15. 4. 2003
Včera se v Bagdádu pálily knihy. Byla to poslední kapitola při vyrabování Bagdádu. Národní knihovna a archív - neocenitelná pokladnice osmanských historických dokumentů, včetně starého královského archivu Iráku - byla proměněna v popel. Pak byla podpálena knihovna koránů na ministerstvu náboženské nadace. Jeden plenitel mi nadával, když jsem se snažil získat výtisk knihy o islámském právu od chlapce, kterému nemohlo být ani deset. V popelu irácké historie jsem našel složku papíru, kterou venku rozhazoval vítr: ručně psané dopisy od dvora Šarifa Husajna z Mekky, který zahájil arabské povstání proti Turkům, adresované Lawrenci z Arábie a osmanským vládcům Bagdádu. A Američané nehnuli ani prstem. Pro Irák je toto rokem nula: zničením starožitností v archeologickém muzeu v sobotu, vypálením národního archivu a pak knihovny koránů je kulturní totožnost Iráku likvidována. Proč? Z jakého šíleného důvodu je toto dědictví ničeno? Když jsem uviděl, že knihovna koránů hoří - z jejích oken šlehaly plameny do výše 30 metrů - běžel jsem ze všech sil do úřadovny okupační mocnosti, do kanceláře amerických námořních jednotek pro občanské záležitosti. Jeden důstojník zavolal na kolegu, že "ňákej chlap tu říká, že hoří biblická knihovna". Ukázal jsem jim na mapě, kde to je, přesně jsem jim napsal - anglicky a arabsky - jak se to jmenuje, řekl jsem, že kouř je vidět ze vzdálenosti pěti kilometrů a že jim potrvá jen pět minut tam dojet. O půl hodiny později nebyl na scéně jediný Američan - a plameny šlehaly do výše 60 metrů. Bývala doba, kdy Arabové říkali, že se jejich knihy píší v Káhiře, tisknou se v Bejrútu a čtou se v Bagdádu. Teď se v Bagdádu pálí knihovny. V Národním archivu nebyly jen osmanské záznamy z doby kalifátu, ale i temná léta moderní historie této země, ručně psaná svědectví o íránsko-irácké válce z let 1980-1988, s osobními fotografiemi a vojenskými deníky a mikrofišové kopie arabského tisku od začátku dvacátého století. Avšak starší dokumenty a archivy byly ve vyšších patrech budovy, kde muselo být použito benzínu na to, aby se tam tak odborně založil požár. Zachránil jsem jen několik dokumentů. Po dobu téměř tisíce let byl Bagdád kulturním hlavním městem arabského světa, měl nejvzdělanější obyvatelstvo na Blízkém východě. Džingischánův vnuk město vypálil ve třináctém století a tradovalo se, že řeka Tigris zčernala inkoustem knih. Včera naplnil oblohu nad Irákem černý popel z tisíců starobylých dokumentů. Proč? Citovali jsme z reportáže Roberta Fiska v dnešním Independentu. Kompletní text - v angličtině ZDE
|
15. 4. 2003
"Domnívám se, že nikdo neočekával, že irácké bohatství rozkradou sami lidé v Iráku," konstatoval v úterý brigadýr generál Vincent Brooks na ústředním velitelství amerických vojsk v Kataru. Americký ministr zahraničních věcí Colin Powell uvedl v reakci na kritiku, že Spojené státy nezajistily bezpečí iráckého kulturního dědictví, že se Američané pokusí najít předměty, ukradené z muzeí a opravit poškozené exponáty. Vážně bylo poškozeno Národní muzeum v Iráku, které obsahovalo jednu ze světově nejvýznamnějších sbírek exponátů až z éry Mezopotámie a z "kolébky světové civilizace". Čelný britský akademik však řekl v televizi CNN, že americké a britské úřady si byly vědomy možnosti, že budou muzea vypleněna, a že proti tomu měly být podniknuty kroky. Robert Springborg konstatoval, že "příslušné úřady řádným způsobem informovali" kunsthistorikové, archeologé a další vědci o tom, "že k plenění muzeí může dojít". I vzdělávací, školská a kulturní organizace OSN předem požadovala ochranu kulturního dědictví Iráku. Springborg zdůraznil, že americké a britské úřady byly informovány, že podle Ženevských konvencí mají povinnost ochránit kulturní dědictví země. "K tomuto nedošlo proto, že by se [o tomto nebezpečí] předem nevědělo," řekl Springborn, ředitel londýnského Ústavu pro Blízký východ na Škole orientálních a afrických studií Londýnské univerzity. Zejména vyplenění Národního muzea v Iráku svědčí o "hlubokém selhání" v komunikacích mezi úřady ve Washingtonu a vojáky v Iráku, anebo "o něčem nevysvětlitelném". Britský odborník dodal, že Národní muzeum v Iráku je jedno z asi pěti nejvýznamnějších muzeí na celém světě.
