28. 2. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 2. 2003

V třetím kole hlasování byl zvolen prezidentem České republiky Václav Klaus. Podle IDNES získal 142 hlasů, tedy o jeden hlas více, než potřeboval.

Václav Klaus prezidentem
1. 3. 2003
Motto: Mohl to být také Karel Gott...

Celý páteční večer jsem dostával do Florencie z Čech esemesky: "Prezidentem je Klaus. Je to tragédie." Občas i v hodně jadrnější verzi. Má Česká republika takového prezidenta, jakého si zaslouží?

Podle čtvrteční Mladé fronty Dnes by za prezidenta zvolilo Václava Klause více než šedesát procent českých občanů, kdyby existovala přímá volba. Takže vlastně politikaření a čachrování v parlamentě splnilo "vůli lidu", pokud byl ve čtvrtek publikovaný průzkum veřejného mínění spolehlivý. Proč takové množství českých občanů chtělo za prezidenta osobu, která je zjevně nepříliš důvěryhodná, nemá hlubší porozumění vnějšímu světu, její názory jsou založeny na ideologických stereotypech a znepřátelila si velkou část zahraničních spojenců České republiky?

28. 2. 2003

Zamyšlení nad čtvrtečním pražským tiskem

Cestou do Itálie na kolokvium Evropské unie o sdělovacích prostředcích ve středoevropských zemích, chystajících se ke vstupu do EU, jsem v letadle z Prahy prolistoval čtvrteční český tisk. Snad stojí zato se nad jeho dnešním étosem na okamžik zastavit, i když to dělám v poněkud nečeském prostředí: za středozemské noci uprostřed starého města středověké a renesanční Florencie.

Pražské noviny nyní prokazují pozoruhodně rozporné a hybridní rysy. V MfD i v Lidových novinách se ve čtvrtek vyskytlo několik dobrých článků: působily však docela neústrojně výrazně inteligentním dojmem uprostřed běžného čtenářského "krmiva" hloupostí. Velmi slabé byly texty, věnované páteční volbě českého prezidenta. Zejména výroky a rozhovory obou kandidátů, Klause i Sokola, působily neobyčejně chabě, jak by oba kandidáti neměli vůbec co říct.

Benjamin C. Bradlee
27. 2. 2003
Vlády většinou lžou a novináři, kteří je citují nekriticky, tyto lži tím šíří. Před válkou v Perském zálivu: nevěřte ani slovo, co vám tvrdí.

Poctu nestoru americké žurnalistiky, Benu Bradleemu, šéfredaktorovi amerického deníku Washington Post v době vlády prezidenta Nixona, jehož se tomuto americkému listu podařilo odhalením aféry Watergate svrhnout, publikoval ve středu londýnský večerník Evening Standard. Jednaosmdesátiletý Bradlee sice z amerického deníku odešel před dvanácti lety do důchodu, působí však nadále mezinárodně jako "světový velvyslanec" tohoto listu a jeho přístup neztratil nic ze své někdejší intelektuální pronikavosti. Bradlee byl šéfredaktorem deníku Washington Post v době, kdy dva reportéři tohoto deníku, Bob Woodward a Carl Bernstein, objevili a publikovali podrobnosti o aféře Watergate, která vedla k odvolání Richarda Nixona z prezidentského úřaadu.

28. 2. 2003
Nic na tom nezmění, když budeme jmenovat jména, kterým důstojenství tak vysokého úřadu nepříslušelo. Názorněji tušíme, jak správný člověka na správném místě přímo souvisí s přežitím komunit a etnik, národa i státu, a také idejí, pověstí, legend, ba mýtů. I proto odpovědnost poslů-tribunů lidu, strážců republikánské demokracie a volitelů presidentů je nedozírná. Také řecké slovo "angelos" znamená "posel", a jeho zvláštní pod-kategorií jsou i "padlí andělé". Ti, kdo podle apokryfní knihy Henochovy odmítli dodržovat principy zaslepeni vlastní pýchou, proto byli zavržení a určeni, aby škodili.
28. 2. 2003
Na popud papeže začala plamenná diskuze o místě pro "boží paragrafy" v budoucí evropské Ústavě. Boj Božích stoupenců v Konventu za zahrnutí odkazu křesťanství v připravovaném základním dokumentu EU narazil na tvrdý odpor sekulární opozice. Na rozdíl od křesťanských demokratů a evropských církví jsou obhájci sekulární podoby Ústavy ochotni uznat pouze společně sdílené hodnoty či duchovní tradici.

Britské listy přinesou v pondělí plné znění navrhovaného textu evropské Ústavy.

