4. 9. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 9. 2006

Smysl americké raketové základny

Na diskusi o případném umístění americké (proti)raketové základny na českem území je zatím nejzajímavější to, že se velmi úspešně vyhýbá jádru věci. Není jím totiž ani technologie sama (jak, co, a jestli vůbec rakety něco trefí) nebo ekologická hlediska a konec konců ani (předstíraná) státní suverenita.

Raketová základna je součástí mocenské hry zvané obhajování strategických zájmů USA (čti: nadvlády nad světem) prostřednictvím vojenských prostředků.

Tato strategie se ovšem neobejde bez nepřítele. Sovětský Svaz přestal tuto důležitou roli plnit na přelomu osmdesátých a devadesátých let kdy rozpustil svoje imperium. Vzniklé vakuum mělo pro pro americký vojensko-průmyslový komplex velmi nežádoucí důsledky: roční náklady1 na obranu USA totiž postupně klesly ze 426 miliard v roce 1988 na 290 v letech 1998 a 1999. Viz například tento odkaz.

Na tuto situaci reagovala v roce 1996 studie nazvaná Shock and Awe: Achieving Rapid Dominance" , jejímiž autory byli větší míry vysloužilí američtí generálové. Podle nich bylo nutné zvýšit opět náklady na zbrojení. Studie si mimochodem bere poučení z Hitlerova blitzkriegu.

Žádoucí obrat v intencích studie nastal až s příchodem dvojice Bush a Cheney do Bílého domu. Ne snad, že by myšlenka dominance světa byla Clintonovi a Demokratům cizí, ale Republikáni začali hledat nového nepřítele daleko agresivněji. Měli "rozpracovaný" Irák, a Afganistan, který se díky Talibanu vymkl jejich kontrole, když jim nebe samo seslalo (v rámci známého úsloví "člověče přičiň se a pan Bůh ti pomůže") útok na WTC. Prach zřícených mrakodrapů se zformoval do přeludu zvaného (nekonečná) válka proti terorismu. A kdyby snad strach povolil a ochota zbrojit opadla, zmáčkne se propagandistický knoflík s označením strach.

V této souvislosti je zajímavá událost, která zapadla v "mediálním šumu" bombardování Libanonu Izraelem. Americká vláda mohla samozřejmě okamžitě dát najevo Izraeli, že jeho reakce na únos dvou vojáků je nepřiměřená, a tudíž nepřijatelná. Místo toho ale začala mluvit o právu na obranu. Tím se prodloužila atmosféra strachu z explosivnosti situace na dobu právě postačující k tomu, aby nedemokratické režimy v Egyptě a Saudské Arabii pochopily, že je v jejich zájmu koupit v USA zbraně za dvě miliardy dolarů.

Je dobré si připomenout, že podle presidenta Bushe je základem terorismu nenávist k našemu "civilizovanému" způsobu života. Kdybychom tomuto zjednodušení uvěřili, museli bychom připustit, že paranoidní USA již boj s teroristy prohrály, protože se ochotně mění v policejní stát. Tento proces již má svoji vlastní setrvačnost a stal se v podstatě na skutečném terorismu nezávislý. Šrouby se budou dál utahovat aniž by teroristé museli hnout prstem.

V zemi, kde vládne nám známé heslo "kdo nejde s námi, jde proti nám" je těžké proti bdělosti a ostražitosti něco namítat. Jinými slovy řečeno, byla nalezena cesta jak odčerpávat obrovské částky ze státní pokladny bez odporu veřejnosti. Návrh amerického rozpočtu na rok 2006-7 počítá s výdajem 439 miliard na obranu -- to je o 7% víc než v předcházejícím roce. Připočtou-li se náklady na válku v Iráku a Afghánistánu, dostaneme se na 513 miliard.

Protože lidská paměť je krátká, připomeňme si na příkladu Afghánistánu, Iráku a konec konců i Kosova, že v pozadí těchto válek vždy byly strategické zájmy, to znamená kontrola území, trhů a surovin, kdežto žvásty o demokracii se objevily teprve, když selhal původní propagandistický plán.

Afghánistán měl před lety civilní vládu, která se Američanům nezamlouvala a tak vyprovokovali občanskou válku s úmyslem vytvořit pro Rusy jejich vlastní Vietnam. To se do jisté míry podařilo, jenže naroubovaná nenávist vůči okupantům se přeměnila ve vládu Talibanu 2. Irák a Kosovo pak mají společné to, že za fasádou demokracie a lidských práv byla ve hře snaha kontrolovat území i ekonomiku. Návrh smlouvy z Rambouilett obsahoval stejný ekonomický diktát jako dekrety představitele okupačních sil v Iráku Paula Bremera.

Postoj k zamýšlené americké základně nemá žádné odstíny šedi, jen černou a bílou. Ten, kdo se ztotožňuje s postojem USA, jímž je přesvědčení, že americký zájem ospravedlňuje agresivní války kdykoli a kdekoli, bude se základnou souhlasit, a ten, kdo si přeje, aby se nekonečný řetěz násilí konečně přerušil, bude proti.

Česká situace je ovšem komplikována pokrytectvím většiny politiků, kteří předstírají, že vlastně o nic nejde a proč se vůbec zabývat něčím, čemu nerozumíme. Někteří se tváří, že je pálí ekologie, a jiní, že nevěří v účinnost takového systému, ale nakonec se ve vhodném okamžiku nechají "přesvědčit", že ekologie nebude ohrožena a rakety budou čím dál tím spolehlivější.