Podrobnosti v angličtině viz CNN
|
15. 4. 2003
6. dubna řekl náměstek amerického ministra obrany Paul Wolfowitz, že OSN nebude hrát při vytváření prozatímní vlády v Iráku žádnou roli. Americký režim potrvá nejméně půl roku, "pravděpodobně déle". Než získají iráčtí občané právo zvolit si sami vládu, základní ekonomická rozhodnutí o budoucnosti jejich země už učiní její okupanti. Rekonstrukce Iráku se bude provádět tak, že irácký majetek přejde do rukou soukromých zahraničních, především amerických firem. Kontrakt na správu přístavu v městě Umm Qasr v hodnotě 4,8 milionů dolarů už dostala americká firma Stevedoring Services. Podobné dohody se připravují pro správu letišť. Americký úřad pro mezinárodní rozvoj pozval americké multinacionální společnosti, aby se ucházely o nejrůznější kontrakty v Iráku: od budování silnic až po tisk učebnic. Doba, po kterou mají být tyto kontrakty platné, není specifikována. Tak se "rekonstrukce v Iráku" proměňuje v zakamuflovanou privatizaci ve prospěch amerických firem, aniž by se kdokoliv zeptal samotných iráckých občanů, zda si svůj majetek náhodou nechtějí ponechat. Shrnujeme hlavní myšlenky z článku Naomi Kleinové, který vyšel v americkém časopise The Nation a také v britském deníku Guardian.
The Nation - v angličtině ZDE Guardian - v angličtině ZDE |
15. 4. 2003
Britský premiér Tony Blair řekl v pondělí v Dolní sněmovně, že "většina Iráku je nyní pod koaliční kontrolou a drtivá většina Iráčanů se raduje, že byl svržen Saddám Husajn." Blair zdůraznil, že neexistují žádné plány na útok proti Sýrii. Na naléhání poslanců ze všech parlamentních politických stran Blair zopakoval výroky ministra zahraničních věcí Jacka Strawa, který řekl v pondělí více než čtyřikrát, že "v současnosti neexistují žádné plány na invazi do Sýrie". Americký ministr obrany Donald Rumsfeld tvrdil, že čelní členové Saddamovy vlády uprchli do Sýrie a také obvinil Sýrii, že posílá irácké armádě vojenské vybavení, což je "aktem nepřátelství". Avšak Blair trval na to, že je prý nutno brát Rumsfeldovy výroky "v kontextu" a že představa, že Spojené státy nyní zaútočí na Sýrii, je "konspirační teorií, která se časem rozplyne". |
15. 4. 2003
Nejprve to byl Irák, nejmocnější nepřítel Izraele, vlastník zbraní hromadného ničení - které nebyly nalezeny - a nyní je to Sýrie, druhý nejmocnější nepřítel Izraele, a prý - jak nám tvrdí George Bush, také vlastník zbraní hromadného ničení. Kupodivu se nemluví o onom skutečném vlastníku zbraní hromadného ničení, Izraeli, jehož jaderné hlavice v Negevu jsou nyní přesně spočítány. Citujeme z komentáře Roberta Fiska v dnešním Independentu.
Kompletní text v angličtině je ZDE |
15. 4. 2003
Izrael vyvíjí na nátlak na Sýrii, seznam svých požadavků ji chce předložit přes Washington, zatímco nejvyšší představitel zahraniční politiky Evropské unie Javier Solana požaduje, aby americká administrativa polevila ve svých ostrých obviněních proti Damašku a snížila tím napětí v oblasti.
