12. 3. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
12. 3. 2009

Člověk v tísni, jednooká "obecně prospěšná" společnost

Obecně prospěšná společnost Člověk v tísni je vedle české pobočky Amnesty International největší domácí organizací zabývající se lidskoprávní problematikou. Avšak mnoho palčivých témat z oblasti lidských práv a humanitní a rozvojové pomoci jako by bylo pro Člověka v tísni (dále též ČvT) tabu. Výrazným příkladem je jeho (ne-)reakce na nedávný izraelský útok proti Gaze. V ulicích evropských velkoměst protestovaly desítky tisíc lidí proti barbarskému bombardování dlouhodobě diskriminovaných Palestinců, tvrdá kritika na adresu Izraele přišla i od prestižních západních humanitárních organizací. Člověk v tísni ale ke konfliktu mlčel, a to mají jeho pracovníci exkluzivní přístup do českých médií. Česká televize je navíc jedním ze tří zakladatelů této o.p.s.

3. února publikoval internetový deník Britské listy zprávu jednoho svého čtenáře, který se na Člověka v tísni obrátil s dotazem, jestli podnikla nějaké kroky v případě humanitární krize a zda "zvažuje uspořádat veřejnou humanitární sbírku prostřednictvím České televize jako v případě Gruzie." Následující den se na stránkách Britských listů objevila reakce Tomáše Urbana z mediálního oddělení ČvT, v níž stálo: "Vzhledem k tomu, že na místě nepracujeme a nevidíme nyní praktickou možnost tam z hlediska humanitárních potřeb zasahovat, sbírku na pomoc vyhlašovat nebudeme." Aby Urban doložil, že se v jeho organizaci tématem zabývají, citoval ze zápisu jednání výkonné rady ČvT: "...situace na místě je strašná, míra ničení a počet civilních obětí není ospravedlnitelná a tento způsob vojenské operace nemá být veden, byť je pochopitelné, že Izrael nemůže nechat aktivity Hamásu jen narůstat bez reakce." Hezká slova -- ovšem nebýt zvídavého čtenáře Britských listů, zazněla by jen na poradě. Na horké palestinské půdě ČvT zkrátka nepůsobí.

Zdroje ZDE ZDE

Lidé v tísni

Připomeňme, o jaký konflikt v Gaze šlo: na jedné straně stál okupant palestinských území nerespektující řadu rezolucí OSN, čtvrtý největší exportér zbraní na světě, stát s jaderným arzenálem, bojovými helikoptérami Apache a letouny F-16. Armáda používající také střelivo obohacené bílým fosforem a takzvané husté inertní kovové výbušniny (DIME), což mnohé západní experty i aktivisty vedlo k obvinění Izraele z páchání válečných zločinů. Na druhé straně konfliktu stojí extrémně utlačovaní Palestinci s minomety, kalašnikovy a domácky vyráběnými raketami. Podle BBC News v průběhu let 2001 až 2008 zabily rakety odpalované z Gazy 28 Izraelců. Nálet izraelského letectva 27. prosince během několika minut zabil 225 lidí a 700 dalších zranil. Načasován byl na dobu krátce před polednem, kdy byly ulice Gazy plné dětí jdoucích ze školy. I když ale ponecháme stranou otázky viny, jedno je jasné: míra lidského utrpení je v izraelsko-palestinském konfliktu tak velká, že ji žádná solidní humanitární organizace nemůže ignorovat. Člověk v tísni tak činí.

Zdroje ZDE ZDE

Izraelské agresi vůči Gaze předcházely osmnáct měsíců trvající drakonické sankce, jež vedle OSN, Amnesty International, Human Rights Watch a dalších kritizovala také organizace Christian Aid, a to těmito slovy: "Izrael porušuje 4. článek Ženevských konvencí. Žádný jedinec nesmí být v podmínkách okupace potrestán za přečin, který osobně nespáchal. Kolektivní tresty a rovněž zastrašování i teror jsou zakázány." Kolik vyjádření, happeningů, panelových diskusí či sbírek k tématu takového porušování lidských práv nabídl Člověk v tísni? Žádné.

Zdroje ZDEZDE

Nebezpečné známosti

ČvT úzce spolupracuje s americkou organizací National Endowment for Democracy (NED). Tato organizace byla založena v roce 1983 americkým Kongresem. V roce 2004 obdržel ČvT od NED 75 000 dolarů a následující rok dalších 100 000 dolarů, určených pro "vznikající nevládní organizace, podílející se na obnově Iráku". Řada respektovaných odborníků NED kritizuje za pokrytectví a destabilizační činnost. Například profesor William I. Robinson v knize Promoting Polyarchy píše o podkopávání demokratických procesů aktivitami této organizace na Filipínách, v Haiti, Nikaragui a Chile. Robinson mimo jiné uvádí: "Úspěch zahraničních intervencí musí být v celku vnímán jako kombinace vojenské agrese, ekonomického vydírání, propagandy CIA, politické interference NED, agresivní diplomacie a mezinárodního tlaku."

Zdroje ZDE ZDE

ČvT se přesto označuje za nevýdělečnou organizaci, která nemá politické cíle. To je pochopitelně lež, činnost této společnosti je silně politicky i ideologicky vyhraněna. Nejvíce se zaměřuje na nedemokratické režimy Kuby, Běloruska, Barmy, případně Číny. Aktivity ČvT plně korespondují se zahraniční politikou Spojených států, společnost mlčí k případům porušování lidských práv tam, kde je viníkem či spoluviníkem světová supervelmoc. Dobře je to vidět na mediálně silně propagovaných protikubánských happeninzích s klecemi, v nichž se symbolicky střídají některé osobnosti českého veřejného života. ČvT spolu s podobně naladěnými novináři při tom dlouhodobě zamlčují druhou stránku americko-kubánského příběhu: nelegální vojenské praktiky USA vůči Kubě a tvrdé ekonomické embargo.

