10. 7. 2003
V klasické zemi parlamentní demokracie, USA, uchazeč o funkci soudce nejvyššího federálního justičního orgánu se musí podrobit veřejnému slyšení před nejvyšším orgánem zákonodárné moci. Během období, vyhrazeného pro posuzování jeho jmenování, má každý občan právo a také praktickou možnost vznést proti uchazeči námitky. Není přípustné, aby se o tak vysoký úřad ucházel člověk, jenž čelí byť dosud neprošetřenému podezření z trestného činu ( u nás to možné je).
|
Po posledných parlamentných voľbách sa dnešná vládna koalícia často nechala počuť: po ľavo-pravej koalícii triednych nepriateľov je konečne na svete programovo jednoliate združenie pravicových strán. Aj pre mnohých naslovovzatých politológov sa stratil vyšší dôvod pre koaličné spory a hádky. Z tejto ružovej nálady dnes nezostalo veľa. Najnovší spor o interrupčný zákon v parlamente a vo vládnej koalícii potvrdil vytriezvenie z ďalšej ideologickej opice, a to s prekvapujúcou razanciou. Ukázal zároveň nepripravenosť našej politickej kultúry na spory, v ktorých nejde o viditeľné veci. Budeme si musieť na ne ešte len zvykať, keďže naďalej zostanú aj po tejto kauze s nami.
"Interrupčný spor" o slobodu a hodnotu ľudského života predovšetkým pripomenul, že demokratická politika nie je médiom definitívnych riešení. A už vôbec nie tých politických rozhodnutí, ktoré sa zahrávajú s možnosťou posledného slova vo veci ľudskej morálky. Razancia tohto sporu by mohla byť prekvapením aj pre pragmatika tvrdého razenia. Veď počet interrupcií sa za posledných desať rokov na Slovensku znížil o šesťdesiat percent. Nuž a -- ako sa ešte prednedávnom nechal počuť Robert Fico -- v krajine, kde je najväčším problémom "životná úroveň", netreba otvárať ďalšiu "zbytočnú tému".
Nepochybne existujú spory , v ktorých ide nielen o záujmy, ale aj o presvedčenie zúčastnených strán. Už preto patrí interrupčný problém do kategórie tých, ktoré museli prísť -- dali sa očakávať. Ukazuje to aj hlasovanie v parlamente. Veď aj keby sa ANO a jej predseda zázračne vyhli konfrontácii s KDH, určite by tento spor vypukol medzi kresťanmi v politike a napríklad SMK. Žiaľ, reakcie zúčastnených svedčia o nepripravenosti naň. Hra na posledný spor o hodnoty pripomína množstvom gest a rozhorčenia na oboch stranách najskôr soap operu. Moralistický radikalizmus práve v tejto (a žiadnej inej) veci zasa ukazuje, že jeho aktérmi nie sú hrdinovia mexických seriálov, ale politické strany.
Osobne nepochybujem, že interrupcie sú závažným morálnym problémom a nie len demonštráciou možnosti ľudskej slobodnej voľby. Tváriť sa, že umelé prerušenie tehotenstva je iba jedným z mnohých rozhodnutí, znamená nevidieť problém ako problém. Na druhej strane vyrábať morálku "nasilu" bez možnosti súhlasu tých, ktorí majú konať, je nezmyslom. Práve podozreniu z podobného nezmyslu sa vystavuje dnešná angažovanosť cirkevných hodnostárov. V duchu postkomunistickej tradície ju spája s politikou KDH presvedčenie o všemohúcnosti zakazujúceho zákona. Ruku na srdce, aj keby modlitba k vyššej moci zabrala a prezident Schuster zákon nepodpísal, naozaj sa tým zmení niečo podstatné vo veci samej? Iste, vládnej koalícii dnes ide opäť o veľa. Prezidenta Schustera čaká voľba o možnosti ďalšej prezidentskej kandidatúry. Opozičný Smer zasa vhodná príležitosť na oprášenie takmer zabudnutej témy vzťahu cirkvi a štátu. Ale o tom, či namiesto pochopenia zákona ako zákazu netreba najprv zmeniť zmysel jeho výkladu, zatiaľ reč nebola.
