22. 8. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Kontejner s označením HEXEN-1 na břehu Labe
22. 8. 2002

Po proudu Labe, několik set metrů od Spolany Neratovice, u Štěpánského mostu mezi Neratovicemi a obcí Obříství je připoutáno ke stromům sedm kontejnerů. Kontejnery uplavaly ze Spolany během povodně. S největší pravděpodobností byly naplněny vysoce toxickou látkou. Prý se jedná o látku, která se používá jako palivo do raketoplánů, je velice toxická, navíc výbušná. Ve středu, týden po havárii jsou již kontejnery zřejmě prázdné. Podle očitých svědků alespoň velká část obsahu vytekla při povodni do Labe.

Další kontejner je dosud potopen. Kromě dalších látek, jako jsou chlór, dioxiny a rtuť, je toto další látka, která ohrožuje životy obyvatel, a to nejen v okolí továrny, ale v širokém regionu, prakticky až po moře. Vzhledem k rozsahu záplav je ohrožen celý tok Labe. To, že tyto kontejnery tu leží, je utajováno - stejně jako na další uniky jedovatých látek je na to informační embargo.

Hovořím s Jarkem Menčíkem, profesionálním vojákem armády ČR, velitelem speciální jednotky momentálně nasazené v zaplavených oblastech severně od Neratovic.

Poznámka ŠK: Úvod Lenky Kučerové k jejímu rozhovoru s Jarkem Menčíkem je přinejmenším přehnaný, pokud byl ve všech vyplavených kontejnerech "jen" hexen. (Nejistota, vyjadřovaná v rozhovoru, je však vzhledem k "hře na mrtvého brouka" od představitelů Spolany v tomto případě u autorky i u interviewovaného vojáka zcela pochopitelná.) Avšak: jak jsem již uvedl při krátké zmínce o kontejnerech při uvádění fororeportáže dne 21. 8., hexen-1 není jed podle průmyslové klasifikace a evidence jedů, není to ani výbušnina (i když jeho páry jsou výbušné, stejně jako páry benzínu) je to hořlavina 3. třídy nebezpečnosti. Požívání či inhalace hexenu-1 či potírání kůže se však přesto nedoporučuje, zrovna jako se nedoporučuje koupání v benzínu či "čikuli". Hexen ale není "nebezpečný pro celý tok Labe až po moře".

FOTOREPORTÁŽ z neratovického břehu Labe
Sloupek

Ve středu britská policie oficiálně potvrdila, že dvě nalezené mrtvoly jsou skutečně těla dvou desetiletých holčiček Holly Wellsové a Jessicy Chapmanové, které se ztratily před čtrnácti dny a jejichž vražda šokovala celou Británii. Z vraždy obou dívek byl obviněn osmadvacetiletý školník Ian Huntley, je však zadržován ve vězeňské nemocnici podle zákona o duševně postižených osobách a oproti očekávání nebyl ve středu dopoledne předveden k soudu v důsledku svého špatného zdravotního stavu. Jeho partnerka, pětadvacetiletá Maxine Carrová, byla podle středečního rozhodnutí soudu dána na dalších sedm dní do vazby a předstoupí před soud znovu 29. srpna. Byla obviněna z falešné výpovědi, ze snahy "ochromit průběh spravedlnosti", za což, jak ji upozornil soud, může být odsouzena až na doživotí,.

Mně však při tom všem fascinovala jedna drobnost. Povšiml jsem si, jak pečlivě respektují britské sdělovací prostředky požadavky policie a soudu a zveřejňují jen to, o čem soudní a policejní orgány uznají za vhodné, že to neohrozí další vyšetřování tohoto případu. Proto zpravodajka rozhlasu BBC ze soudní síně, kam byla ve středu předvedena Carrová, konstatovala, že některé části jednání prostě není možné z dobrých důvodů sdělit veřejnosti. Podobně byly utajeny i některé okolnosti ohledně stavu mrtvol nalezených holčiček, neboť, jak uvedla policie "některé podrobnosti jsou důležité z právního hlediska jako důkazy a nemohou být v této etapě vyšetřování zveřejněny."

Jaký rozdíl, pomyslíme-li na - nyní, jak se zdá už zcela zapomenutý - mediální cirkus kolem případu Karla Srby a jeho údajného spiknutí "zavraždit Sabinu Slonkovou", kdy Slonková a další mediální výtečníci tahali na veřejnost nejrůznější údajné podrobnosti z vyšetřování tohoto případu, a tímto "procesem v médiích" bezpochyby ohrozili jeho zdárný průběh.

PS. Zde jsem 22. července 2002 napsal:

"V neslavné tradici, která vznikla v začátkem sedmdesátých let hysterickými mediálními kampaněmi za Angelu Daviesovou, proti Pinochetovi a proti chartistům, mají média v ČR stále tendenci působit kampaňovitě a vytvářet umělé skandály (se skrytým účelem), po nichž o čtrnáct dní později už nikdo ani neštěkne.

