CIA je příliš neschopná na to, aby zorganizovala útoky z 11. září...
9. 9. 2006
Pět let po útoku na Světové obchodní centrum tvrdí skupina 75 amerických akademiků, že byla utajena "skutečná pravda" o útocích z 11 září. Šéfem skupiny je Steven E. Jones, profesor fyziky na univerzitě v Utahu. Ten studoval trosky po katastrofě a dospěl k závěru, že obě budovy spadly v důsledku řízené demolice. Uvedl to tento týden v rozhovoru pro deník New York Times.
Není to samozřejmě poprvé, co byly takové konspirační teorie zformulovány. Většina z nich byla odmítnuta, ale dnes mnoho lidí v amerických médiích bere tato tvrzení vážněji, píše Michael Shelden, profesor anglické literatury z Indiana State University, v britském deníku Daily Telegraph a pokračuje: Zjevně tito novináři nebyli na jednom ze seminářů, který vedl Jones minulý měsíc na své mormonské univerzitě - Brigham Young v městě Provo ve státě Utah -- kde hovořil například o tom, že podle jeho názorů chodil po starověkém Mexiku asi kolem roku 600 po Kr. Ježíš Kristus a navštěvoval různé májské vesnice. Vydal "důkazy", že Májové si prý byli dobře vědomi tohoto Kristova zmrtvýchvstání o mnoho století předtím, než překročili Atlantik španělští kněží a rozšířili tam křesťanství.
A posledních 10 let se profesor Jones také snaží do zemí v třetím světě prodávat své zařízení založené na silně zpochybňované vědecké teorii studené fúze.
To zařízení se moc neprodává. Zato s konspiračními teoriemi ohledně 11. září má profesor Jones daleko větší úspěch. Z průzkumu, který provedla v červenci Ohio University, vyplývá, že více než třetina Američanů je přesvědčena, že se americká federální vláda podílela na útocích na WTC anebo jim schválně nezabránila.
Proč v tyto konspirační teorie lidé věří? Z průzkumu Ohio University vyplývá, že nejčastěji věří v konspirační teorie ohledně 11. září lidé, kteří často používají internet a vyhýbají se papírovým, "mainstreamovým" médiím. Pokud sedíte trvale v potemnělé místnosti a jste v kontaktu jen s paranoidními přáteli na internetu, lehce začnete věřit nejrůznějším bizarním představám, zejména, pokud se snažíte porozumět něčemu tak grotesknímu, jako je pád dvou mrakodrapů.
Ale co ostatní profesoři, kteří Jonesovu kauzu podporují? Přece to nejsou všechno šílenci? V takové velké skupině "významných profesorů", jak je označil jeden britský deník, přece musí být aspoň někteří, kteří mají solidní důkazy o vládním spiknutí.
To si nemyslete, zdůrazňuje autor. Většina z nich nejsou vědci, ale jsou to učitelé humanitních oborů na různých druhořadých školách, kteří strávili většinu své kariéry bojem s nejrůznějšími větrnými mlýny. Například profesor James Fetzer z Minnesoty si myslí, že Johna Fitzgeralda Kennedyho zastřelilo několik střelců a že přistání na měsíci v roce 1969 byl podvod.
Jako holocaust i útoky z 11. září jsou tak nepochopitelnou tragédií, že musela vést některé lidi k popírání toho, co je samozřejmé. Avšak Bushova vláda neúmyslně poskytla Jonesovi a jeho stoupencům podporu v důsledku svého nesmírného tajnůstkářství a také proto, že poskytla veřejnosti tolik nepravdivých informací. Paranoiu jedné skupiny živí arogance skupiny druhé.
Bude trvat déle než pět let, než skuteční vědci pochopí, co se stalo 11. září, a než vysvětlí, co to znamenalo. Jedna věc je však jasná. Všichni politikové u moci reagovali nesmírně přehnaně.
Americký prezident a Kongres chtěli zahájit invazi na Blízký východ, avšak nikoliv proto, že to plánovali. Šlo o to, že lidé prostě požadovali, aby tento Pearl Harbor z 21. století byl pomstěn tradičním vítězstvím proti nepřátelskému státu. Přehrávala se znovu druhá světová válka, Saddám Husajn byl považován za Hitlera a Bush se snažil hrát roli námořního pilota stihačky, jako jeho otec.
Nejpřesvědčivějším argumentem proti spiknutí je obrovská nekompetentnost, kterou odhalily následující události na všech úrovních, dokonce i u údajných spiklenců. Ti lidé, kteří tak dramatickým způsobem zvorali Irák, nebyli tak chytří ani záludní, aby se jim podařilo zorganizovat složitý útok na dvě úzké věže z ocele a skla u Hudson River.
Mohammed Atta, student architektury a inženýrství, si uvědomil, že nejlepším způsobem, jak zničit oba věžáky, bylo zaútočit nikoliv na dolní část budovy, ale na její zranitelný vršek.
Jednoduchost a soustředěnost útoku teroristů -- kteří se od té doby pořád soustřeďují na dopravu -- vyvolala na Západě takový zmatek, že všechny potenciální cíle jsou pořád ještě relativně nezajištěny, na nejméně významné bojišti v tomto boji -- v Iráku -- je množství vojáků i vysoce technologických zbraní, jichž je zapotřebí jinde.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pondělí 11.9. 2006
-
11.9. 2006 / Jason Burke: Al Kajda je v úpadku11.9. 2006 / Štěpán KotrbaCastro má pravdu: nejméně deset novinářů psalo za vládní peníze protikubánskou propagandu11.9. 2006 / Válku jsem zažil - jsem proti základně9.9. 2006 / Mlčení11.9. 2006 / Pochybnosti o pozadí teroristických útoků proti USA nejčtenějším článkem Britských listů11.9. 2006 / iDnes se věnuje anatomii útoků na WTC11.9. 2006 / Michal BrožBL by měly podporovat faktickou diskuzi, nikoliv neumělou propagandu Telegraphu11.9. 2006 / E-mail od Jana Husa11.9. 2006 / Proč čtou lidé New Yorker? Nikdo neví11.9. 2006 / Univerzity usvědčují podvádějící studenty10.9. 2006 / Gordon Brown premiérem nebude?9.9. 2006 / Saddám neměl žádné styky s al Kajdou7.9. 2006 / 75 amerických univerzitních profesorů tvrdí, že útoky z 11. září zosnovala sama americká vláda22.11. 2003 / Adresy redakce4.9. 2006 / Hospodaření OSBL za srpen 2006