28. 2. 2003
Pokud by mělo dojít v Čechách k tolik potřebnému ozdravění a znovunabytí dlouhodobě ztraceného rozumu, tak rozervaná a trpící duše našeho heroického národa nepotřebuje nic víc, než naleznout ztracenou rovnováhu, aby vystřízlivěla z emotivního marasmu. Nenaskýtá se nic lepšího než léčba Švýcarskem! Vzory prý přitahují a alpská země studená jako psí čumák, kde rozumová úvaha se stala pragmatickým základem každodenního života a peníze skutečným měřítkem vynaloženého úsilí, poskytuje inspiraci.
28. 2. 2003
Ve dnech od 19. 2. do 23. 2. 2003 proběhl v Ostravě již 7. ročník Festivalu ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR. Podobně, jako tomu bylo již v minulých letech, mohli diváci zhlédnout sled několika představení čtyř ostravských činoherních divadelních souborů - Národního divadla moravskoslezského, Divadelní společnosti Petra Bezruče, Divadla loutek a Komorní scény Aréna.
27. 2. 2003
Bylo by naprosto marné nadcházející volby prezidenta považovat za nepolitické. Každý napjatě čeká, jak to dopadne, kdo usedne na uvolněný prezidentský stolec, aby pokračoval v dobře rozehrané rošádě a dovedl český stát do sjednocující se Evropy. Bohužel problém je v tom, že uchazečů je příliš mnoho a vůle politických stran příliš málo. Prezidentská funkce láká totiž nejrůznější i nejhrůznější povahy.
27. 2. 2003
Obidve predchádzajúce neúspešné voľby prezidenta v Čechách mali svojho prirodzeného favorita. Čaro tretej voľby je v tom, že má favoritov hneď dvoch. Nedá sa vylúčiť, že v piatok bude zvolený druhý prezident ČR.

Toto konštatovanie môže po dvoch neúspešných voľbách znieť prehnane optimisticky, ale obaja kandidáti -- Václav Klaus a Jan Sokol -- disponujú tímami, ktoré sú na prvý pohľad schopné vystavať v parlamente potrebnú väčšinu.

27. 2. 2003

Postupná agónie, rozpad veřejnoprávní České televize, která by měla být národním "rodinným stříbrem", jednou z nejvýznamnějších hodnot české demokracie, sdělovacím prostředkem, který se efektivně zastává zájmů obyčejných občanů vůči politikům, pokročila ve středu zase o něco dál tím, že slabá a neschopná Rada České televize nezvolila nového generálního ředitele.

Celá záležitost s generálními řediteli ČT je ovšem fraška: co si myslet o takto cenné instituci, která se zbaví čtyř ředitelů za pouhé čtyři roky? Situace je jasná: řadoví zaměstnanci mají v ČT sinekuru, ty nikdo nemůže vyhodit, i kdyby byli jakkoliv špatní. Naproti tomu každý vedoucí pracovník, jmenovaný konkursem, může být kdykoliv, kdy se řadovým zaměstancům (a pánům "odborářům"!) nehodí, vyhozen. Na co je to asi recept? Na udržování setrvalého neumětelského stavu.

Za této situace je vůbec s podivem, že se někdo na funkci generálního ředitele ČT vůbec hlásil. Prý jde "o prachy, o moc a o slávu," dovídám se od lidí, kteří tomu rozumějí. Skutečně? Jsou to tak velké prachy, moc a sláva, že to těm lidem za to stojí?

Ale vážněji: kdy a kdo někdy v České republice učiní kroky v tom směru, aby Česká televize začala vykonávat řádně svou veřejnoprávní roli - a že jí je v této zemi zatraceně zapotřebí. Nebo si čeští občané dobrou televizi nezaslouží?

Česká televize a veřejnoprávní média TÉMA

27. 2. 2003
Ano, jde o prezidentskou volbu. Nebudu se pokoušet o porovnávání obou kandidátů. Není přiměřená možnost (ani klima) ke srovnávání životních cest; nemá-li to pouze komplikovat portrét. Kupodivu se z minulosti něco vytáhne jen tehdy, může-li to šance zmíněného snížit (nikoli naopak). Minimalizujme pro další úvahu osobní zřetele.
Jan Sokol
27. 2. 2003
No, v první řadě za opisování povinné četby. Normálně by člověk na univerzitě čekal, že se stanou studované texty odrazovým můstkem k samostatné diskusi a k rozvíjení vlastních studentových názorů. Tak tomu však zjevně není na jinonické fakultě humanitních studií Jana Sokola a Zdeňka Pince.

