11. 4. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 4. 2003

Jordánský princ Hassan: "Žádná válka není dobrá"

Celou dobu se nám argumentovalo, že po této invazi do Iráku se stane svět bezpečnějším místem. Vy žijete v zemi, která sousedí s Irákem, zeptal se včera ráno v pořadu Today moderátor jordánského prince Hassana. Myslíte si, že je svět dnes ráno bezpečnějším míHstem?

Jordánský princ Hassan odpověděl: Přesně naopak. Jak říkáte, záběry to jsou pozoruhodné, ale, také jak jste řekl, tisíce lidí bylo usmrceno a desetitisíce lidí bylo zmrzačeno. Kromě toho vznikla nervozita po celém regionu ohledně možnosti, že pan Rumsfeld bude vyhrožovat Sýrii a možná také Íránu, což by vedlo k dominovému efektu. Kurdové na severu Iráku tvrdí, že do čtvrtka obsadí město Kirkuk [to se ve čtvrtek také skutečně během dne stalo, pozn. JČ] a Turci tvrdí, že jestliže Kurdové okupují tamější ropná pole, že Turecko provede do Iráku intervenci. Takže možnost balkanizace a fragmentace regionu, s Izraelem na naší západní hranici, který bude dál zabíjet Palestince, je reálná, máme jedinou naději, že začnou Američané pohlížet na celý region jako na region a začnou uplatňovat mezinárodní právo.

Moderátor: To jste tedy nastínil snad nejpesimističtější možný obraz, ve světle toho, co se stalo. Pokusme se to trochu rozložit. Zaprvé co se týče Saddáma Husajna. Jak důležité je to, aby byl Saddám Husajn a jeho rodina osobně zajati? Co se stability Iráku týče?

Jordánský princ Hassan: Je nutno vytvořit hybridní irácko-arabský soud, který by se zabýval otázkou smíření a odpuštění na jedné straně a zadruhé mezinárodní společenství a soud v Haagu bude muset vykonávat spravedlnost. Válku ospravedlnit nelze, ale lidé musejí uznat, že ne všichni Iráčané jsou vinni. Bohužel už dochází k všemu tomu odvetnému zabíjení a z toho vyplývá, že je nemožně proměnit armádu v policii. Představa národní odpovědnosti Iráčanů musí být zakořeněna v národním shromáždění, nesmí to být jen výlučná vláda emigrantů, což je to, co navrhují Američané teď.

Moderátor: Vadí ale, jestliže Saddám Husajn unikne?

Jordánský princ Hassan: No, jak to řekl jeden Američan, když odpovídal na otázku o bin Ladenovi: Nejdůležitější je, že si lidi myslí, že je mrtvý. Nevím přesně, co to znamená, snad že došlo k nějaké dohodě za scénou. Myslím ale, že vlády ve všech zemích třetího světa jsou otřeseny. Musíme si uvědomit, že se prosadí suverenita občanů, buď krvavě -- strháváním soch -- anebo demokraticky, ale občanská společnost a práva občana dosud uznávána nejsou.

Moderátor: To, co říkáte, zpochybňuje legitimitu každé vlády, jakou by Američané po vítězství vytvořili. Co jsou podle vás klíčové faktory, které by rozhodly, jestli bude taková vláda považována za legitimní. Musí být v ní angažována OSN? Musí se na nové vládě účastnit irácké opoziční organizace? Nebo jde o to, jaké irácké organizace se budou účastnit?

Jordánský princ Hassan: Iráčan, který americké návrhy koordinuje, navrhuje, že chce svolat jakousi loya džirgu, národní shromáždění, aby se na přípravě nové vlády mohli podílet všichni Iráčané. Inkluzivnost je slovo, které Američané pořád opakují. Také se soustřeďují na federalismus, geografický federalismus, nikoliv etnický federalismus. I oni se bojí, že by se Irák mohl rozpadnout podél etnických linií. Ale jak se to bude realizovat -- na severu se ještě bojuje, přitom se už navrhuje jednání v Nasiriyi v pátek, přitom generál Jay Gardner, budoucí správce země, se ještě nepřestěhoval z Kuvajtu do Bagdádu. Tak to nevím. Je zjevné, že lakmusovým papírkem bude právě legitimita nadcházející fáze. Mělo by se uvažovat o nějakém hybridním řešení, na němž by se podílely Rada bezpečnosti i OSN. Je nutno jednat také o celé té otázce petroeura a petrodolaru. Možná že byste se na to mohl zeptat britského ministra financí Gordona Browna, jestli je skutečně dolar obávanou měnou nebo ne.

Moderátor: Jak vážné je nebezpečí, že se Irák zbalkanizuje, rozpadne se, že vznikne kurdský stát na severu, šiitský stát na jihu a nespokojený zbytek sunnitů uprostřed? Irák byl přece vytvořen ze tří nesourodých částí osmanského impéria.

