BRITÁNIE:

Hádka ohledně toho, kdy má Blair odejít, skončila?

8. 9. 2006 / Jan Čulík

Velká Británie se celý týden zabývala nedůstojnými tahanicemi ohledně toho, kdy má z premiérské funkce odejít Tony Blair. Tony Blair je -- především v důsledku útoku na Irák a v důsledku toho, co většina britských občanů považuje za příliš úslužný postoj vůči americkému prezidentu Bushovi -- v Británii značně nepopulární. Většina britských voličů Blaira nepovažuje za důvěryhodnou osobu - především v důsledku fiaska s neexistujícími iráckými zbraněmi hromadného ničení, které Blair tvrdošíjně uváděl jako důvod útoku na irácký režim Saddama Husajna.

Psáno pro ČRo 6

Drtivá většina labouristických poslanců se obává, že pokud by Blair setrval v čele britské vlády jako premiér, zlikvidovalo by to šance labouristů na to vyhrát příští všeobecné volby. Proto existuje v Labouristické straně na Blaira silný tlak, aby už konečně odešel. Blair to sice mnohokrát přislíbil a dezignoval jako svého nástupce nynějšího ministra financí Gordona Browna, avšak donedávna vždy odmítal konkrétně uvést, kdy tedy už z funkce odejde. Zvlášť velkou kontroverzi vyvolal v této věci nedávný Blairův rozhovor pro deník Times, v němž se Blair minulý týden znovu vyhnul otázce, kdy konečně opustí Downing Street. To vyvolalo v Dolní sněmovně dramatické scény, někteří poslanci začali podepisovat petici, aby Blair odešel, a v tento týden rezignovalo na protest proti Blairovu lpění na moci šest parlamentních tajemníků a jeden náměstek ministra. Byli to držitelé relativně nevýznamných vládních funkcí, jenže varující na těchto rezignacích bylo, že to byli všechno původně vůči Blairovi nesmírně loajální poslanci. Ano, komentátoři považují Blairovo lpění na moci za velmi nedůstojné. Připomíná jim to tahanice kolem konce vlády Margaret Thatcherové, která se také nechtěla vzdát premiérské funkce a nakonec Konzervativní strana z této funkce musela vyhodit docela nedůstojným způsobem.

Tahanice mezi Tonym Blairem a Gordonem Brownem sledovala pozorně veškerá britská média. Blair Browna obvinil, že ho Brown svým požadavkem, aby se konečně vyjádřil, kdy z premiérské funkce odejde, vydírá. Blairovi stoupenci mají Gordonu Brownovi za zlé, že když ve středu odjížděl z neúspěšného jednání s Blairem v Downing Street, nechal se vyfotografovat do tisku s širokým, někdo by mohl říci, arogantním úsměvem na tváři.

Ve čtvrtek bylo konečně mezi oběma znepřátelenými tábory, táborem dezignovaného Blairova nástupce Gordona Browna a táborem na moci lpějícího Tonyho Blaira, uzavřeno, jak píše deník Guardian, "podrážděné" a potenciálně nestabilní příměří. A opravdu, hned v pátek se ukázalo, že příměří nestabilní je, protože Blairův spojenec, někdejší nepříliš kompetentní ministr vnitra Charles Clarke, který musel nedávno rezignovat v důsledku skandálů, objevených na ministerstvu vnitra, v pátek dopoledne ostře zaútočil na Gordona Browna výrokem, že se prý dezignovaný Blairův nástupce v premiérské funkci chová v posledních dnech "absolutně jako blbec". Charles Clarke varoval, že prý nestačí, že byl Gordon Brown devět let britským ministrem financí a že ještě bude muset dokázat, zda je dostatečně schopný na to, aby se mohl stát britským premiérem. Uvedl, že podle jeho názoru je daleko perspektivnější pro funkci britského premiéra kandidát z Blairova tábora Alan Milburn.

Předtím ve čtvrtek, Blair nicméně ustoupil požadavkům Gordona Browna a vzbouřenců v Labouristické straně, a přislíbil, že prý odejde z premiérské funkce do 12 měsíců. Obě znesvářené strany mají prý nyní akceptovat, že Blair oznámí v únoru, že odstoupí. Blair by tedy měl odejít z funkce začátkem května 2006, což by znamenalo, že byl britským premiérem přesně deset let. Přitom by však měl jeho nástupce dost času na to, aby prosadil V v parlamentu a ve vládě svůj vliv ještě před letními parlamentními prázdninami roku 2007.

Blair ovšem stále ještě čelí oponentům, poslancům z Labouristické strany v Dolní sněmovně, kteří tvrdí, že je nemyslitelné, aby Blair stál v čele Labouristické strany v době květnových voleb ve Skotsku a ve Walesu. Ve Skotsku v současné době velmi sílí vliv Skotské nacionalistické strany, která má daleko větši popularitu než vládnoucí labouristé. Pokud by skotští nacionalisté vyhráli, uspořádali by referendum o tom, zda se má stát Skotsko v Evropské unii nezávislým státem a odtrhnout se od Anglie.

Z průzkumu názorů 422 labouristických poslanců v Dolní sněmovně, který pro televizní zpravodajství Channel Four News provedla organizace YouGov, vyplývá, že 38 procent labouristických poslanců si přeje, aby Blair z funkce odešel už letos na podzim, 59 procent labouristických poslanců chce, aby rezignoval nejpozději do května roku 2007.

Vytisknout

Obsah vydání | Pátek 8.9. 2006