27. 8. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Objekt č. E 4990: Sklad zásobníků chlóru o objemu 5 x 80 tun kapalného chlóru
26. 8. 2002

V pondělí odpoledne byl odvolán generální ředitel Spolany Radomír Věk. Nahradí ho generální ředitel Chemopetrolu Miroslav Kuliha. Podle představenstva společnosti bude Kuliha schopnější vyvést Spolanu z krize a řídit znovuobnovení provozu.

Stalo se poté, co v neděli došlo ke konfrontaci generálního ředitele Unipetrolu Švarce s novináři. Ve Spolaně v neděli proběhly dvě tiskové konference. Generálnímu řediteli a předsedovi představenstva a zástupci vlastníka - Unipetrolu i státu - vyčítala média i starostové Neratovicka liknavé a nepřesné informování veřejnosti, hasičů i krizových štábů. O odvolání ředitele Spolany se zasazoval i ministr financí Sobotka. Švarc je generálním ředitelem Unipetrolu jmenovaný vládou. "Případ Spolana znamená pravděpodobně selhání managementu na úrovni podniku. Stát je vlastníkem firmy Unipetrol. Myslím, že nyní je na generálním řediteli Pavlu Švarcovi, aby vyvodil z těch událostí, které byly ve Spolaně, příslušné personální změny. Měl by vnímat, že vláda má zájem na tom, aby v čele Spolany byli lidé, kteří jsou kompetentní a kteří zajistí, že lidé v okolí budou mít důvěru v tento podnik," komentoval situaci Sobotka.

Druhou tiskovou konferenci uspořádal bývalý podplukovník ženijního vojska a dnes předseda Asociace zpracovatelů povodňových plánů Jan Papež, který se svým týmem expertů měl vypracovávat pro Spolanu povodňovou zprávu. Ten se v neděli vyjádřil o situaci ve Spolaně výrokem, který zdvihl zájem novinářů. Přirovnal situaci k "malému Černobylu".

Redaktor Tuna z TV NOVA jeho slova vytrhl z kontextu a Papež na něj podal trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy. Vedení Unipetrolu se poté Papeže pokusilo včera zbavit možnosti dále zpracovávat hodnotící zprávu a pokusilo se jej odvolat. Papež je rozhodnut bránit se a chce kontaktovat se svými alarmujícími zjištěními ministra životního prostředí Ambrozka. Papež mimo jiné včera na tiskové konferenci ocenil profesionalitu a kompetence ekologických aktivistů - pracovníků Greenpeace, které zahrnul do svého expertního týmu.

Z dobře informovaných kruhů blízkých Radě obrany státu se proslýchá jinak nepotvrzená informace, že "rozzlobení" ministři vnitra a obrany byli v minulých dnech v případě dalších porušení dohod krizového štábu s vedením Unipetrolu rozhodnuti jako poslední možnost "komunikace" se Spolanou zavést na území závodu mimořádný stav či stanné právo a zjednat si respekt pomocí násilného obsazení podniku vojenskými jednotkami. Prozatím k této možnosti nedošlo a snad už ani nedojde.

Krizový štáb Spolany v pondělí definitivně rozhodl o způsobu odčerpání zbývajících 12 tun chlóru z nového skladu a v 16.00 ukončil přípravné práce k čerpání. Protože nelze jednoznačně vyloučit další únik chlóru do ovzduší, jsou v pohotovosti záchranáři a v Libiši a Neratovicích jsou pro obyvatele připraveny evakuační autobusy.

Ve městě stále platí druhý stupeň chemického poplachu. Mezi obyvateli obcí na Mělnicku zprávy chemického závodu Spolana stále vyvolávají strach. Informace z továrny totiž dosud provázela řada nejasností a nepřesností. Výrokům vedení Spolany nevěří ani nezávislí ekologové.

Přečerpávání bylo zahájeno v pondělí v 19:30 po náročné operaci, při které potápěči podložili zásobník ocelovými deskami. Než začali záchranáři chlór odčerpávat, tanky zkontrolovaly i podvodní kamery. Po celou dobu příprav k čerpání chlóru jsou v pohotovosti všechny složky integrovaného záchranného systému, tedy hasiči, policisté i zdravotníci.

Jak Unipetrol, tak hasiči několikrát uvedli, že jednoznačně další únik chlóru při odčerpávání nemohou vyloučit. Zároveň ale dodávali, že vše je připraveno tak, aby případný únik měli záchranáři ihned pod kontrolou za pomoci vodních clon.

Starostové Neratovic a blízké obce Libiše i vedení další okolních obcí dostali o chystaném čerpání tentokrát už informace v předstihu. V obcích jsou preventivně přistaveny evakuační autobusy. V Neratovicích stále platí druhý stupeň chemické pohotovosti.