Myslel jsem, že filozofie má vést k diskusi a k tříbení schopností utvořit si samostatný názor. Běžnou univerzitní praxí je, že na základě studia doporučené četby student vypracuje samostatnou práci, v níž projeví vlastní schopnost úsudku a originální názor.

Jinak bych se domníval, že když někdo učí dějiny filozofie, měl by asi ve svém kursu v rámci plurality užívat i jiné přehledové učebnice než ty, které sám napsal.

celý článek BL
27. 2. 2003

Neuvěřitelně podlézavě zareagovala fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy na nominaci svého děkana Jana Sokola. Doc. PhDr. Zdeněk Pinc, proděkan pro studium nechal na zítřek - 28. 2., výročí Vítězného února a den třetího kola volby prezidenta, "na žádost akademického senátu fakulty" vyhlásit "děkanské volno", a to "opatřením děkana" č. 1/2003... Bohužel, originální dokument se nachází na veřejnosti nepřístupném intranetu fakulty na adrese https://is.fhs.cuni.cz/auth/nastenka/zprava.pl?zprava=1144 a tak jsme pro čtenáře Britských listů uložili kopii zprávy na našem serveru.

kopie vývěsky FHS UK BL

Doufám, že všichni jinoničtí studenti budou zítra na Hradě demonstrovat za zvolení Jana Sokola tak, jak je k tomu nabádala internetová výzva "Sokol na Hrad"... Pouze by si měli dát pozor, neboť v určité vzdálenosti od jednání zastupitelských sborů (na doslech :)) se demonstrovat nesmí - ze zákona - a tak by na sebe mohli za majálesovou podporu svého děkana přivolat policejní pendreky či dokonce vodní dělo...

A aby toho nebylo dosti, zítra v 10:00 začne v aule - v místnosti č. 1034 jinonického univerzitního komplexu "projekce přímého přenosu z Hradu". Projekci zajistila a na fakultní intranetovou adresu https://is.fhs.cuni.cz/auth/nastenka/zprava.pl?zprava=1153 vložila Lenka Fikarová z děkanátu FHS UK...

kopie vývěsky FHS UK BL

Pozn JČ: Osobně neshledávám nic špatného na tom, pokud se třeba i celá Karlova univerzita postaví za kandidaturu svého učitele na českého prezidenta. Konec konců je snad Česká republika demokracie, a tak si přece každý může lobbovat za koho chce.

Pozn KOŠ: Může. Nemám nic proti jakýmkoliv demonstracím, pouze se nedomnívám, že je v souladu s principem akademické apolitičnosti na demonstraci vyhlašovat "děkanské volno", zvláště ne tehdy, je li děkan oním kandidátem, v jehož prospěch se má lobbovat. V jidiš existuje trefné pojmenování takového chování - chucpe. Nebo by snad vyhlašoval "děkanské volno" děkan Sokol (prostřednictvím svého podřízeného a aparátu) i tehdy, kdyby proti Václavu Klausovi nekandidoval on sám, ale třeba Miloš Zeman nebo prokurátor Kříženecký? Asi ne. Nestalo se při předchozích kolech prezidentské volby. Takže úcta k majestátu prezidentského úřadu v tom není, snad pouze pozérství, ješitnost a samolibost... Nevšiml jsem si ani, že by rektor Wilhelm dával volno celé Karlově univerzitě. Jak říkám, chucpe... Ale tento jazyk asi pan dělkan Sokol neovládá.

28. 2. 2003
z diskusního fóra BL

Připadá mi víc než nevkusné, obouvat se do FHS, jen kvůli tomu, že její děkan kandiduje na prezidenta (načasování článku mluví samo za sebe). Musím říct, že z pohledu studenta je to vyloženě nehoráznost. Pomluvy, které se šíří veřejností o naší fakultě rozpoutávají povětšinou jen neúspěšní studenti a lidé, kteří vůbec neví co se na naší škole učí, to je moje vlastní zkušenost.Jsem na škole teprve ve druhém semestru a zmíněná problematika referátů se mě tedy velmi týká.