Nemáme k věci dostatečné množství informací a třeba se obvinění - u soudu - potvrdí. Doporučujeme však skeptický odstup.

Racionálně uvažující pozorovatel by se ptal: Povede skutečně zadržení obviněných osob k jejich odsouzení na základě přesvědčivých důkazů? Nebo bublina za pár dní praskne?"

Je možné se domnívat, že Karel Srba ještě bude - snad, časem - právoplatně odsouzen za něco. Jestliže je však jeho případ tak nesmírně důležitý, že jím byly posedlé v červenci všechny sdělovací prostředky, proč už teď nikoho nezajímá?

Zde jsem 23. 7. poukázal na to, že neskrupulózní mediální cirkus kolem případu "Slonková - Srba" může znemožnit řádné soudní projednání celé věci.

22. 8. 2002

Britske Listy ctu rad a vazim si Vaseho usili poskytovat informace a pohled nepublikovany v ostastnich sdelovacich prostredccich. To je take duvod, proc jsem se rozhodl Vam napsat. Mrzi me proto uverejneni clanku "Spolana: dosud utajeny prusvih" se spoustou nepresnosti a dohadu.

Vzdyt v techto dnech, by jiz nemel byt problem Spolanu navstivit a o linearnich alfa olefinech - konkretne jedne z jejich frakci - hexenu-1 ziskat vice informaci.

Tato latka je skutecne nebezpecna a to predevsim v dusledku jeji tekavosti a nizkemu bodu vzplanuti (-30 st.C) a bodu samovzniceni (265 st. C). Je vybusna v koncentracich od 1,2% do 6,9%.

Na druhou stranu je vsak (diky linearnimu uhlikovemu retezci) biologicky odbouratelna (behem 21 dni 97.2%). Hexene-1 je uzivan jako komonomer pri vyrobe (polymeraci) nekterych typu polyethylenu (HDPE, LLDPE). V podniku, ktery je certifikovan normou ISO 9XXX, musi byt o pohybu a plneni (testovani kvality po naplneni) podrobne zaznamy. Nemel by byt tedy problem vyvratit ci potvrdit stav kontejneru v dobe povodne. Doufam, ze se podobene (nepresne) a novinarsky slabe clanky plne dohadu (palivo do raket?) nebudou casto vyskytovat.

Poznámka JČ: Děkujeme panu Šťastnému za jeho informace. Jsem přesvědčen, že bylo důležité publikovat očité svědectví vojáka Jarka Menčíka, přestože to zjevně není odborník na chemii. Rádi dáme prostor Spolaně, aby vysvětlila, jak přesně to s celou touto záležitostí je.

K tomu dodává Lenka Kučerová: Pane Stastny, jsem rada, ze jste reagoval na clanek a take doplnil informace. Clanek si nedelal ambice byt odborny. Je to vypoved cloveka, ktery pracuje ve specialní jednotce armady, sam rika, ze neni odbornik - chemik. Rozhodne on sam byl ohrozen na zivote nezodpovednym chováním Spolany. A nejen on. V clanku je popsano zejmena celkové chovani Spolany vuci obyvatelstvu.. I kdyby v kontejnerech byla voda, tak to nic v tomto smyslu nemeni. Navíc on sam se nadychal poradne i chloru. Spolana priznala jen jeden unik chloru, a az pozdeji i dalsi. Navic jsem doufala, ze se ozve nekdo ze Spolany a vysvetli alespon nyni, co se to tam vali. Opet se chova jako mrtvy brouk. Pokud jste zastance Spolany, rada bych se s vami sesla, budu delat odborny clanek. Zdravi a zdravi preje Lenka Kucerova (Potrebovala bych take vedet, proc je mi spatne od doby, co jsem tam byla.) Pocet hospitalizovanych se spatne zjistuje. "Seriozni" media podala zpravu o nekolika osobach, interni informace hovori o nekolika dalsich.

22. 8. 2002

Měli byste se, milí čtenáři, podívat na tuto galerii Štěpána Kotrby ze Zálezlic. Tyto fotografie poskytují velmi přesnou představu o rozsahu katastrofy, které postihla v nynějších povodních mnohé lidi. Ovšem, soudě podle malé pozornosti, které těmto pozoruhodným snímkům věnují čtenáři, je český občan je zřejmě už povodněmi znuděn... Potřebuje už zase jiné rozptýlení. Co by se měl příliš dlouho zamýšlet nad osudem lidí, které postihla katastrofa. Je to už nudné, že...(JČ)

22. 8. 2002

Průběžně stále aktualizované informace o následcích povodní jsou pořád k dispozici na nekomerčních stránkách povodne.aktualne.cz, které rediguje Tomáš Bechynka. Stránky mají mj. rozsáhlou fotogalerii. Od čtvrtka 22.8. se uvádí do provozu databáze pomoci postiženým povodněmi.