přetištěno se svolením magazínu SLOVO
10. 7. 2003
Jeden bývalý odborník americké vlády na Blízký východ sdělil týdeníku The Nation, že americkému Úřadu pro speciální plánování poskytovala informace i tajná jednotka, která byl loni založena v kanceláři izraelského ministra zahraničních věcí Ariela Šarona. Tato jednotka, o jejíž existenci přinesl nyní týdeník The Nation exkluzivní informace, připravovala výzvědné analýzy o Iráku, psané anglicky (ne hebrejsky) a posílala je americkému Úřadu pro speciální plánování. Tyto analýzy vznikaly v Šaronově kanceláři, nikoliv v izraelské rozvědce Mossad, protože Mossad, který je nesmírně hrdý na svůj profesionalismus, zastával ohledně Iráku názory blízké názorům CIA, nikoliv názorům Pentagonu. Zřejmě právě tato tajná jednotka byla podle tohoto bývalého činitele americké vlády zdrojem padělaných dokumentů, které tvrdily, že se Irák pokoušel zakoupit uran z Nigérie.
|
10. 7. 2003
Britský ministr obrany Geoff Hoon sdělil dalším dopisem společnosti BBC jméno pracovníka svého ministerstva, o němž je přesvědčen, že od něho získal reportér Andrew Gilligan výroky ohledně toho, že prý britská vláda loni v září "zdramatizovala" svou oficiální zprávu o iráckých zbraních hromadného ničení. BBC však konstatovala, že jde jen o další pokus přimět ji, aby přiznala či odmítla, že skutečně jde o muže v ohnisku této kontroverze, a že už je to celé "fraška".
|
9. 7. 2003
V pokračující kontroverzi mezi britskou vládou a BBC ohledně reportáže o "zdramatizování" zprávy britské vlády o Iráku ze září 2002 vyšlo najevo, že se reportér Andrew Gilligan tajně setkal před odvysíláním své reportáže, která vyvolala tuto kontroverzi, s činitelem britského ministerstva obrany středního postavení. BBC však odmítá potvrdit, že byl tento muž výlučným zdrojem informací, obsažených v Gilliganově reportáži.
|
10. 7. 2003
Množí se články, ve kterých se různí odborníci vyjadřují ke klonování
živočichů; pro laického čtenáře je někdy těžké představit si, co přesně na
klonování odborníci chválí nebo zatracují. Nabízím jednoduché přirovnání,
které může umožnit lépe a přesněji vnímat některé problémy, spojené s
klonováním; toto přirovnání je založeno na současných znalostech.
Polemika s tímto článkem. |
10. 7. 2003
sme novy typ kriminalnikov nenavidime system a system nenavidi nas lebo sa nas boji zijeme v svete, v ktorom prebieha nekonecny boj o 0 a 1 kedykolvek mozeme sposobit chaos a zanik doterajsich hodnot kontrolujeme a manipulujeme s najvacsou silou vo vesmire - s informaciami sme ti, ktori su skutocne neviditelni my sme ti, ktori skutocne kontroluju dianie na svete my sme buducnost |
10. 7. 2003
Brigita Schmögnerová
Počnúc lisabonským summitom Európska komisia začína pravidelne monitorovať sociálnu situáciu v EÚ. Ako sme uviedli, tento summit rozhodol o otvorenej koordinácii boja proti sociálnemu vylúčeniu a prvá Spoločná správa o sociálnej inklúzii bola vypracovaná v roku 2002. Podľa tejto správy v rokoch 1959 až 2000 priemerný rast HDP v EÚ predstavoval 2,6 percenta, vzniklo viac ako 2 mil. nových pracovných príležitostí pri priemernom raste zamestnanosti 1,3 percenta ročne. Zamestnanosť za toto obdobie vzrástla o 3,3 bodu, u žien sa zvýšila dokonca zo 49,7 percent na 54 percent. Prvý diel: Hraničné body v rozvoji sociálneho modelu v Únii BL
|
10. 7. 2003
Slovenská, nie vždy dobre informovaná verejnosť je už zrejme unavená z inflácie interrupčnej problematiky. Národná rada SR hlasovala tak, ako hlasovala, čierneho Petra drží tentokrát v rukách prezident. Ten, ktorý tak rád zdôrazňuje svoje moderné európanstvo a nadstraníckosť.
|
10. 7. 2003
Spor o interrupcie je tam, kde nemal byť. Namiesto toho, aby o tom diskutovali odborníci a ženy sa slobodne rozhodovali, dostal sa na katolícke púte a ako fraška do parlamentu. To, čo predviedol predseda Národnej rady, nemá obdobu. Novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva, ktorú prijala 3. júla regulárna väčšina prítomných poslancov, poslal do prezidentskej kancelárie bez podpisu.
|
10. 7. 2003
Kotrba užil podtitulek "2002 Bývalý šéf Greenpeace se přidal ke genetické firmě Monsanto", ačkoli to evidentně není pravda.