27. 2. 2003
Vymknutá z kloubů doba šílí! Nevíme jak se vyrovnat s ekologickými katastrofami, záplavami, vodou poničeným metrem, s postupující globalizací, s mezinárodním terorismem, se stoupajícími daněmi, státním dluhem a s civilizačními problémy všeho druhu? Kdo se v tom vyzná? Rozdrásaným nervům nabízíme čtení na pokračování! Měla to být "Babička". Nikoliv z lásky ke klasické české literatuře, ale z důvodu promlčených autorských práv. Převážila myšlenka, kterou dávno razil akademik Zdeněk Nejedlý. Vrátili jsme se k Jiráskovi! Pojďte a poslyšte Nové pověsti české!
popravený Nicolae Ceausescu
28. 2. 2003
Slýcháme-li dnes úvahy o svržení Saddáma Husajna, je dobré připomenout si, jak podobné události probíhají. Nám asi geograficky i časově nejbližší příklad násilného svržení diktátora představuje Rumunsko v roce 1989. Třináctiletý odstup od těchto událostí a západní bádání odhalily do té doby mnohá neznámá fakta a souvislosti. Jestliže se počítá se svržením Husajna buď pomocí jeho generality či lidového hnutí v Bagdádu, nebo přímo americkými jednotkami, je Ceausescův případ kombinací prvních dvou způsobů.
27. 2. 2003
Ani jedno odpočúvanie v tejto ťažkej dobe nazmar, tak by sa asi najvýstižnejšie dala charakterizovať súčasná situácia alebo skôr chaos s odpočúvaním na Slovensku. Udalosti posledných dní na domácom poli i v susedných Čechách už ani jedného triezvo uvažujúceho človeka nenechali na pochybách, že niečo nie je s odpočúvaním v poriadku a je načase čosi urobiť. Preto paradoxne vyznievajú posledné tvrdenia ministra vnútra Vladimíra Palka, podľa ktorého v súčasnosti nie je dôvod meniť zákon upravujúci spôsob používania informačno-technických prostriedkov (ITP), ľudovo označovaných ako odpočúvanie. Šéf vnútra so stoickým pokojom verejne konštatoval, že on sa o svoj mobil nebojí.
Únor 1948, Staroměstské náměstí
27. 2. 2003
Radovan Geist, Martin Muránsky
Pochmúrne počasie, sneh padal na zhromaždené davy. Vo fabrikách čakali milicionári, keby náhodou niečo "neklaplo". A na balkóne stál budúci prvý robotnícky prezident a oznamoval veľké víťazstvo. Avantgarda ľudu prebrala moc parlamentnou cestou bez toho, aby prehovorili zbrane. Tieto obrázky si väčšina z nás pamätá len z nezreteľných fotografií. No ich odkaz mal prežívať ďalej. A skutočne prežíva -- v nečakaných reinkarnáciách.
27. 2. 2003
Zatímco válka v Iráku se chystá, ve Spojených státech již občanská válka běží na plné obrátky. Je to válka se standardními parametry:
  • Jako střet starého s novým.
  • Jako symptom střídání jednoho typu ekonomiky (s jeho rolí při generování elit, s jeho dominantním ekonomickým sektorem, s jeho typem růstu) jiným, historicky vyšším a progresivnějším typem ekonomiky (s jeho rolí při generování elit, s jeho dominantním ekonomickým sektorem, s jeho typem růstu).

Je to občanská válka doprovázející přechod od posledního a úpadkového stádia vývoje průmyslové společnosti, tzv. postindustriální společnosti, ke vzniku rané fáze vzdělanostní společnosti.

28. 2. 2003

LITERATURA A SPOLEČNOST

Zygmunt Bauman: Modernosť a holokaust. Kalligram, Bratislava 2002. Preklad Michaela Chorváthová.

"Sociológia sa zaoberá modernou spoločnosťou, nikdy sa však nevyrovnala s jedným z najvýraznejších aspektov modernosti - holokaustom," píše sa na obálke knihy poľského sociológa, emeritného profesora Univerzity v Leedse a profesora Varšavskej univerzity Zygmunta Baumana. Bauman u nás nie je neznámym autorom - v češtine a slovenčine už vyšli jeho knihy Myslet sociologicky, esej Globalizácia, Úvahy o postmoderní době a nedávno vydalo vydavateľstvo Kalligram aj azda jeho najznámejšiu knihu Modernosť a holokaust. Kniha, ktorá vyšla prvýkrát vo vydavateľstve Polity Press roku 1989, je v slovenskom vydaní navyše doplnená prednáškou pod názvom Spločenská manipulácia morálky: moralizujúce činitele, adiaforizujúce činy, ktorú Bauman predniesol v roku 1990 pri príležitosti prevzatia Európskej ceny v Amalfi, a novým doslovom z roku 2000, ktorý nesie príznačný názov - Povinnosť nezabudnúť - ale na čo?

28. 2. 2003
Tibor Kružlík
Kápo. Kalligram, Bratislava 2002. Zo srbčiny preložil Karol Chmel.