Ať si to chceme připustit nebo ne, svět je na hranici orwellowských permanentních válek které budou pokračovat tak dlouho, pokud bude existovat spojení výkonné moci s korporacemi, které z prodeje zbraní bohatnou, a pokud budou surovinové zdroje a trhy, ktere je třeba kontrolovat.

Jediná možnost, jak tomu zabránit, je dát USA najevo, že o takový svět nemáme zájem. Odmítnutí základny v ČR by bylo malým, ale přesto důležitým příspěvkem ve snaze odvrátit zdánlivě nevyhnutelné.

1. Údaje o nákladech na obranu se mohou mezi zdroj od zdroje poněkud lišit, protože účetnictví není příliš přehledné. Některé zdroje uvádějí kalendářní rok místo fiskálního. Naznačení trend je však zcela zjevný.

2. Kanadský rozhlas (jinak velmi seriózní CBC) vysílal před časem rozhovor o situaci žen v Afganistanu. Byl založen na obvyklém potlačení historie: z minulosti se vybere to, co bezprostředně předchází přítomnosti, aby vyšla "story". V daném případě reportér tvrdil, že se situace pomalu lepší a že dívky zase chodí do školy, protože tak nějak vítězíme nad Talibanem. Představitelka organiyace afgánských žen mu na to odpověděla, že to není žádná sláva, protože Taliban vystřídali jiní náboženští horlivci, formálně ovšem proameričtí, a dodala, že před Talibanem, jaké překvapení, ženy a dívky do škol chodily.

                 
Obsah vydání       4. 9. 2006
4. 9. 2006 Smysl americké raketové základny Jiří  Jírovec
3. 9. 2006 BOMARC: klasický případ "obranné" střely s jadernou hlavicí Petr  Nachtmann
4. 9. 2006 BBC se ptá, odkud se bere islám v Británii Jaromír  Máša
3. 9. 2006 Čulík jako Havlík Ivan  Gabal
3. 9. 2006 Sami máte možnost posoudit úroveň Gabalovy argumentace Jan  Čulík
4. 9. 2006 Ptačí chřipka Ivana Gabala Štěpán  Kotrba
4. 9. 2006 Ne antiraketám - ano míru
2. 9. 2006 Média a politika v ČRo 6
4. 9. 2006 Setřeseme ze sebe typický rys komunismu -- přetvářku a faleš? Michal  Rusek
4. 9. 2006 Každá rada drahá - padají topoly Pavel  Kopecký
4. 9. 2006 Balkánská ikariáda Pavel  Kopecký
4. 9. 2006 Floskuli o "patu" papouškuje už i jinak samostatná Pavla! František  Schilla
3. 9. 2006 Ožralý soudce se vrací Štěpán  Kotrba
1. 9. 2006 Kam s Gandalovičem aneb ministerstvo pro evropský rozvoj není ministerstvo pro místní rozvoj Oldřich  Průša
1. 9. 2006 Policejní odposlechy Klausových poradců: RRTV zahájila s Českou televizí správní řízení Štěpán  Kotrba
4. 9. 2006 Nizozemské memento není pro ČR aktuální Pavel  Urban
4. 9. 2006 Thomas Franke: Ať žije válka! Pavel  Urban
1. 9. 2006 Po izraelském útoku na Libanon: Souvislosti a perspektivy Thomas  Franke
1. 9. 2006 Vláda: objektivita odbornosti? Max  Fischel
1. 9. 2006 Americký protiraketový deštník funguje, pouze když je hezky a neprší Štěpán  Kotrba
1. 9. 2006 Japonští vojáci na izolovaném českém ostrově Bohumil  Kartous
1. 9. 2006 Izrael: demokracie, ale... Fabiano  Golgo
4. 9. 2006 Hospodaření OSBL za srpen 2006

Americká protiraketová základna v České republice RSS 2.0      Historie >
4. 9. 2006 Ne antiraketám - ano míru   
4. 9. 2006 Smysl americké raketové základny Jiří  Jírovec
3. 9. 2006 Čulík jako Havlík Ivan  Gabal
3. 9. 2006 Sami máte možnost posoudit úroveň Gabalovy argumentace Jan  Čulík
3. 9. 2006 BOMARC: klasický případ "obranné" střely s jadernou hlavicí Petr  Nachtmann
31. 8. 2006 Všichni skuteční demokraté Milan  Vlk
31. 8. 2006 "Takhle, já musím souhlasit s tím, co tady řekl kolega" Jan  Čulík
30. 8. 2006 Protiraketová základna jako pomník Petr  Frish
30. 8. 2006 Ne radarům   
28. 8. 2006 V Česku se nerozhoduje jen o základnách, ale o roli naší země v celosvětových procesech Alois  Matuška
28. 8. 2006 Protiraketová obrana USA: XBR a SBX radary Stanislav  Kaucký
25. 8. 2006 Záludnost referenda o protiraketové základně Milan  Valach
24. 8. 2006 Nejsme komunistická iniciativa   
24. 8. 2006 Protiraketová základna: Poslanec Jan Vidím (ODS) chlácholí veřejnost Jakub  Rolčík
23. 8. 2006 Americká protiraketová základna a právo občanů Milan  Valach