Polemika s tímto článkem, viz též vyjádření šéfredaktora, níže.
|
10. 7. 2003
Někteří ekologičtí aktivisté tvrdí, že mají větší vliv, působí-li v průmyslu. Není to však zrada?
Shrnujeme článek, který vyšel v týdeníku Observer. |
9. 7. 2003
Svoboda projevu v ČR:Opakovaně upozorňujeme v BL - ve shodě s názory mezinárodních lidskoprávních organizací i novinářských institucí v ČR i v zahraničí - že kriminalizace verbálních výroků je pozůstatkem komunistického právního řádu a že může vážně omezit svobodu projevu. Drastickými a výmluvnými případy z poslední doby byly situace, kdy se staly terčem nesmyslného policejního vyšetřování pro podezření ze spáchání verbálních trestních činů novinářky Jana Bobošíková a Irena Válová. Nyní však, jak nás upozornil Jiří Kopal z Ligy lidských práv, dosáhly české soudy dalšího rekordu: odsoudily občana za trestný čin pomluvy, spáchaný na jednom internetovém diskusním fóru.
"Česká republika se těžce potýká s otázkou 'extremistických' verbálních projevů (z extrémní pravice i levice) i s otázkou toho, co jsou přijatelné parametry veřejné debaty," konstatoval mj. Helsinský výbor amerického Kongresu ve své zprávě o situaci v oblasti svobody projevu v České republice z roku 2002 (totéž opakují i jiné mezinárodní lidskoprávní organizace). Zpráva kritizuje trestní stíhání osob za vyjadřování názoru a za pomluvu. Požaduje zrušení kriminalizace názorů a verbálních výroků v České republice. Podrobnosti a tato kompletní zpráva jsou v Britských listech ZDE |
9. 7. 2003
Není už na čase outsourcovat ministra?Zprávy prosakující z Ministerstva informatiky mají občas takový tragikomický nádech, že o autenticitě výroků pana ministra, nad nimiž se řehtají informatici v hospodách, silně pochybuji. A tak tedy nevěřím, že si ministr informatiky opravdu přeje "zrušit standardy, protože je prý firmy nemají rádi..." Čemu ale musím věřit, jsou oficiální zprávy na serveru Ministerstva informatiky. Zaujal mě tam "Projekt organizačního a technického zajištění elektronického zpracování materiálů pro jednání vlády", který má být projednáván na dnešním zasedání vlády. |
9. 7. 2003
Vzhledem k tomu, že se - alespoň podle zprávy ČTK - stal Jiří Janeček čelným favoritem na funkci nového generálního ředitele ČT, pokusili jsme se získat jeho životopis, nejprve - bezvýsledně - z internetových stránek České televize, posléze, s trochu větším úspěchem, z tiskového oddělení ČT. Řádně však objasňuje některé nejasnosti ve svém životopise Jiří Janeček až nyní. Zároveň sám hodnotí svou vlastní práci pověřeného ředitele zpravodajství ČT. Kdo je Jiří Janeček? TÉMA BL |
9. 7. 2003
Mnohými favorizovaný kandidát na generálního ředitele České televize zaslal sice Britským listům podrobný životopis, ale přece jen o sobě neřekl úplně vše.
|
10. 7. 2003
Čeští pravicoví a levicoví politici vycházejí především z lůna Občanského fóra, kterému byla vždy bližší rétorická pravicovost a ekonomická levicovost. To byl důvod, proč Václav Klaus na začátku devadesátých letech rozbil Občanské fórum.
Občanské fórum bylo nekompaktním celkem, který se sjednotil, aby vyhrál volby. Již záhy se přežil, ale jeho politici odešli do různých pravicových a levicových stran, kde nadále rozvíjeli myšlenkový trust, zrozený v lůně fóra všech občanů.