Juhoslávia, prvá polovica osemdesiatych rokov. Katastrálny úradník Vilko Lamian z Banjaluky nájde na korbe kamióna, ktorý ho z Podbrda vezie domov, ufúľané maďarské noviny. Ako blesk z čistého neba ho z nich zasiahne jediné slovko, na ktoré nemyslel už celé desaťročia: Szabatka. Je to rodisko ženy menom Helena Lifka, o ktorej sa nazdával, že si ju definitívne vymazal z pamäti spolu so spomienkami na Osvienčim. Tam sa s ňou spoznal za tých najstrašnejších okolností: on bol vtedy kápo s prezývkou Furfa, ona obeť jeho sexuálneho zneužívania. Okamžite sa spúšťa reťaz spomienok z koncentrákov, začína sa Lamianovo sebaspytovanie a hľadanie osoby, ktorej kedysi tak strašne ublížil.

28. 2. 2003

Nacizmus a komunizmus

Adolf Hitler vo svojej knihe Mein Kampf píše, že znalosti marxizmu čerpal z čítania sociálnodemokratickej tlače vo Viedni. Lenže ak by bol čítal sociálnodemokratickú tlač v Nemecku, zistil by markantný rozdiel. Ideológiu rakúskych sociálnych demokratov nazývali austromarxizmus. Používala oveľa radikálnejšiu rétoriku, ako to bolo v Nemecku.

Na začiatku 20. storočia sa v robotníckom hnutí rozpútal ideový spor, ktorý po vojne zavŕšil rozpad sociálnodemokratických strán: pravica si ponechala pôvodný názov, príslušníci ľavice si zväčša zvolili názov komunistická strana. Hoci medzi týmito stranami prebiehal ostrý boj, Adolf Hitler medzi nimi nijaký rozdiel nevidel, a pritom v Nemecku bola sociálna demokracia po istý čas súčasťou vládnej koalície, kým komunisti vždy boli radikálnou opozíciou.

1. 3. 2003
Česká republika má nového prezidenta - bývalého předsedu ODS Václava Klause. V průběhu zdánlivě dramatické, ve skutečnosti ovšem pečlivě prokalkulované volby byl oběma komorami Parlamentu ČR zvolen až na symbolický "třetí pokus": ve třetím kole třetí volby. V hektickém pátku 28.února ve Španělském sále pražském Hradu se pořád zdálo, že větší šanci má Klausův vládní protikandidát Jan Sokol, nicméně už předchozí náznaky hlavně ze strany KSČM dávaly tušit, že daleko větší naději má právě Klaus. A to se také potvrdilo.
28. 2. 2003

Amerika, robíš to lepšie

Natan Sznaider
z týždenníka Die ZEIT preložila Táňa Súľovská, úvodné slovo Martin Muránsky

Na začiatku irackej krízy sa zdalo všetko jasné: dobro proti zlu, Západ proti ďalšiemu diktátorovi. Nemecký výstrelok o neútočení na Irak nikto nebral priveľmi vážne. V dnešných úvahách o irackej kríze čítame titulky, oznamujúce krízu západnej politiky a riziko rozpadu transatlantického spoločenstva. Iste si spomínate na Rumsfeldovo rozlíšenie starej a novej Európy. Máloktorý diplomatický výrok prehĺbil rozpory spoločenstva ako práve tento. Sprítomnil totiž fundamentálny spor demokracie o demokraciu, spor medzi mienkou silnejšieho a názorom väčšiny. Po víkendových masových protestoch proti irackej vojne na celom svete je zrejmé, že tento spor patrí na program dňa. O to ťažšie je vyznať sa v dnešnej bitke o Irak a nenechať sa pritom zmanipulovať zažitými predsudkami.

28. 2. 2003

Pôvodné "zmierenie sa s nevyhnutnosťou" sa postupne premieňa na lojalitu

O rozdelení Česko-Slovenska sa napísalo už veľa múdreho i trápneho, vecného či motivujúceho. Pokúsim sa zhodnotiť túto historickú udalosť (a desaťročie, ktoré odvtedy uplynulo) z pohľadu židovskej komunity.

V tomto prípade ide o skupinu, ktorá sa nikdy netajila lojalitou voči zaniknutému spoločnému štátu. Uvedenú skutočnosť (kriticky alebo pozitívne) reflektovala dobová tlač, ale aj známy vtip: V období prvej republiky sa po karlovarskej promenáde prechádzal ortodoxný Žid v kaftane, klobúku, s bradou a pajesami. Na zvedavé pohľady okoloidúcich reagoval otázkou: ,,Čo ste ešte nevideli Čechoslováka?"