Přečerpávání nebezpečného chlóru ze záplavami poškozeného zásobníku bylo přerušeno v pondělí ve 21.00, pokračovalo v úterý od rána , od 7.30. Technici a hasiči během noci znovu vše pečlivě zkontrolovali a nenašli žádnou závadu. Tentokrát neuniklo nic. Hasiči soudí, že největší riziko dalšího úniku chlóru hrozilo během přípravných prací v pondělí do 19.00. "Teď už je nádrž zajištěna a probíhá standardní způsob odčerpávání chlóru. Žádné bezprostřední riziko již nehrozí," řekl šéf zásahu Petr Vonášek.

FOTOREPORTÁŽ Jana Papeže z areálu Spolany a zevnitř skladu, ve kterém došlo k úniku chlóru.
AKTUÁLNÍ MONITOR ZPRÁV veřejného serveru České tiskové kanceláře České noviny

Sloupek

Zde jsem argumentoval, že - na rozdíl od českých médií v případě Karla Srby - britské sdělovací prostředky přísně respektují požadavky policejního a soudního vyšetřování: psal jsem o případu svou desetiletých holčiček z vesnice Soham nedaleko Cambridge, jejiž - zřejmě pedofilní - vraždou byla v minulých dnech šokována celá Velká Británie. Poukázal jsem na to, že sdělovací prostředky při referování o nejnovějším vývoji v tomto případě na rozdíl od Mladé fronty Dnes a dalších českých médií v případě Karla Srby a jeho údajného "spiknutí" zavraždit Sabinu Slonkovou projevovaly zdrženlivost, aby neohrozily policejní vyšetřování a soudní projednávání případu.

Británie však má primitivní bulvární tisk a svůj výše uvedený sloupek musím korigovat.

Policejní vyšetřování a soudní projednávání případu respektovaly seriózní sdělovací prostředky, nikoliv však bulvární média, která projednávání případu vraždy anglických holčiček ohrozila, zdá se, stejně neskrupulózně a uspořádala obdobnou mediální honbu na čarodějnice, jakou zorganizovala na Karla Srbu - aniž by se konal soud - Mladá fronta Dnes a další české sdělovací prostředky. (Ty se však v ČR samy nepovažují za média bulvární...)

Bulvární britský tisk zašel v případě zavražděných holčiček ještě dál než česká média v případě Karla Srby: pokusil se použít nechvalně známého tzv. "chequebook journalism" - novinářství prostřednictvím šekové knížky, kdy se šéfredaktoři bulvárních deníků snaží zkorumpovat různé příslušníky veřejnosti velkými finančními částkami, aby jim poskytli "exkluzivní svědectví".

Jak informoval např. deník Guardian (viz zde), Express Newspapers - kontroverzně - nabídly částku 1 milionu liber (cca 50 milionů Kč) za jakékoliv informace, vedoucí k bezpečnému návratu dívek či k odsouzení jejich vrahů. Částky 150 000 liber nabídly za informace bulvární deníky The Sun (ten vlastní anglosaský "Vladimír Železný" - neskrupulózní tiskový magnát Rupert Murdoch) a News of the World.

Policie tyto finanční nabídky kritizovala: poukázala na to, že se do vesnice Sohamu vydala v důsledku těchto nabídek celá řada cynických oportunistů ve snaze "něco zjistit" a lehce přijít k penězům. Policejní vyšetřování to ztěžovalo.

Britská prokuratura (Crown Prosecution Service) nyní předala britskému generálnímu prokurátorovi složku dokumentů o tom, jak se média chovala od té doby, co 4. srpna obě desetileté holčičky zmizely. (Psal o tom v neděli např. týdeník Observer, viz zde).

Zároveň připravuje lord Irvine, "lord kancléř" (nejvyšší soudce Spojeného království) nový zákon, podle něhož by mělo být protizákonné, aby sdělovací prostředky nabízely svědkům finanční odměnu. Lord Irvine je přesvědčen, že takové finanční pobídky vedou svědky k tomu, aby si vymýšleli. Stalo se to už nejméně dvakrát v předchozích případech.

V Británii existuje od roku 1981 zákon o pohrdání soudem. Podle tohoto zákona je trestným činem, pokud by sdělovací prostředky zveřejnily cokoliv, co by "vážně ohrozilo" nadcházející soudní proces.

Přívod chlóru do zásobníku Sklad chlóru, Spolana Neratovice, foto: Jan Papež
26. 8. 2002
Čtenářům povodňového zpravodajství nedochází jedna maličkost. Všechny krizové projekty i technologické postupy počítaly doposud jako s limitem se stoletou vodou. Realita dneška přepisuje ale inženýrům učebnice.