21. 8. 2002
Letos bylo znovu 20. srpna v úterý a 21. srpna ve středu, stejně jako před 34 lety. Vzpomínám na tu noc, jako by to bylo včera. V horký večer, v bytě na Starém Městě pražském, s okny otevřenými proti horku, jsme se s celou rodinou dívali v televizi do noci na starý český film Řeka čaruje. V noci nás pak budil nebývalý hluk přistávajících letadel. Ve čtyři hodiny ráno pak telefonát od rodinného přítele: Byli jsme okupováni armádami Varšavské smlouvy! Vždycky v krizových situacích se informace šířily především soukromě mezi lidmi, brzo ráno 21. srpna 1968 telefonem. Skok k rádiu: na známých frekvencích rozhlas nevysílal. Napětí, pohled do ulic.

Dramatické scény se střelbou u rozhlasu během středečního dopoledne. Rozhlas pak rychle odchází do ilegality, nikdy nepřestává vysílat. Rozhlasoví reportéři udělají v následujícím týdnu vynikající práci: rozhlasové vysílání je pro celý národ hlubinou bezpečnosti: základním zdrojem informací, uklidňujícím a organizujícím vlivem. Novináři se v ten srpnový týden zachovali daleko státničtěji než politici. A politici, po návratu z Moskvy, zase všechno zkazili, selhali stejně, jako selhávali předtím, po dobu celého Pražského jara. (V důsledku technických problémů šéfredaktora - kolaps počítače - vyšla tato poznámka až ve středu ve 14.00.)

22. 8. 2002
Rekapitulaci stavu projektu Státní informační politiky ve vzdělávání (dále jen SIPVZ) začnu poslední událostí z pondělí 19. srpna 2002, kdy nová ministryně školství Petra Buzková odvolala vrchního ředitele sekce SIPVZ MŠMT Ing. Drahomíra Fránka, oficiálním důvodem, který sdělila mluvčí MŠMT Hana Vítková, jsou nesrovnalosti ve smluvní agendě.

Zde jsou možné několik výkladů: první vychází z médii bohužel neregistrované blamáže MŠMT, které krátce po nástupu Petry Buzkové do úřadu zveřejnilo na svém webu Seznam všech smluv uzavřených v souvislosti se SIPVZ a jejich plnění k 25.7.2002, který byl neúplný. Na základě článku MŠMT stále mlží, který upozornil na neuvedení dalších jedenácti smluv v seznamu, MŠMT seznam doplnilo, ale jak se vzápětí ukázalo, seznam byl stále neúplný.

Ricky Tomlinson
22. 8. 2002
Známého britského televizního herce Rickyho Tomlinsona charakterizují důvěrné dokumenty britské tajné služby jako "politického násilníka". Zjistil a odhalil to dokumentární film televize BBC o infiltraci levicových skupin v čedesátých a sedmdesátých letech, nazvaný True Spies (Opravdoví špióni), který se má vysílat 27. října 2002. Herec Tomlinson se vyjádřil, že je "šokován a rozhořčen", že ho sledovala britská MI5. Film True Spies analyzuje praktiky britské tajné policie Metropolitan Police Special Branch (trénované bývalými zpravodajci) a tajné služby MI5 a zjišťuje, že konspirační teorie, že britské tajné služby shromažďují informace o známých osobách z veřejné sféry, jsou ve skutečnosti pravdivé a že těchto "špionážních" svazků na novináře, politiky a aktivisty (mnohdy, jak se vyjádřil ve středu v podvečer reportér britského rozhlasu, i na příslušníky zcela nevinných ekologických organizací) jsou spousty.
Podrobnosti v angličtině BBC BBC GOOGLE
22. 8. 2002
V České republice i nadále probíhají praktické i teoretické přípravy pro zahájení reálného digitálního televizního vysílání. Podstatné zásady, zejména pro úlohu veřejnoprávní televize v budoucím období, jsou mj. obsaženy i ve vládním prohlášení, které přijala Poslanecká sněmovna.

Předchozí autorův článek na toto téma je zde.

22. 8. 2002
Během své návštěvy v Polsku o minulém víkendu varoval papež Jan Pavel II. během mše pod širým nebem před riziky genetického inženýrství. Při kázání běhen mše u Krakova, které se účastnily dva miliony Poláků, varoval, že jestliže se bude moderní člověk vyvyšovat nad Pánaboha, důsledky budou katastrofou. Vyjádřil také sympatie pro ty - chudé - Poláky, kteří se stali obětí transformace Polska směrem k tržnímu hospodářství. I když je o papeži známo, že podporuje vstup středoevropských zemí do EU, ke vstupu Polska do Evropské unie se během své návštěvy nevyjádřil. V Polsku přitom sílí euroskepse. (Podrobnější informace v angličtině o nedávné návštěvě Jana Pavla II. v Polsku jsou např. zde.)
22. 8. 2002
Povodňové události téměř úplně odvrátily pozornost politické representace i masmédií od neblahého výročí okupace Československa vojsky Varšavského paktu. Těžko se přít o to, která z obou katastrof bude mít z historického hlediska těžší dopad na vývoj národa. Povodeň má snad přednostní nárok na pozornost proto, že jde o čerstvý zážitek, a také kvůli mimořádnému rozsahu pohromy, jenž je údajně v uplynulých pěti stech letech nevídaný, kdežto vojenských vpádů jsme ve stejném časovém úseku zažili několik a ten posledně zmíněný byl sice nejproradnější, ale v podstatě nekrvavý. Přesto si opomenutím 21.srpna nedávají tak zvané politické elity dobré vysvědčení, protože nelze vést národ od okamžiku k okamžiku bez opření politických koncepcí o povědomí historických souvislostí. Lhostejnost k tragickému výročí ostatně ukazuje, jaký vliv zanechalo čtyřicet let komunistické výchovy na vlasteneckém cítění národa.
22. 8. 2002

