré schizma -- propast mezi východní ortodoxií a západním, latinským světem, tam má větší rezonanci. Řecký antiamerikanismus vyplynul z americké podpory pro řeckou vojenskou juntu, která v Řecku vládla v letech 1967 -- 1974. Řekové ignorují pomoc Ameriky po druhé světové válce i to, že množství Řeků se mohlo usadit v USA.

Řecko je ochromenou toutéž nemocí, jakou churaví islám: agresivní politickou kulturou, která využívá náboženské víry jako politické zbraně, která odmítá odpovědnost za vlastní svět a svaluje veškerou vinu na zahraniční "ďábly".

Soupeře Řecka, Turecko, však dnes stravuje také antiamerikanismus, navzdory jeho pragmatismu. Světský, modernistický sen se v Turecku rozložil a nahradil ho antiamerikanismus, který věje z arabských zemí a z Bruselu a z Berlína. Turci v minulých měsících absurdně pálili americké vlajky při protestech proti válce v Iráku v liché naději, že se tak zavděčí Evropské unii, která je konečně přijme mezi sebe. Turkům však brzo dojde, že ani ten nejintenzivnější antiamerikanismus jim neotevře vrata Evropy.

Antiamerikanismus vládl v Jordánsku, v Egyptě a ve Francii dávno před Bushem. V devadesátých letech, v době, kdy proroci globalizace dokazovali triumf amerického hospodářského modelu nad ochranářskou ekonomikou zemí, jako je Francie, se stal antiamerikanismus bezkonkurenčně nejdůležitější ideologií francouzského veřejného života. Američané jsou pro Francouze barbary, jsou hrozbou francouzské kuchyni a jejich krásnému jazyku. Americké důchodové fondy začaly skupovat francouzský kapitál. Spojené státy vězní příliš mnoho lidí a popravují příliš mnoho zločinců, začali argumentovat Francouzi. A to bylo v době, kdy prý Francie Spojené státy ještě milovala.

Hodně se mluví o tom, že vydavatel Le Mondu Jean-Marie Colombani otiskl ve svém listě po útocích z 11. září článek s titulkem "Jsme všichni Američané". Jenže to nebyla nekritická oslava USA. V ten samý den vydavatel Le Mondu napsal, že Spojené státy sklízejí bouři svého "cynismu", opakoval otřepanou frázi, že Osamu bin Ladina vytvořily a vycvičily americké výzvědné organizace. Pak už následoval od něho vůči USA jen agresivní postoj. Podle Colombaniho je americká republika fundamentalistický křesťanský podnik, američtí soudci příliš milují trest smrti, americká policie je krutá vůči černošskému obyvatelstvu. V listopadu 2001 dokonce napsal autor Jean Baudrillard v Le Mondu, že pachatelé útoků z 11. září mu splnili sen, stejně jako mnoha dalším lidem. Ve svých postojích nebyl Baudrillard sám.

Americkým břemenem je to, že Spojené státy přinášejí těm, kdo to chtějí, moderní způsob života, ale tito lidé zároveň proti tomuto daru zuřivě protestují. Pro Evropany jsou Spojené státy paradoxně příliš náboženské, islámský svět je naopak skandalizován tím, že jsou pro něj Spojené státy příliš světské.

Amerika je nenáviděna i v Saúdské Arábii. Američané Saúdskou Arábii však vytvořili, dali jí kvalifikaci, přivedli ji do dvacátého století. Saúdskoarabská elita plně závisí na USA. Je produktem Harvardu, Princetonu a Stanfordu.

Lidé říkají, že Američané jsou arogantní, ale to není pravda, míní autor. Američané mají rádi život a jsou hrdi na svůj život a vychloubají se svými vynikajícími vynálezy, které jim život natolik zlehčily. Je velmi obtížné porozumět mechanice nenávisti, protože se snažíte proti ní argumentovat logicky, ale to není možné. Ti, kdo nenávidí Ameriku, jí závidí. Život je pro ně nesnesitelné břemeno. Moderní způsob života je jediným východiskem. Ale moderní způsob života je děsí. Znamená to, že musíte soutěžit s jinými. Nemůžete vysvětlovat všechno pomocí spikleneckých teorií. Jak řekl Bernard Shaw, Johanka z Arku byla upálena jen proto, že byla talentovaná. Talent vyvolává u netalentovaných závist.