Fidel Castro
27. 2. 2003
Svébytnost myšlení Fidela Castra a hrdé lpění "ostrova svobody" na nezávislosti v duchu u nás již téměř zapomenuté zásady, že "chudoba cti netratí" neujdou pozornosti ani zastíněny Fidelovým zaujetím pro socialismus a vládu jedné politické strany.

Proto se Kuba a její charismatický vůdce těší autoritě rozvojových zemí a zvláště Latinské Ameriky v míře, která je vzhledem k vojenskému a ekonomickému potenciálu země neuvěřitelně vysoká. Nemusíme s názory současné služebně nejstarší hlavy státu souhlasit, ale nemůžeme popřít jejich hlubokou promyšlenost, přehlédnout jejich osobitost a racionálnost vidění problémů současného světa. Pověstné Castrovy projevy mohou být někdy inspirující právě svou myšlenkovou svérázností také pro Středoevropana, hovícího si v podmínkách režimu parlamentní demokracie a lpícího na respektování lidských práv. Hrozí nám totiž stejná nebezpečí, ať jsou rozdíly mezi našimi a Castrovými myšlenkami mělké či hluboké.

26. 2. 2003
Amerika zastává [vůči Evropě] ohledně dvacátého století velmi nadřazený postoj a je to jistě opodstatněné. Ve Washingtonu je v těchto dnech docela jasně cítit pohrdání: "Dvakrát jsme vás nesobecky zachránili a teď, když vás potřebujeme, nemáte odvahu nám pomoci. Ale nám je to jedno."

Avšak na dlouhé, temné měsíce od září 1939, kdy došlo k nacistické invazi do Polska a listopadem 1941, kdy teprve po japonském útoku na Pearl Harbor vstoupili Američané do války, se v této interpretaci historie jaksi zapomíná. Nikdo se nezmiňuje o tom, že když Československo, Polsko, Belgie, Holandsko, Francie a balkánský poloostrov padly do rukou nacistů, americké veřejné mínění se jednotně stavělo nepřátelsky proti této "evropské občanské válce".

Člověk má pocit, že je, třináct let po pádu komunismu, svědkem další dějinné události. Spojené státy se rychle vyvazují ze svých dosavadních závazků a je zjevné, že budou zanedlouho jednat zcela samostatně, bez ohledu na to, co si myslí mezinárodní společenství. Velmi zajímavě se nad tím v listě Guardian v úterý zamyslel známý reportér rozhlasu a televize BBC Alan Little, jehož hlavní myšlenky shrnujeme.

Kompletní článek ZDE
26. 2. 2003
Tisková informace

Po letech důvěřivého a následně odevzdaného mlčení jsme se rozhodli vystoupit s přímočarým požadavkem na okamžité radikální zvýšení našich mezd. Zdráháme se uvěřit, že máte o jejich úrovni pravdivé informace. Ty lze nejlépe získat přímo z našich výplatních pásek, které Vám v případě zájmu rádi zašleme. Lze z nich vyčíst zřetelné podhodnocení pedagogické, vědecké a umělecké práce univerzitních zaměstnanců. Většina z nás je proto stále naléhavěji nucena uvažovat o odchodu ze školství do jiných sfér, kde jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé ohodnoceni v průměru až několikanásobně lépe. Upozorňujeme, že toto krajní rozhodnutí již řada našich, především mladých, vysoce kvalifikovaných kolegů v poslední době uskutečnila. Denně pociťujeme rovněž nezájem nadějných absolventů i renomovaných odborníků o působení na univerzitách. Nám, kteří i přesto zůstáváme, často nezbývá než přivydělávat si mimo hlavní pracovní úvazek.

Vyzýváme fakulty všech českých vysokých škol, aby se k našemu apelu připojily. Domníváme se, že náš protest je poslední možnou výzvou k nápravě současné situace, která podle nás směřuje k otevřené personální krizi na všech tuzemských vysokých školách.

Minimální mzda odborného asistenta by podle našeho názoru měla převyšovat průměrnou mzdu v České republice

Další informace ZDE
26. 2. 2003

Omluva. Jan Čulík se koncem tohoto týdne účastní na pozvání Evropské unie konference European University Institute o sdělovacích prostředcích zemí připravujících se na vstup do EU, která se koná ve Florencii. Pokud se mu nepodaří zajistit si na místě internetové připojení, páteční Britské listy vyjdou v omezenějším rozsahu

26. 2. 2003
Vážený pane předsedo,

Britské listy přetiskly ZDE v těchto dnech názory paní Ireny Válové z Media Observatory ČR .