Ve středu vyhlásili v provincii Hunan na jihu Číny mimořádný stav. Povodně tam ohrožují 10 milionů lidí, kteří žijí na březích největšího čínského sladkovodního jezera. Více než 900 osob už zahynulo během letošních letních povodní v Číně. Jen v provincii Hunan je 6000 osob bez přístřeší. (Podrobnosti v angličtině viz zde.) V úterý v noci se zvýšila hladina jezera Dongting - do něhož vtékají čtyři řeky, včetně řeky Jang-tse, která často podléhá podovodním - na 33,9 metrů, o dva metry výše než je povodňová pohotovost. Hladina jezera má ještě stoupnout. Hráze na březích jezera buduje vice než 2000 vojáků.

Čína investuje rozsáhlé finanční prostředky do budování hrází a další obrany před povodněmi - k povodním tam dochází každé léto, avšak letos k nim došlo především v horských a pouštních oblastech, mimo tradiční povodňové oblasti.

22. 8. 2002

Michael Kopper, 37, někdejší čelný představitel ropného koncernu Enron, se rozhodl spolupracovat s prokurátory při vyšetřování finančních podvodů v této firmě a právníci jsou přesvědčeni, že by jeho informace mohly vést k dalšímu úspěšnému soudnímu stíhání jiných vedoucích činitelů firmy Enron, kteří údajně způsobili bankrot této firmy. Kopper byl ředitelem Enron Global Finance. Odešel z Enronu několik měsíců před jeho bankrotem a stal se ředitelem různých partnerství firmy Enron, které vytvořil jeho šéf z Enronu, finanční ředitel Andrew Fastow. Tato partnerství vedla k bankrotu Enronu, protože se v jejich účetních knihách skrývaly obrovské ztráty, které se tak až do poslední chvíle neobjevily v účetnictví samotného Enronu. Jako součást své dohody, že bude spolupracovat s vyšetřovacími úřady, přislíbil Kopper, že odevzdá 12 milionů dolarů, kterých nabyl protizákonně. (Podrobnosti v angličtině viz např. zde.)

22. 8. 2002

tisková zpráva hnutí ARNIKA
Program Toxické látky a odpady ekologického sdružení ARNIKA zprovoznil internetové stránky "Povodně 2002 a ekologické škody" na adrese havarie.arnika.org.

Stránky budou sloužit jako monitor zjišťovaných důsledků toxického znečištění způsobeného během katastrofálních povodní, které postihly v půli srpna 2002 Českou republiku. Předpokládáme, že se podaří pomoci také najít zatoulané vysoce nebezpečné chemikálie v sudech, které mohly uplavat z našich chemiček na Labi a Vltavě," vysvětlil naplňování stránek Ing. Milan Havel z hnutí ARNIKA.

22. 8. 2002
Jsou věci, které špatně chápu. Když kdysi kandidoval v Brně na post senátora pan Saltzman, vsadil se kamarád o nějakou láhev dobrého moku, že Brňáci jej nezvolí. Prohrál. Ale budiž, byl to přece jen městský člověk se vším všudy. Brno je sice "největší vesnice v republice", ale má svým charakterem rozhodně blíže k Praze než k libovolné Lhotě na skutečném venkově. Výsledek však byl stejně takový, že pan Saltzman nejen že zapomněl na Brno, sotva byl zvolen, ale - pokud si dobře vzpomínám - za celé své funkční období nedělal v podstatě vůbec nic ani pro cokoli nebo kohokoli jiného.
22. 8. 2002

Od čtvrtka 22.8. od 16.00 do neděle 24.8. do 05.00 pořádá Naif klub ve spolupráci s Eternity Art Production a Depo9.cz nejdelší charitativní akci pro organizace Sdružení zdravotně postižených ČR, Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí, Svaz neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Svaz postižených civilizačními chorobami v ČR a Svaz tělesně postižených v ČR, které sídlí v záplavami postiženém domě na Karlínském náměstí 12 v Praze 8 - Karlín.