Je všeobecně známo, že politici nejsou názorově čistým listem. Ona tabula rasa se omezuje na základní -- poznat, co si lidé přejí, a pak si vybrat taková přání, která jsou politikovi nejbližší. Podle toho se budoucí politici rozhodují, do které strany vstoupí.
|
10. 7. 2003
Politiku dnes mnoho ľudí nazýva iba panským huncútstvom. Podľa povolebného výskumu agentúry Dicio takmer deväť percent opýtaných politika nezaujíma, vyše 17 percent respondentov nemalo v posledných voľbách koho voliť a takmer 21 percent je jednoducho z politiky znechutených alebo ich politici sklamali. I napriek tomu politické strany dnes žijú aj vďaka nám, daňovým poplatníkom. A tak sa vlastne dostávame k takmer Shakespearovským otázkam: verejné či súkromné financovanie?
|
9. 7. 2003
Franz Kafka sa narodil 3. júla 1883 v Starom meste v Prahe, v dome U veže, číslo popisné 24. Bol najstarším zo šiestich detí v rodine židovského obchodníka. Po ňom sa narodili bratia: Georg (1885 -- zomrel po šiestich mesiacoch), Heinrich (1887 -- žil jeden a pol roka) a sestry: Gabriela (Elli, 1889), Valeria (Valli, 1890) a Ottilia (Ottla, 1892). Všetky tri zahynuli v nacistických koncentračných táboroch.
Kafkov otec Herrman (1852 -- 1931) pochádzal z dedinky Osek na Písecku. . Vyrástol v čisto českom prostredí a po celý život ovládal češtinu lepšie než svoj rodný jazykNesmiernou energiou a húževnatosťou sa dopracoval k tomu, že si po presťahovaní do Prahy mohol v roku 1882 otvoriť obchod s galantérnym tovarom, ktorý neskôr rozšíril na veľkoobchod. Postupom času sa stal váženým občanom a prísažným súdnym znalcom vo svojom obore. Najstarší syn ho vnímal ako suverénneho vládcu nad rodinou a nad osudmi jej členov. Konflikty s otcom sprevádzali Kafku po celý život a výrazne poznamenali jeho tvorbu. |
27. 6. 2003
BL procházejí v současnosti podstatnými technickými změnami. V jejich důsledku rušíme přes prázdniny dosavadní diskusní fóra, od září zavedeme v rámci nového redakčního systému diskusní fóra nová, ale jinak koncipovaná. Omlouváme se čtenářům, kteří respektovali základní pravidla slušné diskuse na fórech Britských listů, že jsou tímto dočasným opatřením postiženi. Prosíme, posílejte své názory na zveřejněné texty na adresu redakce@blisty.cz, autorovi či přímo šéfredaktorovi culik@blisty.cz. |
1. 7. 2003
V červnu 2003 byla dokončena rekonstrukce účetnictví, která byla dlouho znemožňována jedním bývalým spolupracovníkem. Byly také vypracovány finanční zprávy za rok 2001 a 2002, které budou v následujících dnech na stránkách BL zveřejněny. Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu. ZMĚNA BANKY:
Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem. |
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
10. 7. 2003 | Plávajúca potratová klinika | Sylvia Porubänová | |
10. 7. 2003 | Mýtus klonování a dvojčata | Petr Lesný | |
10. 7. 2003 | Tajná izraelská jednotka ovlivňovala americké výzvědné informace | ||
10. 7. 2003 | Podzákonné žertování budoucího strážce ústavnosti | Zdeněk Jemelík | |
9. 7. 2003 | Četka, které by bylo potřeba hacknout zpravodaje v New Yorku... | Štěpán Kotrba | |
9. 7. 2003 | České soudy kriminalizují i názory vyslovené na internetových diskusních fórech | ||
9. 7. 2003 | I to málo, co se zatím udělalo, přijde nazmar | Štěpán Kotrba | |
8. 7. 2003 | Co odhalil Český sen členu Rady České televize | Štěpán Kotrba | |
8. 7. 2003 | Britská vláda (trochu) uvolňuje mediální legislativu | ||
8. 7. 2003 | Antiamerikanismus ochromuje evropské myšlení |
Hon na svobodu slova | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
9. 7. 2003 | České soudy kriminalizují i názory vyslovené na internetových diskusních fórech | ||
