Dvojvládí - co Vy na to, pane prezidente?

9. 9. 2006 / Vít Klíma

Jako bývalí spolupracovníci z Prognostického ústavu ČSAV bychom se pravděpodobně mohli shodnout na tom, že nejčistším řešením současné povolební situace je velká koalice. Předpokladem jejího vzniku je, aby se zaprvé někteří politici vrátili do školních lavic a zopakovali si rozdíl mezi opoziční a koaliční smlouvou a za druhé, aby se konečně přestali chovat jako děti na pískovišti. "Vzal si mi lopatičku -- tu máš kyblíkem po hlavě!". Načež, oba plačíce jdou žalovat mamince, že za to "může ten druhý". Svatá prostoto!

Nevím jak Vy, ale já jsem po mezihře "na trojkolici" doufal, že oba hlavní aktéři najdou tolik zdravého rozumu, aby se mezi s sebou dohodli. Chyba lávky - zřejmě nás čekají další dva pokusy o sestavení vlády. Nepředpokládám, že by se Mirku Topolánkovi podařilo získat pro svoji vládu důvěru, ani že dovede zemi k předčasným volbám. Prostě k tomu ve Sněmovně není v současné době dostatek ochoty, a tudíž ani dostatek hlasů. Jedinou stranou, která ve Sněmovně drží s Topolánkem basu, je Strana zelených. Co část naší strany s ODS spojuje, je militantní antikomunismus a nenávist k Paroubkovi. Doufám jen, že objetí ODS nebude pro naší stranu smrtelné. Na vlastní kůži to pocítili lidovci, když se pan Kalousek s nimi snažil uzavřít, na týchž principech, spojenectví po vzoru CDU/CSU. Jak to dopadlo, jsme všichni na vlastní oči viděli, po té co ODS hodila lidovce přes palubu. S kurzem CDU/CSU nesouhlasila významná část lidovců a jiná zas s "proparoubkovským" obratem. Obávám se, že i v naší straně se schyluje k debatě zda antikomunismus a antiparoubkovství je vykročením tím správným směrem.

Z Hradu prosakují zprávy, že kdybyste dnes měl ke své proslulé SMS zprávě - charakterizující pana Topolánka slovy "falešný a prázdný" něco dodat - doplnil byste slovo hloupý. Nedivím se! Jedním z cílů Topolánkovy vlády jsou předčasné volby. K jejich vyvolání potřebuje získat podporu alespoň od jedné ze dvou levicových stran. Paroubek jasně předeslal dvě podmínky k nim vedoucí: zaprvé, sestavení přechodné úřednické vlády a za druhé, jejich načasování až za dva roky. Obávám se, že obě podmínky jsou pro ODS v současné době neakceptovatelné. Zbývající stranou od níž se může ODS pokusit získat podporu, jsou komunisté. Jak ale, je-li druhým Topolánkovým cílem zabránit jim v nástupu k moci, mi zůstává záhadou! Pokud lze Topolánkovu vládu nějak charakterizovat, pak je to vláda s prázdnýma rukama. Může udělat personální změny a vládnout pomocí vyhlášek, ale to je tak vše.

Současný stav lze nejvýstižněji charakterizovat jako dvojvládí. Každý, kdo bude chtít ve Sněmovně něco prosadit, se musí dohodnout jak s oficiální Topolánkovou, tak i se stínovou Paroubkovou vládou. Samozřejmě, že tento stav více vyhovuje a nahrává Jiřímu Paroubkovi.

Jak dál? Jak z této situace existují východiska?

Druhý pokus by měl mít z logiky věci Jiří Paroubek. I on mě zklamal. Obávám se, že si svojí šanci hodně promrhal sérií dvou stejných, opakujících se chyb. Nejprve předčasně prozradil svoji spojenkyni ve Straně zelených, díky níž již dnes mohl spokojeně vládnout, a tutéž chybu zopakoval při pokusu o sestavení vlády s lidovci. Upřímně řečeno, nedovedu si představit třetího dobrodruha, který by chtěl veřejně spáchat politickou sebevraždu.

Nicméně, bude-li Paroubek vládu sestavovat, bude mít oproti Mirkovi Topolánkovi ohromnou výhodu v osobním kalkulu nejohroženějších poslanců. Řada z nich si na prstech jedné ruky dokáže spočítat, že se do Sněmovny dostali jen díky vysoké účasti voličů spojené s vypjatou předvolební atmosférou. A co když už se voliči v tak hojném počtu k předčasným volbám nedostaví? Alespoň předvolební průzkumy tuto možnost avizují! Nezačnou zcela logicky jednat ve svém vlastním zájmu podle hesla "lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše"? Obávám se, že s tím, jak se bude blížit třetí rozhodující kolo, můžeme se nadít lecjakého překvapení! Jen pro ilustraci: v Ústeckém kraji uzavřel, přes odpor krajské výboru ČSSD, jeden z jejich poslanců koalici s ODS. A důvod? Musel splácet vysokou hypotéku! Není to krásná ilustrace jednání "bližší košile než kabát"? Nevylučuji proto, že v druhém či třetím kole může některý z bloků vymodlenou "101" přece jen získat. Nelze vyloučit ani to, že to bude právě Jiří Paroubek.