Čtenář jmenovaných internetových novin má tak možnost seznámit se s dokumentem, který byl určen Stálé komisi pro sdělovací prostředky Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Potud by bylo vše v pořádku.

Kristián Chalupa, ředitel odboru tisku a informací v Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže píše Jaromíru Talířovi, předsedovi Stálé komise pro sdělovací prostředky v Poslanecké sněmovně ČR:

25. 2. 2003
Stát bude i nadále bojkotovat právo. Na každého, kdo se tento stav odváží komentovat, pošle stížnost do Parlamentu. Stát si stěžuje státu na občana. Snad aby bylo navždy jasné, proč stát nakonec při svém rozhodnutí právo bojkotovat jednoduše musí.. Aby se neřeklo, že podlehl "tvrdému nátlaku" tohoto jediného občana. Přestává být bezpečné žít v tomto státě.

Je český tisk ještě český? TÉMA

Své odhodlání ignorovat zákony dává stát na vědomí písemně prostřednictvím Úřadu pro hospodářskou soutěž. Ředitel odboru tisku Úřadu pro hospodářskou soutěž Kristián Chalupa píše předsedovi Stálé komise pro sdělovací prostředky Parlamentu ČR Jaromíru Talířovi, že "antimonopolní úřad nemá ve své kompetenci ochranu svobody slova". Jinými slovy, český antimonopolní úřad při svém rozhodování nehledí, nerespektuje, nebere v úvahu ani ústavní pořádek této země ani Evropskou úmluvu o lidských právech, kde je Česká republika jednou z Vysokých smluvních stran.

Media Observatory se podle toho zařídí: překlad stížnosti antimonopolního úřadu na Media Observatory předává Komisaři pro lidská práva při Radě Evropy, který je tento týden v ČR a již s Media Observatory jednal.

5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční.
4. 2. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. Za nesmysly, které vycházejí např. v Mladé frontě dnes, vydáte ročně cca 3000 Kč. Proč nepodpořit menší částkou, rozdělenou na drobné splátky, nezávislou žurnalistiku Britských listů? S finančním rozpočtem bychom mohli dělat daleko podstatnější práci než dosud.

Všichni spolupracovníci časopisu na něm pracují ve veřejném zájmu zadarmo, případně ho dotují z vlastních zdrojů, někteří velmi podstatně. Finanční dary nám umožní dělat více práce ve veřejném zájmu s větším počtem spolupracovníků a profesionálněji.

Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet č.: 431349001/2400 (2400 je kód banky), eBanka, a. s. Ovocný trh 8, 117 19 Praha 1. Variabilní symbol pro příspěvky 2002 (ti, po nichž chce banka konstantní symbol, mohou použít 0558).Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
1. 3. 2003 Železný trumf nového prezidenta ČR? Karel  Mašita
1. 3. 2003 Má ČR takového prezidenta, jakého si zaslouží? Jan  Čulík
28. 2. 2003 Bůh, pašovaný do paragrafů evropské Ústavy Štěpán  Kotrba
28. 2. 2003 OST-RA-VAR: Dobré hry na ostravském divadelním festivalu Jitka  Peřinová
27. 2. 2003 Prezident pre ťažké časy Oskar  Krejčí
27. 2. 2003 Ben Bradlee: Politikové dnes lžou líp než kdy předtím Jan  Čulík
27. 2. 2003 Prezidentská volba: Počítám, počítáme...kdo je nejlepší? Miloš  Dokulil
27. 2. 2003 Pohlednice z Timoru II. Jaroslav  Kováříček
27. 2. 2003 Za co se udělují zápočty na škole, kde učí Jan Sokol a Zdeněk Pinc Jan  Čulík
27. 2. 2003 Chceme byť v Európskej únii sami sebou alebo sa v nej chceme rozpustiť? Peter  Zajac