Někde voda stoupla výš než zachytily nejstarší kroniky, někde se podařilo - s využitím všech dostupných technických i lidských možností - i takovéto vodě odolat. Ve většině případů ale plavalo všechno, dokonce i panely, z kterých byly konstruovány stropy garáží. Plavaly i mnohatunové barely, plavaly i vagóny s cisternami na chemikálie. Ve Spolaně Neratovice se skladovalo do minulých dnů 50 druhu chemikálií. Většina z nich není mísitelná s vodou. Většina z nich je škodlivá lidskému zdraví i zdraví přírody. Některé z nich jsou prudkými jedy, žíravinami, karcinogeny či defolianty... Nikdo nepočítal s tím, že řeka by mohla překročit hladinu stoleté "plánované" vody, nikdo nepočítal - a to ani při krizovém plánování a hydrologických projektech - s tím, že by Labe mohlo téct proti proudu. Stalo se. Stalo se i ve slepém ramenu Labe, které se přimyká ke Spolaně Neratovice. Výsledek označili odborníci za katastrofu.

FOTOREPORTÁŽ Jana Papeže z areálu Spolany a zevnitř skladu, ve kterém došlo k úniku chlóru.

Trestní oznámení podepsané Janem Papežem
27. 8. 2002
"Celá země se snaží zmírnit katastrofu, která tato povodeň přinesla, a přesto redaktor Tuna slučuje své spekulace a domněnky, což má velmi negativní dopad na náladu obyvatelstva v České republice. Trestní oznámení podávám také proto, aby se již jednou provždy definovaly způsoby práce médií při informování obyvatelstva v době stavu nouze a jiných krizových stavů. Žádnému redaktorovi nedovolím, aby zkresloval mé vysoce profesionální hodnocení a vytrhával věci ze souvislostí," napsal Jan Papež, prezident České asociace zpracovatelů povodňových plánů.

27. 8. 2002

Jan Papež, prezident České asociace zpracovatelů povodňových plánů, se rozhodl podat trestní oznámení na (primitivního) reportéra televize Nova Tunu za to, že navzdory varování zkreslil Papežovy informace z tiskové konference ve Spolaně a rozšířil tak "nepodloženou poplašnou zprávu". "Žádnému redaktorovi nedovolím, aby zkresloval mé vysoce profesionální hodnocení a vytrhával věci ze souvislostí," píše Jan Papež.

Nepřekvapuje, že "reportér" Tuna zřejmě zkreslil informace z tiskové konference, dikci Jana Papeže přesto považujeme za nepřijatelnou. Víme, že televize Nova svou manipulativní praxí systematicky a dlouho škodí v České republice veřejnému zájmu.

Přesto však musejí existovat i v krizové situaci jiné, "méně vojenské", způsoby nápravy. (I údajné řešení problémů ve Spolaně rozhodnutím zavést tam "stanné právo" připomíná trošku operetní vojenský puč. Jestli neprojevují sociálně demokratičtí ministři někdy trochu chlapecké tendence hrát si na vojáky...:) Jak by zrovna vojáci vyřešili tamější chaos?)

Je alarmující, pokud by vláda chtěla bránit pluralitnímu a nezávislému hodnocení situace a projevila tendenci vnutit národu jen svou jedinou, "vojenskou" interpretaci. To i v krizích veřejnému zájmu škodí, stejně tak, jako mu škodí nekvalitní sdělovací prostředky. Vláda nemá patent na rozum.

Jan Papež je nyní, naštěstí, v této věci zjevně "silou dobra", avšak není přece vyloučeno, že by o obdobné potrestání novináře mohl usilovat někdo, kdo by zamýšlel pravý stav v podniku Spolana před veřejností zamlčet.

Parlament měl ovšem dávno vybudovat struktury, které by - nikoliv trestním stíháním - od médií, zejména od televize, vynucovaly pluralitní, kvalitní a odpovědnou, nezávislou žurnalistiku.

Musí existovat možnost, aby byla média potrestána za zveřejnění prokazatelně nepravdivých informací, například pokutou či civilním soudním sporem. Trestní stíhání za publikaci poplašné zprávy je však, zejména v postkomunistickém prostředí, ale i jinde, zneužitelné proti demokracii.