Hudební program začíná ve čtvrtek v 16. 00 na podiu vedle Stavovského divadla naproti klubu Naif, pokračuje ve čtvrtek, v pátek a v sobotu od 22.00 - v klubu Naif Železná 24, Praha 1.

21. 8. 2002
"Nechci dosáhnout nesmrtelnosti svým dílem. Chci jí dosáhnout tím, že neumřu," řekl Woody Allen. Biolékařští výzkumníci udělali poslední dobou velký pokrok při odhalování tajemství stárnutí. Nesmrtelnost sice zatím člověku nehrozí, ale pravděpodobně nadejde den, kdy bude smrt odložena na hodně dlouho. Podobně jako různé anglosaské televizní dokumentární filmy se nyní i časopis Reason zabýval pozoruhodnými, i když mnohdy dílčími, výsledky vědeckého výzkumu v tomto oboru. Nejzajímavější údaje shrnujeme:
21. 8. 2002
To je v kostce argument ekonoma Jamese K. Galbraithe, který v časopise Prospect recenzoval tři nové knihy: memoáry Stroba Talbotta "The Russia Hand" (Ruská ruka), knihu Davida Hoffmana "The Oligarchs: Wealth and Power in the New Russia" (Oligarchové: Bohatství a moc v novém Rusku), sborník "Russian's Post-Communist Economy" a sborník "The New Russia: Transition Gone Awry" (Nové Rusko: transformace, která se nepovedla).
19. 8. 2002
Motto:

Vy jste se pěkně vybarvila a z Vašeho projevu je zcela jasné, že jste pouze nevyrovnaná nesebevědomá žena, která má zvrácené představy o partnerském soužití. Myslím, že by Vám pár přes zadek spíše od budoucího než současného partnera jedině prospělo (pochybuji, že nějakého máte).

(reakce anonyma z Fóra BL na věcný rozbor, který vypracovala Olga Kubová, a který se týká nedostatečné ochrany, kterou ženám poskytuje česky právní řád)

Podle údajů britské Racial and Violent Crime Task Force, akční skupiny pro rasové a násilné zločiny, která byla založena po vyšetřování skandálu kolem rasové vraždy žáka Stephena Lawrence, se tato akční skupina zabývá každý měsíc 8000 incidenty. Z nich patří 76 procent mezi případy domácího násilí, 22 procent jsou násilné rasové incidenty a 2 procenta jsou násilné incidenty, zaměřené proti homosexuálům.

Čelní představitelé londýnské metropolitní policie jsou přesvědčeni, že v sedmimilionovém Londýně dochází každý měsíc až k 35 000 případů domácího násilí, o většině z nichž se policie nedoví. "Rozsah tohoto problému je neuvěřitelný," konstatoval představitel akční skupiny pro rasové a násilné zločiny. Musíme dosáhnout toho, aby se domácí násilí stalo společensky tak nepřijatelným, jako je nyní v Británii kouření a řízení vozidel po požití alkoholu." (Zdroj v angličtině je např. zde.)

Zde je dokument britské vlády, o vládních opatřeních proti domácímu násilí. Mimo jiné se v něm praví, že současná policejní praxe ohledně násilí v rodinách je založena na předpokladu, že násilí uvnitř soukromých vztahů není o nic méně závažným trestným činem než násilí, k němuž dochází mezi lidmi, kteří se navzájem neznají. Od července 1990 se musí britská policie při řešení případů domácího násilí přidržovat těchto zásad:

 • v první řadě má police povinnost ochránit oběti a děti před dalšími útoky
 • policie má povinnost považovat násilí v rodinách za stejně závažné trestné činy jako jiné formy násilí
 • policie musí při případech domácího násilí používat práva násilníka zatknout
 • policie si musí být vědoma, že je nebezpečné snažit se dosáhnout mezi násilníkem a jeho obětí smíření
 • V mnoha případech byly u policie založeny speciální útvary pro násilí v rodinách, nebo specializovaní policisté pro případy domácího násilí. V roce 1995 publikovalo britské ministerstvo vnitra studii (Policing Domestic Violence in the 1990s, Home Office Research Study 139, nakladatelství Sharon Grace, 1995) o tom, jak se britská policie vyrovnává s případy domácího násilí.

  Ale jak vypadá situace v České republice? "Domácí násilí je u nás zatím jako problém podceňováno, nehovoří se o něm, a tudíž týrané oběti často nevědí, zda chování partnera je vůbec morálně či právně neakceptovatelné a zda se vůbec na domácí násilí vztahují nějaké sankce," uvádí se na stránkách Bílého kruhu bezpečí. Text pokračuje: "Převažuje 24 % obětí domácího násilí, které nezvolily žádný pokus o obranu. Útěk zvolilo 22 %. Pokus o přivolání policie jako obranu zkusilo 21,5 %. Ostatní formy obrany jsou zastoupeny velmi málo, dosahují maximálně četnosti 7 procent. Tyto údaje potvrzují bezradnost oběti při hledání účinných strategií obrany před agresorem.