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
27. 2. 2003 Ben Bradlee: Politikové dnes lžou líp než kdy předtím Jan  Čulík
25. 2. 2003 Konflikty roku 2003 Viktor  Kovaľov
25. 2. 2003 Jak americká diplomacie sama sebe ochromuje Martin D. Brown
25. 2. 2003 Telemost mezi studenty v Bagdádu a ve Virginii Ivana  Bošinová
25. 2. 2003 Krize v Radě bezpečnosti   
24. 2. 2003 Americká strategie národní bezpečnosti a Projekt pro nové americké století   
24. 2. 2003 Turecko, Kurdové, sankce a morální válka proti Iráku   
24. 2. 2003 DOKUMENT: Návrh rezoluce USA a Británie k problematice Iráku   
21. 2. 2003 Budou čeští odpůrci války v Iráku proti vstupu do EU? Štěpán  Kotrba
21. 2. 2003 DOKUMENT: Strategie národní bezpečnosti USA   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
24. 2. 2003 Sterilizácia Rómok: Rasizmus a diskriminácia vo slovenských nemocniciach? Martina  Ferenčíková
24. 2. 2003 O sterilizácii rómských žien Lubomír  Sedláčik
21. 2. 2003 Vagina monology v Brně   
12. 2. 2003 Saddám Husajn a "profesionálne ženy" Lubomír  Sedláčik
28. 1. 2003 Muži jsou nemožní, prezidentka by pomohla Marie  Haisová
15. 1. 2003 I na ženách se teď zkouší viagra...   
7. 1. 2003 Z vězení v Afghánistánu do vězení v Americe   
27. 11. 2002 Nigérie: má být popraven novinář   
27. 11. 2002 Feminismus, muslimský fundamentalismus a soutěž Miss World - už jen v třetím světě   
26. 11. 2002 V Londýně nebo v Africe, soutěž Miss World je stále ponižující   

Školství RSS 2.0      Historie >
27. 2. 2003 Za co se udělují zápočty na škole, kde učí Jan Sokol a Zdeněk Pinc Jan  Čulík
26. 2. 2003 Hejtman Moravskoslezského kraje považuje slova Jaroslava Rösslera za urážlivá Jaroslav  Hlaváček
12. 2. 2003 Nemyslím, že by byl Jan Sokol špatným prezidentem Vojtěch  Polák
1. 2. 2003 Schůzka nespokojených pedagogů - výsledky z jednání Radek  Sárközi
27. 1. 2003 Čeští učitelé jsou na tom špatně, ale ani nevíme jak Ivo V. Fencl
17. 1. 2003 ŠKOLSTVÍ: Nízké platy učitelů odnesou především žáci Radek  Sárközi
14. 1. 2003 České školství versus Charta učitelů z roku 1966 Radek  Sárközi
14. 1. 2003 České a britské školství: Stačí srovnávat Jaroslav  Vávra
8. 1. 2003 O čekání na důstojné učitelské platy, na důstojné hodnocení učitelů, ale nejen o tom Jaroslav  Vávra
3. 1. 2003 Čeští studenti: "Skotská pohádka" Jan  Čulík

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
5. 2. 2003 Vysvědčení Jaroslav  Hutka
28. 1. 2003 The significance of Jan Hus for Czech history Kathryn  Murphy
28. 1. 2003 Zemřel profesor Alexander Stich Jan  Čulík
28. 1. 2003 Sebrané spisy básníka Miroslava Holuba   
28. 1. 2003 České postoje: Hus i Švejk jako obrana proti útlaku Kathryn  Murphy
27. 1. 2003 Čulíkův "básník trapnosti" Kathryn  Murphy
22. 1. 2003 Finančnice - na motivy K.J. Erbena   
21. 1. 2003 O (české) literatuře v Britských listech   
20. 1. 2003 Co číst a k čemu to vést Jan  Čulík
20. 1. 2003 Třicet let bojů s Ladislavem Štollem
aneb Jak s tím můžete žít?
Martin  Štoll

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
27. 2. 2003 Agónie v České televizi pokračuje Jan  Čulík
24. 2. 2003 Zlatá éra sa skončila, Rybníčkov "očisťovací" tím v STV začal svoju kúru Martina  Nemethová
16. 2. 2003 Redaktoři ČT se porvali s odvolaným ředitelem: "Sesadili jsme Balvína a teď mu můžeme dát ještě přes držku" Jan  Čulík
16. 2. 2003 Ukradená televize aneb co na obrazovce nebylo Petr  Štěpánek
13. 2. 2003 Monitor Jan Paula : Česká televize účelově zkreslila Romanův příběh Jan  Paul
30. 1. 2003 Rybníček chce vybudovať konkurenciu Markíze, ale...
Zrušil jedinú konkurencieschopnú reláciu!
Jana  Matúšová
18. 1. 2003 Národní knihovna má problém s chápáním svého poslání v digitální době Štěpán  Kotrba
6. 1. 2003 Inzerát (na dům, ve kterém už nechci bydlet) Jiří  Koubek
16. 12. 2002 Digitální média veřejné služby III. Zdeněk  Duspiva
16. 12. 2002 Soudnost, pane Berko, soudnost! Štěpán  Kotrba