27. 8. 2002

Prezident České asociace zpracovatelů povodňových plánů Jan Papež podal trestní oznámení na redaktora Novy Tunu mimo jiné proto, "aby se již jednou provždy definovaly způsoby práce médií při informování obyvatelstva v době stavu nouze a jiných krizových stavů." To mi připadá stejně komické, jako kdyby požadoval, aby ženy prostitutky na vojnu odchodivší vojáků byly pro jistotu vybaveny pásy cudnosti, které by jim znemožnily pohlavní styk. Jakkoliv chápu jeho rozezlení nad neúplným podání informací TV Nova, jeho výchovný polovojenský apel ("Žádnému redaktorovi nedovolím, aby zkresloval mé vysoce profesionální hodnocení a vytrhával věci ze souvislostí") však lehce smrdí totalitou, v níž řízená a moderovaná osvěta měla tzv. nezastupitelnou roli.

27. 8. 2002
Štvanice na Milana Houfka, k níž se k mé nelibosti přidaly i kotrbovské Britské listy, je ukázkou charakteristicky novinářského nehlubokého zkoumání světa.
27. 8. 2002
Na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny v pátek 23. srpna 2002 se poslanec Tomáš Dub (ODS) pokusil (viz zde) zneužít povodňové katastrofy a předložil návrh, kterým zamýšlel odejmout občanům právo účastnit se správních řízení a skrýt tak opět rozhodování za zdi úřadů. - Toto je tisková zpráva Ekologického právního servisu. (Text byl pro vydání v BL jazykově a stylisticky upraven.)
27. 8. 2002
Projev Tomáše Duba stojí, myslím, za doslovnou citaci. Jeho přání, abychom "abychom nečekali pořád všude na razítka, aby všechno běželo co nehladším způsobem," je pikantní ilustrací toho, že ODS má k pravicovosti a konzervativismu - tedy mimo jiné úctě k zákonům - o to dál, o co blíž má ke KSČ padesátých let.
27. 8. 2002

Zatímco média donekonečna omílala informace o tom, jak se velká voda v Praze řítí na Staré Město a Malou Stranu, byla už dávno tiše zaplavena Libeň. Tamní se o blížící se velké vodě dozvěděli až v poslední chvíli, kdy už nestihli ze svých domovů a firem zachránit to, co by se zachránit dalo, kdyby byli informováni včas.

V ulici Voctářově zástupcům nakladatelství Ivo Železného představitelé města do poslední chvíle tvrdili, že velká voda nehrozí a vše je pod kontrolou, jak nám sdělila Eva Kaiserová. Zde se můžete podívat, jak dopadl jeho knižní sklad... Prý v důsledku tahanic s - neefektivní - pojišťovnou nebyl pojištěn...

"Povodně těžce zasáhly i řadu nakladatelů, mezi nimiž je i nakladatelství Ivo Železný, píše jeho ředitel v dopise, datovaném 25. srpna a pokračuje:. Podle prvního odhadu škoda v naší distribuční firmě Distri Železný činí přes 6 000 000 Kč. Kromě počítačů a asi třetiny zásob jsme nezachránili ani papírek - sklad byl ve Voctářově 18 v Libni, tudíž až pod střechu pod vodou.

Nakladatelství Ivo Železný je doposud bez proudu a telefonu," uvádí dále Ivo Železný: "Podstatnou část zničených zásob ze zatopeného skladu tvoří právě nejaktuálnější nejprodejnější knihy nakladatelství v hodnotě přes 5 000 000,--. Za milion byly zničeny knihy další téměř stovky nakladatelů. Obdobně byla postižena nakladatelství Pragma, Slon, Freytag a Berndt, BB-art, Gallery a další. Navíc byla postižena i řada knihkupců, ať už přímo povodněmi jako knihkupectví U slona v Písku, Fišer v Praze a další, nebo značným poklesem obratu. "

27. 8. 2002

James Baker, americký ministr zahraničních věcí za vlády George Bushe seniora, varoval v nedělním vydání listu New York Times, aby se Spojené státy nepokoušely vést samy válku proti Iráku. "Pan prezident by měl odmítnout rady těch, kdož mu to doporučují," uvedl. Před ním varovali před vojenskými akcemi proti Iráku Brent Snowcroft, poradce pro národní bezpečnost v první Bushově vládě, Lawrence Eagelburger, který byl americkým ministrem zahraničních věcí po Bakerovi, a dokonce i Henry Kissinger, americký ministr zahraničních věcí za Nixona a Forda, se mlhavě vyjádřil ve prospěch "mezinárodní spolupráce". (Podrobnosti v angličtině jsou např. zde.)

Baker argumentoval, že je sice správné snažit se svrhnout Saddáma Husajna, ale varoval, že operace nebude rychlá, levná ani nekrvavá a že by o ní Spojené státz neměly uvažovat, dokud nepožádají OSN, aby donutila Saddáma Husajna přijmout nový, přísný program inspekcí, zda nevyrábí zbraně.

