23. 7. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 7. 2002
Neviděl jsem jinou knihu, která by tak otevřeně a s takovým gustem pohrdala belgickým justičním systémem, a tudíž i nepřímo politickým systémem v Belgii, i politickou reprezentací EU jako celku. Neboť neumí-li si belgická politická scéna udržet pořádek v belgické justici, a totéž si neudrží EU u svého belgického člena, je něco shnilého nejen ve státě belgickém... Tak lze charakterizovat vzkaz Jaroslava Gajdy, autora knihy "222 dní rukojmími Jeho Výsosti belgického krále" čtenářům. Kniha v těchto dnech přichází na pulty knihkupectví a její obsah obviňuje belgickou justici ze zkorumpovanosti a neschopnosti. Knihy bych si zcela určitě nevšiml, protože v prázdninový čas mám závažnější starosti než vymetat knihkupectví (např. polehávání u vody a nezřízené pití piva), nebýt článku v Hospodářských novinách, kde ve víkendovém vydání 28. - 30. června v kulturní rubrice vyšel článek: "Žádný marketing, obyčejná výstraha". V článku se píše, že anonymní pisatel varuje redakce českých deníků před jakoukoli medializací Gajdovy knihy, která se má 15. července objevit na trhu. (Belgie je v Evropě docela dobře známa jako metafora zkorumpovanosti, pozn. JČ.)
23. 7. 2002
Na zpravodajství k případu "přípravy vraždy" Sabiny Slonkové je nejpodivnější, že, jak se zdá, nejvíce informací o případu má sama Slonková. Vysvětlení může být toto:

Vyšetřování se jeví jako vedené velmi neprofesionálně, protože kriminalisté Slonkové podávají informace, které by v zájmu objektivity vyšetřování měly zatím zůstat utajeny, což v případě, že zatčení jsou skutečně vinni, může podstatně ztížit dokazování před soudem, poznamenává právník Jaroslav Štemberk.

Dodejme, že ve Velké Británii by se případný proces se Srbou za těchto okolností už nemohl konat, protože by jeho obhájci přesvědčivě argumentovali, že případ byl natolik "proprán" v tisku, že nelze čekat, že soud může argumenty pro a proti zhodnotit nestranně a objektivně, a obžalovaný by byl propuštěn. V demokraciích se běžně nekonají "procesy, které pořádají sdělovací prostředky", to je spíš rysem stalinismu: vzpomeňte na mediální kampaně při procesu s Miladou Horákovou.

Jestliže tomu tak není a kriminalisté nepřípustně nepodávají během vyšetřování Sabině Slonkové důvěrné informace, odkudpak je asi získává? Proč ohrožuje Sabina Slonková soudní projednání tohoto případu jeho širokou medializací? Jak to, že má takové rozsáhlé informace o svých "vrazích"?

Jestliže chtěl Srba Sabinu Slonkovou skutečně zavraždit, proč si nenajal profesionální vrahy z Ruska a obrátil se prostřednictvím své přítelkyně Tomšovicové na jihočeské amatéry? :) (JČ)

Srbovi lze věřit v tom, že jde o zpravodajskou hru. Uvidíme, co mu nakonec bude prokázáno. (J.Š.)

Odkud zřejmě vítr vane: V úterý v českém vysílání BBC od 18. hod. se moderátor Václav Moravec snažil přesvědčit premiéra Vladimíra Špidlu, aby vláda nechala odvolat Jana Kavana z VS OSN a Špidla mu několikrát musel opakovat, že Kavan tam není za vládu ČR, ale že je tam sám za sebe - že ho zvolilo Valné shromáždění OSN, upozorňuje Karel Mašita. Zajímavé také je, že k tomu, aby ze své funkce v OSN odstoupil, vyzval nyní Jana Kavana i silně proamericky orientovaný Václav Havel. - K tomu dodejme, že jmenování Jana Kavana do OSN nelibě nesou Spojené státy v důsledku toho, že Kavan prosazuje na mezinárodním fóru vůči zemím třetího světa a arabským zemím "evropskou" zahraniční politiku, která je podstatně "levicovější" než nynější politika americká. Právě proto Kavana země třetího světa do OSN zvolily. Je přirozeně možné, že se samotné Spojené státy do této politiky v ČR nechějí míchat, mají však v domácí české politice mnoho stoupenců, kteří jsou jistě schopni "předvídat", co by americké politice vyhovovalo... Že jde o intenzivní úsilí zabránit tomu, aby Jan Kavan zasedl v OSN, je zjevné. Viz nedávný útok na Kavana v bulvárním časopise Týden.

To samozřejmě nevylučuje možnost, že Srba skutečně podnikal nejrůznější podivné hospodářské čachry a Slonková ho při lecčems nachytala...

Zajímavé také je, že nový český ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda hbitě odvolal náměstkyni Helenu Opoleckou, absolutní pravou ruku Jana Kavana, a nahradil ji Janem Kohoutem. Tím Svoboda odetnul Opoleckou od české státní diplomacie a pokud v New Yorku zůstává, už je jen pravou rukou Jana Kavana. Zdá se, že likvidace Kavanova vlivu na MZV postupuje obdivuhodně rychle. Viz zpráva ČTK:

PRAHA 23. července (ČTK) - Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) odvolal z funkce svoji náměstkyni Helenu Opoleckou. Na její místo by měl nastoupit politický ředitel ministerstva Jan Kohout. Opolecká nyní začala pracovat v New Yorku jako šéfka týmu předsedy Valného shromáždění OSN, kterým se nedávno stal bývalý ministr zahraničí Jan Kavan.

Ministerstvo zahraničí je jedním ze čtyř, kde je podle koaliční dohody respektována zásada obsazení místa náměstka odborníkem, kterého navrhnou koaliční partneři a příslušný ministr ho akceptuje.

Vzhledem k tomu ale, že je Kavanova funkce v OSN v podstatě formální, proč zase jedna takto intenzivní kampaň?

O co ve skutečnosti jde, napovídá i tento farizejský článek ve středeční MFD (viz níže).

Shrnuji: To, co je na nynější hysterické kampani v případě "vraždy" Slonkové nesmírně znepokujující, jsou dvě věci:

1. "Proces vedený sdělovacími prostředky" - neskrupulózní a neseriózní štvaní člověka v médiích, který má právo na presumpci neviny a proti němuž probíhá policejní vyšetřování a nebyl dosud zahájen soudní proces.V civilizovaných zemích by takováto mediální kampaň soudní proces znemožnila a obviněný by musel být propuštěn.

2. Iracionální obrácení případu Srba - Slonková proti Janu Kavanovi. Toto právě prozrazuje rukopis manipulace od tajných služeb. Ať už jednal Srba jakkoliv (nemáme žádné iluze o etických normách ani o inteligenci českých státních úředníků) co s tím má proboha společného Jan Kavan? Srba se na ministerstvu zdiskreditoval a dávno byl donucen k rezignaci. Požadovat kvůli tomu, co Srba dělá teď, rezignaci Kavanovu, je asi jako požadovat na Václavu Havlovi, aby rezignoval kvůli prohřešku bývalého člena hradní stráže. Nikdo neprokázal a nikdo se nezabývá tím, zda Kavan o údajném Srbově plánu Slonkovou "zavraždit" věděl. Přesto se, jak v padesátých letech, znovu rozeběhla kampaň proti Kavanovi. Proč?

Podvečerní idylka za komínem
23. 7. 2002
Situace ve squattu Šafránka, obsazeném nedávno skupinkou anarchistů, se od pátečního večera nezměnila. Policie i městští strážníci "monitorují" situaci, bezpečnostní agentura stráží, co strážit má, squatteři squattují za komínem a jinak je všude klid. Včerejší poplašné zprávy o "vyklizení" Šafránky od bivakující mládeže se ukázaly býti uspěchané, i když ji šířili jak squatteři, tak sami policisté.
Ochrana nerušeného chátrání obecního majetku za obecní peníze obecními zaměstnanci
22. 7. 2002

"Početí, těhotenství a porod jsou metaforami pro přechod ducha do jeho fyzické formy a tak skutečně neexistuje posvátnější rituál než zrození lidské bytosti."

Jedinými účastníky magistrátní soutěže v minulém roce o využití rozpadajícího se statku Šafránka bylo Občanské sdružení Centrum aktivního porodu, kryjící činnosti porodní asistentky Zuzany Štromerové. Ta vedla po dva roky na FN Bulovka porodní centrum, ve ktrém ženy rodily bez asistence lékaře, a po svém nedobrovolném odchodu z této nemocnice chtěla pokračovat v činnosti na Šafránce. Občanské sdružení ale chtělo pronájem obecního majetku a podávalo žádosti o granty jak na Magistrát, tak na ministerstvo zdravotnictví či různým nadacím. Magistrátní radní, zodpovídající za využití majetku města, měli jiné, "konzervativní" představy o využití památkově chráněné ruiny. Dvacet čtyři milionů na dřevo. Z projektu nakonec nezbylo nic. Je ale každá "nezisková", i když "nestandardní" idea využití chátrajícího objektu špatná?

23. 7. 2002
Nebylo to poprvé, co jsem se setkala s kritikou své kritiky. Kritizuji někoho (úředníka, prodejce atp.), že svou práci nedělá dobře. Reakce na moji kritiku jsou si většinou podobné jako vejce vejci: proč kritizujete někoho, když o dané práci nemáte ani ponětí? Běžte si to pěkně vyzkoušet na vlastní kůži! Ptám se: ale proč?
23. 7. 2002
Kouření je nejhorší nemocí v lidských dějinách. Jistě je dobře a potřeba o něm psát a mluvit. Dovolte mi na toto téma pár zásadních připomínek, proč si myslím, že je nutno o kouření psát a mluvit a také vysvětlit nepochopení, že nejde o válku proti kuřákům!
23. 7. 2002
Celovečerní film Petra Zelenky "Rok ďábla", v němž vystupuje především zpěvák Jaromír Nohavica a skupina Čechomor, dostal na nedávném filmovém festivalu v Karlových Varech cenu za nejlepší film. Buď tedy byly ostatní filmy letos v Karlových Varech velmi slabé (na tom se mimochodem shodli mnozí kritikové), anebo prostě porota učinila politické rozhodnutí a udělením ceny českému filmu chtěla povzbudit českou kinematografii. Anebo obojí. Ptal se mě jeden český filmový režisér, zda si myslím, že je Zelenkův Rok ďábla svým významem přenositelný do zahraničí. Shlédl jsem ho včera v pražském kinu Aero. Rok ďábla není přenositelný do zahraničí, nikoliv proto, že by byl tak jedinečně a charakteristicky "český", že tomu "cizinci" nemohou porozumět, ale proto, že je to slabý film. Nemá dostatečnou hloubku. Není co do zahraničí komunikovat.
23. 7. 2002
London/Amsterdam/Praha 22. července 2002 - Společnost Central European Media Enterprises (CME) potvrdila, že od bankovního domu eBanka obdržela avízo o převodu částky téměř devíti milionů dolarů na účet CME. Plátcem je společnost CET 21, kterou nyní zřejmě ovládá PPF. Podle dopisu eBanky z 19. července 2002 byla platba provedena na žádost jejího klienta společnosti CET 21. Účel platby: "vypořádání podílu PhDr. Železného v CET 21, s.r.o., dle rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1." Provedení platby potvrdila písemně i společnost CET 21 svým dopisem z 20. července 2002. Železného dluh vůči CME se tak po zaplacení sníží z více než 28,8 na přibližně 19,8 milionů dolarů. - Toto je zpráva společnosti CME, z níž zřejmě vyplývá, že se kriminální chování Vladimíra Železného stalo pro společnost CET 21 nepřijatelným a že se CET 21 nyní nejen snaží proto Železného zbavit, avšak i uhradit za něho jeho dluhy.
22. 7. 2002
V poslední době se ve Velké Británii trochu debatuje o pokleslém étosu polobulvárního deníku Daily Mail - to je taková ještě trochu bulvárnější forma Mladé fronty Dnes, list, který se také, stejně jako MFD, čas od času snaží manipulovat veřejnost různými pofidérními kampaněmi. Novinář a komentátor Richard Ingram, zakladatel proslulého satirického čtrnáctideníku Private Eye, se zmínil nedávno v týdeníku Observer o tom, že generální ředitel BBC Greg Dyke se veřejně rozčílil kvůli útokům deníku Daily Mail proti jeho osobě. List Daily Mail si totiž mj. stěžoval, že Greg Dyke nenosí kravatu. "Dyke je jedním z nejmocnějších lidí v Británii," píše Ingram. "Ovládá obrovskou mediální organizaci, má k dispozici nesmírné množství peněz od koncesionářů a přátelí se s nejvlivnějším lidmi v této zemi. Proč by se měl vůbec zajímat o to, zda Daily Mail píše, že má či nemá kravatu? Naopak: ti, na něž útočí Daily Mail, by to měli považovat za poctu, za známku toho, že svou práci děláme dobře. Daily Mail je metaforou chlípnosti a lascivnosti a zosobňuje humbuk v obrovském měřítku. Dyke vůbec neměl reagovat," míní Richard Ingram. V sobotu se jevem Daily Mail zabývala v Guardianu známá, kontroverzní komentátorka Julie Burchillová (která prošla se svým břitkým jazykem četnými britskými deníky s nejrůznějším politickým zaměřením) a argumentovala, že je nejlépe číst Daily Mail (jemuž přezdívá "Daily Hell") jako vtip: "V osmdesátých letech zjistil s nevolí velký počet stereotypních britských levicových liberálů, že sedmdesát procent loajálních čtenářů [super]bulvárního deníku The Sun nejenže nevěřili tomu, co čtou ve svých oblíbených novinách, ale přezdívali jim výrazem The Comic (Comics)."
22. 7. 2002

Recenze

Academia, nakladatelství AV ČR, 2002, ISBN 80-200-0856-X

Svoje zámery, ciele a spôsob spracovania pri písaní práce Tisíc let maďarského národa charakterizuje sám autor Paul Lendvai (ďalej PL) v úvode knihy Tisíc let maďarského národa nasledovne: "Pokúsim sa v zmesi dejinného prehľadu, životopisných skíc a udalostí, ktoré charakterizujú prostredie, priblížiť Maďarov a ich natoľko premenlivý osud čitateľom, ktorí nevedia po maďarsky. Dúfam, že ako rodený Maďar židovského pôvodu, ktorý sa za štyridsať rokov pobytu vo Viedni premenil na Rakúšana, nebudem musieť dodržiavať nijaké tabu a budem môcť opísať Maďarov s priateľským, ale aj kritickým odstupom."

22. 7. 2002
Včera si predseda vlády Mikuláš Dzurinda slávnostne pripil s novoustanovenými členmi Ústrednej volebnej komisie, ktorá tým začala oficiálne svoju činnosť. Už štart jej práce však ukázal výnimočne problematickú situáciu, do ktorej sa slovenská politická scéna tentoraz dostala. Kandiduje takmer tridsať subjektov a ich budúcu spoluprácu naznačilo už to, že stroskotali s dohodou o funkcionároch ÚVK, ktorých teda musel určiť žreb. Ale aj inak je kandidujúci útvar neraz veľmi bizarných strán, hodný priam satirickej pozornosti.
22. 7. 2002

Když neměly za první republiky v létě noviny o čem psát, vždycky otiskly zprávu že "Českou učitelku na Jadraně sežral žralok". Časy se mění a dopad na čtenáře musí být intenzivnější. Na vrcholu současné okurkové sezony se nyní zveřejňují zprávy silnější. V pondělí vydala ČTK tuto zprávu:

PRAHA 22. července (ČTK) - Policie obvinila čtyři lidi z přípravy nájemné vraždy redaktorky deníku Mladá fronta Dnes (MfD) Sabiny Slonkové. Soud je vzal do vazby, sdělila mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Z organizování zločinu je podezřelý mimo jiné bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. Informaci potvrdila Slonková, Kosinová ji nechala bez komentáře.

Obvinění plánovali podle Slonkové vraždu na minulou středu. K činu chtěli původně použít plastickou trhavinu semtex. "Ve finále změnili vražednou zbraň na pistoli. Měli mě zabít třemi ranami do hlavy a ještě pořezat, aby ztížili identifikaci," upřesnila novinářka.

Případ odhalili jihočeští kriminalisté, kteří ho vyšetřují ve spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu Policie ČR.

Pokud nežijeme ve světě televize Nova, je to zpráva pro normálně uvažujícího člověka poněkud neuvěřitelná. Absurdní korunu tomu dalo včerejší večerní zpravodajství českých televizí, které zcela vážně tvrdily, že pan Srba se svou partnerkou najali na Slonkovou nájemné vrahy, ale jeden z nich nedokázal vraždu vykonat a namísto toho se šel udat policii...:) To nemají vedoucí vydání českých televizí vůbec soudnost, že něco tak komického zcela vážně zařazují do vysílání?

Kolegové v redakci BL zastávají názor, že se takovou hloupostí vůbec nemáme zabývat a nemáme dělat pochybné reportérce ani pochybnému listu reklamu. Karel Mašita například podotýká: Ať si tu hru hrají ti, kteří tomu věří, pro seriózní publicistiku to může být zajímavé až od soudního jednání. Teprve tam se můžeme něco dovědět. Vzetí do vazby není podstatné - kolik lidí takhle posloužilo a pak byli tiše propuštěni. S ním se shodují i další spolupracovníci BL.

Myslím si však, že by česká veřejnost neměla přijímat bez protestů i tuto nejhrubší manipuluaci sdělovacích prostředků. Proto je snad rozumné zmínit se alespoň o tomto: Jak spolehlivé je trestní vyšetřování české policie? Je česká policie neúplatná? Je realistické, že by se skutečně rozhodl bývalý ministerský sekretář usmrtit novinářku? A semtexem nebo pistolí a pak ji pořezal "ke ztížení identifikace"? Že by takový člověk skutečně riskoval, že nebude odhalen?

Vzhledem k tomu, že Sabina Slonková publikuje, co jí prozradí příslušníci policie a tajných služeb, proč raději nezavraždit zdroj informací, proč chtít zabít jen tlampač? Že by případná zpráva, že se kdosi pokusil usmrtit neznámého příslušníka tajných služeb, neměla takový mediální dopad jako když jde o reportérku MFD?

V neslavné tradici, která vznikla v začátkem sedmdesátých let hysterickými mediálními kampaněmi za Angelu Daviesovou, proti Pinochetovi a proti chartistům, mají média v ČR stále tendenci působit kampaňovitě a vytvářet umělé skandály (se skrytým účelem), po nichž o čtrnáct dní později už nikdo ani neštěkne.

Nemáme k věci dostatečné množství informací a třeba se obvinění - u soudu - potvrdí. Doporučujeme však skeptický odstup.

Racionálně uvažující pozorovatel by se ptal: Povede skutečně zadržení obviněných osob k jejich odsouzení na základě přesvědčivých důkazů? Nebo bublina za pár dní praskne? Potřebuje někdo znovu oživit kauzu Štiřín? Proč se čtrnáct dní před volbami šířily na českém ministerstvu zahraničních věcí zprávy, že se prý chystá nová kampaň proti Kavanovi a že to má mít něco společného s údajným pokusem o vraždu nějaké novinářky? Očekáváme se zájmem od sdělovacích prostředků věcné a nezauaté informace.

Rozumným principem je myslím se stavět velmi skepticky ke všem informacím, které se kampaňovitě "najednou" objeví ve všech sdělovacích prostředcích. Většinou jsou daleko důležitější informace, které v českých médiích nenajdete.

Bylo by smutné, kdyby tato bulvární kampaň lidi jen dále motivovala k nečinnosti a bezmocnosti - jen k plytkému nadávání po hospodách, že je "všechno špatně" a ochromila by jejich občanskou statečnost. ("Nemá cenu se o nic snažit, zničí tě, když vystrčíš hlavu z řady.") Svět takový není.

Ministr Karel Březina v dobách své největší popularity
23. 7. 2002

PRAHA 22. července (ČTK) - Bývalý ministr bez portfeje a někdejší vedoucí Úřadu vlády Karel Březina (ČSSD) se bude v listopadových komunálních volbách ucházet o přízeň voličů desátého pražského obvodu. Oblastní organizace sociálních demokratů ho navrhla na druhé místo své kandidátky.

"Já myslím, že to je velmi vysoký post," zhodnotil svou nominaci Březina. Uvedl, že svědčí o kvalitě práce, kterou odvedl během uplynulého volebního období.

Nelze než dodat jedno z hesel Karla Březiny, které rád používal ještě když byl ve funkci: "Nepochválí-li tě nikdo jiný, musíš se pochválit sám...". Pokud je pro bývalého ministra post "dvojky" na obvodní kandidátce a případná funkce komunálního zastupitele odpovídající výsledkům jeho práce, má vyjímečně pravdu a je neobyčejně sebekritický. Zvoral totiž ve své minulé funkci, co mohl. Jako obvodní radní začínal ještě jako student před osmi lety svou kariéru, jako obvodní radní ji jako exministr i končí...

22. 7. 2002
"Problematická situace v USA, včetně omezování osobních svobod, je důsledkem špatného školství a neschopnosti většiny lidí kriticky analyzovat poměry kolem sebe." - Publikujeme rozhovor o životě v USA a v České republice s Jennifer Hammovou, americkou novinářkou z deníku Los Angeles Times, která nyní pracuje pro pražský týdeník The Prague Post.
22. 7. 2002
Západní tisk se před časem rozepsal o tom, že po odchodu Talibánu z Kábulu odhodily osvobozené ženy hábity, zakrývající jim celé tělo i tvář. Avšak v Kábulu nosí skoro všechny mladé ženu burku i nadále. Reportérka Guardianu se zeptala 20 - 30 žen, proč se stále zahalují? Všechny odpověděly stejně: Bojí se.

Afghánské ženy nejsou jako ženy v jiných zemích a když znějí optimisticky, je to úmyslné, odvážné rozhodutí. Reportérka listu Guardian hovořila s afghánskou studentkou jménem Zohal Faiz Mohammed, která se nyní směla spolu s dalšími ženami po pěti letech vrátit ke studiu na vysoké škole. Vrátila se v myšlenkách do minulosti. Shrnujeme hlavní informace z reportáže v sobotním Guardianu.

22. 7. 2002

Analýza proběhlých parlamentních voleb

"...V důsledku existence hromadných sdělovacích prostředků je dnes veřejné mínění mocnější než kdy předtím. To vysvětluje, proč dochází k tak obrovskému vzestupu profesí, které se specializují na ovlivňování veřejného mínění..."

Eric Hobsbawm

V obecné rovině je politika komplikovanou strukturou obecných a specifických cílů a strategií jednání a postupů, jimiž je hypoteticky možné těchto cílů dosáhnout. Hodnotové uspořádání struktury vyjadřuje ideologickou rozdílnost orientace politických stran. V místech průniku jejich programových cílů a sociálních zájmů různých společenských skupin vznikají voličské preference. Z tohoto zorného úhlu jsou letošní parlamentní volby pozoruhodné především vysokou volební neúčastí. Jakoby k průniku programových cílů více než 20ti politických stran se sociálními zájmy téměř poloviny oprávněných voličů (42%) nikde nedocházelo. Žádná z kandidujících politických stran nedokázala svým programem vzbudit ve voličích silné emocionální ztotožnění a z něj vyplývající touhu podílet se na jeho realizaci. A žádná nedisponuje dostatečně silnou charismatickou osobností, která by dokázala vyvolat gravitační efekt emocionální identifikace.

Tento fenomén je prozatím většinou podivuhodně lehkomyslně interpretován jako důsledek "znechucení chováním politiků"; "nedostatku víry v to, že volič může něco ovlivnit"; doplníme-li "opoziční smlouvu" a "blbou náladu", jde o změť bezobsažných banalit.

22. 7. 2002
Tenisová hvězda Martina Navrátilová potvrdila své kritické výroky o Spojených státech, které vyšly v červnu v německém časopise Die Zeit a konstatovala, že zamýšlí někdy v budoucnosti vstoupit do politiky. Navrátilová, připomíná tisková kancelář AP, si stěžoval v rozhvoru v týdeníku Die Zeit, že ve Spojených státech se všechno příliš točí kolem peněz a že "vyměnila jen jeden systém, který potlačoval svobodu názorů, za jiný".
22. 7. 2002
Reakcí na útok na Světové obchodní centrum z loňského 11. září bylo, že se zděšení obyvatelé New Yorku uchýlili pro útěchu k zintenzivněným sexuálním stykům. O deset měsíců později se podle týdeníku Observer newyorské středostavovské vrstvy stále nemohou nabažit erotických večírků, už to ale není reakce na strach. Stále se konají uzavřené skupinové sexuální orgie pro zvané.
22. 7. 2002
Polsko, Rumunsko a Česká republika se nejhůře vyrovnaly s problémem návratu uměleckých děl a dalšího majetku, který rozkradli nacisté a znárodnili komunisté, konstatovali odborníci v úterý v Kongresu, napsal 17. července list Chicago Tribune.

Randolph Bell, nový zvláštní velvyslanec Bushovy vlády pro otázky holocaustu, čelil během slyšení přísnému publiku a několik zákonodárců na něho naléhalo, aby v případě restitucí jednal razantně. Někteří senátoři a poslanci Bella opakovaně přerušovali a stěžovali si, že státy střední a východní Evropy ignorují své vlastní restituční zákony i právoplatné požadavky amerických občanů.

17. 7. 2002

"Váš apel na neanonymní diskuzní příspěvky se týká zřejmě jen části populace, že. Dovolím si totiž pochybovat o autenticitách jmen Hitlerův vnuk; JM Sydney ap. Uvítám Váš názor na způsob řešení dané situace," napsala Britským listům Renata Turková.

Odpovídáme:

"Řešit se to nedá, pokud chceme zachovat otevřenost fór, a to chceme.

Žádáme ty diskutéry, kteří vstupují na naše fóra, což je soukromý prostor, aby se řídili zásadami, které jsme definovali v záhlaví fór, totiž, aby diskutovali s uvedením svého pravého jména a adresy.

To, že mnozí diskutéři tento zdvořilý požadavek nerespektují, vypovídá výmluvně o míře jejich slušnosti a zároveň i o míře důvěryhodnosti jejich příspěvků. Čtenáři si musejí sami na tento jejich přístup učinit vlastní názor. Co byste si asi mysleli o člověku, kterého byste si pozvali do bytu a požádali, aby se zul, on ten požadavek ignoroval a dupal vám po obýváku v zablácených bagančatech? Poslouchali byste jeho argumenty, jak si co nejpěkněji zařídit byt?

Anonymní diskuse nemá příliš mnoho společného s demokracií. Příspěvky od anonymů, týkající se politiky a demokratického provozu, nemohou být brány vážně. Úhybnost a schovávání se je pozůstatkem komunismu. K vystupování jako hrdý občan demokratické společnosti je zapotřebí i určitého množství odvahy.

Jan Čulík

Pseudonymní autor je ten, kdo sdělil redakci svou plnou totožnost. Z právního hlediska poznamenává Jaroslav Štemberk:

Jestliže někdo vystupuje kozistentně jako třeba: JM-Sydney, skepticus maximus, případně Libor, Jirka, Jena, atd., pak nejde ve smyslu autorského zákona o anonym, ale o pseudonym. Zákon umožňuje publikovat díla s uvedením pseudonymu místo pravého jména autora (i bez jeho jména). Pokud si autor výslovně přeje publikovat anonymně nebo pod pseudonymem a vydavatel mu to umožní, pak nesmí pravé jméno autora bez jeho souhlasu zveřejnit (viz § 7 autorského zákona č. 121/2000 Sb.) a přebírá všechna práva a povinnosti autora ve vztahu k třetím osobám. Proto je požadavek na nezveřejňovaní anonymních a pseudonymních příspěvků, u kterých není totožnost autora redakci bezpečně známa, zcela oprávněný. Vydavatel by totiž nemohl vůči autorovi uplatnit náklady a náhrady škody z případných sporů, které by v důsledku zveřejnění mohly vzniknout a které je vydavatel oprávněn po autorovi požadovat, pokud by mu takto vznikly."

K tomu dodáváme: Praxí Britských listů je zásadně nepublikovat příspěvky pod pseudonymy, neboť zastáváme názor, že autoři by měli být schopni se za své příspěvky veřejně postavit a obhájit je. Výjimečně publikujeme bez uvedení jména autora závažné materiály, které je třeba zveřejnit ve veřejném zájmu a kde by zveřejnění totožnosti autora ohrozilo. V tom případě však jméno, totožnost i adresa autora příspěvku musí být redakci známa (nejsou to tedy v pravém smyslu slova anonymní příspěvky).

Jako nikde ve společnosti nemůže člověk publikovat pomluvy a lži, aniž by se vystavil občanskému soudnímu sporu za pomluvu, není to přípustné ani na fórech Britských listů. Proto je logické, že jestliže nějaká osoba publikuje na fórech BL žalovatelné lži, bráníme se proti nim občanským soudním sporem, případně stížností vůči zaměstnavateli, pokud k publikaci těchto lží či pomluv jejich šiřitel zneužívá podnikového počítače v pracovní době. V západním prostředí je absolutně nepřijatelné šíření hate mail ze soukromých a zejména z podnikových počítačů a zaměstnavatelé postupují - právem - proti pachatelům velmi efektivně.