Česká veřejnost by měla být k Člověku v tísni mnohem kritičtější. Už jen proto, že jedním z tří jeho nositelů je jak zmíněno Česká televize. Ta je vázána normami, které vyžadují mimo jiné nezávislost, úsilí o objektivitu a pluralitu. Větší kritičnost je žádoucí i proto, že činnost ČvT je pro české občany značně finančně nákladná: zřejmě největší domácí nevládní organizace měla v roce 2007 rozpočet 332 milionů korun, jemuž 35 procent poskytl rozpočet státní. Na mzdách ČvT rozdělil vysokou částku 85 milionů korun, i to si jistě zaslouží pozornost veřejnosti.

Tento týden začne 11. ročník festivalu Jeden svět - tradičně jedna z nejlepších domácích akcí organizace Člověk v tísni, přestože se koná pod záštitou Václava Havla, Alexandra Vondry či Karla Schwarzenberga, tedy politiků, jejichž polistopadové působení v řadě ohledů nepřispívá k posílení svobody a demokracie ve světě. Cenný je Jeden svět díky několika uváděným filmům, které svou odvahou a otevřeností míří také proti tendenčnosti samotného ČvT, jak každoročně potvrzují i velmi nepluralitně sestavované panelové diskuse festivalu. Dochází na nich také k velmi nehorázným scénám, kdy se pozvaní konformisté z pódia snaží dehonestovat pronikavé dokumenty zpochybňující tu verzi světa a spravedlnosti, kterou tak přeochotně razí také řada aktivit ČvT.

Srovnej např. ZDE

Ředitel Jednoho světa Igor Blaževič na festivalovém webu o svém úsilí píše, že chce "prostřednictvím silných a autentických příběhů z míst, kde jsou ve velké míře porušována lidská práva (...) vzbudit emoce a pochopení, inspirovat k činům a solidaritě." Tato slova od pracovníka Člověka v tísni znějí bez kritické sebereflexe této organizace prázdně a nadutě. Škoda. Na festivalu budou naštěstí i letos k vidění filmy, které určitě posílí potřebnou kritičnost a občanskou angažovanost také vůči nepravostem společnosti Člověk v tísni.

Další články o problematické organizaci Člověk v tísni ZDE ZDE ZDE ZDE ZDE ZDE

                 
Obsah vydání       12. 3. 2009
12. 3. 2009 Irácký novinář, který hodil po Bushovi botou, byl odsouzen na tři roky
12. 3. 2009 Stratfor: Obamova diplomatická ofenzíva a realita geopolitiky
12. 3. 2009 Černý muž, aneb píseň na uvítanou Obamovi Štěpán  Kotrba
12. 3. 2009 Sir Nicholas Stern: Popírači změn klimatu tvrdí, že Země je placatá
12. 3. 2009 Člověk v tísni, jednooká "obecně prospěšná" společnost Daniel  Veselý
12. 3. 2009 Revize revize revize - bude to ještě horší
12. 3. 2009 Že by už?
12. 3. 2009 Rezistence a kolaborace, čeho bylo víc? Petr  Litoš
12. 3. 2009 Stalin prohrál druhou světovou válku
12. 3. 2009 Zygmunt Bauman: Muži jsou trubci
12. 3. 2009 Jak KSČ útočí proti KSČM zevnitř Štěpán  Kotrba
11. 3. 2009 "Nové myšlení" v USA: Nejdříve zrušme evropskou protiraketovou základnu
12. 3. 2009 Kocáb: Dámy a pánové, postmoderní doba si žádá nová řešení Michael  Kocáb
12. 3. 2009 Sarko vrací Francii do NATO: krok vpřed, nebo vzad? Josef  Brož
12. 3. 2009 Operace Jericho Pavel  Kopecký
11. 3. 2009 Sociální vyloučení a pokusy o deetnizaci Romů v České republice Ivan  Veselý, Laura  Laubeová, Gabriela  Hrabaňová
11. 3. 2009 Lidi, kteří bojují v minulých válkách Jan  Čulík
12. 3. 2009 Jakou že společnost? Beno  Trávníček
12. 3. 2009 Satanská intelektualita, neboli Cesta od víry ke společenským hodnotám Uwe  Ladwig
12. 3. 2009 Čunkiáda nikdy neumírá Pavel  Kopecký
12. 3. 2009 Už i lékárníci chtějí zrušit Julínkovy poplatky
12. 3. 2009 Zpráva o stavu lidských práv v USA Miroslav  Suja
11. 3. 2009 Jak se bombarduje režim? Ivo  Šebestík
11. 3. 2009 "Bombardování režimu": O "válce dvou penisů" Jan  Čulík
11. 3. 2009 Pan Šebek inzeruje podporu čínských disidentů. Proč se nezastává i jiných utlačovaných? Jan  Čulík
11. 3. 2009 Dalajláma varuje: Tibetská kultura je na hranici zániku
11. 3. 2009 Tohle není cvičení Petr  Litoš
11. 3. 2009 Je hrozba teroristických útoků v českém prostředí reálná? Jan  Čulík
11. 3. 2009 K teroristickému útoku může klidně dojít i v ČR
11. 3. 2009 "Do roka a do dne bude v českých ulicích krev"
11. 3. 2009 "Když se kácí les, létají třísky"
2. 3. 2009 Hospodaření OSBL za únor 2009