5. 11. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 11. 2003
Rozhlas BBC vysílal v neděli druhou část svého pořadu o tom, jak je americká zahraniční politika založena na potřebě Spojených států získávat ropu. Shrnujeme.

Po Blízkém východě má Venezuela podle odhadů druhé největší ropné rezervy na světě. Asi 1 a půl milionu barelů venezuelské ropy končí každý den ve Spojených státech. Je to 15 procent veškerých amerických dovozů ropy. Tankové lodi trvá přibližně jen asi týden, než z Venezuely dopluje do amerických přístavů. Proto je Venezuela pro Spojené státy strategicky velmi důležitá. Proto nebyli Američané zrovna nadšeni, když před pěti lety zvolili Venezuelané prezidenta, který hlásal revoluci.

5. 11. 2003
Podstatou rasismu je charakterizace celé komunity podle chování některých jejích členů.

Představte si, že by někdo vytvořil napodobeninu automobilu, dal do něho loutky černochů v životní velikosti, na poznávací značku napsal NEGŘI a automobil zapálil. A pak by se k tomu vyjadřovali poslanci, že si černoši částečně mohou za to, jak je většinová společnost vidí. V Británii v dnešní době zcela nepřijatelné, že? Avšak přesně toto se stalo v Anglii minulý týden. Týkalo se to ovšem - cikánů. Citujeme z komentáře George Monbiota ve včerejším Guardianu.

5. 11. 2003

Miliony internetových stránek, onlinových časopisů a cédéček budou v Británii státem archivovány pro dokumentační a historické účely. Zasloužil se o to nový zákon, který vešel platnost minulý týden a vznikl individuální iniciativou jednoho poslance.

5. 11. 2003

Monitor Jana Paula

Téměř veškeré reklamní plochy v metru se 3.11.2003 staly terčem útoku asi dvou desítek mladých umělců. Na protest proti účinkům reklamy překryli poutače ve vitrínách klientů agentury EuroAWK bílými plakáty s velkým černým otazníkem a odkazem na internetovou adresu www.ztohoven.cz. Agentura podala trestní oznámení. Tolik zpráva z médií. K označení umělec podobná aktivita jistě nestačí, ba ani samotné studium na umělecké škole, stejně tak mluvit o útoku je přehnané.

5. 11. 2003
Úvěrové karty - nebo rovnou několik - má ve Velké Británii doslova každý. Kartička z umělé hmoty nahrazuje papírové peníze téměř všude. Zejména v anglosaských zemích se tento způsob správy osobních finančních prostředků neuvěřitelně rozšířil. Ostrý konkurenční boj mezi jednotlivými finančními ústavy vedl k tomu, že banky nabízejí zákazníkům při přechodu od konkurence úvěr na kreditce po dobu prvních šesti nebo dokonce devíti měsíců zcela bezúročně, zejména na dluhy, které si převedete od jiné banky (například www.egg.com).

(Článek vyšel v příloze "Firma" v deníku Právo v pátek 31. 10. 2003.)

5. 11. 2003
Tisková zpráva Nesehnutých

7. večer s NESEHNUTÍm se uskuteční ve čtvrtek 6. listopadu 2003 od 18:00 v prostorách Nezávislého sociálně ekologického hnutí - NESEHNUTÍ na ulici Údolní 44 (tram.j č. 4. směr Masarykova čtvrť, zast. Úvoz).

V 18.00 začne projekce českého dokumentu:

Kdo bude hlídat hlídače?

Tento pro svou kontroverznost dosud neodvysílaný dokument České televize se zaměřuje na závažnou problematiku zneužívání zákonů ze strany policie.

5. 11. 2003

Ekologie:

Institut pro integraci České republiky do Evropské unie v souladu se závěry mezinárodní konference v Johannesburgu a s ohledem na stav společnosti i životního prostředí v ČR předkládá občanům následující manifest.