Anna Malíková
27. 8. 2002
Včera si sadla pred novinárov kontroverzná predsedníčka nacionalistickej Slovenskej národnej strany Anna Malíková a otvorene sa hlásila ku porušovaniu zákonov. Spravodlivé rozhorčovanie nad takýmto šírením právneho nihilizmu však pribrzďuje fakt, že v mnohom jej treba dať za pravdu. Je porušením ekologických, leteckých a iných predpisov, ak lietadlá najaté SNS "bombardujú" mítingy konkurenčných strán svojimi plagátmi. Ale rovnakou drzosťou je, ak takéto či podobné počínanie kritizujú tí, ktorí sami nemajú čisté ruky.
Neoznačené kontejnery na břehu Labe
25. 8. 2002

Ani jeden ze štábů (včetně ekologů), které doposud navštívily nucený přístav velkoobjemových přepravních kontejnerů u Štěpánského mostu v obci Obříství u Neratovic, neuhodila do očí podivná věc. Zatímco většina sudů má předpisové označení obsahu pomocí mezinárodního kódování CAS a ještě doplňkovou textovou informaci, tři sudy ji nemají...

Jaké označení nesl původně sud č. SPOU 100-258-9 / CS 2276, sud SPOU 100-274-2 / CS 2276 a sud SPOU 100-292-7 / CS 2276?

Jinými slovy: jakou chemikálii obsahovaly tyto sudy původně, než se dostaly nedobrovolně z areálu Spolany do rozvodněné řeky? Kdo byl první v jejich novém "přístavišti" a kdo je uvazoval ke stromům tenkým řetězem a horolezeckým lanem? Je o této zabezpečovací návštěvě nějaká fotodokumentace či video?

Tyto kontejnery byly 20. 8. v době, kdy jsem je já fotografoval, bez označení obsahu i jeho nebezpečnosti, které bylo pečlivě strženo, nikoliv smyto povodňovou vodou. Na informaci může odpovědět pouze vedení Spolany Neratovice a já doufám, že odpoví rychle a přesně...

Do hotelu Hilton ještě nedávno zatékalo. Dnes je jeho ochranka nervózní z novinářů. Proč?
24. 8. 2002
Komplex hotelu Hilton a přilehlého IBC business centra má asi o jeden problém navíc. Soudě podle značné nervozity soukromé bezpečnostní služby na parkovišti před hotelem Hilton a ještě větší nervozity obchodního ředitele IBC (alespoň tak se představil), který mne spolu s velitelem zasahujících hasičů nekompromisně vykázal z prostoru podzemních garáží v objektu IBC, dá se očekávat, že podzemní prostory celého komplexu skrývají mimo bahna a smradlavé zátopové vody nejedno neblahé tajemství.
Metro B - Karlovo náměstí
23. 8. 2002
Přesně ve 22.00 v noci z úterý 13. na středu 14. srpna 2002 dostala pohotovostní posila obsluhy ochranného systému pražského metra příkaz sebrat se a jít domů. Poslal je pryč příkaz povodňového štábu. V době, kdy se na město valilo více jak 5000 kubických metrů vody každou vteřinu, zbyli na stanici Palmovka ze sedmi členů ochrany tři lidé a na stanici Florenc nebyl kromě dozorčích nikdo. Otázkou zůstává kdo příkaz vydal. Zatím to vypadá buď na primátora Igora Němce nebo ředitele Dopravního podniku Milana Houfka.

Lidem v promočených montérkách pak ve smradlavou vodou zatápěných tunelech šlo doslova o kejhák, když napravovali jejich hru na krizový protipovodňový štáb.

Z bojovky bylo drama

A z dramatu potupná porážka. Podle dostupných informací začala během středy voda přes povrchové protipovodňové stěny pronikat nejprve do stanice Invalidovna. Když začala po schodech téct dolů, obsluha nečekala a vysunula tzv. atomový uzávěr pod eskalátory. Povídá se, že příslušný dispečer okamžitě obvinil příslušné pracovníky z anarchie, z překročení pravomocí a přikázal jim uzávěr znovu otevřít. Naštěstí neposlechli a poslali ho do háje.

Stejná tragikomedie se odehrávala na stanicích Křižíkova a Palmovka. Tu zradil proud špinavé vody od supermarketu Delvita. Čas běžel a dispečeři stále odmítali aktivovat a zatáhnout traťové i staniční předěly. Jako první byl pak spuštěn předěl mezi Palmovkou a Invalidovnou. Ale do té už vnikala voda kabelovými průchodkami zpod eskalátorů a kolem atomových vrat stříkaly vodorovné proudy vody. Křižíkova dopadla stejně.