  Tato studie o domácím násilí v České republice z března 2002 se zabývá především různými aspekty českého právního řádu v této věci (nikde jsme nenašli spolehlivé statistiky pro ČR) a konstatuje, že čeští politikové stále nedělají ve věci násilí v rodinách "v podstatě nic", i když na stránkách českého ministerstva vnitra najdeme informace k této problematice.

  Potíž však je, že násilí v rodinách nelze v ČR trestat na základě žádného jediného paragrafu: mají k tomu být používány nejrůznější paragrafy roztroušené po trestním zákoně. V dokumentu na stránkách MVČR se praví: "Máme-li být právně přesní, je třeba poznamenat, že tato otázka není zcela přesně formulována, neboť proti domácímu násilí 'nechrání' jeho oběti žádný paragraf, resp. ustanovení trestního zákona. Žádné ustanovení totiž neobsahuje ochranu, ale stanoví sankce pro pachatele toho kterého trestného činu následně až po jeho spáchání.

  V roce 1999 předložil Bílý kruh bezpečí klientům, kteří se k této organizaci uchýlili o pomoc, podrobný dotazník o násilí v rodinách, celkem ho vyplnilo 93 osob (viz zde). Jejich informace shrnujeme:

  18. 8. 2002
  "...jednoho dne se vrátil domů zase opilý, křičel na mne, že jsem coura, že jsem k ničemu, nic neumím a jenom překážím... pak vzal dlouhý nůž, ten, kterým se porcuje maso, a bodl mne do ruky, všude kolem byla krev ... moc jsem křičela, to ho však ještě více rozlítilo... chytil mne za pas, hlavu mi strčil do dřezu, pustil vodu a potom mne zezadu znásilnil..."

  V pátek jsme publikovali výňatky z otřesné zprávy o násilí proti ženám, kterou publikoval Ekologický právní servis. Vyplývá z ní, že policie v ČR ženám v drastické situaci nepomáhá. Jak se řeší vážný problém domácího násilí v Británii? Nyní zveřejňujeme výňatky z letáku britského ministerstva vnitra ohledně domácího násilí, který britská vláda šíří od ledna 1999. Proti vážnému problému násilí v rodinách podniká i jiné razantní kroky. V letáku se praví se mimo jiné:

  Mnoho druhů domácího násilí je trestným činem a policie bere veškeré formy domácího násilí velmi vážně. Většina poboček britské policie má speciálně kvalifikované, zkušené pracovníky, kteří vás vyslechnou a budou s vámi hovořit v nepřítomnosti vašeho partnera. Ženy mohou požádat o to, aby je vyslechla policistka. Policie může, pokud si to přejete, zařídit lékařskou pomoc, dopravu a bezpečné místo, kam se můžete uchýlit. První prioritou policie je vaše bezpečí a bezpečí vašich dětí.

  Ať už policie zahájí trestní stíhání proti násilné osobě anebo ne, máte v každém případě právo využít občanského práva k vlastní ochraně, abyste mohli žít v bezpečí. Podle Zákona o rodinném právu (Family Law Act) má mnoho lidí, kteří jsou obětí domácího násilí, právo zažádat o soudní příkaz proti násilníkům. Například máte možnost zažádat o soudní příkaz proti osobě, s níž žijete anebo s níž jste žil(a) (bez ohledu na to, zda jste s ní v manželském vztahu), proti osobě, se kterou jste se rozhodl(a) uzavřít sňatek anebo proti osobě, s níž sdílíte rodičovskou odpovědnost za výchovu dítěte.

  Tyto soudní příkazy jsou schopny zamezit násilnému chování anebo v některých případech zabránit násilníkovi v přístupu do vašeho domu či bytu. Soudy mohou opatřit trestní příkaz pravomocí danou osobu zatknout, takže v případě, že není trestní příkaz respektován, násilníka odvede policie k soudu.

  Anglický originál je zde. Kdy začne Grossovo ministerstvo vnitra s podobnou iniciativou?

  15. 8. 2002
  "...jednoho dne se vrátil domů zase opilý, křičel na mne, že jsem coura, že jsem k ničemu, nic neumím a jenom překážím... pak vzal dlouhý nůž, ten, kterým se porcuje maso, a bodl mne do ruky, všude kolem byla krev ... moc jsem křičela, to ho však ještě více rozlítilo... chytil mne za pas, hlavu mi strčil do dřezu, pustil vodu a potom mne zezadu znásilnil..."

  "Během péče Poradny pro ženy v tísni o paní Urbánkovou bylo zjištěno, že přibližně dvacet procent pacientek, hospitalizovaných na psychiatrickém oddělení v Brně, jsou oběti domácího násilí, které se tak skrývají před svým násilnickým partnerem."