O podobě druhého kola sestavování vlády hodně napoví výsledek komunálních a senátních voleb. Nejtěžší pozici bude mít Mirek Topolánek, který bude muset bojovat na dvou frontách. Jednak bude muset přesvědčit veřejnost, že on je tím správným premiérem, a zároveň uspět ve volbách. Pokud se pod jeho vedením ODS nepodaří minimálně své pozice obhájit, bude jeho stranická pozice silně otřesena. Nejvýhodnější pozici bude mít Jiří Paroubek, který zbaven exekutivní funkce se bude moci plně soustředit na vnitřní modernizaci strany a přípravu voleb. Případný úspěch by jeho pozici jen posílil. Naopak o svoji roli lídra bude "hrát" Martin Bursík. Dovedl sice Zelené do Sněmovny, ale nic z toho pro stranu nevytěžil. Neúspěch v následujících volbách by znamenal významné oslabení jeho pozice v čele strany. Nepochybně by byl dříve či později vystřídán. Nepřepokládám totiž, že v dnešní, silně polarizované společnosti bude stačit menším stranám k dobrému výsledku pouze poukazovat na možnost změny volebního zákona oběma velkými stranami. Zvlášť za situace, kdy jak čistě "zelená", tak i "křesťanská" témata jsou rozhodující masou voličů vnímána jako okrajová. Nemyslím si, že na voliče malých stran masově zabere antikomunismus a antiparoukovství, tedy témata která má dominantně propachtovaná ODS. To mohou voliči dát svůj hlas rovnou ODS a ne Straně zelených!

S možným oslabením pozice Mirka Topolánka a za předpokladu, že ODS a ČSSD dohromady získají nejméně 12 senátních křesel umožňujících změnit volební zákon, by se Vám již ve druhém kole otevřela příležitost jmenovat z ODS jiného vyjednávače, který by se byl schopen se s Jiřím Paroubkem dopředu na velké koalici domluvit. Voliči neoceňují na politických stranách spory, ale schopnost se domluvit! Bylo by to asi nejspravedlivějším a nejčistším odrazem výsledku voleb. Příliš nevěřím ve spásnost Topolánkem a Bursíkem proklamovaných nových parlamentních voleb. Není nejmenších pochyb o tom, že by se na kandidátkách jednotlivých stran objevila ta samá jména "hochů, kteří spolu nemluví" a "nezvedají si telefony". Možná, že by skutečně jedna z nesvářených stran dostala mandáty - spočitatelné na prstech jedné ruky - navíc. Jak křehká a zároveň zevnitř vydíratelná vláda by to byla, posoudíte jistě lépe než já. Očekávat, že rozdíl mezi vládní koalicí a opozicí byl větší než 10 mandátů a vytvořila se tak skutečně dlouhodobě stabilní vláda je nejspíš nereálné.

Nechci malovat čerta na zeď, ale co když si Mirek Topolánek svoji pozici udrží a Jiří Paroubek posílí? Lze oprávněně očekávat, že se ti dva kohouti opět nedohodnou! Nebylo by příliš riskantní do druhého kola jmenovat jednoho z nich? Nebylo by rozumnější jmenovat někoho třetího?

Ani při druhém či třetím pokusu o sestavení vlády nelze počítat s KSČM. Zbytečně by nedráždili hroznýše bosou nohou. Lidovci, jako čtvrtá nejsilnější strana mají nyní dostatek problémů sami se sebou, než aby mohli řídit stát.

Takže už ve druhém kole, by mohla být na řadě naše strana -- Strana zelených. Setkal jsem se zde a poznal řadu schopných, vzdělaných mladých lidí, kteří by roli premiéra zvládli. Jako strana s centristickým programem, vycházející z obecnějšího principu trvale udržitelného rozvoje by mohla rozdělenou a polarizovanou společnost sjednotit. Nevidím důvod, proč by všechny strany na principu poměrného zastoupení nemohli do takovéto vlády své zástupce poslat, pokud by se vznik takovéto vlády včas a dobře předjednal. ODS by obsadila v této vládě křesla dvou vicepremiérů a pan Paroubek by se stal předsedou sněmovny. Zástupcům KSČM lze nabídnout namísto účasti na vládě kompenzaci formou jiných důležitých sněmovních postů. Tvář by neztratila ani jedna strana a všichni hlavní aktéři by se mohli prohlásit za vítěze. V této sestavě by vláda mohla by fungovat celé funkční období.

Nejspíš mě teď považujete za politického blázna a blouda. Je to možné, ale než se deficit státního rozpočtu zvýší o další 1,5 mld. Kč, tedy o cenu předčasných voleb, považuji za občanskou povinnost Vám nějaký ten tip na premiéra z naší strany navrhnout! Čím více se budou předčasné blížit, tím více lidí si asi položí otázku: "a proč je mám vlastně platit"? A co kdyby je napadla ještě kacířštější myšlenka -- "který z politiků se neumí dohodnout, nechť laskavě odstoupí!"

Tak co Vy na to, pane prezidente - dáte naší straně i nám, kteří si předčasné volby tak úplně nepřejeme nějakou šanci již ve druhém kole? Nebo ještě jinak, dáte nám šanci Vy, ještě neznámý předsedo parlamentu v kole třetím?

Vít Klíma

řadový člen Strany zelených

Vytisknout

Obsah vydání | Pondělí 11.9. 2006