Navrhujeme vytvořit komplexní soubor strategií, které pomocí ekonomických, legislativních a administrativních nástrojů umožní uspokojovat sociální, materiální a duchovní potřeby lidí, při plném respektování objektivních environmentálních limitů (dále jen "udržitelný rozvoj"). Je nezbytné vytvořit volný prostor k seberealizaci pro všechny, kteří svou životní filozofií i praxí neustále pracují na obnovení žebříčku trvalých hodnot. Tento kladný potenciál společnosti nesmí být pohlcen praktikami, jejichž jedinou motivací je zisk a mocenské ambice. Je nutné vytvořit solidní podmínky pro svobodný rozvoj člověka, který svým postojem k tradičním hodnotám (rodina, láska, sociální cítění...) udržuje kontinuitu toho, co je pro lidskou společnost nejdůležitější -- vědomí sounáležitosti člověka s člověkem a člověka s životním prostředím.

5. 11. 2003

"Hanke, tys prej napsal něco o škole'', budou zase učitelé za pár dnů uštěpačně poznamenávat. A zase ty kyselé ksichty. Všichni se pořád ohánějí tím, jak student může vyjádřit svůj názor, ale běda tomu, kdo to zkusí. Chtěl bych varovat ostatní studenty, kteří to chtějí udělat. Jde to, ale buďte připraveni, že vás pak budou napadat ze zálohy ti, kteří slíbili, že vás budou vzdělávat. Škola totiž není ta ideální instituce, jak jste si ji vysnili. Je prohnilá skrz na skrz.

5. 11. 2003

Televize minulý týden oznámila, že úřady práce očekávají do konce roku přírůstek 50 000 nových nezaměstnaných. To je jedno procento lidí v produktivním věku. Tím stoupne nezaměstnanost z dnešních 10% na 11% na konci roku. Srovnáme-li toto číslo s přírůstkem očekávaných nových pracovních příležitostí v nových automobilkách ( v každé cca 3000 lidí) vidíme, že ani investice miliard korun do automobilek nezlepší situaci na pracovním trhu.

Ale je u nás skutečně jen 10% nezaměstnaných?

4. 11. 2003
Posilam jen kratkou reakci na vas clanek o detske prostituci v cesko-nemeckem pohranic, píše Pavel Kelly-Tychtl. Take mne prekvapuje prehnana nacionalisticka reakce. Mnohem vice mne vsak udivuje selhani vetsiny ceskych medii ve zpusobu, jakym "informuji" o tomto pripadu. Vami citovany clanek z Lidovych novin je jen jednim dukazem za vsechny. Pokud by cesti novinari meli skutecne zajem zjistit o celem pripadu a autorce zpravy vice informaci, stacilo by jim asi 15 minut. Behem teto doby by mohli ziskat zakladni informace na www strankach organizace Karo (www.karo-sozialprojekt.de) o nasledujicich faktech:
4. 11. 2003
Německá pobočka dětského fondu OSN UNICEF vydala zprávu o tom, že prý jezdí desetisicíce Němců za pedofilním sexem do příhraničních oblastí České republiky. Zpráva může či nemusí být přesná; potíž pro české novináře a české úřady však zřejmě je, že je její autorka Němka. Pro jednoho komentátora bylo urážkou už i to, že tuto zprávu o údajné pedofilní prostituci v ČR vydala německá pobočka UNICEFU 28. října - v český státní svátek.

Zarazila mě emocionální, přehnaná a myslím dost zakomplexovaná reakce českých médií, kterou nelze charakterizovat jinak než jako defenzivně nacionalistický postoj, pramenící z nedorozumění.