To všechno přes maximální výkon automatických čerpadel řízených plováky.

Poznámka JČ: Děkujeme všem očitým svědkům, současným i bývalým zaměstnancům pražského metra, kteří nám poskytli tyto informace. Zachováváme jejich anonymitu, protože si uvědomujeme, že by se při své práci mohli octnout v pracovněprávním ohrožení. Dodnes někteří jejich nadřízení mohou klást loajalitu k vedení firmy nad občanskou povinnost a potřebu objektivně informovat. (Viz též zde a a zde.)

23. 8. 2002
"Ty traťový předěly se vyklápějí do tunelů, a jak kolem jezdí vlaky, vibrace se přenášejí do nich a pomalu se za provozu uvolňují. Časem se někde na panelu vždycky rozsvítila signalizace "otevřeno" a nikdo nevěděl, jestli těch pár tun nečouhá do kolejiště. Obsluha pak musela do tunelu je zkontrolovat a ručně dotáhnout. Časem se na ně přidělávaly zámky, a když to nepomohlo, vyndala obsluha pojistky z jejich elektrickýho ovládání, aby měla jistotu, že se vrata neotevřou. Ty pojistky se tam vracely vždycky před kontrolou...vlastně tam trvale byly jen v době zkoušek systému, aby fungovalo dálkový ovládání." Tolik svědectví bývalého zaměstnance závodu Metro. Více se dozvíte v následujícím rozhovoru.
Větrací šachta 2 TC - 3 na kilometru 14 trasy B , Náměstí 14. října mezi stanicemi Anděl a Karlovo náměstí. Tudy se odčerpává voda, která zaplavila metro až k traťovému předělu za stanicí Smíchovské nádraží.
23. 8. 2002

Schéma hloubkového profilu a kilometrové vzdálenosti trasy B mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Kolbenova (zleva do prava) Celou tuto vanu od kilometru 13,212 do kilometru 23,213 zaplavila Vltava. Proč?O tom, kdo a kde bude čerpat vodu ze zaplaveného pražského metra, nerozhoduje výkonnost čerpadel daného záchranného týmu. Místa, kde se bude čerpat nejdéle, obsazují společnosti vlastněné politicko-ekonomickými bratrstvy 90. let dvacátého století. Tak byli minimálně z nejhlubší stanice Florenc vykázáni dánští záchranáři. Nejlukrativnější místa obsadila společnost Subterra s méně výkonnými čerpadly, kterou podle obchodního rejstříku dosud ovládá stejná finanční skupina jako již zaniklý deník Super.

FOTOGALERIE čerpání vody ze smíchovského metra

26. 8. 2002

Několik dotazů a námětů pro Český hydrometeorologický ústav

V sobotním Právu je článek s nadpisem "Mapy srážek dokazují, proč musela přijít tak velká voda". Je doprovázen podrobnou srážkovou mapou Čech za uplynulé povodňové období.

Na internetových stránkách ČHMÚ (jinak samozřejmě díky za ně, třeba za takové satelitní snímky z NOAA, radarové snímky ale i grafy meteorologických veličin z Prahy Libuše či vertikální profily teplot tamtéž) se můžeme dočíst, že ústav během své existence vyprodukoval dvě "stěžejní díla": Atlas podnebí (vyšel r. 1958) a pozdější Hydrologický atlas (r. 1976, pamatuji-li se dobře).

Jsa šťastným majitelem prvního díla, nalistoval jsem si tedy pro srovnání stránku "Srážky v srpnu". Jde zřejmě o průměr za léta 1908 - 1958. Koukám na ty dvě podrobné mapy, padesátiletý průměr versus úhrn za týden od 6. 8. 2002, srovnávám jejich údaje a nemohu se ubránit několika jednoduchým otázkám. Možná bude odpověď na ně zajímat i další čtenáře.

27. 8. 2002
Svět ovládla pandemie obezity. "Obezita ohrožuje celý svět a šíří se obrovskou rychlostí. Obezitou trpí v současnosti v podstatě všechny země světa," konstatuje profesor Philip James, šéf londýnské International Obesity Task Force. Pořad rozhlasu BBC Analysis se v minulých dnech podrobně věnoval otázce obezity. Jeho informace shrnujeme.
27. 8. 2002

Studenti Univerzity Karlovy zřídili Centrum pro dobrovolníky, kde je možné hlásit se s pomocí, píše Barbora Osvaldová. Telefon (02) 7191 4217 nebo (02) 7191 4218. Bohužel se jim hlásí málo lidí, a co je ještě smutnější, málo studentů. Praha přitom potřebuje stále ještě spoustu dobrovolníků.