Podle internetového zdroje Al-Bawaba z arabštiny přeložila Jana Malá. |
15. 4. 2003
Humanitární organizace Člověk v tísni, pořadatel 5. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2003 (v Praze 8.-16. 4.) ve čtvrtek 10. dubna uspořádala ve spolupráci s českou redakcí BBC (bezprostředně po projekci belgického snímku Občan Krone o nebezpečném fenoménu médiálního bulváru a jeho neblahém propojení s politikou) debatu s názvem (Ne)moc médií. Skvělý nápad, navíc dobře načasovaný: rakouský bulvár Neue Kronen Zeitung, obskurní směs biedermaieru a xenofóbie, mající velký vliv na politickou scénu našich jižních sousedů, skutečně dává mnoho podnětů k zamyšlení.
Původně vyšlo na serveru vulgo.net ZDE |
15. 4. 2003
Školy na Západě mají všeobecně pocit, že pokud Východoevropané nikdy nežili mimo svůj domácí region, budou muset leccos dohánět, pokud chtějí studovat v této části světa. I když je to realita, která se možná mění, tento image stále trvá. Talenty ve středovýchodní Evropě za posledních 50 let nesporně existovaly, neexistovaly však okolnosti, které by umožňovaly jich využívat. Anebo možná byly talenty využívány jiným způsobem. Mnoho Východoevropanů, konstatují školy, zjišťují, že způsob, jak vnitřně fungují západní organizace, je pro ně zcela nový a mnohdy je pro ně matoucí, zejména v důsledku dvou prvků: neexistuje hierarchie a existuje větší manévrovací prostor. Reakce na studenty z východní Evropy bývá dost smíšená. Západní studenti na jedné britské instituci si uvědomili, že jejich východní kolegové nepřinesou do diskuse nic příliš inteligentního, ale přiznali, že jejich přítomnost je užitečná, protože přinesla informace o jejich místních problémech. Jiní lidé ze Západu si opakovaně povšimli, že "posedlí" Východoevropané hovoří v diskusi příliš mnoho o východoevropských záležitostech, na témata, která se zdála být pro lidi ze Západu irelevantní. "Umějí dobře počítat, hůř umějí diskutovat," konstatovala jedna Francouzka, která má v hodinách letos Čechy, Rusy a Ukrajince. Citujeme z informačních stránek velkého britského školského serveru. Upozornila nás na jeho názory na "Východoevropany" jedna čtenářka, který žije v Británii šest let a má pocit, že se tam jako "Východoevropanka" stává terčem rasistické diskriminace. Co si o těchto názorech myslíte vy?
Kompletní text - v angličtině - je ZDE |
15. 4. 2003
Reportér televize BBC v Bagdádu Rageh Omaar (36) se vrátil o víkendu do Británie jako hvězda. Právě jeho reportáže z Bagdádu prý vedly k tomu, že televize BBC v Británii vyhrála v případě amerického útoku na Irák válku o sledovanost televizního zpravodajství. Šíří se dohady, že se americké televizní stanice, zejména CNN, se nyní pokusí Omaara od BBC přetáhnout.
|
15. 4. 2003
Některé události se stávají pouze předmětem zjištění. A v různých variacích se pak znovu opakují. Přitom se vždy znovu jen konstatuje, že ZAS SE TO STALO... Touto "rubrikou" bych chtěl připomenout, že mnohému bylo možno -- snad -- předejít.
Zase se hledá dítě, které se nevrátilo domů. Okamžitě je nasazena spousta lidí, aby dítě hledali; a ještě lépe, aby je našli. Nikdo by zřejmě v takovou chvíli nechtěl být v kůži rodičů. |
15. 4. 2003
Petr Záras
19. dubna se má ve svitavském OK Clubu uskutečnit přinejmenším velmi pochybná akce. Jde o blackmetalový koncert "Attack Black Hordes" a vystoupí na něm několik kapel hlásících se k "NS BM", tedy národně sociálnímu (rozumějte neonacistickému) blackmetalu. Podle našich informací se na koncert chystají neonacisté i ze vzdálených koutů České republiky a Slovenska. Budeme tedy opět svědky neonacistické seance s hajlováním, prodejem fašistických materiálů či vyměňováním si zkušeností z boje proti všem, kteří nevyhovují rasistickým normám neonacistů?