Důležité je, že je zpráva německé pobočky UNICEFU je totiž v první řadě kritická právě vůči bohatým Němcům, kteří údajně do ČR přijíždějí za prostitucí. Ať už je analýza UNICEFU přesná či nikoliv, je zaměřená proti německým pedofilům a sexuálním turistům a v německých politicích vyvolává pocity viny, že jejich němečtí spoluobčané prý páchají na českých občanech tyto trestné činy. Že by to však přece jen bylo spiknutí německé autorky, jehož účelem je:

 • ponížit český národ
 • získat další peníze ze západních fondů na studium neexistujícího problému
 • získat reklamu pro svou knihu o této věci?
 • 5. 11. 2003

  K reakci Jany Malé na článek Milana Krčmáře si nemohu odpustit několik věcných poznámek: "Rezoluci odsuzující stavbu zdi, podepsalo v OSN 144 zemí. Tento počet mluví sám za sebe," píše J. Malá. Položme si otázku po důvodu k té zdi: kolik zemí podepsalo nějakou rezoluci proti arabskému terorismu v Izraeli? Byla vůbec nějaká? To také mluví samo za sebe. Světem vládne nafta a naftou vládnou Arabové. OSN bude vždycky tancovat, jak Arabové budou pískat.

  4. 11. 2003

  Vážené dámy, vážení pánové, vážená redakce BL!

  Dovolte prosím, abych takto co nejveřejněji a co nejhlasitěji vyjádřil svůj protest a naprostý nesouhlas téměř se vším co ve svém článku uvádí autorka Jana Malá, píše Jiří Císař. Zvřejnění tohoto textu v BL považuji za skandální. Podle mých názorů se jedná o rasistickou, antisemitickou, antiamerickou propagandu doplněnou řadou zakrytých urážek slušných a pracujících lidí. Umění matení čtenáře je snad to jediné co musím, ač nerad, u autorky ocenit. Zajímalo by mně , do jaké míry článek vyjadřuje názory redakce, či na kolik % je ochotná redakce BL se s ním ztotožnit. Možná by u tak závažného článku měla redakce alespoň doplnit několik údajů o autorce, aby čtenář mohl posoudit odbornost, praxi, zkušenosti i postavení autora. Je určitě škoda, že obavy redakce BL ohledně slov a názorů používaných v komentářích čtenářů ji přivedly až ke zrušení této možnosti.

  Jásir Arafat
  4. 11. 2003

  Milan Krčmář ve svém článku přesvědčuje čtenáře Britských listů, že ano, avšak uvedené argumenty jsou nejen nedostatečné, ale velmi jednostranné, tím pádem neobjektivní. Na první pohled je patrno, že mu záleží jen na co nejlepším image Izraele. Aby pohled na izraelsko-palestinský konflikt byl objektivní, musí být uvedena fakta z obou stran.

  5. 11. 2003

  Čtvrtý ročník festivalu filmů s gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematikou MEZIPATRA 2003 proběhne v Brně v kinech Art a Fléda ve dnech 10. - 16. 11. 2003 a v Praze v kině Aero ve dnech 17. - 23. 11. 2003. Bude uvedeno na 50 dlouhometrážních i krátkých hraných a dokumentárních filmů, oceněných na mnoha světových, nejen gay a lesbických filmových festivalech. Bližší informace o programu naleznete na ZDE

  13. 11. 2003

  Dnes ve čtvrtek 13. listopadu v 15 hodin v kavárně v prvním patře knihkupectví Academia na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice v Praze představíme nový knižní výbor z Britských listů Jak Češi bojují. Vydává ho k letošnímu výročí 17. listopadu pražské nakladatelství Libri ve spolupráci s Občanským sdružením Britské listy ZDE. Výhradním distributorem knihy je firma Kosmas. Objednat si ji můžete už nyní emailem na adresu libri@libri.cz.

  Kniha, kterou sestavil Jan Čulík, má 704 stran, její obsah je ZDE. Ve čtrnácti oddílech zahrnuje výbor texty sedmi autorů (Jana Čulíka, Fabiana Golga, Štěpána Kotrby, Radka Mokrého, Kathryn Murphy, Jana Paula a Jakuba Žytka) a desítky barevných i černobílých fotografií s mnohdy pikantním pohledem do zákulisí české politiky, všedního dne či událostí, které stály za zaznamenání. Kniha stojí 390 Kč.