  Citujeme (po mírné jazykové a redakční úpravě) z výroční zprávy Ekologického právního servisu za rok 2001. Velmi záslužnou práci koná poskytováním pomoci ženám v ČR, které jsou obětmi vážného domácího násilí. Stránka, věnovaná této tematice, je zde:

  17. 6. 2002

  Nový správce redakčního systému Britských listů Dominik Joe Pantůček nyní energicky dokončuje různé dosud nedodělané funkce redakčního systému, za což mu velmi děkujeme. Právě byl zprovozněn seznam článků podle autorů, zatím od 1. 10. 2001. Klikněte na Autory Britských listů a v seznamu pak u každého jména na uvedený počet článků: zobrazí se vám odkazy na všechny texty, které jednotliví autoři pro BL napsali od loňského října.

  23. 7. 2002

  Dominik Joe Pantůček zprovoznil chronologický archiv, obsahující jednotlivé články starších vydání Britských listů, viz zde a pravý horní roh stránky BL nad kalendářem (který vám umožňuje, kliknutím na jednotlivá data, také přístup ke starším vydání časopisu).

  14. 5. 2002

  Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována.

  Pište prosím na tuto . Děkuji.

  Šéfredaktor.

  21. 1. 2002
  Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
  Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
  22. 8. 2002 Velká Británie: Média přísně respektují potřeby policejního vyšetřování Jan  Čulík
  22. 8. 2002 Spolana: dosud utajený průšvih Lenka  Kučerová
  22. 8. 2002 Státní informační politika ve vzdělávání: kostlivec ve skříni MŠMT Jan  Wagner
  21. 8. 2002 21. srpen 1968 a Pražské jaro - prostředek pro sovětskou armádu, jak se dostat do Československa Jan  Čulík
  21. 8. 2002 Spolaně uplavaly kontejnery s hořlavinami Štěpán  Kotrba
  21. 8. 2002 Povodňový lékař: Obnažené vnitřnosti domů aneb úklid naší duše Štěpán  Kotrba
  21. 8. 2002 Dosáhne člověk nesmrtelnosti? Přehled nejnovějšího vědeckého výzkumu   
  21. 8. 2002 Reforma ruského hospodářství se nepodařila, protože do něho ze Západu zasahovali hlupáci   
  21. 8. 2002 Monitor Jana Paula : Otevřu jako první ! Jan  Paul
  20. 8. 2002 Proč se nedělají v pražské MHD operativní změny? Jan  Stejskal

  Povodně a změna klimatu RSS 2.0      Historie >
  22. 8. 2002 Spolana: dosud utajený průšvih Lenka  Kučerová
  22. 8. 2002 Povodeň v Zálezlicích: obec na zbourání   
  22. 8. 2002 Stránky pro monitorování toxického znečištění během povodní   
  22. 8. 2002 Článek o Spolaně obsahuje dohady a nepřesnosti Václav  Šťastný
  22. 8. 2002 Databáze pomoci postiženým povodněmi na stránkách povodne.aktualne.cz   
  21. 8. 2002 Monitor Jana Paula : Otevřu jako první ! Jan  Paul
  21. 8. 2002 Povodňový lékař: Obnažené vnitřnosti domů aneb úklid naší duše Štěpán  Kotrba
  21. 8. 2002 Hodnotit dosah havárie a záplav ve Spolaně je předčasné   
  21. 8. 2002 Dejme dohromady ty, co něco potřebují, a ty, co práci nabízejí   
  21. 8. 2002 Spolaně uplavaly kontejnery s hořlavinami Štěpán  Kotrba

  Slonková, Srba a korupce RSS 2.0      Historie >
  22. 8. 2002 Velká Británie: Média přísně respektují potřeby policejního vyšetřování Jan  Čulík
  7. 8. 2002 Spektakulárně parlamentní konec vojenské špionáže v Čechách Štěpán  Kotrba
  7. 8. 2002 První rozkol v koaličním hlasování Karel  Mašita
  5. 8. 2002 Pozoruhodné nové obvinění Karla Srby Karel  Mašita
  30. 7. 2002 Pěkně obsazená komedie Vladimír  Bernard
  29. 7. 2002 Láska, drogy a pomsta - český scénář podle Colomba Fabiano  Golgo
  29. 7. 2002 Kauza Slonková - Srba, ukázka bulvarizace závažných témat v ČR Karel  Mašita
  26. 7. 2002 Ministr obrany kvůli Srbovi vyhodil šéfa vojenské rozvědky Štěpán  Kotrba
  25. 7. 2002 Mohou novináři ohrozit soudní líčení? Roman  Antl
  25. 7. 2002 Nikdo není nad zákonem: nesouhlasím s Fabianem Golgem Jan  Čulík

  Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
  19. 8. 2002 Fisk: "Bush lživě obviňuje celý arabský svět"   
  12. 8. 2002 Pokrytectví levice: proč zapomínají i anglikánští biskupové na oběti Saddamova režimu?   
  8. 8. 2002 Zlikvidujme Saddáma Husajna   
  8. 8. 2002 Zapomenutým Afgáncům nabízí OSN nové peklo   
  8. 8. 2002 Jak odstranit Saddáma Husajna: britská média jsou nejednotná   
  6. 8. 2002 OSN nezveřejní zprávu o americkém masakru Afghánců   
  6. 8. 2002 Bushova válka "dobra proti zlu" dospěla do vesnice Hadžibirgit   
  31. 7. 2002 Jak na sebe Češi "navzájem dohlížejí"   
  31. 7. 2002 Tribunál: Osoby podezřívané z terorismu jsou zadržovány protizákonně   
  29. 7. 2002 Podlehne Saúdská Arábie organizaci al Qaeda?   