23. 8. 2002

se vám zobrazí, když si ve svém prohlížeči zakliknete češtinu. Např. v Internet Exploreru: Nástroje (Tools), Možnosti (Internet Options), pak Jazyky (Languages).

17. 6. 2002

Nový správce redakčního systému Britských listů Dominik Joe Pantůček nyní energicky dokončuje různé dosud nedodělané funkce redakčního systému, za což mu velmi děkujeme. Právě byl zprovozněn seznam článků podle autorů, zatím od 1. 10. 2001. Klikněte na Autory Britských listů a v seznamu pak u každého jména na uvedený počet článků: zobrazí se vám odkazy na všechny texty, které jednotliví autoři pro BL napsali od loňského října.

23. 7. 2002

Dominik Joe Pantůček zprovoznil chronologický archiv, obsahující jednotlivé články starších vydání Britských listů, viz zde a pravý horní roh stránky BL nad kalendářem (který vám umožňuje, kliknutím na jednotlivá data, také přístup ke starším vydání časopisu).

14. 5. 2002

Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována.

Pište prosím na tuto . Děkuji.

Šéfredaktor.

21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
27. 8. 2002 Je řešením trestní stíhání? Jan  Čulík
27. 8. 2002 Jan Papež: "Podávám trestní oznámení na redaktora TV Nova Tunu"   
27. 8. 2002 I v Británii narušuje - bulvární - tisk soudní vyšetřování Jan  Čulík
27. 8. 2002 Jak svět tloustne   
26. 8. 2002 Stoletá voda a inženýrské limity Jaromír  Kohlíček
26. 8. 2002 Tabák bude zachraňovat oběti povodní? Martin  Škapík
26. 8. 2002 Invaze v srpnu 1968 byla začátkem trvající katastrofy Karel  Mašita
26. 8. 2002 Ať hned zveřejňují čeští meteorologové, kolik kde napršelo Miloš  Zahradník
25. 8. 2002 Spolana: Kdo strhal označení ze tří sudů u Štěpánského mostu? Štěpán  Kotrba
24. 8. 2002 Karlínské IBC: utajená ekologická havárie? Štěpán  Kotrba

Povodně a změna klimatu RSS 2.0      Historie >
27. 8. 2002 Povodní byli postiženi i někteří čeští nakladatelé a knihkupci Daniela  Pilařová, Jan Čulík
27. 8. 2002 Hledají se dobrovolníci pro odstraňování následků povodní   
26. 8. 2002 Ať hned zveřejňují čeští meteorologové, kolik kde napršelo Miloš  Zahradník
26. 8. 2002 Monitor Jana Paula: "Karlín neopustím"   
26. 8. 2002 Tabák bude zachraňovat oběti povodní? Martin  Škapík
26. 8. 2002 Stoletá voda a inženýrské limity Jaromír  Kohlíček
25. 8. 2002 Spolana: Kdo strhal označení ze tří sudů u Štěpánského mostu? Štěpán  Kotrba
24. 8. 2002 Práva nájemce bytu postiženého povodní   
23. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Česká televize se lepšila postupně Jan  Paul

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
19. 8. 2002 Velká Británie: Velký růst domácího násilí - a co v ČR?   
18. 8. 2002 Domácí násilí: jak se tento problém snaží řešit v Británii   
15. 8. 2002 "Správná ženská má vydržet trochu bolesti."   
22. 7. 2002 Jak dnes žijí ženy v Afghánistánu? Drsně   
16. 7. 2002 Koniec živnosti "plodenie detí" ? Lubomír  Sedláčik
8. 7. 2002 Znásilňování žen jako válečná zbraň   
5. 6. 2002 Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí   
6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě   
23. 4. 2002 Policajt ve škodovce: Hospodine, řiď naši ruku! Jan  Čulík
11. 4. 2002 Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? Anna  Wintrová

Školství RSS 2.0      Historie >
8. 8. 2002 Kritické myšlení   
3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   
13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   
4. 6. 2002 O českém biflovacím školství Fabiano  Golgo
29. 5. 2002 Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy   
22. 5. 2002 Proč nedodržuje katedra politologie VŠE úřední hodiny pro styk se studenty? Aleš  Žďárek
17. 5. 2002 Učitelia ako ovce Lubomír  Sedláčik
14. 5. 2002 Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství Michal  Rusek

