9. 9. 2006
Jako holocaust i útoky z 11. září jsou tak nepochopitelnou tragédií, že musela vést některé lidi k popírání toho, co je samozřejmé. Avšak Bushova vláda neúmyslně poskytla Jonesovi a jeho stoupencům podporu v důsledku svého nesmírného tajnůstkářství a také proto, že poskytla veřejnosti tolik nepravdivých informací. Paranoiu jedné skupiny živí arogance skupiny druhé.
Americký prezident a Kongres chtěli zahájit invazi na Blízký východ, avšak nikoliv proto, že to plánovali. Šlo o to, že lidé prostě požadovali, aby tento Pearl Harbor z 21. století byl pomstěn tradičním vítězstvím proti nepřátelskému státu. Přehrávala se znovu druhá světová válka, Saddám Husajn byl považován za Hitlera a Bush se snažil hrát roli námořního pilota stihačky jako jeho otec.
Nejpřesvědčivějším argumentem proti spiknutí je obrovská nekompetentnost, kterou odhalily následující události na všech úrovních, dokonce i u údajných spiklenců. Ti lidé, kteří tak dramatickým způsobem zvorali Irák, nebyli tak chytří ani záludní, aby se jim podařilo zorganizovat složitý útok na dvě úzké věže z ocele a skla u Hudson River.
Pět let po útoku na Světové obchodní centrum tvrdí skupina 75 amerických akademiků, že byla utajena "skutečná pravda" o útocích z 11 září. Šéfem skupiny je Steven E. Jones, profesor fyziky na univerzitě v Utahu. Ten studoval trosky po katastrofě a dospěl k závěru, že obě budovy spadly v důsledku řízené demolice. Uvedl to tento týden v rozhovoru pro deník New York Times.
Není to samozřejmě poprvé, co byly takové konspirační teorie zformulovány. Většina z nich byla odmítnuta, ale dnes mnoho lidí v amerických médiích bere tato tvrzení vážněji, píše Michael Shelden, profesor anglické literatury z Indiana State University, v britském deníku Daily Telegraph a pokračuje: Zjevně tito novináři nebyli na jednom ze seminářů, který vedl Jones minulý měsíc na své mormonské univerzitě - Brigham Young v městě Provo ve státě Utah -- kde hovořil například o tom, že podle jeho názorů chodil po starověkém Mexiku asi kolem roku 600 po Kr. Ježíš Kristus a navštěvoval různé májské vesnice. Vydal "důkazy", že Májové si prý byli dobře vědomi tohoto Kristova zmrtvýchvstání o mnoho století předtím, než překročili Atlantik španělští kněží a rozšířili tam křesťanství.