Jordánský princ Hassan: Když můj prastrýc do té země začátkem dvacátých let přijel, řekl, že v ní nenašel žádné Iráčany. Proto byla ústava z roku 1925 založena na pluralismu. Osobně si myslím, že pluralismus je jedinou odpovědí, jedinou možností, jak zabránit balkanizaci celého regionu, který jinak zlikviduje celý region od Izraele až po Indii včetně obou těchto zemí. Proto požaduji, aby státy přijaly základní principy chování. Aby se definovalo, co je terorismus, a požaduji, aby byl vytvořen benevolentní fond politiky cukru, na podporu a na investice pro chudé, čímž se zabrání tomu, aby je rekrutovaly teroristické organizace.

Moderátor: Takže, abych se vrátil ke své první otázce, obáváte se, že tato invaze bude mít přesně opačný důsledek, než co Američané zamýšleli: že svět nebude bezpečnějším místem, ale naopak skleníkem pro terorismus proti americkým cílům.

Jordánský princ Hassan: Oddělil jsem dvě různé agendy: jednou je tvorba národního státu a humanitární pomoc, to je jedna věc, a úplně jinou věcí je boj proti terorismu. Někteří Američané si myslí, že obojí je jedinou věcí. Pokud si to myslí, pak má prezident Mubarak pravdu: pak vzniknou stovky nových bin Ladenů, pokud neobnovíme legitimitu a mimo jiné i morální autoritu posvátných míst: Nadžafu, Jeruzaléma a Meccy, například.

Moderátor: A co dopad toho druhého konfliktu, který tolik znepokojuje Jordánsko, arabsko-izraelský konflikt. Šimon Peres, čelný labouristický izraelský politik, řekl o víkendu, že válka v Iráku možná pomůže řešení izraelsko-palestinského konfliktu, že se věci možná pohnou kupředu.

Jordánský princ Husajn: Rád bych s ním souhlasil, pracuju s ním léta, je trvalým optimistou. Ale zároveň všichni Palestinci, které jsem slyšel, říkají, že tato válka nemá s problémem nic společného a že izraelské dodatky k "silničnímu plánu" pro mír už způsobily, že je v podstatě nemožné pro Palestinskou samosprávu tyto dodatky přijmout. Rád bych byl, kdyby se konala v regionu madridská konference, kde by se mluvilo o všem: o libanonsko-izraelských stycích, o syrsko-izraelských stycích, čímž by se lehčeji hovořilo o palestinsko-izraelském problému. A pak by se mělo jednat o regionálních problémech, o nadnárodních problémem, jak spravovat vodu a energii. Potřebujeme regionální hnutí pro změny, tak jako to dělá Evropská unie.

Moderátor: U kořenů toho všeho ovšem je otázka, jaké jsou americké úmysly. Jste přesvědčen, že to Američané myslí dobře s Irákem i s palestinsko-izraelským konfliktem?

Jordánský princ Husajn: Podívejte se, já jsem nikdy v životě neviděl "dobře míněnou" válku anebo dobře míněnou okupaci. Izraelci hovořili o okupaci Palestiny jako o "dobře míněné" okupaci. "Dobrá válka" neexistuje. Souhlasím v tomto se Svatou stolicí jako s moderátorem Světové konference o náboženství a o míru. Jméno našeho Stvořitele by nemělo bráno nadarmo. Bohužel to tak trochu dělají pravicoví fundamentalisté ve Spojených státech. Ale co se týče dobré vůle, jestliže se nám podaří vyhnout se ropné politice a velikosti evropského trhu ve srovnání s americkým trhem, vyhnout se hegemonii dolaru kontra konkurenceschopnosti eura, a pokud se nám podaří dát lidem opravdu najevo, že chceme dát moc a vliv chudým, aby mohli sami rozhodovat o svém životě, aby platilo suverénní rozhodování občana, pak by tohle všechno mělo v sobě "něco dobrého". Ale to bychom museli pracovat pro nový humanitární pořádek, ne pro nový hmotný světový pořádek.