  3. 11. 2003
  Publikujeme obsah čtvrtého knižního výboru z Britských listů, který vychází k 17. listopadu 2003.
  1. 11. 2003

  Z přibližně 6000 čtenářů Britských listů přispělo v říjnu 2003 na jejich provoz celkovou částkou 4902,60 Kč 15 osob.

  Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení.

  Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary i zadáváním reklamy.

  Kdyby Britským listům věnoval každý čtenář pouhou korunu denně, mohl by si časopis např. financovat právníka a analyzovat kauzy, jimž se v současnosti nemůže věnovat.

  Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

  Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník.

  Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. V současnosti především postupně hradíme účetní firmě výdaje za vypracování finančních zpráv za léta 2001 a 2002.

  Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

  Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
  5. 11. 2003 Skupina "Z toho ven" atakovala reklamu Jan  Paul
  5. 11. 2003 Život na dluh díky malé kartičce Jan  Čulík
  5. 11. 2003 Nezaměstnanost - odpověď neznají ani přední ekonomové světa Josef  Vít
  5. 11. 2003 Držet hubu a krok Hynek  Hanke
  5. 11. 2003 Politika založená na ropě   
  4. 11. 2003 Evropský pohled na digitalizaci vysílání Zdeněk  Duspiva
  4. 11. 2003 Falešné představy globálního kapitalismu Pavel  Houdek
  4. 11. 2003 Hitler a moc internetu   
  4. 11. 2003 Je zpráva německé pobočky UNICEF o dětské prostituci v ČR útokem na českou národní existenci? Jan  Čulík
  4. 11. 2003 Cathrin Schauer dostala v Německu cenu Žena Evropy Pavel  Kelly-Tychtl

  Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
  30. 10. 2003 ČT nebude ve svém přímém přenosu nijak komentovat vlastní obsah soudního jednání   
  30. 10. 2003 Navzdory vzniklé kontroverzi trvá Šámal na soudním mediálním představení Jan  Čulík
  29. 10. 2003 Zajímavá dramaturgie: Božská Ema pro sváteční večer na ČT 1 Jan  Čulík
  29. 10. 2003 Srba a ČRo: Mediální bublina roste Štěpán  Kotrba
  27. 10. 2003 K čemu povede "televizní přenos" procesu se Srbou Tomáš  Pfeffer
  27. 10. 2003 České soudnictví nelze napravit televizním vysíláním Jan  Čulík
  24. 10. 2003 České republice se dostane soudního televizního tyjátru: ČT bude vysílat přelíčení s Karlem Srbou! Jan  Čulík
  17. 10. 2003 ČT2: Za dveřmi je další revoluce. Digitální revoluce... Štěpán  Kotrba
  17. 10. 2003 Veřejnoprávní multiplex: "Česká vysílací" snad navzdory Mlynářovi Štěpán  Kotrba
  16. 10. 2003 Český rozhlas: 1,5 miliardy změnilo banku bez výběrového řízení ? Štěpán  Kotrba

  Slzy jsou SLANÝ RSS 2.0      Historie >
  14. 10. 2003 Městský úřad Slaný jako provozovatel fóra k "nulové toleranci" internetovou diskuzi ukončil Štěpán  Kotrba
  10. 10. 2003 Proč odešli Červeňákovi? Báli se Romů František  Roček
  9. 10. 2003 Rómska samospráva ako súčasť reformy verejnej správy? Martin  Muránsky
  8. 10. 2003 Slaný: "nulová tolerance" se mění v krutou šikanu Štěpán  Kotrba
  7. 10. 2003 Kde domov můj Hana  Kožúriková
  3. 10. 2003 Slaný: Vystěhujte se sami, my vás jenom kasírujeme Štěpán  Kotrba
  2. 10. 2003 Slaný: Šikana neúspěšná, městští strážníci nepodstoupili konfrontaci Štěpán  Kotrba
  30. 9. 2003 Slaný: Další kolo šikany rodiny Horvátových - vystěhování - má proběhnout ve středu Štěpán  Kotrba
  29. 9. 2003 Právo ve Slaném: porušení zásad slušné žurnalistiky Štěpán  Kotrba
  25. 9. 2003 Most a Slaný: Obecní "koncentráčky" - volební program ODS ? Štěpán  Kotrba

  Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
  26. 9. 2003 Nigerijka nebude ukamenována   
  5. 9. 2003 Pavel Mareš a potraty -- méně argumentů je někdy více Pavel  Urban
  3. 9. 2003 Náboženství je duševní choroba   
  15. 8. 2003 Odmítání interrupcí - žádný pokrok od roku 1588 Anna  Čurdová
  30. 7. 2003 Interrupce - odrhovačka o vraždě neviňátek Anna  Čurdová
  10. 7. 2003 Plávajúca potratová klinika Sylvia  Porubänová
  4. 7. 2003 Ústav pro čistotu rasy Robert  Pokorný
  2. 7. 2003 Interrupce ano, nebo ne? Josef  Veger
  23. 6. 2003 Designer babies: Potřebujeme nový morální kompas   
  6. 6. 2003 Stoupenci potratů zaznamenali v USA porážku   

  Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
  3. 11. 2003 Američané brzy spustí svou vlastní televizi pro Blízký a Střední východ Martin  Kloubek
  3. 11. 2003 Patnáct Američanů zahynulo v Iráku při sestřelení vrtulníku   
  3. 11. 2003 Iráčané mají dobrý důvod k povstání   
  22. 10. 2003 Human Rights Watch: Američané od května zabili v Iráku 20 nevinných civilistů   
  21. 10. 2003 Pentagon byl varován, že po válce v Iráku vznikne chaos   
  20. 10. 2003 Irák: Cesta k šílenství   
  16. 10. 2003 "George W. Bush je omezenec a podvodník"   
  15. 10. 2003 Poker ajatolláhov a Saddámovi teroristi   
  6. 10. 2003 Zdá se, že je to vážné: Sílí kritika proti Bushovi a Blairovi kvůli válce v Iráku Jan  Čulík
  6. 10. 2003 Bývalý britský ministr zahraničí:
  "Blair před válkou věděl, že Irák nemá ZHN"
    

  Školství RSS 2.0      Historie >
  5. 11. 2003 Držet hubu a krok Hynek  Hanke
  29. 9. 2003 Rušení malých škol z finančních důvodů je velmi krátkozraké Michal  Rusek
  18. 9. 2003 Prix Bohemia: Rádio neposlouchám, jelikož nejsem z Poděbrad Ivo V. Fencl
  5. 9. 2003 Školení učitelů v rámci státní informační politiky   
  4. 9. 2003 Nové maturity - ide naozaj o objektivitu? Jozef  Brezovský
  3. 9. 2003 Británie: Chystá se zuřivá bitva o univerzitní školné   
  2. 9. 2003 Černobílý pohled na učitele Štěpán  Kotrba
  1. 9. 2003 Genocida vzdělanosti?   
  29. 8. 2003 K pondělní stávce učitelů: Věnujeme dostatečnou pozornost vzdělání?   
  27. 8. 2003 Analýza učitelských platů   

  Česká literatura RSS 2.0      Historie >
  3. 11. 2003 Kouř Jaroslav  Hutka
  2. 10. 2003 Eliška Jaroslav  Hutka
  23. 9. 2003 Smrt sbližuje, v lidském popelu není rozdíl
  80 let od narození Ladislava Fukse
  Štěpán  Kotrba
  19. 9. 2003 Česká próza za poslední rok: Zklamání, frustrace a marketingová manipulace Viktor  Šťástka
  17. 9. 2003 Vynikající Hrabal v Českých Budějovicích - lidi z Prahy to neznali Jan  Čulík
  17. 9. 2003 Hrabal je v Budějovicích dobrý, ale město chce omezovat divadlům dotace   
  17. 9. 2003 Veb Járy Cimrmana na doméně AT   
  28. 8. 2003 Nové číslo Textů   
  11. 7. 2003 Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka Jaroslava  Čajová
  7. 7. 2003 Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí Petr  Fiala