|
15. 4. 2003
Násilí nežije samo a nemůže žít samo: nevyhnutelně je propletené se lží. Mezi nimi je ta nejpřirozenější hluboká příbuzenská spojitost: násilí se nemá čím krýt, kromě lži a lež se nemá jak udržet, pouze násilím. Každý, kdo jednou vyhlásí násilí za svoji metodu, nevyhnutelně si musí zvolit lež za svůj princip. Když se násilí rodí, koná otevřeně a dokonce je na sebe hrdé. Ale jen co se upevní, utvrdí, pociťuje okolo sebe zředění vzduchu a nemůže dále existovat jinak, jen se zamlžovat do lži, krýt se krasořečnictvím. Potom už nechytá vždy a zásadně rovnou pod krk, častěji žádá od občanů pouze přísahu lži, jenom spoluúčast na lži.
A jednoduchý krok jednoduchého statečného člověka: neúčastnit se lži, nepodporovat lživé konání!
Alexandr Solženicyn, Nobelovská přednáška, 1972
Věříme faktům a logice souvislostí nebo ideové propagandě vítězů? Svět ve 20. století byl rozdělen na dvě nesmiřitelné strany: Na jedné straně vznikl "socialismus" s vizí komunismu, proti stál (stojí?) tradiční "kapitalistický" Západ. Tyto dva systémy skříply mezi sebe stovky milionů lidí, jejichž životy sestavené v souvislý řetěz utrpení byly (jsou?) pro mocné pouhou pěnou na vodě. Jako kousky dříví či listí byly a jsou drceny lidské osudy mezi obrovskými koly ideologických sil - sil, jež však nevznikly a ani vzniknout nemohly samy od sebe. Vždy to je živý člověk, kdo ideje tvoří, vždy to je nějaký šašek, který na dvoře mocnostem přizvukuje. |
14. 4. 2003
Americké tanky a američtí vojáci vstoupili v pondělí ráno do města Tikrit. Vojenský odpor Saddamových stoupenců byl relativně mírný. Bombardování města Tikrit pokračovalo i v neděli a Spojené státy zřejmě odmítly nabídku místního kmenového šéfa, Yussufa abd al-Azizr al-Nassariho, že vyjedná mírovou kapitulaci. Nassari požádal o 48 hodin, během nichž by irácká armáda složila zbraně.
V Iráku je ještě nutno obsadit celou řadu menších měst a vesnic, ale s pádem Tikritu lze říci, že "osvobozenecká" fáze války skončila. |
14. 4. 2003
"Z projevů George Bushe žádný zvláštní dojem nemáte," cituje Josef Trnka ve svém dnešním shrnutí víkendových českých televizních diskusí Richarda Falbra. Je mi líto, musí to být asi neznalostí angličtiny, anebo tím, co z Bushových projevů pustí české televize českému publiku. Bohužel, ať jiní tvrdí cokoliv (Tony Blair přesvědčuje britské novináře, že Bush "není idiot"), kdykoliv vidím George Bushe na televizní obrazovce, vyjadřuje se jako primitiv. Má nesmírně nízkou slovní kulturu. Milouše Jakeše jeho způsob hovoru připomíná velmi silně. Tak to bylo i v neděli odpoledne na britském zpravodajském televizním okruhu BBC News 24, kdy kamera zastihla George Bushe někde, snad před Bílým domem, po návratu z Camp Davidu. Skupinka občanů mu uctivě tleskala. Bush se zastavil a odpověděl novinářům na několik dotazů. Jeho spontánní projev účinně vyvolal ducha Milouše Jakeše. (Až na to, že Jakeš nemluvil o tom, že se Amerika neustále intenzivně modlí. To bylo hlavní součástí Bushova neformálního projevu.) Na otázku, zda mu nevadí plenění v Iráku, konstatoval George Bush: "Bude to chvíli trvat, než naše vojska v Iráku znovuvytvoří chaos." Ani se neobtěžoval opravit se. Snad je to nějaká nemoc... |
13. 4. 2003
Život je zajímavý, mimo jiné, i tím, že nám neustále přináší nové problémy. Tak kupříkladu mým problémem právě je, že mi padají kalhoty. Už jsem si utáhl opasek na poslední dírku, ba jsem už propíchl dírku další. A budu muset udělat ještě jednu. Tohle je radostný problém. Jak těžké bylo v Austrálii shodit nějaké to deko, neřku-li kilíčko, a tady to jde jakoby samo.
|
13. 4. 2003
1) Jsme znepokojeni neúnosnou situací, kdy v naší společnosti, ač od roku 1950 je jednoznačně prokázána zhoubnost této drogy, kouří 50% dětí a mládeže mezi 15 až 18 rokem věku, přičemž s tímto návykem započnou v průměru ve 12 letech. Cigareta je také největším paradoxem naší historie. Užívána dle návodu, způsobí úmrtí každého druhého svého spotřebitele a každému znehodnotí sociální a zdravotní situaci, i přesto je cigareta nadále nejúspěšnějším spotřebním výrobkem v naší historii.
|
14. 4. 2003
Spojené státy podle názoru některých analytiků, například podle George Friedmana z geopolitického serveru Stratfor.com, údajně měly dva základní důvody pro napadení Iráku:
(1) Změnit psychologii islámského světa, který Spojené státy vnímal jako v postatě slabou zemi, která se nechce při dosahování svých cílů vystavovat rizikům (2) Využít Irák jako strategickou základnu svých operací proti islámským režimům, neschopných nebo nepřejících si zamezit přístupu Al Kájdy a dalších islámistických skupin ke zdrojům, umožňujícím jejich činnost. Válka v Iráku neskončila, Američané tam stojí před mimořádně složitými vojensko-politickými úkoly. Zejména to platí pro sever země, kde, jak se zdá, zůstaly nedotčeny významné irácké síly a kde politická situace mezi rozmanitými účastníky -- Kurdy, Turkmény, Íránci a Syřany -- zůstává složitá, dynamická a proměnlivá. |
13. 4. 2003
Přesvědčení, že se Irák může stát demokratickou společností nebo dokonce vzorem demokracie pro ostatní arabské země, je nebezpečnou iluzí. Jak ukázala zkušenost z východní Evropy, demokracie nejsou jen demokratické volby. Je zapotřebí tradice dobrovolných asociací, snášenlivosti pro nekonformismus a pluralismus, sdílenou víru v důstojnost jednotlivce, samostatné sféry hospodářské činnosti, oddělení politické moci od náboženských autorit a přesvědčení, že je legitimní kritizovat a nesouhlasit. Skepticky se k možnosti vzniku demokracie v irácké společnosti vyjádřil v listu Los Angeles Times politolog Shlomo Avineri z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, který se podílel na různých demokratizačních projektech ve východní Evropě. Jeho argumentaci shrnujeme.
Kompletní článek v angličtině je ZDE |
12. 4. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.
Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 100 111 3917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu. ZMĚNA BANKY:
Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 100 111 3917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem. |
15. 4. 2003
Omlouváme se čtenářům, že přestaly chodit automaticky subskribentům Britské listy emailem. Technický problém řešíme. |
5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční. |
18. 6. 2004
Ceník reklamy na BL |
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
15. 4. 2003 | Kterému "výkladu" světa máme věřit? | Michal Rusek | |
15. 4. 2003 | Privatizace prostřednictvím bombardování | ||
15. 4. 2003 | Demokratická diskuse podle Člověka v tísni: Přece sem nemusíte chodit! | Jiří Černý | |
15. 4. 2003 | Jsou středo a východoevropští studenti "horší"? | ||
14. 4. 2003 | Tahle krize iráckou válkou nekončí | ||
13. 4. 2003 | Pohlednice z Timoru VII | Jaroslav Kováříček | |
13. 4. 2003 | Charta proti dětskému kuřáctví | Martin Škapík | |
13. 4. 2003 | V demokracii musejí být občané přesvědčeni, že je legitimní nesouhlasit | ||
11. 4. 2003 | Jordánský princ Hassan: "Žádná válka není dobrá" | ||
11. 4. 2003 | Atómový útok zastaví slovenská horčica | Lubomír Sedláčik |
Útok na USA, Afghánistán, Irák | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
15. 4. 2003 | Američané míří na Sýrii | ||
15. 4. 2003 | Kterému "výkladu" světa máme věřit? | Michal Rusek | |
15. 4. 2003 | Izraelský nátlak na Sýrii prostřednictvím Washingtonu | ||
15. 4. 2003 | Američané rabováním "překvapeni", avšak britské a americké úřady byly předem varovány | ||
15. 4. 2003 | Irák, 451°F: "Ten chlap říká, že hoří ňáká biblická knihovna" | ||
14. 4. 2003 | Ministr války Tvrdík si z útoku na Irák dělá osobní show | Josef Trnka | |
14. 4. 2003 | Bush: "Bude chvilku trvat, než naše vojska znovuvytvoří v Iráku chaos" | Jan Čulík | |
14. 4. 2003 | Tahle krize iráckou válkou nekončí | ||
14. 4. 2003 | Nový Irák musí být úspěšný | ||
14. 4. 2003 | Dobyt Tikrit, chaos trvá, americké hrozby Sýrii sílí |
Americká strategie národní bezpečnosti | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
4. 4. 2003 | Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané? | ||
28. 3. 2003 | Ropa je príčinou, ekológia alternatívou | Martin Nevada | |
25. 3. 2003 | Blesková válka s.r.o. | Oskar Krejčí | |
12. 3. 2003 | Irák a invaze: Nevěrný manžel Hussein, euro a ropa | Petr Baubín | |
12. 3. 2003 | USA chtějí okupací Iráku dokončit svůj projekt globální nadvlády | ||
24. 2. 2003 | Americká strategie národní bezpečnosti a Projekt pro nové americké století | ||
21. 2. 2003 | DOKUMENT: Strategie národní bezpečnosti USA | ||
17. 2. 2003 | Proč se povede válka proti Iráku | ||
10. 2. 2003 | Prosazuje Bush nové zdroje energie? | Martin Přibyl | |
6. 2. 2003 | Nejdůležitějšími body Bushova rozpočtu jsou snižování daní a výdaje na armádu | Miloš Kaláb |
Česká literatura | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
7. 3. 2003 | Prague Structuralism and Fictional Worlds: In Honour of Professor Lubomír Doležel's 80th Birthday | ||
5. 2. 2003 | Vysvědčení | Jaroslav Hutka | |
28. 1. 2003 | The significance of Jan Hus for Czech history | Kathryn Murphy | |
28. 1. 2003 | Zemřel profesor Alexander Stich | Jan Čulík | |
28. 1. 2003 | Sebrané spisy básníka Miroslava Holuba | ||
28. 1. 2003 | České postoje: Hus i Švejk jako obrana proti útlaku | Kathryn Murphy | |
27. 1. 2003 | Čulíkův "básník trapnosti" | Kathryn Murphy | |
22. 1. 2003 | Finančnice - na motivy K.J. Erbena | ||
21. 1. 2003 | O (české) literatuře v Britských listech | ||
20. 1. 2003 | Co číst a k čemu to vést | Jan Čulík |
Názory a argumenty ze Slovenska | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
11. 4. 2003 | Atómový útok zastaví slovenská horčica | Lubomír Sedláčik | |
10. 4. 2003 | Osobné značky a politický marketing | Tibor Kružlík | |
10. 4. 2003 | Science fiction a politika | Peter Abelard | |
10. 4. 2003 | Agresia v mene viery | Peter Greguš | |
10. 4. 2003 | Prítomnosť žien v politike prináša iný pohľad na svet | Jana Matúšová | |
10. 4. 2003 | Peniaze, ženy a EÚ | Oľga Pietruchová | |
10. 4. 2003 | Rozšírenie Európskej únie je konečne predo dverami: Cieľ na dosah -- a ďalej? | Lucia Waldnerová | |
10. 4. 2003 | Víťazní buldozéristi | Damas Gruska | |
10. 4. 2003 | Peniaze nesmrdia, vojna je kšeft | Martin Nevada | |
9. 4. 2003 | Konvent na vedľajšej koľaji? | Lucia Waldnerová |
Amatérovy analýzy českých médií | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
11. 4. 2003 | Amatérova analýza: tentokrát Právo | Vladimír Bernard | |
3. 4. 2003 | Další amatérova analýza: Respekt | Vladimír Bernard | |
25. 3. 2003 | Amatérova analýza: Lidové noviny | Vladimír Bernard | |
19. 3. 2003 | Amatérova analýza: Týden | Vladimír Bernard | |
17. 3. 2003 | Amatérova analýza: Co je dobrého a co je špatného na Mladé frontě Dnes | Vladimír Bernard |
Genderová nerovnost ve společnosti | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
10. 4. 2003 | Prítomnosť žien v politike prináša iný pohľad na svet | Jana Matúšová | |
10. 4. 2003 | Peniaze, ženy a EÚ | Oľga Pietruchová | |
17. 3. 2003 | Kontrola ministerstva zakrýva násilnú sterilizáciu | Martina Ferenčíková | |
7. 3. 2003 | 8. březen - mezinárodní den žen | ||
6. 3. 2003 | Mezinárodní den žen - Kostlivec jen ve skříních socanů, nebo i ultra-liberálů? | Ivo V. Fencl | |
24. 2. 2003 | Sterilizácia Rómok: Rasizmus a diskriminácia vo slovenských nemocniciach? | Martina Ferenčíková | |
24. 2. 2003 | O sterilizácii rómských žien | Lubomír Sedláčik | |
21. 2. 2003 | Vagina monology v Brně | ||
12. 2. 2003 | Saddám Husajn a "profesionálne ženy" | Lubomír Sedláčik | |
28. 1. 2003 | Muži jsou nemožní, prezidentka by pomohla | Marie Haisová |
Školství | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
7. 4. 2003 | Zákon o učitelích je naprostý paskvil | Radek Sárközi | |
2. 4. 2003 | Petra Buzková o problémech ve školství | Radek Sárközi | |
2. 4. 2003 | Jak Petra Buzková reaguje na petici "Počítejte s námi" | ||
12. 3. 2003 | Počítejte s námi! | Petr Bilík | |
12. 3. 2003 | Maturity bez "matiky" | Miloš Dokulil | |
10. 3. 2003 | Tabu, tabula rasa a ta buranská povaha | Ondřej Hausenblas | |
27. 2. 2003 | Za co se udělují zápočty na škole, kde učí Jan Sokol a Zdeněk Pinc | Jan Čulík | |
26. 2. 2003 | Hejtman Moravskoslezského kraje považuje slova Jaroslava Rösslera za urážlivá | Jaroslav Hlaváček | |
12. 2. 2003 | Nemyslím, že by byl Jan Sokol špatným prezidentem | Vojtěch Polák | |
1. 2. 2003 | Schůzka nespokojených pedagogů - výsledky z jednání | Radek Sárközi |
Sdělovací prostředky | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
11. 4. 2003 | Dramaturg televize veřejné služby, neposkvrněné početí a podrazy v public relations církví | Štěpán Kotrba | |
12. 3. 2003 | O ČT a o Jiřím Balvínovi: Zdroje a "zdroje" | Fabiano Golgo | |
10. 3. 2003 | Reakce: Ohrožuje ČT přípravou svého digitálního vysílání české komerční televize? | Jan Čulík | |
10. 3. 2003 | Jaké to bylo v České televizi dne 11. září 2001 | Jan Čulík | |
7. 3. 2003 | Dopis České televizi: Nezkreslujte zpravodajství | ||
27. 2. 2003 | Agónie v České televizi pokračuje | Jan Čulík | |
24. 2. 2003 | Zlatá éra sa skončila, Rybníčkov "očisťovací" tím v STV začal svoju kúru | Martina Nemethová | |
16. 2. 2003 | Redaktoři ČT se porvali s odvolaným ředitelem: "Sesadili jsme Balvína a teď mu můžeme dát ještě přes držku" | Jan Čulík | |
16. 2. 2003 | Ukradená televize aneb co na obrazovce nebylo | Petr Štěpánek | |
13. 2. 2003 | Monitor Jan Paula : Česká televize účelově zkreslila Romanův příběh | Jan Paul |