                 
Obsah vydání       11. 4. 2003
11. 4. 2003 Rumsfeld o rabování v Iráku: "Svoboda je nepořádná"
11. 4. 2003 V Bagdádu jsou ničeny nemocnice
11. 4. 2003 Zoufalé apely z Iráku: prosíme, zachraňte nás před rabováním a ničením!
11. 4. 2003 Přehánějí média bagdádský chaos?
13. 4. 2003 "Na iráckém experimentu dost závisí"
11. 4. 2003 Nad "Irákem" mj. trochu o diskusi (a "názorech") Miloš  Dokulil
11. 4. 2003 "Dej mi ledničku, nebo tě zabiju"
11. 4. 2003 Irácká jednání o budoucí vládě mají být až v úterý
11. 4. 2003 CNN vydírána režimem Saddáma Husajna
11. 4. 2003 Ahmad Šalabí: Nový lídr svobodného Iráku? Josef  Brož
11. 4. 2003 Jordánský princ Hassan: "Žádná válka není dobrá"
11. 4. 2003 Amatérova analýza: tentokrát Právo Vladimír  Bernard
10. 4. 2003 Irák: Byla to od Spojených států humanitární akce? Jan  Čulík
11. 4. 2003 Dramaturg televize veřejné služby, neposkvrněné početí a podrazy v public relations církví Štěpán  Kotrba
11. 4. 2003 Atómový útok zastaví slovenská horčica Lubomír  Sedláčik
10. 4. 2003 Camp Doha live: jaké je to v ústředním americkém tiskovém středisku
11. 4. 2003 NOVÉ POVĚSTI ČESKÉ:
Surrealistické strasti Otce vlasti
Hugo  Schreiber
11. 4. 2003 Americké úřady nechaly zmizet programátora firmy Intel
11. 4. 2003 Spojené státy a mezinárodní právo
11. 4. 2003 Pomůžeme Iráku zkušeností z Listopadu 89 ? Michal  Rusek
10. 4. 2003 Včera, dnes a zítra
10. 4. 2003 Vraždění v Kongu je nejhorší ze všech válek od roku 1945
10. 4. 2003 Iráčané o tom, kdy se stanou pro Američany "teroristy"
9. 4. 2003 IRÁK: Chci, aby moje země byla normální
5. 2. 2003 Pošta redakci
12. 4. 2003 Hospodaření OSBL za březen 2003
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
13. 4. 2003 Pohlednice z Timoru VII Jaroslav  Kováříček
13. 4. 2003 Charta proti dětskému kuřáctví Martin  Škapík
13. 4. 2003 V demokracii musejí být občané přesvědčeni, že je legitimní nesouhlasit   
11. 4. 2003 Jordánský princ Hassan: "Žádná válka není dobrá"   
11. 4. 2003 Atómový útok zastaví slovenská horčica Lubomír  Sedláčik
11. 4. 2003 Amatérova analýza: tentokrát Právo Vladimír  Bernard
11. 4. 2003 NOVÉ POVĚSTI ČESKÉ:
Surrealistické strasti Otce vlasti
Hugo  Schreiber
11. 4. 2003 Dramaturg televize veřejné služby, neposkvrněné početí a podrazy v public relations církví Štěpán  Kotrba
11. 4. 2003 Nad "Irákem" mj. trochu o diskusi (a "názorech") Miloš  Dokulil
11. 4. 2003 Spojené státy a mezinárodní právo   
11. 4. 2003 Americké úřady nechaly zmizet programátora firmy Intel   
10. 4. 2003 Irák: Byla to od Spojených států humanitární akce? Jan  Čulík
10. 4. 2003 Vraždění v Kongu je nejhorší ze všech válek od roku 1945   
9. 4. 2003 IRÁK: Chci, aby moje země byla normální   
8. 4. 2003 Arabské listy - radikalizace duchovních elit   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
13. 4. 2003 Saddámův zbrojní poradce se vzdal Američanům   
13. 4. 2003 Američané spolu s iráckou policií budou hlídkovat v Bagdádu ve snaze zabránit plenění   
13. 4. 2003 USA: dalším terčem vojenského útoku bude zřejmě Sýrie   
13. 4. 2003 Iráčtí výzvědní agenti měli skrýt informace o zbraních hromadného ničení   
13. 4. 2003 "Na iráckém experimentu dost závisí"   
13. 4. 2003 USA příslíbily, že zasáhnou proti iráckým plenitelům   
13. 4. 2003 Eagleburger: "Bush se nemůže odvážit zaútočit na Sýrii"   
13. 4. 2003 V demokracii musejí být občané přesvědčeni, že je legitimní nesouhlasit   
11. 4. 2003 Americké úřady nechaly zmizet programátora firmy Intel   
11. 4. 2003 Spojené státy a mezinárodní právo   
11. 4. 2003 Nad "Irákem" mj. trochu o diskusi (a "názorech") Miloš  Dokulil
11. 4. 2003 Pomůžeme Iráku zkušeností z Listopadu 89 ? Michal  Rusek
11. 4. 2003 Jordánský princ Hassan: "Žádná válka není dobrá"   
11. 4. 2003 "Dej mi ledničku, nebo tě zabiju"   
11. 4. 2003 Zoufalé apely z Iráku: prosíme, zachraňte nás před rabováním a ničením!