  Školství RSS 2.0      Historie >
  8. 8. 2002 Kritické myšlení   
  3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
  20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   
  13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
  10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   
  4. 6. 2002 O českém biflovacím školství Fabiano  Golgo
  29. 5. 2002 Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy   
  22. 5. 2002 Proč nedodržuje katedra politologie VŠE úřední hodiny pro styk se studenty? Aleš  Žďárek
  17. 5. 2002 Učitelia ako ovce Lubomír  Sedláčik
  14. 5. 2002 Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství Michal  Rusek

  Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
  19. 8. 2002 Velká Británie: Velký růst domácího násilí - a co v ČR?   
  18. 8. 2002 Domácí násilí: jak se tento problém snaží řešit v Británii   
  15. 8. 2002 "Správná ženská má vydržet trochu bolesti."   
  22. 7. 2002 Jak dnes žijí ženy v Afghánistánu? Drsně   
  16. 7. 2002 Koniec živnosti "plodenie detí" ? Lubomír  Sedláčik
  8. 7. 2002 Znásilňování žen jako válečná zbraň   
  5. 6. 2002 Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí   
  6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě   
  23. 4. 2002 Policajt ve škodovce: Hospodine, řiď naši ruku! Jan  Čulík
  11. 4. 2002 Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? Anna  Wintrová

  Volby 2002 RSS 2.0      Historie >
  25. 7. 2002 DOKUMENT: Programové prohlášení vlády České republiky   
  22. 7. 2002 Volby 2002: Konflikt představ. Tušení stínů. Jiří  Svoboda
  22. 7. 2002 S novou sněmovnou nejspíš nuda nebude Karel  Mašita
  22. 7. 2002 Volby 2002: Okamžik kouzla zbavený   
  15. 7. 2002 Benešovy dekrety: podivná diskuse Jaroslav  Valenta
  15. 7. 2002 ODA se prodává Kaslově seznamu Štěpán  Kotrba
  15. 7. 2002 DOKUMENT: Analýza volebního nezdaru ODS podle pracovního týmu   
  15. 7. 2002 DOKUMENT: Analýza neúspěchu ODS viděná očima V. Klause   
  12. 7. 2002 Zaorálek napodruhé aneb výuka v 101hlasém řízení demokracie Štěpán  Kotrba
  11. 7. 2002 (Ne)zapomeňme... Martin  Kunštek

  Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
  22. 7. 2002 Dekrety a EU Bořivoj  Čelovský
  15. 7. 2002 Benešovy dekrety: podivná diskuse Jaroslav  Valenta
  11. 7. 2002 Edvard Beneš a jeho dekrety - (sudeto)německý problém Hans Henning Hahn, Eva Hahnová
  21. 6. 2002 Karma a komunismus Michal  Rusek
  13. 6. 2002 Onlinová diskuse BL s historiky ohledně Benešových dekretů   
  11. 6. 2002 O vyrovnání s minulostí, pro změnu protektorátní: Rukojmí nelze vraždit Václav  Žák
  6. 6. 2002 Předvolební pohled Petra Cibulky: Šibenice pro komunisty Štěpán  Kotrba
  5. 6. 2002 KNIHOVNA: Odmítám vinu Čechů vůči Němcům Pavel  Macháček
  3. 6. 2002 "Samosegregáciu" tu robil naposledy Konrád Henlein Lubomír  Sedláčik

  Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
  22. 8. 2002 Digitální média veřejné služby II - příprava digitální televize Zdeněk  Duspiva
  15. 8. 2002 Tragický Klepetko Filip  Rožánek
  15. 8. 2002 Dobrá Markéta Fialová   
  14. 8. 2002 Monitor Jana Paula: Povodňový pragocentrismus České televize? Jan  Paul
  14. 8. 2002 ČT, povodně a Praha: rekapitulace Jan  Paul
  1. 8. 2002 Jiří Balvín není právoplatným generálním ředitelem České televize Karel  Mašita
  1. 8. 2002 Jiří Balvín není právoplatným generálním ředitelem České televize Karel  Mašita
  3. 7. 2002 Rasismus v Čechách: Lidé s menšinovou sexuální orientací opět ostrouhali Daniela  Pilařová
  3. 7. 2002 Hovory pana Jakla s panem Táchou v hospodě U magistra Kelleyho 13. ledna 2001 Radek  Mokrý
  27. 6. 2002 Balvín instaloval odposlechy na Kavčích horách Petr  Jánský