15. 9. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 9. 2003

V Karviné, v lázeňském městě zeleně, byla otevřena expozice Národní galerie

Město známé i neznámé

V rámci Dnů evropského dědictví byl v sobotu slavnostně předán karvinské veřejnosti do užívání památkově chráněný objekt bočního křídla fryštátského zámku, tzv. Lottyhaus. Tím byla završena významná etapa úsilí představitelů města, kteří se od počátku devadesátých let snaží o systematickou rekonstrukci památkově chráněného území -- Městské památkové zóny Karviná, nacházející se z převážné části na území městské části Karviná-Fryštát. Tuto památkově chráněnou lokalitu zahrnují jednotlivé památkové budovy, parky a drobná architektura.

Před zrekonstruováním Lottyhausu už byla dokončena rekonstrukce Zámku Fryštát a radnice (1997), litinové kašny v historizujícím slohu na Masarykově náměstí (2002). Bylo už předlážděno téměř celé historické centrum města a od roku 1997 probíhá rekonstrukce parku Boženy Němcové. Dosud vynaložené náklady na regeneraci karvinské městské památkové zóny přesáhly 479 milionu korun.

Přesto je bohužel Karviná veřejností ve vnitrozemí a zahraničí vnímána jako hornické město se zanedbaným životním prostředím a vážnými sociálními problémy. Dnes si však už zaslouží jiné přívlastky -- město revitalizace, lázeňské město, univerzitní město, město zeleně a město příležitostí.

K přívlastku město revitalizace Karvinou opravňuje nejenom zmíněné úsilí o obnovu kulturních památek, ale i proces systematické rekultivace narušeného životního prostředí a výstavba nových zařízení pro volný čas.

Ve městě má už více než stotřicetiletou tradici lázeňství, které reprezentují Lázně Darkov. Jsou nejstaršími jodobrómovými lázněmi v České republice a poskytují špičkové lázeňské služby dětským i dospělým pacientům se stavem po úrazech a operacích pohybového ústrojí, léčbu oběhového ústrojí, chorob nervových, gynekologických a kožních. Základem léčby v kombinaci s léčebnou rehabilitací je jodobrómová solanka mořského původu, která je jednou z nejkvalitnějších v Evropě. Významný je i příspěvek lázní ke společenskému dění ve městě.

Univerzitním městem se Karviná stala až v roce 1990, kdy zde byla založena Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity v Opavě. Dnes už se těší značnému respektu u odborné veřejnosti a aktivitami svých pedagogů a studentů významně ovlivňuje kulturní a společenský život ve městě.

Městem zeleně je Karviná pro své rozsáhlé zelené plochy, které překvapí každého návštěvníka, který do města poprvé zavítá. Obyvatelé a návštěvníci města i pacienti darkovských lázní si oblíbili procházky v městských parcích a lesoparcích, které přispívají jejich relaxaci. Zámecký park, Lázeňský park, lesoparky Dubina, Bažantnice a Rájecká remíza působí jako oázy klidu v rušném životě moderního města.

Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský, který byl sobotnímu otevření Lottyhausu se svými náměstky Jiřím Carbolem, Josefem Jalůvkou a Zdislawem Wantulou a potvrdil, že se v Karviné oproti stavu ještě v nedávné minulosti skutečně mnoho změnilo. K lepšímu.

Zástupce krajského hejtmana Josef Jalůvka oceňuje, že město Karviná je turisticky stále zajímavější. "Za měsíc by měl už začít fungovat tzv. destinační management, který bude připravovat přípravu produktů cestovního ruchu a takové lokality jako je dnes Karviná v rámci celého regionu v kombinaci s pobytem na horách, účasti na sportovních akcích a podobně budeme nabízet našim i zahraničním návštěvníkům," říká zástupce hejtmana Jalůvka.

V rekonstruovaném prvním poschodí Lottyhausu, který je součástí empírového zámku Larischů jsou v patnácti salonech umístěny další zámecké sbírky a do reprezentativních přízemních prostor je umístěna ojedinělá expozice Národní galerie Praha, představující vrcholná díla českého výtvarného umění 19.století.Jsou zde vystavovány skvosty českého malířství a sochařství té doby. V prostorách, které prošly opravami za více než 45 milionu korun tak mohou návštěvníci spatřit například díla Mikoláše Alše, Václava Brožíka, Antonína Chittussiho, Antonína Mánese, Luďka Marolda, Julia Mařáka, Antonína Slavíčka či Josefa Václava Myslbeka. Podle mluvčího karvinské radnice Jaroslava Nakládala expozici Českého umění 19.století z vlastních sbírek uspořádala Národní galerie Praha a vzácná díla zapůjčila do Karviné na celé dva roky.

Podle spolu autorky výstavy Jany Moravcové expozice naznačuje, jak výtvarné umění reagovalo na události a myšlenkové podněty své doby. "Prostřednictvím umění je tak možné minulost národa přibližovat dalším generacím," dodala. Podle mého názoru se město Karviná postupně už více než deset let proměňuje z města uhlí jak je dosud stále, dnes už neoprávněně vnímána, na město s kulturními památkami, kulturním povědomím svých občanů.

                 
Obsah vydání       15. 9. 2003
15. 9. 2003 Blair se prý rozhodl zaútočit na Irák už na jaře 2002
15. 9. 2003 Želary: Málčik znájet darógu! Jan  Čulík
15. 9. 2003 Ve švédském referendu zvítězili odpůrci eura
15. 9. 2003 Dokážeme ještě žít vedle sebe ? Ladislav  Žák
12. 9. 2003 ČT: Ombudsmanova PR agentura nebo Goebbelsova propagandistická mašinérie? Štěpán  Kotrba
13. 9. 2003 Britské listy a Amaro Gendalos podaly stížnost generálnímu řediteli ČT na Události a Večerníky
15. 9. 2003 Paní Chalupové: Ta myšlenka vypadá hezky, ale.. Pavel  Urban
15. 9. 2003 Vládnou obavy, že Amerika bude torpédovat rozhovory v Cancúnu
15. 9. 2003 Proč zemřel korejský farmář Ri Kjong-che
15. 9. 2003 V tomhle státě něco hodně smrdí... Jan  Paul
15. 9. 2003 Zákonem neodstraníme prostituci fyzickou ani politickou Josef  Trnka
15. 9. 2003 V Karviné, v lázeňském městě zeleně, byla otevřena expozice Národní galerie Jaroslav  Hlaváček
15. 9. 2003 Za 80 miliónov sa to oplatí Ivan  Štefunko
12. 9. 2003 Česká republika je "plně oddána poslání a cílům WTO" Miroslav  Somol
12. 9. 2003 Zasedání WTO v Cancúnu: Jaký mandát dostala od vlády česká delegace
15. 9. 2003 Joschka Fischer a Centrum proti vyhánění Jitka  Fraňková
12. 9. 2003 Česká digitalizace u ledu (do ledna 2004) Zdeněk  Duspiva
15. 9. 2003 Soudní jednání ve věci nezletilého Jana K. se koná v pondělí 22. září
12. 9. 2003 Loupeživá společnost?
12. 9. 2003 Blaira varovala rozvědka, že útok na Irák zhorší hrozbu terorismu
12. 9. 2003 Leni Riefenstahlová: byla to skutečně nacistka nebo jen prostě Němka, typická pro svou dobu? Fabiano  Golgo
15. 9. 2003 Zapatisté: Globalizujme naději Subcommandante  Marcos
1. 9. 2003 Hospodaření OSBL za srpen 2003
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech