23. 7. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Ochrana nerušeného chátrání obecního majetku za obecní peníze obecními zaměstnanci
22. 7. 2002

Šafránka měla být porodním domem "U čápa a vrány"

"Početí, těhotenství a porod jsou metaforami pro přechod ducha do jeho fyzické formy a tak skutečně neexistuje posvátnější rituál než zrození lidské bytosti."

Jedinými účastníky magistrátní soutěže v minulém roce o využití rozpadajícího se statku Šafránka bylo Občanské sdružení Centrum aktivního porodu, kryjící činnosti porodní asistentky Zuzany Štromerové. Ta vedla po dva roky na FN Bulovka porodní centrum, ve ktrém ženy rodily bez asistence lékaře, a po svém nedobrovolném odchodu z této nemocnice chtěla pokračovat v činnosti na Šafránce. Občanské sdružení ale chtělo pronájem obecního majetku a podávalo žádosti o granty jak na Magistrát, tak na ministerstvo zdravotnictví či různým nadacím. Magistrátní radní, zodpovídající za využití majetku města, měli jiné, "konzervativní" představy o využití památkově chráněné ruiny. Dvacet čtyři milionů na dřevo. Z projektu nakonec nezbylo nic. Je ale každá "nezisková", i když "nestandardní" idea využití chátrajícího objektu špatná?

Občanské sdružení předložilo projekt porodního domu "U Čápa a vrány" Magistrátu hl. m. Prahy a Min. zdravotnictví ČR.

Ačkoli byli jedinými uchazeči soutěže, Magistrát se rozhodl objekt nepronajmout. Ministerstvo zdravotnictví zhodnotilo projekt jako nevhodný pro české zdravotnictví s tím, že Česká republika má přebytek porodnických lůžek. Výjimečnost zařízení, jakým by byl porodní dům, nebyla vzata v úvahu. "Porodní dům rozhodně není koncipován jako komerční zařízení! Jeho účelem je poskytovat péči všem vrstvám žen, nejen těm, co "na to mají". Porodní dům dokonce ani není koncipován jako nadstandardní zařízení!", tvrdí propagátorka přirozeného porodu Zuzana Štromerová a z její řeči vyplývá, že Centrum by bylo pravděpodobně závislé finančně na finančních úhradách od VZP.

"Česká republika má v současné době velmi hustou síť porodnických zařízení, jejichž kapacita není v současné době ani plně využita. Více jak 50% těchto zařízení odvede méně než 500 porodů za rok. Odmyslíme-li si ekonomickou stránku provozu, je nutno upozornit na malé zkušenosti zdravotnického personálu v těchto malých zařízeních, které jsou pro matku i plod nebezpečné. Zakládání dalších zařízení "porodních domů" by ještě rozšířilo tento medicínsko ekonomický problém. V mnoha západních zemích byla se vstupem do EU uzavřena i řada větších porodnic a vznikla centra s 5-6 tisíci porody ročně. Situace, kdy se v ČR budou rušit porodnice s malým počtem porodů, bude řešena po vstupu ČR do EU. Bude to politické rozhodnutí na podkladě ekonomických rozborů a nebude brán zřetel na zřizování ústavů pro vedení "přírodních" porodů." To tvrdí zase odpůrci "alternativ" z řad lékařů-porodníků i úředníků ministrstva zdravotnictví.

Představa, kterak občanské sdružení investuje do technologicky nesmírně náročné záchrany statku z 18. století desítky, ne li až sto milionů korun a ještě platí magistrátu desítky milionů za koupi objektu, je nerealistická. Stejně nerealistická je představa, že tak bude činit "ziskuchtivá" společnost. Radní to musejí vědět. To, co by měli vědět též, je fakt, že pokud zacházejí s památkově chráněným obecním majetkem tak macešsky, jak předvedli v případě statku Šafránka, měl by jim být státem odebrán. Vyvlastněn ve veřejném zájmu. Protože stát garantuje péči o neobnovitelné přírodní zdroje i o kulturní dědictví. nemovité památky kulturním dědictvím jsou. Radní kterékoliv radnice mohou prodávat i kostel, i historicky cenné budovy, stát ale musí posoudit, zda si přeje takovou "péči" o kulturní dědictví a zda je ji ochoten a schopen svým občanům - voličům vysvětlit. Učiní -li se nevratné kroky, vedoucí k barbarizaci využití kulturních památek, bývá většinou pozdě. Nebudu daleko od pravdy, řeknu-li, že jeden z partnerů magistrátní koalice, strana s vládní odpovědností (a to i za oblast kultury), ČSSD, svým voličům nevysvětlí, proč nechá chátrat obecní majetek a nepokusí se alespoň o symbolické kroky na jeho záchranu. Byť by se z něj stalo centrum "alternativního způsobu života" - squat. Squatteři by byli lepší nájemci než krysy a kočky, které se proháněly ruinami statku dodnes.

"Alternativní využití" Šafránky jako kulturního a sociálního centra by pomohlo ukázat, že pokud mladí lidé jsou ochotni tvrdě pracovat - byť na "obecním", výsledek se dostaví. Pomohlo by i ukázat, že stát není jen byrokratická arogantní hydra, dusící vše živé a životaschopné. Vše by mohlo legálně existovat do té chvíle, než bude mít radnice jasno v tom, že péče o kulturní dědictví je její hlavní povinností a uvolnila by oněch 100 000 000 Kč na smysluplnou trvalou rekonstrukci a našla by důstojné využití pro několik set let stré budovy. Otto Kechner v pátek přiznal, že ekonomická bilance Magistrátu za minulý rok byla kladná - Magistrátu zbylo několik miliard. Z těch miliard se přitom nenašlo několik set tisíc na nejprimitivnější záchranu památkově chráněného statku a umožnění jeho "squatterského" využití. Našlo se ale několik set tisíc, vyhozených oknem kterési bezpečnostní agentuře za to, že bude "chránit" obecní majetek do té doby, než definitivně a neodvratně spadne.

19. 7. 2002     ČLÁNEK     Městská policie zasahovala na Šafránce proti squatterům     Štěpán Kotrba
19. 7. 2002     FOTOGALERIE     Strážníci Šafránce     Štěpán Kotrba

                 
Obsah vydání       23. 7. 2002
23. 7. 2002 Obžaloba belgické justice aneb "222 dní rukojmími Jeho Výsosti belgického krále" František  Roček
23. 7. 2002 Ohrožuje Sabina Slonková medializací soudní projednání svého "případu"?
23. 7. 2002 Squatteři bivakují, radní budou zasedat Štěpán  Kotrba
22. 7. 2002 Šafránka měla být porodním domem "U čápa a vrány" Štěpán  Kotrba
23. 7. 2002 Kritizuješ nebohé zaměstnance? Táhni si to vyzkoušet sám! Ale proč? Daniela  Pilařová
23. 7. 2002 Cigareta a děti Martin  Škapík
23. 7. 2002 Zelenkův Rok ďábla: Vynikající Nohavica, slabý film Jan  Čulík
23. 7. 2002 CET 21 poukázala za Železného CME prvních devět milionů dolarů
22. 7. 2002 Čte britská veřejnost bulvární tisk jako comics?
22. 7. 2002 Ako v rozprávke Tisíc a jedna noc: Paul Lendvai a Tisíc let maďarského národa Daniel  Krajcer
22. 7. 2002 Aktívne ženy kontra Dimukratična gromada Lubomír  Sedláčik
22. 7. 2002 Okurková sezona vrcholí: "Státní úředník chtěl zabít novinářku" Jan  Čulík
23. 7. 2002 Březina: Až neuvěřitelná sebekritika Štěpán  Kotrba
22. 7. 2002 Proč je lepší žít v Praze než v USA: Česká společnost není agresivní Jan  Čulík
22. 7. 2002 Jak dnes žijí ženy v Afghánistánu? Drsně
22. 7. 2002 Volby 2002: Konflikt představ. Tušení stínů. Jiří  Svoboda
22. 7. 2002 Navrátilová potvrdila své kritické výroky o USA v americké televizi
22. 7. 2002 New York, teror a sex
22. 7. 2002 Restituce: Státy se hádají o válečnou uměleckou kořist. Kongres vyslechl "hrůzné příběhy"
17. 7. 2002 Demokratický požadavek...
22. 7. 2002 Valná hromada Občanského sdružení Britské listy
9. 7. 2002 Vyhledávání v Britských listech
23. 7. 2002 Chronologický archiv starších vydání Britských listů
17. 6. 2002 Byl zprovozněn seznam článků podle autorů
14. 5. 2002 Britské listy hledají nové spolupracovníky
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů

Squatting RSS 2.0      Historie >
23. 7. 2002 Squatteři bivakují, radní budou zasedat Štěpán  Kotrba
22. 7. 2002 Šafránka měla být porodním domem "U čápa a vrány" Štěpán  Kotrba
20. 7. 2002 Městská policie zasahovala na Šafránce proti squatterům Štěpán  Kotrba
19. 12. 2001 Státní zástupce: Chci s vámi jen navázat osobní kontakt! Tomáš  Pecina
5. 11. 2001 Zpověď extremistova Tomáš  Pecina
25. 10. 2001 Nové předvolání: Úřady dále obtěžují Tomáše Pecinu v souvislosti s Ladronkou