5. 7. 2003 | Pomluva už nemá být trestným činem | Karel Mašita | |
26. 6. 2003 | PNS ovládá distribuci tisku ze 75 procent. Je to už monopol ? | ||
20. 6. 2003 | Ďábelská iridologie | Štěpán Kotrba | |
19. 6. 2003 | Monopol je nebo není monopolem? | ||
13. 6. 2003 | Další hrátky v ČR s verbálními trestnými činy | Jan Čulík | |
12. 6. 2003 | Konec legrace i demokracie: policie Bobošíkovou vyšetřuje stále! |
Štěpán Kotrba | |
9. 6. 2003 | Postihy novinářů: již neheroldovat, lébrž nutno konat | Karel Mašita | |
6. 6. 2003 | Bobošíková už snad může být klidná, Válová ještě nikoliv | Štěpán Kotrba | |
6. 6. 2003 | Dokumenty v kauze Válová: "Hon na svobodu slova" má už šest ulovených zajíců | Štěpán Kotrba |
Evropská unie | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
3. 7. 2003 | Co psal Toni Negri před rokem: Obnova italské levice mimo rámec sociáldemokratismu |
Toni Negri | |
30. 6. 2003 | EU vs. Rakousko-Uhersko | Petr Homoláč | |
30. 6. 2003 | Pozadu o 38 rokov? | Andrej Sablič | |
25. 6. 2003 | Evropská ústava: smlouva, která ukrývá občany | Josef Brož | |
25. 6. 2003 | Optimistická "řecká" ozvěna a její možná falešná echa | Miloš Dokulil | |
25. 6. 2003 | Koniec polstoročného manželstva | Radovan Geist | |
19. 6. 2003 | EKONOMICKÁ STUDIE: Snížení daně z příjmu právnických osob a podpora investování | Miloš Pick | |
18. 6. 2003 | Vyšetřuje se chybějící milion euro | ||
16. 6. 2003 | Češi schválili vstup do EU | ||
16. 6. 2003 | Občanství vyžaduje aktivní participaci - aneb nejsme ovce | Štěpán Kotrba |
Sdělovací prostředky | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
9. 7. 2003 | Jiří Janeček zpřesňuje svůj životopis | Jiří Janeček | |
7. 7. 2003 | O nevyjasněných místech v životopise Jiřího Janečka | Jaroslav Sever | |
3. 7. 2003 | Dotaz do České televize | Jan Čulík | |
3. 7. 2003 | Odpověď z ČT | ||
3. 7. 2003 | "Datumy si nepamatuju" | Jan Čulík | |
3. 7. 2003 | Znovu o životopise Jiřího Janečka | Jan Čulík | |
2. 7. 2003 | Memento 16 Nechť se "potrefení" nehněvají! |
Miloš Dokulil | |
26. 6. 2003 | |||
23. 6. 2003 | Demokracie pro všechny: Zakažte komerční média ! | Štěpán Kotrba | |
23. 6. 2003 | Média veřejné služby dostanou brzy tvrdou konkurenci |
Česká literatura | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
7. 7. 2003 | Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí | Petr Fiala | |
27. 6. 2003 | Wow, Viewegh! | Petr Fiala | |
18. 6. 2003 | Dousková je červená knihovna | Jiří Škuba | |
17. 6. 2003 | Maminka | Irena Dousková | |
17. 6. 2003 | Mother | Irena Dousková | |
17. 6. 2003 | Ještě jednou Irena Dousková | Jan Čulík | |
16. 6. 2003 | O tom, jak život uplývá mezi prsty | Jan Čulík | |
16. 6. 2003 | Doktor Kott přemítá | Irena Dousková | |
13. 6. 2003 | Šlendrián v BL je snad horší než SARS | Petr Fiala | |
6. 6. 2003 | Divoké víno ještě po 39 letech |
Americká strategie národní bezpečnosti | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
13. 6. 2003 | Rumsfeld kritizoval belgické soudy | ||
2. 6. 2003 | Paranoja | Radovan Geist | |
15. 5. 2003 | Ropa a stratégia: K politickej ekonómii ohlásenej vojny | Michael Ehrke | |
12. 5. 2003 | O motivaci útoku na Irák | ||
30. 4. 2003 | Vyslanci virtuální reality v Iráku | Mojmír Babáček | |
30. 4. 2003 | Konec NATO právě začal - začala vznikat evropská armáda | Štěpán Kotrba | |
25. 4. 2003 | Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! | Petr Baubín, Štěpán Kotrba | |
4. 4. 2003 | Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané? | ||
28. 3. 2003 | Ropa je príčinou, ekológia alternatívou | Martin Nevada |