Zdá se tedy, že někteří přispěvatelé publikují své příspěvky na fórech BL anonymně pouze z těch důvodů, aby mohli beztrestně šířit lži, pomluvy či polopravdy. Fóra Britských listů jsou určena k demokratické diskusi, nikoliv k šíření hate mailů. Každý si může udělat svůj úsudek o etice osob, které tato fóra zneužívají k těmto nepřijatelným cílům.

Poskytujeme svobodné debatní fórum, ale každý jeho čtenář si může sám udělat úsudek o tom, jakým způsobem ho uživatelé využívají či zneužívají, i o jejich etice.

Renata Turková reaguje:

Vážený pane Čulíku,

děkuji Vám ze "rozpoutání" oné diskuse a docela mě hřeje potěšení, že jsem ji de facto iniciovala. Pobavila jsem se výborně! A zároveň jsem si ověřila platnost některých svých názorů na diskutující (JM Sydney je modelovým představitelem).

Dovolte mi, abych Vás ještě několik vteřin zdržela sdělením svého osobního názoru - a konečně i (doufejme) zajímavého poznatku. Domnívám se, že právě ona pseudo-anonymita internetového uživatele vyvolává i v jinak seriozních jedincích blažený pocit nepřistižitelnosti u proslulého zakázaného ovoce ( musíš zdravit starší dámu jako první, nesmíš mluvit sprostě, tohle nikdy neříkej..). Ale stejně - v tomhle momentu zneužití své dospělosti si zasluhují těch pár výchovných na zadek ... např. touto diskusí.

A onen poznatek - proč se za nom de guerre schovávají i ti, kteří uměli statečně opustit zemi a ustrašenec jako já si pod svým jménem prezentoval své názory - aby se uměl srovnat sám se svým svědomím.

(Pravda, zase neoplývám tím bankovním kontem.)

Ještě jednou dík a přeji hezký den!

Renata Turková
22. 7. 2002

Ve čtvrtek 8. srpna 2002 v 16.00 se koná Valná hromada Občanského sdružení Britské listy v suterénním salonku restaurace Hybernia, Hybernská 7a, Praha 1.

9. 7. 2002

Omlouváme se, že stále není z technických důvodů zprovozněno vyhledávání na tomto serveru. Na věci se pracuje. Prosíme, používejte zatím vyhledávače www.google.com. Zvolte "Pokročilé vyhledávání" a omezte hledání na domény www.bĺisty.cz (BL od 1. 10. 2001 do dneška), popř. na www.britskelisty.cz (BL od července 1996 do 30.9.2001). Děkujeme za strpení.

23. 7. 2002

Dominik Joe Pantůček zprovoznil chronologický archiv, obsahující jednotlivé články starších vydání Britských listů, viz zde a pravý horní roh stránky BL nad kalendářem (který vám umožňuje, kliknutím na jednotlivá data, také přístup ke starším vydání časopisu).

17. 6. 2002

Nový správce redakčního systému Britských listů Dominik Joe Pantůček nyní energicky dokončuje různé dosud nedodělané funkce redakčního systému, za což mu velmi děkujeme. Právě byl zprovozněn seznam článků podle autorů, zatím od 1. 10. 2001. Klikněte na Autory Britských listů a v seznamu pak u každého jména na uvedený počet článků: zobrazí se vám odkazy na všechny texty, které jednotliví autoři pro BL napsali od loňského října.

14. 5. 2002

Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována.

Pište prosím na tuto . Děkuji.

Šéfredaktor.

21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
23. 7. 2002 V Americe byli odsouzeni novináři za trestný čin pomluvy   
23. 7. 2002 Ohrožuje Sabina Slonková medializací soudní projednání svého "případu"?   
23. 7. 2002 Zelenkův Rok ďábla: Vynikající Nohavica, slabý film Jan  Čulík
23. 7. 2002 Kritizuješ nebohé zaměstnance? Táhni si to vyzkoušet sám! Ale proč? Daniela  Pilařová
23. 7. 2002 Obžaloba belgické justice aneb "222 dní rukojmími Jeho Výsosti belgického krále" František  Roček
22. 7. 2002 Okurková sezona vrcholí: "Státní úředník chtěl zabít novinářku" Jan  Čulík
22. 7. 2002 Ako v rozprávke Tisíc a jedna noc: Paul Lendvai a Tisíc let maďarského národa Daniel  Krajcer
22. 7. 2002 Čte britská veřejnost bulvární tisk jako comics?   
22. 7. 2002 Navrátilová potvrdila své kritické výroky o USA v americké televizi   
22. 7. 2002 Restituce: Státy se hádají o válečnou uměleckou kořist. Kongres vyslechl "hrůzné příběhy"   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
17. 7. 2002 Fisk: Ani vůči extremistům bychom se neměli vzdávat civilizovaných hodnot   
16. 7. 2002 Bin Laden "se těší dobrému zdraví"   
16. 7. 2002 Vrah amerického novináře odsouzen v Pákistánu k smrti   
10. 7. 2002 Očekávali Talibán, našli však jen hrůzu   
9. 7. 2002 Jak Američané nechytili bin Ladena a nezlikvidovali organizaci al Qaeda   
4. 7. 2002 George W. Bush selhal v globálním měřítku   
3. 7. 2002 Rozpory mezi EU a USA: Evropa zuří, Amerika si jde svou cestou   
3. 7. 2002 Afghánská vláda rozhořčena nad útokem Američanů na svatebčany   
2. 7. 2002 Američané zranili nebo usmrtili až "250 hostů" na svatbě v Afghánistánu   
1. 7. 2002 Je větším zločinem zabíjet lidi úmyslně anebo je systematicky usmrcovat slepě?   