Volby 2002 RSS 2.0      Historie >
25. 7. 2002 DOKUMENT: Programové prohlášení vlády České republiky   
22. 7. 2002 Volby 2002: Konflikt představ. Tušení stínů. Jiří  Svoboda
22. 7. 2002 S novou sněmovnou nejspíš nuda nebude Karel  Mašita
22. 7. 2002 Volby 2002: Okamžik kouzla zbavený   
15. 7. 2002 Benešovy dekrety: podivná diskuse Jaroslav  Valenta
15. 7. 2002 ODA se prodává Kaslově seznamu Štěpán  Kotrba
15. 7. 2002 DOKUMENT: Analýza volebního nezdaru ODS podle pracovního týmu   
15. 7. 2002 DOKUMENT: Analýza neúspěchu ODS viděná očima V. Klause   
12. 7. 2002 Zaorálek napodruhé aneb výuka v 101hlasém řízení demokracie Štěpán  Kotrba
11. 7. 2002 (Ne)zapomeňme... Martin  Kunštek

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
27. 8. 2002 James Baker varuje před invazí do Iráku   
23. 8. 2002 USA: "Šéfové al Qaedy se skrývají v Iráku"   
23. 8. 2002 Tajná moderní křižácká výprava Miloš  Kaláb
19. 8. 2002 Fisk: "Bush lživě obviňuje celý arabský svět"   
12. 8. 2002 Pokrytectví levice: proč zapomínají i anglikánští biskupové na oběti Saddamova režimu?   
8. 8. 2002 Zlikvidujme Saddáma Husajna   
8. 8. 2002 Zapomenutým Afgáncům nabízí OSN nové peklo   
8. 8. 2002 Jak odstranit Saddáma Husajna: britská média jsou nejednotná   
6. 8. 2002 OSN nezveřejní zprávu o americkém masakru Afghánců   
6. 8. 2002 Bushova válka "dobra proti zlu" dospěla do vesnice Hadžibirgit   

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
23. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Česká televize se lepšila postupně Jan  Paul
22. 8. 2002 Digitální média veřejné služby II - příprava digitální televize Zdeněk  Duspiva
15. 8. 2002 Tragický Klepetko Filip  Rožánek
15. 8. 2002 Dobrá Markéta Fialová   
14. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Povodňový pragocentrismus České televize? Jan  Paul
14. 8. 2002 ČT, povodně a Praha: rekapitulace Jan  Paul
1. 8. 2002 Jiří Balvín není právoplatným generálním ředitelem České televize Karel  Mašita
1. 8. 2002 Jiří Balvín není právoplatným generálním ředitelem České televize Karel  Mašita
3. 7. 2002 Rasismus v Čechách: Lidé s menšinovou sexuální orientací opět ostrouhali Daniela  Pilařová
3. 7. 2002 Hovory pana Jakla s panem Táchou v hospodě U magistra Kelleyho 13. ledna 2001 Radek  Mokrý

Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2002 Dekrety a EU Bořivoj  Čelovský
15. 7. 2002 Benešovy dekrety: podivná diskuse Jaroslav  Valenta
11. 7. 2002 Edvard Beneš a jeho dekrety - (sudeto)německý problém Hans Henning Hahn, Eva Hahnová
21. 6. 2002 Karma a komunismus Michal  Rusek
13. 6. 2002 Onlinová diskuse BL s historiky ohledně Benešových dekretů   
11. 6. 2002 O vyrovnání s minulostí, pro změnu protektorátní: Rukojmí nelze vraždit Václav  Žák
6. 6. 2002 Předvolební pohled Petra Cibulky: Šibenice pro komunisty Štěpán  Kotrba
5. 6. 2002 KNIHOVNA: Odmítám vinu Čechů vůči Němcům Pavel  Macháček
3. 6. 2002 "Samosegregáciu" tu robil naposledy Konrád Henlein Lubomír  Sedláčik

Slonková, Srba a korupce RSS 2.0      Historie >
22. 8. 2002 Velká Británie: Média přísně respektují potřeby policejního vyšetřování Jan  Čulík
7. 8. 2002 Spektakulárně parlamentní konec vojenské špionáže v Čechách Štěpán  Kotrba
7. 8. 2002 První rozkol v koaličním hlasování Karel  Mašita
5. 8. 2002 Pozoruhodné nové obvinění Karla Srby Karel  Mašita
30. 7. 2002 Pěkně obsazená komedie Vladimír  Bernard
29. 7. 2002 Láska, drogy a pomsta - český scénář podle Colomba Fabiano  Golgo
29. 7. 2002 Kauza Slonková - Srba, ukázka bulvarizace závažných témat v ČR Karel  Mašita
26. 7. 2002 Ministr obrany kvůli Srbovi vyhodil šéfa vojenské rozvědky Štěpán  Kotrba
25. 7. 2002 Mohou novináři ohrozit soudní líčení? Roman  Antl
25. 7. 2002 Nikdo není nad zákonem: nesouhlasím s Fabianem Golgem Jan  Čulík