Kompletní článek v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       9. 9. 2003
9. 9. 2003 Veřejná služba vůči národnostním menšinám - mediální ticho a nikomu to nevadí Štěpán  Kotrba
9. 9. 2003 Zdrojem antiamerikanismu je závist
9. 9. 2003 A proč jsme napadli Irák, tatínku?
9. 9. 2003 Žádný sex - vždyť jsme Američané
9. 9. 2003 Meacher "urazil oběti z 11. září"
9. 9. 2003 Zemřela Leni Riefenstahlová
9. 9. 2003 Kdo nemá rád odbory...?! Ladislav  Žák
9. 9. 2003 Legenda a pravda životního příběhu Beatrice Cenci Stefan  Zweig
9. 9. 2003 Jak to bylo: Tragédie Beatrice Cenci Jiří  Nezval
9. 9. 2003 Nový pohled na americkou zahraniční politiku Veronika  Valachová
9. 9. 2003 Vážený člověče v tísni... Jana  Chalupová
9. 9. 2003 Romové: Chléb nebo hry? Lenka  Kučerová
9. 9. 2003 Bude irácká ropa za eura nebo za dolary? Štěpán  Kotrba
9. 9. 2003 Nezaměstnanost v ČR lze snížit spotřebou zboží domácí provenience Michal  Rusek
9. 9. 2003 Případ Hill Darius  Nosreti
9. 9. 2003 Co udělat pro Romy: je to složitější problém, než jako to vidí pánové Kotrba a Polák Ondřej  Čapek
9. 9. 2003 Ještě jednou o "léčbě homosexuality" Vojtěch  Polák
9. 9. 2003 Homosexualita a potraty: Objektivní fakta versus subjektivní interpretace Pavel  Mareš
9. 9. 2003 Fidel Castro: "Vše spolu souvisí"
6. 9. 2003 Michael Meacher: "Americká vláda předem věděla o útoku z 11. září"
6. 9. 2003 Meacher: "USA zneužily 11. září k prosazování politiky světové nadvlády"
8. 9. 2003 J. X. Doležal: Paula Wild je hezčí... Jan  Paul
8. 9. 2003 Česká média: Když rozhovor nepolemizuje s tvrzeními Štěpán  Kotrba
1. 9. 2003 Hospodaření OSBL za srpen 2003
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
9. 9. 2003 A proč jsme napadli Irák, tatínku?   
9. 9. 2003 Vážený člověče v tísni... Jana  Chalupová
9. 9. 2003 Žádný sex - vždyť jsme Američané   
9. 9. 2003 Legenda a pravda životního příběhu Beatrice Cenci Stefan  Zweig
9. 9. 2003 Jak to bylo: Tragédie Beatrice Cenci Jiří  Nezval
9. 9. 2003 Zdrojem antiamerikanismu je závist   
8. 9. 2003 Česká média: Když rozhovor nepolemizuje s tvrzeními Štěpán  Kotrba
8. 9. 2003 J. X. Doležal: Paula Wild je hezčí... Jan  Paul
8. 9. 2003 ČTK versus BBC: emocionální propaganda versus analýza? Jan  Čulík
6. 9. 2003 Michael Meacher: "Americká vláda předem věděla o útoku z 11. září"   
6. 9. 2003 Meacher: "USA zneužily 11. září k prosazování politiky světové nadvlády"   
5. 9. 2003 Permanentní obrana proti orwellům: ...a pak už být jen hluší a slepí Irena  Válová
5. 9. 2003 Co má Pražské jaro společného s Wernerem Heisenbergem? Jan  Čulík
5. 9. 2003 Jak jednat s exekutorem   
5. 9. 2003 Sexuální promiskuita vede k zabíjení   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
9. 9. 2003 Bude irácká ropa za eura nebo za dolary? Štěpán  Kotrba
9. 9. 2003 Meacher "urazil oběti z 11. září"   
9. 9. 2003 Zdrojem antiamerikanismu je závist   
8. 9. 2003 Bush požádal Kongres o dalších 87 miliard dolarů na Irák   
6. 9. 2003 Michael Meacher: "Americká vláda předem věděla o útoku z 11. září"   
6. 9. 2003 Meacher: "USA zneužily 11. září k prosazování politiky světové nadvlády"   
5. 9. 2003 USA a Velká Británie by měly předat Irák OSN Mojmír  Babáček
3. 9. 2003 Náboženství je duševní choroba   
3. 9. 2003 Dva roky nesmyslů   
3. 9. 2003 Rána britské vládě: podle vysokého výzvědného pracovníka byla vládní zpráva o iráckých ZHN nepřípustně zdramatizována   
2. 9. 2003 Čelný britský konzervativec útočí: "Kellyho smrt byla pro Blaira záchranou"   
27. 8. 2003 Bush má potíže   
27. 8. 2003 Pod tlakem britské vlády hledala rozvědka zoufale důkazy pro zprávu o Iráku   
23. 8. 2003 Vyšetřování smrti dr. Kellyho zveřejnilo tisíce důvěrných dokumentů   
22. 8. 2003 Co je americký neokonzervatismus?