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2002 Jak dnes žijí ženy v Afghánistánu? Drsně   
16. 7. 2002 Koniec živnosti "plodenie detí" ? Lubomír  Sedláčik
8. 7. 2002 Znásilňování žen jako válečná zbraň   
5. 6. 2002 Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí   
6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě   
23. 4. 2002 Policajt ve škodovce: Hospodine, řiď naši ruku! Jan  Čulík
11. 4. 2002 Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? Anna  Wintrová
8. 4. 2002 Tak máme novou miss 2002... Daniela  Pilařová
26. 3. 2002 Další žena v Nigérii odsouzena k ukamenování   
25. 3. 2002 Anarchistky zatčeny za účast na protipotratové demonstraci Štěpán  Kotrba

Školství RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   
13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   
4. 6. 2002 O českém biflovacím školství Fabiano  Golgo
29. 5. 2002 Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy   
22. 5. 2002 Proč nedodržuje katedra politologie VŠE úřední hodiny pro styk se studenty? Aleš  Žďárek
17. 5. 2002 Učitelia ako ovce Lubomír  Sedláčik
14. 5. 2002 Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství Michal  Rusek
10. 5. 2002 Učitelé, pomozte nám s novými internetovými stránkami! Radek  Sárközi

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2002 Rasismus v Čechách: Lidé s menšinovou sexuální orientací opět ostrouhali Daniela  Pilařová
3. 7. 2002 Hovory pana Jakla s panem Táchou v hospodě U magistra Kelleyho 13. ledna 2001 Radek  Mokrý
27. 6. 2002 Balvín instaloval odposlechy na Kavčích horách Petr  Jánský
20. 6. 2002 RRTV: Digitální média veřejné služby Zdeněk  Duspiva
16. 6. 2002 Uspávající B. Klepetko neprojevil nejmenší schopnost usměrňovat první povolební diskuzní pořad Daniela  Pilařová
12. 6. 2002 Méně té vody, chlapče! Méně té vody! Petr  Štěpánek
7. 6. 2002 Konec katů v Čechách Martin  Štumpf
7. 6. 2002 Bude Katovna nahrazena něčím lepším? Jan  Čulík
28. 5. 2002 "Oni to dělali, tak to já můžu taky..." - jak paní Dědečková rozumí právu a etice Fabiano  Golgo
27. 5. 2002 Sdělovací prostředky nejsou překážkou komunikace Jan  Čulík

Odsun sudetských Němců a Benešovy dekrety RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2002 Dekrety a EU Bořivoj  Čelovský
15. 7. 2002 Benešovy dekrety: podivná diskuse Jaroslav  Valenta
11. 7. 2002 Edvard Beneš a jeho dekrety - (sudeto)německý problém Hans Henning Hahn, Eva Hahnová
21. 6. 2002 Karma a komunismus Michal  Rusek
13. 6. 2002 Onlinová diskuse BL s historiky ohledně Benešových dekretů   
11. 6. 2002 O vyrovnání s minulostí, pro změnu protektorátní: Rukojmí nelze vraždit Václav  Žák
6. 6. 2002 Předvolební pohled Petra Cibulky: Šibenice pro komunisty Štěpán  Kotrba
5. 6. 2002 KNIHOVNA: Odmítám vinu Čechů vůči Němcům Pavel  Macháček
3. 6. 2002 "Samosegregáciu" tu robil naposledy Konrád Henlein Lubomír  Sedláčik

Volby 2002 RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2002 Volby 2002: Konflikt představ. Tušení stínů. Jiří  Svoboda
22. 7. 2002 S novou sněmovnou nejspíš nuda nebude Karel  Mašita
22. 7. 2002 Volby 2002: Okamžik kouzla zbavený   
15. 7. 2002 Benešovy dekrety: podivná diskuse Jaroslav  Valenta
15. 7. 2002 ODA se prodává Kaslově seznamu Štěpán  Kotrba
15. 7. 2002 DOKUMENT: Analýza volebního nezdaru ODS podle pracovního týmu   
15. 7. 2002 DOKUMENT: Analýza neúspěchu ODS viděná očima V. Klause   
12. 7. 2002 Zaorálek napodruhé aneb výuka v 101hlasém řízení demokracie Štěpán  Kotrba
11. 7. 2002 (Ne)zapomeňme... Martin  Kunštek
11. 7. 2002 Doživotí dealerům drog - všech? Štěpán  Kotrba